Të Gjitha

hava.jpg
in a12:36 | 10/12/2019

Tërmeti ka shkatërruar dhjetëra banesa në lindje të fshatit Vinjoll në malësinë e Kurbinit. Autoritetet nuk kanë arritur në këtë fshat dhe prej ditësh Hava Balloku me jetimët e saj flenë jashtë. Si kjo familje janë me dhjetra në këtë zonë të thellë të Kurbinit.

Me dhjetra banesa të dëmtuara nga tërmeti në fshatrat e thella të Kurbinit skanë marrë ende vëmendjen e autoriteteve. Edhe fshati Vinjoll është vënë përfundi nga ky fenomen natyror. Një pjesë e madhe e shtëpive janë dëmtuar sa që në zonën lindore të fshatit banesat janë rënuar.

Hava Balloku me jetimet e saj e ka pësuar shumë keq. Banesa e saj është dëmtuar aq shumë sa ajo e fëmijët janë detyruar të flenë jashtë në të ftohtë.

Në këtë zonë probleme kanë dhe familjet e tjera si e Nezir Ballokut dhe Agim Bajramit. Ata ndihen të lënë pas dorë për sa kohë askush nuk intresohet për ta.

Si këto familje janë me qindra në zonat e prekura nga tërmeti që nuk kanë marrë asnjë ndihmë dhe janë lënë në mëshirë të fatit./abcnews.al

meta-1.jpg
R D12:33 | 10/12/2019

Presidenti Ilir Meta mbërriti pak pas orës 12:00 në Prokurorinë e Tiranës. Ai po pyetet nga prokurorët lidhur me kallëzimin që ka bërë ndaj kreut të KED, Ardian Dvorani, raporton gazetarja e Abc News, Glidona Daci.

Kreu i Shtetit dorëzoi kallëzimin ndaj Dvoranit në 19 nëntor në 3 prokurori, por prokuroria e përgjithshme dhe ajo e Krimeve të Rënda shpallën moskompetencën pasi veprat penale për të cilat është kallëzuar Dvorani “shpërdorim detyre” dhe “përvetësim i titullit apo detyrës shtetërore” është kompetencë e Prokurorisë së Tiranës.

Në padinë penale Presidenti Meta ka kërkuar të administrohen një sërë provash materiale deri tek audioregjistrimi i mbledhjeve të zhvilluara, pasi sipas Presidentit nga 30 mbledhje të zhvilluara nga KED vetëm një prej procesverbaleve është zbardhur.

“Është një procedurë normale që Prokuroria e Tiranës bën pas kallëzimit që Presidenti e kishte dorëzuar në të tre prokuroritë, ai është thirrur për të dhënë detaje rreth kësaj çështje dhe pritet të shihet se cili do të jetë qëndrimi i tij”, raporton Glidona Daci. /abcnews.l

rusi.jpg
in a12:25 | 10/12/2019

Shkëmbim të burgosurish, armëpushim dhe zgjedhje në Donbas, ishin temat kryesore në Samitin e Ukrainës që u mbajt në Paris. të pranishëm përvec presidentëve rus dhe ukrainas, ishin dhe ai francez dhe kancelarja gjermane Merkel

Moska dhe Kievi zotohen për hyrjen në fuqi të një armëpushimi. Është një nga pikat thelbësiore të deklaratës së përbashkët, së bërë publike pas përfundimit të samitit për Ukrainën në Paris. Rezultati i samitit sipas formatit të Normandisë duket të jetë pozitiv. Presidenti rus Putin u shpreh i kënaqur nga përballja me homologun ukrainas Zelenski, i cili nga ana e tij i cilësoi negociatat si një sukses.

Zelenski është pjesëmarrësi më i ri në lojën e madhe të liderëve ndërkombëtarë, e për këtë arsye shpesh dukej i humbur, por u ndihmua nga presidenti francez Emmanuel Macron për të gjetur vendin e tij në tryezën e bisedimeve të vendosur në një sallë të Elize-së. Programi parashikonte bisedat dypalëshe Zelenski-Makron e Putin-Merkel, dhe më pas Putin-Makron, Zelenski-Merkel). Dhe më pas negociatat e përbashkëta, të ndjekura nga takimi i parë privat mes Putin e Zelenski, i cili zgjati 15 minuta. Liderët u takuan sërish në darkën e punës, e cila vazhdoi përtej parashikimeve paraprake. Dhe pikërisht këtu nisi dhe puna e vërtetë për të vendosur fjalët që do të përdoreshin në deklaratën e përbashkët.

Presidenti ukrainas mbështetej nga një numër i madh këshilltarësh të cilët e ndihmonin në pika të ndryshme të programit. Zelenski kishte theksuar tre argument kyçe të samitit: një shkëmbim tjetër të burgosurish, armëpushim dhe zgjedhje vendore në Donbass. Për pikën e parë Zelenski deklaroi se në muajin dhjetor do të kryhet një shkëmbim i rëndësishëm të burgosurish me separatistët pro Moskës. Ndërsa për marrëveshjet e Minsk, foli kancelarja gjermane Merkel e cila kërkoi zbatimin e plotë dhe të menjëhershëm të tyre.

Presidenti rus Putin u shpreh se Rusia do të bëjë të mundur zgjidhjen e krizës në Ukrainë dhe se samiti i Parisit sipas formatit të Noprmandisë ishte i domosdoshëm. Por ai shtoi se tashmë duhet që Kushtetuta e Ukrainës të modifikohet për të lejuar krijimin e një statusi special për Donbass.

Një tjetër temë e nxehtë ishte ajo e rinovimit të kontratës për furnizimin me gaz të Kievit, e cila skadon në 31 dhjetor 2019. Gjetja e një marrëveshjeje për rinovimin është dicka që i intereson dhe Zelenskit dhe Putinit. Samiti i rardhës i këtij lloji do të jetë pas katër muajsh./abcnews.al

Mbappe-Di-Maria-Neymar.png
Vladimir Prenga12:19 | 10/12/2019

PSG ka nisur të bëjë llogari në rast largimi të Neymar. Braziliani është kontestuar më parë nga tifozët, ndërkohë që edhe vetë e ka shprehur dëshirën për t’u larguar. Barcelona ka qenë në “pole” këtë verë, por edhe zërat për një kalim te Real Madrid kanë qenë konstantë. Në Francë raportohet se te PSG po mendojnë edhe për pasuesin e tij.

Sadio Mane është lojtari i preferuar për sulmin dhe Liverpool e vlerëson atë për 100 milionë euro, shumë që nuk përbën problem për PSG-në, që nga ana tjetër do të përfitonte të paktën dyfishin nga shitja e Neymar> Në Francë janë të interesuar të bëjnë edhe dy lëvizje të tjera, në repartin e mbrojtjes.

“France Football” raporton se për qendrën e mbrojtjes synohet futbollisti i Napolit, Kalidou Koulibaly. Thiago Silva mund të largohet në verë dhe afrikani shikohet ai pasuesi i denjë i brazilianit. Gjithashtu në Itali është piketuar edhe Mattia De Sciglio, për linjën e djathtë të mbrojtjes. /abcnews.al

serbi-1.jpg
in a12:18 | 10/12/2019

Ditën e 1 vjetorit të protestave “1 nga 5 milion”  kundër presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçic, manifestuesit janë përpjekur të futen brenda parlamentit të vendit.

Protestat nisën një vit më parë pas sulmit mbi politikanin e opozitës, Borko Stefanovic, në qytetin e Krushevacit. Ato u përshkallëzuan pasi Vuçiç tha se nuk do pranonte kërkesat e protestuesve edhe nëse do dilnin 5 milionë njerëz nëpër rrugë. Protestuesit që u përpoqën të futen brenda parlamentit, hidhnin parulla si “Hajdutë”. Sipas organizatorëve, protesta shkoi mirë dhe politikanët e kuptuan se nuk mund të vazhdojnë më kështu.

Serbia në muajin mars të vitit të ardhshëm shkon në zgjedhje të përgjithshme./abcnews.al

dd3b4674-7651-475d-8e05-ebb5d4fa5d83.jpg
R D12:07 | 10/12/2019

Prokurori Anton Martini ka të gjitha shanset të konfirmohet në detyrë më datë 12 Dhjetor 2019. Ai është kandidat për Prokurorinë e Posaçme Antikorrupsion (SPAK). Gjatë seancës së sotme dëgjimore në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit, atij nuk i dolën probleme me pasurinë dhe as me pastërtinë e figurës. Relatorja e çështjes, tha se prokurori nuk ka fshehur pasurinë, megjithëatë ai sqaroi një pasaktësi sa i përket deklaratave të pasurisë. Në vitin 2007, Martini ka përfituar një kredi të butë prej 5 milionë lekësh për strehim, por e ka investuar atë në blerjen e bonove të thesarit në Bankën e Shqipërisë.

Në vitin 2015, Martini ka blerë shtëpi 97 m2 me vlerë 90 mijë euro. Për këtë deklaron se ka marrë kredi të dytë me vlerë 5 milionë lekë në 2016. Aktualisht Prokurori deklaron se ka shlyer 85 mijë euro, ndërsa ka edhe 5 mijë euro të tjera për të paguar për apartamentin. Para trupës së KPK-së, Martini sqaroi se pse ka marrë dy kredi për 1 shtëpi. “Banesën e kam blerë me dy kredi të ndryshme pasi nuk kisha mundësi financiare për ta paguar dhe në kohën kur kam marrë kredinë e parë unë kam qene prokuror nën mbrojtje dhe s’mund të vija në rrezik jetën e fëmijeve që të bleja një shtëpi në periferi”, tha ai.

Gazetarja Glidona Daci raportoi për abcnews.al se prokurori gjithashtu është shprehur se për të shkolluar djalin ka përdorur paratë e dhuruara nga vëllezërit.

Më tej teksa bëri prezantimin e karrieres së tij, Martini theksoi faktin se ish-Kryeprokurori Adriatik Llalla e ka transferuar në kundërshtim me ligjin nga Krimet e Rënda në Prokurorinë e Shkodrës.

“Kam nisur punë që në vitin 1998 si OPGJ në Krujë dhe në 1999 jam bërë prokuror në Lushnje, nga 2004 kam qene tek Krimet e Rënda. Ne 2015 me nje vendim te jashteligjshem jam trasferuar ne Shkodër. Ne 2016 jam kthyer tek Krimet e Renda. Në 2017 u trasferova si titullar ne Shkoder, ndersa nga mesi i 2018 jam tek Krimet e Rënda”, tha ai.

Relatorja e çështjes tha se DSIK ka sjellë një raport ku thuhet se ka konstatuar përshtatshmeri per vijimin e detyres së prokurorit Anton Martini. Po kështu ajo tha se “ai është i aftë profesionalish, respekton afatet ligjore, etj”. /abcnews.al

cc.jpg
in a12:01 | 10/12/2019

Kryetari i Kuvendit, z. Gramoz Ruçi u është drejtuar me një letër kryetarëve të parlamenteve të vendeve të Bashkimit Europian, ShBA, vendeve të rajonit si edhe vendeve të tjera mike e partnere të Shqipërisë.

Ruçi falenderon homologët mbi kontributin që kanë dhënë vendet e tyre në përballimin e fazës së emergjencës për familjet e prekura dhe i informon mbi masat e Qeverisë për zgjidhjen afatgjatë të problemeve të strehimit dhe pasojave të tjera të shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Letra:

Kryetari i Kuvendit, z. GramozRuçi, u drejton letra kryetarëve të parlamenteve për të kontribuar për rindërtimin pas tërmetit: Mbështetjen tuaj nuk do ta harrojmë kurrë!

“Mbështetja e ndihma që keni dhënë e po jepni në shpëtimin e jetëve njerëzore do të mbetet gjatë në kujtesën e të gjithë shqiptarëve. Megjithë përpjekjet intensive të Qeverisë, institucioneve, ekspertëve, sipërmarrjeve private, shoqërisë civile dhe gjithë qytetarëve shqiptarë, të mbështetur edhe nga organizata, sipërmarrje dhe qeveri të mjaft vendeve mike, të cilët po tregojnë një solidaritet dhe humanizëm të pashoq, burimet dhe kapacitetet tona në përballimin e pasojave të kësaj fatkeqësie natyrore janë të kufizuara dhe të pamjaftueshme. Prandaj ne po mobilizohemi për të fituar sa më shumë mbështetje ndërkombëtare për të rikuperuar sa më shpejt që të jetë e mundur pasojat e rënda të kësaj tragjedie. Duke Ju shprehur mirënjohjen e thellë timen, të Kuvendit të Shqipërisë dhe të gjithë qytetarëve shqiptarë, do të vlerësoja shumë nëse do të ishte e mundur që ky kontribut të vazhdojë me burime financiare e burime të tjera edhe në fazën e ndërtimit të banesave për të prekurit nga pasojat e tërmetit shkatërrimtar. Ju falenderoj edhe njëherë nga zemra për ndihmën ndaj vendit tim në këtë kohë të vështirë. Këtë mbështetje nuk do ta harrojmë kurrë”, shkruan në letrën e tij Kryetari i Kuvendit, z. Gramoz Ruçi. /abcnews.al

Totti.gif
Vladimir Prenga11:58 | 10/12/2019

Epokë e re për Francesco Totti. Ish-fantazisti i Romës, një legjendë e futbollit italian, po mendon të nisë një rrugëtim të ri në botën e futbollit. Menaxhimi është fusha e zgjedhur dhe në nëntor ai zhvilloi një takim në Londër me David Manasseh, për të bashkëpunuar me Stellar Group.

Totti është hedhur tashmë në kërkim të talenteve të rinj dhe emri i parë që po tenton ta marrë në menaxhim është sulmuesi i Interit, Sebastiano Esposito. Futbollisti 17-vjeçar është debutuesi më i ri në Champions me zikaltrit, ndërkohë që ka provuar të luajë edhe një ndeshje në Serie A këtë sezon.

Esposito mund të jetë goditja e parë e agjencisë së Tottit. Kontaktet e parë me familjen e lojtarit dhe menaxherin Carpeggiani kanë nisur, ndërkohë që thuhet se ka edhe një akord që mund të konkretizohet me firmë në fillim të vitit 2020. /abcnews.al

MILAN, ITALI – 14 MARS: Sebastiano Esposito kundër Eintracht Frankfurt (Foto: Claudio Villa /Getty Images)
248.jpg
in a11:54 | 10/12/2019

Një apartament në Perugia është përfshirë nga flakët dhe për pasojë një fëmijë ka mbetur i vdekur.

Mediat italiane shkruajnë se fëmija ishte në divan me gjyshen e saj momentin kur një sobë druri ka shpërthyer në flakë. Mësohet se fëmijë ka marrë plagë të rënda duke i shkaktuar edhe vdekjen./abcnews.al

42a99ec5-c313-4ffc-85c4-77958261a171.jpg
Autor E11:52 | 10/12/2019

KPK ka konfirmuar në detyrë Anila Jellën, drejtuese e prokurorisë së Durrësit. Vendimi i KPK u lexua pak më parë në prani edhe të prokurores.

Jella është gjithashtu kandidate për prokurore e SPAK.

Pas dy muajsh shtyrje, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit dëgjoi të mërkurën drejtuesen e Prokurorisë së Durrësit. Trupa gjykuese që hetoi çështjen, e kryesuar nga Xhensila Pine, me relatore Valbona Sanxhaktari dhe anëtare Etleda Çiftja, bëri me dije se Jella ishte hetuar në të tre kriteret dhe ishte rihetuar pas një informacioni të ardhur nga Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit dhe disa denoncimeve në media.

Në seancë u bë me dije se ndaj Jellës ishin bërë hetime të thelluara mbi pasurinë dhe një sërë personash të lidhur, figurën e saj dhe të bashkëshortit si dhe mbi profesionalizmin. Relatorja vuri në dukje kalimin e barrës së provës mbi një apartament në Durrës dhe po ashtu edhe për shtëpinë e prindërve të bashkëshortit në Peqin, raport BIRN.

Barrë prove po ashtu i ishte kaluar Jellës edhe mbi figurën e bashkëshortit –gjithashtu prokuror, për të cilin ishin kryer një sërë verifikimesh në Itali. Po ashtu, Jellës i ishin hetuar pas denoncimeve në media një sërë çështjesh. KPK bëri me dije se 20 dosje ishin marrë në shqyrtim pas denoncimeve në dy portale.

Nga relatimi rezultoi se Jella ishte rihetuar kryesisht mbi qëndrimin e saj si drejtuese e Prokurorisë së Durrësit sa i përket hetimeve ndaj drejtuesve të Agjencisë Shtetërore të Kadastrës për pronat në bregdetin e Durrësit dhe vonimin me disa ditë të ekzekutimit të urdhër-ndalimit të kërkuar nga një prej prokurorëve për një drejtues të lartë të ASHK-së.

Vëzhguesi ndërkombëtar, Theo Jacobs, siç doli në seancë, kishte vizituar prokurorinë e Durrësit në kërkim të informacioneve mbi këtë çështje. Jacobs ishte aktiv në seancë, ndërsa akuzoi Jellën për “punë të dobët” në një rast hetimi që ajo kishte ndjekur si prokurore dhe po ashtu vuri në dukje se kishte “mjegull mbi apartamentin” dhe qasje kontradiktore të saj nga pozicioni i drejtueses në dy çështje, që sipas tij linin dyshime se ishte favorizuar i pandehuri.

Jella sqaroi në seancë qëndrimet e saj sa i përket pasurisë, duke shpjeguar se ajo ishte vendosur me burime të ligjshme. Ajo solli një seri fotosh që i ishin kërkuar nga KPK. Ndërkohë, ajo mohoi akuzat e Jacobs dhe dha shpjegim për qëndrimet e saj në çështjet e përmendura. Jella tha se vonesa e pretenduar për çështjen e pronave justifikohej me faktin se në prokurori kishte njëkohësisht dy hetime për çështjen dhe se ajo kishte synuar të rakordonte prokurorët, duke i dhënë prioritet hetimit proaktiv që sipas saj rezultoi i sukseshëm.

Anita Jella është një ndër 15 prokurorët e zgjedhur nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë për të qenë pjesë e Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK dhe procesi i vetingut është hallka e fundit që i duhet për t’u emëruar në këtë post.

Përballja me Jacobs

Më 4 tetor, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi të shtyjë seancën e parë dëgjimore për drejtuesen e prokurorisë së Durrësit, Anita Jella, pas gjetjeve të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit. Në të njëjtën ditë në Durrës, gjykata e faktit vendosi masë sigurie me burg për drejtuesin e Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Liridon Pulaj. Po ashtu, masë sigurie u vendos edhe ndaj një punonjëseje të ASHK-së.

Prokurori i çështjes, Arjan Ndoja u sulmua në atë moment publikisht nga zv.kryeministri Erjon Braçe për lidhje me krimin e organizuar. Ndoja më vonë u sulmua në një atentat, në të cilin mbeti i vrarë shoferi i tij, ndërsa ishte në makinë me një person të skeduar prej policisë dhe të proceduar penalisht. Këshilli i Lartë i Prokurorisë madje kërkoi hetimin disiplinor ndaj Ndojës bazuar mbi këtë kontakt.

Disa javë pas arrestimit të Pulës, më 22 tetor, me kërkesë të prokurorit tjetër të Durrësit Afrim Shehu, gjykata urdhëron masa sigurie me burg për 9 ish-zyrtarë të ASHK-së dhe disa persona të tjerë të akuzuar për përvetësim pronash publike. Dosjet i referohen një sërë pronash në zonën e lakmuar të Kepit të Rodonit. 68 mijë metra katrorë tokë dyshohej se ishin përvetësuar përmes falsifikimeve.

Përplasja në prokurorinë e Durrësit mbi këto dy dosje u rikthye në skenë të mërkurën, kur drejtuesja Jella u përball me pyetjet e vëzhguesit ndërkombëtar Theo Jacobs. Nga marrja në pyetje e Jacobs dhe gjetjet e KPK-së u bë e qartë se dy hetimet ishin përplasur në zyrën e Jellës dhe kjo e fundit, siç shpjegoi në seancë, i kishte dhënë prioritet hetimit të nisur nga Shehu.

Jacobs tha se kjo kishte vonuar arrestimin, edhe pse siç doli nga procedura, prokurori që duket se është Ndoja, kishte refuzuar të ndiqte këshillën e Jellës dhe kishte dërguar për masë sigurimi dosjen ndaj Liridon Pulës. Jacobs tha se qëndrimi i prokurores kishte favorizuar të pandehurin dhe se masa e sigurisë ishte pranuar në gjykatë.

Jella e kundërshtoi këtë pretendim të vëzhguesit ndërkombëtar. Ajo tha se ditën që kishte nisur kjo çështje, ajo ishte duke u marrë me vetingun dhe se kërkesa nga prokurori i kishte mbërritur në limit të orarit zyrtar dhe se ia kishte përcjellë atë zëvendësdrejtuesit. Jella vuri në dukje se kishte qenë ky i fundit që e kishte informuar se personat për të cilët kërkohej ndalimi, ishin pjesë e një hetimi proaktiv të nisur tashmë nga Prokuroria e Durrësit.

Ajo shpjegoi se në këtë rast kishte kërkuar një mbledhje të prokurorëve për t’u rakorduar. Mbledhja ishte caktuar të hënën, por në të ishte paraqitur vetëm një nga prokurorët. Jella tha se nuk ishin mbajtur shënime në mbledhje, gjë për të cilën u kritikua nga Jacobs, por që sipas saj ishte praktikë pune në prokurori.

Ajo tha se provë ishte raporti i prokurorit tjetër me e-mail mbi dosjen që ai kishte në hetim dhe mesazhet dërguar prokurorit, që nuk u paraqit nga sekretaria e prokurorisë. Pas këtij raporti, Jella kishte nxjerrë një udhëzim për prokurorin, që siç kuptoi BIRN është Arjan Ndoja, për të mos proceduar me arrestimin. Ky i fundit, siç tha Jacobs, kishte vendosur ta “dërgonte në ferr” udhëzimin dhe kishte vijuar me kërkesën për të dërguar në gjykatë masën e sigurisë, e cila ishte sigluar nga Jella.

Jella vuri në dukje se udhëzimi nuk ishte detyrues, se arrestimi nuk ishte vonuar pa arsye dhe se ajo kishte kërkuar takimin e prokurorëve në bazë të funksionit për të rakorduar hetimet, pasi ndërkohë vijonte një hetim proaktiv ndaj të njëjtëve zyrtarë.

Jella tha se ky procedim i dytë penal, që i referohet arrestimit të 17 zyrtarëve dhe punonjësve të Kadastrës rezultoi i sukseshëm, ndërsa vuri në dukje se masa e sigurisë ndaj zyrtarit të kërkuar nga Ndoja ishte ndryshuar nga Apeli, duke i dhënë asaj të drejtë për mungesën e provave në atë moment.

Por me gjuhë plot ngjyra, Jacobs e përdori qëndrimin aktiv të Jellës në këtë rast si kontradiktë me një hetim tjetër, në të cilin ajo nuk kishte ndërhyrë, duke vënë në dukje kompetencat.

Sipas Jacobs, hetimi kishte përfunduar në Durrës pas shpalljes së moskomptencës nga Prokuroria e Krimeve të Rënda kishte të bënte me gjyqtaren e Tiranës me inicialet Z.S. Prokurori i çështjes- tha Jacobs kishte dërguar çështjen për pushim në gjykatë, por kjo e kishte kthyer pas për rihetim, duke i dhënë një goditje prokurorit të çështjes, por edhe vetë zyrës së prokurorisë që drejtohej nga Jella.

Ai po ashtu vuri në dukje se hetimet në Durrës ishin bërë vetëm për një person civil, ndërsa nuk ishte ngritur çështje ndaj gjyqtares. Ai tha se Jella në këtë rast kishte qenë pasive, duke thënë se nuk mund të ndërhynte në çështjen e prokurorit konkret. “Ju duhet të sqaroni se pse ishit aktive në një rast dhe pse fshiheni pas kompetencave në rastin tjetër,” tha Jacobs, ndërsa shtoi se i krijohej përshtypja që në të dy rastet përfitonin të dyshuarit.

Jella pranoi se nuk kishte ndërhyrë në këtë rast. Ajo bëri me dije se çështja ishte nisur nga Krimet e Rënda dhe se trasferimi për kompetencë në Durrës nënkuptonte se nuk kishte prova ndaj gjyqtares dhe mund të konsiderohej si vendim mosfillimi. “Hetimi i gjyqtarëve bëhet nga Prokuroria e Krimeve të Rënda,” tha Jella, ndërsa shpjegoi se sidoqoftë në Durrës ishin kryer hetime të përgjithshme që mund të shkonin edhe në këtë drejtim, por se nuk mund të ngrihej çështje ndaj gjyqtares. Megjithatë ajo tha se nuk kishte pasur asnjë mundësi ndërhyrjeje në dosje.

Jella tha se nuk justifikohej me kompetencat, por shpjegoi se në të dy rastet udhëzimet e saj nuk ishin urdhëruese dhe prokurorët s’kishin pse i merrnin parasysh. Ajo tha se nuk mund të ndalonte asnjë prokuror të pushonte një çështje, qoftë kjo edhe për vrasje dhe pretendoi se kjo ishte një mangësi e ligjit.

Jella dhe Jacobs u përballën po ashtu mbi një dosje që vetë prokurorja kishte hetuar. Dosja kishte të bënte me hetimin e një personi të akuzuar për dhunë në familje. Rezultonte se ai ishte ndaluar nga policia me një sasi pluhuri që ishte dyshuar drogë, por që kishte rezultuar paracetamol dhe qetësues. Jacobs tha se analizat e urinës kishin zbuluar që personi në fjalë ishte përdorues i drogës dhe se kishte gënjyer prokuroren, kur kishte deklaruar se nuk e përdorte drogë prej 8 muajsh.

Jacobs tha se si prokuror që kishte hetuar çështje të drogës për disa vite vendimi i Jellës për të mos ballafaquar analizën me dëshminë ishte një punë e dobët. Ai tha se ndërsa ishte e vërtet që paracetamoli nuk ishte i ndaluar, një prokuror duhej të dinte që ai përdorej për të shtuar sasinë e heroinës dhe se duhej të kishte ngritur dyshimet se mund të ishte edhe shpërndarës.

Ai tha se Jella minimalisht duhej të kishte pyetur personin në fjalë për gënjeshtrën mbi përdorimin dhe më pas të kishte hetuar pasurinë e tij, për të parë nëse ai kishte apo jo të ardhura për të blerë drogë dhe ku e siguronte atë.

Jella tha se e vlerësonte qëndrimin e Jacobs, por pretendoi se Kodi Penal nuk e lejonte atë të mbante në masë sigurie me burg personin, pasi ai nuk u kap me drogë dhe fakti që ishte përdorues nuk ishte vepër penale.

Jacobs ndërhyri i revoltuar, duke thënë se nuk i interesonte që personi në fjalë të qëndronte në burg dhe se kishte parë raste skandaloze kur personat mbaheshin në burg për pak gramë hashash për 2 vjet, por se kërkonte të kuptonte pse Jella nuk kishte vijuar hetimet dhe minimalisht marrjen në pyetje për gënjeshtrën.

Jella u përgjigj duke ripohuar qëndrimin e saj dhe shtoi në arsyetim se nuk kishte vend për hetime të tjera, pasi hetimi kishte qenë i hapur dhe jo pro aktiv dhe nuk e kishte gjykuar se ndjekja e mëtejshme e çështjes do ishte produktive.

Hetimi i pasurisë

Ngjashëm Jacobs u duk dyshues mbi një sërë veprimesh që a i quajti të mjegullta mbi apartamentin e Jellës në Durrës. Jacobs i kërkoi ashtu si KPK Jellës shpjegime mbi këtë apartament.

KPK tha se nga hetimi rezultoi që banesa ishte porositur në vitin 2011, por në vitin 2016 ishte bërë një shkëmbim banese me vëllanë e bashkëshortit dhe se ishte hequr dorë nga banesa e parë. Sipas KPK-së, kishte mungesë dokumentacioni për të provuar një pagesë prej 15 mijë eurosh si këst i parë dhe kishte dyshime se pse ende nuk ishte paguar kësti i fundit prej 12,900 eurosh. Po ashtu dyshime dolën edhe nga fakti se Jella kishte jetuar në banesë që prej vitit 2011, por pagesa e dritave kishte filluar në vitin 2014.

Megjithatë, KPK tha se nga hetimet kishte rezultuar se Jella kishte pasur burime të ligjshme për këtë pasuri.

Jella shpjegoi se shkëmbimi i pasurisë me vëllanë e bashkëshorit ishte bërë pasi ky i fundit kishte vendosur të tërhiqej nga blerja e apartamentit. Nga shpjegimet rezultoi se kunati i prokurores kishte nënshkruar kontratë një vit më herët me kompaninë, por më pas ishte tërhequr. Jella tha se fillimisht ishin vendosur në këtë banesë në vitin 2011, pasi ajo kishte qenë gati dhe se pasi ishte kuptuar që kunati nuk e donte më apartamentin, ishte kërkuar menjëherë


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono