Të fundit

LEZHA-ZONA-MUZEALE-1280x720.jpg
ent ela15:05 | 20/05/2018

Numri i vizitorëve tek vendvarrimi i Skënderbeut është i lartë. Por territori afron edhe një panoramë tjetër jo të hijshme për një vend historik. Aty për shkak të mungesës së rrethimit njerëzit shkaktojnë ndotje.

Territori është i ndotur. Përgjatë zonës, gjen plehra të hedhura pa kontroll. Vizitorët dhe turistët që tentojnë të hynë pranë mureve antike vërejnë gjendjen.  Mungesa e kufizimit të zonës muzeale është shkaku kryesor.  Ky është edhe pretendimi që ngre përgjegjësi i Muzeut pranë Bashkisë Lezhë Paulin Zefi.

Ai thotë se heqja e kangjellave në vitin 2014 e ka shtuar problemin që pavarësisht ndërhyrjeve dhe vëmendjes së Baskisë, kjo situatë është minimizuar, por jo eleminuar.

“Këtu kemi dy banjo që qëndronjë hapur. Janë për turistat, nuk janë banjo publike, edhe pse është vendosur roja është minimizuar ndotja, por nuk është zgjidhur përfundimisht. Në vend që të mahniten nga muret madhështore, shohin ndotjen e mureve”.

Rikthimi i rrethimit do të jetë zgjidhja e vetme thotë përgjegjësi Paulin Zefi, sipas të cilit projekti është gati dhe sipas modeleve të qendrave historike të Francës.

Kjo do të mundësonte edhe rritje të performancës dhe rritje të interesit të vizitorëve e turistëve për të parë nga afër zonën.

“E vetmja zgjidhje mbetet rrethimi i kangjellave metalike,që të orientojmë më thjehst vizitorët. Bëhet fjalë për një rrethim dekorativ. Në vitin e kaluar siguruam donacion privat 14 mijë dollarë kushton i gjithë rrethimi, 1.10 metra i lartë”.

Në qershor, vendvarrimi i Gjergj Kastriotit do t’i nënshtrohet një rikonstruksioni të plotë, por vendorët kërkojnë më tepër vëmendje. /abcnews.al

Gazetar i ABC News, Lezhë: Gjergj Figuri

SILVA-BERSHANI-PER-OBJEKTET-E-ZHDUKURA-1280x720.jpg
ent ela14:54 | 20/05/2018

Objektet e zhdukura të trashëgimisë kulturore gjatë harkut kohor 1990- 2016 përmblidhet në një album dygjuhësh shqip – anglisht. 2249 është numri i objekteve të humbura kryesisht në muze dhe galeri artesh në vend. Drejtoresha e Qendrës së Inventarizimit Silva Breshani thotë se të gjithë institucionet brenda afatit 2018 duhet të deklarojnë. /abcnews.al

mali-i-zi-770x439_c.jpg
ent ela14:32 | 20/05/2018

Mali i Zi mund të ndërtojë gardh me tela me gjemba në kufirin me Shqipërinë. Kjo do të bëhet vetëm në rast të një fluksi të madh të refugjatëve.

Mali i Zi, duke parë një rritje të numrit të migrantëve që kalojnë nëpër vend në një rrugë të re drejt Bashkimit Europian, po konsideron ndërtimin e një gardhi me tela me gjemba në kufirin me Shqipërinë për të frenuar rrjedhën. Kjo është bërë e ditur nga Shefi i Departamentit për kufirin shtetëror, Vojislav Dragoviç. Mijëra emigrantë nga Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut janë duke provuar shansin për të arritur vendet më të pasura evropiane, pasi trafikantët krijuan një rrugë të re në Ballkan nga Greqia nëpërmjet Shqipërisë, Malit të Zi dhe Bosnjës për në Kroaci, vend anëtar i BE-së.

Bosnja tashmë po përballet me mijëra emigrantë të cilët u bllokuan pas një rruge përmes Turqisë, Greqisë, Maqedonisë dhe Serbisë, e cila u mbyll në 2016, kur Turqia ra dakord për të ndalur refugjatët në këmbim të ndihmës së BE-së dhe koncesioneve të tjera. “Në rastin e një fluksi më të madh të emigrantëve, ne mund të ngremë një gardh me tela në kufirin me Shqipërinë”, tha për televizionin shtetëror Dragovic.

Ai tha se autoritetet shqiptare shpesh kishin refuzuar të pranonin emigrantët që janë kthyer nga Mali i Zi nën marrëveshjen dypalëshe të ripranimit. Shumë vende në itenerarin e migrantëve kanë siguruar kufijtë e tyre me pengesa fizike. Hungaria vendosi një gardh me tela me gjemba në kufijtë e saj me Serbinë dhe Kroacinë gjatë krizës në 2015-ën, kur më shumë se një milion emigrantë pushtuna kufijtë e Evropës. /abcnews.al

LULJA-E-POETIT-1280x720.jpg
ent ela14:13 | 20/05/2018

Fusha të tëra me lulen e rrallë, ose siç njihet ndryshe Lulja e Poetit, gjenden në Kukës. Biologët tregojnë se kjo bimë ka legjendën e saj që nga lashtësia greke.

1400 metër lartësi mbi nivelin e detit gjen një pamje të tillë. Është ndjellëse e që të fton të të bëhesh njësh me natyrën.

Nga larg duket sikur ke hedhur një pëlhurë të bardhë e që në fakt është një ndër lulet më të rralla e tunduese në Ballkan, Narcisus poeticus, ose lulja e poetit.

Ajo shtrihet në njërën prej lëndinave më të bukura e të rralla të Parkut Natyror Korab koretnik, në luginën e Novosejt.

Mes përmes përshkohet nga përroi i Recicës e që i sjell më tepër freski, kurse në dy anët e saj rrethohet nga pyjet e magjishëm të mështeknave të bardha.

Lulja e poetit është mjaft e veçantë. Me gjethe gjatore në fund e me një kërcell të gjatë që përfundon kokëulur.

Arben Palushi, biolog dhe studiues i natyrës, thotë se emri i saj lidhet me legjendat e Greqisë së Lashtë.

“Dhe quhet narcisus poeticus për nder të personazhit të famshëm të greqisë së lashtë, Narcis”

Një grup ka ardhur nga Kosova, për ta parë nga afër e për të mbledhur bimën.

Kurse  Elmira Mata, ka lindur e është rritur në këto lëndina të mrekullueshme. Sot ajo jeton në Tiranë, por thuajse çdo fundjavë vjen për t’u çmallur me vendlindjen.

“Natyrë më të bukur se këtu nuk ka”.

Bilogu Palushi, thote se narcisu është kaq e bukur dhe e rrallë, por është helmuese për gjënë e gjallë, ndaj nuk shërben si ushqim për bagëtinë.

Është një lulje e familje sqepore e helmët, nuk ushqen kafshët se është e hëlmët”

Kjo luginë, bashkë me mështeknën e bardhë ka statusin e monumenteve të natyrës dhe parkut kombëtar, ndaj duhet të kishte më tepër vëmendje për ruajtjen e ekzemplareve të tillë.

/abcnews.al

Gazetar i ABC News, Kukës: Bujar Muçmata

PROKURORIA-HETIME-PER-JETMIR-OLLDASHIN-1280x720.jpg
ent ela14:05 | 20/05/2018

Pas publikimit të Partisë Demokratike të dëshmisë së gazetarit Jetmir Olldashi, i cili pranoi se ishte ai që ka intervistuar Albert Veliun, pritet që të merret në pyetja nga Prokurora e Krimeve të Rënda. Gjithashtu, prokuroria i çështjes do të kërkojë edhe që të ketë në dispozicion edhe pajisja pajisja origjina që u përgjua vëllai i ministrit të Brendshëm, Agron Xhafaj.

Prokuroria e Krimeve të Rënda pritet të marrë në pyetje edhe gazetarin Jetmir Olldashi, i cili  doli në një konferencë për shtyp, duke marrë përsipër investigimin mbi Agron Xhafajn.

Ky veprim i organit të akuzës bëhët për të siguruar autenticitetin e pajisjes përgjuese, që Olldashi kishte pajisur më herët të ashtuquajturin dëshmitarin X të PD-së, Albert  Veliu.

Olldashi pranon që ai nuk ka qenë prezent në bisedën mes Veliut dhe Agron Xhafajt, bisedë i cili pretendon se është bërë në një lokal përballë atij ku ishte ulur gazetari. Olldashi pohoi gjithashtu se këtë përgjim e kishte kryer në kuadër të një investigimi gazetaresk, por pajisja përgjuese orgjinale nuk disponohet ende nga prokuroria e Krimeve të Rënda.

Vetë gazetari investigativ duhet të sqarojë përpara prokurorit të çështjes, Përparim Kulluri se kujt ia kishte blerë 20 kg marijuanë duke qënë i pranishëm edhe Albert Veliu. Më pas pretendohet se këtë sasi të lëndës narkotike, dëshmitari X do ta trafikonte në Itali nëpërmjet Agron Xhafajt, ndërsa paratë ishin marrë borxh.

Për këto publikime të bëra nga Partia Demokratike, kjo e fundit kërkoi edhe largimin nga detyra të Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, pasi kishte dyshime që Agron Xhafaj, vëllai i ministrit të ishte pjesë trafikut të drogës nga Vlora drejt Italisë. I gjendur përballë një kërkese të tillë, Xhafaj i quajti të gjitha pretendimet e PD-së, si sajesa digjitale. /abcnews.al

NIKOLLA-PER-TE-DHENAT-NE-SHKOLLA-1280x720.jpg
ent ela13:57 | 20/05/2018

Ministrja e Arsimit Lindita ka reaguar për herë të parë ndaj akuzave të bëra nga opozita për çështjen e të dhënave të prindërve që u kërkuan në shkolla. Sipas saj, kjo ishte një kërkesë e ardhur nga vetë mësuesit, ndërsa sqarimet mbi këtë çështje do t’i japë para Parlamentit dhe Prokurorisë.

Të dhënat e prindërve të nxënësve në shkolla u kërkuan nga mësuesit me qëllim vendosjen e një komunikim të ri me anë të teknologjisë.

Ky do të ishte shpjegimi i ministres së Arsimit Lindita Nikolla kundrejt akuzave të bëra nga opozita për këtë çështje.

Në reagimin e saj të parë mbi këtë debat, Nikolla sqaroi gjatë një takimi me banorë të Vllahinës dhe Noveselës në Vlorë, se kjo nismë ka si qëllim informimin e asaj çfarë ndodh në shkollë dhe në politikat arsimore që ndërmerr ministria.

 “Çfarë po kërkojmë? Ti ID, atë numrin  e kartës  së identitetit e jep në çdo shërbim që shkon. Shteti nuk e ka të vështirë, sepse kemi agjencinë edhe se ka fare të vështirë për ta bërë këtë.

Ishte, dhe po jua them dhe do ta kërkojmë dhe po vijojmë për të ndërtuar një sistem të ri komunikimi me ju.

Unë dua ta përdor teknologjinë. Kjo teknologjia, email-et e kompjuterat nuk janë kot. Janë një instrument dhe një mundësi që ne në kohë reale të marrim përgjigje nga prindërit”.

Demokratët kanë depozituar në Prokurori kallëzim për kreun e dikasterit të Arsimit, hap të cilin Nikolla e cilësoi të turpshëm, pasi sipas saj ka një ligj për mbrojtjen e të dhënave.

 “Se e bëni këtë sikur ç’është kjo ID personale! Arsyeja që ne e kërkojmë përmes shkollës është besim, Pse? Sepse mund të ketë 20, 200 Lindita Nikolla, në gjithë Shqipërinë, por ne duam atë Linditën që është realisht prindi te shkolla në Bashkinë Selenicë”.

 

Ndërsa informoi se do të shpjegohet edhe në Parlament dhe Prokurori për këtë çështje, Nikolla kërkoi nga qytetarët të mos gënjehen nga deklaratat për përdorimin dhe falsifikimin e të dhënave për zgjedhjet e ardhshme.

Nikola-Sturgeon.jpg
ent ela13:49 | 20/05/2018

Skocia kërkon të zhvillojë referendum tjetër për pavarësi nga Mbretëria e Bashkuar. Kjo është bërë e ditur nga kryeministrja e këtij vendi, e cila njoftoi se një datë do të vendoset pasi qeveria e Londrës të sigurojë zbatimin e Brexit.

Skocia kërcënon seriozisht: do të vendosim datën për një referendum të ri për pavarësi, menjëherë pasi qeveria britanike do japë siguri lidhur me zbatimin e Brexit. Këtë e  ka thënë kryeministrja e Skocisë, duke folur në një program të televizionit ITV. Nikola Sturgeon ka nënvizuar gjithashtu se partia e saj kombëtare nuk do të bllokojë një tjetër votim për Brexit lidhur me marrëveshjen përfundimtare.

Frika e skoxezëve ishte në fakt për pasojat e votimit nëse kjo, siç ndodhi në 2016, kishte rezultate të kundërta në pjesët e ndryshme të Mbretërisë së Bashkuar. “Pasi të kemi arritur disa qartësi, të cilat shpresojmë të kemi deri në vjeshtën e këtij viti, në rezultatin e Brexit dhe në marrëdhëniet e ardhshme midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Evropian, do të shqyrtoj përsëri çështjen e kohës së një referendum mbi pavarësinë”, përfundoi Kryeministrja e Skocisë.

Ndërkohë, Mbretëria e Bashkuar do të largohet zyrtarisht nga Bashkimi Europian në mars të 2019-ës. Vlen të theksohet se në referendumin e 2016-ës për Brexit, Skocia votoi masivisht pro qëndrimit në Union, ndaj kërkon që të ruajë bashkëpunimin me Brukselin. /abcnews.al

thumbnail_Veliaj-peruron-sherbimin-e-kioske-2-1280x853.jpg
ent ela13:41 | 20/05/2018

Nga sot, qytetarët e Tiranës dhe të zonave përreth nuk kanë nevojë të presin në radhë për të marrë një dokument. Madje, këto dokumente mund t’i marrin edhe në fundjavë. Njësoj si një bankomat, njësitë administrative të Tiranës ofrojnë shërbimin e-kiosk, i cili të jep mundësinë që në pak minuta të tërheqësh një certifikatë, leje apo aplikojsh për një kërkesë në Bashkinë e Tiranës.

Kryebashkiaku Erion Veliaj ishte në Njësinë Administrative 5 të Tiranës, për të përuruar shërbimin e ri të e-kioskave, që do të funksionojë pranë të gjitha njësive administrative. “Jam shumë i lumtur që fillojmë një projekt pilot si e-kioska. Ndonjëherë harrojmë se koha që kalojmë në radhë, po mblidhet, është baras me 9 ditë në vit. Pra, 9 ditë ia kushtojmë radhës për të marrë një dokument, që fare mirë mund të printohet nga shtëpia, në faqen e internetit e-kioksa.al, ose mund të printohet në kioskat e shërbimit të kompjuterizuara, pranë njësive tona të qeverisjes vendore”, theksoi Veliaj.

E-kioska ofron shërbime 24 orë dhe në dy gjuhë: shqip dhe anglisht. Përmes kësaj teknologjie inovative, qytetarët përfitojnë shpejtësi dhe përmirësim të dukshëm të cilësisë të shërbimeve ndaj qytetarit, si dhe lehtësim të procedurave dhe automatizim të shërbimeve. Veliaj u shpreh se tashmë qytetarët do të mund të marrin në këto njësi 47 nga 70 shërbime që ofrohen nga Bashkia e Tiranës.

“Në pak minuta, pa pagesë, shumicën e këtyre aplikimeve, si aplikimi për hapësirë publike, për licencë taksie, për akses në rrugë, për aktivitete politike, protesta, mitingje, koncerte, pra më shumë se 60% e shërbimeve që ofrohen në sportelin e bashkisë, fare mirë mund të aksesohen përmes e-kioskës”, tha Veliaj.

Ky shërbim funksionon duke u identifikuar përmes skanimit të letërnjoftimit nga pajisja përkatëse. Më pas qytetari zgjedh shërbimin e dëshiruar dhe e-kioska printon dokumentin. “Në frymën e modernizimit të Bashkisë së Tiranës, si me aplikacionin Tirana ime apo parkimi me SMS, kjo është një risi që i shtohet gamës së produkteve, që fare mirë mund të bëhen në mënyrë elektronike, jashtë radhe. Për ata që kanë një printer në shtëpi apo në punë, e-kioska.al, ka të gjitha shërbimet e Bashkisë së Tiranës që ofrohen edhe këtu. Për ata që nuk kanë, mjafton të vijnë këtu, pa asnjë pagesë, të vendosin kartën e tyre të identitetit dhe pastaj marrin të gjitha shërbimet, për të cilat tradicionalisht është mbajtur radhë”, u shpreh kryebashkiaku.

Ai shtoi se Bashkia e Tiranës, bashkë me Qeverinë, po i kushtojnë vëmendje modernizimit të shërbimeve duke shfrytëzuar teknologjinë e re.

Në funksion të informimit të qytetarëve mbi informacionet/shërbimet që ofron sistemi e-kiosk është krijuar gjithashtu faqja web, e cila mund të aksesohet përmes adresës: https://ekioska.al/. Sistemi e-Kiosk është ndërtuar në mënyrë të atillë që në të ardhmen të ketë mundësi të zgjerimit të shërbimeve. /abcnews.al

SEZONI-TURISTIK-VELIPOJE-1280x720.jpg
ent ela13:33 | 20/05/2018

Në plazhin e Velipojës kanë mbërritur shumë pushues të huaj dhe vendas. Bashkia e Shkodrës ka bërë çeljen zyrtare të sezonit turistik.

Rruga është në ndërtim e sipër, por pjesa më e madhe e saj ka përfunduar. Lokalet janë hapur, gati  për sezonin turistik në Velipojë.

Kanë ardhur edhe turistët e parë. Moti i mirë, pastërtia e plazhit dhe e ujit është kënaqësia kryesore që u ofrohet atyre.

” Jam nga Italia nga rajoni i Toskanës, kam një javë në Velipojë dhe do rri edhe një javë tjetër. Më pëlqen shumë. Në Itali plazhet janë më të organizuara, por këtu më pëlqen shumë”.

Uji i ngrohtë dhe i pastër të cilit është vështirë t’i rezistosh shprehet kështu turistja nga Tajlanda e largët.

“Është hera e parë që vij në Shqipëri, këtu me pëlqen, uji është shumë i ngrohtë dhe rëra është e mrrekullueshme”.

Ata më të moshuarit kujdesen për nipërit dhe mbesat. Ndërsa ata më të rinjtë shijojnë lojëra të ndryshme.

Nga ana tjetër shezllonet po vendosen. Por Bashkia e Shkodrës akoma nuk ka lidhur  kontratat me bizneset përfituese.

“Bashkia e Shkodrës hap zyrtarisht sezonin, kanë filluar pushuesit e parë me bë plazh”.

Velipoja është nga zonat turistike më të frekuentuara sidomos për turizmin familjar. /abcnews.al

Gazetar i ABC News: Simon Shkreli

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono