Moti

reshje-shiu.jpg
ger ta07:26 | 28/01/2020

Sipas Meteoalb: Pjesa e parë e ditës do të karakterizohet nga mot i kthjellët dhe vranësira të lehta në zonat malore. Por duke filluar orët e pasdites dhe mbrëmjes vranësirat do të shtohen  kryesisht në Veri të vendit duke sjellë reshje shiu dhe dëbore në këto zona.

Tempertaurat e ajrit do të ulen në mëngjes, por mbeten të pandryshuara në mesditë duke luhatur vlerat minimale dhe maksimale nga -1 në 15 gradë.

Era do të fryjë e lehtë në tokë dhe mesatare në det gjatë paradites, por forcohet në pasdite duke shënuar shpejtësi 70 km/h nga drejtimi Jugor, duke krijuar në det dallgëzim 6 ballë./abcnews.al

reshje-shiu-1.jpg
ger ta09:10 | 26/01/2020

Sipas Meteoalb: Vendi ynë do të jetë në ndikimin e vranësirave të shumta të cilat do të sjellin në territorin shqiptar reshje, ku në pjesën më të madhe ato do të jenë reshje shiu. Ndërsa në zonat malore do të ketë reshje të pakta dëbore.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes, por mbeten të pandryshuara në mesditë, duke regjistruar vlerën minimale në qytetin e Ersekës me -2°C. Ndërsa vlera maksimale do të shënohet në qytetin e Lezhës me 17°C.

Era do të fryjë e lehtë në tokë dhe mesatare në det, me shpejtësi 50 km/h nga drejtimi Jugor-Juglindor, duke krijuar në det dallgëzimi 4 ballë./abcnews.al

moti-4-e1567582889192-1280x854.jpg
ger ta07:31 | 18/01/2020

Sipas MeteoAlb: Vijon ndikimi i vlerave të larta barike duke diktuar në bregdet dhe zonat e ulta kthjellime dhe vranësira të lehta, por vranësira më të shpeshta shfaqen në zonat malore përgjatë kufirit Lindor.

Ky stabilitet i kushteve atmosferike do të na shoqërojë edhe gjatë orëve të natës, kur vranësirat shtrihen pothuajse në të gjithë vendin.

Temperaturat e ajrit mbeten kostante në mëngjes por rënie sjell mesdita duke variuar nga -3°C deri në 14°C, maksimumi në zonat Perëndimore.

Era do të fryjë e lehtë, me shpejtësi 28 km/h nga drejtimi permanent Jugor duke krijuar në det dallgëzim 2-3 ballë./abcnews.al

 

moti-4-e1567582889192-1280x854.jpg
ger ta07:53 | 17/01/2020

Sipas Meteoalb: Territori shqiptar në pjesën e parë të ditës mbetet me kthjellime dhe vranësira të lehta në zonat malore, por duke filluar nga orëst e mesditës dhe në vijim vranësirat kalimtare do të përfshijnë dhe zonën e ulët të vendit tonë.

Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat minimale dhe maksimale nga -3 gradë në 14 gradë celsius.

Era do të fryjë e lehtë në tokë dhe mesatare në det, me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Verior, duke krijuar në det dallgëzim 2 ballë./abcnews.al

moti-i-ftohte.jpg
ger ta07:46 | 15/01/2020

Sipas Meteoalb: Kushtet e qëndrueshme dhe moti i kthjellët mbetet prezente në vend, ku gjatë paradites vranësiart e lehta do të jenë të spostuara në zonat malore. Por gjatë pjesës së dytë të ditës vranësirat kalimtare do të shfaqen edhe në zonën e ulët të Shqipërisë.

Temeperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes, por ulen në mesditë duke luhatur vlerat minimale dhe maksimale nga -2 në 15 gradë celsicus.

Era do të fryjë lehtë në tokë dhe mesatare në det, me shpejëtsi 35-40 km/h nga drejtimi Verior-Verilindor, duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë. /abcnews.al

mot-me-diell.jpg
ger ta07:55 | 14/01/2020

Sipas Meteoalb: Pas fundjavës me vranësira dhe reshje shiu në disa zona të vendit, duket se ditët me diell do të rikthehen sërish.

Ashtu si sot edhe nesër dita do të shoqërohet me kthjellime dhe vranësira të lehta deri në mesditë, për tu larguar më pas nga territori i vendit tonë dhe për t’jua lënë vendin kthjellimeve.

Përsa u përket temperatuarave të ajrit, ato do të rritën në mëngjes dhe do të mbeten konstante dhe gjatë ditës, me vlera ditore nga -4°C në zonat malore deri në 15°C në bregdet. Era do fryjë e lehtë në tokë dhe det me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi Verior-Verilindor duke krijuar në det dallgëzim të ulët.

bore.jpg
ger ta07:46 | 13/01/2020

Moti për ditën e sotme parashikohet me një mëngjes të kthjellët në të gjithë vendin. Prej mesditës dendësim i vranësirave në të gjithë vendin.

Në zonat e thella malore pritet të ketë rikthim të reshjeve të izoluara të dëborës në pasdite e në mbrëmje.

Në jug dhe juglindje të vendit do të ketë mjegull të dendur dhe mjegullinë pranë sipërfaqeve ujore.

Era pritet të fryjë me drejtim juglindje-veri 1-5m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare deri në 15m/s hera herës e vrullshme duke sjellë dhe një valëzim të forcës 2 dhe 3 ball me lartësi vale deri 1.5 metra./abcnews.al

mot-i-vranet.jpg
ger ta08:05 | 12/01/2020

Moti për ditën e sotme parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin, përjashtuar vranësirat kalimtare mesatare lokalisht të dendura në relievet malore të verilindjes dhe juglindjes në orët e mëngjesit.

Pritet mjegull /mjegullinë për shkak të reshjeve të shiut dhe dëborës.

Era do të fryjë me drejtim verilindje-juglindje 1-15m/sek ndërsa përgjatë vijës bregdetare deri në 22m/s intensive dhe me rrahje e shoqeruar me një valëzim të forcës 1-2 ballë me lartësi vale deri 1.5 metra./abcnews.al

Capture-44.jpg
So Nila09:24 | 10/01/2020

Agjencia e monitorimit të ndryshimeve të klimës, e Bashkimit Evropian, Copernicus, ka raportuar se temperaturat në Evropë, në dhjetor 2019, ishin më të lartat të regjistruara ndonjëherë për këtë muaj.

Të dhënat tregonin se temperatura mesatare e ajrit në Evropë ishte 3.2 gradë celcius më e lartë se standartja e referencës për dhjetorin për 1981-2010, duke e bërë atë, me një diferencë të ngushtë, dhjetorin më të ngrohtë në rekord për Evropën.

Raportet e mediave për Moskën tregojnë për temperaturat e buta dhe për mungesën e borës natyrore.

Finlanda Veriore gjithashtu përjetoi temperatura jashtëzakonisht të buta. Që nga viti 1961, anomalitë e dhjetorit kanë filluar nga -9.5ºC në 8.5ºC .

Temperaturat në  Australi janë shumë më të larta se mesatarja. Pas shumë muajve të thatë , moti veror jashtëzakonisht i nxehtë dhe me erë, ka shënuar ditën e tij më të nxehtë në rekord kombëtar.

Rajoni i temperaturave mesatare shumë më të larta që përfshin Evropën shtrihet në lindje Të Azisë Qendrore. Temperaturat ishin gjithashtu në mënyrë të konsiderueshme mbi mesataren në rajone të afërta të Arktikut, ku mbulesa e akullit në det ishte shumë më e ulët se mesatarja e vitit 1981-2010, duke përfshirë ngushticën e Beringut, pjesë të gjirit Baffin dhe Hudson Bay, dhe Detin verior të Baren.

Temperaturat  ishin gjithashtu më të ngrohta se zakonisht mbi pjesën më të madhe të Kanadasë perëndimore dhe SHBA-së, Afrikën Veriore dhe Lindjen e Mesme, në rajone relativisht të vogla të Brazilit dhe Afrikës Jugore, dhe pjesën më të madhe të Antarktidës.

Temperaturat ishin dukshëm nën mesatare mbi pjesët e mëdha të Alaskës, territoret Veriperëndimore të Kanadasë, Greenland dhe Siberinë lindore. Moti ishte gjithashtu shumë më i ftohtë se mesatarja në një rajon që përfshin pjesën më të madhe të Tibetit, Pakistanit dhe Indisë veriore, ku Delhi përjetoi ditën e tij më të ftohtë në një rekord të temperaturës që daton që nga viti 1901. Temperaturat ishin nën mesatare në një shkallë më të vogël në disa rajone të tjera.

Ekzistojnë më shumë ndryshueshmëri në temperaturat mesatare evropiane, por vlerat janë më pak të sigurta sepse mbulimi vëzhgues për gjithë kontinentin është relativisht i dendur. Mesataret e dymbëdhjetë muajve për Evropën ishin në një nivel të lartë që nga 2014 në 2016. Pavarësisht se ato ranë,  përsëri mbetën 0,5 ° C ose më shumë mbi mesataren e viteve 1981-2010. Mesatarët e dymbëdhjetë muajve janë rritur që nga atëherë, por përsëri kanë rënë në muajt e fundit. Mesatarja e fundit, për vitin kalendarik 2019, është 1.2 ° C mbi normën e viteve 1981-2010.

Periudha më e ngrohtë e tillë, që në Prill të 2018 deri në Mars 2019, ishte 1.5 ° C mbi mesataren. Sidoqoftë, viti 2019 është bërë viti kalendarik më i ngrohtë në rekord për Evropën në tërësi./abcnews.al

moti-i-ftohte.jpg
ger ta07:37 | 04/01/2020

Kthjellime dhe vranësira të herëpashershme pritet të dominojnë të gjithë territorin gjatë orëve të para të ditës. Më të dendura paraqiten në zonat malore duke gjeneruar reshje të izoluara dëbore.

Pasditja dhe mbrëmja vijojnë me kthjellime dhe vranësira në territor.

Temperaturat e ajrit ulen në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga – 11°C në 7°C.

Era do fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi verior- verilindor duke krijuar në det dallgëzim 2 ballë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono