Politikë

RRRR-1280x708.jpg
Sej rie22:30 | 15/06/2019

Sot Kryeministri Edi Rama vijoi fushatën elektorale në Juglindje të vendit. Kreu i maxhorancës kërkoi votat për kandidatët socialistë në 30 Qershor, për të cilën tha se nuk është vetëm një datë zgjedhjesh, por dita e vendosjes se kufirit me ata që përdorën pushtetin për hesape personale.

Stacionin e parë të juglindjes e pati në Ersekë.

Efekt pritja me duartrokitje dhe muzikë.

Edi Rama u shpreh i kënaqur që Erjoni i tretë, siç e quajti Erjon Isain kandidatin për kryetar bashkie në Kolonjë, është gati të lërë Tiranën dhe të kthehet të punojë në vendlindje.

Për këtë bashki Kryeministri tha se është bërë shumë, dhe premtoi edhe projekte të tjera. Por përsëri e ka një hall.

Për të gjithë ata që lakojnë vitin e mbrapshte të trazirave e ka një përgjigje.

E ndërsa rrugëtonte për mitingun e radhës në Devoll, në dalje të Korçës e prisnin duke protestuar mbështetës të opozitës, me Klevis Balliun, Ervin Salianjin e Endrit Braimllarin në krye.

Efekte protesta në dalje të Korçës.

Në Zemblak, përgjatë aksit Korçë- Devoll, të tjerë protestues kishin dalë në të dy anët e rrugës, duke sulmuar edhe me shishe uji e sende të tjera eskortën e shefit të qeverisë.

Në takimin elektoral në Devoll u dha përgjigje atyre që tentuan t’i pengonin rrugën, dhe shumë të tjerëve si ata

Por nuk harroi edhe 4 njerëzit që siç thotë duan të marrin peng zgjedhjet dhe vendin.

Takimet elektorale të ditës i finalizoi në Korçë. Para qytetarëve në shesh Kryeministri argumentoi sërish pse nuk ka pasur nevojë të blerë vota, sikundër e akuzojnë.

Në bashkinë që drejtohet nga socialistet prej 12 vitesh, Rama premtoi të tjera investime e projekte të rëndësishme. Qytetit, te cilit turizmi i dha frymëmarrje të re, Kryeministri i premtoi një aeroport turistik, një pistë skish, si dhe rindërtimin e stadiumit “Skënderbeu” dhe kompleksit të pishinave./ABC News Albania 24/7

lulzimbasha-847x445.jpg
Sej rie20:45 | 15/06/2019

Kreu i PD-së Lulzim Basha u bën thirrje qytetarëve për pjesëmarrje në protestën e ardhshme të opozitës, më 21 Qershor. Në një postim në rrjetet sociale, Basha shkruan se data e zgjedhjeve vendore të 30 Qershorit do të jetë “varreza politike” e Kryeministrit Rama.

“30 Qershori është varreza politike e Edi Ramës, shokut të Avdylajve dhe bandave të krimit. Shqiptarët janë ngritur në këmbë në betejën kombëtare për Shqipërinë si gjithë Europa. Boll më me Shqipërinë që duan vetëm ata! Tani është koha për Shqipërinë e të gjithë shqiptarëve! Asnjë hap pas”, thotë Lulzim Basha.

Të premten, pas mbledhjes që Lulzim Basha zhvilloi me aleatët dhe forumet e Partisë Demokratike, u vendos që protesta e radhës e opozitës të jetë më 21 Qershor. /abcnews.al

rama-12.jpg
Sej rie18:30 | 15/06/2019

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për ngjarjet e fundit në Gjirin e Omanit, ku dy anije cisternë u sulmuan me mina. Pasi Uashingtoni bëri përgjegjës Republikën Islamike të Iranit për ngjarjen, edhe Kryeministri shqiptar ka ndjekur të njejtën linjë me aleatin strategjik.

“Këto sulme në Gjirin e Omanit janë një kërcënim serioz për paqen ndërkombëtare dhe sigurinë e energjisë. Shqipëria qëndron e vendosur me Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Arabisë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kundër asaj që duket të jetë një provokim tipik i projektuar nga Irani për të përshkallëzuar tensionet”, shkruan Rama në ‘Twitter’.

Sa i përket marrëdhënieve të Shqipërisë me Iranin, ato janë tensionuar për shkak të vendimit të Tiranës për të pranuar më shumë se 3000 muxhahedinë, grup i konsideruar terrorist nga Teherani.

Në dhjetor të 2018-ës u dëbua në Shqipëria ambasadori i Iranit, Gholamhossein Mohammadnia, i cili u akuzua se kishte kryer veprimtari në kundërshtim me statusin diplomatik.

Ndërsa lidhur me incidentin në Gjirin e Omanit ka reaguar të premten Presidenti amerikan Donald Trump, i cili ka fajësuar Iranin. Ndërkohë, në reagimin e tij Presidenti iranian i ka konsideruar Shtetet e Bashkuara rrezik për stabilitetin rajonal dhe ka kërkuar forcimin e aleancës me Rusinë.

Tensionet mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit pas incidentit në Gjirin e Omanit thellohen nga ora në orë. Pas sekretarit të Shtetit, lidhur me shpërthimin që përfshiu dy anije-cisternë ka reaguar vetë presidenti Donald Trump, që ka fajësuar Republikën Islamike për ngjarjen.

I pyetur nga mediat se si synon të reagojë ndaj Teheranit në mënyrë që episode të tilla të mos përsëriten, Trump është përgjigjur duke thënë: “Do të shohim ç’do të ndodhë”.

Megjithatë, Trump shtoi se është i hapur për negociata me Iranin.

“Ne duam që ata të kthehen në tryezën e bisedimeve. Unë jam gati kur të jenë gati edhe ata”, tha shefi i Shtëpisë së Bardhë, duke shtuar megjithatë se nuk ka ndërmend të ngutet.

Ndërkohë, lidhur me ngjarjen reagoi edhe presidenti iranian Hasan Ruhani, i cili tha se në kushtet e presioneve të jashtme dhe sanksioneve është e nevojshme të forcohen lidhjet mes Rusisë dhe Iranit. Këtë deklaratë Ruhani e bëri gjatë një takimi me liderin e Kremlinit, Vladimir Putin në kuadër të një samiti që po zhvillohet në Kirgizstan.

Administrata amerikane, duke përdorur instrumentet e saj ekonomike, financiare dhe ushtarake ka ndërmarrë një politikë agresive duke u kthyer në një kërcënim serioz për stabilitetin e rajonit dhe botës”, deklaroi Ruhani.

Ai shtoi se marrëveshja bërthamore e arritur me administratën amerikane parardhëse tregon se, nëse ka vullnet politik problemet mund të zgjidhen./abcnews.al

rAMA-5-1280x715.jpg
Sej rie16:45 | 15/06/2019

Në vijim të fushatës zgjedhore të PS-së, Rama edhe një herë ka folur për situatën politike në Shqipëri. I ndalur në Kolonjë, Kryeministri u shpreh se këto zgjedhje janë të çuditshme, për shkak se është një garë pa kundërshtarët kryesorë.

“Ne nuk ndjehemi mirë me këtë situatë. Këto zgjedhje janë të çuditshme në një kuptim sepse janë zgjedhe pa kundërshtarët kryesorë. Edhe pse këtu jo të keni një zgjedhje midis Erjonit dhe dikujt tjetër që kandidon për një tjetër parti Bindja Demokratike. Dhe nuk janë gjëja më e mirë që mund t’i ndodhte Shqipërisë kur Shqipëria pret me të drejtë të çelë negociatat për t’u anëtarësuar në BE. Atyre fajin ua ka mendja e tyre, por çfarë borxhi u ka Shqipëria atyre? Këta dolën nga Kuvendi, por dolën për të mos u kthyer më. Refuzuan mandatet që ju dhanë njerëzit dhe thanë ne nuk qëndrojmë më në Kuvend se ne jemi popull dhe do shkrihemi me popullin.

U futën në mes të turmës, u fshehën në mes të turmës për të vënë në ballë më budallenjtë ose më të sinqertët duke i nxitur që të shkelin ligjin, të gjuajnë policinë, të vënë zjarr në hyrje të institucioneve dhe të përfundojnë burgjeve për llogari të këtyre. Edhe mund të hysh në godinë, por pushteti në demokraci buron nga vota e popullit. Arsyeja pse këta ju thonë njerëzve hajdeni të shtunën, mblidhuni ta rrëzojmë është sepse janë gënjeshtarë të pacipë dhe manipulatorë të paskrupullt të njerëzve të atyre që kanë gjithë të drejtën të protestojnë por që gënjen dhe manipulohen nga ky grusht njerëzish. Në fakt hallin e kanë gjetkë, duan që ta bëjnë Shqipërinë copë-copë në sytë e një dynjaje të tërë dhe t’i shmangen votës për të mos dalë të humbur”, tha Rama.

BALLA-PER-SHPERNDARJEN-E-PARLAMENTIT-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_00.21-1280x720.jpg
ent ela15:30 | 15/06/2019

Kërkesën e presidentit drejtuar Komisionit qendror të zgjedhjeve për tu njohur me numrin dhe emrat e deputetëve, mazhoranca e ka interpretuar si një gjest paralajmërues për shpërndarjen e Kuvendit. Nga një takim elektoral në Elbasan kryetari i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla është shprehur se kryetari i shtetit nuk e njeh mirë Kushtetutën.

Fushatat elektorale Partia Socialiste i ka përqendruar në kundërpërgjigje politike. Kërkesa e Presidentit Ilir Meta drejtuar Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për t’u njohur me numrin dhe listat emërore të deputetëve të Parlementit, për mazhorancën është një haber për shpërndarjen e Parlamentit.

“Shkodranët kanë një shprehje, “mos të hyftë vetja në qef, ose të hyftë vetja në qef se e sheh pastaj”.

Presidentit, për fat të keq i ka hy vetja në qef dhe ka hap haberin se gjoja do të shpërndajë Parlamentin. Se çfarë Kushtetute ka Presidenti, nuk e di, por kam frikë mos ka ngatërruar Kushtetutën me bllokun e zi”.

Kryetari i grupit parlamentar socialist Taulant Balla risolli në vëmendje edhe publikimet e revistës amerikane Mother Jones ku pretendohej për financime ruse në Partinë Demokratike.

“Tashmë petët e byrekut u hapën, dhe Lulzim Basha, siç njofton Prokuroria është zyrtarisht, i pandehur.

Thirrja ime përkundrejt institucioneve të drejtësisë , të drejtësisë së re që po lind, është që kjo çështje duhet zbardhur në të gjitha detajet e veta”.

Nga një takim elektoral në Elbasan, Taulant Balla nuk la pa u kujtuar qëndrimin e prerë të mazhorancës socialiste për zgjedhjet e 30 qershorit.

“Pavarësisht se ç’thonë gojët e liga, zgjedhjet do të bëhen në 30 Qershor”. /ABC news Albania 24/7

VELIAJ-SINKRON.mpg_snapshot_00.24-1280x720.jpg
ent ela15:06 | 15/06/2019

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj njëkohësisht kandidat i Partisë Socialiste për një mandat të dytë në kryeqytet e ndali fushatën elektorale në Ndroq. Veliaj iu tha qytetarëve se opozita bojkotoi zgjedhjet, pasi ka frikë nga reforma në drejtësi, ndërsa mazhoranca sipas tij nuk negocion me të drejtën e qytetarëve për të zgjedhur.

“Kush ka bërë mëkat do japë llogari. Ajo që nuk tolerojmë dot, ajo që nuk bëjmë dot kompromis, ajo që nuk negociojmë dot kurrë është fuqia jonë për të zgjedhur një herë në katër vjet, siç e thotë Kushtetuta, me votë të lirë në fushën e betejës, në kutinë e votimit, në të gjithë territorin e Tiranës, për të  thënë se ka ardhur koha që populli të zgjedhë politikanët, jo politikanët të zgjedhin popullin”.

/ABC News Albania 24/7

BARDHI-SINKRON-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
ent ela14:58 | 15/06/2019

I ktheu një herë pas protestuesit në 8 Qershor.  Sekretari i përgjithshëm  i Partisë Demokratike paralajmëron se kjo nuk do të ndodhë më nëse kryeministri Edi Rama nuk ndryshon qëndrim. E këshillon në emër të opozitës që të largohet pa ardhur protesta e 9 kombëtare që do të zhvillohet të premten.

“Edi Rama ka blerë pushtetin me krimin, ai është kryeministër ilegjitim dhe ai duhet të largohet me sa më pak kosto për vendin”.

Lidhjen e kryeministrit me krimin e kanë faktuar edhe mediat ndërkombëtare nënvizoi Gazment Bardhi duke i ri-sjellë në vëmendje audio përgjimet e publikuara nga gazeta gjermane “Bild”.

“Në përgjimet e gazetës gjermane Bild gjendet arsyeja përse Europa refuzon të pranojë në familjen e vet një vend, ku bandat dhe krimi i organizuar janë zotër të partisë në pushtet, Partisë Socialiste, blejnë vota dhe kërcënojnë kundërshtarët politikë për llogari të kryeministrit Edi Rama”.
Javën e ardhshme Bashkimi Evropian do të vendosë nëse Shqipërisë do t’i hapen apo jo negociatat për anëtarësim. Duke iu referuar së fundi mediave ndërkombëtare Reuters, EU Observer, Euroactiv demokratët lexojnë mesazhin e përbashkët që përcjellin.

“Shqipëria është një problem i madh dhe nuk është aspak premtuese”.

Zgjidhja e vetme për opozitën është një: Largimi i Edi Ramës.

“Është hapi i vetëm që i hap rrugën një zgjidhjeje politike sipas standardeve demokratike perëndimore, krijimit të një qeverie tranzitore për t’i garantuar vendit zgjedhje të lira e të ndershme”.

Në 21 qershor shqiptarët do të bashkohen përsëri për të dhënë mesazhin e tyre e paralajmëron Gazment Bardhi Kryeministrin Rama.

“Asnjë hap pas! Boll më me Shqipërinë që duan Edi Rama, një grusht pushtetarësh të korruptuar në palcë, një grusht kriminelësh dhe oligarkësh grabitqarë! Tani është koha për Shqipërinë e të gjithë shqiptarëve!”/ABC News Albania 24/7

edi-ramaaa-1.jpg
ent ela14:47 | 15/06/2019

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas kërkesës së presidentit të Maqedonisë  së veriut Stevo Pendarovski që Maqedonia të mos trajtohet në bllok me Shqipërinë, por veçmas pasi mund të dëmtojë hapjen e negociatave me Bashkimin Evropian.

Kjo deklaratë sipas kreut të qeverisë ngre pyetjen se një deklaratë e tillë nënkupton favorizimin e ndarjes nga Shqipëria në vendimin për negociatat.

Nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale, kryeministri Rama shprehet se: “Është çudi kjo qasje, sidomos kur konsideron kontributin kyç të Shqipërisë dhe shqiptarëve në zhvillimet demokratike dhe rrugën europiane të shtetit mik. S’duket as e drejtë, as praktike faktikisht!”- e mbyll reagimin e tij kryeministri Rama. /ABC News Albania 24/7

 

POLITIKA-NE-ABCNEWS-ILIR-META-E-EDI-RAMA-LUFTE-ME-INSTITUCIONE-15.-06.2019.mpg_snapshot_02.00-1280x720.jpg
ent ela14:20 | 15/06/2019

Një përplasje institucionale e paprecedentë iu shtua krizës katër mujore politike në vend. Dritëhijet e lëvizjeve të aktorëve dhe mënyrës se si institucionet i iënshtrohen autoritetit politik e jo ligjit, na i sjell Mimoza Kociu në ABC News.

Kriza politike që vijon prej 4 muajsh në vend, u shndërrua në një krizë të pastër institucionale kur presidenti anulloi zgjedhjet e 30 qershorit. Ishte momenti kur strategjia e Kryeministrit për ndikimin e opinionit publik, u shfaq e fuqishme e me efekte mbresëlënëse. Dekreti u shpërfill nga KQZ por jo nga bashkitë që drejtohen nga opozita. Socialistët morën 100 vota në kuvend për rezolutën që inicion shkarkimin e Presidentit. Ky i fundit po paralajmëron lëvizjen e shkrirjes së kuvendit që ka ngecur në nr e 122 deputetëve nga 140 qe parashikon kushtetuta. Lulzim Basha u rikthye në vëmendje të prokurorisë dy herë brenda javës, për dëshminë e dijenisë mbi 3.4 milionë eurot e kapura në Durrës dhe një njoftim se do merret i pandehur për cështjen e shpenzimeve të lobimit në SHBA. Të gjitha brenda një jave, duke sfumuar plotësisht efektin publik të përgjimeve të publikuara nga tabloidi gjerman bild për zgjedhjet e 2017 në Durrës, si dhe refuzimin zyrtar të Holandës për hapjen e negociatave për vendin tonë.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Të hënën e 10 qershorit Presidenti nënshkroi para mediave që në mëngjes dekretin e shfuqizimit të datës së zgjedhjeve. Gjesti i shqiponjës ishte mesazhi vizual i argumentimit me 8 pika, bazuar në nenin 86 të kushtetutës, që e njeh kreun e shtetit si përfaqësues të unitetit të popullit, një mundësi për të hapur dialogun mes Ramës e Bashës, përballë njoftimeve shqetësuese që tha se ka marrë zyrtarisht.

Meta shigjetoi fort Ramën kur foli për mohim të të drejtës së zgjedhjes së qytetarëve nga këmbëngulja e mazhorancës për të shkuar në votime e jo zgjedhje.

(neni 92 gj dhe 93) Çdekretimi si akt formal, nuk përmendet në Kushtetutën e vendit, e cila parashikon se kreu i shtetit cakton datën e zgjedhjeve dhe nxjerr dekrete. Por shfuqizimi është një praktikë e njohur nga paraardhësit e Metës, që në cdo rast është marrë me dakordësi të aktorëve politikë, duke shmangur një ankimim të dekretit në GJK. Km Rama është shprehur gjithnjë kundër shtyrjes së datës së zgjedhjes, e sic ishte paralajmëruar, socialistët mblodhën kryesinë e aktivizuan një seancë të posacme parlamentare me debat 5 orësh në mbështetje të një rezolute për të nisur procedurat e shkarkimit të kreut të shtetit.

Rama thirri ambasadorët e BE e SHBA në zyrën e tij. Për rreth 90 minuta i ka njohur me vendimin për shkarkimin e Metës, e vullnetin për të vijuar me zgjedhjet e 30 qershorit, që i kishte bërë publike edhe ministrja Spiropali

Në të njëjtën linjë u shfaq edhe KQZ, pas mbërritjes aty sipas rregullit të dekretit të presidentit për anullimin e datës së zgjedhjeve vendore të 30 qershorit. Organi jo kushtetues i administrimit të zgjedhjeve, çdo herë e nis punën për përgatitjen e zgjedhjeve vetëm pas një dekreti presidencial të datës së zgjedhjeve. Fuqia e katër kartonave të anëtarëve të propozuar nga e majta, i ndau me kryetarin e propozuar nga e djathta.

Zgjodhën ta anashkalojnë, duke e patur të qartë se nuk mund të shprehen me një vendim ndaj një dekreti presidencial.

Në këtë moment nisin përpjekjet për të patur në krah zëra ndërkombëtarë. Përfaqësuesi i organizatës që monitoron zgjedhjet, ai i OSBE, u kujdes ta trajtonte si një çështje të brendshme të shqipërisë

Por pati të tjerë që nuk e panë si pengesë. E para zëdhënësja e Federica Mogherinit. Duke iu përgjigjur interesit të “ABC News”, Koçijançiç është shprehur se vendimet e partive të opozitës, fillimisht për të djegur mandatet dhe më pas për të mos hyrë në zgjedhje dëmtojnë Shqipërinë.

Edhe Kryetari i radhës i OSBE,  ministri i jashtëm sllovak Miroslav Lajčák theksonte pritshmërinë që udhëheqësit politikë të veprojnë në përputhje me parimet demokratike, duke respektuar të drejtën e qytetarëve për të votuar për përfaqësuesit e tyre, brenda kufijve kohorë të vendosur nga kuadri ligjor shqiptar.

Në qëndrim më diplomatik pati një delegacion i Bundestagut që vizitoi Tiranën.

Ndërsa mazhoranca vijonte fushatën, në një dalje të dytë, Presidenti kujtoi se dekretet e tij janë të detyrueshme për zbatim

Një shigjetim pati edhe për ndërkombëtarët, mes tyre zvndihmës sekretari Mattheë Palmer, që u kujtonte të gjithëve, se prishja e procesit zgjedhor sjell si penalitet ndalimin e hyrjes në SHBA. Duke i kërkuar për herë të dytë nominalisht Bashës e Kryemadhit distancim nga dhuna, z.Palmer kujtonte se vëzhgues amerikanë do i bashkangjiteshin si zakonisht misionit të OSBE-ODIHRIT për zgjedhjet e 30 qershorit.

Zgjedhjet do bëhen më 30 qershor, ishte fjalia lakonike e Ramës e postuar në Tëitter, teksa ndodhej për takime në bruksel pak ditë para samitit të Këshillit Europian, një test i parë për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut që presin hapjen e negociatave. Pas takimeve me zyrtarët e lartë në fund të mandatit, shefen e diplomacisë Mogherini, Presidentin e KE Tusk e presidentin e KE Junker, mori një mbështetje të qartë nga ky i fundit, jo për ndikimin në vendet euroskeptike, por për mbajtjen e zgjedhjeve më 30 qershor

Ndryshe nga Junker, Raportuesi për Shqipërinë në PE, eurodeputeti në mandatin e fundit, Fleckenstein ishte shfaqur më fleksibël në leximin e situatës politike në vend

Në Tiranë tensioni vjen në rritje. Opozita e zyrtarizoi paralajmërimin se nuk do lejonte mbajtjen e zgjedhjeve përmes miratimit në Forume të ngritjes së atyre që do quhen aleanca qytetare në 61 bashki të vendit në mbrojtje të demokracisë.

Mazhoranca nga ana e saj duket po aq e vendosur. Me një rezultat që shihet tepër rrallë në Kuvend, 100 vota pro e 7 kundër u miratua rezoluta e socialistëve që konstatonte se meta kishte shkelur kushtetutën e penguar zhvillimin e zgjedhjeve. Në pikën 7 parashikohen mundësinë e ngritjes së një komisioni hetimor, që do provonte fajësinë e presidentit, për të vijuar më pas me shkarkimin e tij.

Në fjalën e gjatë në kuvend, Rama u kujdes ta portretizonte Ilir Metën si problematik në nivel individual, edhe pse 26 muaj më herët, Meta mori 87 vota si President, edhe me mbështetjen e Ramës, në të njëjtën sallë.

Neni 90 i kushtetutës parashikon se Presidenti i Republikës mund të shkarkohet për shkelje të rëndë të Kushtetutës dhe për kryerjen e një krimi të rëndë. Rezoluta e votuar në kuvend e konsideron shkelje të rëndë anullimin e datës së zgjedhjeve, por kjo do duhet provuar nga një komision hetimor parlamentar, që sipas traditës ka një afat 3 apo 6 mujor, e më pas vendimi për shkarkim do duhet të marrë 2/3 e vota në kuvend. Vendimi nuk ka vlerë nëse nuk çertifikohet nga Gjykata Kushtetuese e cila prej dy vitesh është jashtë funksionit. Rruga e parashikuar ligjerisht është e gjatë, e duket arsyeja pse Rama, pasi e tejkaloi me 6 vota votimin kushtetues, duke patur formalisht 79 mandate në kuvend, e fton Metën të kërkojë ndjesë.

Përse vallë Kryeministri insiston që të shkojë i vetëm në zgjedhje, kur të paktën dy aktorë, Meta e Basha duken pro shtyrjes? Përsërit se atij personalisht nuk do i prishte punë shtyrja e zgjedhjeve, por narrativa argumentuese është shqetësimi për itegrimin e vendit.

Por nga fronti i hapjes së negociatave, lajmet janë dekurajuese për Shqipërinë, sidomos kur paralajmërohet drita jeshile për Maqedoninë. Holanda, një nga dy vendet e BE, bashkë me Gjermaninë ku vendimi për hapjen ose jo te negociatave merret në parlament, u shpreh kundër Shqipërisë. Të mërkurën e 12 qershorit, një mocion kundër hapjes së negociatave për shqipërinë, që kishte mes iniciuesve edhe partinë e Km Rutte, mori 105 vota nga 150 deputetë të dhumës së ulët. Votën kundër shqipërisë e dhanë deputetë 3 tre parti në qeveri e 6 në opozitë. Në Tiranë lajmi u mbajt në një profil të ulët, e asnjë institucion nuk reagoi, ndryshe nga sa ishte bërë në rastin e votimit nga i njëjti parlament, i rikthimit të vizave për Shqipërinë. Në emër të ambasadës Holandeze në Tirranë u shpërnda një njoftim konfirmues i atij vendimi, duke renditur si shkak punën e pamjaftueshme ndaj korrupsionit e krimit të organizuar.

Por çka nuk u tha, ishte se një mocion i ngjashëm për mos i hapur negociatat as MV, ishte rrëzuar të njëjtën ditë në parlamet. Mocioni mori vetëm 48 vota pro, ndërsa 102 të tjerë votuan që Maqedoninë e Veriut t’i hapen negociatat. Mes mbështetësve edhe 33 deputetët e partisë së Kryeministrit Rute, të cilët në të njëjtin numër kishin votuar kundër Shqipërisë.  Ky duket zyrtarizimi i parë i zërave, se ndryshe nga një vit më parë, këtë herë KE mund ta ndajë në vlerësim MV nga Shqipëria. Shpresat e Maqedonisë së Veriut u dukën edhe më të qarta kur në të njëjtën ditë në Berlin kancelarja Merkel priti në një takim Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Zaev, ndërsa ministri i jashtëm priti homologun shqiptar në detyrë.

Sa ndikim mund të kenë vallë mund të kenë artikujt në mediat gjermane si publikimet e përgjimet e Bild në vendimmarrjen e këtij vendi me ndikim në BE? Për kryeministrin kanë efektin e vet

Në Tiranë ndërkohë, pas reagimeve të tre prokurorive për nisje hetimi për nxjerrje të sekretit hetimor për përgjime të publikuara në Bild, heshtja pasoi, edhe pse akuzat për blerje votash janë baza e pretendimeve të opozitës në krizën 4 mujore politike. E rastësishme apo jo, do jetë Lulzim Basha ai që do përballet me prokurorinë të paktën dy herë. Ky dokument i datës 30 prill I prokurorisë belge, u shfaq në media, për të bërë të ditur se Lulzim Basha do pyetej për llogari të drejtësisë belge, si person në dijeni për çështjen e 3.4 milionë eurove të kapura në Durrës në Toyota Yaris për shkak të deklaratave të bëra në parlament, dy ditë para operacionit. Efekti i këtij lajmi u rrit edhe më shumë, kur të enjten pasdite, sipas këtij dokumenti të prokurorisë Lulzim Basha do thirret në Prokurorinë e TR më 17 qershor për t’u marrë i pandehur për të paktën dy vepra penale, lidhur me akuzat për financimet e dyshimta e të padeklaruara të lobimit në SHBA, sipas një investigimi të Mother Jones. Basha që deri tani ka mohuar akuzat, e lexoi menjëherë si presion politik.

Në të njëjtën linjë kishte reaguar edhe për votimin në parlament të rezolutës për shkarkimin e Ilir Metës.

Spikat aftësia e Edi Ramës për të ndikuar më fort publikun. U kujdes vetë, që ta rikthente vëmendjen tek ky hetim i Bashës, që të nesërmen. Një kafe e zakonshme elektorale, ishte sfondi i zgjedhur për ta trajtuar si bisedë rastësore, që publikohej përmes ERTV.

Me paralajmërimin për shkarkimin e Metës e Bashën në prokurori, dukej se Rama fitonte terren politik, por surpriza erdhi nga Ilir Meta. Pas një reagimi të DASH për VOA, se po mbante kontakte me aktorët politikë, pas dekretit të Metës, që i referohej si njoftim i presidentit, e më pas aludimet e Metës se votimet mund të vëzhgoheshin vetëm në Korenë e Veriut, e ngarkuara me punë e ambasadës amerikanë shkoi në zyrën e Presidentit. Duke patur parasysh që Meta nuk ka nevojë për përkthyes, 90 minutat e takimit duhet të kenë qenë më shumë se informuese. Ky status i Metës më pas ku flitej për nevojën për reflektim e përgjegjësi nga të gjithë, u lexua si tërheqje, por nuk rezultoi e tillë. Çka kishte thënë përmes këshilltarit ligjor, e përsëriti të premten paradite, teksa e quajti parlamentin ilegjitim.

Lëvizja pasuese dukej për të provuar formalisht sa legjitim ishte parlamenti. I kërkoi KQZ zyrtarisht numrin actual të deputetëve, edhe pse dihet se pas shterimit të listave të PS e LSI, kuvendi ka ngecur në nr 122 deputetë, 18 më pak se c’e parashikon kushtetura. A po paralajmëron presidenti shpërndarjen e parlamentit, një akt që ia njeh kushtetuta, e që do conte vendin në zgjedhje të parakohshme? Bllof apo jo i Ilir Metës, socialistët në përgjigje po mbledhin firmat për të vijuar procedurat e shkarkimit të kreut të shtetit. E gjitha duket një garë me kohën, që u pasua edhe nga një lëvizje e bashkive që drejtohen nga opozita. Nëse KQZ nuk e konsideron dekretin e Metës e vijon punën, njëlloj si PS fushatën, bashkitë e opozitës njohin dekretin e Metës për anullimin e zgjedhjeve, që ka marrë fuqi me botimin edhe në Fletoren Zyrtare, dhe kërkojnë lirimin e ambienteve të tyre, që përdoren në funksion të procesit zgjedhor. Përgjigjen e parë ia dha vetë Km së pari në tëitter e pastaj me zë e figurë nga fushata zgjedhore

I njëjti paralajmërim erdhi zyrtarisht pak më vonë në emër të anëtarëve të majtë në kqz

Por me opozitën Kryeministri ka edhe një përplasje të re. Arrestimi i ish deputetit të PD Aurel Bylykbashi dhe i drejtuesve të PD në Përrenjas, Librazhd e Elbasan si organizues të pengimit të eskortës së Kryeministrit drejt takimit elektoral në Librazhd.

Pasditen e të premtes strukturat e opozitës vendosën datën e protestës kombëtare të rradhës, të premten e 21 qershorit. Situata në vend i ngjan një absurdi Kafkian, ku kompetencat e Gjykatës së munguar Kushtetuese, po i adopton secili institucion në lexime individuale: Presidenti, ekzekutivi, parlamenti, KQZ e opozita. Në mungesë të një arbitri ndërkombëtar, institucionet tregojnë muskujt njëri tjetrit, duke thelluar atë që tashmë është një krizë e qartë politike e institucionale në vend.

 

 

 

 

REUTERS-NEGOCIATAT.mpg_snapshot_00.16-1280x720.jpg
ent ela14:06 | 15/06/2019

Diplomatë dhe zyrtarë të lartë të Bashkimit Europian konfirmuan për agjencinë e lajmeve Reuters, se Maqedonia e Veriut është në rrugën e duhur për hapjen e negociatave të anëtarësimit, por Shqipëria jo!

Maqedonia e Veriut është në rrugën e duhur dhe ka shumë mundësi për të marrë mbështetjen e Bashkimit Europian për hapjen e negociatave këtë vit, por Shqipëria jo; diplomatë të Bashkimit Europian kanë konfirmuar për agjencinë e lajmeve “Reuters” se një gjë e tillë nuk do të ndodhë për vendin tonë në një moment që po përballet me kundërshtimin e Francës, Gjermanisë dhe Holandës.

Pavarësisht retorikës së Bashkimit Europian për faktin se blloku duhet të pranojë vende të reja anëtare nga ballkani perëndimor për të përforcuar rrugën europiane, dhe për të nxjerrë nga skena influencën ruse dhe kineze, ndjenja anti emigracion ka ngritur shumë dyshime në disa prej vendeve në Europën Veriore.

Të mbështetur nga një numër qeverish të bashkimit europian dhe komisioni europian, shqipëria dhe maqedonia e veriut kanë shpresuar se ministrat e bllokut europian do të jepnin dritën jeshile për negociatat e anëtarësimit në një takim të martën e ardhshme në Luksemburg.

Kjo do të kishte hapur rrugën për miratimin e liderëve të Bashkimit Europian në samitin e Brukselit në datat 20 – 21 qershor.

Por asnjërit prej vendeve nuk do u jepet drita jeshike në këto data. Lajm i konfirmuar ky nga diplomatë dhe zyrtarë të Bashkimit Europian për agjencinë e lajmeve Reuters, dhe pse 13 vende të Bashkimit Europian përfshirë Italinë dhe Poloninë, presidentin e Këshillit Europian Donald Tusk dhe komisioni Europian kanë bërë apel publk për hapjen e negociatave.

Aktualisht, synimi kryesor do të ishte arritja e bnjë marrëveshjeje mes qeverive të BE-së në  shtator, por vetëm për Maqedoninë e Veriut, e cila gjithashtu prêt anëtarësimin në NATO në vitin 2020.

Një zyrtar i lartë i Bashkimit Europian tha për Reuters se Maqedonia e Veriut ka shanse të mira për hapjen e negociatave, për shkak të arritjes së marrëveshjes historike për çështjen e emrit me Greqinë. Një çështje që deri pak më parë kishte penguar rrugën e vendit për në BE dhe NATO.

Ndryshimi i emrit nga ish Republika Jugosllave e Maqedonisë në Maqedoninë e Veriut i ka dhënë Shkupit momentin e duhur dhe mund të bindë Parisin, Berlinin dhe Hagën për të mbështetur hapjen e negociatave me Bashkimin Europian.

“Por Shqipëria mbetet ende një problem i madh për disa qeveri. Dhe situata nuk duket shumë premtuese,” shtoi zyrtari i BE-së.

I perceptuar si një nga vendet më të korruptuara të Europë, sipas Transparency International, Shqipëria  e cila është një anëtare e NATO-s – ka bërë vetëm progrese të kufizuara në luftën kundër pastrimit të parave, sipas asaj që theksojnë zyratër amerikanë dhe të Bashkimit Europian. Kjo pavarësisht se janë pushuar nga puna gjykatës dhe prokurorë të korruptuar.

Katër vende të tjera të Ballkanit perëndimor – Bosnje Hercegovina, Kosova, Serbia dhe Mali i Zi, gjithashtu po kërkojnë anëtarësimin në BE.

Në qershor të vitit 2018, Franca dhe Holanda në mënyrë të papritur bllokuan hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, duke kërkuar më shumë reforma. Diplomatë thonë se lëvizja reflektoi shqetësimet e për impaktin tek votuesit në zgjedhjet parlamentare europiane në maj të 2019-ës.

Me zgjedhjet parlamentare europiane të përfunduara, Franca dhe Holanda pritej që të rreshtoheshin në linjë, ndërkohë që selia e Bashkimit Europian ftoi kryeministrin shqiptar Edi Rama dhe presidentin e Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarfovski në Bruksel.

Negociatat për anëtarësimin në Bashkimin ERuropian, të cilat zakonisht zgajsin më shumë se një dekadë, janë “de facto” një process reformash që sjellin vendet në nivelet e Bashkimit Europian.

Pavarësisht fitoreve në zgjedhjet parlamentare europiane të ekstremit të djathtë në Itali, Poloni dhe Hungari, bisedat për anëtarësimin e ardhshëm të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut nuk duket se janë në duart e atyre që po kërkojnë të ndalojnë emigracionin. Partitë e ekstremit të djathtë në Francë dhe Holandë kanë humbur vende në Parlamentin e ri Europian në krahasim me vitin 2014.

Gjithsesi në 11 qershor parlamenti holandez miratoi mocionin i cili kundërshtonte hapjen e negociatave me Shqipërinë, dhe një mocion i tillë nuk u bë për Maqedoninë e Veriut.

Qeveria gjermane dëshiron një dritë të gjelbër për Maqedoninë e Veriut, por nuk ka një marrëveshje për Shqipërinë, të cilën koalicioni qeverisës i qendrës së djathtë e sheh si një problem shtetëror. Dhoma e ulët e Bundestagut ka rënë dakord që të shtyjë çdo vendimmarrje deri në shtator. /ABC News Albania 24/7

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono