Kulturë

REGJIZORJA-LINDITA-ZEQIRAJ.mpg_snapshot_00.42-1280x720.jpg
ent ela15:26 | 05/09/2019

Fituesja e 58 çmimeve ndërkombëtare regjisorja kosovare Lendita Zeqiri  rrëfen për “Abc Neës” detaje rreth filmit “Shpia e Agës”,  i cili do të ketë premierën më 26 shtator në Tiranë. Në qendër të filmit është përdhunimi i grave në luftën e Kosovës. Premierën botërore e pati në festivalin ndërkombëtar të “Karlovi Varit” të Çekisë.

Lendita Zeqiri është kineastja kosovare e cila e ka çuar Kosovën në 300 vende të botës dhe ka sjellë në shtëpi mbi 58 trofe në festivalet më të rëndësishëm. Madje ka marrë 3 konfirmime për garën në Oskar me filmin  e shkurtër artistic “gardhi.” Tashme ajo e ka nis me sukses edhe rrugëtimin në filmin e parë artistik “ “Shpia e Agës”. Për një orë e 40 minuta ajo rrëfen një temë të fortë, e cila ka të bëjë me përdhunimin e grave në kohën e luftës së Kosovës.

Qëllimi kryesor ka qenë që filmi të dialogojë me publikun. Regjisorja dhe skenaristja Lendita Zeqiri sfidon veten edhe në aspektin kohor.

“Shpia e Ages”  i ka marrë 6 vite punë intensive dhe vlerësime nga kritika që në premierën  botërore.

Gjatë karrierës së saj artistike deri tani ka realizuar 10 filma artistik të metrazhit  të shkurtër dhe një i gjatë.  Por si trampolin suksesi ajo rendit filmin “Ballkoni”.

Kujton se komisioni në fillim filmin” Shpia e Ages” është gjykuar si shumë zhargon, por ajo nuk harron mbështetjen që mori nga i ndjeri Gjergj Xhuvani.

“ Shpia e Ages” do të ketë premierën në Tiranë më 26 shtator, ndërkohë që filmi është pjesë e festivaleve më të rëndësishëm botërorë. /ABC News Albania 24/7

 

RIKTHEHET-MARKELIAN-KAPEDANI.mpg_snapshot_00.10-1280x720.jpg
ent ela15:30 | 03/09/2019

Rikthehet pas shume viteve mungesë nismëtari i muzikës xhaz Markelian Kapidani me librin “Shënime për muzikantin. Kompozitori i njohur, i cili solli ndryshime në muzikën shqiptare që në fillim të viteve ’90, rrëfen për ABC News arsyet e mungesës së gjatë si dhe sekretet e muzikës xhaz, të përmbledhur në libër.

Rishfaqet muzikanti i njohur Markelian Kapedani i cili prej vitesh jeton dhe zhvillon jetën artistike në Zvicër dhe më gjerë. Libri “Shënimet e kompozitorit” e sjell në Tiranë në ambjentet e Akademisë së Shkencave.

Shënimet e tij ndër vite për muziken xhaz i ka përmbledhur në këtë libër të vlefshëm për muzikantët e rinj të kësaj rryme muzikore. Nuk mund të harrohet  koncerti i parë publik jazz në Shqipëri më 21 korrik, 1992 me kuartin, Song Of Jazz.

Buleza të muzikës xhaz në Shqipëri ka, por mungon filli lidhës që kjo rrymeë muzikore të zhvillojë shtatin, thekson specialisti i muzikës.

Po si i sheh përpunimet e muzikës shqiptare në ritmet e jazit. Markelian Kapedani thjeshton kodet e kësaj rryme muzikore.

Artisti preferon që muzika të luhet me vesh, të thyhet rregulli klasik se, siç ai shpjegon muzika është bërë për t’u dëgjuar.

Jetën e gjallë artistike përmes koncerteve të shumta në skenat më të njohura të Zvicres dhe të botës e ndërthur me mësimdhënien.

Librin të cili ia ka dedikuar babait, Rrokut i cili i mësoi nota duke i lënë liri të plotë, Markelian Kapedani  ilustron sekretet e xhazit edhe me lojën e shkëlqyar mbi tastet e pianos. /ABC News Albania 24/7

DREJTORI-I-RI-I-BIBLOTEKES-KOMBETARE-_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.43-1280x720.jpg
ent ela15:50 | 02/09/2019

Ministrja e Kulturës Elva Margariti prezantoi zyrtarisht Pirro Mishën si drejtor të ri të Bibliotekës Kombëtare. Misha premtoi kthimin e prestigjit të këtij institucioni. Ndërsa Margariti tha se brenda 2020-ës do të nisë puna për godinën e re të Bibliotekës Kombëtare, në një ambient tjetër.  

Zyrtarisht Pirro Misha mori postin e drejtorit të Bibliotekës Kombëtare . Prezantimi i tij u bë nga ministrja Elva Margariti dhe parardhësja Persida Asllani e cila e mbajti këtë post prej 5 vitesh.

Edhe pse është marrë me librin gjithë jetën, ky është ambjenti më i rëndësishëm që ruan kujtesën e shkruar, thekson Misha. Si mision të rëndësishem ka marrë përsipër kthimin e prestigjit të saj, që në ballinë, thekson Misha.

Ministrja Margariti bie dakored me drejtorin e ri. Por si kryeprioritet qëndron ndërtimi i godinës së re të Bibliotekës Kombëtare në një hapësirë tjetër. Elva Margariti pranon se projekti është në zhvillim e sipër dhe pritet të jetësohet në 2020.

Pasurimi i koleksionit të huaj mbi Shqipërinë është një prej sfidave të drejtorit Misha munguar prej më shumë se 8 vitesh në këtë institucion.

Biblioteka Kombëtare është një prej institucioneve më të rëndësishëm në vend, e cila tashmë është në prag të 100 viteve nga themelimi i saj. /ABC news Albania 24/7

sezoni-i-ri-artistik-1280x716.jpg
nev ila15:58 | 31/08/2019

Institucionet artistike në mes të shtatorit nisin jetën artistike për publikun kryeqytetas. Teatri kombëtar  sjell premierë “ Xhelatët” me regji të Qendrim Rijanit, ndërsa teatri i operës dhe baletit  starton me “grand gala” open air.

“Xhelatët”  e Martin McDonagh  me regji të Qëndrim Rijanit është produksioni  më i ri që po punon Teatri Kombëtar për çeljen e sezonit artistik. “Pjesa rrëfen historinë e dënimeve me varje në Mbretërinë e Bashkuar të 1963 por vepra shquhet për notat e forta  aktuale”, thekson regjisori

Rijani për këtë produksion ka përzgjedhur artistë të njohur të teatrit kombëtar si Ndricim Xhepa, Lulzim Zeqo  por  rolin e 16-vjeçares Shirli, ai e zgjodhi me audicion me shpresën që të kthej besimin në to.

Nga ana tjetër teatri kombëtar deri më 15 shtator  ka hapur thirrjen për propozimet e veprave artistike të sezonit 2019-2020.

“Jul Cezar” një ndër veprat më të forta politike, shënoi premierën në Tiranë  më 13 korrik . Regjisori i njohur ndërkombëtarisht Ivica Buljan e nxori tragjedinë  nga skena në sheshin mes dy teatrove.

Galerinë Kombëtare pas  ekspozimit  prej tre  muajsh të piktorit të shquar  Kolë Idromeno të plotë dhe me vepra të restauruara.

Koleksion i cili solli elementet poliedrike të artistit, si piktor, fotograf, etnograf, muzikant dhe arkitekt. E ku rrëmbeu vëmendjen e shumë vizitorëve vendas dhe të huaj, plot 5 mijë, tashmë ka nisur puna për realizimin e ekspozitës së rë kuruar nga Adam Budak.

“Prova” do të qëndrojë e hapur për publikun deri më datë 1 dhjetor 2019.

Edhe teatri kombëtar i operës dhe baletit do të nis jetën  artistike në mes të shtatorit me premierë “Grand gala” open air në sheshin” Skënderbej”./ABC News Albania 24/7

 

MUZET-PREFEROHEN-NGA-TE-HUAJT-ABC-M1-T2.mpg_snapshot_00.08-1280x720.jpg
ent ela18:11 | 30/08/2019

Në sezonin e verës, turistët e huaj dhe emigrantët shfaqin interes për muzetë në kryeqytet.  Në krye të preferencave  vazhdon të jetë Muzeu Historik Kombëtar me 27 mijë vizitorë në 3 muaj. Por rritje të numrit të vizitorëve kanë shënuar edhe Muzeu Arkeologjik dhe Muzeu i Përgjimeve “Shtëpia me gjethe”.

Kryeqyteti i Shqipërisë, Tirana gjithnjë zgjon interesin e turistëve, por sezoni turistik, shënon një numër në rritje.

Bazuar në statistika, muzeu historik kombëtar rezulton më i vizituari në 3 muajt e verës.

Interes të veçantë dhe një numër në rritje kanë shfaqur vizitorët qoftë vendas dhe të huaj  për “Shtëpinë e gjetheve“.

Muzeu arkeologjik i Tiranës është vizituar gjatë periudhë Qershor- Gusht nga më shume se 1 mijë vizitore Përgjëgjsia e muzeut  Eda Andoni thotë se interesin më të madh për arkeologjinë e shfaqin të huajt.

Kureshtja më e madhe në këtë muze qëndron tek periudha antike, e cila pasqyrohet përmes objekteve të shumta të prezantuara në ekspoze, të cilat janë zbuluar nga  gërmimet në gjithë  territorin e Shqipërisë.

Ndërsa në Muzeun Historik Kombëtar  ndër pavionet më të preferuar janë ai i Arkeologjisë, pavioni i Mesjetës  ku pasqyrohet figura e Skënderbeut dhe ai i ikonave.

Drejtori i Muzeut Dorian Koçi thotë se zgjatja e orarit në muze dhe site arkeologjike është mjaft pozitive. Muzeu Historik është ndërtuar në periudhën e komunizmit në vitin 1981. Dhe është një ftesë për të udhëtuar në të kaluarën e Shqipërisë dhe shqiptarëve. Nga prehistoria e dëshmitë ilire, tek arti mesjetar dhe etapat e tjera të kombit e shtetit shqiptar, përmes artefakteve.

Muzeu Arkeologjik dhe Muzeu Kombëtar si problematikë  prej vitesh shfaqin mungesën e sistemit të kondicionimit, i cili prej vitesh është zëvendësuar me disa freskuese në pavionë të ndryshëm.

Oraret e muzeve dhe siteve arkeologjike do të vazhdojnë të jenë me orare të zgjatura nga ora 9.00 deri ne 19.00 deri në mes të tetorit.

Gazetare ABC News: Leontina Nika

arkivi-shtetit.jpg
G. P.15:57 | 29/08/2019

Arkivit të Shtetit i shtohen 350 mijë dokumente osmane nga arkivat e Turqisë. Dokumentet datojnë nga shekulli i 15 deri në çerekun e parë të shekullit të XX mbi Shqipërinë dhe shqiptarët. Osmanologu Rrezart Mezani thotë për ABC News se këto dokumente pasqyrojnë dritëhijet e Perendorisë Osmane. Dokumentet pas selektimit do t’i vihen ne dispozicion studiuesve.

Ky është një prej 350 mijë dokumentave të Arkivit Qendror të Perandorisë Osmane që janë dhuruar arkivit Qendror Shtetëror. Osmanologu Rrezart Mezani thotë se dokumenti i përket vitit 1908 dhe se është surprizuar, pasi krijon një perceptim tjetër për Perandorinë Osmane.

Ardit Bido e cilëson arkivin e Stambollit si më të rendësishmin për arkivin shqiptar për këto arsye. Dokumentet e ardhura në Arkivin e Shtetit janë në formë digjitale dhe përfshijnë të 4 vilajetet shqiptare.  Osmanologu i vetëm në Arkivin e Shtetit thotë se fillimisht dokumentet do të sistemohen në fondet përkatëse me të njëjtën strukturë si në Stamboll.

Drejtori i Arkivit thotë se dokumente nuk do sjellin ndryshim mbi Perandorinë Osmane në Shqipëri, por padyshim ato sjellin dritëhijet e periudhës me gjuhën e ftohtë të dokumentit. Dokumentet janë të shkruara në 9 kaligrafi të ndryshme në bazë të rëndësisë së personit që dokumenti i drejtohet na shpjegon specialisti.

Dokumentet datojnë nga shekulli i 15 deri në çerekun e parë të shekullit të XX mbi Shqipërinë dhe shqiptarët  Pjesa më e madhe e tyre i përkasin shekullit 19 dhe 20, ku tregohet për zhvillimet për Shqipërinë e shqiptarët në Perandorinë Osmane, reformat, kryengritjet shqiptare dhe masat osmane për t’i shtypur ato, çështjet fetare, arsimore, ku madje trajtohet edhe çështja e shkrimit të gjuhës shqipe.

Dokumenti më i vjetër daton më 8 shkurt 1455 dhe është një regjistër që përfshin timare në Rumeli ku përfshihen dhe qytetet shqiptare si Prizreni, Janina dhe Elbasani.

Në mesin e këtyre dokumenteve ndodhet edhe fermani me këshilla administrative që i është sjellë Ali Pashë Tepelenës për të siguruar rregullin dhe qetësinë në kalanë e Pargës, Prevezës, Potrinit dhe Dubnicës, që u rimorën prej francezëve.

Po ashtu, një ndër dokumentet është edhe shkresa e përgjegjësit të Moresë, Ahmet Pashës, ku urdhërohet Kurt Pasha dhe pashallarët e tjerë për të mos lejuar kthimin e shqiptarëve të shpërngulur përsëri në More, pra arvanitasit.

Edhe pjesa tjetër e materialeve të tjera po ashtu janë shkresa, urdhëresa dhe fermane që japin një pasqyrë për zhvillimet politike dhe shoqërore të shqiptarëve nën Perandorinë Osmane, ndërsa ka edhe të dhëna biografike të Ismail Qemalit si nëpunës i administratës osmane./ABC News Albania 24/7

petrit-ruko.jpg
G. P.17:15 | 28/08/2019

Libri “Shami të zeza qiellore” e rikthen kineastin Petrit Ruka pas 16 vitesh tek poezia. Këtë përmbledhje, ia ka dedikuar gruas si burim jete. Ruka rrëfen për Abc News detaje rreth poezive dhe planet e afërta në kinematografi.

Poeti dhe kineasti i njohur Petrit Ruka rikthehet pas 16 vitesh tek letërsia me veprën poetike “Shami të zeza qiellore”.

Poeti Petrit Ruka hyri herët në lëmin e letrave shqipe në vitin 1978 dhe 5 vite më pas në 1983 e mori shijen e çmimeve letrare të rëndësishme me vëllimin “Atdheu fillon tek zemrat”, pasi përmbledhja e tij poetike u shpall libri më i mirë i vitit aso kohe.

Nga qoshja e tij e preferuar, ne kafenenë artistike na rrëfen arsyet pse ka pritur kaq gjatë për të nxjerrë librin me poezi. Në këtë oaz gdhendur është edhe një prej poezive të dashura për lexuesin dedikuar bashkëshortes.

Ruka pranon se uni është i pashmangshëm në poezi, ndaj në këto poezi ka shume copëza jete. Këto poezi vijnë si një dedikim për gruan shqiptare. Nëse në jetë rendim pas thërrimeve të lumturisë, poezia sipas tij kërkon pesimizmin dhe anët e errëta të jetës.

Pas shumë vitesh përpjekjesh ai sjell edhe magjinë e baladave shqiptare në këto poezi. Nuk mungojnë edhe tematikat sociale apo dedikimet për miqtë artistë që nuk jetojnë më.

Në kinematografinë shqiptare ka dhënë kontribut të çmuar, si skenarist dhe regjisor të filmit artistik, dokumentar dhe vizatimor. Për të cilët është nderuar edhe me çmime. Por ai ndihet mire që ka punuar për dokumentarin e himnit kombëtar.

Kineasti pas realizimit të filmit artistik “Ne kemi diellin” ka në dore edhe një dokumentar për aktorin  e ndjerë Fatos Selën. Dhe dëshira e tij mbetet realizimi i një filmi dokumentar për poetin Ali Asllani./ABC News Albania 24/7

migjeni.jpg
G. P.16:20 | 26/08/2019

81 vite pa Migjenin, por forca vargjeve poetike shkruar 1 shekull më parë mbetet aktuale në çdo kohë. Studiuesi Behar Gjoka në veprën dedikuar “Migjenit”  vlerëson lirinë që i dhuroi fjalës shënjuesi i letërsisë moderne.

Edhe pse kanë kaluar 81 vite prej ndarjes nga jeta e shkrimtarit që modernizoi letërsinë shqipe Millosh Gjergj Nikolla ai mbetet ndër më të kërkuarit  në libraritë e kryeqytetit.

Sipas studiuesit Migjeni me veprën e tij ka shënuar edhe absurdin e pranimit dhe mohimit në kalvarin e sistemeve. Vargjet e thurura prej tij një shekull më parë tingëllojnë aktuale edhe sot.

Behar Gjoka i njeh meritat si poet dhe prozator, por forcën e vargut poetik e vlerëson më së tepërmi. Studiuesi Behar Gjoka i ka dedikuar veprën “Migjeni në pakohësi” dhe këtë e lidh me aktualitetin e që ai përcjell në çdo kohë.

Migjeni konsiderohet si një ndër shkrimtarët më të lexuar e më të rëndësishëm të letërsisë shqipe të shekullit të 20-të. Për epokën ishte një zë krejtësisht novator nga brendia dhe forma dhe ndikimi mbi letërsinë shqipe të kohës ishte i madh në prozë e poezi./ABC News Albania 24/7

nusja-dhe-shtetrrethimi.jpg
ent ela18:06 | 24/08/2019

 

 

Organizatorët e Vienale film festival kanë përzgjedhur foton nga shesh-xhirimi i filmit shqiptar “Nusja dhe Shtetrrethimi” për të ilustruar  seksionin e filmit Retrospektive “O PARTIGIANO” dedikuar  filmave me temë nga lufta.

Festivali më i rëndësishëm i filmit në Austri do të mbahet nga dt 25 tetor deri në 4 dhjetor 2019.

Filmi “Nusja dhe shtetrrethimi” seksionin e filmit Retrospektive “O PARTIGIANO” dedikuar  filmave me teme nga lufta. Filmi është prodhuar  në vitin 1978.

Fotoja nga shesh-xhirimi i filmit shqiptar “Nusja dhe Shtetrrethimi” është përzgjedhur  për të ilustruar  seksionin e filmave retrospektive në festivalin e filmit internacional në Austri Viennale 2019. Në foto shfaqen dy aktorët  Rajmonda Bulku dhe Kastriot Caushi. Filmi është realizuar në vitin 1978 me skenar të Elena Kadare regji të  Ibrahim Muçaj, Kristaq Mitro.

Retrospektiva evropiane e filmit në Viennale e këtë vit i është dedikuar Luftë së Dytë Botërore. Festivali do të mbahet në Muzeun Austriak të Filmit, në Vjenë nga dt 25 tetor deri në 4 dhjetor 2019.

Shpresa shkon në një shtëpi bashkëpunëtorësh të fashizmit për të shitur qëndisma dhe kryen një atentat të rëndësishëm. Pas kësaj i duhet të dalë në ilegalitet e veshur si nuse. Për këtë ajo ndihmohet nga shokët me të cilët ka bashkëpunuar për atentatin. Kështu Shpresa shpëton nga shtetrrethimi.

Vjena është ngjarja më e rëndësishme ndërkombëtare e filmit në Austri, si dhe një nga festivalet më të vjetër dhe më të njohur në botën gjermano folës.

Pas Luftës së Dytë Botërore, disa shtete evropiane (veçanërisht të formuara rishtazi) filluan rindërtimin dhe rimagjinimin e identitetit të tyre dhe historive të fundit përmes një prodhimi të gjerë të filmave që festuan dhe përkujtuan luftërat e tyre guerile kundër fashizmit.

Këto filma shkonin në fushëveprim dhe ambicie nga dramat intime psikologjike e deri tek spektakli ushtarak i mbingarkuar, nga kujtimet elegante deri te trillime./ABC News Albania 24/7

ERMIR-HOXHA-PER-PROJEKTIN-GKA-UA-ABCM1T1.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela15:21 | 23/08/2019

10 studentë të arteve pamore i hapin rrugë bashkëpunimit mes Universitetit të Arteve dhe Galerisë Kombëtare, ndërmjetësuar nga Ministria e Kulturës . Koordinatori  i projektit Ermir Hoxha thotë se  pozicioni i pare i të rinjve është ai i vëzhguesit, më pas artistët e rinj do të jenë pjesë e ndërtimit të ekspozitave, dhe workshopeve.

Nis jetëzimi i marrëveshjes se nenshkruar mes Galerise kombetare te arteve dhe universitetit te arteve te bukra  ndermjetesuar nga  ministria e kultures ne kuader te paktit per universitet. Koordinatori i projektit Ermir Hoxha thote se  10 studentë kane shfaqur interes qe ne fazen e pare per  pozicionin e vëzhguesit  ne sallat e ekspozimit. Ata do te sigurojnë dhe mbrojnë veprat e artit në salla nga dëmtimet me dashje apo pa dashje gjatë orarit të vizitave.

Ky bashkëpunim shihet edhe si një hap i rëndësishëm  për integrimin e të rinjve në institucionet hije renda thekson Hoxha.

Studentët do të jenë pjese e projekteve të ndryshme jo vetëm në shërbime, por edhe në koncepte artistike.

Nga ana tjetër ky angazhim konvertohet edhe në kredite.

Në muajt në vijim projekti do të zgjerohet  dhe do të jetë i hapur për të gjithë studentët, të cilët do duan ta përqafojnë këtë bashkëpunim, pasi institucionet nuk kanë vënë afat kohore në marrëveshje. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono