Teknologji

5472-1280x768.jpg
G. P.10:03 | 11/09/2019

Apple ka prezantuar produktin më të ri, iPhone 11, iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max. Kamera e re, ekran i përmirësuar, procesorë më të shpejtë dhe bateri që zgjat më shumë.

Celularët e rinj iPhone kanë dizajnë dhe madhësi ekrani të ngjashme. iPhone i ri do të jetë i disponueshëm në disa ngjyra, ku risia do të jetë ngjyra e zezë mat në pjesën e pasme të iPhone 11 Pro.

Iphone Pro do të vijë në dy madhësi, me ekran 5.8 inch dhe 6.5 inch. Teknologjia e re e aplikuar në ekranin e iPhone 11, ofron ngjyra më të mira si dhe efikasitet në jetëgjatësinë e baterisë.

Risia më e madhe e iPhone janë padyshim kamerat. Në pjesën e pasme, është vendosur brenda një kuadrati një sistem i trefishtë kamerash. Të tri këto kamera 12 megapiksel punojnë së bashku njëkohësisht duke ofruar cilësi më të lartë. Përmirësim është bërë edhe në kamerën e përparme për selfie.

“Kushdo që kërkon një telefon që tejkalon limitet, është iPhone 11 Pro. iPhone-i më i fuqishëm dhe më i përparuar që kemi prodhuar ndonjëherë me një dizajn mahnitës”, tha Tim Cook, shefi ekzekutiv i Apple. /tvklan.al

iphone.png
G. P.11:36 | 08/09/2019

Ditët në vijim, Apple pritet të prezantojë modelin e ri të iPhone, diçka që edhe fansat po e presin me padurim. Si gjithmonë, pritet që gjigandi i smartfonëve të jetë tradicional, mirëpo disa detaje të reja kanë dalë në dritë në lidhje me versionin e ri.

Mendohet se iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max do të ketë ngjyrën Aura, ndryshe nga versionet e tjera të mëparshme.

Si pritet të jetë iPhone 11

Mirëpo mediat shkruajnë se kjo ngjyrë e re që pritet të përdorë Apple është përdorur më parë dhe është e ngjashme me atë që ka përdorur Samsung për Galaxy Note 10

Galaxy Note 10

.

 

Përveç kësaj sipas Mobile Fun, iPhone 11 do të jetë edhe në pesë ngjyra të tjera; jeshile, blu, e verdhë, e kuqe dhe vjollcë. Apple do të zbulojë iPhone-in e ri në një event në kampusin Cupertino të martën më 10 Shtator./abcnews.al

bateria.jpg
G. P.20:42 | 01/09/2019

Pajisjet elektronike janë shumë të rëndësishme ditët e sotme. Smartfonët në përgjithësi, por edhe kompjuterët janë bërë pjesë e pandashme dhe shumë e nevojshme e jetës. Të tillë janë edhe laptopët.

Por pavarësisht avantazheve që kanë, këto pajisje kanë edhe disdisavantazhe, ndër to gjatësia e baterisë. Ekspertët kanë renditur gjashtë këshilla se si ta mbani baterinë e laptopit që të zgjasë tërë ditën.

  1. Fike WiFi-në nëse nuk të hyn në punë

Pavarësisht se në shumicën e kohës laptopin e përdorim me internet, ndodhet një opsion që e fik opsioni WiFi, kur nuk ju duhet. Fikja e saj i kursen shumë energji baterisë.

  1. Rregullo ndriçimin e ekranit

Ndriçimi i ekranit është një nga faktorët kryesor që ndikon në jetëgjatësinë e baterisë. Të ulësh ndriçimin kursen shumë.

  1. Përdore laptopin pasi të jetë karikuar

Shumica e njerëzve e mbajnë laptopin gjatë gjithë kohës në karikim. Por kjo mund të jetë e dëmshme për jetëgjatësinë e baterisë. Prandaj mos harroni, pasi të jetë karikuar plotësisht hiqeni nga priza karikuesin.

  1. Hiqi të gjitha pajisjet e panevojshme

Çdo proces që kryhet në laptop ka nevojë për bateri. Prandaj kujdesuni që të keni hequr diskun apo USB-në.

  1. Menaxho aplikacionet dhe programet

Ka shumë njerëz të cilët mbajnë njëkohësisht të hapura shumë faqe interneti. Mirëpo këto kërkojnë energji edhe gjatë kohës që nuk po i përdorni. Mbyllini ato faqe që nuk ju duhen dhe do ta shikoni që jo vetëm që laptopi do të punojë më shpejt, por edhe bateria do të zgjasë më shumë.

  1. Rregullo cilësimet në lidhje me baterinë

Tek cilësimet mund të vendosni opsionin “Kurse baterinë”. Ky opsion mund të jetë shumë i rëndësishëm gjatë kohës që jeni në lëvizje./abcnews.al

108536645_mediaitem108536641.jpg
ent ela22:30 | 29/08/2019

Gjenerata e re e celularëve të Huawei nuk do të përmbajë disa prej aplikacioneve të njohura të Google, të tilla si Youtube dhe Google Maps. Google konfirmoi se për shkak të ndalimit që qeveria amerikane bëri ndaj shitjes së produkteve për Huawei, nuk mund të licencojë aplikacionet e saj në telefonat e rinj Huawei.

Kjo do të thotë që telefoni i ri Huawei që do të dalë në shitje, nuk do të ketë akses as në “Play Store”, duke u hequr mundësinë përdoruesve për të përdorur aplikacionet e njohura. Qeveria e SHBA ndaloi kompanitë amerikane që të shisnin produkte për gjigandin kinez Huawei me pretendimin se cënohet siguria kombëtare, por më vonë Presidenti Trump tha se mund të bëhen disa lëshime.

Megjithatë, autoritetet zyrtare amerikane nuk kanë dhënë ende asnjë licencë që kompanitë të bëjnë tregti me Huawei. Sistemi operativ Android është “burim i hapur”, që do të thotë se mund të instalohet në smartphone apo tablet nga çdo prodhues. Por, për të përdorur disa aplikacione, kompanitë duhet të nënshkruajnë marrëveshje me Google, për shkak se shumë prej këtyre aplikacioneve i përkasin kësaj kompanie.

Këto aplikacione janë Maps, Play Store, YouTube, Photos etj. Google nuk ka dhënë asnjë informacion nëse ka kërkuar leje që të ofrojë shërbimet e saj tek Huawei. Nga ana tjetër, gjigandi kinez i teknologjisë tha në një deklaratë: “Huawei do të vazhdojë të përdorë sistemin operativ Android nëse qeveria amerikane na lejon ta bëjmë këtë. Në të kundër, do të zhvillojmë sistemin tonë operativ”/tvklan.al

apple-siri.jpg
nev ila13:23 | 29/08/2019

 

Dëgjonin biseda private dhe regjistronin momente intime të përdoruesve të asistencës vokale të Apple. Ka qenë kjo arsyeja me të cilën janë pushuar nga puna 300 persona në disa vende të europës.

Apple i ka kërkuar falje përdoruesve të Siri, asistencës së tij vokale, duke pranuar se nuk ka qenë në gjendje të ishte në lartësinë e standarteve të saj për privatësinë.

Kjo u bë pas analizës së Aplle pas akuzave të medias, sipas të cilave Apple përdorte regjistrimet në Siri për të përmirësuar identifikimin zanor.

Sipas Guardian, disa kontraktues të tretë kanë dëgjuar në disa raste biseda private si dhe kanë regjistruar cifte të cilat kryenin marrëdhënie intime. Për këtë arsye janë pushuar nga puna 300 persona në disa vende europiane.

Britanikja “The Guardian” ishte e para që denoncoi këtë fakt duke detyruar kompaninë të kryente hetime.

Duke qenë se nuk mund të identifikoheshin personat që kanë përgjuar dhe regjistruar moment intime, vendimi për pushim nga puna u mor për qindra prej tyre./ABC News Albania 24/7

5DFCCF8D-0493-4DCB-831E-5A7FD6F8B4E8_w1023_r1_s.jpg
G. P.09:10 | 28/08/2019

Një anije e hapësirës pa pilot që transporton robotin e parë humanoid të Rusisë u ankorua sot me sukses në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor, pas një përpjekjeje të dështuar gjatë fundjavës.

Roboti me madhësinë e një njeriu, i quajtur Fedor – imiton lëvizjet njerëzore, një aftësi e rëndësishme që e lejon atë të kryejë detyra të ndryshme me komandim nga distanca.

Fedor nuk është roboti i parë që dërgohet në hapësirë. Në vitin 2011, NASA dërgoi humanoidin Robonaut 2, i krijuar nga firma General Motors me synimin e ngjashëm për të punuar në mjedise me rrezik të lartë.

Në vitin 2013, Japonia dërgoi një robot të vogël të quajtur Kirobo, të krijuar nga kompania Toyota, që ishte në gjendje të zhvillonte biseda – megjithëse vetëm në japonisht.

Roboti Fedor do të qëndrojë në stacion deri më 7 shtator./VOA

asteroidi-godet-token-1.jpg
nev ila20:45 | 23/08/2019

Një asteroid apokaliptik mund të godasë Tokën brenda 50 viteve të ardhshme. Bëhet fjalë për shkëmbin hapësinor “Apophis”, i emërtuar i tillë sipas perëndisë egjiptiane të kaosit dhe errësirës, për të cilin NASA është e shqetësuar pasi është në një kurs përplasjeje me tokën.

Shkëmbi hapësinor,  i cili është më i gjatë se Kulla Eifel, pritet të bëjë disa kalime të afërta në Tokë, ku më i rrezikshmi prej të cilëve është në vitin 2068.

Me anë të një videoje ilustruese tregohet saktësisht se çfarë do të ndodhë nëse Apophisi godet Tokën. Fatkeqësisht, nuk është një lajm i mirë për njerëzimin.

Në video, shihet se si ky asteroid përplaset me tokën në oqeanin Atlantik, midis jugperëndimit të SHBA dhe veriut të Amerikës së Jugut. Sipas NASA ky shpërthim është i barabartë me 65,000 bomba bërthamore si të Hiroshimas.

Në vetëm disa orë, zjarri gjigant që do të shpërthente nga goditja e asteroidit, do të përhapej deri në Kansas, me një rreze gati 2.500 milje larg nga epiqendra. Asteroidi së pari godet dhe më pas dërgon fragmente nga përplasja përsëri në hapësirë.

Shkencëtarët rusë kanë frikë se Apophis, emri i plotë Apophis 99942, mund të përplaset në Tokë me shpejtësi 15,000 km në orë.

Ata thonë se goditja vdekjeprurëse më e rrezikshmja e këtij shkëmbi do të ndodhë rreth vitit 2068.

“Sidoqoftë, nuk është koha për panik pasi Apophis ka vetëm një shans “një-në-250,000” për t’u përplasur me planetin tonë”, sipas NASA.

Apofisi ka qenë një nga ata trupat qiellorë që ka kapur interesin e publikut që kur u zbulua në vitin 2004“, tha Steve Chesley i NASA.

Shkëmbi hapësinor 370 metra i gjerë u zbulua në qershor 2017.

Ai u vu re vetëm përmes një teleskopi hapësinor, në Hawai, i cili në atë kohë iu afrua planetit tonë vetëm 548,000 milje larg, që sipas ekspertëve ishte relativisht afër në aspektin hapësinor dhe mund të kishte shkaktuar kaos nëse e godiste Tokën.

Një gjë është e sigurtë që Apophis do të kalojë përsëri afër Tokës, por ajo që është e pasigurtë për shkencëtarët, është shpejtësia dhe se sa afër do të vijë fluturimi i radhës.

Me anë të një tabele janë dhënë disa nga asteroidet që do ti afrohen tokës gjatë viteve në vazhdim ku më i afërti shihet të jetë “2009 JF1”, i cili aktualisht po lëviz në hapësirë me një shpejtësi rreth 59,000 km/h.

Asteroidi pritet të afrohet në Tokë në 6 maj 2022 dhe do të jetë rreth 7.9 milion milje nga qendra e planetit tonë. Edhe pse 2009 JF1 pritet të fluturojë  larg Tokës, ESA ( Agjensia Europiane e Hapësirës) pranoi se asteroidi ka ende  shanse të përplaset në Tokë./abcnews.al

410B1A96-EF72-4FF4-8E98-2B97C20DB11C_cx0_cy4_cw0_w1023_r1_s.jpg
ent ela10:00 | 23/08/2019

Zyrtarët amerikanë kanë njoftuar se kanë paditur 80 persona, shumica prej tyre nigerianë, për shkak të pastrimit të parave, që u ka kushtuar viktimave miliona dollarë përmes mashtrimeve në internet.

Prokurorët kanë thënë se kanë ngritur paditë pasi 17 persona janë arrestuar dhe janë dërguar në mbajtje në Shtetet e Bashkuara, kryesosht në Llos Angjelles.

Departamenti amerikan i Drejtësisë ka thënë se pjesa tjetër e personave të paditur janë në Nigeri.

Sipas zyrtarëve amerikanë, të dyshuarit supozohet se kanë shënjestruar personat që jetojnë vetëm, të vjetrit, dhe biznese të vogla përmes skemave të mëdha, që kanë synuar të bindin viktimat për të dërguar të holla nga interneti.

“Disa viktima kanë humbur qindra mijëra dollarë, shumica prej tyre të vjetër”, ka thënë Departamenti i Drejtësisë.

Vjedhjet është thënë të kenë arritur në 46 milionë dollarë.

Në padi është cituar edhe rasti i një lidhjeje 10-mujore në mes të një gruaje japoneze dhe një kapiteni të supozuar të ushtrisë amerikane, të angazhuar në Siri.

Gruaja ka përfunduar duke humbur 200,000 dollarë amerikanë, pasi ka huazuar të holla nga motra, ish-burri dhe miqtë, për t’i ndihmuar kapitenit që të kontrabandojë diamante nga Siria.

Në realitet nuk ka pasur diamante dhe as kapiten, por vetëm një mashtrim i kryer nga një rrjet ndërkombëtar i hajdutëve kibernetikë që ka funksionuar nga Llos Angjellesi dhe Nigeria. /REL

AE010F4C-3D0B-46B6-9361-5BB5D94902A6_cx0_cy7_cw0_w1023_r1_s.jpg
ent ela11:00 | 22/08/2019

Kompania Facebook tha se ka mbyllur 216 faqe të mediave sociale, grupe dhe llogari në Mianmar, disa të lidhura me ushtrinë, të cilat kishin për qëllim “manipulimin e debatit publik”.

Kompania mbylli 89 llogari në Facebook, 107 faqe, 15 grupe dhe pesë llogari në Instagram, disa prej të cilave kishin qindra mijëra ndjekës.

Gjigandi i mediave sociale ka mbyllur më parë qindra llogari, përfshirë atë të shefit të ushtrisë së Mianmarit, pas kritikave se Facebook kishte dështuar të vepronte ndaj gjuhës së urrejtjes, përderisa dhuna ndaj muslimanëve Rohingya po vazhdon.

“Megjithëse njerëzit që qëndronin pas këtij aktiviteti u përpoqën të fshehin identitetin e tyre, hetimi ynë zbuloi se një pjesë e këtij aktiviteti ishte i lidhur me individë të lidhur me ushtrinë e Mianmarit”, tha Facebook.

Në vitin 2017, ushtria ndërmori një sulm, si përgjigje të sulmeve nga kryengritësve Rohingya, duke bërë që më shumë se 730,000 myslimanë Rohingya të zhvendosen në Bangladeshin fqinjë. /REL

46320896_303.jpg
ent ela22:25 | 29/07/2019

Faqet e internetit që kanë të integruara butonin “pëlqej” të Facebook-ut nuk duhet të mbledhin automatikisht të dhëna nga vizitorët e tyre. Këtë e vendosi Gjykata Evropiane e Drejtësisë. Përdoruesit duhet të bien dakord.

Gjykata Evropiane e Drejtësisë i ka bërë operatorët e faqeve të internetit, që kanë të integruara një buton të integruar “pëlqej”, përgjegjës për mbledhjen e të dhënave. Gjykatësit vendosën që operatorët t’i informojnë përdoruesit e faqeve të tyre për mbledhjen e të dhënave, për shembull për synimin e mbledhjes.

Megjithatë, vendimi prek vetëm mbledhjen dhe transmetimin e të dhënave. Për përpunimin pasues të të dhënave nga Facebook-u, operatori nuk mund të bëhet përgjegjës.

Kur ngarkohet faqja, butoni transmeton adresën IP, identifikuesin e shfletuesit të internetit dhe datën dhe orën e shfrytëzimit të faqes – edhe nëse kur nuk e klikon fare butonin “pëlqej” nuk është klikuar dhe përdoruesi nuk ka llogari në Facebook. Në rastin konkret, qendra e konsumatorëve të Landit Renani Veriore-Vestfali kishte ngritur padi kundër ofertës në internet të një shitësi mallrash të modës në Dusseldorf.

Transmetimi i të dhënave pa pëlqimin e përdoruesit dhe informatat korresponduese është i paligjshëm, parashtruan mbrojtësit e konsumatorit. Në faqen e internetit në fjalë tani është integruar një kuti shtesë, në të cilën përdoruesit mund të aktivizojnë shprehimisht mediat sociale.

Nga ky vendim, krahas butonit “pëlqej” mendohet se preken edhe funksione të tjera të ngjashme, për shembull, të ofruesve të reklamave. Përdoruesit e internetit me këtë vendim mund t’i presë një klikim tjetër për të dhënë miratim. /DW


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono