Të Gjitha

vlcsnap-error349-2-1280x720.jpg
ent ela15:24 | 23/02/2018

Partia Demokratike përmes zëdhënëses Ina Zhupa ka akuzuar qeverinë se në një anë predikon bashkëqeverisjen me qytetarët dhe në anën tjetër, ndan tepsinë me miqtë e vjetër. Bëhet fjalë për ish-drejtorin e Fondit të Sigurimit të Detyrueshëm, i pezulluar me vendim gjykate për shpërdorim detyre. Sot i emëruar në krye të një prej drejtorive kyçe të Institutit Shtetëror të Statistikave.

Zëdhënësja e Partisë Demokratike Ina Zhupa ka denoncuar nga foltorja e selisë blu emërimin e ish drejtorit të Fondit të Sigurimit të Detyrueshëm Shëndetësor, Erjon Manohasa në institutin e Statistikave, pasi ky i fundit u largua për shpërdorim detyre me vendim gjykate.

Rasti i Erjon Manohasës është tipik për një qeveri që predikon drejtësi, por mbështet dhe gradon ata që kryejnë padrejtësi.

Ina Zhupa i referohet faktit se Zoti Manohasa në vitin 2016 u emërua në krye të Fondit të Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor.

Vetëm një vit më vonë, në 20 Prill të 2017 mediat njoftuan për një vendim Gjykate të kërkuar nga Prokuroria për  zotin Manohasa.

I shkarkuar me vendim Gjykate për akuzën e ‘shpërdorimit të detyrës’ përmes dhënies në mënyrë korruptive së liçencës për hermodializë një spitali në Durrës.

Sot, Erjon Manohasa është në krye të Drejtorisë së Integrimit Europian dhe Koordinimit të Projekteve.

“Thënë ndryshe, të dhënat statistikore që Bashkimi Europian do të marrë nga Shqipëria janë në përgjegjësinë e të njëjtit drejtor që u hoqi të sëmurëve të drejtën e kurimit me hemodializë në spital, duke i detyruar ta bënin atë në një apartament që nuk plotësonte asnjë standard”.

Kjo, për Partinë Demokratike, është shëmbulli tipik i një qeverie që predikon drejtësi dhe bashkëqeverisje me njerëzit e thjeshtë, por mbështet dhe gradon ata që kryejnë padrejtësi. /abcnews.al

aleksander-vucic-1280x652.jpg
gra moz15:10 | 23/02/2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha në Sofje se Serbia dëshiron që problemi i Kosovës zgjidhet me kompromis. Gjithashtu falenderoi homologun e tij bullgar, Rumen Radev, për mbështetjen që i jep Serbisë në rrugën e saj europiane.

Duke vënë në dukje se anëtarësimi i Serbisë në BE do të bëhet deri në vitin 2025, Vuçiç nënviozi se Beogradi do të bëjë gjithçka vetëm për të përmbushur të gjitha kriteret. Megjithatë ai u shpreh se Serbia ka një kriter shtesë, i cili nuk ekziston në vendet e tjera të BE-së, dhe kjo është zgjidhjen e problemeve me Kosovën.

Praktikisht, zyrtarëve të Beogradit i është bërë e qartë se pa njohjen e pavarësisë së Kosovës nuk ka anëtarësim në Union./abcnews.al

vlcsnap-error466-2-1280x720.jpg
ent ela15:07 | 23/02/2018

Nuk është aspak e qetë gjendja tek Vllaznia, pas sulmit ndaj trajnerit Ernest Gjoka. Burime në klub pohojnë se edhe trajnerët e mëparshëm kanë pasur kërcënime të tilla.

Tek Vllaznia ka tronditje pas sulmit ndaj Gjokës, edhe pse nga pamja e jashtme gjendja duket e qetë.

Trajneri u paraqit në vendin e punës, pavarësisht shqetësimit të madh të një dite më parë, ndërsa nuk pati dëshirë të komentonte më shumë sesa bëri menjëherë pas sulmit.

Me policinë ende në kërkim të autorit, dhe me Gjokën e kapitenin Gilman Lika që deklaruan se nuk e njihnin atë, situata nuk mund të qetësohet vetvetiu.

Administratori Gjyrezi shpreson të kundërtën, ndërsa e quajti ngjarjen një rast të veçantë.

Gjithsesi, burime pranë klubit bëjnë me dijë se gjendja është më e keqe sesa mendohet, dhe se do të jetë e vështirë që Vllaznia të gjejë.

Këto burime theksojnë se edhe përpara Gjokës ka pasur precedentë të kërcënimit të trajnerëve, madje edhe me armë, ndonëse kjo nuk është bërë publike.

Po ashtu, burimet theksojnë se Bashkia e Shkodrës nuk ka vepruar në rastet e mëparshme, edhe pse është njoftuar dhe informuar me hollësi për agresorët.

Sipas tyre, Vllaznia është peng i politikës, që kërkon të bëjë ndere duke afruar në ekip lojtarë që nuk e meritojnë fanelën, por vetëm e vetëm se janë me mbështetje nga jashtë futbollit.

Shqetësimin për politikën e shprehu për abc neës-in disa kohë më parë edhe një nga legjendat shkodrane, Hysen Zmijani.

Ekziston dyshimi dhe frika se gjithçka do të shkojë sipas shprehjes “çudia tri ditë zgjat”, ndërsa gjendja tek Vllaznia nuk do të ndryshojë, derisa të ndodhë privatizimi.

Besohet se ky është një nga shkaqet që skuadra më e vjetër e futbollit shqiptar ka dy vjet që rrezikon rënien nga kategoria. /abcnews.al

vlcsnap-error690-4-1280x720.jpg
ent ela15:02 | 23/02/2018

Ekspertët e aksidenteve në Durrës kanë përfunduar akt ekspertimin për aksidentin në Maminas, ku mbetën të vdekur drejtuesi i taksisë dhe pasagjerja, një vajzë e re. Sipas këtij akti fajtor është Fatjon Zhaporja, i cili ka qenë me shpejtësi të lartë dhe e ka goditur nga pas taksinë.

Fajtor për vdekjen e taksistit dhe një vajze ne aksidentin në Maminas është Fatjon Zhaporja, drejtuesi i benzit. Ai po udhëtonte me 150 km në orë në të njëjten korsi me taksinë që ishte me 80 km në orë.

Akti i ekspertimit autoteknik, tashmë është në duart e organit të akuzës. Ekspertët të aksidenteve në Durrës kanë nxjerrë si përgjegjës të aksidentit që i mori jetën Eleni Abdillarit, 23 vjeç dhe taksistit Bujar Agalliu, 60 vjeç, drejtuesin e automjeti tip benz Fatjon Zhaporja.

Referuar dinamikës së ngjarjes ata shprehen se taksia e drejtuar nga Bujar Agalliu po lëvizte në korsinë e shpejtësisë me rreth 80 km në orë, ndërsa makina tjetër me shpejtësi me mbi 150/ km. Sipas aktit drejtuesi i mjetit tip “Benz”-i i ka kërkuar të hape krahun dhe pikërisht në ate moment taksia u godit në pjesën e majtë të prapakolpit. Si pasojë taksia doli nga rruga në gjëndje të lirë duke ecur më shumë se 50 metra.

Marmita e taksisë, ka prekur në trotuar, duke bërë disa rrotullime për t’u përplasur më pas me reklamën e karburantit. Përplasja ka qenë aq e fortë sa i ka shkaktuar vdekjen e menjëhershme e vajzës dhe drejtuesit të taksisë. Kurse mjeti tip benz u gjet disa metra më larg. Në sediljen e shoferit kishte njolla gjaku ç’ka tregon që edhe drejtuesi i benzit është dëmtuar.

Por, krahas vlerësimit të ekspertëve do të jetë prokuroria ajo që pritet të vlerësojë më tej situaten.

Për to mbetet ende e paqartë se pse drejtuesi i mjetit tip benz e ka braktisur atë, duke ngritur dyshime  per një goditje të qëllimshme.  Për organin e akuzës ngjarja pritet të zbardhet vetëm me arrestimin e drejtuesit i cili që prej se enjtes është shpallur në kerkim. Dëshmitë e familjarëve të personave të përfshirë në aksident nuk kanë qenë ndihmuese, pasi të gjitha palët kanë pohuar se personat nuk kishin njohje me njëri – tjetrin.

Po kështu, uniformat blu kanë kanë sekuestruar të gjithë kartelat e klinikave private dhe qendrave shëndetësore shtetërore, pasi ka dyshime që Zhaporja mund të jetë mjekuar e më pas të jetë larguar përsëri. Kjo tezë nuk është vërtetuar ende nga grupi hetimor, duke krijuar dyshimet se autori që shkaktoi aksidentin me dy të vdekur mund të mjekohet në një banesë private. /abcnews.al

vlcsnap-error644-1280x720.jpg
ent ela14:59 | 23/02/2018

Është liruar nga detyra  Drejtori i Përgjithshëm i Autoritetit Portual Durrës, Artjan Qirici. Ai ishte emëruar në detyrë më 24 tetor 2017. Në vendin e tij është emëruar Afrim Bakaj, ish-drejtor i AKU-t. Nuk dihet motivi i këtij vendimi, ndërkohë që mësohet se do të ketë sqarim të mëtejshëm nga Ministria e Transporteve, e cila ka në varesi emërimet në Port. /abcnews.al

vlcsnap-error252-1280x720.jpg
ent ela14:56 | 23/02/2018

Bashkia e Gjirokastrës nis ndërhyrjet në kodrën ku toka ka shkarje dhe një pallat tetëkatësh u rrezikua. Kryetarja Rami thotë se do duhet kohë, por do garantojmë jetën e banorëve.

Në Kodrën e Shtufit aty ku toka po rrëshket mbërritën makineritë.

Bashkia e Gjirokastrës nisi zbatimin e rekomandimeve të Shërbimit Gjeologjik Shqiptar dhe Drejtoria e Përgjithshme e Emergjencave Civile.

Pretendohet stabilizimin e zonës ku ndodhi rrëshkitja, e cila rrezikoi edhe pallatin tetëkatësh.

Pak ditë më parë u ndërhy për disilpinimin e ujërave sipërfaqësorë.

Kryetarja e Bashkisë së Gjirokastrës Zamira Rami shkoi aty në zonën ku po bëhen punime, tha  se “studimet gjeologjike dhe analizat laboratorike u kryen në disa pika për të pasur garanci dhe siguri në ndërhyrjet që janë parashikuar. Rehabilitimi i zonës dhe normalizimi i situatës janë prioriteti i punës sonë dhe kjo falë angazhimit maksimal të Bashkisë së Gjirokastrës” – është shprehur Rami.

U bënë shumë ditë që banorët e pallatit 8-katësh jetojnë në kushte paniku.

Disa nga familjet nuk qëndrojnë aty. Kurse disa të tjerë kanë preferuar të mos i braktisin banesat. Godina në të vërtetë është në rrezik, por fatmirësisht deri tani pa probleme serioze. /abcnews.al

vlcsnap-error209-1-1280x720.jpg
ent ela14:53 | 23/02/2018

Prokuroria për Krimet e Rënda ka dërguar një letërporosi drejt autoriteteve italiane të drejtësisë për llogari të hetimit ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Përmes saj prokurorët e Krimeve kërkojnë dëshminë e të arrestuare të dosjes “Habilaj”, mes të cilëve edhe të Moisi Habilajt dhe Nezar Seitit.

Aktet hetimore të përcjella nga drejtësia italiane, që shërbyen si themel për nisjen e një hetimi ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, duket se nuk i kanë mjaftuar Prokurorëve të Krimeve të Rënda.

Ditët e fundit ata kanë kërkuar sërish ndihmën e kolegëve të tyre në vendin fqinj.  Përmes një letërporosia, grupi i hetimit i ka kërkuar palës italiane t’u vendosë në dispozicion dëshmitë e anëtarëve të dosjes “Habilaj”, të arrestuar me urdhër të gjykatës së Katanias, si pjesë e një grupi narko-trafiku.

Sipas burimeve, ndër dëshmitë e kërkuara janë edhe ato të Moisi Habilajt, i dyshuar si drejtues i grupit kriminal, si edhe të Nezar Seitit, i cili u arrestua në Shqipëri.

Në letërporosi shpjegohet se, ndonëse u arrestua në Shqipëri dhe qëndroi për disa muaj deri në ekstradimin e tij në 25 janar 2018, Seiti pati refuzuar të japë shpegime rreth ccështjes. Për këtë arsye, grupi i hetimit, pret që të administrojë përgjigjet që ai do të japë gjatë ekzekutimit të letërporosisë nga hetuesit italianë.

Kjo letërporosi është e dyta për këtë hetim pas asaj të dërguar në Greqi disa javë më parë.

Hetimi ndaj ish-ministrit Tahiri për akuzën e “trafikut të narkotikëve” në kuadër të grupit të strukturuar kriminal dhe “korrupsionit të zyrtarëve të lartë”nisi në tetor të vitit 2017.

Në janar 2018 Prokuroria për Krimet e Rënda shty edhe me tre muaj afatin e hetimeve ndaj tij. Ndërkohë Gjykata e Lartë është në pritje të shqyrtimit të ankimit të prokurorisë, mbi vendimin e Apelit të Krimeve të Rënda, e cila shfuqizoi masën e sigurisë “ndalim i daljes jashtë shtetit” për ish-ministrin. /abcnews.al

vlcsnap-error608-1-1280x720.jpg
ent ela14:46 | 23/02/2018

Trajneri i Flamurtarit, Shpëtim Duro, i druhet sërish gjykimeve, në ndeshjen që ekipi i tij do të luajë në Durrës ndaj Teutës. Duro flet edhe për rrezikun ndaj Skënderbeut dhe për dhunën ndaj trajnerit Gjoka.

 

Herën e parë shkoi për mrekulli.

Flamurtari e mundi Teutën 2-0 në Durrës në përballjen e shtatorit të kaluar, veçse nuk do të ketë asgjë të sigurt këtë radhë.

Sezoni pozitiv i skuadrës vlonjate duhet të vazhdojë, ndonëse pikët nuk do të jetë lehtë të merren në stadiumin “Niko Dovana”, dhe trajneri Duro bën këtë vlerësim.

Duro kthehet pas dy ndeshjeve pezullim, pas kritikave që bëri ndaj gjyqtarëve.

Përtej aktualitetit të Superligës, Duro pyetet edhe për tema të tjera problematike, si përshembull dënimi i mundshëm ndaj Skënderbeut.

Ja edhe komenti i tij pas goditjes së kolegut të tij, Ernest Gjokës.

Flamurtrai shkon me mungesa në Durrës, pasi Tunkara e Zhufo janë të dëmtuar e Bicaj i pezulluar, ndërsa Muarem kthehet nga dëmtimi, por ndoshta nuk do të aktivizohet. /abcnews.al

vlcsnap-error997-1280x720.jpg
ent ela14:34 | 23/02/2018

Presidenti i Komisionit Europian Jean Claude Juncker dhe Eurokomisioneri për Fqinjësinë e Mirë Johanes Hahn do të mbërrijnë në Tiranë më datë 25 shkurt.

Në kuadër të vizitës së tyre në 6 vendet e Ballkanit Perëndimor, si deklaroi edhe zëdhënësi i KE-së, qëllimi është diskutimi i strategjisë së zgjerimit të këtij komisioni. Në Tiranë presidenti Juncker dhe komisioneri Hahn do të zhvillojne takime me kryeministrin Edi Rama dhe presidentin Ilir Meta.

Turi i takimeve, përpara atij në Sofje në 17 Maj do të përmbyllet në këtë qytet, i cili mban edhe Presidencën e Bashkimit Europian në këtë mandat./abcnews.al

thumbnail_Veliaj-dhe-Cana-mbjellin-peme-ne-shkollen-Kol-Jakova-1-1280x854.jpg
ent ela14:28 | 23/02/2018

Nxënësit e shkollës 9-vjeçare “Kolë Jakova” i bënë një surprizë të bukur kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj, dhe ish kapitenit të kombëtares, Lorik Cana, duke mbjellë 70 pemë selvie në oborrin e shkollës së tyre. Me dëshirën për t’iu bashkuar revolucionit të gjelbër që po ndodh në çdo cep të Tiranës dhe duke mbjellë pemë, fëmijët ia ndryshuan pamjen shkollës së tyre.

 

Veliaj shprehu mirënjohjen që fëmijët iu bashkuan kësaj nisme, duke theksuar se angazhime të tilla janë demonstrimi më i mirë se ata do jenë qytetarë shumë të mirë nesër. “Revolucion i gjelbër i Tiranës po shkon, jo vetëm në sheshin “Skënderbej”, jo vetëm te Parku i Liqenit apo në rrugët kryesore të qytetit, por edhe këtu, në rrugën e fundit që ndan Tiranën me Kamzën. Jam shumë i lumtur që na janë bashkuar fëmijët më të mirë të qytetit tonë sepse ai që është i mirë, është i mirë në të gjitha: edhe del me dhjeta, edhe mbjell pemë, edhe është një qytetar i angazhuar”, tha ai.

 

Ish-kapiteni i kombëtares, Lorik Cana vlerësoi nismën e Bashkisë së Tiranës për mbjelljen e pemëve dhe ftoi të rinjtë që t’i bashkohen asaj, pasi kështu kontribuojnë për një të ardhme më të mirë. “Në shoqërinë dhe në vendin ku jetojmë, sa më shumë gjelbërim të ketë, aq më mirë do jemi si shoqëri, më të shëndetshëm. Nuk jemi vonë për ta bërë këtë. Nëse prindërit tanë, nëse ju, pra ne të gjithë bashkë, këtë lloj investimi e bëjmë për jetën tonë, por edhe për gjeneratat e tjera. Me nisma të tilla është bukur të bashkohen shumë njerëz dhe unë i inkurajoj që të ndjekin këtë shembull sa më shumë njerëz në shoqërinë tonë dhe në vendin tonë”, tha Cana.

 

Veliaj e falenderoi ish-kapitenin e kombëtares tonë të futbollit, një nga sportistët më të dashur për shqiptarët, Lorik Canën, i cili u bë pjesë e nismës. “Jemi shumë të lumtur që na është bashkuar kapiteni ynë, Lorik Cana. Unë besoj se ai që është kapiten dhe drejtues, që organizon shokët, e bën këtë në çdo fushë të jetës, jo vetëm në futboll. E bën këtë edhe në qytet, edhe në shoqëri, kështu që jam shumë i lumtur që Loriku u bashkua me ne sot në këtë fushatë”, shtoi kryebashkiaku.

 

Ai shtoi se Cana është shembulli më i mirë se një sportist i mirë është dhe një qytetar i mirë. “Më vjen mirë që siç e ka dhënë shembullin si lojtar i mirë, besoj se na jep një shembull që është lojtar i mirë edhe në fushatat e tjera, siç është gjelbërimi i qytetit dhe mbjellja e pemëve. Të jam shumë mirënjohës edhe për shembullin që u japim fëmijëve për të qenë ambicioz dhe për të qenë të suksesshëm në talentin e tyre, por për të mos harruar kurrë atë që është detyra jonë kryesore dhe që është puna jonë kryesore, të qenit qytetar i mirë. Të faleminderit që je shok i mirë, kapiten i mirë dhe qytetar i mirë”, u shpreh Veliaj.

 

Pemët u dhuruan nga organizata “World Vision”, e cila operon në zonën e Bregut të Lumit. Ajo dhuroi për Njësinë Administrative nr. 11, 70 pemë selvi, duke u bërë pjesë e revolucionit të gjelbër që po përjeton Tirana dhe për të inkurajuar çdo qytetar, sidomos të rinjtë, për të respektuar natyrën dhe të përfshihen në nisma vullnetare në dobi të komunitetit. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono