Teknologji

FACEBOOK-FUSHATA-NDIHMA-1280x720.jpg
ent ela16:20 | 21/09/2018

Facebook nuk do të dërgojë punonjës për të ndihmuar kandidatët politikë në fushatat e tyre elektorale. Pavarësisht kësaj, kompania prestigjoze do të ndihmojë ekipet e fushatave përmes uebsajtit zyrtar.

Facebook nuk do të dërgojë punonjës për të punuar në zyrat e fushtave elektorale gjatë zgjedhjeve. Lajmi është konfirmuar nga vetë kompania prestigjoze. Në të kaluarën, rrjeti social ka ofruar staf të dedikuar për fushatat politike, për t’I ndihmuar kandidatët në zhvillimin e fushatës së reklamimit online.

Drejtori digjital i Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të 2016-s ka thënë se asistenca e Facebook ka ndihmuar shumë në fitoren. Ndërsa gjigandi i teknologjisë ka njoftuar se candidates demokrate Hillary Clinton i është ofruar e njëjta mbështetje, por kjo e fundit në atë kohë kishte refuzuar. Rrjeti social është platforma më e madhe e reklamimit në internet, pas Google.

Gjithashtu edhe Tëitter dhe Google ofrojnë këshillimin e specializuar të tyre për fushatat politike. Megjithatë këto dy kompani nuk kanë njoftuar se do t’i japin fund kësaj praktike. Kurse Facebook tha se do të ofrojë këshillim falas për të gjitha partitë politike përmes uebsajtit zyrtar. Megjithatë, fushatat do të mund të marrin mbështetje online dhe kompania nuk përjashtoi organizimin e mbledhjeve me politikanë. Sipas një dokumenti të siguruar nga media amerikane Bloomberg, fushata e Trump shpenzoi 44 milionë dollarë në reklamimin në Facebook. Ndërsa Clinton shpenzoi 28 milionë dollarë. /abcnews.al

turistii.jpg
G. P.19:17 | 19/09/2018

Turisti i parë hapësinor që do të bëjë një udhëtim rreth hënës, i cili do të zgjasë pesë ditë, është një miliarder japonez 42 vjeç. Udhëtimi pritet të bëhet në vitin 2023, ndërsa nuk bëhet e ditur shuma e parave që ai ka paguar për këtë udhëtim në hapësirë.

Do të jetë japonez, turisti i parë që do të udhëtojë në vitin 2023 përreth Hënës. Lajmi është konfirmuar nga “Space X”, shoqëria hapësinore e transportit e krijuar nga Elon Musk, themeluesi i Tesla. Personi i parë që do të udhëtojë në bortin e “Big Falcon Rocket” është miliarderi dhe koleksionisti i artit Jusaku Maezaua, 42 vjeç, pronar i Zozo, shoqëri mode që shet produktet e saj online.

Administrator i deleguar i qendrës më të madhe tregtare online të specializuar në fushën e modës në Japoni, ai ka një pasuri prej 3 miliardë dollarësh. Maezaua bëri të ditur se do të ftojë dhe tetë artistë që të marrin pjesë në udhëtim në mënyrë që të frymëzohen për krijimet e  tyre të ardhshme. Në një deklaratë për mediat miliarderi u shpreh se kjo ishte ëndrra e jetës së tij.

“Space X” ka ndërmend të përdorë për udhëtimin, raketën më të madhe e cila aktualisht është endë në fazë zhvillimi. Testi i parë i fluturimit sipas ekspertëve do të ndodhë brenda dy vitesh. Sipas Musk ky është një hap i rëndësishëm para për t’i lejuar njerëzve të zakonshëm që të realizojnë ëndrrën e tyre duke udhëtuar në hapësirë. Udhëtimi do të zgjasë katër deri në pesë ditë.

Shuma që ka paguar miliarderi japonez për këtë udhëtim, nuk është bërë publike, por është e qartë se turizmi hapësinor është një privilegj që u takon shumë pak personave.

Ishin miliarderë dhe shtatë turistët hapësinorë që blenë një udhëtim të shkurtër me anijen kozmike ruse Soiuz për të shkuar në stacionin hapësinor ndërkombëtar. Turisti i parë që ka vizituar orbitën tokësore në prill të 2001-shit ishte Denis Tito, me një pushim mes yjesh që zgjati shtatë ditë./abcnews.al

iphone-1-1.jpg
ent ela22:26 | 17/09/2018

Apple ka përditësuar iPhone X me 3 modele të reja, dy prej të cilëve janë me ekrane më të mëdhenj se 6 inç.

iPhone XS Max është më i madhi, me ekran 6.5 inç. iPhone XS ka të njëjtët elementë me të, ndërsa madhësi ekrani prej 5.8 inç. Ndërkohë që ekrani i iPhone XR, versionit më të lirë, është 6.1 inç.

Një orë e re ‘smart’ u prezantua gjithashtu me funksionin e shtuar të kapjes në kohë të problemeve të rënda shëndetësore, shkruan BBC.

Vjet në këtë kohë, kishte shqetësime se çmimi i lartë fillestar prej 999 paund për iPhone X do të kufizonte blerësit e tij.

Por Apple tha kishte provuar vazhdimisht se iPhone X ka qenë më i kërkuar se modelet e iPhone 8 me çmim më të ulët. Kompanitë e studimit të tregut gjithashtu pohuan se shitja e tij ka qenë më e madhe se ajo e pajisjeve të reja nga kompanitë rivale të Apple.

Kjo ndihmoi Apple të bëhet kompania e parë në botë me një kapitalizim tregu mbi 1 trilion dollarë.

Megjithatë, Huawei i Kinës e arriti atë në aspektin e tregut të përgjithshëm të smartfonëve në tremujorin nga Prilli deri në Qershor, duke e nxjerrë Apple në vendin e tretë.

XS Max do të bëhet telefoni më i shtrenjtë që Apple ka shitur deri tani, me çmimin që varion nga 1 099 paund në 1 449 paund.

XS do të përputhet me koston origjinale të iPhone X, 999 paund deri në 1 349 paund, ndërsa çmimi i XR do të jetë 749-899 paund.

Megjithatë, Apple nuk ka përfshirë kufjet kështu që përdoruesit duhet të paguajnë një tarifë shtesë prej 9 paund.

shutterstock_420986638.630x360.jpg
ent ela10:18 | 16/09/2018

Një narciz social, i cili nganjëherë nuk bën mirë për shëndetin mendor të përdoruesve të rinj. Por edhe një largim nga stresi. Kështu duket Instagram, “i vëzhguar” nga shkenca.

Rrjeti social më narcisist. Sipas një studimi anglez edhe ajo që është më pak e mirë për shëndetin e frekuentuesve të rinj të këtij mijëvjeçari. Aty ku çështjet serioze dhe kontradiktore i japin mundësi argëtimit, duke na liruar pak nga stresi i përditshëm. Dritëhijet  e Instagramit. Rrjeti social i momentit ka përfunduar disa herë në vitet e fundit nën lupën e psikologëve dhe shkencëtarëve, të interesuar për të kuptuar dinamikën sekrete dhe efektet mbi numrin gjithnjë në rritje të përdoruesve.

Pse miliona njerëz duket se e preferojnë atë gjithnjë e më shumë se rrjetet sociale tradicionale si Facebook dhe Twitter? Dhe mbi të gjitha, çfarë na tregon ajo pafundësi fotosh që çdo ditë gjeneron bukurinë e 4.2 miliardëve “like”? Ka disa linja studimi, të cilat zbulojnë diçka më shumë që pas qershorit ka arritur një miliard përdorues aktivë, duket të jetë në fuqi një nga kalimet e kohës më të preferuara teknologjike të njerëzimit.

Narcizët. Përveç liqenit ku pasqyrohet vetë dhe bie në të, nëse miti i Narcizit do të jetonte sot, do të drejtohej drejt Instagramit. Një studim i viti 2016 nga Universiteti i Swinburn përdorur përcaktoi dy lloje narcizësh, narcizë madhështore dhe të dobët (vulnerabël).

Të parët tregojnë tipare si ekzibicionizëm, të paepur, manipulim, superioritet, agresion, indiferencë dhe kërkojnë vëmendje, ndërsa narcisizistët e pambrojtur përfshijnë tipare të tilla si paaftësi, zbrazëti dhe turp, zemërim, pafuqi, hipervigjilencë në përçmim dhe ndrojtje.

Ky i fundit, sipas studiuesve, mbi Instagram do të publikojë fotot gjatë ngjarjeve të rëndësishme apo në gjendje për të bërë përshtypje ndjekësit me hashtag. Kjo është për shkak se narzisët vulnerabël përdorin Instagram si një platformë për të kërkuar reagime pozitive, pasi njerëzit kërkojnë vlerësime nga të tjerët për të forcuar vetëvlerësimin.

Manipulatorët me filtra! Natyrisht, jo të gjithë përdoruesit e Instagramit janë narcizë. Sipas një sondazhi anglez të vitit 2017, 64% e të anketuarve besojnë se Instagrami është platforma më narcize e mediave sociale. Në fakt, siç shpjegohet nga një tjetër studim, i kryer mbi 239 studentë, dhe i botuar nga  Computers in Human Behavior, Instagrami duket se tërheq edhe ata që i përgjigjen këtij Identikiti psikologjik, sepse propozon ndërveprime sipërfaqësore, bazuar kryesisht në ndarjen e fotografive dhe videove (shpesh me gif dhe animacione qesharake). Dhe pastaj është çështja e filtrave. “Narcizistët – shpjegojnë kërkuesit – mund të publikojnë dhe manipulojnë fotografi specifike për të bërë që jeta e tyre të shfaqen në një mënyrë të caktuar”.

Për t’u dhënë përdoruesve narcizë të Instagramit dozën e tyre të vlerësimit të përditshëm do të jenë të tjerë narcizë. Është ky rezultati i një studimi, në bashkëpunim me Universitetit Shtetëror të Miçiganit (SHBA) dhe Universitetit Sejung të Seulit (Koreja e Jugut). Studiuesit u përqëndruan në të ashtuquajturin “narcizizëm madhështor”, duke intervistuar 276 pjesëmarrës. Ndërsa jo-narcizët mbajtën qëndrime shumë negative ndaj selfies për botimin e fotove dhe më pak interes për të ndjekur përdoruesit Instagramit që postonin selfie, narcizët treguan më shumë interes për të ndjekur përdoruesit Instagramit që publikonin selfie.

Instagrami dhe shëndeti mendor. Instagrami do të ishte gjithashtu edhe rrjeti më i keq social për shëndetin mendor dhe mirëqenien. Kështu thotë një studim i United Kingdom’s Royal Society for Public Health i kryer në maj të 2017, mbi rreth 1.500 adoleshentë dhe të rritur anglezë.

Nëse është e vërtetë se platforma fotografike ka marrë një rezultat të mirë për vetëshprehinë dhe e afirmimin e identitetit, ka qenë e lidhur edhe me nivele të larta ankthi, depresioni, ngacmimi, bulizmi, frika e përjashtimit dhe frika e humbjes.

Sondazhi me titull #StatusOfMind, është bazuar në intervistat e 1,479 të rinjve të moshës mes 14 dhe 24 vjeç, të cilët iu përgjigjën pyetjeve rreth asaj se si rrjetet sociale kishinpasoja mbi 14 çështje të ndryshme që lidhen me shëndetin e tyre mendor apo fizik. Rezultati? Si Youtube dhe Facebook, por edhe Snapchat, Tëitter dhe Instagram kanë marrë rezultate pozitive, sepse ata japin mundësinë për t’u shprehur dhe i përkasin një komuniteti, përveç mbështetjes emocionale (nëpërmjet reagimeve apo fjalëve inkurajuese).

Por në qoftë se Youtube mori një rezultat të lartë për shkak se siguron informacion të besueshëm mbi shëndetin dhe për shkak se ndihmon në reduktimin e depresionit, ankthit dhe vetmisë së të anketuarve, Facebook, Twitter, Snapchat dhe Instagram janë të lidhura me një rritje të ankthit dhe depresionit.  “Duke parë miqtë vazhdimisht me pushime ose duke shijuar netë jashtë mund të bëjnë të rinjtë të ndihen të humbur, ndërsa të tjerët të gëzojnë jetën”, thotë #StatusOfMind. “Këto ndjenja mund të nxisin një qëndrim konfrontimi dhe dëshpërimi”.

Dhe jo vetëm kaq. Sipas studimit, postimet në mediat sociale mund të krijojnë gjithashtu pritshmëri joreale dhe ndjenja të pamjaftueshmërisë dhe vetëbesimit të ulët. Kjo mund të shpjegojë pse Instagram, ku fotografitë personale janë qendra e vëmendjes, morën rezultatet më të këqija për implikimet në imazhin e trupit dhe ankthin. Siç u përgjigj një e intervistuar: “Instagrami i bën vajzat dhe gratë të ndjehen sikur trupat e tyre nuk janë mjaft të mirë, sepse njerëzit i shtojnë filtrat dhe modifikojnë pamjet e tyre për t’i bërë ato të duken të përsosur”. Problemi është veçanërisht i ndjerë nëse është vërejtur edhe nga operatorët e Instagram, të cilët prej kohësh i propozojnë atyre që përdorin hashtag si #depresion, mundësinë për t’u mbështetur mbi një suport online të menjëhershëm.

Një oaz. Por Instagram, për fat të mirë, gjithashtu do të ketë një ndikim pozitiv mbi përdoruesit e tij: një studim i vitit 2018 nga Universiteti i Missouri-Columbia zbuloi se, megjithëse përdoruesit e Instagramit ndryshojnë në qëllimin e tyre të përdorimit të platformës, shumica e tyre e frekuenton atë, sepse ai u ofron një lloj argëtimi social dhe i çliron ata nga përballja me imazhe politike ose kontraverse, të cilat dominojnë mediat e tjera shoqërore. Sipas TJ Thomson, një prej autorëve të studimit, “Shumë njerëz e shohin Instagramin si një oaz ku mund t’i shpëtojnë problemeve dhe shqetësimeve të jetës së përditshme”. Kjo shpjegon dhe suksesin e fotografive të udhëtimit në Instagram: “Fotot e vendeve ekzotike dhe të largëta pasqyrojnë shumë karakteristika pozitive që njerëzit i pëlqejnë, të tilla si bukuria, aventura dhe unikja”, përfundon Thomson. /abcnews.al

 

cannabis-sintetica.630x360.jpg
ent ela22:22 | 08/09/2018

Kanabinoidët sintetikë kanë efekte shumë më të rrezikshme sesa kanabisi natyror: ata kthehen të flasin pas disa episodeve shqetësuese të mbidozës dhe kontaminimit në Shtetet e Bashkuara.

Kanabinoidët sintetikë kanë qenë prej kohësh të njohura për tregtinë e paligjshme, por disa episode të kohëve të fundit në Shtetet e Bashkuara kanë risjellë temën e rrezikut të tyre në vëmendjen e përbashkët. Në mes të gushtit, 71 persona u gjetën me overdosë në K2 – emri tregtar i një prej këtyre substancave – në zonën e New Haven Green, jo shumë larg nga Yale University, në Connecticut. Gjashtë prej tyre ishin afër vdekjes. Më 19 gusht, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave shpërndau alarmin për një seri të marijuanës sintetike të kontaminuar me një substancë të përdorur në helmin e minjve.

Marijuana sintetike mbart një rrezik të efekteve anësore të rënda 30 herë më të lartë se kanabisi natyror. Për të fituar dhe për të lehtësuar përhapjen e tyre janë me kosto relativisht të ulët, efekt i fortë psikoaktiv, fakti se ato lëshojnë një erë më pak të njohur në krahasim me barin tradicional dhe lë më pak gjurmë në urinë.

Ngjashmëria e dukshme. Siç shpjegohet në “The Conversation”, përzierja e bimëve të thata që formon kanabisin sintetik (ose K2, Spice, AK47, vetëm për të përmendur disa emra) duket si marijuanë, por është e mbushur me substanca psikoaktive prodhuar në laborator dhe përthithëse, me një proces shumë të pasaktë, nga përzierje perimesh të përfshira në përzierje gjethesh dhe lulesh që mund të kenë efekte psikoaktive dhe të kontaminuara nga myku, Salmonella, pesticide apo metale të rënda.

Si veprojnë. Ka disa qindra kanabinoide sintetike, dhe të gjithë stimulojnë receptorin e qelizave CB1, ose receptorin e kanabinoidit. Ky lloj i “kyçur” në qelizat e sistemit nervor qendror shërben për të marrë sasinë minimale të endocannabinoids, dmth analgjezikë natyrore, të prodhuara nga trupi i njeriut. Në këtë receptor është edhe THC, substancë psikotrope e gjendur në lulet e Cannabis sativa, e cila në këtë mënyrë lejon çlirirmin e dopaminës, neuroni i kënaqësisë.

Paparashikueshmëria. Intensiteti dhe kohëzgjatja e efektit të kannabinoidëve sintetike është e ndryshme dhe jo e kontrollueshme. Disa ruajnë strukturën molekulare të THC para përpunimit në laborator, disa jo. Disa kanë gjithashtu një rol të receptorëve shtesë dhe efekte të tjera, të paparashikueshme. Krahasuar me marijuanën natyrore, për më tepër, në drogën Spice mungon cannabidiol, një përbërës bari tjetër që zvogëlon efektet psikoaktive të THC, duke bllokuar lirimin e dopaminës: një lloj të frenave, që mungon në përzierjet e laboratorit.

Përveç kësaj, ekziston rreziku i kontaminimit me substanca të tjera toksike të tilla si helm miu i denoncuar nga FDA, ose substancave opioid. Efektet anësore përfshijnë ankthin, psikozë, paranojë, ritëm të shpejtë të zemrës, takikardi, rrezikun e infarktit, të vjella.

Rastet e rënda tregojnë vështrim të ngulitur, lëvizje të përsëritura dhe mekanike – me viktimat e ngjashme me “zombie” – dëmtim të muskujve dhe veshkave dhe probleme të rënda të frymëmarrjes.

Duke qenë një produkt i prodhuar në laborator me qëllimin fillestar për të studiuar efektet e THC, pastaj doli jashtë kontrollit dhe që u përhap në qarqet e paligjshme, nuk ka asnjë mënyrë për të ditur përbërjen e saktë të asaj që na pret për të tymosur. /abcnews.al

 

2_Silhouette-of-male-hand-typing-on-laptop-keyboard-at-night-810x445.jpg
ent ela19:54 | 08/09/2018

Pas disa javësh, interneti do të bllokohet për miliona përdorues në mbarë botën. Bllokimi do të ndodhë më 11 Tetor, pasi do të ndërrohen “çelësat e sigurisë” që mbrojnë një pjesë të rëndësishme të internetit.

Ky proces quhet “KSK Rollover”, dhe në këtë pikë shumë përdorues mund të shikojnë një njoftim “probleme me serverin”. Për përdoruesit që do të preken nga ky “blackout”, problemet do të shfaqen më 11 Tetor ose 48 orë me vonesë.

Kjo do të ndodhë për shkak se shumë nga serverat që menaxhojnë internetin ruajnë një kopje për dy ditë. Për herë të fundit, ky proces u bë në vitin 2010 dhe ky sistem sigurie i quajtur KSK-2010 nuk do të jetë më i vlefshëm, ndërsa “çelësi i ri i sigurisë” do të quhet KSK-2017.

“Çelësat e sigurisë” janë të projektuar që të mos keqpërdoren dhe të mos sulmohen pjesë të caktuara të internetit. Këto të dhëna sigurie ndërrohen për shkak se në ditët e sotme është teorikisht e mundur që kompjuterët e fuqishëm të gjejnë kodet e enkriptuara. Përveç rënies së serverit, përdoruesit e internetit nuk do të shohin asnjë ndryshim tjetër gjatë navigimit në internet. Koorporata e internetit thotë se nuk do të preket e gjithë bota nga ndryshimi i kodeve të sigurisë, por vetëm një pjesë e përdoruesve, rreth 36 milionë në të gjithë  botën nga 3.58 miliardë. /tvklan.al

C_2_articolo_3162079_upiImagepp.jpg
ent ela18:28 | 08/09/2018

Jack Ma, themeluesi i Alibaba dhe njeriu më i pasur në Kinë, lë drejtimin e gjigantit të tregtisë elektronike (e-commerce). Lajmi e piblikoi ai vetë sipas New York Times, duke shpjeguar se do të japë dorëheqjen të hënën e ardhshme për t’iu kushtuar më pas vetëm aktivitete filantropike. Krijimtaria e tij vlen rreth 420 miliardë dollarë.

Një ish-mësues i anglishtes, Jack Ma, 54 vjeç, pati intuitën e tij në vitin 1999, kur nisi aventurën e themelimit të një platforme të e-commerce që synonte kryesisht një treg të madh si ai kinez. Pasi zbarkoi në Wall Street dy vjet më parë, Alibaba është sot një nga kompanitë më të pasura në botë.

Në vitin 2013 Ma kishte dhënë dorëheqjen si CEO, duke ia lënë vendin Daniel Zhang, i cili tani është kandidati kryesor për të marrë vendin e tij në të gjitha aspektet. “Është fillimi i një epoke të re,” tha Ma, megjithatë, duke shpjeguar se ai do të mbetet në bordin e grupit prej të cilit ai është ende i destinuar të mbetet përgjithmonë një guru. /abcnews.al

shutterstock_3213409.900x600.jpg
ent ela23:22 | 07/09/2018

Nga dhënia me qira e filmave në videokasetë deri te blerja e enciklopedisë, nga numratori telefonik deri te zhvillimi i filmave të fotografive, këto janë zakonet që teknologjia i ka nxjerrë në pension.

Të kërkosh një numër në adresën telefonike. Më 21 shkurt 1878 u botua libri i parë telefonik në SHBA, cili përmbante 50 emra dhe numrat e tyre respektivë. Që nga ajo kohë dhe për më shumë se një shekull, ka qenë në rritje e sipër, derisa me ardhjen e internetit kanë mbërritur versionet online të faqeve të bardha (me numra telefoni dhe të shtëpive private) dhe të verdha (për kompanitë). E gjithë kjo pa llogaritur se me bumin e përdorimit të celularëve përdorimi i “telefonit fiks” është reduktuar shumë. Sot numratorët telefonike nuk janë shumë të zakonshëm dhe kanë shkrime qesharake në krahasim me të kaluarën. Nëse ne jemi duke kërkuar për një person, tani, zgjedhja e parë është Facebook, lista më e madhe e botës me mbi 2.2 miliard përdorues në të gjithë botën.

Të kesh një enciklopedi në shtëpi. Deri në fillim të viteve 2000, njohuria universale kishte nevojë për rafte të fuqishme që ishin në gjendje të përmbanin vëllime të shumta të një enciklopedie. Gjithçka filloi të ndryshojë më 15 janar të vitit 2001 kur lindi Wikipedia, enciklopedia “e lirë” e hapur për kontributet e përdoruesve, të lindur nga hiri i Nupedia (2000). Në të vërtetë, CD-ROM-ët kishin dëmtuar modelin tradicional enciklopedik, por nga interneti erdhi shtysa vendimtare, e cila në vitin 2013 çoi në mbylljen në Gjermani të enciklopedisë Brockhaus: një mit të kulturës Mittel-Europiane në 24 vëllime, që nga viti 1809. Por ka një lajm të mirë: rezistojnë ende “mitet” e tjera të tilla si Enciklopedia Britanike dhe Treccani, që në versionin e saj në internet nxjerr në pah limitin e Wikipedia-s. Kjo e fundit, e përhapur dhe demokratike, rezulton jo gjithmonë e besueshme siç do të ishte një enciklopedi.

Të marrësh me qira një film. Shumë vite përpara përhapjes së internetit në TV, për të parë një film para transmetimit në televizion, e vetmja mënyrë ishte ta merrnim me qira në videokasetë. Por kalimi nga VHS në DVD (më parë) dhe bluray (pas) me kapërcim teknologjik relativ, nuk ishte i mjaftueshëm për të mbajtur nën kontroll sektorin e video-qirave, i cili pa fundin në vitin 2013, kur falimentoi gjigandi Blockbuster, fondacioni i cili datoi që nga viti 1985. Por disa ekspertë janë të bindur se gabimi i tij i madh ishte se nuk evoloi, si për shembull bëri Netflix, që daton në vitin 1997 si një shërbim i marrjes me qira të DVD online dhe në këto 20 vjet është transformuar plotësisht, duke u bërë dominus i TV në botë, me 125 milionë përdorues.

Të qëndroni në radhë para kabinës telefonike. Deri në ardhjen e telefonave celularë, madje edhe pak më vonë, kabinat telefonike kanë qenë pjesë e universit tonë komunikues. Dhe shpesh për t’i përdorur ato ishte e nevojshme të pritej, madje edhe për një kohë të gjatë. Por zhdukja e tyre tani është e pashmangshme. Në Milano për shembull sot ka 770 të tilla, gjysma e atyre që ishin 5 vjet më parë dhe ndoshta janë destinuar të zhduken krejtësisht. Ndoshta jo. Por kabinat telefonike të së ardhmes po testohen, me ekranet me prekje që ofrojnë lidhje ëi-fi në zonat përreth dhe mundësinë e karikimit të një telefoni celular.

Të presësh larjen e fotografive. Më shumë se bumi i kamerave digjitale, më shumë ishin smartfonët që na bënë të humbasim zakonin e përdorimit të filmave fotografikë. Viti i zbulimit ishte 2012-ta, kur Kodak shpalli falimentimin, megjithëse në kohët më të fundit kompania e lavdishme, e themeluar nga George Eastman në 1888, mori frymë përpara se të lançonte një smartphone “fotografik”, pastaj me një kriptovalutë, Kodakcoin. Jo vetëm që në vitin 2017, Kodak njoftoi synimin për të rimarrë prodhimin e linjës Ektakrom, filmi i dashur nga fotografët dhe regjisorët e filmave kinematografikë për grurin e saj të imët dhe pasurinë e ngjyrave. Por në epokën e fotografofonëve është e vështirë të mendohet se stampimet dhe negativët na rikthejnë në masë.

Të kalosh letrat në klasë. Para mbërritjes së Whatsapp, mesazhet mes bankave të shkollës shpesh qarkullonin në formën e biletave dhe shënimeve të shkurtra, të shkruara me ngut në një copë letre. Një metodë e mirë edhe për qarkullimin e zgjidhjeve të detyrave në klasë. Ishte një proces i rrezikshëm, sidomos kur mësuesi i kapte në flagrancë. Pastaj erdhën smartfonët dhe sistemet e mesazheve si Whatsapp, i kanë nxjerrë në pension letrat.

Të lexosh njoftimet për punë në gazetë. Para se të Linkedin dhe sajtet e tjera të rekrutimit të vendeve të punës, metoda kryesore për të gjetur një punë ishte të kërkohej përmes njoftime të botuara në gazeta. Kjo u pasua nga dërgimi i CV përmes postës së zakonshme dhe pritjes (shpesh kot) për një përgjigje. Sot kjo bëhet me disa klikime, përmes faqeve të specializuara. Por edhe digjitalizimi nuk garanton që përgjigjja do të vijë në çdo rast. /abcnews.al

 

40986030_1725549204224372_8181492131387408384_n.jpg
ent ela23:45 | 06/09/2018

Përkufizimi i bukurisë ndryshon kohë pas kohe. Disa herë teksa shoqëria zhvillohet, kjo gjë kalon nëpër cikle të ndryshme, siç bëhet edhe ndryshimi i stinëve. Jo shumë kohë më parë, kinezët e shihnin industrinë e modës si diçka që vinte nga perëndimi. Në druajtje për të mos gabuar ata hodhën sytë nga Europa dhe Amerika që të qëndronin në trend për standartet e vëna. Si rezultat, moda në Kinë ishte e zbardhët dhe e turbullt.

Por tashmë me zhvillimin e teknologjisë bota nuk ka më barriera. Moda mund të vëzhgohet dhe shijohet në çdo lloj prizmi, me stile të ndryshme rreth botës të cilat bashkëpunojnë duke dhënë dhe marrë nga njëri-tjetri. Në ditët e sotme në Pekin vihen re kudo çanta Hermes apo Chanel teksa gjtihashtu në duar mbajën edhe tespihe të ritualeve budiste. Bashkëshkrirja është e ardhmja e modës.

Shembuj të tillë gjejmë kudo nëpër kultura nga më të ndryshmet. Evolucioni mendor dhe teknologjik është thelbësor për këto ndryshime të këndvështrimeve. Kombet  në brezet aktuale nuk janë më të izoluar nga informacionet dhe idetë e jashtme. Po përdoret teknologjia në fotografi dhe kjo, sipas artistëve, është e ardhmja e artit vizual. Nëse teknologjia i ndihmon artbërësit që të prezantojnë veprat e tyre në një mënyrë të re dhe më të dobishme, atëhere pse të mos e adaptojmë? Nuk është më e nevojshme që një artist të jetojë në të shkuarën. Në fund të fundit, jetojmë në botë ku inteligjenca artificiale është kaq e avancuar sa mund të krijojë art falas nga komandat dhe të dhënat njerëzore.

Si pjellë e mendësisë së njerëzve ne i japim këtij fenomeni një gjuhë dhe aftësi për të bërë gjëra të caktuara, ashtu siç bëjmë edhe me fëmijët tanë. Por edhe krijesat kompjuterike si edhe fëmijët tanë, pas rritjes së mjaftueshme fillojnë të zhvillojnë gjuhën dhe aftësitë sipas ideve të tyre.

Pra, marrëdhënia ndërmjet teknologjisë dhe estetikës është simbiozike si shkenca me filozofinë, në një botë ideale ata ecin krah më krah. Duke arritur në një balancë të tillë, artistit i bëhet e mundur që të perfeksionojë  mjeshtërinë e kombinimit të artit dhe aftësive në procesin krijues.

Gjuha vizuale nuk ka nevojë për përkthim. Ne kemi lindur me paaftësinë për të folur, por ne mundemi që menjëhërë të shohim qiellin blu, lulet e kuqe dhe emocionet humane. Çfarë ne arrijmë të shikojmë na bën që të përjetojmë kënaqësi, shqetësim, frikë apo siguri. Për këtë arsye, artistët gjithmonë e më shumë predikojnë se me globalizimin që po na pushton e ardhmja duhet që të bëhet akoma më shumë vizuale.

E thënë kjo, nuk mund të parashikojmë se si do të jetë e ardhmja e formës së artit vizual. Akush nuk mundet. Bota ndryshon kaq shpejt dhe mundësitë që na paraqet e ardhmja do të tejkalojnë të gjitha aspektet të cilat lakmohen sot.

Por ajo ç’ka duhet që të gjithë të shpresojmë është se njerëzit duhet të fillojnë që të komunikojnë më shumë me zemrat e tyre. Të fokusohemi më shumë në përmbajtje dhe jo në formë dhe të mbajmë jetën të lidhur ngushtë më harmoninë me natyrën. Të synojmë të mbajmë një balancë në shumllojshmëri, si një simfoni. /abcnews.al

facebook-logo-1280x720.jpg
G. P.17:30 | 06/09/2018

Rrjeti social Facebook gjithnjë e më shumë në rënie. Sipas të dhënava të fundit, një në katër persona në SHBA ka fshirë aplikacionin me arsyetimin se nuk ka më besim në sigurinë që jep Facebook.

Një amerikan në katër ka fshirë aplikimin e Facebook nga aparati i tij i telefonit. 54 për qind e tyre deklarojnë se kanë modifikuar parametrat për privatësinë dhe 42 për qind kanë zgjedhur të shkëputen për disa javë nga ky aplikacion. Peu Research Center ka intervistuar gati 4600 amerikanë të moshës madhore në periudhën maj-qershor të këtij viti.

Sipas mediave amerikane çdo gjë është pasojë e skandalit të shpërthyer në mes të muajit mars ku u zbulua se një agjenci këshillimi me emrin “Cambridge Analytica” kishte mbledhur të dhëna për dhjetra milionë përdorues të Facebook pa lejen e tyre. Ky lajm i kushtoi themeluesit të rjetit social një humbje prej disa milliardë dollarësh në bursë. 44% e atyre që kanë fshirë aplikacionin janë të moshës 18 deri në 29 vjeç, ndërsa 12 për qind janë më shumë se 65 vjeç./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono