Showbiz

shkira-1.png
ger ta17:55 | 10/12/2019

Moderatorja Einxhel Shkira ka publikuar disa foto në Instastory, me anë të të cilave ka dhënë disa mesazhe.

Prezantuesja e emisionit sportiv “Pressing” në Abc News shkruan se njerëzit dashurohen lehtësisht me të, pasi i përket shenjës së Shigjetarit në horoskop.

Bukuroshja shkruan se të lindurit e kësaj shenje sado që sulmohen tallen, shahen në rrugën drejt famës, ata e kalojnë gjithçka me një postim dhe shumë të qeshura.

“Ata i bëjnë miqtë lehtë dhe shpesh pa dashje i bëjnë njerëzit të dashurohen me ta. Sado që sulmohen tallen, shahen në rrugën drejt famës, ata e kalojnë gjithçka me një postim dhe shumë të qeshura, a thua se shigjetat nuk drejt tyre,”– shkruan ajo në dy postime.

Kujtojmë se pak javë më parë Einxhel ishte kryefjala e mediave rozë, pas sherrit me Kejvina Kthellën. Mos vallë këto mesazhe moderatorja e ka në adresë të Kthellës?/abcnews.al

Shkira.png
Veronik Istrefaj17:02 | 10/12/2019

Mbrëmë, në emisionin “Pressing” në ABC News, ishte i ftuar trajneri i kombëtares shqiptare të futbollit, Edoardo Reja. Emisioni u moderua si zakonisht nga Gerti Çarçani dhe bukuroshja Einxhel Shkira, e cila shpeshherë “ngacmoi” strategun e kombëtares kuqezi.

Në përfundim të intervistës së Rejës, Shkira i tha trajnerit italian se është një figurë shumë e dashur për të gjithë shqiptarët, dhe përveç kombëtares, edhe ai tashmë mund të quhet dashuri.

Biseda në studio:

Shkira – “Jo vetëm kombëtarja është një dashuri, tani mund të themi që edhe trajneri është dashuri”.

Çarçani – “Kolegia më tha se trajneri është dashuri”.

Reja – “Faleminderit (qesh)”.

Shkira – “Është e qartë se Reja ka fituar zemrat e të gjithë shqiptarëve dhe dua ta falënderoj shumë që ishte me ne sot dhe iu përgjigj pyetjeve tona. I urojmë suksese dhe ta shikojmë me rezultate sa më të mira në kombëtaren tonë”.

Çarçani – “Edhe me prezencën tënde (drejtuar Shkirës) në konferencën për shtyp”.

Shkira – “Patjetër, në stadium dhe në konferenca për shtyp”./abcnews.al

black101.jpg
So Nila15:22 | 10/12/2019

Këngëtarja e grupit të famshëm, Roxette, Marie Fredriksson është ndarë nga jeta. Ajo ndërroi jetë, pas një beteje 17-vjeçare me kancerin. Këngëtarja suedeze arriti sukses global në vitet ’90 me hitet “Listen to your heart” dhe “It must have been love”, që asokohe pushtuan botën.

Në vitin 2002, Marie ra pa ndjenja në kuzhinën e saj dhe doktorët zbuluan se kishte tumor në tru. Ajo u kurua për 3 vite dhe foli për frikën dhe përjetimet e saj në këngën e titulluar “The Change”.
Në 2005-ën, ajo rrëfeu për një gazetë suedeze se tri vitet e kurimit kishin qenë shumë të vështira për të, por tanimë ishte e shëndetshme. Në vitin 2008, ajo surprizoi fansat e Roxette me një shfaqje surprizë duke iu bashkuar në skenë pjesëtarit tjetër të bandës, Gessle, në një koncert në Amsterdam.

Më pas grupi i famshëm organizoi një tur rikthimi dhe biletat u shitën në kohë rekord në Europë.

Por, në vitin 2016, gjendja shëndetësore e Marie u përkeqësua sërish dhe doktorët e këshilluan të anulonte turet muzikore. Ajo luftoi fort për të mposhtur sëmundjen, por kësaj radhe nuk ia doli dhe u nda nga jeta, në moshën 61-vjeçare.
Lajmin e hidhur e ka konfirmuar miku i saj,i cili u shpreh se gjërat s’do jenë më njësoj pa Marie-n.

“Ke qenë një mikeshë e mrekullueshme për 40 vite. Gjërat nuk do të jenë më kurrë njësoj”, -ka shkruar ai./abcnews.al

auto_adrianamatoshi_57441901_343707862938464_6930493601560448957_n-11556092605.jpg
So Nila13:29 | 10/12/2019

Adriana Matoshi, aktorja shqiptare nga Kosova ka rrëfyer më shumë për karrierën dhe për periudhën më të errët të jetës së saj. Ajo ka treguar se para 7 viteve, kur ishte shtatzënë me fëmijën e katërt, zbuloi se kishte tumor në kokë.

“Në vitin 2012 kam qenë shtatzënë me fëmijën e katërt. Gjithçka ishte shumë në rregull deri në një moment kur kisha marramendje dhe të vjella të shtuara. E kuptova që nuk ishte vetëm prej shtatzënisë, në kokën time kishte një tumor. Nuk i kam treguar askujt. M’u ofrua të luaj në filmin ‘Kthimi’, refuzova në fillim, por më pas mendova se ka për të qenë roli im i fundit. Pranova! Tri ditë kemi xhiruar. Kisha dhimbje të tmerrshme, sidomos natën e fundit. Mendova se atë natë do lindja.  Ishte një periudhë e rëndë, e vështirë, por që ka kaluar me sukses.

Në 27 janar 2012, kur unë kam lindur Pinean, më kanë telefonuar prej Amerikës duke më uruar për vajzën dhe duke më dhënë lajmin se edhe filmi ka fituar. Kam parë lajmet në TV dhe më kanë krahasuar me aktore të Hollywood-it. Kam qenë shumë e lumtur, por nuk e dija si do të shkonte gjithçka.
Kam dashur shumë të jetoj, edhe pse ka qenë e vështirë, sepse sapo kisha lindur. Për shkak të tumorit humba edhe shikimin, por me kalimin e kohës munda sërish të shikoj. Tri javë pasi linda vajzën, kam shkuar jam operuar në kokë. Ka qenë shumë e vështirë, si nga ana emocionale, edhe nga dhimbjet që kisha. Por më ka shërbyer shumë nga ana profesionale. Më kujtohen këto gjëra, kur duhet të hyj në ndonjë rol”, -është shprehur ajo.

Megjithatë, Matoshi gjeti forcën të vazhdonte para dhe duket se gjithë këto vështirësi e bënë më të fortë.

“Në një moment, i thashë vetes: A do të biesh në fund të pusit dhe mos të të dojë as fëmija yt, apo zgjedh të vazhdosh, me profesionin më të bukur në botë, të prish përpara …sepse je e re dhe shëndoshë e mirë? A të kujtohet tumori? A të kujtohet që je rrëzuar prej kalit dhe ke qëndruar katër muaj pa lëvizur? Kam pasur shumë raste të vështira, por shyqyr Zotit jemi mirë dhe po vendos të jetoj. Më ka dhënë Zoti një superfuqi. I kisha të gjithë njerëzit e dashur mirë dhe kuptova që kisha shumë gjëra të mira që deri në atë moment nuk i kisha parë”, -rrëfeu ajo.

Adriana ka treguar gjithashtu, se mundohet të jetë një nënë e mirë dhe të gjejë kohën për katër fëmijët e saj, pavarësisht angazhimeve të shumta./abcnews.al

5d640d95183561223a8b45e0.jpg
So Nila13:02 | 10/12/2019

Forbes ka publikuar listën e artistëve më të paguar në botë për vitin 2019

Edhe këtë vit Taylor Swift dhe Kanye West janë në një konkurrencë të ashpër me njëri-tjetrin për titullin e artistit më të paguar në botë.

Këtë vit është këngëtarja, Taylor Swift e cila qëndron në krye të listë me 185 milionë dollarë falë një marrëveshje të re dhe pas përfundimit të turneut të saj më të fundit.

Në vendin e dytë është reperi i suksesshëm Kanye West, me 150 milionë USD.

Ed Sheeran dhe The Eagles bien përkatësisht në vendin e tretë dhe të katërt, duke fituar 110 milionë USD dhe 100 milionë dollarë USD.

Më pas qëndron Elton John, duke mbledhur 84 milionë dollarë gjatë turneut të tij.

Ndërsa çifti i njohur Jay-Z dhe Beyonce në vendin e gjashtë përkatësisht në të shtatin.

Më poshtë dhjetë artistët më të paguar sipas Forbes për vitin 2019:

1. Taylor Swift (185 milionë dollarë)

2. Kanye West (150 milionë dollarë)

3. Ed Sheeran (110 milionë dollarë)

4. The Eagles (100 milionë dollarë)

5. Elton John (84 milionë dollarë)

6. Jay Z (81 milionë dollarë)

7. Beyonce (81 milionë dollarë)

8. Drake (75 milionë dollarë)

9. Diddy (70 milionë dollarë)

10. Metallica (68. 5 milionë dollarë) /abcnews.al

1_Royal-Familys-Instagram-shares-archive-footage-of-the-Queens-first-televised-Christmas-speech-in-1.jpg
So Nila09:19 | 10/12/2019

Llogaria në Instagram e Royal Family ka postuar një video të Mbretëreshës Elizabeth ku jep fjalimin e saj të parë për Krishtlindje në televizion në moshën 31 vjeç, transmetuar nga ” Long Library ”  në Sandringham, Norfolk.

Fansat e Mbretëreshës u çuditën se si dukej mbretëresha e re më shumë se 60 vite më parë.

Mbretëresha Elizabeth, është 31 vjeç në videon bardhë e zi të vitit 1957 që është postuar në  instagram, duke iu drejtuar anëtarëve të publikut me një fustan mbrëmje dhe gjerdan perlash të dhuruar nga babai i saj Mbreti George VI kur ajo u bë 21 vjeç.

Gjyshi i saj ka transmetuar i pari mesazhe falenderimi për Krishtlindje, në vitin 1932.

Dhe mbas saj ishte vetë mbretëresha e cila filloi të jeptë drejtpërdrejt mesazhe për Krishtlindje.

“Sot është një tjetër pikë referimi, sepse televizioni ka bërë të mundur që shumë prej jush të më shohin në shtëpitë tuaja në ditën e Krishtëlindjes”: deklaroi mbretëresha.

Mbretëresha Elizabeth regjistroi mesazhin e saj të parë për Krishtlindje në radio në Sandringham, Norfolk në vitin 1952. Ajo ishte 26 vjeç në atë kohë, dhe kishin kaluar vetëm disa muaj pas vdekjes së babait të saj.

Pesë vjet më vonë, ajo mbajti fjalimin e saj të parë festiv televiziv nga Pallati Buckingham.

Një përdorues në Instagram u mahnit me shikimin e Mbretëreshës në moshën 31-vjeçare. Ata komentuan që: “Ajo ishte aq e re. Ajo duket si një fëmijë”.

Një tjetër tha: “Dhe çfarë privilegji i vërtetë duhet të ketë qenë të jesh në gjendje të shohësh dhe të dëgjosh për herë të parë Madhërinë e saj. Rroftë Mbretëresha.”

Në fjalimin e plotë, i cili mund të shihet në YouTube, Mbretëresha vazhdon: “Shpresoj shumë që kjo video do ta bëjë mesazhin tim për Krishtlindje më personal dhe të drejtpërdrejtë./abcnews.al

Beyonce-THUMB.jpg
So Nila08:38 | 10/12/2019

Diva e muzikës, Beyonce, ka realizuar një intervistë për prestigjozen “Elle”, duke rrëfyer më shumë për jetën e saj private.

Ndër të tjera, këngëtarja ka folur hapur për herë të parë edhe për dhimbjen që i shkaktuan abortet.

Gjithashtu, Beyonce tregoi sesi arriti të merrte forcë sërish për t’i bërë ballë jetës dhe për t’u bërë e fortë për fëmijët e saj të tjerë.

“Suksesi për mua tani ka një tjetër pamje. Mësova se dhimbja dhe humbjet janë një dhuratë. Abortet më mësuan që duhet të isha “mamaja” e vetes sime, pasi të isha mamaja e dikujt tjetër. Pastaj erdhi Blue dhe qëllimi im i jetës ndryshoi. Unë vdiqa dhe rilinda përsëri në marrëdhënien time dhe kërkesat ndaj vetes time u bënë akoma edhe më të forta. Është e vështirë për mua të kthehem pas. Të jem “numri një”, s’ishte më prioriteti im.”-ka rrëfyer ajo./abcnews.al

 

owen-wilson-16242100-1-402.jpg
So Nila08:33 | 10/12/2019

Edhe pse dokumente zyrtare vërtetojnë që ai është babai i një vajze të quajtur Lyla, aktori hollivudian Owen Willson ende nuk është i bindur.

Ylli i filmit “Wedding Crashes” ka një vajzë të vogël me ish të dashurën e tij Varunie Vongsvirates që nuk pranon ta takojë.

Megjithatë, ai po sigurohet që vogëlushja po merr përkujdesjen e duhur duke paguar çdo muaj 25 mijë dollarë për shëndetin dhe nevojat e saj. Që në momentin që Lyla ka lindur, Owen nuk ka pranuar ta takojë duke theksuar se ajo nuk është vajza e tij.

Një vendin i çuditshëm por i vërtetë! Wilson ka gjithashtu edhe 2 djem me dy ish partnere për të cilët thuhet se është një baba i mrekullueshëm./abcnews.al

golden-globes.jpg
So Nila15:59 | 09/12/2019

Janë publikuar të gjitha nominimet për “Golden Globes 2020”, ceremoni kjo që është një tregues i rëndësishëm për filmat që mund të nominohen për OSCARS.

Nominimet i dominon Netflix, me 4 filma në kategoritë kryesore, si  ato për filmat më të mirë të vitit në Dramë dhe Komedi.

“Marriage Story” ka gjashtë nominime, i ndjekur nga “The Irishman” dhe “Once Upon a Time in Hollywood” me pesë nominime secili.

Joker dhe The Two Popes kanë nga 4 nominime secili.

“Golden Globes” do të mbahet më 5 janar.

Kjo është lista e plotë e nominimeve:

1.Filmi më i mirë – Dramë

“The Irishman” (Netflix)

“Marriage Story” (Netflix)

“1917” (Universal)

“Joker” (Warner Bros.)

“The Two Popes” (Netflix)

2.Filmi më i mirë – Muzikal ose Komedi

“Once Upon a Time in Hollywood” (Sony)

“Jojo Rabbit” (Fox Searchlight)

“Knives Out” (Lionsgate)

“Rocketman” (Paramount)

“Dolemite Is My Name” (Netflix)

3.Seria më e mirë televizive – Dramë

“Big Little Lies” (HBO)

“The Crown” (Netflix)

“Killing Eve” (BBC America)

“The Morning Show” (Apple TV Plus)

“Succession” (HBO)

4.Seria më e mirë televizive – Muzikal ose Komedi

“Barry” (HBO)

“Fleabag”

“The Kominsky Method” (Netflix)

“The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)

“The Politician” (Netflix)

5.Filmi më i mirë i animuar

“Frozen II” (Disney)

“How to Train Your Dragon: The Hidden World” (Universal)

“Missing Link” (United Artists Releasing)

“Toy Story 4” (Disney)

“The Lion King” (Disney)

6.Regjisori më i mirë në film

Bong Joon-ho (“Parasite”)

Sam Mendes (“1917”)

Todd Phillips (“Joker”)

Martin Scorsese (“The Irishman”)

Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)

7.Aktori më i mirë në film – Dramë

Christian Bale (“Ford v Ferrari”)

Antonio Banderas (“Pain and Glory”)

Adam Driver (“Marriage Story”)

Joaquin Phoenix (“Joker”)

Jonathan Pryce (“The Two Popes”)

8.Aktorja më e mirë në film – Dramë

Cynthia Erivo (“Harriet”)

Scarlett Johansson (“Marriage Story”)

Saoirse Ronan (“Little Women”)

Charlize Theron (“Bombshell”)

Renée Zellweger (“Judy”)

9.Aktorja më e mirë në film – Muzikal ose Komedi

Awkwafina (“The Farewell”)

Ana de Armas (“Knives Out”)

Cate Blanchett (“Where’d You Go, Bernadette”)

Beanie Feldstein (“Booksmart”)

Emma Thompson (“Late Night”)

10.Aktori më i mirë në film – Muzikal ose Komedi

Daniel Craig (“Knives Out”)

Roman Griffin Davis (“Jojo Rabbit”)

Leonardo DiCaprio (“Once Upon a Time in Hollywood”)

Taron Egerton (“Rocketman”)

Eddie Murphy (“Dolemite Is My Name”)

11.Aktorja më e mirë në rol dytësor

Kathy Bates (“Richard Jewell”)

Annette Bening (“The Report”)

Laura Dern (“Marriage Story”)

Jennifer Lopez (“Hustlers”)

Margot Robbie (“Bombshell”)

12.Aktori më i mirë në rol dytësor

Tom Hanks (“A Beautiful Day in the Neighborhood”)

Anthony Hopkins (“The Two Popes”)

Al Pacino (“The Irishman”)

Joe Pesci (“The Irishman”)

Brad Pitt (“Once Upon a Time in Hollywood”)

13.Skenari më i mirë në film

Noah Baumbach (“Marriage Story”)

Bong Joon-ho and Han Jin-won (“Parasite”)

Anthony McCarten (“The Two Popes”)

Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)

Steven Zaillian (“The Irishman”)

14.Kënga më e mirë origjinale në film

“Beautiful Ghosts” (“Cats”)

“(I’m Gonna) Love Me Again” (“Rocketman”)

“Into the Unknown” (“Frozen II”)

“Spirit” (“The Lion King”)

“Stand Up” (“Harriet”)

15.Filmi më i mirë i huaj

“The Farewell” (A24)

“Pain and Glory” (Sony)

“Portrait of a Lady on Fire” (Pyramide Films)

“Parasite” (CJ Entertainment)

“Les Misérables” (BAC Films, Amazon)

16.Seria më e mirë e limtuar

“Catch-22″ (Hulu)

“Chernobyl” (HBO)

“Fosse/Verdon” (FX)

The Loudest Voice (Showtime)

“Unbelievable” (Netflix)

17.Aktorja më e mirë në serial 

Jennifer Aniston (“The Morning Show”)

Olivia Colman (“The Crown”)

Jodie Comer (“Killing Eve”)

Nicole Kidman (“Big Little Lies”)

Reese Witherspoon (“Big Little Lies”)

18.Aktori më i mirë dramë

Brian Cox (“Succession”)

Kit Harington (“Game of Thrones”)

Rami Malek (“Mr. Robot”)

Tobias Menzies (“The Crown”)

Billy Porter (“Pose”)./abcnews.al

 

0_Princess-Charlotte-fourth-birthday.jpg
So Nila15:45 | 09/12/2019

Princesha Charlotte dëshiron një kalë të vogël për Krishtlindje dhe është “e fiksuar me kuaj” ashtu si gjyshja e saj .

Por babai i saj Princi William, 37 vjeç, thuhet se nuk ka dëshirë të lejojë që katër vjeçarja të ketë një të tillë, sepse ai mendon se është shumë e vogël.

Një burim tha për revistën Closer se: “Charlotte është  njësoj si  mbretëresha Elizabeth dhe është e fiksuar pas kuajve.

“Ajo ka kërkuar një kalë të vogël, por mund të duhet të presë deri vitin e ardhshëm, sepse William mendon se shumë e vogël.”

Gjithashtu  vëllai më i madh i Charlotte, George, 6 vjeç, ka shumë dëshirë të marrë një raketë të re tenisi dhe tavoline futbolli për Krishtlindje  pasi ai është shumë i dhënë mbas sportit.

George është me të vërtetë i dhënë mbas tenisit dhe ka kërkuar një raketë të re dhe një tryezë futbolli, “tha burimi.

Mbretërsha ka filluar të kalërojë në moshën 6-vjeçare .

Ajo vazhdon të këtë të njëjtin pasion edhe sot dhe ka fituar 7,768,448 mijë paund  nga garat me kuajt e saj gjatë 31 viteve të fundit.

Dhe këtë pasion ia ka trashëguar mesa duket edhe mbesës së saj./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono