Rajoni

LIQENI-NE-GREQI_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
ent ela12:50 | 21/09/2019

Një liqen në Greqi është kthyer në një liqen fantazëm pasi niveli i ujit ka rënë në 60 centimetra si pasojë e thatësirës. Për këtë arsye rreth zonës së liqenit janë gjetur me mijëra peshq të ngordhur

Nga gjashtë metra thellësi tashmë ka vetëm 60 centimetra. Mijëra peshq të ujërave të ëmbël, janë gjetur  të ngordhur përreth liqenit Koroneia në Greqi ku niveli i ujit është ulur në mënyrë drastike. Përveç thatësirës aktuale, një rol të rëndësishëm në reduktimin drastic të nivelit të ujit të liqenit ka ndikuar dhe blokimi me mbeturina dhe kallamishte i kanalit të krijuar për të devijuar ujin nga dy kanale në liqen dhe të bllokadave që hapen me raste. Sipas veterinerëve një gjë e tillë ishte e lehtë për tu parashikuar. Kjo sepse kur ka thatësi dhe niveli I ujit zbret algat e ndotura dhe bakteret prodhojnë biotoksinë. Rezultati është një masakër e peshqve. Zona ndërkohë është transformuar në një vend – fantazëm./ABC News Albania 24/7

aaaaaaaaaaa.jpg
G. P.18:09 | 20/09/2019

Greqia ka marrë titullin e kryeqytetit europian të cigareve të falsifikuara. Mediat në vendin fqinj raportojnë se brenda dy vitesh, policia greke ka mbyllur nëntë fabrika duhani në vend.

Policia greke ka zbuluar dhe asgjesuar dy vitet e fundit 9 fabrika ku prodhoheshin cigare të falsifikuara. Bëhet fjalë për impiante të kompletuara në mënyrë perfekte, deri dhe me ambiente për fjetjen e punëtorëve.

Cigaret paketohen në kutia me sigla të njohura si “Marlboro”, “Muratti” e deri te “Business Royal” dhe shiten në treg me 1,5 euro paketa. Është një biznes tepër fitimprurës, po të merret parasysh fakti që Greqia ndodhet në vendet me nivelet më të larta në botë, sa i përket numrit të duhanpirësve.

Megjithatë, numri i cigareve të shitura në mënyrë të ligjshme ishte vjet 16,7 miliardë, gati përgjysmë në raport me vitin 2009. Në këtë rënie drastike ka ndikuar rritja galoponte e akcizës së duhanit, gjatë viteve të krizës.

Mirëpo, në të njëjtën periudhë, numri i cigareve të shitura në mënyrë të paligjshme u tetëfishua, duke kapur 25% të tregut grek. Por jo vetëm kaq, një pjesë e cigareve të jashtëligjshme eksportohen në tregje si Bullgaria, Rumania, Italia, Spanja e Mbretëria e Bashkuar, duke e privuar shtetin grek nga të ardhura të rëndësishme.

Vitin e kaluar Greqia humbi 700 milionë euro nga tregtia e paligjshme e cigareve dhe duhanit. Sipas rrjetit ndërkombëtar “KPMG”, nëse kjo shumë inkasohej në arkën e shtetit, do të mund të shmangeshin reduktimet e pensioneve që Greqia zbatoi në kuadër të tre programeve të shpëtimit dhe kapën shifrën 740 milionë euro.

Sipas agjencisë mediatike “Bloomberg”, Greqia konsiderohet “kryeqyteti” i cigareve të falsifikuara në Europë. Prodhuesit e tyre në Greqi investojnë rreth një milion euro për një fabrikë dhe brenda gjashtë muajsh inkasojnë dhjetëfishin e shumës së investuar.

Me një rendimet të tillë, policia greke është e sigurt që, sado të asgjesojë, fabrika të reja do të mbijnë si kërpudhat pas shiut dhe cigaret e falsifikuara do të vazhdojnë të blihen, pavarësisht cilësisë së dyshimtë dhe rreziqeve për shëndetin./ABC News Albania 24/7

ndertimet-pa-leje.jpg
G. P.17:00 | 20/09/2019

Mëngjesin e të premtes, në praninë e policisë, kompania e ndërtimit që ka fituar tenderin për shembjen e objekteve të paligjshme në Ohër, ka filluar shembjen e objektit të parë prej gjithsej 409 ndërtimeve pa leje të regjistruara në zonën e mbrojtur të Ohrit.

“Në fillim, do të rrënohen objektet për të cilët nuk ekzistojnë pengesa juridike dhe aksioni i rrënimit do t`i përfshijë të gjithë personat fizik ose juridik që kanë marrë vendim për mënjanimin e objektit të jashtëligjshëm dhe të njëjtët kanë vepruar konform vendimeve nga ana e inspektorëve të ndërtimit pranë Inspekoratit të Ohrit”

Gjatë një samiti të UNESCO-s, qeverisë së Maqedonisë së Veriut iu dha afat që deri në vitin e ardhshëm që të zbatoj të gjitha rekomandimeve që iu është dhënë në vitin 2017, duke llogaritur këtu edhe zgjidhjen e çështjes së ndërtimeve të egra.

Ministri i Diasporës, Edmond Ademi, kohë më parë, në një prononcim për Klan Maqedoni vlerësoi se në samitin e radhës të UNESCO-s Liqeni i Ohrit nuk do të hyjë në listën e zezë të trashëgimisë kulturore dhe natyrore.

Kryetari Komunës së Ohrit Konstantin Georgievski kohë më parë kishte njoftuar se i gjithë procesi i ballafaqimit me ndërtimet e egra, mund të zgjasë dy vite, për shkak se për një pjesë të këtyre objekteve janë dorëzuar kërkesa për legalizim.

Është për të shënuar se ky vendim i autoriteteve nuk është shoqëruar me retorikën e ashpër partiake, pozitë-opozitë, që le të kuptohet se të gjithë janë dakord se nuk janë angazhuar sa duhet që Ohri të mbetet qytet, me gjithë thesarin e vet shumëshekullor nën mbrojtjen e UNESCO-s./ABC News Albania 24/7

merkel-1.jpg
ent ela10:15 | 20/09/2019

Kancelarja gjermane Angela Merkel në fund të javës së kaluar i ka dërguar ftesë për bisedime presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

Merkel e ftoi Vuçiqin për takim gjatë vizitës në Shtetet e Bashkuara në kuadër të seancës së Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Sipas Blicit serb, temë e bisedës është perspektiva dhe fillimi i dialogut Beograd-Prishtinë pas vakuumit në këtë proces, transmeton Klan Kosova.

Sesioni i 74-të vjetor i Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara filloi në 17 shtator, dhe debati i përgjithshëm do të fillojë në 24 shtator, ku do të flasin të gjithë liderët botërorë.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të flasë atje më 26 shtator.

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndodhet edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i cili gjithashtu do të ndjek punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, transmeton Klan Kosova.

MESIC-PER-KUFIJTE-M1T1.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
ent ela14:13 | 19/09/2019

Në një intervistë për Deutsche Welle, ish presidenti kroat Mesiç u shpreh ndër të tjera se kufiri mes Kosovës dhe Serbisë është i paprekshëm. Ai shtoi se as Millosheviç nuk arriti ta ndryshonte atë.

Ish-presidenti i Kroacisë, Stipe Mesiç, në një intervistë për Deutsche Vele foli për zhvillimet në Ballkanin Perëndimor. Mesiç u shpreh se problemi i Bosnje e Hercegovinës është një prej problemeve që duhet zgjidhur, pasi, sipas tij, është një prej problemeve më komplekse në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Ai kritikoi politikën e Beogradit karshi Bosnjës, duke thënë se ai mbështet politikat e Millorad Dodik, i cili nuk e njeh si shtet Bosnjën.

Por Mesiç foli dhe për paprekshmërinë e kufijve të shteteve në Ballkanin Perëndimor, duke theksuar faktin se të gjitha luftërat në Ballkan janë bërë për shkak të kufijve.

Teksa ka folur për regjimin e Sllobodan Millosheviç, Mesiç u shpreh se presidenti famëkeq dëshironte një Serbi të Madhe, etnikisht të pastër. Ai theksoi se kur as Millosheviç nuk arriti të ndryshonte kufijtë në atë kohë, atëherë askush nuk mund ta bëjë tani. /ABC News Albania 24/7

palmer.jpg
G. P.23:04 | 18/09/2019

Mathew Palmer, i dërguar i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor i tha Zërit të Amerikës se administrata amerikane mbetet e angazhuar në Ballkan. Në një intervistë me korrespondenten e VOA pranë Departamentit amerikan të Shtetit Nike Ching, ai foli mbi përparësitë në detyrën e re si i dërguar i posaçëm, si dhe mbi pritshmëritë e SHBA për Shqipërinë, Kosovën, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Zëri i Amerikës: Cilat janë përparësitë politike në rolin tuaj të ri, duke pasur parasysh se ky është një pozicion i ri, i krijuar nën administratën e tanishme. A ka një rritje të interesit dhe angazhimit amerikan ndaj Ballkanit?

Matthew Palmer: Sigurisht, mendoj se vendimi i Sekretarit të Shtetit për të emëruar një përfaqësues të veçantë për Ballkanin Perëndimor tregon qartë dhe në mënyrë konkrete, angazhimin tonë për rajonin, angazhimin tonë për të qenë partner për rajonin dhe ambicien tonë për të ndihmuar rajonin, të zhvendoset më pranë bashkësisë perëndimore të kombeve. Prandaj, unë e shoh rolin tim si diçka që në fakt më mundëson të ndihmoj vendet e Ballkanit Perëndimor të përmbushin aspiratat e tyre për integrim evropian dhe euro-atlantik. Ne kemi shpresë se kjo fillon me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, duke u dhënë mundësinë për të hapur negociatat e anëtarësimit me Bashkimin Evropian. Ne gjithashtu dëshirojmë të shohim Serbinë dhe Kosovën, të kthehen në tryezën e bisedimeve dhe të arrijnë një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve mes tyre. Dhe, natyrisht, do të donim po ashtu që Bosnja dhe Hercegovina të vazhdojë procesin e reformës dhe të afrohet më shumë në rrugën e saj evropiane dhe euro-atlantike. Është një axhendë e madhe, ka shumë punë për të bërë, por unë jam i përkushtuar të qëndroj në partneritet të ngushtë me rajonin dhe t’i ndihmoj ato vende të ecin përpara.

Zëri i Amerikës: Siç e përmendët, nxitja e Kosovës dhe Serbisë për të rifilluar bisedimet është një nga përparësitë. Në ç’mënyrë?

Matthew Palmer: Mendoj se gjëja e parë që duhet të bëjmë është të presim derisa Kosova të zhvillojë zgjedhjet më 6 tetor. Pastaj do të ketë një proces të formimit të qeverisë. Ne do ta bëjmë të qartë pritshmërinë tonë se qeveria e ardhshme e Kosovës do të jetë një qeveri pro dialogut, e gatshme të pezullojë tarifat të cilat janë pengesë për rifillimin e procesit të dialogut, e gatshme të formojë një ekip negociator të fuqizuar si dhe e gatshme të angazhohet me Serbinë në tryezën e bisedimeve me seriozitetin e qëllimit për të arritur një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve. Shtetet e Bashkuara do të jenë me ta së bashku në çdo hap të këtij procesi, por Kosova duhet të marrë kontrollin e fateve të veta.

Zëri i Amerikës: Cila është pritshmëria juaj për zgjedhjet e 6 tetorit?

Matthew Palmer: Kjo varet në të vërtetë nga populli i Kosovës, por çfarëdo partie politike të dalë në krye, të jetë në gjendje të provojë për të formuar një koalicion, shpresojmë që ajo parti të lëvizë shpejt drejt formimit të qeverisë dhe drejt krijimit të një koalicioni të përkushtuar për të rihapur procesin e dialogut në mënyrë serioze.

Zëri i Amerikës: Siç e përmendët, pika më e vështirë duket se është, së pari tarifat e Kosovës ndaj importeve serbe dhe së dyti fushata diplomatike e Serbisë për të bllokuar njohjet e Kosovës. Ç’farë do të bënte SHBA? Cilat janë zgjidhjet e mundshme?

Matthew Palmer: Ajo që ne do të dëshironim të shohim është që qeveria e ardhshme e Kosovës të pranojë se përparësia e saj është një marrëveshje normalizimi me Serbinë dhe që pezullimi i tarifave është pjesë e kësaj. Ne kemi shpresë që Serbia do të përgjigjej pas kësaj me disa stimuj nga ana e saj dhe që kjo të përfshinte pezullimin e mundshëm të fushatës për bllokimin e njohjeve. Dhe me këtë si bazë, pra me pezullimin e tarifave dhe fundin e fushatës për bllokimin e njohjeve, palët mund të kthehen në tryezën e bisedimeve në një atmosferë pozitive me vështrimin drejt arritjes së një marrëveshjeje.

Zëri i Amerikës: A do t’i rigjallëroni përpjekjet tuaja për t’i nxitur palët, siç është letra e përbashkët nga ju dhe Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, për t’i kërkuar Kosovës që të heqë tarifën prej 100 për qind, tani që në Shtëpinë e Bardhë do të jetë Këshilltari i ri i Sigurisë Kombëtare Robert O’Brien?

Matthew Palmer: Kur flas në emër të qeverisë amerikane, nuk flas thjesht në emër të Departamentit të Shtetit. Si Përfaqësues Special do të paraqes pozicionet e Shteteve të Bashkuara që përfshin Këshillin e Sigurisë Kombëtare, Zyrën e Sekretarit të Mbrojtjes. Ne flasim si qeveri amerikane me një zë të vetëm koherent dhe me një politikë të vetme. Kështu që, kur shkoj në Kosovë dhe takohem me zyrtarë të Kosovës, unë flas në emër të Shteteve të Bashkuara. Kjo presupozon se e gjithë qeveria amerikane qëndron prapa çdo gjëje që unë them.

Zëri i Amerikës: Nëse ngërçi vazhdon, a do të ketë kjo ndikim negativ në mbështetjen e SHBA për të ndihmuar integrimin e Kosovës dhe Serbisë në bashkësinë perëndimore?

Matthew Palmer: Ne mbetemi të përkushtuar për këtë, kjo është e rëndësishme për Shtetet e Bashkuara. Ne jemi të përgatitur të punojmë në partneritet me Beogradin, në partneritet me Prishtinën, në partneritet me autoritetet serbe, në partneritet me autoritetet në Kosovë për arritjen e këtij qëllimi dhe objektivi. Ne nuk mund ta bëjmë këtë vetë. Janë vetë palët që duhet ta udhëheqin këtë përpjekje. Ne duam një zgjidhje që të jetë në pronësi lokale, që të jetë e qëndrueshme, që të jetë e pranueshme tek të dyja palët. Një zgjidhje të cilën Shtetet e Bashkuara dhe të tjerët në bashkësinë ndërkombëtare të mund ta mbështesin. Ne jemi partnerë për ta në këtë proces, por janë ata që duhet të jenë në timon.

Zëri i Amerikës: Do të doja ta zhvendosja intervistën te Kina, pasi Kina po zgjeron nismën e saj Një Brez një Rrugë. Disa analistë thonë se investimet kineze në Ballkanin Perëndimor po marrin vrull. A është kjo diçka negative për ju kur ju flisni mbi përparësitë e politikës amerikane? Cili është ndikimi i kësaj në marrëdhëniet e SHBA me rajonin?

Matthew Palmer: Po. Ne e kuptojmë se vendet e Ballkanit Perëndimor janë të prirur të gjejnë marrëveshjet më të mira të mundshme për veten e tyre dhe publikun e tyre, kur përpiqen për projekte të mëdha infrastrukturore. Kjo është normale. Ajo që ne bëjmë është të përpiqemi të sigurojmë që loja të jetë e barabartë për të gjithë. Pra, që kompanitë amerikane, ndërmarrjet perëndimore të jenë në gjendje të konkurrojnë në mënyrë të drejtë për këto mundësi, kur ato shfaqen. Dhe ne po i inkurajojmë qeveritë në Ballkanin Perëndimor të shqyrtojnë në mënyrë të gjerë, nëse disa nga këto marrëveshje me Kinën janë vërtet në interesin e tyre. Dua të them që kemi parë në raste të tjera që lidhen me nismën Një Brez, Një Rrugë një lloj qasjeje grabitqare që i fut vendet në borxhe përmes këtyre programeve, ku shifrat që ofron Kina mund të duken shumë tërheqëse për qeverinë në fjalë, por kostot e mirëmbajtjes, mungesa e krijimit të vendeve të punës që kinezët sjellin bashkë me projektet, dhe më e rëndësishmja, ngarkesa e borxhit që ndikon në aftësinë e këtyre vendeve për të mirëmbajtur të mirat kapitale që ato marrin, në fakt krijojnë kosto afatgjata dhe pasoja që ato nuk i kanë menduar me aq kujdes. Pra, ekzistojnë konsiderata të sigurisë, ekzistojnë konsiderata financiare dhe çështje të marrëdhënies më të gjerë që këto vende do të donin të krijonin me korporata shumëkombëshe, të cilat duhet të faktorizohen në këto vendimmarrje.

Zëri i Amerikës: Sekretari i Shtetit Mike Pompeo shpesh i ka paralajmëruar aleatët në lidhje me rrezikun e përdorimit të firmës kineze HuaWei për rrjetet 5G. Ndërkohë Serbia po intensifikon bashkëpunimin e saj me Huawei-n. Si ua shpjegoni vendeve të tilla si Serbia, të cilat mund t’i shohin si më tërheqëse pajisjet apo paketat financiare kineze?

Matthew Palmer: Ajo që ne u kërkojmë njerëzve të bëjnë është të marrin në konsideratë tërësinë e çështjes. Sigurisht, diçka si infrastruktura e telekomit është çështje e sigurisë kombëtare, po aq sa është një investim financiar nga ana e qeverive në fjalë. Por, a duan ata vërtet të angazhohen për të bërë biznes me një kompani që ka demonstruar se nuk është e sigurt? Ne inkurajojmë Serbinë dhe vendet e tjera në Ballkanin Perëndimor, që ato t’i japin përparësi sigurisë së rrjeteve të tyre, përveç përparësisë që i japin faktit se sa tërheqëse janë paketat financiare që u ofrohen.

Palmer për Shqipërinë: SHBA nuk zgjedhin fitues dhe humbës në lojën politike

Zëri i Amerikës: Të flasim për Shqipërinë, ku ndaj kryeministrit të tanishëm ka shumë kritika. Ç’mendim keni për situatën politike në Shqipëri?

Matthew Palmer: Ne do të donim që ngërçi i tanishëm politik në Shqipëri të zgjidhej. Ne kemi një partneritet të mirë e të ngushtë me qeverinë aktuale të Shqipërisë ashtu siç kemi pasur një partneritet të mirë e të ngushtë me qeverinë e mëparshme. Shtetet e Bashkuara nuk zgjedhin fitues dhe humbës në lojën politike, askund, dhe veçanërisht në Ballkanin Perëndimor, ku jam duke u përpjekur të bëj punën time. Ne punojmë me qeveritë që dalin përmes zgjedhjeve demokratike. Ne i kuptojmë dëshirat e opozitës për të parë zbatimin e reformave dhe e mbështesim qëllimin e reformave. OSBE-ja ka bërë rekomandime shumë specifike në lidhje me reformën zgjedhore në Shqipëri. Ne do të dëshironim të shihnim një dialog midis qeverisë dhe opozitës për këto reforma, dhe, kur kjo marrëveshje të arrihet, do të dëshironim që zgjedhjet e ardhshme të zhvillohen mbi këtë bazë. Ndërkohë, është e rëndësishme që Shqipëria të krijojë një Gjykatë Kushtetuese në mënyrë që ajo të gjykojë mosmarrëveshjet që do të lindnin në sferën politike. Por, mbi të gjitha, dhe kjo është shumë e rëndësishme, populli i Shqipërisë mund të mbështetet tek miqësia dhe partneriteti me Shtetet e Bashkuara. Aleatët tanë, partnerët tanë janë Shqipëria dhe populli shqiptar. Politika është politikë, por marrëdhënia midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë është e fortë dhe e qëndrueshme.

Zëri i Amerikës: Përsa i përket Maqedonisë së Veriut, cilat janë hapat konkretë me të cilat Shtetet e Bashkuara mund ta ndihmojnë Maqedoninë e Veriut të integrohet në bashkësinë perëndimore?

Matthew Palmer: Ne kemi shumë shpresë që Maqedonia e Veriut do të fillojë negociatat për anëtarësim, pas mbledhjes së Këshillit Evropian më 16 tetor. Ne besojmë se qeveria në Maqedoninë e Veriut e ka kaluar këtë kriter, madje shumë herë. Në fakt, Komisioni Evropian ka rekomanduar hapjen e negociatave të pranimit me Shkupin për nëntë ose 10 vitet e fundit me radhë. Pra, ne e kemi bërë të qartë këtë qëndrim tek partnerët tanë evropianë. Ne mendojmë se do të ishte jashtëzakonisht e dobishme. Natyrisht, Maqedonia e Veriut, mund ta ndihmonte çështjen e saj duke vazhduar të ndjekë axhendën e reformës, duke zbatuar ligjin e ri për prokurorinë speciale. Konsultimet dhe bisedimet e tyre për këtë çështje në Shkup janë duke vazhduar. Ne do të dëshironim që të bashkëpunonim me qeverinë e Maqedonisë së Veriut në mbështetje të axhendës së reformës dhe dëshirojmë ta ndihmojmë vendin të ecë përpara. Ne gjithashtu kemi shpresë se Maqedonia e Veriut do të ecë përpara në rrugën e NATO-s dhe se mund të shohim që Maqedonia e Veriut të bëhet vendi i 30-të anëtar i NATO-s qysh në dhjetor, nëse gjërat ecin mirë.

Zëri i Amerikës: Ju keni punuar më parë me Këshilltarin e ri të Sigurisë Kombëtare, Robert O’Brien. A keni diçka për të ndarë me ne? A shihni se një njoftim i tillë do të jetë një gjë e mirë për politikën e ardhshme të SHBA ndaj Ballkanit Perëndimor?

Matthew Palmer: Robert O’Brien është një profesionist i rrallë. Ai ka qenë një partner i shkëlqyer për mua dhe zyrën time për një numër çështjesh të rëndësishme dhe unë e uroj që u ngrit në postin e këshilltarit të sigurisë kombëtare. Jam i sigurt se ai do të bëjë një punë të shkëlqyer. Marrëdhënia jonë midis Departamentit të Shtetit dhe Këshillit të Sigurisë Kombëtare për Ballkanin Perëndimor ka qenë gjithmonë shumë e ngushtë dhe bashkëpunuese. Ne i kuptojmë gjërat në të njëjtën mënyrë. Ne punojmë shumë ngushtë në drejtim të formësimit dhe zbatimit të politikës. Unë pres që kjo të vazhdojë nën Këshilltarin e ri të Sigurisë Kombëtare.

maqedoni-protesta.jpg
G. P.19:26 | 18/09/2019

Dhuna e ushtruar ndaj mjekëve ka bërë që bluzat e bardha në Maqedoninë e Veriut të dalin në protestë. Mjekë dhe specializantë kanë kërkuar dialog të hapur me qeverinë për zgjidhjen e problemeve, në të kundërt kanë paralajmëruar me bojkot të punës.

Padurimin, zemërimin dhe revoltën e pacientëve të cilët ngecin në labirintet e sistemit shëndetësor jofunksional, nuk duhet ta nxjerrin te mjekët dhe personeli shëndetësor, të punësuar në klinika, ne jemi të punësuar dhe detyra jonë është të shpëtojmë jetë njerëzish, jo të jemi të ekspozuar ndaj dhunës, theksuan nga asociacioni i mjekëve dhe specializantëve të rinj në protestën e sotme.

Nenad Llazarov: “Për këtë shkak nuk lejohet asnjë lloj dhune ndaj personelit mjekësor, nuk guxon që pakënaqësia nga sistemi të rezultojë me dhunë fizike dhe verbale ndaj mjekëve. Në këtë moment themi Mjaft është! Është koha të merren masa urgjente dhe të jemi të mbrojtur, nq qoftë se nuk merren masa pas kësaj proteste publikisht e themi se nuk do të punojmë”.

Në uniformë të bardhë mjeku dhe ministri aktual i shëndetësisë Venko Filipçe e mbështeti protestën. Problemi është kompleks, theksoi ai, por më e rëndësishmja është ta kthejmë besimin e pacientëve te mjekët. Në të njejtën kohë mjekët i apeluan ministrit “ndalojeni shpërnguljen masive të mjekëve”, “stop për dhunën”.

Venko Filipçe:Jemi të vetëdijshëm, problemi është kompleks. Ky është fillimi i një procesi i kthimit të besimit në mes pacientëve dhe punëtorëve shëndetësorë, kjo kërkon shumë punë. Sigurimi profesional është vetëm një segment. Procesi përfshin përmirësim të statusit të të gjithë punëtorëve shëndetësorë. Ne e arrijmë këtë nëpërmjet rritjes së të ardhurave, pastaj kushteve në të cilat punojnë, fushatë publike në të cilën publikisht do të themi se ai që jep shërbime shëndetësore vërtetë duhet të respektohet”.

Protesta të këtilla janë mbajtur edhe në qytete tjera të Maqedonisë së Veriut. Mesazhe të njëjta dërguan edhe mjekët nga Tetova. Protesta e mjekëve u mbajt pas disa sulmeve që ndodhën ndaj mjekëve e personelit mjekësor në disa klinika të Shkupit. Sulme ndaj mjekëve u regjistruan edhe në Tetovë e Kavadar. /ABC News Albania 24/7

takimee.jpg
G. P.16:22 | 18/09/2019

Zyra të përbashkëta me një ndalesë pritet të ngrihen në pikat kufitare mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Nisma mes dy vendeve ndërmerret për të lehtësuar lëvizjen e mallrave dhe udhëtarëve më qëllim shkurtimin e kohës së qëndrimit në kufi.

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj dhe homologu maqedonas Kreshnik Bekteshi zhvilluan një takim ku ranë dakord për krijimin e grupeve të përbashkëta të punës.

Një tjetër çështje e diskutuar mes dy ministrave ishte orientimi i politikave të përbashkëta për të tërhequr investimet e huaja. Ndërkohë, Rruga e Arbrit sipas Denajt dhe Bekteshit është një mundësi më shumë për të nxitur bashkëpunimin mes dy vendeve./ABC News Albania 24/7

MEDIAT-DIALOGU-ABCM3T1.mpg_snapshot_00.35-1280x720.jpg
ent ela11:20 | 18/09/2019

Në pritje të rifillimit të dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit, mediat në Kosovë parashikojnë skenarët e mundshëm dhe përfshirjen e vendeve si Gjermania, Franca, ShBA apo Rusia në këtë dialog.

Përfshirja e drejtpërdrejtë e Gjermanisë, e Francës dhe e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në procesin e dialogut mund të fusë a sjellë edhe Rusinë në lojë. Kështu pohojnë njohës të rrethanave politike në Kosovë, të cilët kanë përmendur disa skenarë të rrezikshëm për Kosovën, që mund të sjellë përfshirja e Rusisë në negociata, ndër ta privilegjimi i serbëve, zbehja e interesave të Kosovës, që do të dalin prej marrëveshjes përfundimtare dhe destabilizimi i Ballkanit nga ndikimi rus

Përfundimi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë mund të mos përmbyllet në formatin se nisi 8 vjet më parë. Përveç Brukselit zyrtar, së fundmi përfshirje në procesin e dialogut po kërkojnë edhe disa shtete tjera të Bashkimit Evropian, si Gjermania dhe Franca.

Emërimi i Metju Palmer si përfaqësues i posaçëm për Ballkanin Perëndimor nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shihet si përpjekje tjetër për përfshirje gati direkte të Amerikës në procesin e dialogut, gjë e cila do të nxiste një tjetër lëvizje jo fort pozitive për Kosovën, shkruan më tej e përditshmja “Zëri”.

Me përfshirjen e këtyre shteteve në procesin e dialogut nuk përjashtohen ambiciet e Rusisë për pjesëmarrje në dialog. Madje në Serbi një gjë e tillë po konsiderohet punë e kryer. /ABC News Albania 24/7

1-312.jpg
ent ela10:00 | 18/09/2019

Korporata Britanike e Transmetimeve (BBC), e ka përgatitur një kronikë për marrëdhëniet midis shqiptarëve dhe serbëve pas luftës në Kosovë.

Kjo shtëpi televizive tregon se lufta midis Kosovës dhe Serbisë ka përfunduar 20 më parë, por konflikti asnjëherë nuk është zgjidhur siç duhet, transmeton Klan Kosova.

“Njerëzit nga të dyja komunitetet ende nuk përzihen. A mundet gjenerata e lindur pas luftës të gjejë ndonjëherë një mënyrë për të jetuar së bashku?”

“Ariani 20 vjeçar asnjëherë nuk ka folur me ndonjë serb. Pas disa hezitimeve, ai ka pranuar ta takojë Selenën 16 vjeçare në urën që bënë ndarjen midis dy komuniteteve”.

Këtu mund ta ndiqni kronikën e plotë të BBC-së.

klankosova.tv


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono