Politikë

alibeaj-ne-byro-1280x720.jpg
ent ela20:50 | 18/05/2018

Deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj deklaroi nga studio e Byro Politike në ABC News se të hënën do të shkojë të dëshmojë në Prokurori në lidhje me audio përgjimin e denoncuar nga Partia Demokratike për përfshirjen e vëllait të ministrit të Brendshëm në trafik droge.

“Do të shkoj të dëshmoj në prokurori. E njoh shumë mirë ligjin, mua duhet jo më vonë se tri ditë, jo se nuk shkoja, por dje isha në seancë. Kur doli intervista këtyre u ngeci sharra nën gozhdë.

Kur oficeri i policisë merr në dorë diskun, prokuroria duhet të kishte regjistruar procedimin. Plani ishte i thjeshtë: Rama me Xhafën e shokë donin ta nxirrnin si jo të vërtetë, procedimi ndaj Agron Xhafajt nuk do fillonte ,se bashkë me të merr formë procedimi i ligjit antimafia. Duhet të fillonte procedimi penal.

Të hënën do të shkoj të jap përgjigje në prokurori. Nuk do ta lë këtë prokurori pavarësisht se ka një Donika Prela e Arta Marku”.

Pyetjes se nga erdhi burimi i videos Alibeaj sërish i dha këtë përgjigje: “Do të jap shpjegime në prokurori”.

Deputeti demokrat pranon se ajo është vepër e Babales dhe disa gazetarëve trima.

Xhokaxhi: Pse e dhatë bruto intervistën, mund ta kishit pastuar.

Alibeaj: Unë e kolegët e mi denoncojmë ajo është vepër e Babales dhe disa gazetarëve trima.

I pyetur për dyshimet dhe besueshmërinë rreth audio përgjimit dhe dëshmitarit x, deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj tha se këto dyshime janë ngritur nga Rama dhe Xhafa dhe nga ata që kanë arsye për ta goditur besueshmërinë e asaj që ka thënë dëshmitari.

“Janë hedhur dyshime nga Rama e Xhafa dhe ata të cilët kanë arsye për ta goditur dhe për të thënë që janë të pakuptueshme për besueshmërinë të asaj që ka thënë dëshmitari”.

Sipas deputetit demokrat Partia shpalosi një skandal të radhës, ndërkohë që ka dy linja qëndriminë atë që ka ndodhur këto ditë.

“Ka dy linja qëndrimi në atë që ka ndodhur këto 10 ditë që nuk është gjë tjetër vazhdimi i një situate për gjendjen ku është vendi dhe zhytjen në këtë vorbull krimi e trafiku. I pari është t’i kapësh copëza-copëza këto fakte e të thuahs që dëhsmitari nukë hstë i ebsusehsëm, nuk ekzistn episdi i falsifikimit që thonë se nuk e ka kryer ky nuk ëhstë qëndrimir eakist e logjik

Ka një qëndrim tjetër që i bindet racionales dhe i sheh të lidhura të gjitha provat.

Episodi i parë është mohimi që i bëri Xhafaj vëllait të vet që ishte i dënuar në Itali. Qëndrimi i personit të akuzuar ishte mohim total, madje s’ka asgjë për të shlyer, Xhafaj e pranoi jo vetëm e pranoi ,por tha që e kam parë dhe lexuar.

Episodi i dytë për të ndaluar ekstradimin. Ishte intervista e Ministrit italian të Drejtësisë, Andrea Orlando, i cili erdhi pikërisht për këtë gjë, sikleti që u kishte lindur nga 1 gushti i 2017-ës për 12 persona që pengohej ekstradimi. Ai dyshim që nëse godet, godet saktësisht Italinë, sepse me Italinë në 2008, kur isha ministër i Brendshëm kemi lidhur marrëveshje për të lehtësuar ekstradimin. Ra pra dhe mohimi i tretë.

E treta është, del kryeministri dhe thotë që e bëra unë ekspertimin e videopërgjimit. Si ka mundësi që CD që ia dorëzoj prokurorisë fluturon në duart e Ramës”.

Xhokaxhi: Mund ta keni pasur paralelisht.

Alibeaj: Përveç gafës së Ramës, 30 minuta pasi u publikua nga ne, dëshmitarit X i shkojnë forcat e policisë për ta shantazhuar. I vetmi që shantazhon është vëllai i Fatmir Xhafajt./abcnews.al

RAMA-BAHSA-INTEGRIMI-1280x586.jpg
ent ela16:30 | 18/05/2018

Hapja e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian duket i vështirë pas deklaratave që liderë të ndryshëm evropianë bënë në Samitin e Sofjes.

Kryeministri Edi Rama pranon që nuk është opozita pengesa kryesore, por nga ana tjetër Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha fajëson qeverinë që sipas tij nuk bind vendet skeptike.

Pavarësisht optimizmit kryeministri është i vetëdijshëm se rruga drejt hapjes së negociatave me Bashkimin Evropian është vështirësuar.

Ndërmjet arsyeve që renditi kryeministri Edi Rama për mos përkimin e axhendës së Shqipërisë me atë të Bashkimit Evropian është situata kaotike që ndodhet Bashkimi Evropian me qëndrime e qasje të ndryshme ku duket e vështirë bindja e 27 shteteve.

Megjithatë edhe opozitën e fajëson në këtë proces duke i drejtuar gishtin e sabotatorit.

Megjithatë vetë kryeministri vendos t’i sqarojë shqiptarët se edhe nëse Partia Demokratike do të sillej ashtu siç ai vetë do të preferente, përsëri fati i hapjes së negociatave nuk do të ndryshonte.

Me ide të qarta për samitin e Sofies del përpara shqiptarëve Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha.

Madje kreu demokrat shkon më tej në deklaratën e tij duke i renditur ata që sipas tij janë pengesa kryesore për integrimin e shqipërisë në Bashkimin Evropian. /abcnews.al

lulzim-bassha.jpg
gra moz15:26 | 18/05/2018

Vendimin e mbledhjes me aleatët parlamentarë e njoftoi në emër të opozitës së bashkuar.

“Opozita e bashkuar i fton të gjithë qytetarët shqiptarë, zonja dhe zotërinj, vëllezër dhe motra që të bashkohemi me protestën më të madhe kombëtare, për të larguar pengesën e vetme për Shqipërine europiane, qevërinë e krimit. Prandaj i bëjmë thirrje të bashkohemi të shtunën  më 26 Maj për qeverinë e lidhur me krimin”.

Kryedemokrati Lulzim Basha, në një vjetorin e marrëveshjes politike mes tij dhe kryeministrit Rama që çoi në krijimin e qeverisë teknike dhe pjesëmarrjen e demokratëve në zgjedhje, deklaron se nuk mund të humbasë më kohë dhe energji me kriminelin e radhës të qeverisë Rama, duke i përmendur ata nominalisht.

“Sot Edi Rama po mbron Fatmir Xhafajn, por ne do ta largojmë atë dhe kupolën mafioze me Edi Ramën në krye”.

I thërret ne protestë edhe në emër të një drejtësie të barabartë për këdo, për të cilën katër muaj më parë shqiptarët iu përgjigjën duke mbushur bulevardin Dëshmorët e Kombit. Këtë herë për paralelizëm ka tjetër rast dhe tjetër emër nga ai i Janarit të këtij viti.

“ Ne duam një polici ku Vettingu të fillojë nga ministri i Brendshëm tek polici më i thjeshtë, duhet të kemi ministri që i shërben njerëzve, jo polici që rrëmben kuksianët e pafahsgëm ndërkohë i nënshtrohet Habilajve dhe Xhafajt”.

Vendimi i opzoitës erdhi vetëm nëj ditë pas publikimit me zë dhe figurë të dëshmisë së të ashtuquajturit “Bashkëpuntori X” për të cilin opozita pretendon se bënte marrëveshje për trafik ndërkombëtar narkotikësh me vëllain e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj./abcnews.al

edi-ramaaa-1.jpg
gra moz14:21 | 18/05/2018

Një agjenci e huaj e ka qartësuar në kohë reale kryeministrin Edi Rama se audiopërgjimi që publikoi Partia Demokratike nuk është autentik. Se cila është kjo agjenci, kreu i qeverisë nuk pranon ta thotë.

“Adresën nuk mund t’jua jap dhe ajo që kam bërë ishte urgjente për mua. Për të ditur unë të vërtetën. Nuk ka vlerën e një prove. Provën duhet ta identifikojë dhe ta certifikojë, cilado që të jetë ajo, prokuroria”.

S’ka vlerën e provës, por vetëm bindjen e kryeministrit se është e manipuluar.

“Përgjigja ime është e qartë dhe e prerë. Ajo ç’ka i është servirur publikut shqiptar si një material autentik është vetëm manipulim i shëmtuar.”

Gazetarët e kthyen në kohë kryministrin Rama duke i kujtuar se këto deklarata kanë ngjashmëri me ato për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ish-kryebashkiakun e Kavajës Elvis Roshi, për ish-deputët socialistë, të cilët gjithë sot kanë llogari të hapur para drejtësiëë.

“I jam referuar atyre që unë kam ditur në rastin e parë dhe në rastin e dytë unë nuk i heq dhe presje atyre që kam thënë për Sajmir Tahirin”.

Konferenca për shtyp që u bë në ambientet e aeroportit Nënë Tereza nuk u mbyll me falenderimin e zakontë, por me debate me gazetarët.

“Hajde këtu edhe vazhdo konferencën e shtypit të thuash fjalën e fundit”. /abcnews.al

fatmir-xhafajjjjj.jpg
gra moz12:28 | 18/05/2018

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj e ka quajtur dëshmitarin X si një qytetar dixhital të sajuar, ndërsa për të është e rëndësishme të bëjë detyrën.

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, reagoi për herë të parë pas dëshmisë së Albert Veliut, dëshmitarit X të Partisë Demokratike. Xhafaj iu përgjigj PD-së nga një aktivitet në Task-Forcën Speciale në krah ambasadores gjermane në Tiranë, duke e quajtur dëshminë e Albert veliut një sajesë dixhitale.

Fatmir Xhafaj: “Dua t’ju them një gjë që këtu jemi në vendin e Task-Force speciale, kurse atje në vendin e sajesave dixhitale. Për të tjerat, detyra ime është të punoj për prokuroinë speciale dhe policinë speciale. Detyra e tyre për qytetarin dixhital të sajuar. Për mua është e rëndësishme të bëj detyrën”.

Dëshmia e 51-vjeçarit nga Vlora, Albert Veliu, publikuar të enjten nga PD-ja, ka shtuar dozën e akuzave të opozitës në këtë situatë. Gjatë inervistës së tij, Veliu pranon se ka qenë ai bashkëpunëtori X në bisedën e përgjuar me Agron Xhafajn. PD publikoi identitetin e bashkëpunëtorit X dhe dëshminë e tij pas deklaratave të kryeministrit dhe ministrit të Brendshëm se audiopërgjimi ishte i sajuar dhe në atë bashkëbisedim nuk merrte pjesë vëllai i ministrit të Brendshëm./abcnews.al

oered-bylykbashi.jpg
gra moz12:10 | 18/05/2018

Në studion e ABC News, nënkryetari i komisionit të reformës në drejtësi, deputeti demokrat Oerd Bylykbashi, ka paralajmëruar publikimin e elementeve të reja sa i përket çështjes së denoncuar nga forca politike ku bën pjesë, mbrojtjen dhe lehtësimin e kriminalitetit nga qeveria Rama.

“Do të paraqiten elemente të tjera të cilat do të vërtetaojnë përtej çdo dyshimi. Do ta shihni, PD do vërë në dispozicion fakte të tjera si deri më sot. Mos ta ngatërrojmë, nuk është vetëm historia e Agron Xhafajt. Që Agron Zhafaj është një trafikant droge, jo një korrier droge, por zotëruesi i një rrjeti shpërndarjeje të kokainës. E thonë auroritetet italiane. PD do të vazhdojë të bëjë publike fakte të tjera që gozhdojnë zotin Rama dhe zotin Xhafaj mbi të gjitha”.

Deklaratat erdhën ditën kur Partia Demokratike publikoi me zë dhe figurë dëshminë e të ashtuquajturit “Bashkëpuntori X” në audiopërgjimin e publikuar nga selia blu, si inkriminuese ndaj vëllait të ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj./abcnews.al

auto_Kryeministria-e-shqiperise-edi-rama-261504031425-850x445.jpg
ent ela22:12 | 17/05/2018

Tri orë pas deklaratës së Taulant Ballës, ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama. Ndërsa kreu i grupit parlamentar socialist fliste për një situatë shumë të rrezikshme, reagimi i Ramës ishte thjesht sarkastik.

“Nëse ky është flamuri i aksionit opozitar, atëherë bota nuk është e rrumbullakët, trekëndëshi është katror, Shqipëria ndodhet në Polin e Veriut, Bashkimi Europian është treg fshatar tek “Ali Demi” dhe Lulëzimi është lider…”, ka qenë qëndrimi i kryeministrit në Facebook, i shoqëruar edhe me videon e Albert Veliut. /abcnews.al

 

balla-1.jpg
ent ela19:15 | 17/05/2018

Partia Socialiste përsërit se audio-përgjimi i opozitës është sajesë mafioze edhe pas dëshmisë publike të dëshmitarit X. Albert Veliun personin që bisedon me vëllain e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla e quajti mashtrues të rëndomtë. Balla i kerkoi Prokurorisë të nisë hetimin dhe Veliun ose ta marrë të pandehur ose t’i sigurojë mbrojtje.

Partia Socialiste përsërit se audio –përgjimi ku i përfshirë është vëllai i ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj është një sajesë, madjesajesë mafioze sipas Taulant Ballës.

Kryetari i grupit parlamentar socialist akuzoi drejtpërpdrejt kryetarin e Partisë Demokratike

“Ajo cfarë ndodhi sot me paraqitjen publike të personit që pretendon se ka qënë në bashkëbisedimin e bërë publik nga PD, ndërmjet tij dhe vëllait të ministrit të brëndshëm, është tregues i shndërrimit të një partie politike në një organizatë që përdor forma mafioze të adresimit të interesave të tyre.

Dhe mëse pari sot, për fatin e keq të të gjithëve ne, rezulton se se Lulzim Basha është autor, regjisor dhe aktor i videopërgjimit të montuar, me të cilin shpreson të bllokoj negociatat e Shqiperisë me BE”.

Albert Veliun i cili deklaroi se është ai dëshmitari X që ka biseduar me Agron Xhafajn, Balla e quajti mashtrues të rëndomtë që u përdor nga Partia Demokratike.

“Nuk ja vlen të debatosh për vërtetësin e deklarimeve të një njeriu që edhe pa e njohur dhe pa e ditur kush është, si drita e diellit duket qartë që është një mashtrues fare i rëndomtë i dënuar disa herë dhe për disa lloje veprash penale !!

Një individ me një skedë të rëndë kriminale brenda e jashtë vendit që pranon publikisht se është përdorur nga PD për këtë mashtrim, duhet të përballet me drejtësinë, bashkë me regjisorin e tij.

Ajo cfarë duhet të sjellim fortë në vëmendje të opinionit publik dhe vecanërisht të institucioneve përgjegjëse shtetërore është fakti se është e rrezikshme për fatin e demokracisë skema dhe metoda që përdor PD.

Si mundet një parti politike në një vend të Europës të ketë këtë sjellje me ligjin dhe institucionet ?!!”.

Kryetari i Grupit Parlametar socialist i kërkon prokurorisë të nisë hetimet sa më shpejt për atë që Balla e cilësoi sulm kundër institucioneve të shtetit.

“Situata është shumë e rrezikshme.

Ky person duhet ose të merret i pandehur, ose mqs PD e konsideron dëshmitarin e vetë të merret në mbrojte të posacme nga prokuroria e krimeve të rënda. Çdo gjë mundet të pritet nga ata që e thirrën për ta përdorur për të fabrikuar dëshmi të tilla dhe më pas i prenë biletën për ta larguar nga vendi.

Ky është një sulm i rrezikshëm kundër institucioneve të shtetit, ndaj prokuroria duhet të veprojë sa më shpejt dhe me sa më shumë vendosmëri për t’i shkuar deri në fund kësaj çështje”.

Partia Socialiste sipas Taulant Ballës do t’i shkojë deri në fund kësaj çështje që ai quajti shantazh kundër ministrit përgjegjës për luftën kundër krimit. /abcnews.al

 

 

 

KONFERENCA-E-SAMITIT-1280x720.jpg
ent ela16:43 | 17/05/2018

Samiti mes Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor është përmbyllur me deklarata positive. Drejtuesit e Unionit ripërsëritën se integrimi i rajonit është prioritet për Brukselin megjithatë nuk pranuan të flasin për data konkrete.

Me firmosjen e deklaratës së përbashkët që përmban shumë marrëveshje bashkëpunimi, përfundoi punimet samiti i mbajtur në Sofje mes Bashkimit Europian dhe 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor. Pas kësaj drejtuesit më të lartë të Unionit dolën në një konferencë për shtyp. I pari që foli ishte, Donald Tusk, i cili e konsideroi shumë të suksesshëm këtë samit, megjithëse theksoi se nuk dëshiron të flasë për data.

Donald Tusk, President i Këshillit të Europës: “Ne sapo përmbyllëm një samit shumë të mirë mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Ky është ilustrimi më i mirë se integrimi i Ballkanit Perëndimor është prioritet kryesor për BE-në. Sot ne konfirmuam të gjithë perspektivën europiane për të gjithë rajonin. Ashtu siç e kam thënë edhe gjatë vizitave të mija në rajon, Bashkimi Europian do të mbetet partneri më i qëndrueshëm për Ballkanin Perëndimor. Për të shmangur çdo konfuzion, më lejoni që të jem shumë i qartë. Nuk shoh të ardhme tjetër për ballkanin përveç BE-së”.

Nga ana tjetër, organizatori i këtij samiti, kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov, i cili drejton presidencën e BE-së deri në qershor, i konsideroi punimet shumë frytdhënëse.

Boyko Borissov, Kryeministër i Bullgarisë: “Ju sapo patë presidentin Vuçiç dhe presidentin Thaçi që shtrënguan duart për marrëveshjen e interkonjeksionit. Kjo ishte diçka e pamundur edhe ta imagjinoje disa vite më parë. Ne patëm një diskutim shumë të frytshëm dhe të sinqertë”.

Presidenti I Komisionit Europian Jean-Claude Juncker u ndal më shumë tek çështjet ndërkombëtare të Unionit si marrëveshja bërthamore me Iranin si dhe mardhëniet tregtare me Shtetet e Bashkuara. Ai ritheksoi se vendet anëtare dhe Brukseli do të vazhdojë të rrespektojë paktin me Teheranin derisa Irani të respektojë akordin. Ndërsa për tarifat e vendosura nga presidenti amerikan Donald Trump, Juncker nënvizoi se BE duhet të përjashtohet. /abcnews.al

MBULIM-MBYLLET-SAMITI-I-SOFJES-1280x720.jpg
ent ela16:36 | 17/05/2018

Në Sofje të Bullgarisë u mbajt sot samiti i BE dhe Ballkanit Perëndimor, ku morën pjesë liderë të vendeve të Unionit, liderët e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor si dhe drejtues të institucioneve të BE. Në përfundim të tij ai u vlerësua i suksesshëm nga presidenti i Këshillit Europain Donald Tusk. Në sapo përmbyllëm një samit shumë të mirë mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor- tha Tusk në konferencën e përbashkët për shtyp me presidentin e Komisionit Junker dhe kreun e Bullgarisë Bojko Borisov, vendi i të cilit ka presidencen e radhës së BE. Tusk tha se në Samitin e Sofjes u konfikrmua perspektiva europiane për gjithë rajonin e Ballkanit. Sipas tij në këtë rajon ka probleme që duhen zgjidhur, por e ardhmja e tij është në BE. Tusk u shpreh me tej: “Ashtu siç e kam thënë edhe gjatë vizitave të mia në rajon, Bashkimi Europian do të mbetet partneri më i qëndrueshëm për Ballkanin Perëndimor. Për të shmangur çdo konfuzion, më lejoni që të jem shumë i qartë. Nuk shoh të ardhme tjetër për Ballkanin përveç BE-së”- nënvizoi presidenti i Këshillit Europian.

Ndërsa gjatë punimeve të samitit Presidenti francez Emmanuel Macron zbehu shpresat e vendeve të Ballkanit Perëndimor për integrimin në BE, kur deklaroi se para zgjerimit duhet një reformim i thellë në union.

Ai u shpreh sot në Samitin e Sofjes se mbështet Ballkanin të ecë përpara në drejtim të integrimit në BE, por për zgjerimin duhet kujdes.

“15 vitet e fundit kanë treguar një rrugë që e ka dobësuar Europën, duke menduar çdo herë për zgjerimin e saj”- tha Makron. Kjo , sipas tij,  nuk i shërben as vendeve kandidate, as shteteve anëtare. Por presidenti francez u shpreh dakord që Ballkani të ketë një dialog strategjik të përforcuar me BE dhe një perspektivë të qartë.

Megjithatë mesazhi i liderëve  europianë ishtë i qartë: Është koha për të folur për reforma substanciale dhe jo për data të caktuara.

Në përfundim liderët kanë firmosur deklaratën e përbashkët të punimeve të samitit të Sofies ku përfshihen disa marrëveshje bashkëpunimi në fusha të ndryshme. Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe ai i Maqedonisë, Zoran Zaev ishin larguar më herët nga samiti dhe e kishin firmosur më përpara deklaratën e përbashkët. Ndërsa bashkë me liderët europianë marrëveshjen e nënshkruan presidenti serb  Vuçiç, ai kosovar Thaçi, boshnjaku Izetbegoviç dhe kryeministri malazez Markoviç. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono