Politikë

majlinda-bregu-1280x720.jpg
ent ela20:14 | 20/03/2018

Mua më nxorrën nga parlamenti se fillova ta shihja në mënyrë kritike 4 vjet më parë”. Kështu e nisi bisedën në studion e “Provokacija” në ABC News ish-deputetja dhe ish-ministrja demokrate Majlinda Bregu.

Ajo pranon se nuk ishte zgjedhja e saj që të ishte jashtë parlamentit, por mendon që nëse parlamenti vazhdon në këtë formë që është, nuk do që të jetë pjesë e saj.

Si është jeta jashtë parlamentit?

Bregu: “Nuk ishte zgjedhje e imja, por është një periudhë shumë e mirë. Vazhdoj të jem nga ata njerëz që nuk e mendoj politikën si një lojë të pisët. Në rast se parlamenti do vazhdojë në këtë formë që është, jo faleminderit nuk dua të jem pjesë e këtij parlamenti.  Mua më nxorrën nga parlamenti se fillova ta shihja në mënyrë kritike 4 vjet më parë. 

Është një person që quhet Lulzim Basha, çfarë mendon për të?

Bregu:Unë e njoh herët Lulin, që në gjimnaz pavarësisht se pastaj u shkëputëm, sa dhe kam folur kaq shumë sa  e them po mirë është kaq elegante të them gjithë ditën sa gabime bën Luli.

Luli bën dëngaz gabime gjatë gjithë ditës dhe në politikë gjatë gjithë kohës në politikë. Më nevrikos me lehtësinë që i merr gjërat ndonjëhëre nuk arrij ta ndaj në disa vendime është më shumë i lehtë apo djallëzor.

Të kisha mundësdi që t’i bërtisja fort që nuk është vetëm karriera jote në lojë, por po shkatërrohet një forcë e tërë politike që ishte aset në politikën shqiptare me të mirat dhe të këqijat. Por kishte një vokacion të pastër Perëndimor.

Nëse do ishe deputete do t’i shprehje këto kritika ndaj Bashës?

“I kam thënë këto gjëra jo sot. Ka 3 vite që nga momenti kur isha deputete, nuk kam dashur të sfidoj askënd, por kam folur atëherë kur nuk fliste njeri për problemet e Partisë Demokratike.

Problemi ynë nuk ishte të luanim me prestigjin e viktimës, Në këtë vend për të mbajtur demokracinë në shina përgjegjësia është e opozitës, qeveria është gjithmonë problemi.

I kam thënë këto gjëra edhe për analizat e munguara dhe mesa duket besoj që edhe në grup nuk do donte të kishte një njeri që ta kundërshtonte dhe unë mora çmimin dhe dola jashtë.

Por nuk më tha asnsjëherë, gratë duan të përballen, burrat ikin, nuk përballen”.

Bregu:Për shqiptarët Europa është drita në fund të tunelit

Në “Provokacija” Bregu është pyetur edhe për integrimin në BE. Sipas saj për shqiptarët Europa është drita në fund të tunelit.

Çfarë është Europa për ju?

Bregu:Pasion dhe rikthim nga atje ku jemi shkëputur. Sipas studiuesit gjerman Europa nuk është e përcaktuar qartë, nuk ka formë të qartë. Për shumë është ëndërr, për të tjerë projekt politik, kontinenti ku nuk ka fuqi të merren vendime, bashkejetëse e burokratëve e teknokratëve, për të tjerë vendi që hahet mirë e vishen mirë, për disa të tjerë është vendi që gjejnë strehë.

Për shqiptarët Europa është drita në fund të tunelit”.

Europa u themelua në bazë të klubit të krishterë, por pastaj u zhvillua në bazë të vlerave themelore, që unë e shoh me shumë frikë që Europa po rrëshket e po ikën.

Të gjithë ata që mendojnë se Europa që vazhdon të jetë një kontinent që frymëzon dhe ata që e shohin si një listë rregullash”.

Ka një tendencë në rritje të shqiptarëve që duan Evropën. Sa më shumë bëhet e pashpresë së brendshme situata aq më shumë shtohet dëshira për largim.

Evropa ka qenë e padrejtë me Shqipërinë, sepse kjo pjesë e rajonit ka vuajtur shumë për faj të historisë, jo të shqiptarëve. Kjo lloj marrëdhënie është e padrejtë. /abcnews.al

 

RAMA-PER-CELJEN-E-NEGOCIATAVE-1280x720.jpg
ent ela18:01 | 20/03/2018

Komisioni Evropian dhe Parlamenti Evropian janë shprehur pro hapjes së negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian pa kushte. Këtë e meriton Shqipëria sipas kryeministrit Edi Rama i cili nënvizoi se reforma në drejtësi dhe lufta kundër procesit është një process që vazhdon.

Zyrtarë të lartë të Komisionit dhe Parlamentit Europian kanë qenë në harmoni të plotë në mbështetje të hapjes së negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE, përmes një rekomandim pa kushte të Komisionit Europian në pritje të shpallet në 17 prill. Ky qëndrim i unifikuar është reflektuar qartë nga presidenti i Parlamentit Europian, Antonio Tajani dhe zëvendsëpresidentja e Komisionit Europian, Federica Mogherini në eventin «Shqipëria e përkushtuar ndaj reformave» të zhvilluar në Parlamentin Europian me pjesëmarrjen e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama dhe ministrit të punëve të jashtme Ditmir Bushati.

Antonio Tajani, president i PE-së: « Shqipëria sot më shumë se kurrë është afër hapjes së negociatave të anëtaësimit në BE. Sigruisht që bëhet fjalë për një proçes kërkues që kërkon mobilizimin e të gjitha forcave politike në Shqipëri. Shteti ligjor duhet të jetë një pripritet. Dua të nënvizoj angazhimin e qeverisë për procesin e Vettingut. Shteti ligjor nuk është një opsion, por një parim i rëndësishëm edhe për shtetet anëtare tê Bashkimit Europian; »

Federica Mogherini, zv/presidente e KE-së: « Problemi që kemi aktualisht në anën institucionale të Bashkimit Europian mund të krahasohet me të dhënit biçikletës. Nuk mund të rrish në vend. Ose shkon përpara, ose rrëzohesh. A duam të shkojmë përpara, a jemi të përgatitur të shkojmë përpara ?. Mendoj, se rreziku i mos ecjes përpara është rrëzimi dhe rrëzimi i Shqipërisë apo i Ballkanit Perëndimor nuk është në interesin e vetë rajonit, por nuk është as në interesin e Bashkimit Europian. Unë besoj, se do të jepet një rekomandim pozitiv pa kushte  nga Komisioni Europian për Shqipërinë dhe më pas vendet anëtare të vendosin në qershor. Pastaj mund të fillojmë»

Kryeministri Edi Rama pranoi se  Shqipëria nuk është gati për anëtarësimpasi ka ende problem me korrupsionin, krimin e organizuar dhe trafikun e drogës, por Shqipëria po punon fort në këtë drejtim.

“E dimë që nuk jemi gati për anëtarësim. Kemi ende probleme me korrupsionin, krimin e organizuar, trafikun e drogës. Por ne po vijojmë të punojmë në këtë drejtim”.

“Shqipëria nuk po kërkon një dhuratë, as një lloj favori që nuk e meritojmë, por kërkojmë thjesht çeljen e negociatave, pasi e meritojmë. Çelja e negociatave me Shqipërinë nuk është krijimi i një problemi të ri potencial, por çelja e një procesi që do ta bëjë Europën më të fortë, pasi Ballkani ka nevojë dëshpërimisht për Europën, por edhe Europa ka nevojë për Ballkanin strategjikisht”.

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Evropian, Knut Fleckenstein ka kërkuar veçanërisht që Komisioni Europian të mos ndikohet nga qëndrimi i shteteve anëtare për rekomandimin për Shqipërinë,. Aktualisht, tre shtete anëtare të Bashkimit Europian, Gjermania, Holanda dhe Franca  janë ende në favor të hapjes së negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë në qershor. Z/presidentja e delegacionit parlamentar të MSA-së Shqipëri-BE, Elly Shclein ka nënvizuar se hapja e negocictave është një detyrim ndaj qytetarëve shqiptarë dhe të rinjve shqiptarë./abcnews.al

 

rama-22.jpg
gra moz14:40 | 20/03/2018

Mediat greke raportojnë se kryeministri grek, Aleksis Tispras, do të vizitojë Shqipërinë nga 6 deri më 8 Prill. Ai do të takohet në Korçë me shefin e qeverisë shqiptare, Edi Rama. Këto raportime vijnë pas deklaratës së Tsipras se marrëveshja me Shqipëri për detin do të dërgohet në Parlamentin grek brenda Prillit.

Mediat greke kanë zbuluar detaje lidhur me vizitën e paralajmëruar kohë më parë të kryeministrit Aleksis Tsipras. “To Vima” në një shkrim të gjatë, ku evidenton problemet e shumta të koalicionit qeveriatar lidhur me marrëveshjen për detin me Shqipërinë dhe çështjen e emrit me Shkupin, nënvizon se Tsipras do të kalojë pashkët në qytetin e Korçës. Kryeministri grek do të vizitojë Shqipërinë nga data 6 deri në 8 Prill.

“Takimi i dy krerëve të qeverive është në kontekstin e kontakteve të vazhdueshme të palës greke me vendet fqinje, duke pretenduar një rol dominues në Ballkan si vendi më i fuqishëm i BE-së në rajon”, shkruan gazeta e njohur “To Vima”.

“Ne duhet ta justifikojmë rolin e Greqisë si një forcë udhëheqëse në Ballkan, por gjithashtu si një shtyllë stabiliteti në rajonin më të gjerë”, tha Alexis Tsipras disa javë më parë.

Gjithashtu raportimi i mediave greke përforcohet dhe më shumë nga biseda mes kryeministrit grek dhe kryetarit të partisë “To Potami”, Stavros Teodorakis. Ky i fundit bëri me dije se Tsipras është shprehur se marrëveshja eventuale me Shqipërinë sa i përket detit do të mund t’i paraqitet Parlamentit grek brenda muajit Prill.

Ndërkohë, kjo do të jetë hera e parë që Aleksis Tsipras do të vizitojë Shqipërinë si kryeministër i Greqisë. Raportimet për këtë vizitë, erdhën pasi Presidenti Ilir Meta i dha plotfuqinë ministrit të Jashtëm, Dimtir Bushati, për të negociuar për çështjen e detit me Athinën./abcnews.al

ilir-meta-autori-1280x660.jpg
gra moz14:21 | 20/03/2018

Vija e kuqe nuk u kalua dhe kjo për Presidentin e Republikës do të thotë se fryma e bashkëpunimit me Ministrinë për Europën dhe Punët e Jashtme është në rrugën e duhur për nisjen e negociatave me Greqinë.

Ilir Meta: “Unë besoj se është bërë një punë shumë e konsiderueshme dhe jemi në një proces tashmë do të thosha mjaft solid nga pikëpamja kushtetuese por edhe nga ana tekniko ligjore”.

Deklaratën, kreu i shtetit Ilir Meta, e bëri një ditë pasi autorizoi Ministrin për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, të lëshojë Plotfuqinë për Grupin Negociator të Republikës së Shqipërisë për negocimin e “Projektmarrëveshjes ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Greqisë për kufizimin e zonave të tyre detare”. Shtimi i një tjetër negociatori është pozitiv për kreun Presidentin Meta.

Ilir Meta: “Ka qenë një propozim mjaft pozitiv dhe i mirëkuptuar edhe nga ana ime për arsye se është njjë personalitet në fushën e së drejtës ndërkombëtare, por edhe mjaft eiksperiencë për raste të tilla”.

Ksenofon Krisafi është propozuar nga ministria e Jashtme. Profesori ka qenë ish-drejtor i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore.

Nga Brukseli, ministri Ditmir Bushati shprehet se tashmë nuk do të vonojë raundi parë i grupit të negociatorëve.

Ditmir Bushati: “Natyrisht që pa humbur kohë, ne do të procedojmë me plotfuqishmërinë dhe shpresojmë shumë që për pak ditë apo javë, ne të bëjmë raundin e parë të diskutimeve teknike me palën greke”.

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme u shpreh se do të bëjnë gjithçka që marrëveshja të përfundojë drejtë për të dyja vendet. Për kohën e mbylljes së negociatave është ende herët të flitet, tha kreu i diplomacisë shqiptare./abcnews.al

lul-basha-2-1280x858.jpg
gra moz14:19 | 20/03/2018

Kryetari i Partisë Demokratike përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka reaguar lidhur me politikën më të fundit të qeverisë “Rama”, atë të përjashtimit nga ndihma ekonomike, në rast se refuzon punësimin.

Përmes një video-mesazhi, kreu i opozitës Lulzim Basha bën një krahasim mes numrit të familjeve në ndihmë ekonomike, atyre të përjashtuar nga kjo e fundit, si dhe numrit të vendeve të lira të punës bazuar mbi shërbimin kombëtar të punësimit.

E ndërsa shifra e të përjashtuarve nga ndihma ekonomike, në rang vendi kap thuajse gjysmën e totalit të familjeve në ndihmë ekonomike, shifra e vendeve të lira të punës është dy shifrore, e në rastin më të mirë, Tiranë, është 40 herë më e vogël se ajo e familjeve në ndihmë ekonomike./abcnews.al

edi-rama-me-hahn-1280x657.jpg
gra moz12:28 | 20/03/2018

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Bruksel prej ditës së djeshme për të marrë pjesë në konferencën mbi perspektivën e anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Ai është takuar me Komisionerin Europian per Zgjerim dhe Fqinjësinë, Johannes Hahn si dhe me homologun belg.

Takime të njëpasnjëshme ka zhvilluar Kryeministri Edi Rama në Bruksel. Në vigjilje të Raportit të Komisionit Europian të 17 prillit, ku pritet rekomandimi për çeljen e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Europian, kreu i qeverisë shqiptare është takuar me zëvendëspresidenten e Bashkimit Europian, Federica Mogherini.

Kreu i qeverisë shprehet i kënaqur edhe nga takimi me Komisionerin për Zgjerim të Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, ku sipas tij, u bë edhe bilanci i progresit të qëndrueshëm në adresimin e prioriteteve kyçe të integrimit. Pjesë e bisedimeve është bërë edhe ecuria e procesit të Vetingut, që këtë javë, shprehet kreu i qeverisë në rrjetet sociale, hyn në fazën vendimtare të zbatimit.

Kjo do të nisë me fillimin e dëgjesave publike të gjykatësve e prokurorëve të nivelit të lartë përpara komisionit të shkallës së parë.
Kryeministri Edi Rama është takuar edhe me kryeministrin belg, Charles Michel, i cili ka mbështeur perspektivën evropiane të Shqipërisë dhe shprehu konsiderata shumë pozitive për ecurinë e reformave tona në funksion të çeljes së negociatave për anëtarësim në BE.

Axhenda e takimeve të kreut të qeverisë shqiptare ka vazhduar me europarlamentarin dhe raportuesin për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein dhe Andrey Kovatchev, anëtar i Presidencës së Parlamentit Europian./abcnews.al

etilda-gjonaj-1280x652.jpg
gra moz11:55 | 20/03/2018

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, gjatë takimit të forumit të parë konsultativ për luftën antikorrupsion, deklaroi se reformat e ndërmara nga qeveria janë parakusht i thellimit të luftës kundër korrupsionit.

Pasardhësja e Bledi Çuçit në postin e Koordinatores Kombëtare Antikorrupsion, tre vjet pas lançimit të portalit stopkorrupsionit.al, përsëriti ftesën ndaj qytetarëve për t’u kthyer në sinjalizues të akteve të korrupsionit.

Ligji për sinjalizimin dhe mbrojtjen e sinjalizuesve, ofron një strukturë të posaçme të ILDKPI. Praktikë të re në Shqipëri dhe Europë e quajti ministrja atë të denoncimit, duke theksuar ndryshimin mes sinjalizimit në një sistem autoritar dhe atij në një sistem demokratik.

Shkak të mos ndjekjes penale të korrupsionit, ministja Gjonaj identifikon pikërisht kryerjen e tij në fshehtësi./abcnews.al

kuvendi-shqiptar-1280x653.jpg
gra moz10:24 | 20/03/2018

20 kandidatë kanë shprehur interesin për plotësimin e një vendi bosh në Gjykatën Kushtetuese, pas çeljes së procedurës nga Kuvendi i Shqipërisë për të zgjedhur kandidatin e këtij institucioni.

Aktualisht, Gjykatës Kushtetuese i mungojnë 4 anëtarë nga 9, që duhet të ketë gjithsej. Për këtë arsyem ky institucion kyç është futur në një ngërç.

Një ditë më parë, Këshilli i Emërimeve në Drejtësi mori në dorëzim kandidaturat e Presidencës për dy vakancat në Gjykatën Kushtetuese, ndërsa pritej lista e kandidatëve nga Kuvendi për vakancën e tretë.

Sipas Kushtetutës, Këshilli i Emërimeve në Drejtësi bën vlerësimin e kandidatëve dhe i rendit sipas meritës profesionale. Presidenti i Republikës dhe Kuvendi më pas do të zgjedhin anëtarët mes dy listave, për të plotësuar tri vakancat në Gjykatën Kushtetuese.

Ndër 20 emrat që kanë kandiduar bien në sy emra të njohur si ai i ish-Prokurorit të Përgjithshëm, Theodhori Sollaku, i ish-zv/ministrit të Drejtësisë, Ilir Panda, nënkryetarit aktual të KQZ-s, Denar Biba, ish-kreut të KQZ-s, Çlirim Gjata apo ish-kryetares së Gjykatës së Lartë, Shpresa Beçaj.

Lista e Kandidatëve:
1. Anila Kristani
2. Arta Vorpsi
3. Besnik Muçi
4. Çlirim Gjata
5. Dashamir Kore
6. Dedë Kasneci
7. Denar Biba
8. Elsa Toska
9. Gëzim Allaraj
10. Ilir Kadiu
11. Ilir Panda
12. Irena Nino
13. Kostandin Kazanxhi
14. Kristaq Traja
15. Rexhep Bekteshi
16. Sinan Tafaj
17. Sokol Hasani
18. Shpresa Beçaj
19. Theodhori Sollaku
20. Valbona Bala

/abcnews.al

Presidenti_Ilir_META.jpg
ent ela22:11 | 19/03/2018

Presidenti i Republikës i ka dhënë autorizimin Ministrit të Jashtëm që të nisë negociatat me Greqinë. Kreu i shtetit kërkon që grupi negociator të respektojë kushtetutën e konventat ndërkombëtare.

Nuk do të ketë më letërkëmbime si këto të fundit  midis Presidencës dhe Ministrisë për Evropën dhe Punët  e Jashtme. Autorizimi u dha zyrtarisht. Njoftimin e dha institucioni i Presidencës.

“Presidenti i Republikës, Ilir Meta në vijim të kërkesës të Ministrisë për Evropën dhe Punët e Jashtme autorizoi në datën 19 mars Ministrin për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, të lëshojë Plotfuqinë për Grupin Negociator të Republikës së Shqipërisë për negocimin e “Projektmarrëveshjes ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Greqisë për kufizimin e zonave të tyre detare”.

 Në këtë mënyrë Presidenti i hap rrugë uljes së ekspertëve në tavolinë për të përcaktuar detajet e vendosjes së kufijve detare e jo vetëm.

Kërkesa e vetme që i drejton presidenti i republikës ministrisë së jashte dhe ekspertëve, që të zbatojnë Kushtetutën, vendimin e gjykatës kushtetuese dhe të respektojnë aktet ndërkombëtare në interes të ruajtjes dhe ushtrimit të sovranitetit territorial dhe juridiksionit kombëtar dhe të garantimit të sigurisë, dobisë ekonomike e sociale të vendit.

Që nga data 14 shkurt kur ministria për Evropën dhe punët e jashtme kërkoi zyrtarisht autorizimin, ju desh që ti përgjigjej dy herë kërkesave të presidentit të republikës, pjesë e të cilave ishin edhe emrat e negociatorëve. Ata janë 12 dhe presin të përcaktohe data e nisjes së negociatave. Gjithcka dihet është vizita e Kryeministrit të Greqisë Aleksis Tsipras së bashku me familjen e tij për të festuar Pashkët në datën 8 prill në Korçë në shoqërinë e kreut të qeverisë shqiptare Edi Rama. /abcnews.al

paloka-1280x720.jpg
ent ela20:47 | 19/03/2018

Kryetari i Komisionit hetimor për çështjen Tahiri, Edi Paloka, i ftuar në studion e “Mbrëmje në ABC News” me Mirel Milorin, pa dhënë shumë detaje ka folur për startegjinë e opozitës në këtë komision. Sipas tij do të hetohen gjithë ata që kanë penguar vënien para drejtësisë të Sajmir Tahirit, por edhe për kanabizimin, sjelljen e policisë.

“Nuk dua të bej publik planin e hetimit, ju kërkoj ndjesë, por sot nuk do t’u jap një përgjigje për këtë punë, do hetohen të gjithë ata që kanë penguar vënien para drejtësisë jo vetëm të Tahirit, por edhe per kanabizimin, sjelljen e policisë. Kemi një fushë më të gjerë për të hetuar. Ideja jonë është që gjithçka është bërë me një plan të caktuar kanabizimi i vendit i lidhur me strategjinë e zgjedhjeve të fundit. Të gjithë ata që do dalin në proces hetimi si personazhe do të përfshihen në listën e dëshmitarëve”.

Deputeti demokrat ka folur edhe për situatën brenda Partisë Demokratike, zërat kundër, opozitën brenda opozitës, si edhe për autorizimin që Presidenti Meta i dha ministrit Bushati për plotfuqishmërinë në bisedime me Greqinë.

Nisi puna komisionit hetimor për çështjen Tahiri. Pse nisi përplasja?

Paloka: Kërkova bashkëpunimin e mazhorancës që ky komison të rezultojë i suksesshëm,jo si herët e tjera që mazhoranca ka bërë gjithçka për ta penguar. Nuk dua të paragjykoj punimet  e këtij komisioni. Ka shumë elementë që të bëjnë të mendosh që qëllimet e mazhorancës nuk do të jenë të ndryshme. Komisioni është ngritur për pengimin që i ka bërë Rama dhe institucionet e drejtësisë për të arrestuar Sajmir Tahirin për dy fakte: lidhje me bandat kriminale dhe trafik droge. Ky komision është ngritur që të hetojë mënyrën s epse u pengua. Kjo mazhorancë votoi që Tahiri të mos dilte para drejtësisë. Ne kemi synimet dhe objektivat tona për të arritur. Nuk dua të paragjykoj deputetët e mazhorancës deri sa ata të tregojnë se nuk janë pengesë.

A keni një strategji?

Paloka: Që kur kemi kërkuar ngritjen e këtij komsioni ne kemi pasur një qëllim dhe strategjinë tonë. Faktet janë të shumta që na kanë nxitur të ngremë komisionin dhe të hetojmë. Unë si kryetar komisioni do paraqes planin hetimor paraprak pasi të miratohet rregullorja dhe në bazë të të këtij plani do eci, bashkë më mazhorancën. Nuk dua të jap detaje për planin e hetimin, pasi do bëhet hap pas hapi.

Do këmbëngulni që të vijë Rama në komision?

PalokaNuk dua të bej publik planin e hetimit, ju kërkoj ndjesë, por sot nuk do t’u jap një përgjigje për këtë punë, do hetohen të gjithë ata që kanë penguar vënien para drejtësisë jo vetëm të Tahirit, por edhe per kanabizimin, sjelljen e policisë. Kemi një fushë më të gjerë për të hetuar. Ideja jonë është që gjithçka është bërë me një plan të caktuar kanabizimi i vendit i lidhur me strategjinë e zgjedhjeve të fundit. Të gjithë ata që do dalin në proces hetimi si personazhe do të përfshihen në listën e dëshmitarëve.

Basha ka thënë që të hetohen Gjiknuri, Veliaj, Ahmetaj, Dako dhe Sejdini.  Keni të dhëna për këta?

Paloka: Prokuroria disponon prova, fakte, përgjime që i implikojnë në krime më të rënda se thjesht trafik droge. Ne urojmë që drejtësia të jetë e kujdesshme, se përderisa është e kapur nga Rama veprime të tilla do bëjë.

Emrat që përmendi Basha , do dorëzoni të dhënat në Prokurori?

Paloka: Çfarë t’i kërkojmë ne Prokurorisë për Habiljat? Janë të gjitha faktet e ardhura matanë detit që vërtetojnë se Habiljat janë trafikantë të mëdhenj, por kjo se edhe që kanë qenë të lidhur me Sajmir Tahirin.

Prokuroria i kërkoi parlamentit arrestimin e Tahirit dhe nuk u lejua.

Ne i kërkojmë Ramës dhe atyre më tej se Rama se që kjo drejtësi të funksionojë ashtu siç ata janë shprehur se e duan drejtësinë. Rama arriti qëllimine tij, kapi drejtësinë. Rama do ta përdorë drejtësinë kundër opozitës.

E frymëzoni dot qytetarin që të ndjekë në rrugë, shesh e platformën politike?

Paloka: Shqiptarët provojnë përditë mungesën e drejtësisë, por edhe pasojat e qeverisjes më të keqe . Në rastin më të parë që qytetarëve u jepet mundësia të votojnë lirshëm.  Me rrugë demokrtaike këtu nuk ecet më.

I udhëheq dot?

Paloka: Po e treguam me protestën e fundit dhe forma të tjera të gjitha do provohen.

Ka një rezultat konkret?

Paloka: Përditë njerëzit ndërgjegjësohen që e keqja e këtij vendi është Edi Rama dhe kjo qeveri duhet të ikë.

E largoni dot Ramën?

Paloka: Ne do provojmë gjithçka për ta larguar, nuk është në dorën tonë, opozita do drejtojë qytetarët, por ka edhe gjëra që nuk janë në dorën tonë. Kjo është një marrëdhënie komplekse ku edhe ndërkombëtarët kanë rolin e tyre. Ndërkombëtarët po thonë përditë që Shqipëria është bërë Kolumbia e drogës. Kjo nuk është retorikë, por realitet.

Vetë ju si opozitë nuk jeni unikë, PD është e krisur tani?

Paloka:Ajo që është opozitë është opozitë, kush bën opozitën e opozitës nuk është opozitë.

E keni për të larguarit?

Paloka: Jo për ata që bëjnë opozitën e opozitës.

Lexohet një mëri?

Paloka:Ka një krah që zgjat dorën dhe ofron bashkëpunim, krahu tjetër duhet të bisedojë. Në marrëveshje lëshojnë të dyja palët. Nuk dua të hyj në detaje se jemi në një moment që po zhvillohen takime me të gjithë ata që kanë platforma ide, marrëveshja arrihet kur të dyja palët lëshojnë nga pak. Kjo është si puna e këmbanës. Si mund të mendoni që nuk dashkemi njerëz që kanë dhënë për Partinë Demokratike.

Keni vendosur ura komunikimi me këta njerëz?

Paloka: Grupi i punës po zhvillon kontakte e bisedime dhe pastaj do na informojnë për rezultatet.

Kur Basha thotë po ngremë grup pune dhe hajde diskutojmë kush ka ide, që mund të arrijmë në një pikë. Në fund fare është kuvendi që i vendos këto gjëra.

Është një ide për ndryshime statutore, për ristrukturimin e partisë dhe rrugëve që duhen ndjekur edhe për të ardhur në pushtet. Idetë nga njerëzit e thjeshtë janë më brilante se ato që vijnë nga kokat e mëdha.

Nëse shkojmë më dy propozime në Kuvend dhe votohet njëra, nuk e shoh si kulmin e bashkëpunimit.

Partia Demokratike nuk është emra është shumë më tepër se aq, PD ka pasur figura të shquara të nderuara me ose pa poste kanë qëndruar në vite pranë PD, nuk kanë kërkuar kurrë të marrin diçka nga PD dhe janë aty. Nëse ka një emër ai është Sali Berisha, të gjithë të tjerët ne jemi kontribues, përfitues, ne na bashkon PD dhe të gjithë ne edhe forcën e dhe reputacionin na i jep PD, jo ne PD-së. Për fat të keq PD ka provuar që kanë dalë parti të kur emrat kanë qenë edhe më të rëndësishëm dhe në fund janë kthyer në PD.

Janë kthyer te Sali Berisha, se sot është Lulzim Basha

Paloka: Sali Berisha është në PD.

Është disktuar për heqjen e 20 shkurti si datë simbol?

Paloka: Kjo ishte një ngatërresë banale. E gjitha kjo të lë një shije të keqe, kur është për t’i bërë opozitë opozitës nuk dihet nga burojnë gjithë ato energji. Edi Ramës nuk i themi asgjë. Kjo ishte ide e një deputeti të ri i cili kishte bahskëpunuar me shoqatën e të ëprndjekurve dhe donte ta kalonte për aprovim dhe aty ishte kjo ngatërresa teknike që ne firmosëm, ishte një projekt, ishte gabim edhe i joni, se edhe unë firmosa, ishte një banalitet.

Autorizimi që Presidenti Meta i ka dhënë Bushatit për plotfuqshmërinë për bisedime me Greqinë?

Paloka: Besoj se zoti Meta ka marrë informacionin e duhur. U dha një datë që një prill do vijë Tsipras dhe Rama ishte përgatitur të firmoste.

Hapin e Metës si e komentoni?

Paloka: Meta duhet të ketë marrë informcionet që i duheshin. E vetmja pikë që kam rezervë është grupi negociator, është një person që nga të dhënat që kemi e akuzojnë. Ndërkohë që ngrihet kjo akuzë për një nga negociatorët, për të hequr këtë hije dyshimi, ta ndërrojmë këtë njeri, në vend që të ndodhë kjo ndodh e kundërta. Na thuhet që ky ka çertifikatën e NATO-s të firmosur ngta Qazimi. Pse këmbëngulet që ky të rrijë në grupin negociator?

Paloka: Në fund edhe ne do ndërmarrim hapat e procedurat tona.

Do bashkoheni me Metën?

Paloka:Nëse do na duhet të mbrojmë interesat e vendit do jemi bashkë.

/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono