Të fundit
FUTBOLL VLLAZNIA LUFTETARI - Ndeshja e futbollit, Vllaznia-Luftetari i Gjirokastres, 2-2, e vlefshme per Kampionatin Kombetar, luajtur ne stadiumin Loro Borici, ne qytetin e Shkodres./r/n/r/nFOOTBALL MATCH VLLAZNIA vs LUFTETARI - Albanian Super League football match Vllaznia vs Luftetari of Gjirokastra, 2-2, at the Loro Borici stadium in city of Shkoder.

vllaznia-luftetari-1280x894.jpg
gra moz17:00 | 25/02/2018

Vllaznia mori një pikë shumë të rëndësishme për mbijetesën, duke barazuar 0-0 në Gjirokastër. Luftëtari vendas pati raste të shumta dhe habia ishte e madhe që nuk arriti të shënonte qoftë edhe një gol.

Dy ndeshjet ngjanë si dy pika uji.
Pasi Teuta arriti të merrte pikë në Durrës ndaj Flamurtarit, ja ku u përgjigj Vllaznia me një barazim në Gjirokastër.
Të njëjtët rezultate, 0-0, me thuajse të njëjtën lojë nga dy ekipet në garë për mbijetesën.

Ndryshimi i vetëm ishte nga faktori fushë, pasi shkodranët u ndodhën nën presion nga Luftëtari vendas, ndërsa durrsakët krijuan më shumë të shtunën përballë vlonjatëve.
Gjirokastritët duhej të kishin shënuar më shumë sesa një gol, me rastet që patën, por Bregu e Abazaj sikur u tallën me futbollin, dhe me publikun, duke humbur shanse të pabesueshme.
A thua gabuan si njerëz, apo mos ndoshta llogaritë në Superligë kanë nisur të ndikojnë që tani?

Vështirë të thuhet dhe vështirë të gjendet edhe pse vetë Luftëtari nuk mund të thuhet se është krejtësisht jashtë rrezikut për të rënë nga kategoria.
Vllaznia e trajnerit Ernest Gjoka, besohet ende të tronditur pas sulmit të së enjtes, bëri pak, por mori atë që deshi, pra pikën.
Me 22 pikë, shkodranët janë 4 pikë mbi Teutën e vendit të parafundit, vend që të zbret poshtë.

Luftëtari, ndërkaq, u barazua me pikë me Partizanin, nga 28, por duke qenë mbi kryeqytetasit për shkak të golaverazhit më të mirë./abcnews.al

messi.jpg
gra moz16:53 | 25/02/2018

Lionel Mesi e vendosi veten edhe më shumë në historinë e ligës spanjolle, pas ndeshjes së fundit me Barcelonën. Argjentinasi mban tani, edhe rekordin e asisteve, edhe atë të golave.

Gjithmonë pritet me kërshëri ndeshja e tij e radhës.
Futbolli ka shumë yje, por Lionel Mesi sërish mbetet i veçanti, edhe më i veçantë sesa e mendonte veten Zhoze Murinjo kur mbërriti tek Çelsi.
Legjenda e gjallë e Barcelonës ia shtoi edhe më shumë famën vetes në sfidën në “Kamp Nou” ndaj Gironës.

Ishte mbrëmje e La Ligës, por një mbrëmje rekordesh.
Mesi u bë njeriu-asist numër 1 në historinë e kampionatit spanjoll, me topin e dhënë për Suarezin.
Miçell i Realit kishte arritur në 147 asiste, Leo ka tani 148.

Jo vetëm kaq, por ai vazhdon të thellojë rekordin e tij të golave.

Argjentinasi mbetet i shkëputur, tashmë me 371 rrjeta, të realizuara në vetëm 403 ndeshje.

Rekordet e Gerd Mylerit lihet pas ashtu siç lihet pas Kristiano Ronaldo, numri 2 në renditjen e golave në La Liga, me rrumbullak 300 të tillë, për të mos folur për ish-rekordmenin e shquar, Telmo Zarra, që ka mbetur shumë prapa në kuotën 251.

Duke pasur edhe rekordin e më shumë golave në një sezon, 50 në 2011-2012, legjenda e Mesit bëhet më e plotë.
Duke qenë në krye të renditjes së shënuesve edhe për këtë sezon, numri 10 pritet ta fitojë sërish Këpucën e Artë, për të 5-ën herë, dhe për të qenë fare pranë Telmo Zarrës, që ka 6 Këpucë të Arta.
Trajneri i Barcelonës, Ernesto Valverde, nuk e pati të lehtë të komentonte spektaklin e yllit të tij kryesor, në fund të ndeshjes së fituar 6-1 ndaj Gironës.

“Mesi i bën gjërat që të duken të lehta, – theksoi Valverde, – por, në të vërtetë nuk janë aspak të lehta. Është e vështirë të gjesh fjalët pas një paraqitjeje të tillë. Pikërisht, atëherë kur mendon se ke parë gjithçka që mund të bëjë, Leo të habit me diçka tjetër. Të gjithë presim të shikojmë se çfarë do t’i pjellë mendja në ndeshjen e radhës”.

Kënaqësia e trajnerit dhe e publikut, sidoqoftë, nuk ishte vetëm për argjentinasin.
Suksesi bëri që Barcelona të mbante ritmin në krye të kampionatit me 65 pikë, dhe pa asnjë humbje pas 25 javësh të luajtura.

Luis Suarez ishte autor i 3 golave, duke qenë edhe ai në garë për Këpucën e Artë, e duke lënë pas një fillim të vështirë të sezonit.
Lajmi tjetër shumë i rëndësishëm ishte që dy blerjet e shtrenjta, Kutinjo e Dembele, më në fund po integrohen në ekip.

Braziliani shënoi golin ndoshta më të bukur në ndeshjes, përveçse shërbeu asist për një nga golat e Suarezit.
Francezi nuk e gjeti dot rrugën e rrjetës, por sërish ndihmoi shokët dhe prova e tij ishte shumë pozitive.
Me këtë formë, katalanasit janë pranë titullit, në finalen e Kupës së Mbretit, por edhe në pretendime të mëdha për të fituar edhe Championsin./abcnews.al

vlcsnap-error206-1-1280x720.jpg
gra moz16:43 | 25/02/2018

Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker gjatë vizitës në Maqedoni bëri thirrje që Shkupi të zgjidhë çështjen e emrit me Athinën. Ndërsa, kryeministri Zaev theksoi se do të pranojë një zgjidhje gjeografike për emrin.

Presidenti i Kosmisionit Europian, Jean-Claude Juncker, i shoqëruar nga eurokomisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë, Johannes Hahn, filluan turin ballkanik për të shpjeguar strategjinë e re për rajonin me një vizitë në Maqedoni. Gjatë një konference për shtyp me kryeministrin e vendit, Zoran Zaev, shefi i KE-së dha mesazhe shumë të qarta.

Jean-Claude Juncker, Presidenti i Komisionit Europian: “Ju ndërmorët reformat që ndonjëherë e habitën edhe botën, me Bullgarinë arritët të bëni marrëveshje miqësore, që e rriti reputacionin e shtetit tuaj në Europë. Sa i përket çështjes së emrit, nuk do doja të them asgjë pasi ju mbetet juve që ta zgjidhni këtë problem, me miqtë tuaj grekë. Duke arritur në aeroportin tuaj e pashë se diçka tashmë ka filluar të ndryshojë në vendin tuaj nga hera e fundit që kisha ardhur”.

Juncker shtoi se nuk ka ardhur për të dhënë datë për nisjen e negociatve. Megjithatë nënvizoi se Maqedonia është në rrugën e duhur dhe “nëse vazhdohet kështu, për disa muaj Komisionin Europian do t’i propozojë Këshillit nisjen e negociatave për anëtarësim në BE. Ndërsa nga ana tjetër kryeministri Zaev foli për çështjen e emrit me Greqinë.

Zoran Zaev, Kryeministër i Maqedonisë: “Sa i përket çështjes së emrit, për Maqedoninë është e pranueshme një zgjidhje gjeografike që do të bëjë dallimin mes Greqisë veriore dhe Republikës së Maqedonisë. Insistojmë në zgjidhje afatgjate duke marrë parasysh që të mos cenohet identiteti dhe dinjiteti i dy shteteve. Ne duhet të mbajmë përgjegjësi historike për të zgjidhur këtë çështje të hapur”.

Ndërkohë, shefi i qeverisë së Shkupit nënvizoi se vendi i tij mund t’i japë shumë Europës. Gjithashtu u shpreh i bindur që Komisioni Europian do të rekomandojë hapjen e negociatave në verë./abcnews.al

vlcsnap-error995-1-1280x720.jpg
gra moz16:35 | 25/02/2018

Presidenca e Koresë së Jugut ka njoftuar se Peniani dëshiron që të negociojë me Uashingtonin dhe të përmirësojë mardhëniet. Kjo zbutje në qëndrim i Koresë së Veriut vjen në përfundim të Lojërave Olimpike Dimërore.

Koreja e Veriut dëshiron të mbajë bisedime me Shtetet e Bashkuara. Kjo është konfirmuar nga Seuli. Njoftimi erdhi pasi gjenerali Kim Yong-chol u takua me Presidentin e Koresë së Jugut, Moon Jae-in, përpara ceremonisë së mbylljes së Olimpiadës Dimërore. Sipas zyrës së kreut të shtetit, zyrtari i Koresë komuniste theksoi se Veriu “u pajtua që bisedimet ndër-Koreane dhe marrëdhëniet Veri-SHBA duhet të përmirësohen së bashku”.

Peniani nuk ka dhënë akoma një koment për këtë. Por shpesh ka pranuar së dëshiron që të negociojë pa asnjë parakusht. Megjithatë, Uashingtoni ka saktësuar gjithmonë se përpara nisjes së bisedimeve Koreja Komuniste duhet të ndërmarrë hapa drejt denuklarizimit.

Ndërkohë, raportimi nga presidenca e Koresë së Jugut vjen pak orë pasi Veriu lëshoi një deklaratë lidhur me masat e reja të vendosura nga SHBA. “Sanksionet e reja amerikane kundër regjimit të Koresë së Veriut janë një akt lufte”, thuhej në deklaratë. Reagimi ishte një kundërpërgjigje për presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, i cili njoftoi masat më të ashpëra të vendosura ndonjëherë kundër Koresë Komuniste. Sanksionet amerikane prekin mbi 50 kompani detare dhe aktivitetet tregtare me qëllimin e deklaruar për të penguar liderin Kim Jong Un nga zhvillimi i programit të tij bërthamor dhe raketor.

Ndërkaq, vajza e Trump, gjithashtu mori pjesë në ceremoninë përmbyllëse të Olimpiadës Dimërore, por zyrtarët amerikanë kanë përjashtuar takimin me delegacionin e Koresë së Veriut. SHBA thotë se Koreja e Veriut u tërhoq nga një takim me Zëvendëspresidentin Mike Pence gjatë ceremonisë së hapjes të Lojërave Olimpike Dimërore. Afrimiteti korean është parë si një lëvizje nga ana e Penianit për të futur përçarje mes Jugut dhe SHBA-së./abcnews.al

saleh-muslim.jpg
gra moz16:32 | 25/02/2018

Një udhëheqës i lëvizjes kurde është arrestuar në Pragë pas një urdhër arresti të kërkuar nga Turqia.

Saleh Muslim, ish-drejtuesi i lëvizjezs siriano-kurde, Partia e Bashkimit Demokratik (PYD), u arrestua mëngjesin e së dielës.

Ministria turke e Drejtësisë tha se kanë nisur procedurat për ekstradimin e Muslim.

Turqia e sheh atë si terrorist dhe kishte ofruar 1 milion dollarë për arrestimin e tij.

Ai është akuzuar mbi një sulm me bombë në Shkurt të 2016-s në Ankara, ku mbetën të vdekur 37 persona.

“Sapo zbuluam që personi në fjalë ishte në Republikën Çeke, u kërkua menjëherë që të bëhej kapja në mënyrë që të ekstradohej”, shkruhej në një deklaratë të ministrisë.

Ankaraja e shikon PYD si një nëndegë të grupit të armatosur kurd, PKK.

Aktualisht, Turqia ka ndërmarrë një fushatë ushtarake kundër luftëtarëve siriano-kurdë në rajonin e Afrin, në veri të Sirisë./abcnews.al

marsi-1-933x445.jpg
gra moz16:27 | 25/02/2018

“Ka një mesazh për ty” vijoi me rastin e një gruaje të re, nënë e dy fëmijëve e cila ka qenë në të kaluarën, pre e dhunës në familje. Ajo ka pasur një martesë 14-vjeçare ku është dhunuar vazhdimisht dhe sistematikisht nga bashkëshorti i saj. Lisaveta ka bërë kompromis me këtë gjë për hir të fëmijëve, dhe për shkak të mentalitetit në zonën ku jetonte. Megjithatë ajo sot jeton e qetë me fëmijët e saj, dhe ka ardhur në studio për të falënderuar motrën Dashurien.

Lisaveta: Unë jam  Lisaveta, kam lindur në Pogradec, rritur në një fshat të Lushnjës, dhe martuar po në një fshat të Lushnjës. Nga kjo martesë unë kam dy fëmijë por për fat të keq, martesa ime nuk rezultoi e suksesshme. Përfundoi për 14 vjet martesa.

Ardit Gjebrea: Pas 14 vjetësh, përfundoi gjithçka. Pse?

Lisaveta: Arsyet janë të shumta. Ai që në fillim ishte një person jo i dashur, jo i respektueshëm. Nuk humbiste asnjë rast pa më ofenduar qoftë edhe në sy të njerëzve. Vazhdova me të për shkak të paragjykimeve, mendoja se çfarë do të thonin njerëzit. Ishte e papranueshme që unë të divorcohesha. Kisha hallin e prindërve të mi dhe të mentalitetit përreth. Ishte shumë e vështirë Ardit. Një rast që ishte i patolerueshëm, ishte në dasmën e një kushërires sime. Ishim në valle, mami, motra edhe unë. Duke kërcyer, në dasmë. Dhe ai ngrihet më tërheq nga krahu, më thotë dil nga vallja ose do të të hedh nga kati i dytë.

Ardit Gjebrea: Po pse?

Lisaveta: Për shkak se erdhi burri i motrës më kapi mua për dore në valle. Siç ishin motrat me radhë, unë isha e fundit, e vogla. Dhe ai erdhi në fund, mbas meje. Për këtë gjë, ai erdhi më nxorri mua nga vallja, më tha dil ose do të të hedh nga kati i dytë. Dhe unë e lë vallen, ulem. Ai nuk u mjaftua me aq. Filloi pastaj, më gjuante me shkelma, thoshte mos e ngri kokën, shiko vetëm pjatën. Dhe në momentin që mbaron vallja dhe ulet burri i motrës, ai i thotë: me ty s’dua të kem të bëj më fare! As për gëzim as për hidhërim. Për vite me radhë unë nuk kam folur me motrën time.

Pastaj dhuna vazhdonte, psikologjike, fizike. Për vite me radhë nuk kam pasur kontakte me motrën e madhe. Edhe kur linda djalin, unë bëra drekë, ajo nuk ishte e pranishme. Ishte një gjë shumë e dhimbshme por nuk e shmangnim dot. Pastaj filluan konfliktet, sa vinin dhe rëndoheshin. Paragjykimet ishin të shumta. Ai ishte emigrant në Greqi, kur vinte njerëzit fillonin i flisnin atij. Kam qenë 6 muajshe shtatëzënë, nuk e di se çfarë i kishin thënë njerëzit, dhe ai më kap për fyti, më rrëzon. Dyshonte se fëmija në bark nuk ishte i tij. Edhe në sy të të tjerëve nuk përtonte të më dhunonte. Nuk linte rast pa më ofenduar dhe pa më poshtëruar.

Ardit Gjebrea:  Familja jote çfarë bëntë ndërkohë?

 Lisaveta: Familja ime rrinte e tërhequr Ardit. Babai ndërhynte, vinte e këshillonte. I jepte fjalën, një ditë, dy ditë ndryshonte, të tretën fillonte prapë. Por guximin nuk e merrja që të ikja që aty. Nuk mund të ikja për hir të fëmijëve.

I pari që erdhi në jetë ishte djali. Quhet Arsen. Arseni ka qenë prezent në sjelljet e të atit.

Ardit Gjebrea:  Si e jetonte këtë sjelljen e babait ndaj nënës së tij?

Lisaveta: Ai e jetonte shumë keq Ardit. Kohët e fundit ai po rritej po kuptonte më shumë. Sa herë vinte i ati nga puna, ai mbulonte kokën, bënte sikur po flinte. O ma erdhi babi më thoshte, mos i thuaj që unë jam zgjuar. Sepse nuk e duroj dot thoshte kur bërtet. Dhe nga mësimet, ra. Ka qenë nxënës shumë i mirë.

Pastaj erdhi edhe vajza në jetë, fëmija i dytë. Prapë mendova se gjërat do të rregulloheshin, me ardhjen e fëmijës së dytë, por ndodhi e kundërta. Gjërat u përkeqsuan.

Ardit Gjebrea:   Cili ishte momenti që ti vendose të ndahesh?

Lisaveta: Ka qenë një moment, kur ky më ka përzënë në orën 10.30 të darkës, sepse unë kisha lyer flokët pa lejen e atij. Dhe vjen fillon konfliktet dhe debatet. Pse ke lyer flokët, kush të dha leje, pa më thënë mua, pa lejen time. I thashë që bojën ma ka blerë djali dhe më tha “ma nuk ti shoh dot flokët pa lyer, dua që t’i lyesh”. Dhe unë për t’i plotësuar dëshirën djalit, i leva.

Ai ishte mësuar që unë t’i merrja leje për çdo gjë atij. Më thotë mua zhduku shporru dhe i merr të gjitha rrobat që më kishte blerë ai, i hedh nga dritarja. Më thotë zhduku tani, me gjithë fëmijët e tu, më tha.

Unë u largova të nësermen në mëngjes, mora fëmijët dhe rrobat e mia. Por ai dërgonte nënën të më lutej. Më lutej që unë të kthehesha. I dhashë edhe një mundësi. Por torturat vazhdonin. Ika përsëri dhe pas shumë mundimesh arrita të marr fëmijët me vete, pasi familja e tij nuk më lejonte. Gjykata m’i dha në kujdestari të përkohshme derisa divorci përfundoi.

Ardit Gjebrea: Më trego pak, për çfarë e ke thirrur motrën sot?

Lisaveta: Motrën e kam thirrur, sepse ajo ishte mbështetja ime më e madhe. Ajo është një përkrahje qoftë shpirtërore, qoftë morale. Ajo ka qenë një ndihmë e jashtëzakonshme për mua, dhe unë dua ta falënderoj shumë, sepse nëse unë jam kjo që jam sot, vjen vetëm falë saj.

Unë u zhvendosa në Durrës. Fillimet ishin të vështira, por motra dhe familja e saj më ndihmonin shumë.

Mesazhi në studio: E dashur motër, të falendëroj që ti ke ardhur këtu sot, dhe dua të të falënderoj me gjithë shpirt, për gjithçka që ti ke bërë për mua. Ty edhe familjen tënde, sepse keni qenë një mbështetje shumë e madhe për mua, në momentet më të vështira të jetës sime. Unë sot kisha ftuar edhe burrin tënd, Shkëlqimin, për ta falënderuar edhe atë. Doja t’i thoja edhe diçka tjetër, që ai të vijë më shpesh në shtëpinë timë. Ai është distancuar. Kjo ndoshta edhe për shkak të paragjykimeve të shumta. Do t’i kërkoja që edhe të të lejonte ty të vije pak më shpesh, dhe fëmijët në shtëpinë time. Ju e dini që unë vetëm juve ju kam.

Motra e Lisavetës, Dashurie: Të premtoj që do të bëj më shumë se ç’kam bërë. Do të të ndihmoj me aq sa mundësi kam, besoj se do t’ia dalim.

LisavetaUnë dua vetëm prezencën tuaj, asgjë tjetër.

Mes shumë emocionesh Dashuria i premton motrës që do ta ketë gjithmonë mbështetjen e saj./tvklan.al 

esmi-933x445.jpg
gra moz16:17 | 25/02/2018

Rubrika “Ka një mesazh për ty” te “E diela shqiptare”, në të dielën e fundit të muajit Shkurt, nisi me një histori mjaft interesante. Tema kryesore ishte sporti dhe specifikisht futbolli. Esmeralda, një adoleshente nga Dibra që banon në Tiranë, është shumë e apasionuar pas futbollit dhe e ushtron atë. Por përveç se është një vajzë e disiplinuar dhe shumë e talentuar ajo ka edhe gabime, si çdokush në moshën e saj. Sot Esmeralda kishte ftuar në studio Cymen, zëvendëstrajneren e saj, për t’i dhënë një mesazh.

Esmeralda: Që e vogël e kam pas pasion, lozja me djemtë e lagjes. Shikoja ndeshjet me babin dhe gjithmonë ziheshim sepse bënim tifo për skuadra të ndryshme. Unë me Barcelonën, ai me Realin. Gjithmonë luaja pastaj kur mbusha 12 vjeç, babi u interesua për një klub futbolli, duke parë që unë e kisha pasion. Ditën e ditëlindjes sime, babai më regjistroi me ekipin e “Kinostudios”, ma bëri dhuratë për ditëlindje.

Ardit Gjebrea: Ke patur ndonjë moment që ke ngrënë gol dhe ke thënë “do ta lë këtë pasion”?

Esmeralda: Po. Kemi qenë në një ndeshje finale me ekipin e “Vllaznisë”. Nuk arrita të pres ca gola që ishin shumë të thjeshtë për nivelin tim. Dhe i thashë vetes “s’jam për këtë punë”.

Ardit Gjebrea: Po taka ke ngrënë, je vrarë?

Esmeralda: Shumë herë. Ka pasur raste që jam vrarë edhe keq. Jam transportuar në spital me ambulancë, kam humbur ndjenjat.

Ardit Gjebrea: Po në shtëpi çfarë thonë, si e pret mami përfshirjen tënde në këtë sport?

Esmeralda: Mami nuk është se i pëlqente shumë. Sepse gjithmonë mund të përfundoja e dëmtuar. Më nxihej këmba ose dora. Mami më thoshte ta lë këtë sport sepse po dëmtohesha shumë fizikisht. Babi më jepte më shumë kurajo. Ndërsa tashmë edhe mami e ka kuptuar që jam për këtë profesion duke qenë se luaj edhe me ekipin e kombëtares tashmë.

Esmeralda kishte ftuar sot në studio Cymen, zëvendëstrajneren e ekipit ku ajo luan, njëkohësisht edhe kapitenia.

Ardit Gjebrea: Pse e ke ftuar?

Esmeralda: Po se ajo gjithmonë më ka ndihmuar për gjithçka. Në disa raste kam bërë edhe unë disa gabime, dhe ajo më ka nxjerrë nga situata gjithmonë. Unë i kam shumë qejf sufllaqet. Në shkollë ha dy sufllaqe dhe një sanduiç në ditë, nuk u rezistoj dot. Duhet të mos ha shumë ushqime fast food, pasi jam mbi peshë. 

Ashtu siç tregon Esmeralda, ajo dhe Cymja kanë një marrëdhënie shumë të veçantë me njëra- tjetrën.

Esmeralda: Unë do t’i premtoj asaj që kur të shkoj në stërvitje, nuk do të qesh më, s’do bëj gallata do të jem serioze. Dhe disa nga ushtrimet të cilat nuk i bëj më për shkak të peshës, do t’i bëj të gjitha. Dhe sufllaqet, nuk është se do i ndaloj sepse nuk mundem, por do të ha një herë në dy javë.

Stafi i së “Dielës shqiptare” mbërrin në shkollën “Aleks Buda” ku Cymja po bën praktikën e saj si mëuesë fizkulture. Ajo pranon ftesën për të ardhur në studio.

Pasi prezantoi veten, drejtuesi i emisionit, Gjebrea, e la atë të shikonte personin në ekranin e murit ndarës.

Cymja: Kjo është Esmeralda Noka. Ka katër vite që e njoh. I jam mirënjohëse për çdo gjë, që ka ndjekur këshillat e mia. Dhe kur unë nuk kam pasur mundësi ku të qëndroj në Tiranë, familja e Esmeraldës ka hapur dyert e shtëpisë për mua. I jam shumë mirënjohëse familjes së saj sepse më kanë trajtuar si të isha vajza e tyre.

Mesazhi i Esmeraldës për Cymen: Cyme, të kam thirrur këtu sepse doja të të jepja një mesazh. Të falendëroj për gjithçka që ke bërë për mua, që më ke ndihmuar aq shumë, edhe kur kam qenë në rastë të vështira. Dua që të më falësh për gabimet që kam bërë gjatë stërvitjes. Dua të të jap edhe një premtim, por mos kujto se e kam të lehtë. Të premtoj që do të ha një herë në dy javë sufllaqe.

Mesazhi përmbyllet me një përqafim mes Esmeraldës dhe zëvendëstrajneres së saj, ndërkohë që Cymja i dhuron Gjebreas një bluzë të kombëtares./tvklan.al 

vlcsnap-error149-1280x720.jpg
gra moz16:12 | 25/02/2018

Kryeministri Rama dhe ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi, biseduan me fermerët e Urës Vajgurore për skemat e reja të mbështetjes nga qeveria. Për të informuar për mënyrën e aplikimit për perfitimin e subvencioneve, studentë të Universitetit Bujqësor kanë dalë në terren në ndihmë të këtij procesi.

Pas dështimti në blegtori ky fermer nga Kutallia e Beratit ngriti këtë serë. Kryeministri, Edi Rama, e vizitoi për të biseduar rreth skemës së re financiare, që po aplikon qeveria për t’i mbështetur.

“Një serë deri në një hektar, me skemën mbështetëse që fillon tani përfiton deri në 13 milionë lekë të reja”.

Kutallia vlerësohet si një ndër zonat me potencial të madh për ndërtimin e serave të reja. Shefi i qeverisë ftoi fermerët të aplikojnë.

Edi Rama: “Tani dokumentacioni është zero, domethënë, është me vetëdeklarim dhe vetëm përfituesit pastaj skanohen nëse kanë bërë vetë deklarim të drejtë, apo nëse kanë abuzuar”.

Për t’i ndihmuar për mënyrën e aplikimit studentë të Universitetit Bujqësor kanë dalë në terren.
Pas fermës, kryeministri pa nga afër edhe një pikë grumbullimi nga ku i bëri thirrje fermerëve të bashkohen se vetëm kështu mund të përfitojnë më tepër.

Edi Rama: “Rruga e të nesërmes është e garantuar nëse ka vullnet për punë, nëse ka mençuri për të bashkuar forcat, jo për kooperativën e tipit të vjetër nga halli, por për kooperativën e tipit të ri nga interesi dhe sigurisht nëse ka mbështetje ashtu si duhet, por besoj që kjo e fundit që na takon ne, është garantuar me fondin e mbështetjes së këtij viti, plus me hyrjen për herë të parë me fondin e BE-së. Kështu që është një program që në tërësinë e vet shkon 100 milionë euro që ne mund ta përdorim të gjithin, nëse kemi këto që thashë”.

Nga Kutallia e Beratit, shefi i qeverise shkoi në fshatin Orizaj të Skarparit. Nga kjo thërtore paralajmëroi penalizime për ata që nuk respektojnë kushtet higjeno sanitare

Edi Rama: “Ne do të vazhdojmë penalizimet me mbyllje direket të aktivitetit për një periudhë kohe, që të ndihet qartësisht që ajo që fiton është shumë më e vogël se ajo që mund të humbasësh. Kjo është një nga kushtet themelore të procesit të integrimit. Siç e kanë dëshmuar dhe eksperiencat e vendeve të tjera, në momentin e hapjes së negociatave, çështja e sigurisë ushqimore dhe çështja e therjeve në radhë të parë, që ka qenë një problem i madh edhe për Bullgarinë, për Rumaninë, edhe për vende si ne, do jetë një problem shumë i madh, vendoset menjëherë në rendin e ditës. Konsiderohet absolutisht një fenomen i paperceptueshëm, jo më i tolerueshëm dhe është absolutisht e lidhur drejtpërdrejt me shëndetin e fëmijëve, me shëndetin e njerëzve”.

Ndërsa, ministri i Bujqësisë theksoi se matrikullimi i kafshëve do të ndihmojë në dhënien fund të këtij fenomeni. Për të nxitur këtë, fermeri do të subvencionet direkt për çdo kafshë që regjistrojnë pas lindjes.

Niko Peleshi: “Tani çdo kafshë e lindur do të marrë një subvencion, pagesë direkte, 5 mijë lekë për të imtat dhe 20 mijë lekë për të trashat, çka do i bëjë fermerët t’i regjistrojnë kafshët. Në momentin që e regjistron është e thjeshtë edhe për ta ndjekur se ku shkon, si transportohet, ku theret e ku tregtohet”./abcnews.al

ramush-haradinaj.jpg
gra moz16:01 | 25/02/2018

Lëvizja Vetëvendosje ka sulmuar ashpër kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, pasi ky i fundit arriti një marrëveshje me Lidhjen Demokratike të Kosovës për votimin e demarkacionin me Malin e Zi.

Sipas forcës politike opozitare përsëri Kosova do të humbasë 8.200 hektarë tokë nga ndarja e kufirit.

“Kush mund të bashkëpunojë më me ty, nëse ia vendos vetes vulën e tradhtarit”?, pyet Vetëvendosje kryeministrin Haradinaj.

Opozita akuzon shefin e qeverisë se po vepron në këtë mënyrë thjeshtë për të mbetur Kryeministër.

“Asnjë lakmi nuk mund të jetë mbi shtetin dhe territorin e Kosovës”, thuhet në deklaratë./abcnews.al

vlcsnap-error168-2-1280x720.jpg
gra moz15:52 | 25/02/2018

Nuk ka rëndësi nëse je i ri apo i moshuar, i pasur apo i varfër, për të kontribuar për qytetin, që ai të bëhet sa më i jetueshëm për fëmijët. Mesazhi vjen nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili sëbashku me disa burra e gra nga Shtëpia e të Moshuarve te “Ali Demi” mbollën 10 pemë mimozash në Parkun e Madh të Liqenit Artificial.

Veliaj theksoi se të mbjellësh një pemë është edhe një mënyrë e mirë për të kujtuar ngjarje apo shokët ose të afërmit që nuk jetojnë më. Sipas kryetari të Bashkisë edhe pak ka mbetur nga aksioni i 21 Marsit dhe numri i pemëve të mbjella ka arritur në 90 mijë./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono