Kuriozitete

image-5.jpg
in a15:12 | 22/11/2019

Lufta për sovranitet në botën islamike midis arabëve dhe Turqisë ka vazhduar për vite më radhë e vazhdon të jetë e njejtë dhe në ditët e sotme.

Në këtë luftë për sundim në botën myslimane, televizioni luan një rol të madh.

Të gjithë e mbajmë mend serialin e famshëm qe na mbertheu në ekranet shqiptare “Sulejmani i Madherishem”, tashmë televizioni arab do ta “risjellë” me titullin , “Mbretëria e Zjarrit “.

Ky serial ka si qëllim të rrëzojë gjithë historinë që ka treguar seriali turk, duke zbuluar krimet që shteti Osman ka bërë ndaj popullit arab.

“Mbretëria e Zjarrit” tregon një periudhë të trazuar historike, ku Sulejmani i Madhërishëm bën fushata kundër Mameluksit të Egjiptit për të siguruar kontrollin e Kalifatit pasi selia e Islamit në atë kohë ndodhej  në Kajro dhe në duart e Mamelukëve.

Seriali është realizuar me qëllim zbulimin e krimeve të ushtrisë osmane kundër muslimanëve arabë.

Kjo ka të bëjë me historinë, ose më saktë interpretimin e historisë ashtu siç e dëshirojnë arabët, përkundër interpretimit historik neo-otomanë të Tayip Erdogan.

“Mbretëria e Zjarrit “ është një nga projektet më të medha të realizuara dhe Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Egjipti kanë siguruar mbështetje financiare për projektin, i cili pritet të kushtojë rreth 40 milion dollarë.

Prodhimi është nga kanali MBC i Arabisë Saudite. Protagonisti që mishëron Princin Mameluk është një egjiptian. Regjisori është britaniku  Peter Weber, i njohur për filmat si: ” “Girl with a Pearl Earring”, “Hannibal Rising” and “Emperor”./abcnews.al

Screenshot_15-2.png
in a14:43 | 22/11/2019

Janë të paktë ata persona, të cilët investojnë shumë pak para për të ardhmen e tyre, por fitimet që përftojnë janë të mëdha.

Mirëpo, fati i ka buzëqeshur një të riu, i cili e ka nisur karrierën e tij me shumë pak para dhe brenda një kohe të shkurtër ka arritur të kapë majat.

Ai është një student 20-vjeçar dhe ka treguar supermakinën e tij të veshur me ar, pasi zbuloi se është në rrugën e duhur për t’u bërë një milioner para se të mbushë 21-vjeç.

Gurvin Singh, i cili e nisi gjithçka me vetëm 130 dollarë investim, po fiton mijëra dollarë fitime çdo muaj falë aftësive të tij, pasi mësoi si të tregtojë monedha në tregun e këmbimit valutor “Forex”.

20-vjeçari arrin të fitojë 130 mijë dollarë në muaj, falë interesave të tij të ndryshme në biznesin e “Forex”, kurset e trajnimit që ai ka krijuar dhe ndërmarrjet e tjera.

I riu, i cili studion në vitin e tretë për mjekësi në Universitetin e Plymouth në Mbretërinë e Bashkuar dëshiron që të bëhet doktor, por paralelisht do të merret edhe me tregun e këmbimit valutor, që e ka shndërruar në një milioner të vërtetë./abcnews.al

auto_1-pikturatt1535958951.jpg
in a14:33 | 22/11/2019

Veprat e artit, që kapin vlerën e miliarda dollarëve dalin në shtëpitë e ankandit, por shumë prej tyre rrinë në muze.

Për të dalë në përfundimin se cilat janë 10 pikturat më të bukura në botë, CNN style pa në google se kush janë pikturat më të kërkuara në 5 vitet e fundit.

Shihni listën më poshtë:

1.Mona Lisa – me autor Leonardo Da Vinçin dhe mendohet të jetë krijuar gjatë viteve 1503 to 1519. Tani gjendet në Muzeun e Louvre, në Paris.

2.Darka e Fundit – me autor sërish Leonardo Da Vinçi dhe mendohet te jetë krijuar gjatë viteve 1495 to 1498.

Keni mundësinë ta shihni në kishën e Santa Maria Delle Graziu, në Milano, Itali.

3.Nata me yje – me autor Vincent Van Gogh është realizuar në vitin 1889 dhe tashmë mund ta gjeni në Muzeun e Arteve Moderne në New York.

4.The Scream – me autor Edvard Munch, u krijua në vitin 1893 dhe tani do të mund ta gjeni në Muzeun e Munch.

5.Guernica – me autor Pablo Picasso, u krijua në vitin 1937 dhe tani gjendet në muzeun Reina Sofia.

6.Puthja – me autor Gustav Klimt mendohet të jetë krijuar në vitet 1907 apo 1908 dhe tani ndodhet në muzeun e Belvedere, Viennë, Austri.

7.Vajza me një vëth perlë – me autor Johannes Vermeer mendohet të jetë krijuar në vitin 1665 dhe tani ndodhet në muzeun e Mauritshuis.

8.Lindja e Venusit – me autor Sandro Botticelli është krijuar në vitin 1485 dhe tani mund ta gjeni në galerinë e Degli Uffizi, në Florence, Itali.

9. Las Meninas – me autor Diego Velázquez është krijuar në 1656 dhe tani gjendet në muzeun e Prados, në Madrid.

10.Krijimi i Adamit – me autor Michelangelo mendohet të jetë krijuar në vitiet 1508-1512 dhe tashmë ndodhet në muzeun e Sistine Chapel, Vatican City.

images-3.jpg
in a11:15 | 22/11/2019

Ky organ luan një rol shumë të rëndësishëm në të gjitha proceset metabolike në trupin tonë. Kur metabolizmi përmban yndyra, “i thyen ato” dhe prodhon energji.

Mëlçia ka një aftësi për rigjenerimin e vet. Nëse nuk kujdesesh për mëlçinë, mund të sëmuresh seriozisht. Disa nga sëmundjet lidhen me një mëlçi të sëmurë. Ato shfaqen për shkak të një diete jo të mirë ushqimore, konsumit të tepërt të alkoolit etj.

Një nga frutat që mund t’ju ndihmojnë me problemet e mëlçisë është fruti që quhet “Tamarind”. Është e mahnitshme pasi mund të eliminojë yndyrën në mëlçi. Tamarind është gjithashtu i dobishëm për detoksikimin e trupit, përmirëson tretjen tuaj, ul kolesterolin, shëron çdo problem dhe përmirëson shëndetin tuaj të përgjithshëm

Vendosni dy grushte frutash “Tamarind” në një blender. Vendos pak ujë brenda dhe përzieni mirë . Përzieni lëngun e përftuar dhe pijeni atë gjatë tërë ditës. Gjithashtu mund të përgatisni çajin e Tamarindës.

Thjesht vendosni 25 gjethe tamarind të lara mirë në një tenxhere me ujë të valuar. Lëreni të ziejë për 20 minuta. Pas kësaj mund ta ëmbëlsoni me pak mjaltë nëse dëshironi.

Pijeni këtë dy herë në ditë (në mëngjes dhe në mbrëmje). Ju do të vini re shumë shpejt se të gjitha problemet tuaja me mëlçinë do të jenë zhdukur./abcnews.al

fshat.jpg
in a09:16 | 22/11/2019

Një histori misteri dhe ndershmërie.  E tillë është ajo që ka si protagonist fshatin e Blackhall Colliery në Angli ,ku tufa parash gjenden në rrugë që prej vitit 2014.

Pako prej 2 mijë paundsh ,shumë prej të cilave në prerje njëzetëshe janë vendosur në zona të ndryshme të fshatit  përgjatë viteve dhe qytetarët i kanë dorëzuar në rajonin e policisë.

Pakoja e fundit u gjet të henën siç raportojnë mediat locale.

“ Ende e mendoj se si ky fshat prej 5 mijë banorësh ka kaq shumë njërëz të ndershëm.

Instikti i tyre  i parë është që të shkojnë drejt e tek rajoni i policisë dhe qe paratë tu kthehen njërëzve që mund ti kenë humbur” , thotë policia.

Një hëtim për të zbuluar burimin e parave  zhvillohet prej vitesh por deri më tani pa asnjë rezultat.

Banorëve u pëlqen te besojnë se paratë janë një dhuratë ng Robin Hood modern  , i cili dëshiron të ndihmojë komunitetin .

1-o.jpg
in a22:37 | 21/11/2019

Dy në pesë të rritur shtiren si të sëmurë për të marrë një ditë pushim, thuhet në një studim të realizuar nga Com Res.

Të përzgjedhurit në Britaninë e Madhe kur u morën në pyetje pranuan se shtiren si të sëmurë për të marrë një ditë pushim. Ndërsa stafi më i ri ishte ai që gënjente më shpesh sesa të vjetrit, shkruan BBC.

Një punëtor mesatarisht kërkon rreth katër ditë pushim në vit me arsyetimin se është i sëmurë, tregojnë të dhënat e Zyrës për Statistikat Kombëtare. Gjithashtu u zbulua se arsyet më të shpeshta për të mos shkuar në punë në vitin 2018 ishin ftohja e zakonshme, problemet muskulare si dhimbja e shpinës, kushtet e shëndetit mendor dhe problemet e “tjera”. Pjesë e këtij sondazhi të realizuar në Britaninë e Madhe ishin 3,655 të rritur, të moshës mbi 16-vjeç.

Sondazhi zbuloi se 66% e të punësuarve nuk do t’u tregonin shefave nëse ata e dinin se kolegët e tyre mungojnë në punë me arsyetimin se janë të sëmurë, por që në fakt nuk janë.

Hayley Lewis, psikolog , tha se duhet të krijohet një mirëkuptim dhe besim midis punëdhënësit dhe punëmarrësit./abcnews.al

21265364-7708101-Deanne_Kingson_58_worked_as_a_personal_assistant_at_the_Qatari_e-m-10_1574284753286.jpg
in a15:58 | 21/11/2019

Një sekretareje që punonte për ambasadën e Katarit i kërkuan vazhdimisht favore seksuale si edhe organizimin e orgjive duke shkaktuar një skandal diplomatik për shtetin arab.

Deanne Kingson, 58 vjeç ishte në gati në vetëvrasje nga një fushatë ‘hidhëruese dhe hakmarrëse’ e diskriminimit seksual  në selinë e shtetit në Mayfair.

Kingson është dëmshpërblyer me një shumë prej rreth 500 mijë paund euro u ngacmua nga stafi për favore seksuale”, deklaroi gjykata e Londrës.

Kur ajo refuzoi kërkesat e tij, Al-Mushairi ktheu vëmendjen ndaj vajzës 19-vjeçare të zonjës Kingson.

Ai madje i kërkoi zonjës Kingson ta merrte vajzën 19-vjeçare në Paris , ti blinte asaj veshje dhe çfarë të dëshironte ajo .

Madje sugjeroi që ai të martohej me vajzën e saj në mënyrë që ata të mund të bënin seks.

Kingson, e cila është britanike, ka punuar në ambasadën e Katarit në mes të korrikut 2006 dhe qershor 2014, duke fituar rreth 30 mijë paund në vit.

Gjykatësi i dha Znj Kingson 500 mijë euro në total duke përfshirë edhe 150 000 për shqetësimet psikologjike.

Qeveria e Katarit nuk ishte e pranishme në gjykatë dhe nuk u përfshi në procedurë, tha gjyqtari Brown.

Kjo ishte ‘e paarsyeshme’ dhe ata duhet të paguanin kostot ligjore të zonjës Kingson, ” shtoi gjykatësi./abcnews.al

expo-car-765x383.jpg
in a15:36 | 21/11/2019

Fryma e elektrizimit ka mbizotëruar në shfaqjen e makinave në Los Angelos këtë javë ,ndërkohë qe prodhues si Audi po ndjekin Ford në prezantimin e modeleve të reja në këtë treg më rritje të shpejtë.

Marka premium gjermane Audi shtoi modelin e dytë elektrik,E- Tron sportiv.

Makina është pjesë e përpjekjes së Audi që të këtë 30 modele elektrike në flotën ë vetë deri në vitin 2025.

Zv/presidenti i menaxhimit të markës për Audi ,Filip Brabec , e quajti një model më të shtrenjtë dhe të orientuar tek dizenjo.

Prodhuesi i  makinave luksoze në Kaliforni ,Karma Automotive ,përdori gjithashtu shfaqjen për të prezantuar 2 modele elektrike ,Reverso GTS dhe SC2 ,një makinë me 1,100 kuaj fuqi që sipas inxhinierëve arrin një shpëjtësi  nga 0 deri në 100 kilometra  në orë për vetëm 1.9 sekonda.

Këto vijnë pak ditë pasi Ford prezantoi versionin Mustang elektrik.

Një tjetër model që u shfaq për herë të parë ishte Land Rover Devender ,që nuk ksihte ndryshuar që prej vitit 1997.

Jaguar Land Rover ,synon të mbajë shumicën e elementeve të Defenderit original ndërkohë që i jep edhe karakteristika moderne./abcnews.al

 

gerhet.jpg
in a13:29 | 21/11/2019

Nëse ju duhet ta ndani shtratin ose dhomën me një njeri që gërhet, është e kotë ta mohoni sa sfiduese janë netët tuaja. Përpos besdisjes konstante, një njeri që gërhet ka fuqinë të ndikojë negativisht në shëndetin tuaj. Por në çfarë mënyre?

  1. Mungesë gjumi

Kjo është një nga pasojat më të dukshme, por problemet me gjumin shkaktojnë probleme të tjera ,që ne s’i marrim shumë seriozisht. Të dy, si personi që gërhet ashtu edhe personi që jeton me të mund të humbasin orë të tëra gjumi, që janë jetësore për mirëfunksionimin e trupit dhe metabolizmit.

Bashkëshortët e njerëzve të tillë duhet të zgjohen nga gjumi sa herë zgjohen ata, ose edhe më shumë. Një gjumë i keq, çon në luhatje humori, ankth ose depresion.

  1. Probleme në marrëdhënie.

Fakti që partneri/ja s’të lë të flesh prej gërhitjes së tij, ndikon paksa edhe në marrëdhënien tuaj. Ajo zhurmë e vazhdueshme do t’ju nervozojë dhe ndoshta të nesërmen do t’ja nxirrni nervat diku tjetër. Shumë çifte, kanë përfunduar në krevate të ndarë pas qindra mënyrash për të shpëtuar nga zhurma e gërhitjes.

  1. Probleme me dëgjimin.

Partnerët e njerëzve që gërhasin janë ata të cilët përballen 100% me këtë pasojë. Aq më tepër nëse veshi është i ekspozuar ndaj zhurmës së gërhitjes. Pasoja është njësoj sikur të kesh fjetur për 15 vite me një makineri industriale.

Zhurma jo vetëm që ndikon tek dëgjimi, por rrit tensionin e gjakut në nivele të frikshme. Sa më e lartë zhurma, aq më i lartë rreziku për të vuajtur nga hipertensioni.

Të tjera pasoja që vijnë nëse flini pranë një njeriu që gërhet janë:

  1. Gjumë jo cilësor
  2. Acarim
  3. Ankth
  4. Stres
  5. Probleme me zemrën
  6. Imunitet i dobët. /abcnews.al

 

meteori.jpg
nev ila12:17 | 21/11/2019

Sipas studiuesve, Meteorët që u rrëzuan në Tokë miliarda vjet përmbajnë sheqerna.

Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh gjeti sheqerna në meteor, të cilët përmbajnë gjithashtu përbërës të tjerë biologjikisht të rëndësishëm, tha NASA në një njoftim për shtyp.

Asteroidet, objektet shkëmbore afër Tokës, të cilat orbitojnë diellin, janë “organet mëmë” të shumicës së meteorëve. Dhe teoria sugjeron se reagimet kimike brenda asteroideve mund të krijojnë disa nga elementët thelbësorë për jetën.

Në një studim të botuar të hënën në Proceedings of the National Academy of Sciences, u tha se u morën në analizë tre meteorë, përfshirë një që zbriti në Australi në 1969 dhe daton miliarda vjet më parë.

Studiuesit përdorën një metodë të ndryshme ekstraktimi nga herët e tjera duke përdorur acid klorhidrik dhe ujë. Ata gjetën sheqerna si arabinoza dhe xylose, por gjetja më domethënëse ishte riboza, e cila luan një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm në biologjinë njerëzore.

Riboza ekziston në molekulat tona të ARN (acid ribonukleik) dhe jep mesazhe nga ADN-ja jonë për të ndihmuar në ndërtimin e proteinave për trupin.

“Është e jashtëzakonshme që një molekulë e brishtë sa riboza zbulohet në një material kaq të lashtë,”-tha Jason Dworkin nga NASA, bashkëautor në studim.

Zbulimi i ribozës gjithashtu sugjeron që ARN-ja evoluoi para ADN-së, duke u dhënë shkencëtarëve një pamje më të qartë se si mund të jetë formuar jeta.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono