Të Gjitha

630x356-1.jpg
ent ela19:33 | 20/01/2019

Adoleshenti shqiptar në Vjenë është ylli më i ri në botën e muzikës, ku videot e tij po bëjnë xhiron e YouTube. Ai deri më tani numëron 130,000 fansa nga e gjithë bota.

Muzika është jeta e tij, pasi ai me atë identifikohet. Erion Hoti tashmë është kthyer në një yll. Ai tashmë ka një një numër të madh ndjekësish në YouTube. Nxënësi i shkollës së mesme në Vjenë këndon këngë në shqip, anglisht dhe gjermanisht. Shfaqjet e tij në video janë të një profesionalizmi mbresëlënës.

“Unë u jam mirënjohës se kam dy prindër që më përkrahin”, thotë Erioni.  Mami Florije dhe babi Sabi e mbështesin djalin e tyre.  I riu flet rrjedhshëm në tre gjuhë – shqip, gjermanisht dhe maqedonisht.

I ngazëllyer i riu tregon se ka 130.000 fansa  në Facebook, dhe kënga e tij  ” Peace & Love ” është parë nga 26,000 përdorues në YouTube. Ai gjithashtu thekson se rrënjët i ka nga Shqipëria.

“Unë e bëj sepse më pëlqen”, thotë më tej i riu.  Pavarësisht suksesit të tij, djali ka qëndruar me këmbë në tokë: “E bëj sepse më kënaq, jo sepse dua të fitoj para me të”. Në shkollë, muzika dhe gjimnastika janë lëndët e tij të preferuara. Në kohën e tij të lirë, Erioni luan futboll, ski dhe pëlqen të shkojë në kinema./abcnews.la

download-1-1.jpg
ent ela19:17 | 20/01/2019

Ka ndërruar jetë ish-agjenti veteran i CIA-s që në vitin 1980 ndihmoi në kthimin në atdhe të një grupi diplomatësh amerikanë të bllokuar në Teheran. Lajmi për humbjen e ish-oficerit Toni Mendez, i interpretuar nga aktori i mirënjohur Ben Aflek në filmin “ARGO”, është bërë i ditur nga familja e tij. Në një komunikatë të shpërndarë për shtypin amerikan thuhet se 78-vjeçari ndërroi jetë si pasojë e sëmundjes së Parkinsonit. Toni Mendez ka punuar për një kohë të gjatë në radhët e Agjencisë Qendrore të Inteligjencës dhe në vitet ‘80 u nderua me medalje pasi udhëhoqi personalisht operacionin e fshehtë që ktheu në Shtetet e Bashkuara 6 diplomatë amerikanë, të bllokuar në Republikën Islamike gjatë krizës së pengjeve të viteve 1979-1981. Filmi “ARGO”, që rrëfen misionin në fjalë, në vitin vitin 2013 fitoi tre çmime OSKAR, mes të cilëve atë për regjinë më të mirë./abcnews.al

 

THACI-DEKLARATAT-1280x671.jpg
ent ela19:00 | 20/01/2019

Në një intervistë për mediat austriake, presidenti i Kosovës, Hashim Thaci ka deklaruar se Prishtina dhe Beogradi kanë shansin më të mirë për të arritur një marrëveshje. Sipas Thaçit, palët duhet të shfrytëzojnë momentin kur edhe Rusia po shprehet e gatshme të njohë një akord të negociuar.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka përsëritur se një marrëveshje me Serbinë do të sillte më shumë paqe dhe stabilitet në rajon. Në një intervistë për agjencinë austriake të lajmeve “APA”, Thaçi ka nënvizuar se, një marrëveshje do të mundësonte anëtarësimin e Serbisë dhe Kosovës në BE, si dhe aderimin e vetë Kosovës në NATO. Kreu i shtetit kosovar ka nënvizuar se nuk do të ketë kufij monoetnikë, por të dyja shtetet do të jenë multietnike.

Sinkron Thaçi:

Arritja e një marrëveshjeje ligjërisht të detyrueshme nënkupton që nuk do të ketë më kurrë luftë ndërmjet dy shteteve. Qytetarët tanë do të kenë një jetë më të mirë, sepse nga jetësimi i marrëveshjes do të përmirësohet edhe gjendja ekonomike dhe do të krijohen kushte për më shumë vende pune. Ndërsa kufijtë do të hiqen, duke u bazuar në modelin evropian”.

Sipas Thaçit, shansi për të arritur një marrëveshje të tillë kurrë nuk ka qenë më i mirë, sepse të dyja vendet kanë mbështetjen e BE-së dhe Shteteve të Bashkuara.

Sinkron Thaci:

Risia është që edhe Rusia do të jetë në gjendje të pranojë marrëveshjen nëse të dyja palët pajtohen. Prandaj është me rëndësi që të shfrytëzohet ky momentum për të arritur një marrëveshje të balancuar, e cila merr parasysh interesat e dy vendeve”.

Thaçi ka saktësuar se kjo marrëveshje nuk ka të bëjë vetëm me korrigjimin e kufijve, por edhe me aspekte të tjera siç është çështja e të zhdukurve nga lufta.

Sinkron Thaçi:

Nuk do të ketë as “Shqipëri të madhe”, as “Kosovë të madhe”. Në vend të kësaj, ne synojmë integrimin e rajonit në Evropën e bashkuar”.

Gjatë intervistës Thaçi ka folur edhe për ushtrinë e Kosovës, duke e cilësuar krijimin e saj një vendim të drejtë të një shteti sovran, i bazuar në vullnetin e popullit të Kosovës./abcnews.al

moti-1280x678.jpg
ent ela18:45 | 20/01/2019

Situata meteorologjike në vendin tonë gjatë orëve në vijim do të vijojë të jetë e paqendrueshme me alternime kthjellimesh dhe vranësirash të herëpashershme. Sipas Meteoalb kthjellime dhe vranësira të dendura do të jenë dominante, kryesisht në ekstremet Veri-Jug duke gjeneruar edhe reshje shiu dhe dëbore në zonat malore.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë luhajtje kryesisht në mëngjes dhe mesditë, me vlerat e tyre ekstremale ditore nga -6 Gradë ato minimale deri në 13 gradë C ato maksimale.

Sipas Meteoalb era do të fryjë mesatare në tokë, ndërsa në det më e fortë me shpejtësi deri në 40km/orë, duke krijuar dallgëzim 3 apo 4 ballë.

Të hënën moti do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësira mesatare. Era do të jetë  me drejtim Juglindje (SE) me shpejtësi  maksimale deri  në 7- 15 m/sek në bregdet. Temperaturat do të pësojnë një rënie në mëngjes./abcnews.al

Partizani1.jpg
ent ela18:31 | 20/01/2019

Partizani ka lënë pas fazën përgatitore në Turqi, dhe ka nisur stërvitjen në Shqipëri. Trajneri Gega nuk foli për mediat, dhe u duk I shqetësuar, ndoshta për shkak se nuk I kanë ardhur ende përforcimet e duhura.

Një ditë pushim pas kthimit dhe menjëherë në punë. Partizani nuk humbi aspak kohë, dhe nisi përgatitjet për gjysmën e dytë të sezonit, tashmë në kryeqytet.

Të kuqtë u paraqitën në kompleksin sportiv “Republika e Futbollit” në Petrelë, ku zhvilluan seancën e parë stërvitore që pas kthimit nga Antalia.

Trajneri Skënder Gega, ndryshe nga kolegu i tij i Kukësit, Armando Cungu, nuk dëshiroi të fliste për mediat, duke e lënë për në konferencën para ndeshjes së Kupës, ndërsa përshtypja ishte se nuk ndihej shumë i qetë.

Nuk ka informacion për bisedimet që trajneri mund të ketë bërë me drejtuesit, por e lehtë është të mendohet se ai është i pakënaqur për mungesën e përforcimeve në rolet-kyçe.

Që në dhjetor dihej se Partizani kishte nevojë për një qendërsulmues, po ashtu për një mbrojtës krahu apo edhe një lojtar krijues në mesfushë.

U afruan tre-katër futbollistë, por vetëm mbrojtësi Lum Rexhepi mund të quhet goditje e duhur.

Fatjon Jusufi e Alesio Hyseni mund të cilësohen lojtarë të rinj me të ardhme, ndërsa mesfushori Dilaver Duka, mesa dihet, ende nuk e ka firmosur kontratën.

Për rolin e mbrojtësit objektiv është Idrizaj i Kamzës apo Jetmir Krasniqi, ndërsa si sulmues shpresohen boshnjaku Haris Hanxhiç apo serbi Fejsal Muliç.

Burime pranë Gegës pohuan për abc neës-in, se Partizani nuk po ia del, pasi sapo kërkohet një lojtar, për të ndërhyjnë edhe klube të tjera që i prishin punë.

Shpresa e madhe, sipas këtij burimi, është ardhja e një sulmuesi, por edhe kjo duket larg, e ndoshta prandaj Gega u duk i tensionuar.

Lajmi i mirë për kryeqytetasit është se e gjithë skuadra ishte nën drejtimin e trajnerit, pa probleme dëmtimesh.

Të martën, Partizani nis ndeshjet e fazës së dytë të edicionit, fillimisht ndaj Kastriotit në Kupë, ndërsa të premten në Korçë kundër Skënderbeut, për Superligën./abcnews.al

4b73812f2ce4438fa0dcdf85ac7bf427_18.jpg
ent ela18:20 | 20/01/2019

Akte dhune janë verifikuar të dielën në Athinë, ku dhjetëra mijëra qytetarë kanë protestuar kundër marrëveshjes së Prespës me Shkupin. Me flamujt bardheblu në duar, manifestuesit kanë ngritur parullën “Maqedonia është Greqi”.

Policia në Athinë ka qëlluar gaz lotësjellës për të shpërndarë protestuesit të mbledhur të dielën jashtë Parlamentit për të kundërshtuar marrëveshjen e emrit me Maqedoninë. Qendra e kryeqytetit helen u kthye në një det njerëzish, një pjesë e të cilëve mbërritën nga i gjithë vendi për të protestuar kundër marrëveshjes. Shumë qytetarë grekë besojnë se emri “Maqedoni” hap rrugë për pretendime territoriale ndaj vendit të tyre, konkretisht ndaj një rajoni të Greqisë që mban të njëjtin emër. Marrëveshja, e nënshkruar nga dy qeveritë, zhbllokon rrugën e anëtarësimit në BE dhe NATO të ish-republikës jugosllave. Ajo duhet të ratifikohet nga parlamenti grek, pas ratifikimit nga ai maqedonas. “Nuk mund ta kapërdijmë këtë marrëveshje. Nuk mund ta lëshojmë Maqedoninë, ajo është historia jonë”, deklaroi një protestuese 67 vjeçe që ngrinte flamurin bardheblu grek. “Maqedonia është greke”, tha një tjetër manifestues. Organizatorët e protestës thanë se ajo ishte më e madhja në dekada, më e madhe madje se protestat kundër masave anti-krizë. Çështja e emrit të fqinjit verior ngjall ndjenja të forta mes grekëve, që e konsiderojnë Maqedoninë, mbretërinë e lashtë të udhëhequr nga Aleksandri i Madh, pjesë integrale të territorit të tyre./abcnews.al

banka-1280x698.jpg
ent ela18:00 | 20/01/2019

Është e shqetësuar Konfindustria për politikën e ndjekur nga Banka e Shqipërisë, pasi sipas saj ka shfaqur dukshëm humbje të pavarësisë së saj, në rastin e dobësimit të skashëm të euro-s kundrejt Lek-ut.

“Gjatë dy viteve të fundit 2017-2018 Euro ka humbur 15% të vlerës së saj ndaj monedhës kombëtare, ku 9% është humbur gjatë vitit të kaluar, me pasoja të rënda në afatgjatë për zhvillimin ekonomik të vendit. Ndërhyrjet e Bankës së Shqipërisë në tregun valutor kanë qenë të vonuara dhe të paefektshme duke goditur mjaft industri vendore dhe duke favorizuar importet”.

Konfindustria vlerëson, se zbatimi joefektiv i detyrimeve ligjore nga Banka e Shqipërisë, në rastin e forcimit të monedhës kombëtare nga burime qartësisht jo formale dhe të përkohshme, ka patur si pasojë rritjen e diskutueshme të treguesve kryesorë makroekonomikë. Sa më sipër ka sjellë përfitime formale të bilanceve qeveritare nga ulja e shumës së përgjithshme të pagesave të buxhetit ndaj borxhit të jashtëm dhe deri në paraqitjen e treguesve jo të saktë të performancës së ekonomisë shqiptare para investitorëve të huaj si në rastin e emetimit të eurobondit në periudhën e fundvitit 2018, duke prekur drejtpërdrejtë seriozitetin e shtetit shqiptar ndaj tregjeve financiare ndërkombëtare në afatgjatë.

“Sipas analizave të Qendrës së Studimeve të Konfindustrisë, gjatë vitit 2018 përvec zhvleftësimit të drejtpërdrejt të të ardhuarave dhe kursimeve të qytetarëve, sektorët më të prekur nga zhvleftësimi jo i natyrshëm i Euro-s janë eksportet, bujqësia, transportet, industria agropërpunuese të lidhura me tregun e brendshëm me humbje të përllogaritura në dhjetra milionë euro. Ndërkohë, janë favorizuar ndjeshëm importet në të gjithë sektorët e ekonomisë”.

Për konfederatën e industrive shqiptare vetëm importuesit e karburanteve kanë përfituar të paktën 70 milionë euro nga forcimi i monedhës kombëtare dhe organizimit jokonkurencial të tregut. Goditje të fortë ka marrë edhe fuqia konkuruese e vendit në tërheqjen e investimeve të brendshme dhe të huaja./abcnews.al

rama-thaci.jpg
ent ela17:45 | 20/01/2019

Për foton e ditës në instagram Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur të postojë takimin jo formal që ka zhvilluar me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi. Nuk ka dhanë detaje kreu i qeverisë rreth këtij takimi. Ata kanë konsumuar një kafe në Tiranë – ka konfirmuar zyra e shtypit e kryeministrit Rama. Të tilla takime jo zyrtare kanë zhvilluar disa herë Kryetari i qeverisë së Shqipërisë dhe ai i shtetit të Kosovës të cilin më pas e kanë bërë të ditur me foto të publikuara në rrjetet sociale./abcnrws.al

 

View this post on Instagram

 

🇦🇱INSTA 😊F THE DAY🇽🇰

A post shared by Edi Rama (@ediramaal) on

PARLAMENTI-28-QERSHOR.jpg
ent ela17:30 | 20/01/2019

Të hënën Parlamenti nis sesionin e zakonshëm të punës. Në axhendën e seancës plenare të ditës së hënë, janë vendosur dy dekretet e Presidentit Meta, shkarkimi i ministrit të Europës dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati dhe dekreti për emërimin në këtë detyrë të kryeministrit Edi Rama, të dy propozime të shefit të qeverisë.

Të enjten Presidenti Ilir Meta dekretoi Ramën në postin e Bushtatit, pasi më herët kishte refuzuar emrin e zv. ministrit Gent Cakaj, si shef i diplomacisë së Shqipërisë.

Opozita ende nuk ka bërë të ditur nëse do rikthehet në Kuvend, pas largimit nga sesioni i jashtëzakonshëm i të mërkurës, me argumentin se nuk iu dha e drejta e fjalës. PD e LSI kanë shpallur vendimin për nisjen e protestave popullore, deri në largimin e kryeministrit Rama./abcnews.al

MBULIM-PD-PER-IRANIANIN-ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
G. P.17:15 | 20/01/2019

Kur hartohet një listë me emra ka gjithmonë pakënaqësi nga radhët e atyre që nuk e gjejnë veten aty. Por më shumë se kjo, një kryesi partie është edhe përfaqësim i elektoratit në të gjithë vendin.

Ndër 15 emrat e votuar për anëtarë të kryesisë së Partisë Demokratike 10 vijnë nga radhët e deputetëve, të tjerët kanë mbajtur detyra brenda strukturave të selisë blu. Gjeografikisht duket se nuk është e gjithë Shqipëria brenda kësaj kryesie. Konkretisht, Tirana renditet qarku më i përfaqësuar me anëtarë të zgjedhur në kryesi.

Jorida Tabaku- Qarku Tiranë

Grida Duma- Qarku Tiranë

Oriola Pampuri- Qarku Tiranë

Pas kryeqytetit qarqet me më shumë të përfaqësuar janë ai i Durrësit dhe i Dibrës.

Nga qyteti bregdetar që ka humbur thellë dy zgjedhjet e fundit janë dy deputetë, kryesuesi i listës së deputetëve Oerd Bylykbashi dhe Florjon Mima. Dibra përfaqësohet me kryesuesen e listës Dhurata Çupi dhe të deleguarin e kryesisë së mëparshme Kreshnik Çollaku.

Shkodra, Bastioni i PD ka si përfaqësuese deputeten Izmira Ulqinakun. Një tjetër zonë e djathtë Kukësi përfaqësohet me deputetin e vetëm të PD-së, Flamur Noka.

Elbasani, qarku ku kryedemokratik Lulzim Basha ka triumfuar në vitin 2009, ka si përfaqësues, deputetin e vet Endri Hasa. Një qark i madh si Fieri përfaqësohet nga kryesuesi i listës së deputetëve në këtë zonë: Enkelejd Alibeaj

Ndërsa Korça përfaqësohet me një anëtar të Këshillit Kombëtar që është Fatbardh Kadilli. Qarqet Gjirokastër, Berat  e Lezhë nuk e gjejnë asnjë deputet që t’i përfaqësojë. As midis emrave të kryetarë të komisioneve përkatës e sekretarëve të përzgjedhur.

Kryetari demokrat ka paralajmëruar stinë protestash në mbarë vendin. Mbetet për t’u parë se cilët do të jenë ata që do të merren me organizimin e strukturave në degët e partisë në qarqet Gjirokastër Berat e Lezhë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono