Sport

vllaznia-2-1280x721.jpg
gra moz18:39 | 18/03/2018

Futbollisti i Vllaznisë B, Enes Isufi, flet për kërcënimin që iu bë në ndeshjen ndaj Korabit në Peshkopi. Lojtari 19-vjeçar akuzon se i thanë se do t’i fusin plumbin, por dibranët mohojnë gjithçka.

Ky është futboll, por në versionin më të shëmtuar.
Këto skena ndodhën në Peshkopi, në ndeshjen Korabi-Vllaznia, B, ndërsa miqtë akuzuan më pas se u kërcënuan me jetë.
Ishte trajneri i shkodranëve Ervis Kraja që lëshoi alarmin i pari, ndërsa më pas foli lojtari, i cili mendohet se është kërcënuar.
Ky është Enes Isufi, një djalosh 19-vjeçar që luan jo vetëm për Vllazninë B, por është edhe pjesë e kombëtares së moshës.
Pas incidentit në Peshkopi, Isufi, ka një mesazh për bashkësinë e futbollit.
Ekziston rreziku që shkodranët të përpiqen t’u përgjigjen me të njëjtën mënyrë dibranëve, kur ata të vijnë për të luajtur në qytetin e tyre.
Korabi, ndërkaq, i ka hedhur poshtë akuzat dhe administratori Fehmi Mziu ka deklaruar në rrjetet sociale se gjithçka është vetëm sajim i trajnerit të Vllaznisë, Kraja./abcnews.al

drame-1280x653.jpg
gra moz18:34 | 18/03/2018

Teuta arriti një fitore të parashikuar në fushën e Lushnjes, në ndeshjen e Superligës, veçse nuk e pati aspak të lehtë. Në një ndeshje të çuditshme realizoi një përmbysje që i jep shpresë për mbijetesën

Për të dytën javë radhazi, u desh të kalohej një dramë.

Teuta këtë herë e mbylli me fitore ndeshjen e Superligë, ndryshe nga ajo e kaluara në fushën e vet me Skënderbeun ku vetëm barazoi.
Suksesi në fushën e Lushnjes u arrit në minutën e 93-të me shifrat 3-2, në një nga ato ndeshje, për të cilat njeriu nuk di nëse duhet të lumturohet apo të dyshojë.

Fitorja shtoi shpresat për mbijetesë në Superligë, në dëm të Vllaznisë apo ndoshta edhe Kamzës.
Vendasit hynë dhe dolën nga fusha pa pasur praktikisht asnjë shpresë për mbijetesë, por çuditërisht luftuan aq shumë sikur të ishin në ditët e tyre më të mira.

Mikel Canka, sulmuesi kryesor, ishte autor i dy golave që u dhanë myzeqarëve epërsinë 2-0.
Më pas nisi kthesa, dhe skuadrat i ndryshuan totalisht rolet në fushë.

Nëse më parë sulmonte Lushnja dhe Teuta nuk dinte ku ishte, që nga fundi i pjesës së parë ndodhi e kundërta.
Një 11-metërsh krejtësisht i pastër u dha për durrsakët dhe u kthye në gol nga Hila, ndërsa përmbysja u la pas pushimit.
Skuadra mike, siç edhe pritej, bëri shumë më tepër, duke shënuar shpejt golin e barazimit, por edhe duke ushtruar presion.

Goditën traun e portës vendase, krijuan edhe raste të tjera, por fitorja, si për mrekulli, u arrit vetëm në minutën e tretë shtesë, me anë të Dediçit.

Edhe ndeshja tjetër e luajtur në të njëjtën kohë, shkoi në favor të durrsakëve, pasi Laçi fitoi 2-0 ndaj Kamzës.
Kjo bëri që kurbinasit në barazohen me Kukësin e vendit të dytë, me 42 pikë, ndërsa kamzalinjtë të rrezikojnë Superligën./abcnews.al

europa-league.jpg
gra moz15:41 | 16/03/2018

Shqiptarët Tomas Strakosha e Igli Tare patën një short të pranueshëm në Ligën e Europës. Skuadra e tyre, Lacio, do të ndeshet në çerekfinale me Salsburgun e Austrisë, ndërsa synon fitoren e trofeut.

Shpresa është që të kthehen kohët e arta.
Lacio ka qenë edhe triumfuese në futbollin europian, me fitoren e Kupës së Kupave në 1999, skuadra e sotme po bën gjithçka që të jetë edhe një herë ashtu.

Duke nisur nga portieri titullar, numri 2 i kombëtares së Shqipërisë, Tomas Strakosha, e duke përfunduar me drejtorin sportiv, shqiptarin tjetër Igli Tare, të gjithë janë gati për sfidën e radhës.
Lacio do të ndeshet me Salcburgun e Austrisë në çerekfinalen e Ligës së Europës, një kompeticion i vështirë, por që synohet të fitohet.
Skuadra e trajnerit Simone Inzagi dha një provë force në Kiev ndaj Dinamos duke treguar se nuk dorëzohet kurrë dhe se do të luftojë deri në fund.

Edhe pse cilësohet si pretendente numër 3, pas Atletikos dhe Arsenalit, Lacio beson se mund t’ia dalë ndaj kujtdo.
Favoritja për Ligën e Europës sidoqoftë është në Spanjë.

Atletiko e Madridit kaloi me sukses udhëtimin e gjatë dhe duelin ndaj Lokomotivës në Moskë, duke treguar forcën e saj, me fitoren 5-1 pas asaj 3-0 në fushën e vet.

Ndaj Sportingut të Lisbonës do të jetë një derbi I Gadishullit Iberik, veçse spanjollët pa dyshim parashikohen si të avantazhuar ndaj portugezëve.

Arsenali i Londrës vlerësohet si pretendenti numër 2 në Europa League.

Anglezët kanë pretendime të mëdha pas kapërcimit të pengesës Milan, ndonëse për rivalin e radhës nuk do të duhet një shëtitje.
CSKA e Moskës kaloi çdo parashikim duke u kualifikuar pas humbjes që pësoi në ndeshjen e parë në Rusi ndaj Lionit.
Në Francë, ia doli 3-2 dhe një ekip i tillë nuk mund të mundet asnjëherë lehtë.

Për më tepër, CSKA-ja e di se çfarë është një trofe kontinental, pasi në vitin 2005 fitoi Kupën UEFA, paraardhësen e këtij kompeticioni, duke mundur në finale Sportingun e Lisbonës.

Në çerekfinale do të jetë edhe një duel franko-gjerman.

Lajpcigu u vu përballë Marsejës, dy ekipe me histori krejt të ndryshme, por me të tashme ambicioze.
Ish-gjermanolindorët kaluan Zenitin e Shën Petersburgut dhe kanë një finale në Kupën e Kupave të arritur në 1987, ndërsa marsejezët kanë emër më të madh.

Olimpiku u shpall kampion i Europës në 1993 në finalen e Mynihut ndaj Milanit, i vetmi ekip I Francës që ia ka dalë.
Suksesi në raundin e kaluar në fushën e Bilbaos tregoi se Marseja është padyshim një pretendent.

Ndeshjet e para çerekfinale luhen në 5 Prill dhe ato të kthimit në 12 Prill./abcnews.al

champions.jpg
gra moz12:19 | 16/03/2018

Një finale e parakohshme do të luhet në çerekfinalet e Championsit. Juventusi do të ndeshet me Realin e Madridit, ndërsa do të ketë edhe një derbi të Anglisë.

Përplasje të mëdha dhe emocione të forta.

I tillë ishte dhe i tillë pritej shorti e çerekfinaleve të Ligës së Kampionëve, që u hodh në selinë e UEFA-s, në Nion të Zvicrës.
Përballja më e fortë që doli nga goglat ishte ajo mes Juventusit dhe Realit të Madridit, në një përsëritje të finales së vjetshme, fituar nga madrilenët, të cilët do të nisen sërish si favoritë, pasi eleminuan Paris SG, ndonëse italianët kaluan një kundërshtar të fortë si Totenhemi.
Bëhet fjalë për një nga klasiket më të mëdha të Ligës së Kampionëve, besohet e dyta pas asaj Bajern-Real.

Në 20 ndeshje të luajtura në më shumë se gjysmë shekulli, Juvja dhe Reali kanë nga 9 fitore, ndërsa dy takime kanë dalë në barazim.
Golaverazhi është lehtësisht në favor të italianëve, 24-23, ndërsa kualifikimet janë nga 4 për secilën skuadër.
Fat të keq patën skuadrat angleze, pasi Liverpuli dhe Mançester Siti do të detyrohen të ndeshen që në çerekfinale, në një derbi të Anglisë.
Kjo është hera e parë që të kuqtë dhe blutë vihen përkundër në kupat europiane.

Liverpuli ka një traditë më të madhe, si pesë herë kampion i Europës, ndërsa Siti është një emër i ri i Champions-it.
Po ashtu, tradita në Angli është në favor të liverpulasve, veçse sot për sot, formacioni i Guardiolës cilësohet si superior ndaj atij të trajnerit Jurgen Klop.

Barcelona, një nga pretendentet më të mëdha për të fituar titullin, pati short të të fortë, por gjithsesi të kënaqshëm, pasi do të luajë kundër Romës së Italisë, një ekipi pa përvojën dhe potencialin e gjigandëve të Europës.

Në Champions, dy skuadrat janë përballur dy herë në të kaluarën, dhe që të dyja herët në fazën e grupeve.
Bilanci është nga një fitore për secilën skuadër dhe dy barazime, ndërsa golaverazhi është në favor të katalanasve, 8-6.
Bajerni, po ashtu, pati short të përballueshëm, pasi do të sfidojë Seviljen, me takimin e parë që luhet në Spanjë.
Gjermanët cilësohen padyshim si favoritë për kualifikim, veçse as Sevilja nuk mund të nënvleftësohet pas eleminimit që i bëri Mançester Junajtidit brenda në “Old Traford”.

Ndeshjet e para çerekfinale të Championsit do të luhen në 3 e 4 Prill, ndërsa ndeshjet e kthimit do të jenë në program, në 10 e 11 Prill./abcnews.al

miolan-1280x655.jpg
gra moz11:33 | 16/03/2018

Milani u eleminua nga Liga e Europës pas humbjes që pësoi në fushën e Arsenalit. Gjithsesi, italianët patën pretendime për gjykimin e arbitrit suedez, Jonas Erikson.

Shpesh një ndeshje vendoset nga një çast.
Me shumë gjasa kështu ishte në përballjen Arsenal-Milan, kur Dani Uelbek fitoi një penallti për vendasit dhe që nga ai moment, gjithçka ndryshoi në stadiumin “Emirejts”.

Skuadra italiane u eleminua nga Liga e Europës, pas humbjes së dytë ndaj anglezëve këtë herë 1-3, veçse pasi kaloi në avantazh, erdhi kjo penallti për vendasit.

Dani Uelbek, me 99.99 për qind të mundësive simuloi në zonën e rreptësisë dhe gjyqtari suedez, Jonas Erikson, dha penallti pasi ngurroi pak.
Fare pranë aksionit ishte një ndihmës i tij, por ishte pikërisht ai që duket se sinjalizoi për 11-metërshin.
Natyrisht, Arsenali u kualifikua me meritë për në çerekfinalet e Ligës së Europës, dhe nuk mund të jetë ndryshe kur fiton të dyja ndeshjet, dhe me golaverazhin 5-1.

Sidoqoftë, Milani kishte kaluar në epërsi në Londër me golin e shkëlqyer të Çalhanoglusë, dhe për të besuarit e trajnerit Gatuzo ekzistonin shanset që të paktën të barazonin shifrat pas humbjes 0-2 në “San Siro” në takimin e parë.

Pasi Uelbek barazoi nga pika e bardhë, londinezët nuk u përmbajtën më, dhe italianëve u mungoi edhe përvoja për të rezistuar më gjatë.
Autor i golit të dytë ishte Granit Xhaka, shqiptari i Kosovës që luan për Zvicrën.
Sidoqoftë, pati edhe bashkëpunim me portierin Donaruma që gaboi rëndë.

Historia në Londër u mbyll me golin e dytë të Dani Uelbekut, ndërsa Arsenali i trajnerit Arsen Venger për momentin e kaloi krizën dhe synon Championsin nëpërmjet fitores së Ligës së Europës.

Interesant në këtë kompeticion është fakti se asnjë shtet europian nuk ka më shumë se një përfaqësues.
Për Spanjën, në garë mbetet vetëm Atletiko e Madridit që kaloi në çerekfinale në mënyrë madhështore, duke fituar 5-1 në Rusi ndaj Lokomotivës së Moskës.

Fernando Torres ishte autor i dy golave, dhe ekipi i trajnerit Simeone do të mbrojë nderin spanjoll, pasi Atletik i Bilbaos u eleminua nga Olimpiku i Marsejës.
Një skuadër edhe Italia.

Lacio u paraqit krejt ndryshe në Ukrainë, nga sa kishte luajtur në Romë ndaj Dinamos së Kievit.
Fitoi 2-0 dhe u kualifikua me rezultat të përgjithshëm 4-2, me rrjetat e realizuara nga Lukas Leiva e Stefan De Vraj, nga një në secilën pjesë loje.

Portieri i kombëtares shqiptare, Tomas Strakosha, ishte titullar dhe u rrezikua pak.
Për Gjermaninë mbeti një ekip pa shumë traditë, por i fortë vitet e fundit, si Lajpcigu.

Ekipi ish-gjermanolindor, që arriti finalen e Kupës së Kupave në 1987, rezistoi mirë në Rusi ndaj Zenitit.
Në stadiumin e Shën Petersburgut barazoi 1-1 dhe mbrojti suksesin 2-1 arritur në fushën e vet.
Skuadrat e tjera të kualifikuara janë CSKA e Moskës, Sportingu i Lisbonës dhe Salcburgu./abcnews.al

river-plate-1280x663.jpg
gra moz16:48 | 15/03/2018

River Plejti fitoi përballjen emocionuese ndaj Boka Juniorsit, duke marrë Superkupën e Argjentinës. Dy nga skuadrat më të forta të Amerikës së Jugut, zhvilluan një finale të ashpër.

Kështu përfundoi edhe një tjetër derbi, ndoshta më i madhi i botës. Nuk pati luftë tifozësh në Buenos Aires, ndërsa River Plejti mundi Boka Juniorsin dhe fitoi Superkupën e Argjentinës.

Superndeshja e luajtur në stadiumin “Malvinet e Argjentinës” në Mendoza, përfundoi 2-0 për bardhekuqtë, që jo vetëm arritën një triumf të madh, por edhe u hakmorrën për finalen e humbur përballë Bokës 40 vjet më parë.

Skuadra e drejtuar nga trajneri Marselo Gajardo ia doli me gola të shënuar nga një në secilën pjesë loje. Fillimisht, që në minutën e 17, Riveri fitoi penallti, të cilën e ktheu në gol Gonzalo Martinez.

Boka reagoi dhe pati mundësi disa herë të barazonte, por nuk ia doli, ndërsa në pjesën e dytë u ndëshkua përsëri. Ishte një kundërsulm i shpejtë që i dha mundësi Injacio Skokos të shënonte një gol vërtet shumë të bukur, me një prekje të vetme të topit.

Riveri është fituesi në fuqi i Kupës së Argjentinës, ndërsa Boka është skuadra kampione, ndonëse në përballje të tilla, renditjet dhe trofetë nuk kanë asnjë rëndësi.

Sfida mbetet një nga më të ndjekurat në Amerikën e Jugut dhe në Botë, ndonëse niveli i futbollit argjentinas ka rënë për shkak të largimit të shumicës së talenteve drejt Europës.

Tifozët e Riverit as nuk u kujtuan për këtë rënie niveli, kur kapiteni i tyre, Leonardo Ponsio ngriti në ajër trofeun e Superkupës./abcnews.al

fshf-1280x658.jpg
gra moz15:39 | 15/03/2018

Trajneri i Shqipërisë U19, Erion Bogdani, shpalli listën e lojtarëve për miqësoret ndaj Kazakistanit. Bogdani është i kënaqur nga forma e lojtarëve dhe ka ambicie të mëdha në Europian.

Për këtë kategori thuhet se nuk vlen shumë rezultati.

Sidoqoftë, kombëtarja U19 përveçse për të gjetur lojtarë për të ardhmen, duhet edhe të kënaqë veten dhe tifozët, diçka që i pëlqen edhe trajnerit të saj, Erion Bogdani.

Ish-sulmuesi i kombëtares, rekordmen i golave të shënuar, do ta provojë ekipin e tij në dy miqësoret ndaj Kazakistanit, për të cilat shpalli edhe listën e lojtarëve të grumbulluar.

Bogdani tregon për ambiciet që ka.

Erion Bogdani: “Vjet ishte datëlindja ’99, këtë vit ishte mosha 2000. Dhe vjet në kualifikuese ishin 9 ose 10 lojtarë të moshës 2000. Pra unë i dhashë më shumë përparësi edhe moshës 2000 për arsye se kemi një grup ose se viti i futbollistëve të 200-shit janë futbollista që premtojnë. Edhe pse jemi kundër skuadrave të forta, sepse është Norvegjia, Ukraina apo Sllovakia do të pretendojmë që të të kualifikohemi”.

Dy javë më parë, Shqipëria U19 e Bogdanit arriti deri në finalen e turneut “Roma Kaput Mundi” në Itali, ku u mund nga Rumania me penallti.

Erion Bogdani: “Pres nga këto dy ndeshje që të konsolidojmë edhe stërvitjet siç i bëmë në Janar. Gjithashtu t’i japim përparësi ndeshjeve siç luajtëm në turneun e fundit “Caput Mundi”, ku skuadra lozi shumë mirë. Skuadra më pëlqeu. Skuadra në tre ndeshje bëri nëntë gola. Edhe pse u mund me penallti në finale kundër Rumanisë”.

Në ekip nuk është preferuar sulmuesi Ismet Sinani, që ka shënuar dy gola kohët e fundit me Milanin.

Erion Bogdani: “Nga grumbullimi parë, e deri në Tetor, ai nuk ka luajtur asnjë ndeshje me Milanin dhe pastaj në Tetor luajti 10 minuta, ku bëri dhe një gol. Nuk po flasim për talent sepse edhe vetë historia e tij e tregon. Nuk është se ka lozur përherë titullar me Nilanin. Është futur 10 minuta, nuk është futur dy ndeshje”.

Miqësoret ndaj Kazakistanit luhen në 24 e 27 Mars, në stadiumin “Roza Haxhiu” të Lushnjes, ndërsa në listën prej 25 lojtarësh të shpallur nga Bogdani ka 10 lojtarë nga kampionati shqiptar, me të tjerët që vijnë nga vendet e tjera të Europës.

Eleminatoret e Europianit të moshës nisin në muajin Tetor./abcnews.al

HAJNKES-BAJERN-11-FITORE-RADHAZI-1280x720.jpg
ent ela14:36 | 15/03/2018

Trajneri i Bajernit, Jup Hajnkes, vendos një rekord për fitoret radhazi në Ligën e Kampionëve. Bavarezët u kualifikuan për në çerekfinale, ndërsa në stadiumin e Stambollit pati edhe momente humori.

Shanset duken se janë që të gjitha.

Bajerni e tregoi edhe një herë veten si kandidat të fortë për të fituar Ligën e Kampionëve, pikërisht në mbrëmjen kur trajneri i vet vendosi një rekord.

Suksesi 3-1 në stadiumin e Beshiktashit ishte fitorja e 11-të radhazi për Jup Hajnkesin, në Champions, duke lënë pas dy emra të shquar si Luis Van Gali e Karlo Ançeloti.

Seria nisi në pranverën e vitit 2013 dhe vazhdon edhe sot, ndërsa viktimat janë emra të shquar si Juventusi, Barcelona, Dortmundi, Sëlltiku, Anderlehti, Paris SG dhe tani Beshiktashi.

Shpresa e tifozëve është që, ashtu si në 2013, të fitohet trofeu i madh, dhe veterani 72-vjeçar nuk fshihet aspak.

Hajnkes: “Skuadra u tregua e përqëndruar dhe profesionale pavarësisht nga fitorja e thellë në ndeshjen e parë. Nuk ishte e lehtë në një stadium me publik tepër të zjarrtë, stadiumi më i zhurmshëm i Europës. Jam i kënaqur nga lojtarët e mi, edhe pse herë pas here pati ulje vëmendjeje, por kjo ishte normale. Natyrisht, ne synojmë të fitojmë Championsin, ky është objektivi, por duhet t’i marrim gjërat gradualisht. Besoj se shorti do të jetë i vështirë, pak rëndësi ka kundërshtari. Championsi nuk është një koncert me porosi”.

Gjithsesi, pavarësisht suksesit të madh në Champions, me 11 fitore radhazi e me 31 gola të shënuar në këta takime, Hajnkes e ka marrë vendimin për të ardhmen.

“Unë nuk jam në një moshë që mund të drejtoj një skuadër si Bajerni për një kohë të gjatë”, kanë qenë fjalët e tij për mediat.

Ndeshja në Stamboll, ndërkaq, ishte e gëzueshme për bavarezët jo vetëm për rezultatin, por edhe për një moment ndërprerjeje.

Ishte minuta e 49-të dhe gjyqtari anglez, Majkëll Oliver, vërshëlleu për të ndërprerë ndeshjenBajern.

Nuk ishte për zëvendësim apo karton, por sepse një mace kishte kërcyer nga reklamat në fushë.

Macja u fut në terren pasi mashtroi punonjësit e sigurisë, dhe nuk u arrit të kapej prej tyre, por zgjodhi që të kthehej përsëri në tribuna.

Bajerni vendosi të bënte një shaka dhe krijoi një sondazh në rrjetet sociale:

Kush ishte, për ju, lojtari më i mirë i ndeshjes: Tiago, Vagneri, Myleri apo Macja?

Pas disa mijëra votave, klubi bavarez deklaroi rezultatin: Ju folët, më i miri ishte MjauSanMjau./abcnews.al

mesi-1280x720.jpg
ent ela13:30 | 15/03/2018

Lionel Mesi vlerësohet lart nga gjithë bota e futbollit, pasi arriti 100 gola në Champions. Argjentinasi mbetet vendimtar për Barcelonën, ndërsa eleminoi një Çelsi aspak të keq.

Epoka e tij nisi në 2 nëntor të vitit 2005. Historia e Lionel Mesit filloi pikërisht në “Kamp Nou” me golin e parë në Champions, atë ndaj Panathinaikosit, ndërsa tani arriti në kuotën 100.

Superylli i Barcelonës, dominuesi i futbollit botëror, shprehimisht vendosi fatin e kualifikimit në duelin e madh ndaj Çelsit.

I mbiquajtur jo pa të drejtë si Perëndia e këtij sporti, ai përcaktoi se ekipi i tij duhej të shkonte në çerekfinale, dhe Blutë e Londrës, aspak zhgënjyes, duhej të ktheheshin në shtëpi.

Katalanasit triumfuan 3-0 përballë një kundërshtari që i vuri në vështirësi serioze, që goditi sërish dy herë shtyllat, dhe ky ishte vërtet një paradoks.

Kështu ndodh kur në ekip ke argjentinasin, i cili shënoi 3 nga 4 golat e Barçës ndaj Çelsit, dhe asistoi të katërtin.

Mesi: “Është një kënaqësi e madhe të arrish në 100 gola në këtë kompeticion kaq të bukur dhe të rëndësishëm. Jam I kënaqur edhe për veten, por edhe për ekipin, dhe për faktin se ia dolëm në një ndeshje shumë të vështirë, ndaj një kundërshtari tepër të fortë dhe që ka lojtarë të mëdhenj. Ne luftuam deri në fund, të bashkuar si skuadër, dhe kur rezultati arriti në 3-0, praktikisht e arritëm kualifikimin”.

Dikur Pep Guardiola thoshte se pa Mesin, do të kishte qenë ende trajner në kategorinë e dytë.

Trajneri i sotëm i Leos, Ernesto Valverde, është njeriu me fat i radhës.

Valverde: “Ndeshja nuk ishte aspak e lehtë. Rivali ishte një ekip i madh, me lojtarë të shkëlqyer. E dinim këtë që kur shorti na vuri përballë Çelsit, dhe ndodhi siç e prisnim, ndaj e vlerësoj shumë kualifikimin tonë. Është e vërtetë që Çelsi goditi katër herë shtyllat në dy ndeshje, por në Londër lojën e dominuam ne, dhe në të dyja ndeshjet, golin e kërkuam më shumë ne. Për fat, kemi në skuadër Mesin, dhe kushdo që e ka Mesin, e ka më të lehtë”.

Trajneri pa fat në mbrëmjen e 14 marsit në “Kamp Nou” e kishte emrin Antonio Konte.

Konte: “Goli i pësuar që në minutën e dytë na dëmtoi shumë, por arritëm të reagonim, krijuam raste, madje duhej të na ishte dhënë një penallti. Në dy ndeshje goditëm katër herë shtyllat ndaj Barcelonës, por në 180 minuta, diferencën e bëri një lojtar super, super i madh si Mesi. Shënoi 3 gola, dha asistin për Dembelenë, ishte shkatërrues”.

Njeriu që e pësoi direkt prej Mesit ishte portieri I Çelsit, Tibo Kurtua.

Kurtua: “Nuk mendoj se duhej të ishim eleminuar, por bëmë gabime në të dyja ndeshjet dhe u ndëshkuam. Në golin e parë, nuk e prisja që Mesi të gjuante në atë pozicion dhe i mbylla këmbët me vonesë. Ishte gabimi im”.

Mediat nuk mund të mungonin në lavdërimet pa kufi për 30-vjeçarin.

Gazeta “Marka”: Eurotunel! Mesi kthehet të bëjë diferencën me dy gola dhe një assist. Mund dy herë Kurtuan mes këmbëve!

“AS”: Goditje e La Ligës ndaj Premier Ligës! Real, Sevilja e Barça, Spanja është ekipi me më shumë ekipe në Champions!

Recital i ri i Mesit!

“El Mundo Deportivo”: Babai Ynë! Një tjetër shfaqje kolosale e Mesit që kualifikon Barçën në çerekfinale për herë të 11-të radhazi!

“Sport”: Ekstazë! Barça në çerekfinale të Championsit me një Mesi mbinjerëzor!

“Deili Mirror”: Mesi çmendet! Magjiku i Barçës hipnotizon Kurtuanë dy herë duke eleminuar Blutë trima nga Europa!

“Dhë San” bën lojë fjalësh: “Kërt-aut”, që do të thotë edhe jashtë Arenës, por edhe emri i portierit të Çelsit, pak I ndryshuar!

Tibo i hipnotizuar dy herë nga Leo!

L’Ekip: 100 historitë! Falë një dysheje, Mesi arrin barrierën e 100 golave në Champions

“La Gazeta delo Sport”: Perëndia Mesi bën diferencën mes Kontes dhe Barcelonës, 3-0!

Së fundi, nga Amerika e Jugut, “Meridiano” i Venezuelës: Legjenda shekullore! Mesi arrin 100 gola në Champions!

Mesi ka ende më pak gola sesa Kristiano Ronaldo në Ligën e Kampionëve, që ka arritur në 118, veçse kuotën 100 e mbërriti më shpejt sesa portugezi i Realit. /abcnews.al

 

 

 

skenderbeu-11-1280x720.jpg
gra moz19:49 | 14/03/2018

Skënderbeu respektoi garën në ndeshjen e Superligës të luajtur në Durrës. Barazoi në minutat e fundit duke bërë që Teuta të mbetet seriozisht e rrezikuar për të rënë nga kategoria

Në Durrës gara u nderua, por skuadra vendase u rrezikua. Skënderbeu nuk lejoi të hidheshin edhe më shumë dyshime në një kampionat të tronditur nga arbitrimet, duke i hequr Teutës fitoren nga dora në minutat e fundit.

Kryesuesit e Superligës, thuajse të shpallur kampionë, mund të pranonin edhe një humbje për t’i bërë nder durrsakëve që rrezikojnë të bien nga kategoria, por nuk e bënë.

Nuk dihet se çfarë ndikoi, karakteri i dyshes së stolit Daja-Mema, apo marrëdhëniet jo të mira mes drejtuesve të dy klubeve, por fakt është se Teuta mbeti 4 pikë prapa Vllaznisë, sërish kandidate kryesore për në Kategorinë e Parë.

Të dyja skuadrat luajtën fort në “Niko Dovana”, duke pasur raste, ndonëse golat erdhën vetëm në pjesën e dytë.
Një penallti u dha menjëherë për Teutën dhe Hila nuk gaboi, ndërsa më pas sërish pati raste në të dyja portat.

Pasi u dhanë 3 minuta shtesë, Xhejms Adeniji shtangu vendasit me golin në minutën e 92-të. Në Vlorë, gjithashtu pati barazim dhe sërish Flamurtati pati pretendime ndaj gjyqtarëve. Kundër vlonjatëve u dha një penallti, në favor të Kamzës, dhe një karton i kuq për mbrojtësin Bicaj. Raçiç kaloi Kamzën në epërsi me penallti, ndërsa vendasit barazuan me golin e afrikanit Sidibe.

Më pas, Plaku shfrytëzoi epërsinë numerike duke kaluar sërish në epërsi Kamzën e trajnerit Ndreu, por në fund u dha edhe një penallti në favor të vlonjatëve dhe Zhufo nuk gaboi.

Përsa i përket renditjes, Teuta ka tani 23 pikë, ndaj 27 të Vllaznisë, ndërsa Skënderbeu u shkëput edhe më shumë, duke pasur tani 57 pikë ndaj 42 të Kukësit që u mund në fushën e Luftëtarit.

Flamurtari, ndërkaq, është plotësisht i rrezikuar për kualifikimin në Europë, duke pasur 37 pikë, po aq sa Luftëtari në vend të tretë, ndërsa Partizani ka 36 e Kamza 34.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono