Kuriozitete

28417.jpg
ent ela19:06 | 17/05/2019

Si të shohim një ylber? Sa kohë mund të zgjasë? Pse flamurët e ylberit shpalosen në Paradat Gey?

Fjala ylber vjen nga latinishtja arcus pluvius, që do të thotë “hark me shi”. Kjo tregon se edhe paraardhësit tanë e kishin kuptuar origjinën e tij fizike, nuk mund të ketë një ylber pa shi. Por si formohen ylberët? Sa ngjyra kanë ata me të vërtetë? Çfarë simbolizojnë në kultura të ndryshme? Dhe mbi të gjitha, për sa kohë mund të mbetet një ylber i bukur në qiell? Ne ju tregojmë përgjigjet për këto dhe kuriozitete të tjera.

Si formohen ylberët?

Ylberët vihen re kur rrezet e diellit, domethënë të gjitha gjatësitë e dritës, të cilat së bashku shfaqen si dritë e bardhë kalojnë pikat e ujit të mbetura pezull gjatë një stuhie pranë një ujëvare, ose pikat që formojnë mjegullën. Pikat kanë efektin e shumë prizmave të vegjël optikë që thyejnë dritën e bardhë në një freski të dritave me ngjyra të ndryshme, duke filluar nga viola në të kuqe.

Në veçanti, në rastin e ylberit, pjesa e dritës që hyn në çdo pikël është “devijuar” dhe për shkak të fenomenit optik të prodhuar nga densiteti i ndryshëm i ujit në krahasim me atë të ajrit përreth. Çdo përbërës i dritës refraktohet me një kënd pak më të ndryshëm nga tjetri, duke krijuar spektrin e ngjyrave.

A janë me të vërtetë vija ylberët?

Në realitet jo: Jemi ne ata që i shohim ashtu. “Shpërndarja” e ngjyrës në një ylber është e vazhdueshme, nuk ka vija. Shkencëtarët mendojnë se truri ynë ndan spektrin e ylberit në grupe të ndryshme: ne njerëzit duan të “organizojnë” gjithçka, duke përfshirë edhe ngjyrat, të cilat gjithashtu dëmtojnë mënyrën se si e perceptojmë shpërndarjen e dritës së ylberit. Por mekanizmi i saktë me të cilin shohim vijat mbetet i panjohur.

Sa ngjyra shohim në një ylber?

Me të vërtetë varet nga ne. Disa shkencëtarë mendojnë se edhe perceptimi mund të jetë një çështje kulturore. Filozofi i madh Aristoteli, ndër studiuesit e parë që ka përshkruar një ylber, në librin III të Meteorologjisë së tij, perceptonte vetëm tre ngjyra: të kuqe, jeshile dhe blu. Dante pa shtatë prej tyre dhe e shkroi atë në Purgator, ndërsa dijetarët e parë islamikë panë një ylber tringjyrësh: të kuq, të gjelbër dhe të verdhë.

Sa ngjyra janë?

Gjatë Rilindjes u konstatua se ishin 4 ngjyra: e kuqe, blu, jeshile dhe e verdhë. Në shekullin e 17-të, mendimtarët shkuan aq larg sa të bien dakord se janë pesë: e kuqe, e verdhë, jeshile, blu dhe e purpurt. Në vitin 1637, Dekarti zbuloi se ylberët ishin shkaktuar nga drita e diellit që ishte ndarë në ngjyra të ndryshme nga shiu, duke paraprirë  kështu Isak Njutonin, i cili më vonë do të lidhte ngjyrat e perceptuara të ylberit në një shkallë muzikore, duke bindur shkencëtarët evropianë se ngjyrat ishin 7. E vërteta është se nuk ekziston një numër i saktë ngjyrash në një ylber. Çdo hije bashkohet me tjetrën pa një kufi të qartë, duke lënë interpretimin tek shikuesit.

Si ta shihni ylberin?

Një ylber gjithmonë është përballë diellit. Vizioni prandaj ndodh vetëm kur vëzhguesi është në mes të zonës ku janë pikat e mbetura pezull të ujit (shiu, avujt e ujit, etj) dhe pozicioni i diellit në qiell. Kjo është arsyeja përse ylberët mund të shihet vetëm në drejtim të shiut dhe jo në anën e diellit.

Ylberët e dyfishtë

Ylberët e dyfishtë ndodhin kur drita shfaqet brenda pikës së ujit më shumë se një herë para se të dalë, duke formuar kështu një hark të dytë. Pjesa e qiellit në mes të një ylberi të parë dhe atij të dytë duket më e errët, sepse këtu drita që reflektohet në pikat e shiut nuk arrin shikuesin. Kjo zonë ka një emër: grupi i Aleksandrit, nga Aleksandri i Afrodizisë, i cili e përshkroi fenomenin për herë të parë në vitin 200 pas Krishtit.

Ylberët e zjarrtë

Ekzistojnë disa ylberë të njohur si ylberë zjarri që nuk kanë të bëjnë me ylberët aktualë (dhe zjarrin). Këto janë harqe që ndodhin vetëm në kushte të caktuara klimatike dhe nëgjerësi gjeografike të caktuara: ato dalin paralelisht me horizontin si një brez, pa formuar një hark dhe nuk janë asgjë më shumë se një aureolë kristalesh akulli në pjesë të larta që thyejnë dritën.

Flamuri i parë ylber i LGBT u hartua në vitin 1978 nga Gilbert Baker për një paradë homoseksuale në San Francisko

Pse ylberi është një simbol i LGBT dhe shfaqet në parrullat e paradave gay?

Ylberi është simboli më i njohur LGBT (komuniteti i lezbikeve, homoseksualëve, biseksualëve dhe transeksualëve) në botë. Flamuri i parë LGBT ylber u hartua në vitin 1978 nga Gilbert Baker për një paradë homoseksuale në San Francisko. Dizajni origjinal kishte tetë ngjyra, secili me kuptimin e vet (i kuq, nënkuptonte jetën dhe jeshilja dashurinë për natyrën). Pastaj për arsye praktike ngjyrat u bënë 6.

Për ata që e pyesnin pse ylberin, Baker përgjigjej: “Për një kohë të gjatë u identifikuam me trekëndëshin e kuq që na kishin detyruar nazistët. Por ky simbol ishte bir i një bote të tmerrshme. Ne kishim nevojë për diçka të këndshme. Ylberi është i përsosur sepse i përshtatet me të vërtetë diversitetit tonë në aspektin etnik, gjinor, moshës dhe të tjera”.

Çfarë është një ylber në kulturat e vjetra?

Në mitologjinë e Veriut ylli është ura që lidh botën e të vdekurve dhe atë të të gjallëve. Në realitet ka shumë kultura, madje të largëta, që kanë parë një lidhje midis qiellit dhe tokës: për grekët ylberi ishte Iris, (ose Iris), lajmëtari i perëndive. Në fenë antike indiane të epokës vedike, ylberi është në vend të harkut të Indrës, perëndisë së atmosferës dhe shiut.

Sa mund të zgjasë një ylber?

Ylberi më i gjatë në botë (ose i parë më gjatë) ishte ai i Yangmingshan (Taipei) më 30 nëntor 2017, qëndroi i dukshmëm për 8 orë e 58 minuta, duke mundur ylberin e Sheffield në Angli, i cili më 14 Mars 1994 zgjati pak a shumë nga 9 në 15. Ylberi u monitorua nga Universiteti i Kulturës Kineze, i cili ndodhet në një mal në veri të Taipeit. /abcnews.al

macja.jpg
G. P.17:46 | 17/05/2019

Macja Grumpy, e cila ishte bërë e njohur në internet, ka ngordhur për shkak të një infeksioni. Pronarët e saj thanë se ajo ishte 7 vjeç. Macja u bë e famshme në vitin 2012, pasi një fotografi e saj u përhap në internet dhe më pas u bë meme. Kaq mjaftoi dhe më pas kjo mace shfaqej nëpër emisione televizive, madje në vitin 2014 mori pjesë edhe një film të Krishtlindjes. Pronasja e maces, Tabatha Bundesen, i krijoi edhe një llogari në Instagram, ku ka më shumë se 2 milionë ndjekës.

Në vitin 2018 pronarët e saj fituan 710 mijë Dollarë nga një padi që kishin bërë për të drejtën e autorit. Një kompania amerikane e kafesë kishte tejkaluar marrëveshjen me pronarët e maces, për të përdorur imazhin e saj. Kompania kishte të drejtë të përdorte imazhin e maces për të shitur një pije, por e përdorte për të shitur edhe produkte të tjera. Por, pronarët e maces paditën kompaninë për tejkalim të kontratës dhe fituan shpërblim prej 710 mijë Dollarësh. /tvklan.al

toka-1.png
G. P.23:11 | 15/05/2019

Një video simulim ka zbuluar momentin shokues se çfarë do të ndodhte nëse një asteroid i madh do të godiste Tokën. Mësohet se pamjet janë krijuar nga “Discovery Channel” në vitin 2008, por po riqarkullojnë sërish në Twitter kohët e fundit.

Aty imagjinohet sikur një asteroid 500 kilometra i gjerë do të godiste oqeanin Paqësor. Vetëm pak pas impaktit, krijohet një valë gjigande me mbetje që ngjitet me shpejtësi në orbitën e poshtme të planetit.

Më pas rikthehen sërish duke shkatërruar në këtë mënyrë Tokën. Gjatë impaktit të dytë, krijohet një stuhi zjarri që rrethon tokën dhe avullon çdo gjë që jeton.

Nëse kjo ndodh, besohet se duhet vetëm një ditë që sipërfaqja e Tokës të bëhet e pabanueshme. Por mos u dëshpëroni! Fatmirësisht, gjasat që simulimi të bëhet realitet një ditë janë shumë të vogla.

NASA ka deklaruar se nuk ndodhet asnjë asteroid apo kometë në një kurs përplasjeje me Tokën për të paktën 100 vitet e ardhshme./abcnews.al

demencc.jpg
G. P.23:11 | 14/05/2019

Organizata Botërore e Shëndetit ka publikuar për herë të parë udhëzimet se çfarë duhet të bëjnë njerëzit që të shmangin demencën. Demenca është sëmundje e trurit, që shkakton humbje graduale të aftësisë për të menduar, gjykuar, mbajtur mend, deri në kufizim të veprimtarisë në jetën e përditshme.

Demenca prek të paktën 50 milionë persona në të gjithë botën dhe po bëhet gjithnjë e më e përhapur. Deri më tani nuk ka asnjë mjekim që ta kurojë, por ka disa gjëra që njerëzit mund të bëjnë që të ulin rrezikun ose të ngadalësojnë demencën.

Moshat e vjetra janë më të prekura. Ekspertët kanë sugjeruar që ndryshimi i mënyrës së jetesës mund të ndalojë një të tretën e rasteve me demencë.

Por çfarë udhëzon Organizata Botërore e Shëndetit?

 1. Të rriturit, duke përfshirë të moshuarit duhet të kryejnë të paktë 150 minuta aktivitet fizik në javë.
 2. Duhet ndaluar duhani për shkak se është i dëmshëm për trurin dhe trupin.
 3. Duhet ngrënë mirë dhe shëndetshëm. BBC sugjeron dietë mesdhetare me perime të freskëta dhe fruta.
 4. Mos merrni mundimin të përdorni pilula me vitamina. Sipas studimeve nuk ka asnjë provë që kjo mund të ulë rrezikun për demencën.
 5. Duhet ndaluar përdorimi i alkoolit. Të pish shumë është e rrezikshme. Disa studime të tjera kanë sugjeruar se konsumimi i vogël i tyre mund t’ju mbrojë nga demenca, por nuk ka prova të forta që ta mbështesin këtë ide.
 6. Stërvitje për trurin. Disa studime sugjerojnë që të përdoren aktivitete që kanë të bëjnë me trurin. Bëhet fjalë për fjalëkryqe ose lojëra të tjera që mund t’ju ndihmojnë.
 7. Mbani peshë të shëndetshme. Kjo lidhet edhe me dietën dhe të stërviturit.
 8. Duhet të jeni socialë. Edhe pse nuk ka prova se mund të ndalojë ose të ngadalësojë demencën, të qëndrosh me miq lidhet me shëndetin e mirë dhe mirëqenien.
 9. Bëni kujdes me tensionin. Ka një lidhje të fortë mes demencës dhe tensionit të lartë të gjakut.
 10. Kujdes edhe me diabetin. Kontrolli i sheqerit në gjak është shumë i rëndësishëm për të ulur rrezikun nga komplikacione të tjera, siç është edhe demenca.
 11. Mbajeni nën kontroll kolesterolin. Edhe ky është një faktor që ndikon për të shkaktuar demencën.

/abcnews.al

foshnjat-mbreterore.jpg
nev ila19:42 | 09/05/2019

Një spital në San Francisko ka festuar lindjen e foshnjës mbretërore, në një mënyrë të veçantë. Stafi mjekësor i këtij spitali ka realizuar punë dore, me grep, kurora për të gjithë foshnjat e sapolindura në këtë spital.

Stafi i Spitalit bëri me dije se, kurorat u thurën me grep nga infermieret e veta në shenjë feste dhe gëzimi, për lindjen e princit më të ri britanik.

Foshnjat u nderuan, duke ndarë këtë ditë të veçantë me Dukën dhe Dukeshën e Sussex, të cilët u bënë prindër të një djali ditën e hënë.

Prej 7 vitesh stafi mjekësor i këtij spitali e ka kthyer në një ritual bërjen me grep të beretave për të vegjlit./abcnews.al

5cd28c0452274Screenshot_2.jpg
Sej rie10:14 | 08/05/2019

Ish-deputetja e PD-së Jorida Tabaku do të sjellë në jetë fëmijën e saj të tretë. Edhe pse shtatzënë ish-deputetja e Parisë Demokratike, Jorida Tabaku ka qenë mjaft aktive për kauzat opozitare. Jorida është në pritjen e fëmijës së tretë dhe lajmin e ëmbël ajo e konfirmoi në një intervistë për ABC News.

Por kurioziteti nuk është i vogël për ta parë demokraten më barkun e rrumbullakosur. Ditën e djeshme ajo u shfaq në aktivitetin për rivendosjen e shkronjave të Teatrit Kombëtar, ku në një foto duket edhe barku i saj. Tabaku tashmë është nënë e dy binjakeve Arba dhe Iris, të cilat së shpejti do bëhen me një vëlla.

Jorida Tabaku zbulon gjininë e bebes

Mirela Milori: Unë iu falënderoj shumë juve që në situatën që jeni gjetët kohët dhe ndenjët me mua. Një kuriozitet shumë të vogël, keni dy vajza prisni fëmijën e tretë, është djalë apo vajzë?

Jorida Tabaku: Është një djalë dhe unë shpresoj shumë që ky të mos jetë thelbi i lajmeve të sotme. Sepse diskutimi sot ishte dhe është tek protesta.

Mirela Milori: Po një bisedë mes zonjave sepse e vlerësoj shumë që jeni në këtë situatë dhe qëndruat kaq gjatë në studio dhe faleminderit që ishit këtu.

Jorida Tabaku: Nesër më lejon që të them edhe një fjali. Kjo është një arsye më shumë për mua për të protestuar. Jetoj në këtë vend, kam vendosur t’i rris fëmijët e mi në këtë vend dhe është arsye më shumë për të bëre këtë që po bëjmë. Më tregon që është rruga e duhur./abcnews.al

cia.jpg
nev ila18:30 | 07/05/2019

Me anë të një operacioni të heshtur, “top secret”, në fund të dhjetorit 2005, SHISH (Shërbimi Sekret Shqiptar) dhe disa oficerë të Policisë së Shtetit, kanë zgjidhur një nga ato çështje që pretendohet të mbahen përjetësisht sekret.

Një personazh enigmatik, i paraqitur si agjent i fshehtë i CIA-s (Central Intelligence Agency, ose në shqip, Agjencia Qendrore e Informacionit të SHBA) është deportuar me masa të rrepta sigurie drejt kufirit me Kosovën. Më tej të gjithë ata që e shoqëruan janë urdhëruar të heshtin. Një nga ato heshtje që duhen realizuar herë pas herë me qëllim për të mos i nxjerrë sytë vetes.

Një masë e marrë për shkak se publikimi i faktit do të nxirrte në shesh shumë të palara, dhe struktura të caktuara të shtetit do të gjendeshin jo vetëm zbuluar, por përmes gjykimit të shumëkujt do merrnin trajta qesharake. Kjo për faktin se në mes të kësaj historie ishin drejtuesit më të lartë të Ministrisë së Rendit, SHISH-it si dhe Ambasada USA në Tiranë.

Njeriu i paraqitur si agjent i fshehtë i CIA-s ishte instaluar, në fillim të dhjetorit 2005, pranë selisë së Partisë Demokratike dhe shpejt ishte futur në shoqërinë e personazheve të ndryshëm që qarkullojnë në këtë zonë. Të cilët thënë të vërtetën e kishin begenisur, madje ky respekt kishte qenë edhe më i fortë, kur nga goja e tij dëgjonin për një njohje dhe miqësi të fortë me Kryeministrin aktual të vendit, Sali Berisha.

Dëshmitarë të shumtë kanë pohuar se njeriu që thoshte se quhej Aksel, kishte njohuri të shumta për Policinë e Shtetit dhe drejtuesit e saj. Madje, në biseda të zgjatura me njerëz, që kishte filluar ti konsideronte miq, Aksel Fonesi kishte nxjerrë disa “sekrete”, duke përmendur emra të ndryshëm drejtuesish të lartë të policisë, për të cilët agjencia e tij (CIA), kishte të dhëna për përfshirje në trafiqe e të tjera të ngjashme.

Në vazhdim Fonesi u kishte premtuar se së shpejti në Ministrinë e Brendshme, pikërisht në Policinë e Shtetit, falë të dhënave të tij, do të kishte një furtunë shkarkimesh të krerëve të saj. Porse në këto ujëra e sipër, Fonesi ishte marrë në një makinë (pa dëshirën e tij) nga agjentë të SHISH, duke mos u dukur më pranë selisë së PD.

Njeriu që thoshte se quhej Aksel Fonesi dhe se ishte agjent i CIA-s amerikane, kishte zbritur në Tiranë në fund të vitit 2004. Nuk dihet në ç’mënyrë, por ai lidhet shumë shpejt me drejtues të Shërbimit të Kontrollit të Brendshëm (SHKB) të Ministrisë së Rendit. Pra, pasi i bind ata se ishte vërtet një agjent i CIA-s, madje i specializuar për ngritjen e punës operative në pikat e kalimit kufitar, ai bëhet i besueshëm, duke fituar respektin dhe shoqërinë e drejtuesve të SHKB.

Shpejt “agjenti i CIA-s” ftohet dhe mbahet si i shtëpisë edhe në zyrën vip të ish-ministrit të Rendit, Igli Toska. Në fakt, atje gjithmonë shkonte në shoqërinë e kreut të SHKB-së, Sami Rasha, i cili ishte kanakari i ministrit. Të tre së bashku kalonin orë të tëra në zyrën luksoze.

I krekosur “agjenti sekret i CIA-s” merrte pjesë në debat dhe jepte propozimet e vlerësimet e tij kryesisht për kandidaturat që do të emëroheshin në pikat e kalimit të kufirit në veri të vendit. Madje, ka dëshmi sipas të cilave “agjentit të CIA-s“ i shkonte shumë fjala dhe nuk e kishte për gjë të hiqte e të ngrinte në detyrë cilindo punonjës policie, për të cilin bindej se dinte ose jo të sillej “si e kërkonin standardet perëndimore”… Shkurt, kohë të arta. Shoqëri VIP, takime VIP, darka e dreka VIP. S’kishte si të bëhej më mirë.

Me kalimin e kohës dhe afrimin e zgjedhjeve parlamentare të 3 korrikut 2005, lëvizjet e agjentit u bënë më të sofistikuara. I njëjti mbante në brez një kobure, shihej shpesh në timonin një fuoristrade “Mitsubishi Pajero” të Policisë së Shtetit, që ishte njëra nga dy makinat e kreut të SHKB-së, lëvizte pothuaj përnatë në drejtim të Shkodrës por edhe në drejtim të pikave të tjera të kalimit të kufirit, natyrisht i mbrojtur nga qenia e tij si krahu i djathtë i kreut të Shërbimit të Kontrollit të Brendshëm të Policisë. Një pozitë që bënte të hapeshin të gjitha dyert që i duheshin për të realizuar punë nga ato që tashmë vetëm hamendësohen. Më keq akoma, oficerë të lartë të Policisë së Shtetit pohojnë se Fonesi ka qenë prezent në disa operacione speciale të policisë.

Por, pasi zgjat për më shumë se gjysmë viti i freskët, fenomeni “agjent i CIA-s” në Ministrinë e Rendit, fillon të mbajë erë.

Një ditë të bukur, në muajin qershor, nga Ambasada USA në Tiranë, mbërrin në Ministrinë e Rendit një pusullë e çuditshme. Shkruhej që të verifikohej se cili ishte në të vërtetë njëfarë “Aksel Fonesi”, që rrinte pranë krerëve të SHKB-së. Porse kërkesa, që kalon edhe nëpër zyrën e ministrit të Rendit, duket përfundon në kosh. Madje, nuk i kthehet përgjigje as Ambasadës Amerikane në Tiranë.

Përfaqësuesit e shtetit më të fuqishëm e më demokratik të botës nuk tërhiqen. Është detyrë e tyre që të ruajnë nga njollosja shtetin që përfaqësojnë. Kështu, kërkesa përsëritet dhe i çohet drejtpërdrejtë në duar ministrit. Fillojnë verifikimet. Agjenti i CIA-s thirret dhe merret në pyetje. Thotë se nuk mund të tregojë se cili është për shkak të detyrës që ka, madje refuzon të tregojë edhe kartën e identitetit.

Dikur pranon se është kosovar. Gjendet edhe emri i tij i vërtetë – Naim A. Morina, banor në Malishevë të Kosovës. Kur shtrëngohet laku, Naimi pretendon se së shpejti në Tiranë do të vinte një nga shefat e tij, që t’i bindte se ai ishte vërtet një agjent i CIA-s. Jep adresa të njohurish në Kosovë. Në dy raste verifikohen.

I pari thotë: “E njoh Naim Morinën. Di që punon me policinë në Shqipëri”, ndërsa i dyti “di që është student në Shqipëri”. Gjithsesi, shqiptarët, më saktë përfaqësuesit e përkohshëm apo aksidentalë të shtetit të tyre, binden dhe vendosin ta dëbojnë andej nga kishte ardhur “agjentin e CIA-s”.

Natën e 9 korrikut 2005, një makinë e SHISH, e drejtuar nga një njeri i vetëm, dërgoi në pikën kufitare të Morinës, në Kukës, kosovarin që thoshte se ishte agjent i CIA-s. Oficeri i SHISH u kujdes që njeriu që shoqëronte, të kaptonte matanë kufirit. Madje, një çast kishte lëshuar djersë të ftohta, pasi policët e anës tjetër të kufirit kishin zbuluar se në pasaportën e lëshuar nga UNMIK, të “agjentit të CIA-s”, nuk kishte asnjë vulë që të vërtetohej hyrja në Shqipëri. Policët kërkuan shpjegime pafund, duke rrezikuar ta rikthenin “agjentin” mbrapsht.

Pas deportimit të njeriut që, duke u hequr si agjent i fshehtë i CIA-s, futi hundët edhe në politikën e kuadrit të Ministrisë së Rendit, si dhe mori pjesë në aksione në terren të policisë, u urdhërua një heshtje totale.

Deportimi pa zhurmë ishte pjesë e të njëjtës logjikë. Pra duke mos e bërë publike atë që kishte ndodhur, ruhej në maksimum brenda një numri të vogël njerëzish, fakti që “agjenti i CIA-s” nuk ishte gjë tjetër, veçse mashtrimi më i madh i radhës ndër shqiptarët.

Për më tepër, ishte dyshuar se “Axel Fonesi”, në të vërtetë Naim A. Morina, merrej me aktivitete të paligjshme, duke përdorur si mburojë pikërisht deklarimin se ishte një agjent sekret amerikan. Por që të dilnin në dritë këto të dhëna, do të duheshin muaj të kaluar dhe jo sipas formulës “ngjarja u qelb e zuri të mbante erë”. Pas humbjes së Partisë Socialiste në zgjedhjet e fundit, vetë krerët e Ministrisë së Rendit, në panik e sipër u përfshinë në akuza e kundërakuza, duke nxjerrë për pasojë edhe të palarat e njëri – tjetrit, në rastin konkret edhe “agjentin e CIA-s”.

Ndërsa heroi ynë, “agjent i CIA-s”, duket nuk mundi të gjejë në Kosovë parajsën e muajve të kaluar në shoqërinë e drejtuesve të SHKB-së dhe ish-ministrit të Rendit. Nderimet, begenisjet, drekat dhe darkat e bollshme, bisedimet e vendimet VIP e të tjera qejfe, si një fejesë në Dibër, që dihen ose nuk dihen. Duroi, duroi,… dhe u nis ta provojë edhe njëherë, këtë radhë duke e filluar nga selia e fituesve në zgjedhje./abcnews.al

 

106804487_5e3befac-64c3-4ad4-9188-7311463d46b8.jpg
Sej rie19:00 | 05/05/2019

Një grua 100-vjeçare e ka festuar ditëlindjen e saj në një plazh, duke dhënë një mesazh për  ndryshimet e klimës. Ti Østmo jeton pranë Praze-An-Beeble në Cornwall, festoi me familjen dhe miqtë në Gyllyngvase Beach në Falmouth.

“Unë dua të di se gjërat po lëvizin në drejtimin e duhur para se të shkoj”, tha ajo. Në vend që të pyeste njerëzit për dhuratat për ditëlindjen, znj. Østmo i pyeti nëse do të mbillnin pemë në vend.

Të gjithë pjesëmarrësve në festën e ditëlindjes së saj iu kërkua të linin një mesazh paqeje mbi një pemë për ndryshimet klimatike dhe të “përhapnin fjalën” se veprimi është i nevojshëm.

Zonja Ti Østmo jeton me djali dhe nusja e tij në një pronë të vogël, ku familja mban pula dhe rrit frutat dhe perime. Dashuria e saj për botën natyrore filloi kur ajo kaloi tre vjet në Ushtrinë Tokësore gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Mamaja ka qenë gjithmonë një ambientaliste dhe deri në moshën 80-vjeçare ajo ka ecur vetëm me biçikletë. Ajo ka hipur në aeroplan vetëm dy herë në jetën e saj dhe kurrë nuk ka ngarë një makinë”, tha i biri i saj Gavin.

Ai tha se nëna shpenzon shumë kohë duke hulumtuar efektet e aktivitetit njerëzor në mjedis në iPad dhe është frymëzuar veçanërisht nga Greta Thunberg dhe Sir David Attenborough./abcnews.al

article-6994243-13108652-4_636x630-1.jpg
Sej rie17:35 | 05/05/2019

Një çift ka marrë komente negative në Instagram, pasi ka postuar një foto duke u puthur, ndërsa treni ishte në lëvizje në Sri Lanka. Jean dhe Camille, nga Brukseli, të cilët po udhëtojnë nëpër botë për të bërë fotografi, kanë postuar imazhe vërtet të frikshme në llogarinë e tyre Instagram.

Në foto shikohet që çifti ka dalë jashtë derës së trenit duke u puthur vetëm e vetëm për të shkrepur këtë foto. Besohet se vëllai i Camille i cili po udhëton me çifti, është ai autori i kësaj fotoje. Kritikët kanë goditur çiftin  për fotografinë, duke e quajtur marifet ‘të rrezikshëm’ dhe madje potencialisht ‘kërcënues për jetën’.

“Dhe kjo është mënyra se si njerëzit vdesin,” komentoi një, ndërsa një tjetër shkruante: “Nuk do ta quaja këtë aventurë, por budallallëk, duke rrezikuar jetën për të tu pëlqyer në Instagram”. Një kritik i tretë shkroi: ‘Një tjetër foto e njerëzve që sakrifikuan veten për një foto … qesharake’./abcnews.al

 

 

horoskopi-kinez-lulet-1280x637.jpg
nev ila09:09 | 04/05/2019

Keni dëgjuar dhe lexuar artikuj mbi ngjyrat me fat, numrat dhe madje edhe se cilës kafshe i përkisni sipas zodiakut kinez. Por a keni dëgjuar për lulen me fat në zodiakun tuaj?

Përveç shelgjeve tradicionalë, bambusë, pemët e portokallit e të mandarinës, të cilat ndjellin fatin në shtëpinë tuaj, çdo kafshë në zodiakun kinez ka një lule që lidhet me shenjën përkatëse, e cila sjell pasuri për to.

Ja një listë e luleve tuaja me fat, bazuar në zodiakun kinez:

Miu, lindur në vitin 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008.

Të lindurit në vitin e Miut janë inovatorë dhe të mençur, lulet e tyre me fat janë zambakët e ëmbël (të gjitha variantet) dhe vjollcat afrikane.

Lopa, lindur në: 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009.

Të lindurit në vitin e Lopës, janë të zellshëm dhe të fortë. Lulja e tyre me fat është tulipani dhe lule trëndafili.

Tigri, lindur në: 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010.

Tigrat janë trima, besnikë dhe të besueshëm kanë lulen e cinerarit e cila bën pjesë në familjen e lule deles. Fatsjellëse për ta është edhe anthuriumi i kuq.

Lepuri, lindur në: 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011.

Për të lindurit e kësaj shenje lulet me fat janë zambakët dhe lule gjahtari.

Dragoi, lindur në: 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012. Dinjitozë dhe të nderuar, të lindurit në vitin e Dragoit kanë zymbylat si lulet e tyre fatsjellëse, të gjithë llojet dhe ngjyrat.

Gjarpri, lindur në: 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013.

Të zgjuar dhe me humor. Këto janë karakteristikat e të lindurve në vitin e Gjarpërit. Lulet fatsjellëse për gjarprin janë orkidetë dhe kaktusi.

Kali, lindur në: 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014.

Të mbushur me energji dhe me zell, të lindurit në vitin e Kalit do të kenë fat me zambakët e bardhë dhe lulet e jaseminit.

Dhia, lindur në: 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015.

Këta individë të butë dhe të zellshëm, do të kenë më shumë fat, nëse mbajnë në shtëpinë e tyre karafila dhe lulet e trëndafilit.

Majmuni, lindur në: 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004, 2016. Krizantemat e buta dhe të këndshme kanë lidhje shumë të mirë me Majmunin inovativ dhe të shoqërueshëm. Ato ju sjellin fat nëse i kultivoni në oborret apo shtëpitë tuaja.

Gjeli, lindur në: 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005, 2017.

Ngrini dhe ndriçoni tani! Gjelat e pavarur dhe të aftë do të tërheqin rreth vetes më tepër fat nëse në dyert e shtëpive të tyre do të vendosin gladiola.

Qeni, lindur në: 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006, 2018. Trëndafilat dhe gojë-ujku që janë aq të njohura, janë tepër fatsjellëse me personat përgjegjës dhe të guximshëm që lindin në vitin e qenit.

Derri, lindur në: 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007, 2019.

E fundit por jo më pak e rëndësishme, për njerëzit me zemër të ndershme, siç janë të lindurit në vitin e Derrit, kultivimi apo mbajtja e lule borës (të gjitha ngjyrat), sjell fat dhe më shumë pasuri për ta./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono