Teknologji

mooon-1280x790.jpg
G. P.08:37 | 18/04/2019

Gjysmë shekulli pas zbritjes së parë të amerikanëve në Hënë duket se është duke u bërë sërish garë për satelitët rreth tokës. SHBA do që të jetë e para. Po Rusia?

Në ligën jozyrtare të fuqive kryesore të hapësirës desh u fut së fundi edhe Izraeli. Por ky vend nuk arriti të kthehej në një nga vendet e tjera që kanë zbritur në Hënë pas SHBA, Bashkimit Sovjetik dhe Kinës. Anija kozmike “Beresheet” u rrëzua për shkak të problemeve me motorin. Por, siç thonë disa vëzhgues tentativa izraelite tregon se ekziston “një garë e re për Hënën”.Garën e parë të zhvilluar gjysmë shekulli më parë e fitoi SHBA, kur në korrik 1969 austronautët e parë amerikanë zbritën në Hënë. SHBA kërkon tani të bëjë sërish një zbritje në Hënë, dhe kërkon ta bëjë sa më shpejt. Në fillim të muajit mars, zëvendëspresidenti Mike Pence, i dha si detyrë autoriteteve amerikane të hapësirës, NASA, që brenda pesë vjetëve të dërgojnë sërish amerikanë në Hënë. Nëse NASA nuk do të jetë në gjendje ta bëjë këtë qeveria amerikane do të ngarkojë me këtë detyrë sipërmarrjet private, paralajmëroi Pence. Ai tha se SHBA ndodhet në garë që në vitet gjashtëdhjetë. Se me kë, ai nuk e tha.

Konkurrencë me Kinën dhe Elon Musk

Ramon Lugo, drejtor i Institutit Hapësinor të Floridës (FSI) nga Universiteti i Orlandos, mendon se Pence kishte parasysh rivalitetin mes SHBA dhe Kinës. Eksperti thotë, se është e qartë se Kina ka një program për Hënën. Përveç kësaj midis SHBA dhe Kinës ekziston “një garë në shumë sektorë teknologjie”, thotë Lugo. Në muajin janar të këtij viti kinezët arritën të dërgonin me sukses një anije kozmike në anën tjetër të Hënës.

Lugo, i cili ka punuar për një kohë të gjatë për NASA-n, mendon se nuk është e mundur, që Rusia të jetë rivale me SHBA për marrjen e Hënës, megjithë fluturimet e bëra me sukses në stacionin ndërkombëtar të hapësirës (ISS). Sipas tij, me “Garën për Hënën”, SHBA i bën në njëfarë mënyre konkurencë vetvetes. Sepse ekziston ndërkohë një garë midis NASA-s dhe firmave private, si SpaceX dhe Elon Musk.

Planet e Pence-s, që të fluturohet sërish në Hënë deri më 2024, Lugo i vlerëson si tepër optimiste. Ai thotë se në pesë vitet e ardhshme ekziston mundësia e fluturimit të astronautëve në orbitën e Hënës, por një zbritje tek satelitët rreth tokës do të jetë e mundur vetëm në vitin 2030. Kjo gjë mund të ndodhë më shpejt në kohë, nëse NASA përdor raketat e firmës private Elon Musk, që janë krijuar për fluturim në Mars. Por kushtet e Hënës dhe të Marsit janë të ndryshme, thotë eksperti.

A merr pjesë Rusia në garë?

Andrej Ionin nga Akademia ruse e kozmonautikës mendon se nuk ekziston “Gara për Hënën”. Deklarata e Pence është “e motivuar nga politika e brendshme”. Sfondi ka të bëjë me përgatitjet e kandidaturës për president për vitin 2024, megjithëse Pence nuk i ka shprehur zyrtarisht ambiciet për këtë post. Megjithatë, eksperti rus nuk e përjashton mundësinë e zbritjes në Hënë pesë vjetët e ardhshme, si një “projekt unik”. Por as Rusia as Kina nuk do të merrnin pjesë në “Garën për Hënën” të thirrur nga SHBA. Moska nuk është në gjendje financiare dhe nuk ka as teknologjinë e duhur për ta bërë këtë, thotë Ionin.

Megjithatë studimet e Hënës vazhdojnë në Rusi. Që nga mesi i muajit mars, në Rusi është duke u zhvilluar një eksperiment katër mujor, Sirius -19, për simulimin e fluturimit në Hënë. Në të marrin pjesë kryesisht shkencëtarë rus. Dhe në vitin 2021, organizata ruse e hapësirës “Roskosmos”, do të dërgojë në Hënë si në kohën e Bashkimit Sovjetik, një seri stacionesh automatike. Zbritja e kozmonautëve është planifikuar të paktën për 2030. Presupozohet se fluturimet për atje do të bëhen me anijen kozmike të papërfunduar ende “Federazija”, e cila do të ndihmohet nga raketa shumë e rëndë “Jenisej”, e sapo ndërtuar dhe  që pritet të lëshohet më 2028.

Europa pret sinjale të qarta

Thomas Jarzombek, deputet i Parlamentit gjerman dhe koordinator i qeverisë gjermane për fluturimet në hapësirë në ministrinë e Ekonomisë dhe energjisë, po ashtu nuk do të fliste për “Garë për Hënën”. “Amerikanët nuk duan që ta bëjnë këtë gjë të vetëm, por me një bashkëpunim të madh si në rastin e ISS, me Kanadanë, Europën dhe Japoninë,” shpjegon ai në një intervistë me DW. Ai shton: “Ne duam nga SHBA që të na thotë si do shkojnë punët”.

Ai nuk e përmend zëvendëspresidentin amerikan Pence. Megjithatë BE do patjetër të marrë pjesë në një projekt ndërkombëtar të NASA-s, projektin “Gateway”, për ndërtimin e stacionit hapësinor në Hënë. Ky projekt ndodhet aktualisht në planifikim. Edhe Rusia ka treguar interes. Por në fund të vitit të kaluar, shefi i “Roskosmos”, Dmitrij Rogosin, tha se Federata Ruse nuk do që të marrë pjesë në këtë projekt “në një rol të dorës së dytë”.

Pas përfundimit të programit Space Shuttle, SHBA ka dhjetë vjetë që nuk ka më mundësi të dërgojë astronautë tek ISS. Amerikanët janë të varur për këtë nga raketat ruse Sojus. Por amerikanët janë duke punuar për anijen kozmike me qëllime studimore “Orion”, me të cilën NASA ka lidhur planet e veta për Hënën. Fluturimi i parë provë është bërë më 2014. Stacioni hapësinor europian (ESA), ka krijuar për “Orion-in” një modul shërbimi për të furnizuar anijen kozmike me karburant dhe austronautët me ujë dhe oksigjen. Ajo u zhvillua kryesisht në Gjermani. “Për ne është sukses i madh, që të furnizojmë për herë të parë amerikanët me komponentë kritikë,” thotë Jarzombek./DW

bien.jpg
G. P.17:00 | 14/04/2019

Rrjetet sociale Facebook, Instagram dhe shërbimi i mesazheve WhatsApp dolën përkohësisht jashtë funksionit ditën e diel, duke bllokuar përdoruesit për më shumë se 3 orë. Disa mijëra abonentë në mbarë globin u ankuan për keqfunksionimin e të tre rrjeteve, që zotërohen nga kompania Facebook. Gjithçka nisi paradite, kur shumë përdorues të Facebook postuan mesazhin “Diçka nuk shkon!”. Vetëm rreth orës 14 e 50 stafi i konsorciumit të rrjeteve sociale bëri të ditur se e ka zgjidhur problemin. Një zëdhënës i kompanisë kërkoi ndjesë për çdo incident të krijuar, por nuk sqaroi se cilat ishin shkaqet e problemit, ose sa përdorues u prekën prej tij. Në Mars Facebook përjetoi një nga shkëputjet më të gjata në histori, me përdorues të shumtë në mbarë botën që nuk ishin në gjendje të hynin në faqe për 24 orë e po ashtu edhe në Instagram e WhatsApp./abcnews.al

karikim.jpg
G. P.10:43 | 30/03/2019

Apple ka hequr nga një produkt që ishte parashikuar për të karikuar pajisjet elektronike, si iPhone, iPad vetëm duke i lidhur me wireless, pa nevojën për të qenë të lidhur me kabuj.

Produkti i quajtur AirPower i prezantuar në vitin 2017 nuk do të dalë në shitje, sepse Apple njoftoi se nuk mund ta bënte këtë pajisje të funksiononte në mënyrën e duhur. Inxhinerët besohet se e kanë pasur të pamundur për të bërë këtë pajisje që të mos tejnxehej nga përdorimi, shkruan BBC.

“Pas shumë përpjekjesh, kemi dalë në përfundimin se AirPower nuk do të përmbushë standardet tona të larta dhe për këtë arsye kemi anuluar projektin”, njoftoi Apple. Kompania nuk ka dhënë arsye të tjera.

Ky produkt ishte paralajmëruar se do të dilte në treg në 2018-ën, por në fund të vitit nisën thashethemet për këtë produkt, ku aludohej pikërisht se inxhinierët nuk po arrinin të mbanin nën kontroll rritjen e temperaturës së baterisë kur kjo pajisje përdorej së tepërmi.

Rivalët e Apple, Samsung dhe Huawei, kanë nxjerrë tashmë produkte që mundëson karikimin e pajisjeve të tyre me wireless. /tvklan.al

A051F6F0-E400-4264-A7AB-2572F4F7A8DE_w1023_r1_s.jpg
ent ela09:59 | 28/03/2019

Rrjeti social Facebook vendosi të ndalojë publikimin e çdo materiali që promovon nacionalizmin e bardhë. Përmbajtjet supremaciste do të fshihen nga të gjitha platformat përfshirë dhe Instagramin

Pas masakrës në xhamitë e Zelandës së re, autori i së cilës kishte postuar në Twitter dhe në mediat e tjera sociale një manifest supremacist, duke filmuar live dhe masakrën në Facebook. Rrjeti social i Mark Zukerberg vendosi të ndalojë të gjitha materialet që i referohen nacionalizmit të bardhë dhe grupeve të supremacistëve të bardhë. Postime të tilla do të fshihen nga të gjitha paltformat, përfshirë dhe nga Instagrami.

Sipas mediave amerikane në një deklaratë për mediat, Facebook bën të ditur se ka ende shumë punë për të bërë dhe se përpjekjet për të luftuar urrejtjen nuk ndalojnë këtu. Ndër të tjera, të gjithë përdoruesit e rrjeteve sociale të cilët postojnë, pëlqejnë apo shpërndajnë materiale të tilla, do të drejtohen në një organizatë të themeluar nga ish ekstremistë të dhunshëm. Organizata në fjalë “Një jetë pas Urrejtjes” ofron seance dëgjimi dhe këshillimi për  ata që janë të prirur drejt ekstremizmit./abcnews.al

 

 

groe-933x445.jpg
ent ela08:46 | 28/03/2019

Sipas një studimi të ri të NASA-s, një akullnajë e madhe e Groenlandës me tkurrjen më të shpejtë në Tokë, po zgjerohet përsëri. Por ky jo domosdo është një lajm i mirë. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Kevin Enoch sjellë hollësitë. Studimi i ri i NASA-s zbuloi se akullnaja Jakobchavn në Groenlandë jo vetëm nuk po shkrihet, por masa e saj është duke u zgjeruar.

“Mes viteve 2016 dhe 2017 nga dy misione të veçanta të NASA-s, ne mësuam se afër pjesës së përparme trashësia e akullnajës u rrit deri në 30 metra. Ndërsa mes viteve 2017 dhe 2018 trashësia e saj u rrit përsëri, këtë radhë me 30.5 metra”, thotë studiuesi i NASA-s, Ala Khazendar.

Është e habitshme sepse që nga viti 2012, akullnaja vazhdimisht po tkurrej me rreth 2.9 kilometra në vit për shkak të ndryshimeve klimatike. Por në dy vitet e fundit ajo ka filluar të zgjerohet me të njëjtin ritëm.

Cila është arsyeja? Shkencëtarët e NASA-s thonë se kjo është bërë e mundur nga një ftohje e përkohshme në Disko Bay, në bregun perëndimor të Groenlandës, ku akullnaja takon oqeanin. Këto ujëra më të ftohta po e bëjnë të mundur zgjerimin e akullnajës.

“Matjet që kemi bërë në fjordet e akullnajës kanë treguar se tkurrja e saj ka ndodhur kur uji i oqeanit që e ushqente atë ishte i ngrohtë, ndërsa kur trashësia e akullnajës filloi të rritej uji ishte më i ftohtë. Kjo nuk do të thotë se oqeanet nuk po ngrohen, por vetëm se transferimi i nxehtësisë nga oqeani në trupin e akullnajës është ndalur”, thotë Martin Siegert i Kolegjit Imperial të Londrës.

Shkencëtarët e përfshirë në studim theksojnë se kjo nuk do të thotë se klima nuk po ndryshon, pra ndryshimi i klimës po ndodh. Shtresa e akullit të Groenlandës në përgjithësi ende po shkrihet me ritme rekord.

Por studimi nxjerr se ujërat e oqeanit që thithin shumicën e nxehtësisë së tepërt të tokës, po luajnë një rol më të madh në shkrirjen e akullnajave sesa është menduar më parë.

“Në planin afatgjatë është një lajm i keq, sepse ky studim tregon se sa e ndjeshme është kjo akullnajë dhe ndoshta edhe të tjerat në Groenlandë, ndaj ndryshimit të temperaturës së ujit të oqeanit”, thotë Ala Khazendar i NASA-s.

Ndërkaq studimet tregojnë se temperaturat e oqeanit në përgjithësi kanë qenë në rritje të vazhdueshme që nga viti 1960./VOA

11484574-6852553-image-a-1_1553618787534-933x445-1.jpg
ent ela09:13 | 27/03/2019

Ford Fiesta është një nga modelet më të shitura në Europë, dhe më e shitura në Britani të Madhe prej të paktën 1 dekade. Ford ka vendosur që ky model të funksionojë edhe me elektricitet. Një ditë më parë kompania njoftoi se do të nxjerrë modelet e reja të Ford Fiesta dhe Ford Focus me versionin “hybrid”.

Ato nuk do të jenë plotësisht elektrike, por do të ulin konsumin e karburantit dhe do të kenë më shumë fuqi, thonë prodhuesit. Këto modele të reja do të kenë një motor elektrik që do të ndihmojë për t’i dhënë fuqi automjetit, së bashku me një motor benzine.

Por ndryshe nga një makinë tërësisht hibride, sikurse është Toyota Prius, bateria në modelet Fiesta dhe Focus nuk do të jetë në gjendje që të mbajë e vetme në funksionim motorin, madje as për distanca të shkurtra. Për këtë arsye, këto makina do të quhen “hibrid i butë”.

Aktualisht, vetëm Ford Mondeo është i vetmi model i kësaj kompanie që ka motor hibrid. Fiesta e re dhe Focus EcoBoost Hybrid do të prezantohen vitin e ardhshëm. /tvklan.al

47752656_303.jpg
G. P.09:45 | 25/03/2019

Komuniteti i internetit në Gjermani është duke vënë në lëvizje politikën. Demostratat kundër reformimit të së drejtës së autorit i kanë kthyer debatet për filtrat e shkarkimit dhe censurën në rrjet në debate politike.

Një mbrëmje e ftohtë marsi në Berlin. Rreth 2000 demostrues janë mbedhur para selisë së partisë kristiandemokrate, CDU. Shumë prej tyre janë të rinj dhe dalin për herë të parë në demonstratë. Motoja: “Kurrë më CDU”, ka javë që qarkullon si hashtag në mediat sociale. Për partinë në pushtet protesta është shenjë alarmi në mes të vitit zgjedhor.

Demonstruesit kanë frikë, se rregullat e reja që vijnë nga Brukseli do të kufizojnë lirinë e tyre në internet. Prej vitesh punonjësit dhe politikanët janë duke punuar për të përshtatur të drejtat e autorit me kohën digjitale. Veprat e artistëve dhe njerëzit kreativë duhet të mbrohen më mirë në internet.

Në gjithë Gjermaninë kundërshtarët e ligjeve të reja për të drejtat e autorit kanë dalë nëpër rrugë dhe demostrata më e madhe pritet të mbahet më 23 mars. Heronjtë e oborreve të shkollave gjermane janë mobilizuar në twitter dhe youtube. Figurat si “Rezo”, që herë të tjera e kemi parë në rrjet që të këndojë, “HerrNewstimme” me kanalin e lajmeve ose “Br4mm3en” që hedh në rrjet lojëra kompjuterke. Në politikë ata nuk luajnë ndonjë rol, por në internet kanë tre deri pesë milionë ndjekës

Youtubësit – zgjohet gjigandi i fjetur

“Br4mm3n” quhet faktikisht Dennis Brammen. Ai ka krijuar me shokët e tij kanalin e lojërave Pietsmiet. 31 vjeçari “Gamer”, e quan veten fytçjerrës, megjithatë thirrjet kundër reformimit të së drejtës së autorit ai i sheh si jo tipike. Në ditën e demostratës para CDU ai lëshoi në twitter: “Nëse do më kishin pyetur vite më parë a do të angazhohem politikisht, atëherë përgjigja ime do të kishte qenë: “What the fuck, ik prej këndej!”

Brammen beson se politikanëve u duhet bërë presion, sepse ata nuk e kanë të qartë efektin e kësaj teme. Ai i bën thirrje deputetëve dhe i sqaron se janë duke ngritur “makina censure” në internet. Edhe ndjekësit e tij në Youtube, ai i këshillon të marrin në telefon politikanët.

Jenna Behrends nuk ka nevojë të merret në telefon. Behrends është politikane e CDU, por në çështjen e të drejtave të autorit ajo ndodhet në anën e demonstruesve. 28 vjeçarja ka frikë se partia e saj do të bëhet “e pazgjedhshme” për një brez të tërë. Ajo mendon se shumë kolegë më të moshuar e kanë nënvleftësuar temën. Komuniteti në rrjet bën “diskutime të mëdha”, por që të dëgjohet duhet të dalë në rrugë. “Unë jam shumë e trishtuar për këtë”, thotë Behrends.

Në Gjermani diskutimet kanë të bëjnë kryesisht me nenin 13 të ligjit për të drejtat e autorit. Neni thotë se BE do të bëjë në të ardhmen përgjegjëse platformat Youtube dhe Facebook që të respektojnë të drejtat e autorit. Deri tani përdoruesit që shkarkojnë diçka e mbajnë vetë këtë përgjegjësi. Nëse ligjet e reja aprovohen atëherë Youtube nuk do të lerë të dalin në faqen e tij këngë dhe video, për të cilat nuk i ka të drejtat.

Fjala më e rëndësishme filtri i shkarkimit

Meqenëse Youtube tërheq çdo minutë rreth 450 orë material video, kontrolli për licencën mund të bëhet vetëm teknikisht, pavarësisht nëse Dennis Brammen flet për “makinë censure”, për software apo për filtër shkarkimi. Platformat mund t’i blejnë të drejtat për të gjitha materialet, por meqenëse jo të gjithë duan të shesin, është e nevojshme të ekzistojë filtri.

Dennis Brammen mbështet të drejtat më të mëdha të autorit, por ai është kundër që makina të vendosë për gjithçka.Ai ka parasysh për shembull kitaristin Alexander Dommisch, i cili do që të fitojë edhe para me këngët e tij. Prandaj ai e mbështet reformën. Platformat e vogla nuk preken dhe platformat e mëdha filtrojnë sepse “përndryshe youtube do mbushej me pornografi dhe filma netflixi”.

Youtube i shtin frikën përdoruesve

Shefja e Youtube, Susan Wojcicki është duke rekrutuar, “Creators”, pra Youtuber, për fushatën ndërkombëtare “shpëtoni internetin”. Ligji i ri për të drejtat e autorit përbën “rrezik të qartë për mundësitë tuaja që të dëgjoheni në të gjithë botën,” shpjegon ajo në një letër.

Për përkrahësin e reformës Fred Breinersdorfer paralajmërimi i Wojcickit është “hile”. Autori mendon se platformat e mëdha i nxisin të vegjlit për interesat e veta ekonomike duke shpërndarë frikë.

Dennis Brammen nuk e pranon që “ata dalin në rrugë si ushtri e Facebook, Google dhe Co.”. Krejt e kundërta, ata luftojnë për firmat e vogla që nuk bëjnë dot bisedime për licencat dhe duhet të blejnë filtrat e shtrenjta të shkarkimit nga google dhe facebook. Ky pozicion dëgjohet ndërkohë edhe nga përfaqësuesit e qeverisë.

Brammen dhe kundërshtarët e tjerë të nenit 13 e kanë transferuar debatin në qendrën e politikës së Berlinit. Tani ata shpresojnë që Parlamenti Europian të thotë Jo, javën e ardhshme. Ky do të ishte demonstrim force nga brezi Youtube./DW

10985078-6809269-image-a-8_1552577557823-933x445.jpg
ent ela23:15 | 14/03/2019

Bllokimi prej më shumë se 14 orë i Facebook dhe rrjeteve të saj sociale Instagram dhe Whatsapp, fuqizoi një kompani tjetër rivale. Aplikacioni i komunikimit “Telegram”, rivali i Whatsapp, regjistroi 3 milionë përdorues të rinj gjatë orëve që Facebook dhe aplikacionet e saj kishin dalë jashtë shërbimit.

Lajmi është konfirmuar nga shefi ekzekutiv i kësaj kompanie. Telegram është i njohur për sistemin e sofistikuar të privatësisë që ka mes përdoruesve.

“3 milionë përdorues të rinj janë regjistruar në Telegram brenda 24 orëve të fundit. Ne kemi privatësi të vërtetë dhe hapësirë të pakufizuar për të gjithë”, tha Pavel Durov.

Telegram është rritur vazhdimisht gjatë viteve të fundit dhe vlerësohet si sistemi më i sigurtë i mesazheve në botë. Bisedat janë të vështira për t’u përgjuar, çka e bën një aplikacion të lakmueshëm për përdoruesit. Kjo nuk është hera e parë që Telegram fiton përdorues nga rivalët. Në vitin 2014 fitoi 5 milionë përdorues të rinj kur Whatsapp nuk funksionoi për disa orë. /tvklan.al

probleme.jpg
G. P.13:25 | 14/03/2019

Facebook vijon të ketë ende probleme për një pjesë të përdoruesve. Prej më shumë se 14 orësh ndërprerja e të gjitha shërbimeve, e bëri të pa aksesueshëm në mbarë globin.

Të prekur janë rrjeti kryesor social i kompanisë, (Facebook), dy aplikacionet e mesazheve (Facebook Messenger & WhatsApp) dhe Instagram. Deri më tani, vetë Facebook nuk ka asnjë shpjegim për shkaqet e kësaj rënieje.

Hera e fundit që Facebook pati një ndërprerje me magnitudë të tillë ishte në vitin 2008, kur kishte 150 milionë përdorues, krahasuar me 2.3 miliardë përdorues në muaj që ka sot.

Problemet nisën pasditen e së mërkurës dhe vetëm sot në mëngjes filloi të shfaqte shenja përmirësimi. Kjo rënie shkaktoi pamundësi për t’u futur dhe për të përdorur platformat më të përdorura në ditët e sotme për të komunikuar.

“Jemi në dijeni që disa njerëz nuk po munden të aksesojnë familjen e aplikacioneve të Facebook”, tha vetë kompania në një postim në Twitter. Ndërsa shtoi se “po punojmë për ta zgjidhur problemin sa më parë”.

Aplikacionet duket se rinisën të merrnin veten mëngjesin e kësaj të enjteje. Instagram njoftoi se ishte rikthyer.

Duke iu përgjigjur thashethemeve të postuara në rrjete të tjera sociale, kompania tha se kjo rënie nuk vinte si pasojë e DDoS, një lloj sulmi kibernetik që e tejmbush një shërbim të caktuar me volum tejet të lartë trafiku.

Por sa i përhapur ishte problemi?

Problemet nisën rreth orës 17:00 të së mërkurës. Teksa rrjeti social Facebook hapej, përdoruesit nisën të raportonin se e kishin të pamundur për të postuar.

Ata në Instagram nuk mund të bënin rifreskim (refresh) të postimeve, apo të bënin postime të reja. Versioni desktop i Facebook Messenger nuk hapej, megjithatë aplikacioni për telefonat dërgonte një pjesë të mesazheve, edhe pse disa përdorues raportuan se nuk u shkonin imazhe apo përmbajtje të tjera të mesazheve të tyre.

WhatsApp dhe aplikacione të tjera të mesazheve të Facebook kishin gjithashtu probleme të ngjashme.

Ndonëse për një pjesë të përdoruesve situata i është rikthyer normalitetit, pjesë të Europës dhe Azisë vijojnë të kenë probleme edhe paraditen e kësaj të enjteje.

Nëse këto probleme vijojnë, me gjasë ato do t’i kushtojnë shumë portofolit të Facebook. Kompania, e cila financon pjesën më të madhe të bizneseve të saj falë të ardhurave të reklamave, tha për Bloomberg se po shihte mundësinë e rimbursimit për reklamuesit.

Problemi preku gjithashtu Facebook Workplace, shërbimi që përdoret nga bizneset për të komunikuar brenda për brenda.

Rebecca Brooker, dizajner me vendndodhje në Buenos Aires, duke folur për BBC tha se ndërprerja e shërbimit po jepte një impakt domethënës në punën e firmës së saj.

“Facebook për përdorim personal është në rregull, por çfarë ndodh kur mbështetemi në kompani kaq të mëdha për të marrë shërbime biznesi?” tha ajo. “Po përpiqem të komunikoj me grupin  e punës në New York. Facebook Workplace është kanali jonë i vetëm për të komunikuar, me përjashtim të email-it”, shtoi më tej Brooker.

Kjo rënie masive e shërbimeve të gjigandit të teknologjisë vjen në një kohë kur disa ligjvënës amerikanë kanë hedhur idenë e ndarjes së kompanive të mëdha të teknologjisë.

Elizabeth Warren, e cila shpreson të jetë kandidate e demokratëve në zgjedhjet e ardhshme presidenciale në SHBA, duke folur për New York Times tha: “Duhet t’i japim fund kësaj gjenerate të kompanive të mëdha të teknologjisë që përdorin pushtetin e tyre politik për t’i vendosur rregullat në favorin e tyre dhe përdorin fuqinë e tyre ekonomike për të blerë apo për të nxjerrë jashtë loje çdo konkurrent potencial”.

Në një postim në Twitter pasditen e së mërkurës, kur shërbimet e Facebook ranë, Brooker shtoi: “E shikoni çfarë ndodh kur lejojmë një kompani të vetme për të kontrolluar gjithçka”. //tvklan.al

nasa.jpg
G. P.15:25 | 12/03/2019

Brenda 10 vjetësh njeriu do të rikthehet sërish në Hënë. Është ky premtimi i agjencisë hapësinore NASA, që ka prezantuar programet e së ardhmes, me një buxhet prej 21 miliardë dollarësh. Njëkohësisht po mendohet dhe për një mision në planetin Mars.

NASA po përgatitet të ridërgojë sërish austronautët e saj në Hënë, brenda 10 vitesh. Deklarata është bërë nga krye administratori i agjencisë hapësinore amerikane i cili prezantoi programet e ardhshme të eksplorimit hapësinor të financuar për 2020-n me një buxhet prej 21 miliardë dollarësh, një nga më të mëdhenjtë deri tani.

NASA parashikon që të nisë misionin e parë demonstrues në vitin 2024 për të testuar aftësinë e zbritjes në hapësirën hënore. Një mision i dytë prove do të ndodhë në 2026-n, për të eksperimentuar sistemin e realizuar në sipërfaqen e Hënës para mbërritjes së austronautëve. Brenda vitit 2028 duhet të ndodhë transferimi i austronautëve të parë të stacionit orbital në sipërfaqen hënore ku do të qëndrojnë për një javë, një rekord i ri ky.

Përveç se do të shërbejë si një urë për udhëtimet në Hënë, stacioni do të ofrojë dhe mundësinë për të studiuar hapësirën e thellë. Ndërtimi i tij do të nisë në 2022-shin në bashkëpunim dhe me agjenci të tjera hapësinore, ato të Europës, Japonisë, Rusisë dhe Kanadasë. Por NASA gjithsesi është në kërkim të partnerëve të tjerë tregtarë.

Rikthimi në Hënë me një program të mbështetshëm do të jetë dhe prova e parë për NASA-n, e cila synon planetin Mars. Në buxhet është financuar plotësisht misioni “Mars 2020”, që duhet të rikthejë në Tokë një kampion të planetit të kuq./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono