Moti

moti-25-gusht-1280x722.jpg
nev ila10:00 | 25/08/2019

Sipas MeteoAlb, gjatë paradites i gjithë vendit paraqitet me alternime kthjellimesh dhe vranësira kalimtare. Por mesdita sërish zhvillon vranësirat duke sjellë shi në rajonin verior të territorit.

Pasditja dhe mbrëmja përmirësojnë kushtet e motit duke bërë që kthjellimet të mbizotërojnë. Temperaturat e ajrit mbeten të pandryshuara në mëngjes por rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 15°C deri në 37 °C.

Era do fryjë mesatare në tokë dhe në det me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 4 ballë./ABC News Albania 24/7

MOTI-TABELAT-24-GUSHT.mpg_snapshot_00.09-1280x720.jpg
ent ela09:15 | 24/08/2019

Sipas MeteoAlb: Alternime kthjellimesh dhe vranësira kalimtare mbizotërojnë në të gjithë Shqipërinë deri në pasdite kur në zonat Veriore-Verilindore dhe pjesërisht qëndër vranësirat pësojnë zhvillim duke sjellë shira të izoluar në këto rajone. Nata largon vranësirat nga i gjithë vendi duke rikthyer kthjellimet.

Temperaturat e ajrit do të rriten në vlerat minimale por mbeten të pandryshueshme në vlerat maksimale duke u luhatur nga 15°C deri në 36 °C.

Era do fryjë mesatare me shpejtesi 40 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar ne brigjet detare dallgëzim 3 ballë. /abcnews.al,

MOTI-TABELAT-23-GUSHT.mpg_snapshot_00.10-1280x720.jpg
ent ela08:15 | 23/08/2019

Sipas MeteoAlb: Pjesa e parë e ditës mbizotërohet nga kthjellimet në të gjithë vendin. Ndërsa pjesa e dytë e ditës sjellë kalime vranësirash në zonat malore dhe të ulëta duke lënë Ultësirën Perëndimore në ndikimin e kthjellimeve.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes por rënie të lehtë sjellin orët e mesditës duke u luhatur luhatur nga 14°C deri në 36°C.

Era do fryjë mesatare deri në mesditë por pasditja forcon ndjeshëm atë në brigjet detare duke arritur shpejtesi mbi 45 km/h nga drejtimi Veriperëndimor për pasojë në brigjet detare krijohet dallgëzim 4 ballë. /abcnews.al

MOTI-TABELAT-22-GUSHT.mpg_snapshot_00.09-1280x720.jpg
ent ela08:15 | 22/08/2019

Sipas MeteoAlb: Mbetemi në ndikimin e motit të kthjellët në bregdet dhe zonat e ulëta ndërsa kthjellime dhe vranësira të shpeshta do të ketë në zonat malore. Parashikohet që edhe pasditja të vijojë me kthjellime dhe vranësira ku më të dukshme do të jenë në zonat malore Lindore.

Temperaturat e ajrit ulen në mëngjes por një rritje të lehtë sjell mesdita duke luhatur vlerat ditore nga 13°C deri në 37 °C.

Era do fryjë mesatare në toke dhe në det me shpejtësi 38 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar ne brigjet detare dallgëzim 3 ballë. /abcnews.al

fioralba-dizdari.jpg
G. P.19:40 | 21/08/2019

Sipas MeteoAlb: Kthjellime dhe temperatura të larta mbizotërojnë motin në të gjithë Shqipërinë deri në mesditë. Po ashtu pasditja dhe mbrëmja vijojnë në të njëjtat kushte atmosferike, përjashtuar veriun dhe zonat përgjatë kufirit lindor, të cilat do të kenë kalime vranësirash të lehta.

Temperaturat e ajrit mbeten të pandryshueshme në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga  14°C deri në 36 °C. Era do fryjë mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi  kryesisht veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 3 ballë./abcnews.al

MOTI-TABELAT-21-GUSHT.mpg_snapshot_00.08-1280x720.jpg
ent ela08:15 | 21/08/2019

Sipas MeteoAlb: Masat ajore nga veriu i Afrikës kanë sjellë në territorin shqiptar mot të kthjellët dhe të nxehtë. Gjithashtu gjatë orëve të pasdites shfaqen kalime vranësirash të lehta në zonat verilindore dhe juglindore. Të njëjtat kushte të qëndrueshme atmosferike mbeten dhe gjatë natës.

Temperaturat e ajrit janë rritur në të dy vlerat ekstremale ditore duke u luhatur nga 14°C deri në 36°C.

Era do fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 28 km/h nga drejtimi Perëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 1 – 2 ballë. /abcnews.al

moti-10.jpg
G. P.16:59 | 20/08/2019

Sipas MeteoAlb: Masat ajrore nga veriu i Afrikës kanë sjellë në territorin shqiptar mot të kthjellët dhe të nxehtë. Gjithashtu gjatë orëve të pasdites shfaqen kalime vranësirash të lehta në zonat verilindore dhe juglindore. Të njëjtat kushte të qëndrueshme atmosferike mbeten dhe gjatë natës.

Temperaturat e ajrit janë rritur në të dy vlerat ekstremale ditore duke u luhatur nga 14°C deri në 36°C. Era do fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 28 km/h nga drejtimi perëndimor duke krijuar ne brigjet detare dallgëzim 1-2 ballë./abcnews.al

gusht-19.jpg
G. P.15:32 | 19/08/2019

Sipas MeteoAlb: Pjesa e parë e ditës mbetet në ndikimin e moti të kthjellët në të gjithë vendin, përjashtuar zonat veriore ku do të ketë vranësira të lehta. Parashikohet që pjesa e dytë e ditës në bregdet dhe zonat e ulëta të vijojnë me kthjellime duke lënë me kthjellime dhe vranësira të shpeshta të gjithë zonën malore lindore.

Temperaturat e ajrit do të rriten lehtë në mëngjes, por të pandryshueshme mbeten temperaturat në mesditë duke u luhatur nga 13°C deri në 35 °C. Era do fryjë mesatare në tokë dhe në det me shpejtësi 33 km/h nga drejtimi perëndimor-veriperëndimor duke krijuar ne brigjet detare dallgëzim 2-3 ballë./abcnews.al

temperaturat-e-larta.jpg
G. P.15:56 | 18/08/2019

Një tjetër valë e të nxehtit afrikan do të përfshijë Shqipërinë. Java e re sipas meteorologëve nis me temperatuara më të larta të cilat pritet të kulmojnë të martën dhe të mërkurën. Ndërsa reshjet parashikohet të kthehen në vend rreth 25 Gushtit.

Nëse menduat se vapa iku me 15 ditëshin e parë të Gushtit gaboni. Vlerat e termometrit sipas meteorologëve do të rriten duke nisur nga dita e hënë dhe do të na shoqërojnë deri në mesjavë.

“Ditët më të nxehta do të jenë kryesisht e marta dhe e mërkura kur pritet që të kapin kulmin tek vlerat 37 gradë. Më pas do të kemi që nga e enjtja edhe tërheqje të këtyre masave ajrore duke çuar temperaturat në vlerën 32 apo 33 gradë, normale për muajin që ndodhemi. Ajo çfarë duhet theksuar është që gjatë këtyre ditëve nuk është se presim që të kemi një rritje të ndjeshme të temperaturave minimale. Nata dhe mëngjeset do të mbeten të freskëta”, tha Lajda Porja.

Meteorologia Lajda Porja shpjegon se kjo është pasoje e një tjetër valë të nxehti nga Afrika që do të përfshijë Gadishullin e Ballkanin.

“Priten që të jenë kryesisht në pjesën më të madhe të Ballkanit dhe shumë pak Italia, ndërkohë zhvendosja e këtyre masave është më shumë në Shqipëri, Maqedoni, Kosovë, Mal të Zi, ku pritet që të kemi rritje të temperaturave”, tha ajo.

Ndërsa reshjet parashikohet të rikthehen në Shqipëri rreth dates 24-25 gusht, ndryshe nga sa po ndodh në Evropë.

“Kryesisht do të kemi një mot më të qëndrueshëm nga java tjetër deri me datë 24 – 25 ku do të shfaqen, shira, rrebeshe më tepër të fokusuara në zonat malore. Ndryshe paraqitet situata për pjesën tjetër të kontinentit evropian ku problematikë është Italia, Turqia, pritet që të jetë edhe Spanja, ku pas gjithë të nxehtit që përjetuan në verë, aktualisht përjetojnë dhe pritet të përjetojnë përmbytje nga stuhi që kanë përfshirë një pjesë të Europës”, tha Porja.

Meteorologët parashikojnë që vendi të përfshihet nga një sistem i fuqishëm vranësirash në fund të Gushtit dhe fillim të Shtatorit./ABC News Albania 24/7

moti-18-gusht-2019.jpg
G. P.13:24 | 18/08/2019

Sipas MeteoAlb, Bregdeti dhe zonat e ulëta paraqiten me kthjellime dhe vranësira të lehta, por vranësira me te dendura do të ketë në zonat verilindore dhe juglindore. Pjesa e dytë e ditës vijon me të njëjtat kushte meteorologjike duke bërë që i gjithë vendi të jetë i kthjellët me vranësirat kalimtare.

Temperaturat e ajrit do të rriten lehtë në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga  10°C deri në 35 °C. Era do fryjë mesatarisht me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 2 ballë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono