Të Gjitha

berisha-1280x720.jpg
ent ela22:55 | 14/11/2019

Sali Berisha e vlerëson si nul deklarimin para noterit të kandidates për Gjykatën Kushtetuese Arta Vorpsi. Në studion e Mirela Milorit në ABC News, ish kryeministri tha se ajo sjellje antikushtetuese ishte e diktuar nga kryeministri. Duke folur për opozitën, Berisha tha se kushti i Bundestagut për reformën zgjedhore është edhe për opozitën, e cila sipas tij duhet të marrë pjesë aktive në atë proces.

Ish-kryeministri Sali Berisha e konsideron të paimagjinueshme situatën me emërimet në Gjykatën Kushetuese. Në një intervistë në studion e ABC News, Berisha shprehet i befasuar nga sjellja e kandidates kushtetuese Arta Vorpsit që e zëvendësoi presidentin me një noter, ndërsa tha se Rama po synon të kapë gjykatën më të lartë në vend.

“Nga të gjithë kandidatët unë e kam njohur Vorpsin e kam patur mendim pozitiv. Me aktin e sotëm: në rast se ta diktuan për të poshtëruar institucuionin është keq, në rast se e ke bërë vetë, dy herë më keq. Ajo duhet të largohet e të kalojë në politikë. Nuk mund të imagjinohet t’i marrësh tjetrit kandidaturën. Në interpretimin tim, Vorpsi është nul, nul është edhe këshilltaja që u vu në listë me Besnik Muçin. Për t’u bërë tre emra Gramoz Ruçi vuri në listë jo kandidatin, por gjykatësin që ka filluar punë në Gjykatë Kushtetuese Besnik Muçin”.

I pyetur për qëndrimet përshëndetëse të ndërkombëtarëve, Berisha tha se po i bëjnë dëm vendit me ato deklarata.

“Në mënyrë absolute nuk them dot se qëndrimet e tyre janë antikushtetuese, ata s’kanë asnjë detyrim ndaj kushtetutës së këtij vendi. Është jashtëzakonisht e dëmshme për vendin të inkurajohet dhunimi i kushtetutës. Tërësisht të pamerituar të Ramës. Nëse shihni të gjitha deklaratat e tyre ata janë për një realitet që s’ekziston kund në Shqipëri”.

Ish-kryeministri rrëfen edhe një episod mbi një kërkesë të ndërkombëtarëve në kohën e hartimit të reformës në drejtësi.

Më erdhën në zyrë e më thanë  se kërkonin një nen në kushtetutë që ata që svetoheshin të mos emëroheshin në Gjykatë Kushtetuese, Basha i refuzoi …zgjodhën metodën top doën nga lart poshtë…por a pranoja unë të lija vendin pa gjykata”

Sipas Berishës jo të gjithë në BE janë entuziastë me këtë lloj reforme në drejtësi

Mos mendo se kanë të njëjtin mendim për këtë reformë vende të ndryshme, apo të futet minarja në thes me këtë situatë, kushdo të vijë gjen kunatin në krye të KLP, që nuk është magjistrat e ka bërë reformën në drejtësi, në krye të KED një njeri që ka fshehur 120 milionë lekë, që shkonte në mbledhjet e PS”.

Berisha e vlerëson si institucional qëndrimin e Metës, përballë përpjekjes së Ramës për t’i marrë kompetencat. Nga ana tjetër, lideri historik i PD thotë se opozita duhet të marrë pjesë në hartimin e reformës zgjedhore sepse kushti i Bundestagut është edhe për të.

“Nga një anë citohen 9 kushtet, por nga ana tjetër ai kusht edhe për opozitën jo vetëm për Ramën. Unë jam që opozita të marrë pjesë aktive e të japë kontributin e saj për reformën zgjedhore. Opozita e qeveria duhet të bien dakord të marrin ekspertët e ODIHR-it…Pa ODIHRIin, unë  jam për pjesëmarrje 100 % në reformë”.

Sipas Berishës, opozita ka program shumë të mirë e duhet të bëjë punë intensive, ndërsa zgjedhjet e parakohshme duhet të mbahen sa më parë. /abcnews.al

meta-berberi.jpg
ger ta22:45 | 14/11/2019

Fati i dy bashkive në vend atë të Vorës dhe Shkodrës të cilat janë pa kryebashkiakë është në dorë të presidentit Ilir Meta.

Mirëpo, i ftuar në “Opinion” kreu i shtetit është përgjigjur me batutë pyetjes nëse do të dekretojë një datë për mbajtjen e zgjedhjeve.

Ata tani shkojnë tek noteri, të shkojnë tek berberi. Presidenti vepron vetëm në përputhje me Kushtetutën”, tha Ilir Meta, teksa shtoi se qeveria kërkon me ngulm të ketë Presidencën sepse i duhen disa firma.

Ne kemi një grupim që kërkon të kapi të gjithë shtetin. Shikoje parlamentin si e ke sot, shikojë pushtetin lokal si e ke sot. Shikojë prokurorinë si e ke sot. Kemi një problem, e duan ata dhe presidentin. Jo vetëm që të mos i krijojë këto shqetësime por e duan që dikush aty të hedhë ca firma. Deri në 24 korrik 2022 këto firma në atë zyrë nuk hidhen. Ata duan nja dy firma aty, si firma e atij kryetarit të KED. Se kanë dhe ca detyrime ndërkombëtare ata. Ka nja dy tre firma që duhen”, tha Presidenti./abcnews.al

 

 

foto-1280x720.png
ent ela22:37 | 14/11/2019

Socialistët e kundërshtojnë kandidaturën e Marsida Xhaferllarit për gjyqtare kushtetuese, jo duke i bërë vërejtje profesionale, por ngaqë sipas tyre bashkëjeton me demokratin Enkelejd Alibeaj. Por brenda socialistëve ka disa raste të ngjashmë, që janë akuzuar, por që gëzojnë postet, si kreu i KLP-së Gent Ibrahimi që është kunat i Mimi Kodhelit, apo kunati gjyqtar i Xhafajt, e deri tek vëlli i Eglantina Gjermenit.

Qysh prej seancës së të hënës, socialistët kanë akuzuar Marsida Xhaferllarin si të papërshtatshme për të qenë gjyqtare kushtetuese.

Socialistët nuk kanë paraqitur ndonjë vërejtje mbi formimin e Xhaferllarit, e cila ka një karrierë të gjatë si ish drejtuese e kodifikimit në ministrinë e drejtësisë apo kryesipektore e Këshillit të Lartë Drejtësisë. Mëkati i vetëm që i përmendet, është jeta e saj sentimentale. Madje për këtë, Arta Marku dhe Ardian Dvorani, i kanë vënë pikë minimale në vlerësim, duke e renditur të fundit në vakancën ku kandidon së bashku me Arta Vorpsin.

Por socialistët nuk janë mbas në sisteminin e të afërmve të tyre në sistemin e drejtësisë, dhe disa herë janë akuzuar nga opozita, por nuk ka ndryshuar asgjë.

Gent Ibrahimi drejton tani Këshillin e Lartë të Prokurorisë. Ai është i martuar me motrën e Mimi Kodhelit dhe demokratët e kanë cilësuar emërimin e tij në qeverinë e prokurorëve si një dëshmi e kapjes së drejtësisë nga PS.

Fatmir Xhafaj është akuzuar herë pas herë për vëllain e gruas së vetë, Sokol Berberin, që arriti të bëhej gjyqtar Kushtetues.

Po ashtu Xhafaj është akuzuar që bashkëpunëtorin e tij të vjetër kur ishte ministër i drejtësisë, Ardian Dvoranin, e mbështeti duke e mbajtur si gjyqtar të lartë jashtë mandatit e duke e vendosur në krye të KED-së.

Rastet nuk mbarojnë këtu. Artur Metani, vëllai i deputetes socialiste Eglantina Gjermeni, është aktualisht Avokat i Shtetit. Metani njëkohësisht kandidon për një nga postet më të rëndësishme të drejtësisë së re, Inspektorin e Lartë të Drejtësisë. Edhe për këtë, opozita nuk i ka kursyer akuzat.

Familjarët e ministrave socialistë nuk mungojnë as në trupën e vettingut.

Pamela Qirko, anëtare e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, dhe njëherazi është motra e ministres së Infrastrukturës, Belinda Balluku. /abcnews.al

06fe6efb-e909-484a-b959-acb881639498.jpg
ent ela22:30 | 14/11/2019

Janë betuar në Presidencë 3 gjyqtaret e reja për në Gjykatën Kushtetuese, Elsa Toska dhe Fiona Papajorgji, të cilat u votuan nga Kuvendi dhe Marsida Xhaferllari, e dekretuar nga kreu i Shtetit.

E para në Presidencë për të marrë detyrën e gjyqtares në Kushtetuese është betuar Elsa Toska. Ky është plotësimi i vakancës së parë të Kuvendit, që zëvendëson ish-gjyqtarin, Vladimir Kristo. Në Presidencë është betuar mbrëmjen e sotme, edhe anëtarja e re e Gjykatës Kushtetuese, Marsida Xhaferllari, e dekretuar nga kreu i Shtetit.

Ky është plotësimi i vakancës së dytë të Presidentit që zëvendëson ish-gjyqtaren, Altina Xhoxhaj. Ndërkohë që për të njëjtën vakancë KED, emëroi automatikisht gjyqtaren Arta Vorpsi, të betuar para noteres.

E treta në Presidencë është betuar gjyqtarja, Fiona Papajorgji, e cila plotëson vakancën e dytë të Kuvendit, duke zëvendësuar ish-gjyqtarin Bashkim Dedja. Presidenti Ilir Meta deklaroi se Gjykata Kushtetuese nga sot nis funksionimin.

“I lumtur që më në fund, pas dy vitesh, fillon sot nga funksionimi Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë! Urime tre anëtareve të reja të kësaj Gjykate!”, u shpreh Meta.

Në ceremoninë e betimit të tre gjyqtareve Meta ka ftuar edhe anëtarët e tjerë të Gjykatës Kushtetuese.

Të pranishëm kanë qenë edhe gjyqtarja Vitore Tusha së cilës i ka mbaruar mandati dhe pret të zëvendësohet, si dhe Besnik Muçi, i dekretuar nga kreut i Shtetit për t’u bërë pjesë e Gjykatës Kushtetuese, por që nuk ka ende një vendim përfundimtar për procesin e vetingut. Që Gjykata Kushtetuese të bëhet funksionale ka nevojë për 6 anëtarë. /abcnews.al

MBULIM-PROTESTA-E-STUDENTEVE-ABC-M5-T2.mpg_snapshot_00.16-1280x720.jpg
ent ela22:21 | 14/11/2019

Një vit pas protestave masive para Ministrisë së Arsimit, studentët do t’i rikthehen sërish tubimeve kundër qeverisë për plotësimin e kërkesave, që sipas tyre nuk u arritën të plotësoheshin përmes Paktit për Universiteitn.

Lëvizja për Universitetin ka dalë zyrtarisht me datën e rinisjes së protestës studentore. “Më 4 dhjetor, në 1-vjetorin e nisjes së protestave madhështore të studentëve, mblidhemi sërish në protestë”, thuhet në njoftimin e Lëvizjes për Universitetin.

Studentët do të protestojnë kundër: Ligjit të arsimit të lartë; Financimit të universiteteve private; abuzimit me të drejtat e studentëve.

Ata kërkojnë: arsim cilësor, dyfishimin e buxhetit të arsimit të lartë; përgjysmimin e të gjitha tarifave; votë të barabartë studentë-pedagogë; kushte dinjitoze studimi dhe jetese dhe perspektivë punësimi profesional. /abcnews.al

ilir-mta-opinion.jpg
ger ta22:11 | 14/11/2019

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese ka tensionuar edhe njëherë klimën politike në vend. Veprimet e ditëve të fundit kanë përplasur Presidentin Ilir Meta me KED dhe mazhorancën.

Pas refuzimit të Presidentit Meta për ta pranuar në zyrë për të bërë betimin, gjyqtarja Arta Vorpsi u betua pranë një notereje si anëtare e re e Kushtetueses. Ndërkohë pasditen e sotme Meta ka betuar gjyqtaren Marsida Xhaferllari, dhe dy anëtaret e tjera të emëruara nga Kuvendi, Elsa Toskën dhe Fiona Papajorgjin, duke krijuar kështu një ngërç në Kushtetuese.

Ndërkohë, i ftuar në emisionin “Opinion”, Meta i dha sipas tij fund debatit se kush është anëtare e Gjykatës Kushtetuese, Xhaferllari e dekretuar nga ky i fundit apo Arta Vorpsi e betuar te noterja.

I pyetur nga moderatori se Arta Vorspi është botuar në fletoren zyrtare, Meta tejet i nervozuar u përgjigj: Kujt po i kërcet për fletoren e Dvoranit. Ka mbaruar kjo histori… Jemi shtet i së drejtës nuk jemi republikë noteriale. Është e kopsitur kjo. Presidentit i merren kompetencat.”/abcnews.al

BERISHA-NE-ABC.mpg_snapshot_08.05-1280x720.jpg
ent ela21:26 | 14/11/2019

I pyetur nëse ka ndërkombëtarë kundër integrimit, ish-kryeministri Berisha përgjigjet se politikë zyrtare kundër integrimit në dijeninë e tij nuk ka, por ka pasur një tezë për partneritet dhe jo zgjerim të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

“Politikë zyrtare kundër integrimit nuk ka në dijeninë time. Ka patur një tendencë, por jo e këtij viti, që kur u krijua nisma e Berlinit, një grup doli me tezën për partneritet, jo për zgjerim vendeve të Ballkanit. Ka një dokument që garanton këto vende që kanë perspektivën evropiane.  Edhe Macron e ka qartësuar që ai nuk kërkon të bllokojë zgjerimin, por ta reformojë zgjerimin.

Kurse ata që thonë t’u ofrojmë atë që u kemi ofruar Norvegjisë dhe Islandës gabojnë se ato vende nuk kane dashur të anëtarësohen, kurse shqiptarët duan të anëtarësohen”. /abcnews.al

sali-berisha-1-1280x615.jpg
ger ta21:22 | 14/11/2019

I ftuar në studion e Abc News me Mirela Milorin ish-kryeministri Sali Berisha foli edhe për raportet e tij me kreun e demokratëve Lulzim Bashën.

Berisha i ka hedhur poshtë pretedimet se pas çdo vendimi të Bashës fshihet ky i fundit, duke pranuar se vetëm e këshillon.

Jo nuk fshihem unë, më pyet dhe unë ua them unë nuk kam dy palë këshilla”, tha Berisha, teksa vijoi më pas duke thënë se kryeministrit Rama po i vjen fundi dhe se kohët e fundit merr informacione që sipas tij duan verifikim.

“Unë kam bindjen se Edi Rama po shkon drejt një katastrofe politike të vetës që e meriton. Më vinë informacione këto kohë që sigurisht duan verifikuar, tmerrësisht të rënda, dhe ai duhet të ikë një minutë e më parë”, tha Berisha./abcnews.al

 

sali-berishaaaa-1280x613.jpg
ger ta21:14 | 14/11/2019

Ish- kryeministri Sali Berisha në studio me Mirela Milorin ka komentuar edhe marrëveshjen e mini shengenit.

Berisha ka treguar anën tjetër të kësaj marrëveshje duke theksuar se është në favor të Serbisë dhe se do dëmtojë ekonominë shqiptare.

Projekti i mini shengën ëshë i mini Jugosllavisë i përgatitur një dokument voluminoz nga ekspertët  Serbomadhisë në Beograd, shqiptar nuk ka përvec Edi Ramës që di një pikë të vetme me të cilin Serbia ushtron të gjithë fuqinë e saj ekonomike por edhe te Big Brother rus.

Tani Shqipëria i bën një pabesi të vërtetë Kosovës zyrtare shqiptarëve në një mbledhje ndërkombëtare dhe të dalin dhe të thonë jo po të duan u është thënë nga zv.kryeministri serb se kryeministri juaj ka rënë dakrod që nuk do marrë pjesë Kosova. Pra a mund të bëhej një vendimi i tillë nga Shqipëria pa u konsultuar me Kosovën, e refuzon Mali i Zi se e sheh që është serbo madhi. Kjo marrëveshje do të thotë që të vinë kamionë nga Shumadia dhe të zbrasen në Shqipëri, por ai që njeh bujqësine e Serbisë për hir të së vërtetës të ish Jugosllavisë. Ata kanë investuar miliarda mineral dhe kanë një sistem ujitje nga më modernët që ekziston, shengeni i Edi Ramës do të thotë që korcarët të marrin sopatat dhe të presin mollët, do të thotë që kalli gruri në Shqipëri të mos mbillet do të thotë që shqiptarët të ikin nga Shqipëria”, tha Berisha./abcnews.al

5acba723-bc60-4680-89d7-7897b03b6e84.jpg
ent ela21:13 | 14/11/2019

Në lidhje me atentatin ndaj prokurorit Arjan Ndoj, ish-kryeministri Berisha deklaron se gjithçka ndodhi për shkak të 70 mijë metër katrorë tokë në gjirin e Lalzit. Sipas tij fakti që në makinë  e prokurorit ishte Pëllumb Muharremi i njohur ndryshe si “Rrumi i Sukthit” tregon se Rrumi i vërtetë është Edi Rama, ndërsa sjell në vëmendje gjymtimin e biznesmenit libanez, ndërkohë që autorit nuk i hyri gjemb në këmbë.

“Ndodhi atentat ndaj një prokurori në makinë ishte dhe një tjetër me peseudomnim “Rrumi”, Çfarë kishim aty? Ishte në tërësi afera e 70 mijë metër tokë në Gjirin e Lalzit, cilido që dëshiron, të marrë një debat timin me Ramën në 2012. Çfarë i kam faktuar shqiptarëve. Në atë territor ishte investitor një kompani nga Katari që do investonte, kishte kontratë me qeverinë time, kishte tokë me 1 euro dhe nga 2013 filluan të protestonin; “flamur kuqi terrorist”, e shtynin socialistët. Humbëm ne zgjedhjet. Një nga aktet më të para në shtator 2013 i prishet kontrata me fshatarët. Në 2014 i prish kontratën me qeverinë shqiptare dhe lë 70 mijë tokë. Rrumi i vërtët është Edi Rama jo ai që është në spital.

Mbetën 72 mijë metër katror tokë e shtetit. Tani hyn në skenë Rrumi. Vangjush Dako dhe konfidentja Hicka, shkojnë vetëm njëhërë në gjykatë për të legjitimuar hapjen e procesit. Ta dinë shqiptarët se kush është Rrumi i vërtetë. Nuk shkuan dy herë, humbi dhe ia kaloi Rrumit dhe Rrumi nuk u dërgua në apel. Hicka nuk e  apeloi se lëvizi valixhja me 4.5 milionë euro nga Gjushi te Kryegjyshi, se Gjushi vetë për para i kishte pa kufi se nga mëngjesi në darkë shiste beton dhe ia sillte Kryegjyshit.

Në 2016 më vjen pronari i OMIX në zyrë dhe nuk mund të ikja pa takuar se më thotë kryeministri që fillo dhe shumë mirë që i kishte zgjidhur problemet.

U bënë gati të fillojnë, firmosi Rama kontratën, shkoi Fadi për ta regjistruar, i thonë ka vendim gjykate dhe nuk të regjistrohet. Kthehet dhe kur do shkonte i dalin te ura e Limuthit dhe i shkaktojnë 37 fraktura dhe ia bëri Rrumi, po Rrumit nuk i hyri gjë në këmbë, se Rrumi i vërtetë ishte Rama”.

Ndërsa për atentatin ndaj prokurorit Berisha thotë se autor i vërtetë është policia.

“Kush e vrau, ai është atentat, autor është policia deri sa të gjendet plotësisht. Po kush është ai që e diti dhe u informua se Ndoji po ha drekë atje. Skemat e atentateve, po se gjetën atentatorin e ka bërë policia. Unë kam ekspriencë tjetër kur njerëzit janë vrarë me antitank jo nga policia por nga banda në mbrojte të policisë. Pra KÇK kryetar ka vetëm një, kreun e Meduzës Edi Rama”. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono