Kulturë

1800053.jpg
G. P.21:00 | 19/09/2018

Sa herë që nëpër kinematë botërore lançohet një prodhim i ri kinematografik, pyetja e parë që na vjen nëpër mend është: Sa shumë fitime ka gjeneruar?!… Këtu marrim parasysh fakte të ndryshme që na shtyjnë të mendojmë diçka të tillë. Cilësia dhe lloji i filmit gjithmonë kërkojnë kosto të mëdha për nxjerrjen në dritë të tij. Gjithashtu dhe promovimi mbarëbotëror është diçka që përthith investime dhe shpenzime gjigande parash. Ndaj, kur prodhuesit ndërmarrin një rrisk të tillë në mbulimin e kostove, atëherë akoma më i madh duhët të jetë dhe përfitimi që ata kanë.

Holliwood-i njihet si një ndër industritë më fitimprurëse, prandaj dhe produktiviteti mbetet gjithmonë i gjallë. Shembull perfekt është edhe gjigani ekonomik “Avatar”, një prodhim i cili është konsideruar si filmi me fitimiet më të mëdha të të gjitha kohërave me 2.7 bilionë$. Por, ajo ç’ka vlen për tu përmendur është fakti se jo çdo film i cili është gjenerues të ardhurash, është domosdoshmërisht më cilësori apo më i suksesshmi. Filma shumë të njohur për ne, të cilët kanë rezistuar në kohë, në fakt, fillimisht janë konsideruar si dështime në xhepat e prodhuesve.

Më poshtë janë listuar disa nga këto filma, të cilët janë shumë të dashur për ne,por që në fakt kanë qenë një zhgënjim për kompaninë e tyre filmike.

Willy Wonka & dhe fabrika e çokollatave
Nuk bëhet fjalë për versionin e vitit 2005 që të gjithë e pëlqejmë aq shumë, por për versionin origjinal të tij të prodhuar në vitin 1971. A ishte ky film shumë i çuditshëm apo ngjethës për publikun e kohës? Cilado qoftë përgjigja, ky film mund të konsiderohet një dështim pasi në debutimin e tij arriti të mblidhtë vetëm 4 milionë$ fitime. Ai nuk arriti të klasifikohet as në klasifikimet e 15 filmave më të mirë të vitit përkatës. Për fat të mirë, ribërja e këtij filmi në vitin 2005, të luajtur nga Johny Deep dhe me efekte speciale të mahnitshmë, i dha atij një dorë të mirë ekonomikisht duke përthithur rreth 475 milionë$.

Fight Club

E vështirë për tu besuar, por filmi “Fight Club” rezultoi shumë i pasukesshëm për kompaninë prodhuese. I publikuar në vitin 1999, ky film arritI të mblidhte 37 milionë $ në kinematë amerikane dhe 63 milionë $ në ato botërore. Por megjithëkëtë ky prodhim mbetet si një ndër filmat më identifikues të aktorit protagonist Brad Pitt.

Magjistari i Oz-it
Një ndër historitë më lehtësisht të identifikueshme nga publikur, sidomos ai fëmijëror, Magjistari i OZ-it nuk e fsheh dot faktin se dështoi mjerisht kur u hodh në treg më 1939-n. Në kinematë amerikane ai arriti të mbledhë vetëm 3 milionë $ me një buxhet prej 2.7 milionësh $. U deshën ribërje të shumta dhe prodhime teatrale e operistike që të bënin të mundur që Dorothi dhe miqtë e saj të linin gjurmë në ekranet e gjithësecilit.

The Shawshank Redemption
Është e çuditshme të mendohet se një film kaq i dashur nga publiku të jetë gjithashtu një litodë kinemtografike, por The Shawshank Redemption në fakt ishtë nje zhgënjim financiar kur u lançua në vitin 1994. Më një buxhet prej 25 milionë$ ai arriti që të mblidhte vetëm 16 milionë të tilla. Por pavarësisht kësaj, ky projekt është pritur me nota shumë optimiste nga kritikët.

Blade Runner

Këtu nuk kemi parasysht ribërjen e vitit të kaluar por zanafillën e tij në vitin 1982. E vështirë të mendohet, por ky film i cili tashmë ka mbetur si kult i filmave aksion, dikur dështoi mjerueshëm duke përthithur vetëm 27.5 milionë $. As aktrimi i mrekullueshëm i artistit Harrison Ford nuk mundi ta shpëtonte atë. Me nota pozitive mbetet fakti që pavarsisht dështimit të tyre fillestar për shkak të promovimit të dobet apo cilësisë të ulët, ribërjet e tyre duket se po ia dalin mbanë më së miri që të shërbejnë si vakuum të ardhurash për kompanitë filmike./abcnews.al

SHFAQJA-PRINCI-BRETKE-1280x720.jpg
ent ela16:54 | 19/09/2018

Përralla e vëllezërve Grim “Princi bretk” çel sezonin në Teatrin e Fëmijëve. Kjo pjesë vjen me regji të Flor Kokonës dhe ndërthur brezat e aktorëve si dhe teknikat.

Mjeshtra të kukullave dhe ata të cilët e kanë për herë të parë interpretimin me to janë bërë bashkë për premierën “ Princi Bretk” nga regjisori Flor Kokona.

Të interpretosh me kukull nuk është e lehtë , por për aktorin Elidon Alika është edhe përmbushja e një ëndrre të interpretosh krah mjeshtres Shëgushe Bebeti.

Ka nga ata të cilët gjejnë edhe tipare të përngjashme me personazhet. Por e veçanta e shfaqjeve për fëmijë është jo vetëm argëtimi, por edhe përçimi i mesazheve njerëzore.

Shegushe Bebeti edhe pse ka një jetë të tërë mes kukullave te çdo personazh jeton emocione të veçanta.

Shfaqja e cila si bazë ka kukullën është ndërthurur me projeksionin. Kjo bën që pjesa të jetë më e perceptueshme dhe interaktive për fëmijët, shpjegon mjeshtrja e kukullës Shegushe Bebeti.

Përralla e vëllezërve Grim “Princi bretk” çel sezonin në Teatrin e Kukullave pasditen e së ejntes.

EmmyAwards-1032319276-1280x960.jpg
G. P.21:03 | 18/09/2018

Të hënën u zhvillua dhe ndarja e 70 e çmimeve prestigjoze Emmy, në nder të programacionit televiziv. Evenimenti përfshu projektet e prezantuara për publikun nga 1 qershori i vitit 2017 deri më 17 shtator 2018. Ceremonia këtë vit u zhvillua në Teatrin e Mikrosoftit në Los Anxhelos të Shteteve të Bashkuara dhe u prezantua nga autorët Michael Che dhe Colin Jost.

Fituesit këtë vit u shpallën shumë seriale të suksesshme dhe aktorë të njohur, të cilët manifestuan fitoret e tyre si kulmin e karrierës deri më tani. Ashtu si dhe vitet e tjera, seriali televiziv me famë botërore “Game of Thrones” rrëmbeu 7 çmime Emmy duke e bërë sezonin e fundit të tij më të kërkuar se kurrë.
Më poshtë janë të listuar disa nga çmimet kryesore të dhëna këtë vit:

Seriali më i mirë dramatik: Game of Thrones;

Seriali më i mirë komedi: The Marvelous Mrs. Maisel;

Aktori protagonist më i mirë: Matthew Rhys – The Americans;

Aktorja më e mirë protagoniste: Claire Foy – The Crown;

Programi më i mirë konkurues: RuPaul’s Drag Race etj./abcnews.al

rita.jpg
G. P.20:15 | 18/09/2018

Këngëtarja shqiptare me famë botërorë Rita Ora, ka ndarë një lajm shumë të veçantë me fansat e saj. Pas një kohe të gjatë pritjeje, artistja më në fund ka deklaruar se albumi i saj i radhës synohet të dalë në treg më 23 nëntor të këtij viti.

Ora këtë vit ka qenë mjaft aktive me projektet e saj të reja në muzikë. Fillimisht ajo u bë pjesë e kolonës zanore të filmit të shumëpërfolur “Fifty Shades Freed”, me këngën “For You” në bashkëpunim me ish-anëtarin e bandës së One Direction, Liam Payne. Ndërsa këtë verë ajo bëri publike edhe videoklipin “Girls” ku morën pjesë këngëtaret më në zë të momentit si Cardi B, Charli XCX dhe shqiptarja Bebe Rexha. Kënga në fjalë shkaktoi shumë polemika, pas deklaratës së Rita Orës për prirjet e saj biseksuale dhe imazheve sensuale dhe provokative të përfshira në video.

Gjithashtu, këngëtarja realizoi edhe një tur koncertesh mjaft të suksesshëm në Europë. Megjithatë, në prurjet e albumeve artistja ka qenë pasive duke lançuar vetëm një të tillë në vitin 2012. Për shkak të problemeve me shtëpinë e saj diskografike dhe marrëdhënies së dështuar më DJ-n Calvin Harris, ajo nuk ka mundur të publikojë një tillë deri më tani. Por me sa duket pritjes i ka ardhur fundi. Në profilin e saj në Instagram, ajo është shprehur e emocionuar për këtë projekt të ri, i cili më në fund do të na bëjë të mundur pasjen në duar të një albumi të ri nga Rita Ora. Projekti në fjalë quhet “Phoenix” dhe na mbetet të presim deri më datë 23 nëntor./abcnews.al

kinemaja.jpg
G. P.15:20 | 18/09/2018

Filmin “Iuventa” me regji të italian Michele Cinque  çeli edicionin e 13-të të festivalit ndërkombëtar për të drejtat e njeriut në Tiranë.  Regjisori i pranishëm në ceremoni tha se   në 2016-n pjestarët e kësaj anije që shpëtonin refugjatët afrikanë konsideroheshin heronj, ndërsa sot ata po përballen me akuza të shumta në Itali.

Me tingujt e bandës frymore, kineastë, artistë, politikanë dhe përfaqësues të trupit diplomatik në Tiranë janë bërë bashkë në çelje të edicionit të 13-të të festivalit ndërkombëtar të të drejtave të njeriut.

Gjithçka nis me projektimin e filmit të regjisorit italian “Iuventa”. Në qendër të këtij filmi janë një grup të rinjsh gjermanë, të cilët krijojnë një OJF, mbledhin të ardhura dhe dalin në det të hapur me anijen “Iuvinta” për të shpetur emigrantët afrikanë, të cilët synojnë të hynë në Europë përmes detit Mesdhe.

Regjisori para të pranishmëve u prezantua sëbashku me producentin me një komardare shpëtimi në dorë, si simbolikë që mbarte vetë filmi. Ai tha se ndihet i prekur që i është besuar atij çelja e ketij festivali të rëndësishëm që ka në fokus të drejtat e njeriut e mbi të gjitha të vertetën dhe kërcënimin e saj.

Organizatori i këtij festivali, Kujtim Çashku e vë theksin te sensibilizimi i shoqërise shqiptare ndaj të drejtave të njeriut me gjuhën e artit.

43 filma të përzgjedhur nga 4300  do të projektohen në 7 pika kryesore dhe mbi të gjitha do të shoqërohen deri më datë 22 me debate dhe diskutime mbi kërcënimin e të vërtetës./abcnews.al

42150679_2108385779412132_1039064661779021824_n-1280x854.jpg
ent ela13:46 | 18/09/2018

Në të njëjtën ditë kur shkolla “Kosova” rihapi dyert për të vegjlit e kryeqytetit, pasi u dogj 15 vjet më parë e u kthye në parking, aktori i shquar dhe ikona e skenës shqiptare, Reshat Arbana, festoi 78-vjetorin e lindjes.

Me urimin për një jetë të gjatë dhe me role të tjera në teatër dhe kinematografi, të afërm, miq, kolegë dashamirës dhe personalitete të jetës publike u mblodhën në një mbrëmje festive, për të nderuar një nga figurat më të mëdha të skenës dhe ekranit shqiptar.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj u shpreh i emocionuar se puna e aktorit të madh, Reshat Arbana është një shembull frymëzimi për të gjithë. “Na ka mbledhur një gëzim shumë i madh, ditëlindja e Bacës Reshat. Do doja që sot të ishte një moment që të kujtojmë jetën e një miku shumë të dashur, një njeriu që na ka frymëzuar. Teksa, shihja fëmijët që shkonin në disa nga shkollat tona të reja apo të rikonstruktuara, mendova se ne e kemi vënë bastin tek kjo gjeneratë. Nuk e di çfarë do thotë Baca Reshat, por shqetësimi im dhe i shumë njerëzve që angazhohen publikisht është, kush do e marrë stafetën? Kush do e marrë stafetën në teatër, në kulturë, në politikë? Kush do e marrë stafetën në sipërmarrje dhe në biznes? Besoj se e ardhmja e këtij qyteti dhe e vendit tonë është te ky brez i ri dhe te fëmijët tuaj”, tha Veliaj.

I emocionuar për festën mes miqve dhe kolegëve, aktori Reshat Arbana falenderoi të gjithë pjesëmarrësit dhe rrëfeu një ‘sekret’ nga jeta e tij. “Asnjëherë nuk i kam festuar përvjetort sepse nuk i dua. Më krijojnë emocione shumë të mëdha, por sonte po më duket krejt ndryshe. Për burrin qenka trimëri e madhe të bëhet 78 vjet, e të eci nga 80-ta, por na qenka edhe një mjerim i madh, kur mendon se ku do iki pas këtyre viteve që po kalojmë. Po ishallah në atë dynja, do shkojmë te ai vendi i mirë, jo te ai i keqi atje. Faleminderit shumë, ju jam shumë mirënjohës, jashtëzakonisht faleminderit. Kam emocione shumë, më besoni që kam shumë emocione. Por, ju falenderoj shumë me gjithë zemër dhe j’ua shpërblefsha që të gjithëve në gëzime, në festa nëpër familjet tuaja”, tha aktori i madh.

Festës nuk mund t’i mungonte edhe urimi special plot nota humori i një prej miqve të tij më të mirë, Luftar Pajës,

me të cilin kanë udhëtuar së bashku në një karrierë sa të vështirë, aq edhe të bukur e të gjatë. Paja vlerësoi edhe kryebashkiakun Veliaj që krahas punëve të qytetit, nderon dhe vlerëson edhe artistët. “Rrofshi dhe paçi dritë kudo që jeni dhe ngado që vini, ju që organizoni këto gjëra në gjalljen tonë! E mora këtë mikrofonin se nuk më pëlqeu Reshati në një fjalë, që tha nuk e dimë si është atje. Të siguroj unë Reshat, përderisa nuk është kthyer njeri, do jetë mirë. Besoj se shpreh edhe mendimin e Besnik Nallbanit, të Ruzhdi Pulahës, edhe të këtij brezit tonë që jemi moshë e re, me lëkurë të vjetër. E marr me gjithë shpirt (dollinë) për Dinastinë Arbana! Me djem, me vajza, me nipër, me mbesa, çfarë të do zemra! E ngre për këta njerëz që e nderuan Reshatin. Unë iki me gëzim në shtëpi sepse mora pjesë në një moment, ku këta që dirigjojnë Tiranën, edhe Shqipërinë, kujtojnë edhe moshat tona. Faleminderit, qofshi të gëzuar”, theksoi Paja.

EKSPOZITA-PER-SKENDERBEUN-1280x720.jpg
ent ela17:49 | 17/09/2018

Piktori i njohur Vangjel Gjikondi rrëfen historinë e Skënderbeut përmes 55 tablove monumentale.  Artisti, i cili i ka dedikuar 10 vite realizimit të këtyre tablove, sjell figurën e Heroit Kombëtar. Kjo ekspozitë vjen në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriot Skënderbeut.

Sapo vë këmbën në Muzeun Historik Kombëtar, befasohesh teksa përpara të dalin tablo gjigande ku në qendër është Skënderbeu. Realizimi i kesaj pikture monumentale i ka marrë jo pak, por 10 vite punë intensive piktorit të njohur Vangjel Gjikondi. Kënaqesia e prezantimit i lexohet lehtë.

Si muzë frymëzimi i ka shërbyer Historia e Marin Barletit, ngjizja e këtyre pikturave, mes klasikes dhe modernes në penelata është kryer nën efektin e muzikës klasike, shpjegon piktori.

Gjithçka nis nga lindja, pagëzimi i Skënderbeut duke përvijuar në beteja të ndryshme udhëhequr prej tij.

Synimi ka qenë që të pasqyrojë sa më njerëzore figurën e Skënderbeut, rrëfen Gjikondi.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur deri më 25 shtator në Muzeun Historik Kombëtar, por synimi është që ta shtegtojë edhe në Europë e më gjerë. /abcnews.al

maxresdefault-1280x720.jpg
ent ela12:04 | 17/09/2018

Këngëtarja me famë botërore Stefani Joanne Angelina Germanotta, e njohur me emrin e saj të skenës si Lady Gaga, ka hedhur dritë mbi disa prej thashethemeve më të bujshme të karrierës së saj.

Në intervistën më të fundit për revistën prestigjoze “Vogue”, artistja i është përgjigjur rubrikës së famshmë të “73 pyetjeve” duke nxjerrë të pathënat nga jeta e saj personale dhe profesionale. Ajo ç’ka bëri fansat të reagojnë më së shumti, ishte deklarata për thasethemin më të çuditshmë që kishte dëgjuar për veten duke u shprehur: “Thashethemi më i çuditshëm që kam dëgjuar është fakti se unë kam penis.”

Këto spekulime patën një vrull të madh në vitin 2010 kur këngëtarja pati kulmin e karierës së saj. Shkak u bë natyra ekzibicioniste dhe guximi për të eksperimentuar në aspekte që asnjë këngëtare femër nuk kishtë tentuar më parë. Vlen këtu për tu përmendur momenti kur ajo shkoi në ndarjen e çmimeve MTV VMA e veshur me një fustan prej mishi, apo herë të tjera duke performuar e përgjakur në skenë e me shumë videoklipe satanike.

Larg nga feminiteti me të cilin ishim mësuar të shihnim artistet e muzikës pop, mediat ngritën hipotetikisht thashethemet se e vetmja arsye që Gaga ishtë kaq e “ndryshme” dhe “e çuditshme” qëndronte për arsyen se ajo në fakt ishte mashkull.
Në atë kohë, pretendime të tilla u quajtën marrëzi dhe seksizma nga një pjesë e fansave, ndërkohë që pjesa tjetër gjithmonë ishte në dyshim, për shkak të natyrës kontraverse të këngëtares.

Tashmë pasi është bërë fituese e shumë çmimeve Grammy, nominuar për kolonën zanore në Oscar, performancës në Superbowl dhe rrëmbimit të një Golden Globe për interpretimin e saj në “American Horror Story”, ajo duket se po shijon suksesin.

Intervista e Vogue sjell nje prizëm tjetër të artistes. Atë e shohim më magjepsëse se kurrë duke na treguar se ajo di të transformohet madje edhe në një zonjë të denjë për revistat glamoroze. Duke pirë çaj në verandën e saj, ajo gjithashtu promovoi edhe filmin më të ri “A star is born”, i cili pritet të dalë së shpejti në kinema. Duket se pas eksplorimit të çdo skute në skenat muzikore, në këto momente Gaga po fokusohet tek karriera si aktore./abcnews.al

 

JONIDA-BEQO-PER-METROFEST-_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.54-1280x720.jpg
G. P.10:39 | 17/09/2018

Drejtorja e teatrit të Metropolit, Jonida Beqo, në një intervistë për ABC News pranon se drama shqipe neglizhohet dhe paragjykohet nga regjisorët. Ndaj, sipas Beqos, surprizimi nga dramat e arkivit të autorëve shqiptarë dhe mirëpritja e spektatorit bëri që të realizonin festivalin e dytë të dramës shqipë Metrofest 2.

Drama shqipe, shpesh e lënë në harresë, apo e neglizhuar nga regjisorët, tashmë duket se krijuesit skenikë i kanë kthyer syte drejt saj. Teatri i Metropolit për vitin e dytë radhazi krijon festivalin, ku në qendër ka veprat e arkivit, pjesë që nuk e kanë parë kurrë skenën. Drejtorja e metropolit Jonida Beqo, thotë se entuziazmi i publikut i bëri që të vazhdonin kërkimin në këtë fushë me 5 vepra të reja.

Jonida Beqo, drejtore e Metropol: “Përgjigja që morën nga publiku dhe kërkesat ishin kaq të mëdha sa që e pamë me vlerë që të vazhdonim edhe në këtë edicion të dytë me një grup të ri veprash nga arkivat. Metrofest vjen sërisht sivjet më 5 shfaqje që janë premiera ndër të cilat vlen të përmendet “Rrajët që lëvizin” e Ernest Koliqit.”

Beqo thotë se dramaturgjia shqipe e cila fle në sirtare është e shumtë, ndaj ajo kërkon vëmendje dhe rizbulim si dhe një punë kërkimore nga regjizorët për të nxjerrë një shfaqje me vlera.

“Gjëja e parë që ne vëmë re kur hulumtojmë është që në fakt ka shumë dramaturgji shqiptare, e cila për një arsye apo një tjetër nuk është lëvruar përtej letërsisë. Por këto vepra duhen marrë, përshtatur, hulumtuar dhe si ti sillet një publiku bashkëkohor ka komedi, drama dhe çdo gjë në mes. Kemi më shumë komedi.”

Spektatori i grupmoshave të ndryshme e kërkon dhe e shijon veprën shqipe, sipas drejtores së Metropolit.

“Publiku i të gjitha moshave e don veprën shqiptare. I dhamë mundësi publikut që të shprehet pas shfaqjes. Kërkesa ishte shume e madhe dhe sivjet po bëjmë dy javë të plota. Publiku e pëlqen veprën shqiptare sepse aty e sheh veten më shumë se në çfarëdolloj vepre tjetër.”

Drama shqipe has në paragjykime të teatërbërësve, pasi sipas Beqos, ata kanë vendos korrniza.

“Një nga paragjykimet është se nuk ka dramaturgji shqiptare përtej kornizës së socializmit, gjë e cila nuk është e vërtetë. Ka vepra që janë shmangur qëllimisht për këtë arsye.”

Tashmë në çdo sallë të Metropolit po punohet për shfaqjet që do të jenë pjesë e Metrofestit në fillim të muajit tetor./abcnews.al

PERSONAZH-ARLINDA-MAJOLLARI.mpg_snapshot_04.11-1280x720.jpg
ent ela22:28 | 16/09/2018

Arlinda Majollari e njohur si pjaniste fillmisht në skenat më të rëndësishme të Parisit, tashmë ajo ka realizuar edhe ëndrrën e saj me koncerte edhe në Paris. Pas 25 vitesh karrierë artistike në Francë, ajo u rikthye në Tiranë, ku dirigjoi premierën e parë të këtij sezoni Sabat Mater. Në një intervistë për ABC News ajo rrëfen emocionet e rikthimit në vendin e saj. /abcnews.al

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono