Të fundit

marreveshja.jpg
ger ta18:24 | 21/01/2020

Marrëveshja për rivendosjen e linjës direkte ajrore Prishtinë-Beograd, e nënshkruar të hënën në Berlin me ndërmjetësimin amerikan, me përfaqësuesit e kompanisë gjermane  Lufthansa dhe Euroëings dhe zyrtarë nga Kosova dhe Serbia, bën të qartë se nuk do të ketë taksa shtesë. Qeveria Haradinaj ka vendosur që nga 2018 taksën 100 përqind mbi produktet serbe dhe boshnjake, por marrëveshja për fluturimin direct Prishtinë-Beograd, ka një paragraph që thotë se nuk do të ketë taksa shtesë.

“Autoriteti i Aviacionit Civil në Kosovë dhe Aeroporti i Prishtinës konfirmojnë se operimi për në/nga Beogradi/Prishtina dhe anasjelltas do të funksionojë pa taksa shtesë dhe taksa për një shërbim në linjën BPSAR. Në çfarëdo rasti, taksat dhe pagesat shtesë nuk do të jenë diskriminuese. Kompania “Euroëings” dhe transportuesit e Grupit Lufthansa do të kenë autoritet të plotë për të shitur bileta, për t’i përcaktuar tarifat për udhëtarë, mallra dhe dërgesa postare vetëm për shërbimet e ndërsjella mes Prishtinës dhe Beogradit dhe anasjelltas,” thuhet në dokumentin zyrtar të publikuar nga Express.

Letra e qëllimit thekson vendosjen e një korridori të veçantë ajror për fluturime në dy kryeqytetet.  Dokumenti që nga pala e Kosovës është nënshkruar në ceremoninë në Berlin nga zyrtari i Autoritetit të Aviacionit Civil të Kosovës dhe përvec firmës së Grupit Lufthansa mban edhe firmat e Aeroportit të Prishtinës dhe Komandantit të KFOR-it. Në të theksohet se lëvizja në relacionin Prishtinë -Beograd do të realizohet në përputhje me marrëveshjen e arritur në Bruksel të njohur si IBM që siguron lëvizje vetëm me letërnjoftime.

Pala serbe deklaroi pas publikimit të lajmit se ajo nuk do të funksionalizohet pa u hequr taksa ndërsa kryeministri Ramush Haradinaj e quajti arritjen e marrëveshjes një hap shumë të madh përpara. /abcews.al

21-janari.png
nev ila18:14 | 21/01/2020

Kryebashkiaku dhe ish-gardisti Agron Malaj, përmes një statusi në rrjetet sociale thotë se ka refuzuar urdhrin për të hapur zjarr mbi protestuesit në janarin e vitit 2011.

Ish-gardistin ishte në krye të detyrës më 21 janar 2011 ku gjatë protestës së opozitës së asaj kohe, Partisë Socialiste, mbetën të vrarë nga Garda 4 qytetarë të pafajshëm në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”.

Në reagimin e tij, Malaj thotë se përgjegjës direkt për atë fatkeqësi është ish-kryeministri Sali Berisha dhe ish-Ministri i Brendshëm i asaj kohe Lulzim Basha që “dhanë urdhër për të qëlluar duke shkelur çdo ligj e çdo normë“, thotë ai.

Statusi i Agron Malajt:

“21 janari është një tragjedi me të cilën mua më është dashur të jetoj çdo ditë gjatë 9 viteve të fundit. Unë nuk humba në atë tragjedi asnjë pjesëtar të familjes time. Por ka megjithatë diçka që më bashkon mua, ish “gardistin e 21 Janarit” me familjet e 4 qytetarëve të pafajshëm që humbën jetën në atë ditë të tmerrshme.

Na bashkon dëshira që ajo ngjarje të zbardhet e drejtësia të shkojë në vend.
Prej 9 vitesh tashmë emri im është lidhur me atë ngjarje tragjike. Emri i një njeriu, i një ish gardisti në krye të detyrës, që refuzoi të zbatojë urdhrin për të hapur zjarr mbi protestuesit e pafajshëm, është lidhur në mënyrën më perverse me vrasjen e Ziverit, Aleksit, Faikut dhe Hekuranit, jo nga familjet, jo nga organet e ligjit, por pikërisht nga ata që dhanë urdhër për të qëlluar e më pas shkelën çdo ligj e çdo normë, për të mos lejuar zbardhjen e të vërtetës.

Unë sot, vijoj punën time me kokën lart. Me ndërgjegjen e pastër. Mbi mua nuk rëndon asnjë akuzë. As për 21 janarin e as për asgjë tjetër. Kush ka ende dyshime për këtë mund të hapë vendimin e KQZ, bazuar në vendimin e Prokurorisë, ku çertifikohet pastërtia e figurës time dhe më njihet e drejta për të marrë pjesë në zgjedhje.

A mund ta thonë të njëjtën gjë ata që sot drejtojnë sulmin kundër meje?

A nuk do duhej që të paktën sot, në 21 janar, së paku të mbyllnin gojën e të ulnin kokën nga turpi për jetët e pafajshme që kanë marrë në Bulevardin Dëshmorët e Kombit, nën urdhërat e ish kryeministrit dhe të atij që asokohe ishte Ministër i Brendshëm dhe që në çdo vend normal do ishin dënuar jo një, por disa herë, për krime që shkojnë nga vjedhja e korrupsioni e deri tek pastrimi i parave e financimi nga Rusia dhe vrasja?

Por mbi mua rëndon nevoja që kjo ngjarje të zbardhet e fajtorët të shkojnë atje ku meritojnë të shkojnë ata që duke shkelur ligjin kanë marrë jetë njerëzish.

Prandaj, sot dua së pari, t’ju shpreh familjarëve ngushëllimet e mia.

E së dyti, t’ju them atyre që as unë nuk do të rresht së kërkuari që ajo tragjedi e ai krim shtetëror të zbardhet duke nxjerrë përpara përgjegjësisë autorët e tij të vërtetë, sado lart qofshin ata në jetën politike të vendit”, shkruan Malaj./abcnews.al

 

vilson.jpg
ger ta18:07 | 21/01/2020

Vrasja e mafioze e 28-vjeçarit në zonë e Astirit mbrëmjen e së hënës dyshohet se ka si motiv kryesor trafikun e lëndëve narktotike.

Kjo është një nga pistat e hetimt ku është përqënduar policia e Tiranës në lidhje me ekzekutimin e Vilson Tafçiu, i cili prej disa vitesh ka jetuar në Francë dhe Blegjikë.

Për ngjarjen e rëndë është shpallur në kërkim policor një person me inicialt N.D., që dyshohet se ka nxjerrë në pritë të riun me origjinë nga Peshkopia.

Për shkak të problemeve me drejtësinë, Vilsoni kishte ndryshuar edhe mbiemrin e tij disa vite më parë nga Vilson Noka në Tafçiu. Ky i fundit ka pasur një të shkuar kriminale. Ai  dyshohet si i përfshirë në trafiqe droge, si heroinë dhe marijuanë ndaj edhe është deportuar nga Franca më 6 nëntor të 2018 pasi kishte kryer 8 muaj burg.

“Vilsoni ishte klient i rregullt i lokalit”- thanë dëshmitarët në komisariatin nr. 6. Ai u thirrur nga një person i gjatë dhe ndërmjet tyre nuk ka patur tension apo konflikt fizik. 28-vjeçari u ngrit qetësisht nga bari, por që gjet i pajetë nga personat e shumtë që ishin në lokal. Abc Neës ka mësuar nga grupi hetimor se Vislon Noka Tafçiu dyshohet të ketë qenë nën hetim edhe si anëtar i një grupi kriminal të arrestuar nga Policia e Shtetit së fundmi për trafik droge.

Këto prova janë zbuluar nga përgjimet ambientele të kryera nga Forcat Operacionale Speciale. 28-vjeçari i shpëtoi prangosjes por, që mbahej në monitorim nga sektori i narkotikëve, i dyshuar se ishte pjesë në trafikun e drogës në Tiranë.

Në vendin e ngjarjes uniformat blu sekuestruan një pistoletë TT që nuk dihet nëse i përket autorit apo viktimës, e cila u dërgua për eskpertizë balistike në Laboratorin e Policisë Shkencore.

Gjitahshtu u gjet edhe një automjet që dyshohet se u përdor nga autorët për të shkuar pranë vendit të krimit, ndërsa janë administuar dhe pamjet e kamerave të sigurisë jo vëtëm të ambienteve të lokalit por edhe të rrugëve dytësore që lidhen me zonën e Astirit./abcnews.al

 

celik-shimshek.jpeg
nev ila18:04 | 21/01/2020

Tre javë pas deportimit me urgjencë të mësuesit Harun Çelik drejt Turqisë, zbardhet urdhri i dëbimit i firmosur nga Drejtoria për Migracionin dhe Kufirin.

Në dokumentin e siguruar nga ABC News shkruhet që afati për largimin e Çelik në atdhe, të jetë zero ditë, pra urdhri për dëbimin ka qenë i menjëhershëm. Në këtë mënyrë, mësuesit turk nuk i është lënë as 24 orë kohë për të apeluar vendimin.

Në ligjin për të huaj në nenin 112 theksohet se dëbimi i të huajve është i menjëhershëm vetëm në rast se ata përbëjnë rrezik për sigurinë kombëtare, ky nuk është rasti i mësuesit 42 vjeçar.

Dokumenti është mjaft kontradiktor, duke lënë hije të forta dyshimi për shkelje të kryera nga shteti shqiptar.

Në një kohë që në pikën e parë vendoset që ai të largohet brenda ditës, më poshtë shkruhet se ka të drejtë ta apelojë vendimin sipas ligjeve në fuqi, duke ju referuar nenin 122 të ligjit për të huajt.

Ky nen në fakt ka të bëjë me një të huaj “ndaj të cilit është nxjerrë një urdhër ndalimi në qendër të mbyllur dhe ka të drejtë të ankohet në gjykatën e rrethit gjyqësor për këtë masë, në çdo kohë, pas njoftimit me shkrim për ndalimin ose zgjatjen e ndalimit.

42-vjeçari Harun Çelik u dëbua me urgjencë nga shteti shqiptar, pavarësisht se ka kërkuar azil në vendin tonë.

Ai ishte arrestuar pasi u kap me një vizë kanadeze të falsifikuar.

Në lidhje me këtë rast kanë reaguar organizmat ndërkombëtare.

Nga ana tjetër, mediat turke raportuan se në dëbimin e tij, u përfshinë edhe shërbimet sekrete turke, kurse ka dyshime të forta se gjithçka ndodhi pas një marrëveshjeje politike mes qeverisë së Tiranës, dhe asaj të Ankarasë.

Për të njëjtën akuzë është ndaluar në vendin tonë edhe miku i Çelik, Selami Shimshek, i cili po i nënshtrohet një procesi në Gjykatën Penale të Tiranës.run Celik

Për Shimshek është pranuar kërkesa për gjykim të shkurtuar dhe më 27 janar pritet të jepet pretenca.

Një tjetër shtetas turk u përballë me Gjykatën Penale të Tiranës, Faruk Bayhaslin, i cili është arrestuar në vendin tonë për qëllim ekstradimi drejt Francës,  ndërsa ndaj ishte dhënë masa e sigurisë “arrest me burg për 40 ditë”.

Prokuroria kërkoi vazhdim të masës së sigurisë “arrest në burg pa afat” kërkesë e cila u pranua nga gjykata.

Gjithashtu gjyqtari Gert Hoxha, u shpreh se oxha do i vërë në dispozicion, të gjitha aktet e vendimit të dënimit në Francë, të cilat do përkthehen me afat dy javor.

Bayhaslin kërkohet nga drejtësia franceze, pasi është i dënuar me 30 vite burgim, i akuzuar për  “tentativë të trafikimit të lëndëve narkotike”, si edhe “posedim të lëndëve narkotike”./abcnews.al

iris-luarasi.jpg
ger ta17:55 | 21/01/2020

Iris Luarasi e cilëson pozitive marrëveshjen e arritur mes palëve për Reformën Zgjedhor, ndërsa shton se tryeza duhet të jetë edhe më e gjerë.

E ftuar në studion e Abc News me gazetarin Endri Xhafo, Luarasi tha se presidenti Ilir Meta ka të drejtë kur thotë se marrëveshja duhet të jetë më e shtrirë. Deklaratë kjo e dhënë nga kreu i shtetit në një intervistë për Abc News.

“Marrëveshjet janë gjithmonë të mira. Gjëja më e mirë do ishte që të dy palët të uleshin si të barabarta. Në këtë rast duhet të mësojë më shumë opozita se ishte ajo që braktisi parlamentin.

Unë mendoj se presidenti në këtë rast ka të drejtë, se dy palë që i ul vetëm reforma. Nuk duhet të jetë e vetmja tavolinë  që duhet të bëjnë palët. Ka lënë vende plot për të disktuar për shumë çështje të tjera. Diskutime edhe te pjesa e reformës në drejtësi, plotësimi i vendeve vakante, unë nuk mendoj se opozita nuk duhet të përjashtohet nga kjo”, tha Luarasi.

E pyetur se çfarë e motivoi Lulzim Bashën të ndërmerrte aksionin deri në mohimin e institucioneve, se u ndje i zhgënjyer nga Edi Rama, apo kishte nevojë që të faktonte figurën e liderit të fortë, Luarasi tha: “Unë mendoj se të dyja mund të kenë një peshë. Njëri prej faktorit që do shtoja unë është edhe ai i ngritjes së një sistemi të ri drejtësie. Ne e dimë që njerëzit që nuk do jenë shumë të kënaqur, shpresat janë te BKH dhe te SPAK. Një nga shpresat e tjera që mund të kishin njerëzit është ndryshimi i sistemi zgjedhor’./abcnews.al

 

 

 

ilir-meta-intervista.jpg
nev ila17:44 | 21/01/2020

9 vjet pas 21 Janarit, kur bulevardi Dëshmorët e Kombit u përgjak me 4 viktima, Ilir Meta, sot president i Republikës thotë se qytetarët u keqpërdorën nga politika

“Ai 21 janar na kujton se politika ka përdorur dhunën për të arritur objektivat politike në mënyrë të pandershme. Kjo na tregon se sa e rëndë është situata kur instrumentalizohen qytetarët për qëllime të tilla. Na kujton se duhet të heqim dorë nga dhuna për të arritur qëllime politike”, tha Meta.

Pas një viti krizë të fortë politike e institucionale, 2020-a ka nisur me paqëtim të mazhorancës e opozitës, të cilat arritën vetë një dakordësi për të finalizuar reformën zgjedhore. Për kreun e shtetit kjo nuk duket e mjaftueshme.

Tryeza për reformën zgjedhore i duket shumë e ngushtë e propozon që të zgjerohet edhe me çështje të tjera.

“Eshtë hap pozitiv sepse përfundimi i reformës zgjedhore është kërkesa e Bundestagut dhe gjithë procesit të kushtëzuar për hapjen e negociatave. Shpresoj të mos ketë surprizë tjetër rrugës. Edhe sikur ky hap të jetë pozitiv, është fare pak edhe teper vonë. Kërkohet një tryezë tjetër shumë e thellë më e përgjegjshme për të plotësuar të gjitha detyrimet. Duhet të shkojë përtej reoformës zgjedhore sepse ajo nuk do të zgjidhë ndonjë gjë të jashtëzakonshme”, tha Presidenti.

Edhe vetë kreu i shtetit ndihet më i qetë në vitin 2020. Nuk ka dyshim se është i pamundur realizimi i shkarkimit të tij, edhe pse ligjërisht do vijojë mbrojtjen edhe në komisionin e Venecias, aty ku po përgatitet të dërgojë një seri pyetjesh të tjera pas pyetjeve që dërgoi parlamenti, lidhur me kontestimin e një anëtareje të Gjykatës Kushtetuese./abcnews.al

 

 

inspektoret-tatimet.jpg
nev ila17:36 | 21/01/2020

Ngadalësimi i rritjes ekonomike duket se ka qenë një faktor me peshë në mosrealizimin e të ardhurave në buxhet për vitin 2019.

Për drejtoren e Tatimeve kjo situatë  shpjegohet me faktin se   sektorët që kanë lidhje me investimet kanë pasur ngadalësim  duke reflektuar direkt uljen e të ardhurave në TVSH.

Sipas Delina Ibrahimaj performanca e dobët e të  ardhurave është e ndikuar kryesisht nga ndërtimi dhe shërbimet.

Për të shmangur abuzimet administrata tatimore parashikon që në mars të këtij viti të nis një projekt në bazë të cilit parashikohet pajisja e të gjithë inspektorëve tatimorë me GPS.

Nga të dhënat e treguesve fiskal rezulton se në 11 muaj  të vitit të kaluar janë arkëtuar 14.3 mld lekë më pak  se plani .

Në këtë mosrealizim TVSH mban peshën më të madhe me rreth 11.2 mld lekë që lidhet direkt më rënien e konsumit por edhe përfundimin e projektit TAP./abcnews.al

aksidenti-rrogozhine.jpg
So Nila17:30 | 21/01/2020

Një 22 vjeçar ka humbur jetën pasditen e kësaj të marte si pasojë e përplasjes së automjetit të tij me trafikndarësen.

Informacionet bëjnë me dije se ngjarja ka ndodhur në aksin rrugor Rrogozhinë- Kavajë, ku automjeti me drejtues ,22 vjeçarin, si shkak i një parakalimi të gabuar ka devijuar nga aksi rrugor duke u përplasur me trafikndarësen.

Si pasojë e daljes nga rruga, ka ndërruar jetë drejtuesi i automjetit Orgest Lasku.

Njoftimi i Policisë:

Kavajë/Informacion Paraprak.

Rreth orës 17:05 në aksin rrugor Rrogozhinë- Kavajë automjeti me drejtues shtetasin O. L.,22 vjeç, si shkak i një parakalimi të gabuar ka devijuar nga aksi rrugor duke u përplasur me trafikndarësen.

Si pasojë e daljes nga rruga, ka ndërruar jetë drejtuesi i automjetit shtetasi O. L.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje, ku vijon punën për sqarimin e rrethanave të ngjarjes dhe shkakut të aksidentit./abcnews.al

 

halit-minxolli-zhongler.jpg
nev ila17:24 | 21/01/2020

Dokumentari “Një yll që nuk shuhet” pasqyron jetën dhe veprën e mjeshtrit të zhonglerimit Halit Minxolli.

Regjisori dhe skenaristi Verdi Take, rrëfen momente të veçanta të bashkëpunimit 53 vjeçar me artistin.

Familjarë dhe miq artistë, kanë përzgjedhur ditën e lindjes, për të prezantuar dokumentarin, dhe librin dedikuar babait të Zhonglerimit, Halit Minxolli, dy vite pas ndarjes së tij nga jeta.

“Personalitetet si Halit Minxholli nuk kanë vdekje por vetëm lindje”, thotë Pavli Sallata.

Dokumentari “Ylli që nuk shuhet”, pasqyron jetën dhe veprimtarin artistike të zhonglerit të shquar.

Skenaristi dhe regjisori Verdi Take kujton se me këtë dokumentar përmbushi edhe një amanet.

“Sa herë i çoja rekomandime për dekorata, për artistë të ndryshëm, i firmoste direkt, një ditë i thashë: -Kur do bëjmë një film për ty o burrë i dheut?Ai më tha:-Vetëm pas vdekjes. Për Halitin nuk mjafton vetëm një film dokumentar”, thotë ai.  

Veçantia e Minxollit qëndronte tek realizimi i numrave të shumtë deri në fund të jetës, dhe ai mjaftohej veç me duartrokitjet e publikut thekson Take.

“Modest, kokëulur, jashtëzakonisht punëtor. Ishte i lindur për zhongler”, thotë ai.

Pavli Sallata, i njeh meritat në interpretimin e numrave, dhe krijimtari bazuar në treva të ndryshme shqiptare.

“Interpretimin e kishte brilant, jetonte me numrin. Ka bërë shumë numra, studionte treva të ndryshme, dhe i sillte në skenë”.

Bashkëshortja realizoi edhe librin e lënë në mesZhonglerimi”.

Halit Minxolli ka qenë edhe President i parë i Shoqatës Mbarëkombëtare të Artistëve të Cirkut Profesionist dhe Amator, ai ka ndikuar në lartësimin e vlerave të cirkut Shqiptar.

Ka mundësuar pjesëmarrjen e artistëve në aktivitete ndërkombëtare, si dhe bashkëpunime në marrjen e instrumenteve, dhe literaturës bashkëkohore për cirkun./abcnews.al

deshmitarja-1.jpg
ger ta17:00 | 21/01/2020

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Librazhd ditën e sotme, ku një foshnjë vajzë dy muajshe ka humbur jetën.

Burime për abcnews.al bëjnë me dije se foshnja është gjetur në banesë nga nëna e saj, e cila e kishte lënë vetëm për disa orë dhe është dërguar në spital pa shenja jete.

Nga hetimet e para dyshohet se foshnja ka ndërruar dhe ka qenë e kotë ndërhyrja e mjekëve. Ndërkaq, policia ka shoqëruar nënën e vajzës së vogël që humbi jetën, Sote Ozuni.

Gazetari Aldo Kozarja në një lidhje direkte për Abc Neës raporton se sipas dëshmive të të afërmve nëna e ka brakrisur foshnjën për rreth 6 ose tetë orë, pasi ka dalë në qytetin e Librazhdit.

Ndërkaq gazetari Agim Blloshmi thotë se, gruaja nuk është e panjohur për policinë e Librazhdit me veprimet e saj.

E njëjta familje ka pësuar dy ngjarje të rëndë me fëmijët pak kohë më parë, ku një prej tyre i vdiq në një aksident rrugor, ndërsa tjetri ra nga ballkoni, por për fat të mirë arriti që të shpëtonte mrekullisht. Fëmija ishte kyçur nga nëna dhe tentoi të hidhej nga ballkoni.

Nga ana tjetër dëshmiatër japin versionin e tyre për ngjarjes. Kjo grua rrëfen se e ëma kishte shkuar për t’i blerë qumështin dhe e ka gjetur tëpajetë vajzën kur ka mbërritur në banesë.

“Unë nuk e di bëri vaksinat pardje. Vajtëm në shtëpi t’i jepte gji, goca ishte pajetë. Unë e kam rritur vetë atë gocë. Ishim në supermarket, bleu dy tasa për ushqimin, qumësht gocës. Kaq ishte moj bijë si të ikte fëmija aq shpejt. E ka zënë sëmundja e tokës ose i ndikuan vaksinat”, thotë ajo./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono