Të fundit

nanao-1280x832.jpg
R D00:14 | 18/01/2020

Mustafa Nano në monologun e tij për këtë javë në “Provokacija” është tallur me konspiracionin e avokat Ngjelës për marrëveshjen “Rama-Basha” dhe goditjen që mund t’ju vijë atyre nga SPAK-u.

“Provokacian për sonte po e nis me një kuiz, me një gjëegjëzë. Kam zgjedhur një pasazh nga shkrimi i dikujt, është analizë politike ku thuhen gjëra shumë shumë, shumë të mençura ,veçanerisht që të godasin”, u shpreh ai.

*Ndiqni Monologun e plotë në video

tani-ok.png
R D23:26 | 17/01/2020

Vrasja e Kastriot Reçit në Rrëshen është etiketuar si spektakolare për shkak se u krye me snajper nga një distancë prej 200 metrash. Snajperisti nga kati i 9-të i pallatit qëlloi me një plumb të vetëm 47 vjeçarin në bulevardin e qytetit. Madje goditi pa shkaktuar asnjë pasojë, sepse shenjestra e tij ishte në shoqërinë e një gruaje dhe një fëmije të mitur kur u shemb në tokë.

Gazetari Artan Hoxha i ftuar sonte në emisionin e Mustafa Nanos, “Provokacija” tha se kjo është vrasje jo vetëm spektakolare por edhe me kosto të lartë. Sipas tij një vrasje të tillë mund ta porosisë një organizatë e krimit të organizuar.

“Niveli i krimit varet nga kostoja. Në vrasjen e Rrëshenit është zbuluar një snajper. Po kështu nga hetimet ka dalë se snaperisti hyn me tuta dhe del si femer. Qendron 5 orë në pritje dhe sapo sheh objektivin para një gruaje dhe një fëmije qëllon në shenjë. Tani nuk po flasim për vrasjen e Kasem Sulejmani me dron nga SHBA-të, po flasim për një vrasje në Rrëshen që është sa “një tepsi”. Prandaj them se kjo është një vrasje me kosto që mund të ketë kushtuar së paku 100 mijë euro. Ai (ata) që e kanë porositur sigurisht kanë para të ardhura nga krimi. Vrasje të këtij niveli mund të bëhen nga krimi i organizuar, i drogërave të forta ndaj dhe është vështirë të zbulohen”, u shpreh Artan Hoxha.

Kujtojmë se sapo u vra Kastriot Reçi media solli në kujtesë 4 vrasje të tjera të pazbardhura, të mbetura pa autor.  Vrasja e parafundit që ka ndodhur në Rreshen është ajo e Tonin Gjinit, në Gusht 2019. Ky i fundit ka qenë person me precedent, i arrestuar nga policia si anëtar i bandës së Met Kananit.

Në shtator 2017 në Bruksel është vrarë një tjeter djalë nga Rresheni, Kreshnik Gjini (nipi i Sajmir Jakut). Më 26 Prill 2017 u vra në Romë Gasper Reci (vëllai i Kastriot Recit). Në 2016, u vra në qytetin e Rreshenit, ish-drejtori i OSHEE Saimir Jaku.

/abcnews.al

hoxhaaa.png
R D22:43 | 17/01/2020

Gazetari investigativ Artan Hoxha tha se vrasja e Tropojës është “vrasje me mesazh”. Pra ata që kanë kryer krimin kanë dashur të çojnë mesazh diku. “Guxim Gjyriçi që u vra kishte 20 vite rresht që jetonte i patrazuar në Tropojë. U vra duke ecur me duar në xhepa pasi kishte mbyllur lokalin e tij. Para ngjarjes, jeta ishte krejt normale madje shumë të rinj janë kthyer nga emigracioni për të jetuar atje. Pas ngjarjes qyteti ishte i trazuar. Unë pashë se sa binte nata njerëzit hynin brenda”, tha Hoxha në emisionin e Mustafa Nanos, “Provokacija”.

Artan Hoxha e lidh këtë vrasje me ngjarjet e tmerrshme që kanë ndodhur në Tropojë 15-20 vite më parë. Për këtë ai solli edhe një herë në vemendje historinë.

“Gjuriçi është një nga viktimat e ciklit të vrasjeve të Tropojës. E dinin të gjithë e dinte dhe Berisha se Azem Hajdarin e vrau Fatmir Haklaj, ndërsa doli e tha se e vrau Fatos Nano. Berisha vete në 1997 kishte thënë ‘e dua Shkëlqim Hakjan gjallë a vdekur’. Dhe ky njeri u vra i pari. Aty nisi historia e serialit të përgjakshëm të Tropojës me disa të vrarë, sepse ata mendonin se ka gisht Azem Hajdari dhe u hakmorën. PS sapo erdhi në pushtet emëroi shef komisariati Fatmir Hakjan, më pas Berisha nuk shkoi dot në Tropojë për 13 vjet me radhë. Askush nuk dha drejtësi për “dosjen Tropoja” aty ka shumë të vrarë të pafajshëm. Aty ka një dëshmor Jonuz Hyko, shef policie që u vra me dajën e vet tek dera e shtëpisë. Pas këtyre ngjarje (1997-2005) me dhjetëra viktima dhe lagje të braktisura, ra qetësia. Ndërsa vrasja e fundit është e rëndë dhe pa motiv. E vetmja gjë është se vëllai i tij (viktimës) ka qenë shok me Fatmir Haklajn. Jeton në Amerikë është shtetas amerikan me shumë biznese, i vetmi që kishte shpëtuar nga zinxhiri i vrasjeve. Nëse ata reagojnë situata del jashtë kontrollit. Kështu nisi në 1998…”, u shpreh Artan Hoxha.

disha.jpg
in a22:39 | 17/01/2020

E ftuar në “Provokacija” me Mustafa Nanon, aktorja Delinda Disha, humbjen e aktorit Xhevdet Ferri, e konsideron një humbje të madhe. Duke e vlerësuar si një nga artistët më të rëndësishëm, Disha u shpreh se ishte një humbje shumë e madhe për artin dhe kinematografinë shqiptare.

“Profesioni i aktorit është talent, ose je ose nuk je”, u shpreh ajo.

E pyetur nga Mustafa Nano, Disha ka treguar edhe detaje nga momentet e para kur ka konkuruar për tu bërë pjesë e aktrimit. “Konkursi ka një strukturë për përgatitjen e një poezie, një prozë dhe dy monologë”, u shpreh Disha.

Nano: Role dramatike mund të luash?

Disha: Sigurisht që po.

Gjithashtu ajo tha se në show televiziv është e detyruar të bëjë komedi, ndërsa në teatër përfshihet edhe në role në dramatike.

Nano: Kur ka qenë hera e parë që kuptove që kishe talentin për ti bërë të tjerët të qeshnin?

Disha: Aftësinë për të imituar e kam pasur që e vogël. Imitoja karaktere të ndryshme. Edhe shkolla të mëson rrugën e ndërtimit të një karakteri dhe kjo u bë më e lehtë.

Nano: Meritat ia jep vetëm vetes apo ka ndonjë person që të ka ndihmuar?

Disha: Sigurisht që po. Të gjithë personave që kanë ndihmuar në formimin tim artistik, por edhe në punë i jam mirënjohëse. Duke filluar nga profesor Met Xhelili, Niko Kanxheri, puna në portokalli, regjisori Altin Basha.

Disha ka treguar se në fillimet e saj ka imituar një pedagoge në akademi e cila nuk e ka mirëpritur dhe për këtë arsye e ka ndërprerë imitimin.

Sa i përket imitimit të personazheve publike u shpreh se nuk ka asgjë personale është thjesht një imitim.

Nano: Imitimi është diçka që të vjen në mënyrë natyrale, apo i vëzhgon?

Disha: Për të bërë një karakter duhet të heqësh edhe paralele me veten. Duke pasur dy apo tre cilësi së jashtmi apo së brendshmi dhe duke i studiuar, duke u marrë me detajet i përpunon vetë si aktor. Magjia e profesionit është stërvitja.

Nano: Kjo është një gjë që ti do ta bësh gjithë jetën?

Disha: Aktrimin e kam pasion, do ta bëj gjithë jetën në mos në televizon në teatër.

E pyetur se përse hoqi dorë nga “Portokalli”, aktorja thotë se kishte nevojë për diçka të re, “mendoj se cilkin tim e mbylla atje, kisha nevojë për diçka të re, por sërish marrëdhëniet i kemi shumë të mira”, u shpreh ajo.

Nano: Portokallia apo Klanifornia?

Disha: Për vjetërsi pune “Portokalli” ka krijuar emrin dhe fuqinë e saj. Por është shumë mirë që këto emisone të shtohen sepse është një mundësi e mirë punësimi, por edhe zbulimi talentesh./abcnews.al

sadiku-pozicion.jpg
Vladimir Prenga21:59 | 17/01/2020

Malaga po luan në transfertë me Fuenlabrada dhe pjesa e parë është mbyllur në barazim pa gola. Një minuta nga fundi i fraksionit të parë të lojës është regjistruar një moment shumë i diskutueshëm, që kishte për protagonist sulmuesin Armando Sadiku.

Lojtari i kombëtares shqiptare me kokë e dërgoi topin në rrjetë, por pas ndërhyrjes së VAR nuk u konsiderua i rregullt pozicioni i sulmuesit dhe u anulua goli. Një rast i dyshimtë, nëse shikohet video e këtij rasti. /abcnews.al

koco-1280x797.jpg
in a21:46 | 17/01/2020

I ftuar në “Provokacija” me Mustafa Nanon, kryetari i Partisë Zgjidhja, Koço Kokëdhima është shprehur se bashkimi kombëtar i shqiptarëve është i lidhur me figurën e Skëndërbeut.

“Bashkimi kombëtar presupozon minimalisht bashkimin e Shqipërisë me Kosovën. Aspirata për bashkim kombëtar është aspiratë aktuale. Të bëjmë të mundur që gjuha jonë të mësohet nga gjithë shqiptarët kudo që janë. Kam një kuptim realist për të huajt dhe për mënyrën se si shqiptarët duhet të bashkëveprojnë”, u shpreh ai.

Kokëdhima u shpreh se jo çdo qëndrim i huaj është dashamirës.

“Duhet të bëjmë analizën e institucioneve specifike. Për qëndrime të ndryshme duhet të jemi specik. Nuk bëj të huajt përgjegjës për gjendjen e keqe që ka Shqipëria. Gjërat varen nga ne, jemi ne që duhet ti ndërtojmë marrëdhëniet dhe të shfrytëzojmë mbështetjen ndërkombëtare për qëllimët që kemi”, tha Kokëdhima.

Gjithashtu ai tha se nuk ka ndonjë keq-orientim ndaj të huajve, por kërkon që shqiptarët të jenë të përgjegjshëm, “nuk mund të izolohemi nga bota, por duhet të intergrohemi në këtë botë”, u shpreh ai.

Sa i përket Mini Shengenit ai tha se është një nismë e gabuar e Kryeminsitrit të Shqipërisë. Nuk mund të ndërrrmari Shqipëria një progres të tillë të bashkëpunit me Serbinë. Nuk mund të bëjë hapa të cilat nuk i sjellin asgjë të mirë ekonomisë, por vetëm pasoja sepse jemi vend konkurures edhe me Maqedoninë edhe me Serbinë. Vendosim trarë me Kosovën dhe duam të heqim trarët me Serbinë”, theksoi Kokëdhima.

Kokëdhima u shpreh se veprimi për taksën ndaj prodhimeve Serbe ishte një lëvizje e drejtë. Kjo lëvizje që ndërmori qeveria e Haradinajt ishte një reagim shumë i shëndetshëm ndaj një politike armiqësore që ndjek Serbia”, u shpreh ai.

I ndalur te zgjedhjet në Kosovë Kokëdhima i vlerësoi si serioze dhe me mesazhe të qarta për Shqipërinë dhe rajonin.

Ndërkohë pjesa pas zgjedhjeve ai shprehet se është një përgjegjësi për Albinin dhe është një gabim serioz që nuk ka mbyllur marrëveshjen me LKD. Ai shprehet se ky veprim mund të sjellë pasoja serioze për fatin e Vetëvendosjes, duhet “të zgjidhi patjetër këtë situatë, u shpreh më tej ai.

Shqipëria dhe Kosova janë aq të dobëta dhe të vogla sa që nuk jetojnë dot të pavarura nga njëra- tjetra, sa më shpejt të vijë dita e bashkimit aq më shpejt do të fitojë çështja e interesave kombëtare. Ai shprehet besimplotë te kjo aspiratë duke e vlerësuar si një të drejtë të pamohueshme që Shqipëria dhe Kosova të jenë bashkë.

Ndërkohë padia e krysminsitrit Rama ndaj Ramush Haradinajt për kryetarin e Partisë Zgjidhja është një gjest shumë vulgar, “nuk mund të bëjnë dy kryeminsitrat gjëra të tilla, janë akte të paprecendente”, u shpreh ai.

I ndalur të situata e politike në Tiranë Kokëdhima u shpreh se vendi ndodhet në një krizë të thellë.

“Për njerëzit që kuptojnë nuk po ndodh asgjë, populli është shndërruar nga një dele që rreshtohet para politikës. Kriza është shumë e thellë e gjithanshme e cila po e tret shoqërinë shqiptare dhe po shpërbën shtetin shqiptar”, u shpreh ai./abcnews.al

Rrahmani-e1579251042496.jpg
Vladimir Prenga21:15 | 17/01/2020

Amir Rrahmani do të kalojë te skuadra e Napolit në verë. Qendërmbrojtësi, pas gjashtë muajsh në Serie A ka tërhequr vëmendjen e shumë klubeve, por ka qenë klubi i financuar nga Aurelio Di Laurentiis ai që ka bërë ofertën e duhur dhe e ka bërë tijin futbollistin dardan.

Paraditen e sotme ai ka kryer vizitat mjekësore dhe i ka kaluar me sukses, ndërkohë që mediat italiane njoftojnë se tashmë ka ardhur edhe firma në kontratë. Përfitime të mëdha për lojtarin, si dhe për klubin e Hellas Verona, që në verë shpenzoi 2 milion euro për kartonin e tij.

Verdheblutë përfitojnë 14 milion euro nga shitja e Rrahmanit, i cili me Napolin ka nënshkruar një kontratë të vlefshme deri në verën e vitit 2025. Këto 6 muaj ai do të jetë pjesë e Hellas Verona në huazim, ndërkohë që te Napoli rroga i bëhet 1.8 milion euro në sezon. /abcnews.al

1564b2f9-40b3-46b4-8537-56bfa9666675.jpg
R D20:12 | 17/01/2020

Një burrë u rrëmbye me makinë nga dy persona të maskuar sot në mesditë në Kamëz, pasi u dhunua prej tyre në rrugë. Disa orë pas ngjarjes personi i rrëmbyer i identifikua si Jak Prenga, 49 vjeç. Makina tip foristrade e autorëve është larguar në drejtim të Fushë-Krujës.

Burime nga grupi hetimor bënë të ditur se personi që u mor peng është 49-vjeçari Jak Prenga. Ai është rrahur dhe goditur me sende të forta para se të merrej forcërisht në një automjet fouristradë ngjyrë e bardhë. Gjithçka u filmua nga kamerat e sigurisë, në rrugën “London” të Kamzës.

Burime nga Komisariati nr.5., i Kamzës bëjnë me dije për ABC News se, dy autorët që morën forcërisht personin ishin të maskuar ndërsa u larguan në drejtim të Fushë- Krujës.

Në bashkëpunim me drejtorinë e Policisë së Tiranës janë dhe efektvitë të Krujës. Për herë të fundit në sallën operative të policisë është raportuar se një automjet i ngjarshëm ishte parë në vendin e quajtur Ura e Gjoles. Dyshohet se grabitësit janë ndihmuar edhe një automjet tjetër, duke ia bërë më të vështirë identifikimin autorëve nga grupit hetimorë. Ende mbetet e paqartë motivi i pengmarrjes, ndërsa në vendin e ngjarjes grupi hetimor sekuestroi një portofol dhe një automjet që dyshohet se ka lidhje me ngjarjen.

Në komisariatin nr.5, që i përket territorit të bashkisë Kamzës janë sekuestruar pamjet e kamerave të sigurisë për të mësuar më shumë rreth mëkanizmit të përdorur nga grabitësit dhe kush mund ti ketë ndihmuar në atë zonë. /abcnews.al

merkel-1280x789.jpg
in a19:47 | 17/01/2020

Gjermania dëshiron hapjen e negociatave për anëtarësim në Bashkim Europian të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut dhe kancelarja gjermane Angela Merkel ka biseduar lidhur me këtë të enjten në takimin me homologun kroat, Andrej Plenkovic. Kroacia ka marrë presidencën e BE-së deri në qershor.

“Unë besoj që Shqipëria i ka përmbushur shumicën e kritereve që kemi kërkuar si vend, veçanërisht sa i përket procesit të Vettingut dhe rikonstruktimit të gjykatave, dhe tashmë është koha për hapjen e negociatave. Parlamenti ynë gjithashtu ka shprehur një numër shtesë të kushteve. Në Maqedoninë e Veriut ishte bërë një kapërcim i madh kur u zgjidh çështja e emrit. Unë besoj që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë në të njëjtin grup,” ka thënë kancelarja gjermane Merkel pas takimit të enjten me kryeministrin kroat Andrej Plenkovic.

Kancelarja ka vënë në dukje se në takimin e Këshillit të Ministrave të BE-së në dhjetor nuk kanë mundur të arrijnë një marrëveshje me Macron, por ka theksuar se do të shohë nëse mund të bëhet diçka në takimin e Këshillit në mars.

Ndërsa kryeministri kroat, Andrej Plenkovic, ka folur edhe lidhur me procesin e dialogut midis Kosovës dhe Serbisë, dhe për kërkesën e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borell, që negociatat të rinisin përpara Samitit të Zagrebit. Ai  ka thënë se ende nuk kanë hyrë në detaje përsa i përket çështjes së negociatave, por ka thënë se në Samitin e Zagrebit që do të mbahet më 5-6 maj do të diskutohen të gjitha çështjet që kanë karakter politik dhe që janë të hapura dhe ka vënë në dukje se pret përparim nga ai Samit për Ballkanin Perëndimor.

coco.jpg
R D19:27 | 17/01/2020

Policia sekuestroi një sasi të konsiderueshme lëndë narkotike të llojit çokollatë në Tiranë.

Operacioni u zhvillua nga agjentët e antidrogës, të cilët gjetën në një banesë 60 kg drogë, e cila dyshohet se do të transportohej jashtë vendit.

Gazetari i Abc News, Andi Qosja raporton se “operacioni është në vijim edhe në qytete të tjera të vendit, si Durrës, Fier dhe Dibër”.

Deri më tani janë arrestuar 6 persona, ndër ta kreu i grupit, Pajtim Aga, i cili u prangos në Tiranë.  Ai ka qenë i dënuar më heret po për të njëjtën vepër penale.

Arrestimet u kryhen nga Forcat Operacionele Speciale, ndërsa grupi kriminal po mbahej nen vezhgim prej më shumë se 3 muajsh. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono