Sport

NBA-KLIVLENDI-1280x720.jpg
ent ela15:45 | 20/05/2018

Klivlendi ia doli të ngushtonte shifrat në finalen e Lindjes në basketbollin amerikan. Lebron Xhejms këtë herë nuk ishte vetëm, pasi në fitoren ndaj Bostonit u ndihmua edhe nga shokët e skuadrës.

Reagimi ishte ai që pritej dhe fitorja e madhe.

Klivlend Kavaliers nuk mund të mos e tregonte anën e tij të fortë, të paktën në njërën nga ndeshjet finale të Konferencës Lindore, aq më shumë i vënë me shpatulla pas murit.

Lebron Xhejms ishte sërish i madh, edhe pse nuk pati nevojë të tregohej madhështor, dhe Boston Sëlltiksi u mund thellë, 86-116 në Arenën e Klivlendit.

Nënkampionët e NBA-së tani janë në humbje në këtë seri vetëm me shifrat 1-2 dhe ndeshja e katërt do të luhet duke u gdhirë e marta, sërish në fushën e tyre.

Lebron shënoi 27 pikë e dha 12 asistë, por po ashtu kapi 5 topa në tabela, bllokoi 2 gjuajtje, vodhi dy topa).

Ndryshimi këtë herë ishte se edhe shokët e tjerë të skuadrës më në fund iu përgjigjën ritmit të tij.

Kevin Lov pati 13 pikë e 14 topa në tabela, Tompson 10 pikë, Smith 11, Hill 13 dhe Kajl Korver 14 pikë, duke realizuar të 4 gjuajtjet për tri pikë.

A thua prania e gati 20 000 tifozëve të tyre ndikoi kaq shumë tek forma e tyre?

Xhejms nuk pati nevojë të shënonte 41 apo 42 pikë siç ka bërë në ndeshjet e kaluara në plej of, disa prej të cilave Kavaliersët i kanë humbur.

Nëse ky është versioni i saktë, atëherë skuadra e trajnerit Tajron Lu mbetet pretendente për titullin në NBA. /abcnews.al

MUNDJE-KUPA-E-SHQIPERISE-PER-TE-RINJ-1280x720.jpg
ent ela15:20 | 20/05/2018

Kukësi e Tirana u shpallën fitues të Kupës së Shqipërisë për moshat e reja në mundje. Edhe sportistët më të mirë individualë ishin të kuksianëve dhe të tiranasve.

Nuk ishte turneu i më të mirëve, por ai i së ardhmes.

Mundja zhvilloi Kupën e Shqipërisë për dy kategori fare të njoma të moshave, atë për shkollorët dhe për para të rinjtë, pra U17.

Konkurrimi ishte i fortë në Sallën Sportive “Fahrie Hoti” në kryeqytet, me 7 klube pjesëmarrëse, dhe me nga 10 kategori peshash për të dy nivelet e moshave.

Tek shkollorët figurën më të mirë e bëri Kukësi, me skuadrën veriore që triumfoi në 4 pesha, e duke u shpallur fituese e Kupës.

Edhe sportisti më i mirë i takoi kuksianëve dhe ai ishte më i vogli prej tyre, Samuel Saraçi që triumfoi në peshën deri 32 kg.

E ndryshme situata për para të rinjtë.

Tirana arriti të dominonte ndaj rivalëve, duke fituar po 4 pesha, aq sa Kukësi tek shkollorët.

Kryeqytetasit ia dolën në peshat deri 42, 50, 69 e deri 76 kg.

Më i miri i Kupës për U17 u shpall Klevis Preçi i Tiranës, që gjithashtu ishte më i vogli ndër fitues, në peshën deri 42 kg.

Presidenti i Federatës Shqiptare të Mundjes, Martin Biba, e cilësoi aktivitetin si një sukses, ndërsa për herë të parë ish-kampioni i madh Sahit Prizreni u shfaq në rolin e sekretarit të përgjithshëm.

Kuksiani zëvendëson Ndriçim Spahiun që nuk mund të vazhdonte më, për shkak të moshës.

Tashmë, mundja do të nisë përgatitjet për Kampionatin Ballkanik që zhvillohet po në Tiranë, në muajin tetor. /abcnews.al

download-1-1280x720.jpg
ent ela12:46 | 20/05/2018

Niko Kovaç i bëri mbylljen më të mirë detyrës si trajner i Frankfurtit, duke fituar Kupën e Gjermanisë. Kroati mposhti në finale Bajernin, skuadrën që do të drejtojë sezonin e ardhshëm

“Mbreti vdiq, rroftë Mbreti”.

Parulla mesjetare franceze i shkon më së miri, ndonëse simbolikisht, Bajernit të Mynihut që sapo humbi një trajner të madh, por që mori menjëherë një tjetër teknik, që duket ai i duhuri.

Jup Hajnkes nuk e mbylli dot me lavdi epokën e tij të fundit si trajner, ndërsa Niko Kovaç u nda nga Frankfurti më së miri, duke i dorëzuar Kupën e Gjermanisë përpara sesa të marrë Bajernin në dorëzim.

Ishte një finale dramatike në stadiumin “Olimpik” të Berlinit, me bavarezët natyrshëm më të mirë, por me Ajntrahtin me besim, qetësi dhe me fat.

Presioni i kampionëve nuk dha atë që pritej, ndërsa mbrëmja ishte e duhura për ekipin më pak favorit.

Në fushën berlineze, ishte kroati tjetër, Ante Rebiç, që bëri protagonistin.

Sulmuesi shënoi golin e parë në 11’, pastaj kaloi në epërsi për së dyti Ajntrahtin në 82’, ndërsa Robert Levandovski kishte barazuar në 53’.

Bajerni goditi dy herë shtyllat (me Levandovskin e Humelsin), por golat ishin të kundërshtarëve, me Mijat Gaçinoviçin që vulosi shifrat 3-1.

Pati po ashtu dhe dy vendime të gjyqtarit të dhëna me ndihmën e teknologjisë VAR.

Fillimisht, për një penallti të pretenduar nga ekipi i Hajnkesit dhe pastaj sërish për një 11-metërsh të pretenduar, por asnjëra nuk u dha.

Një fatkeqësi që karriera e Hajnkesit përfundoi kështu, por në futboll fituesi mund të jetë vetëm një, jo dy.

Bajerni luftoi fort dhe dominoi jo pak.

Mbajti topin 77 për qind, më shumë sesa çdo ekip I Guardiolës, gjuajti 22 herë në portë, ndaj vetëm 8 të kundërshtarit, por shënoi vetëm 1 gol ndaj 3 të Ajntrahtit.

Nuk vlejti as diferenca masive në Bundesligë, me bavarezët kampionë dhe Frankfurtin të 8-in, plot 35 pikë prapa.

Skenat ishin vërtet mbresëlënëse në fund, edhe ato të lojtarëve në fushë, edhe të tifozëve që kishin 30 vjet që e prisnin këtë fitore.

Vjet, Kovaç e udhëhoqi ekipin deri në finale, por aty u dorëzua përpara Dortmundit, këtë sezon arriti majën.

Kroati 46-vjeçar, lindur pranë Berlinit, dhe rritur me shiritin e kapitenit të kombëtares në krah, u provoi drejtuesve bavarezë se nuk ishin gabuar.

fa-cup-final-chelsea.jpg
ent ela09:15 | 20/05/2018

Çelsi fitoi Kupën e Anglisë në finalen ndaj Mançester Junajtidit në stadiumin “Uembli”. Trajneri I bluve të Londrës, Antonio Konte, do të largohet nga detyra me triumf.

Trofeu më i vjetër në botës u ngjyros me blu.

Ishin londinezët e Çelsit që e fituan Kupën e Anglisë në stadiumin po londinez “Uembli”, pas një finaleje të ashpër ndaj Mançester Junajtidit.

Trajneri italian Antonio Konte mbylli sezonin, dhe me shumë gjasa edhe etapën e karrierës tek Çelsi, duke fituar sërish një kupë, ndërsa vjet mori titullin kampion.

Ishte një sfidë e pronësuar ndaj njërit prej rivalëve të tij më të mëdhenj e më armiqësorë, trajnerit të Junajtidit, Zhoze Murinjo, ndonëse në fund të ndeshjes, të dy konkurrentët i dhanë dorën njëri-tjetrit dhe u përqafuan.

Finalen e vendosi një gol me penallti shënuar nga mesfushori belg, Eden Hazar, në minutën e 22-të.

Ky ishte titulli I 8-të në histori për Çelsin, pesë prej të cilëve i ka fituar në epokën e presidentit dhe pronarit Roman Abramoviç.

Themeluar 147 vjet më parë, në 1871, Kupa e Anglisë është gara më e vjetër e futbollit në botë, ndërsa ky I këtij viti ishte edicioni numër 137.

Pavarësisht fitores të kompeticionit të lavdishëm, Konte mund të shkarkohet, sidomos pasi nuk mundi ta kualifikonte Çelsin për në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm.

Këtë gjë e bëri Murinjo, pra Junajtid do të luajë në Champions, edhe pse këtë vit nuk arriti të fitonte asnjë trofe. /abcnews.al

tifoze.jpg
gra moz12:56 | 18/05/2018

Tifozat e Vllaznisë kanë protestuar kundër bashkisë dhe futbollistëve të këtij ekipit. Shkak është bërë gjendja në të cilën ndodhet ekipi, i cili ka rënë nga kategoria Superiore në kategorine e Parë. Tifozat kanë hedhur vezë, tymuese, letra tualeti dhe kanë bërë thirrje kundër bashkisë.

Tifozët më të zjarrtë të kuqebluve nuk pajtohen me rënien e Vllaznisë nga kategoria, e cila sot një vit kremton edhe 100-vjetorin e themelimit të saj. Situata është e rëndë pasi kuqeblutë pas 57 vitesh e shohin veten një kategori më poshtë dhe tifozët me këtë gjendje nuk mund të pajtohen. Vllaznia ka 7 vite që administrohet nga Bashkia e Shkodrës./abcnews.al

golden-state.jpg
gra moz14:25 | 17/05/2018

Barazohet rezultati në finalen e Perëndimit në basketbollin amerikan. Hjuston mposht thellë kampionen Golden Stejt, pavarësisht paraqitjes së madhe të Kevin Durantit.

Shumëkush ishte bërë gati për t’i shkruar nekrologjinë.

Hjuston Rokits i provoi krejtësisht të gabuar duke reaguar pas humbjes së rëndë në finalen e parë të Konferencës Perëndimore në NBA, e duke arritur një fitore madhështore.

Stili i skuadrës më të mirë të sezonit të rregullt u vu masivisht në dyshim, por vetë basketbollistët e Hjustonit dhe trajneri i tyre, Majk D’Antoni, ishin plotësisht të bindur në vetvete.

Ata patën të drejtë siç e tregoi rezultati 127-105 ndaj kampiones në fuqi, Golden Stejt.

Kapiteni Xhejms Harden këtë herë e pati ndihmën e duhur nga shokët e ekipit, sidomos nga Erik Gordon.

Basketbollisti me numrin 10 shënoi po aq pikë sa Hardeni, plot 27, duke qenë vazhdimisht i saktë, sidomos për tri pikë.

Gjithsesi, vendasit nuk patën vetëm këtë dyshe, pasi Taker realizoi 22 pikë, Ariza 19 e Kris Pol shtoi 16 pikë.

Formacioni nga Teksasi jo vetëm përmirësoi shumë lojën në sulm, por ishte tepër lart edhe në mbrojtje, duke mos lejuar yjet miq që të shfaqnin klasin e tyre.

Golden Stejti bëri shumë pak këtë herë, dhe i vetmi që nuk u dorëzua deri në fund ishte Kevin Durant.

I ardhuri nga Oklahoma dha paraqitjen e dytë të madhe radhazi, duke shënuar 38 pikë e duke gabuar shumë pak në gjuajtjet e tij.

Sidoqoftë, avantazhin dhe morali kanë kaluar nga ana e Hjustonit, edhe pse epërsia e faktorit fushë mbetet sërish për Golden Stejtit.

Ndeshja e tretë, dhe më pas ajo e katërt, do të luhen në Arenën e kampionëve në Oklend, të cilët do të përpiqen të marrin një avantazh vendimtar për t’u kualifikuar për në finalen e madhe të NBA-së./abcnews.al

fshf-1.jpg
gra moz14:20 | 17/05/2018

Përcaktohen afatet e vitit të ardhshëm të futbollit shqiptar. Federata merr vendimet për Superligën, Kategorinë e Parë dhe Superkupën.

Në pritje të kalendarit, dihen datat e sezonit të ri.

Klubet e Superligës, Kategorisë së Parë dhe ata që do të diskutojnë Superkupën, morën vesh se kur do të nisin e kur do të përfundojnë aktivitetet e vitit të ardhshëm të futbollit.

Komiteti Ekzekutiv i Federatës, në mbledhjen e radhës, vendosi që Superliga të nisë në 19 gusht dhe të përfundojë në 19 Maj 2019, gjithnjë nëse nuk do të ketë zhvendosje të datave për shkak të kombëtares apo nga kërkesat e mundshme të klubeve.

Rifillimi i kampionatit pas pushimit dimëror është parashikuar në 26 Janar 2019.

Po ashtu, Kategoria e Parë do ta ketë nisjen në 9 Shtator dhe përfundimin në 11 Maj.

Pretendentët për Superkupën, Skënderbeu e Laçi, do ta luajnë ndeshjen mes tyre në 12 Gusht të këtij viti.

Edicioni në vazhdim i Superligës ka ende dy javë deri në përfundim dhe pritet të mbyllet mesjavën e ardhshme, ndërsa Kategoria e Parë i dha fund konkurrimit me finalen në “Elbasan Arena” fituar nga Tirana ndaj Kastriotit me shifrat 2-0./abcnews.al

kategoria-e-pare.jpg
gra moz12:42 | 17/05/2018

Tirana fitoi vërtet titullin kampion në Kategorinë e Parë, por rrezikon sërish të bjerë nga Superliga. Presidenti Halili ka afat deri në fillim të Qershorit për të shlyer borxhin e radhës.

Një realitet virtual për emrin më të madh në Shqipëri.

Tirana nuk është e sigurt për Superligën as pas sigurimit të saj në fushën e lojës, dhe as pas fitores së finales së Kategorisë së Parë ndaj Kastriotit.

Dy golat e Bedri Grecës dhe trofeu për të cilin me të drejtë nuk u festua, mund të mbeten thjesht një sukses pa vlerë, pasi borxhet ia rrezikojnë statusin klubit 24 herë kampion në vend.

Çështja më urgjente është ajo e detyrimit prej 10.7 milionë lekësh të reja ndaj ish-lojtarit Gjergji Muzaka.

Për këtë arsye, Tiranës iu hoqën fillimisht 3 pikë nga Komisioni i Disiplinës në Federatë, me vendimin e datës 8 Maj të këtij viti, ndërsa u paralajmërua se do të ketë masa të tjera.

Nëse nuk paguan deri në 22 Maj, kryeqytetasve u hiqen edhe 3 pikë të tjera në renditje, ndërsa nëse kjo nuk ndodh deri në 2 Qershor, atëherë Tirana zbritet sërish në Kategorinë e Parë.

Presidenti Refik Halili u shpreh pas finales ndaj Kastriotit se do të gjejë akord me Muzakën, dhe se skuadra nuk ka asnjë rrezik.

Gjithsesi, burime pranë lojtarit bëjnë me dijë se ai nuk ka dëshirë të bëjë marrëveshje, por të marrë pagesën e plotë, siç i takon.

Gjithsesi, burime në Federatë dhanë siguri se do të ketë një marrëveshje, por jo me ndihmën e institucionit të drejtuar nga presidenti Duka, dhe se Tirana do të mbetet në Superiore.

Ndaj vetë Federatës, klubi bardheblu ka mbi 200 000 euro borxhe, në bazë të marrëveshjeve të mëparshme, dhe burimet e mësipërme bëjnë me dijë se kjo gjendje nuk mund të zgjasë pa fund.

Hallet e Tiranës nuk përfundojnë me kaq.

Ka mjaft gjyqe të fituara ndaj saj, nga ata që pretendojnë të shlyhen financiarisht, dhe ka vendime të shumta në Qendrën Kombëtare të Biznesit mbi vendosje të sekuestros ndaj llogarive të klubit.

Vendimi më i fundit në 28 shkurt të këtij viti, ndërsa njoftohet se edhe ish-trajneri Alban Tafaj e ka fituar gjyqin e tij.

E tillë është gjendja në klubin më të shquar të futbollit shqiptar, i cili vazhdon të jetë në luftë me tifozët e tij ultras.

Tifogrupi “Tirona Fanatics” nuk kremtoi aspak fitoren e titullit në Kategorinë e Parë, ndërsa ditë më parë akuzoi si fajtor presidentin Halili pas dënimit të fundit të dhënë nga Disiplina.

Tiranës i mbetet të bëjë sa më shpejt një marrëveshje ose të bjerë sërish nga kategoria./abcnews.al

atleticoo.jpg
gra moz10:53 | 17/05/2018

Atletiko e Madridit fiton Ligën e Europës duke mundur 3-0 në finale, Olimpikun e Marsejës. Trajneri Simeone hyn në histori, ndërsa shqetësimi i vetëm është largimi i mundshëm i sulmuesit kryesor, Griezman.

Spektakli nuk vonoi shumë t’ia linte vendin futbollit. Nga muzika e vallja, në stadiumin e Lionit u kalua tek ajo për të cilën ishin mbledhur dhjetëra mijë njerëz, finalja e Ligës së Europës.

Ish-ylli i Francës, Abidal, prezantoi kupën, ndërsa dy finalistët, Atletiko e Madridit dhe Olimpiku i Marsejës, nuk vonuan të dilnin në fushë. Parashikimet ishin të gjitha për spanjollët e trajnerit të dënuar, Diego Pablo Simeone, të cilët nuk zhgënjyen edhe pse nuk e patën aspak të lehtë.

Përballë talentit, entuziazmit dhe lojës sulmuese të marsejezëve të trajnerit Rudi Garsia, u vunë përvoja, klasi dhe karakteri i fortë i Atletikos. Suksesi u bë më i sigurt nga prania në fushë e një lojtari, sulmuesit kryesor të madrilenëve, Antoine Griezmann.

Ishte francezi që shkëlqeu në qytetin ku u rrit dhe në stadiumin, ku kishte vënë këmbë që i vogël. Ai shënoi dy gola, madje dy të parët, dhe ndryshoi rrjedhën e ndeshjes, të cilën francezët e kishin nisur më mirë.

Simeone e ndoqi ndeshjen në një kabinë të izoluar në tribunë, duke qenë i paduruar si gjithnjë. Trajneri argjentinas, me këtë trofe, u barazua me legjendën tjetër Luis Aragones, si tekniku më i suksesshëm i Atletikos, të dy me nga 6 kupa të fituara.

Diego Simeone: “Natyrisht që jam i kënaqur. Një sukses i arritur pas një pune shumë të mirë vit pas viti, dhe ishte një fitore e merituar. E kam thënë gjithnjë, që mënyra më e mirë për të fituar, është duke e provuar gjithnjë e duke punuar fort. Humbëm dy finale Championsi, vjet humbëm gjysmëfinalen e Championsit, por këtë herë patëm një tjetër mundësi për të fituar. Nuk ishte e lehët pasi Marseja e nisi ndeshjen më mirë, por e morëm veten dhe luajtëm një pjesë të dytë shumë të fortë”.

Problemi i madh për Simeonen tani është e ardhmja e Grizemann-it. Besohet se sezonin tjetër sulmuesi do të veshë fanelën e Barcelonës, që është gati të paguajë klauzolën prej 100 milionë eurosh në kontratën e tij. Vetë Griezmann foli vetëm për ndeshjen, në përfundim të saj.

Antoine Grizman: “Ishte kënaqësi të fitoja një trofe këtu, në shtëpinë time. Kam qenë në këtë stadium si tifoz, ndërsa më pas kam luajtur dhe kam fituar për 14 vjet në Spanjë. Më vjen mirë që fituam me golat e mi, por nuk ishte e lehtë, pasi Marseja është një ekip shumë sulmues dhe na detyroi të mbroheshim fort. Për fat, kemi përvojë në finale dhe ruajtëm gjakftohtësinë”.

Grizman u largua nga gazetari pa e lejuar ta pyesë për të ardhmen, por kësaj pyetjeje nuk iu shmang dot Simeone.

Diego Simeone: “Griezmann tregoi atë që ka treguar gjatë gjithë kohës, që është një nga sulmuesit më të mirë të botës. Nuk është hera e parë që e bën. Shpresoj të jetë i kënaqur dhe i lumtur, dhe shpresoj që të qendrojë me ne. Ka mjaft arsye për ta bërë këtë. Gjithsesi, nëse do të rrijë apo jo, kjo është pyetje për të, jo për mua”.

Atletiko mbylli kështu një sezon të vështirë, ku u eleminua nga Championsi dhe nga Kupa e Mbretit, por ku u shpall nënkampione e Spanjës si dhe fitoi një nga dy trofetë e rëndësishëm kontinentalë.

Kjo ishte Liga e tretë e Europës për klubin spanjoll, që u barazua me gjigandët Liverpul, Juventus e Inter, duke mbetur vetëm prapa Seviljes që ka 5 kupa të tilla.

Edicioni mbyllet këtu, ndërsa pritet me ambicie viti i ardhshëm sportiv. Pavarësisht optimizmit, besohet se Griezmann ka luajtur ndeshjen e tij të fundit për Atletikon./abcnews.al

bostonn.jpg
gra moz14:36 | 16/05/2018

Boston Sëlltiks fitoi edhe ndeshjen e dytë finale të Konferencës Lindore në basketbollin amerikan. Kjo, pavarësisht se Lebron Xhejms pati një paraqitje madhështore.

Një lule nuk e sjell dot pranverën.

Kështu është fjala e urtë, dhe të paktën jo gjithnjë një superyll mund të fitojë i vetëm ndaj një skuadre.

Lebron Xhejms e ndjeu mirë këtë në Arenën e Bostonit, kur Klivlendi pësoi sërish humbje ndaj Sëlltiksave duke qenë në dizavantazh 0-2 me ndeshje në finalen e Konferencës Lindore të NBA-së.

Më i miri basketbollist në botë nuk e la aspak në baltë ekipin e tij, por shënoi plot 42 pikë, si dhe kapi 10 topa në tabela e shërbeu 12 asistë.

Një tripëll dabëll, që pati edhe një bllokim gjuajtjeje dhe peshë kosha për tri pikë.

Rrallë herë Lebroni ka qenë më mirë sesa mbrëmjen e fundit, por përsëri doli pak.

Klivlendi, nënkampion në fuqi, nuk iu përgjigj siç duhet udhëheqësit, dhe vetëm Kevin Lov pati një ndeshje pozitive, me 22 pikë e 15 topa në tabela.

Nëntë lojtarët e tjerë që ishin në parket kontribuuan gjithsej vetëm me 30 pikë, diçka që dënoi Kavaliersët.

Bostoni ndërkaq pati paraqitjen e dytë radhazi kolektive.

Formacioni rinor vendas sërish nuk u pengua aspak nga mungesa e yllit kryesor, Kajri Irvingut të dëmtuar, por secili nga lojtarët bëri detyrën.

Xhejlin Braun ishte më i miri me 23 pikë, 7 topa në tabela e 3 asistë, veçse nuk mbetën aspak prapa shokët e tij si Markus Morris, Xhejzën Tatëm, Al Horfort apo Terri Rozier.

Bostoni ia doli 107-94 duke ruajtur epërsinë e faktorit fushë dhe duke qenë një rrezik shumë i madh për Klivlendin dhe Xhejmsin.

Edhe pse basketbollistët e tanishëm kanë shumë pak përvojë, sërish efekti i një fanele kaq legjendare mund të jetë magjik, siç ka qenë gjatë gjithë këtij sezoni, sidomos tani në plej of.

Lebron e di mirë këtë, e di edhe se në moshën 33-vjeçare ai mund të mos e përballojë dot fizikisht një sezontë gjatë, më të gjatin e karrierës së tij./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono