Kulturë

vlcsnap-error873-1280x720.jpg
ent ela15:26 | 17/01/2018

Viti mbarëkombëtar i Gjergj Kastriotit Skënderbeut, nis me një ekspozitë krejt të veçante në Pallatin e Kongreseve. Dokumenta, gravura dhe portrete të Skënderbeut realizuar nga autorë shqiptarë dhe të huaj, ku mund të veçohet portreti i piktorit italian Cecilio Belini prezantohen për herë të parë për publikun. Vizitorët vlerësojnë jo vetëm larminë e objekteve, por edhe formen e prezantimit./abcnews.al

vlcsnap-error045-1-1280x720.jpg
ent ela14:46 | 17/01/2018

Lezha ka përkujtuar  550 vjetorin e vdekjes së Skënderbeut. Aktivitetet nisën me meshën e shenjtë në Katedralen e Shën Kollit, ku morën pjesë edhe 150 arbëreshë të ardhur enkas për këtë ditë përkujtimore. Gjatë meshës së shenjtë është lexuar edhe mesazhi i Papa Franceskut për vitin e Skënderbeut që nis me homazhet e 550 vjetorit të vdekjes së heroit. Aktivitetet kanë vijuar me ekspozitën kushtuar figurës së Gjergj Kastriotit, kurse ceremonia zyrtare u bë pranë vendvarrimit të heroit tonë. Drejtuesit lokalë dhe autoritete fetare kanë vendosur kurora me lule mbi varrin e Skënderbeut./abcnews.al

 

vlcsnap-error273-1-1280x720.jpg
ent ela15:24 | 15/01/2018

Tirana Film Festival fiton të drejtën që të prezantojë në garën e çmimeve OSCAR për 2018 filmin fitues në seksionin e filmit të shkurtër. Drejtori i këtij festivali Agron Domi në një intervistë për ABC News shpjegon detajet.

Pas 15 vitesh ekzistencë festivali i filmit TIFF fiton të drejtën të çojë automatikisht fituesin e filmit me metrazh të shkurtër në Oskar. Drejtori artistik Agron Domi e cilëson një arritje, jo vetëm për festivalin, por për kinemanë shqiptare.

Ai pranon se tashme kërkesat për pjesëmarrje në këtë seksion janë shtuar  dhe gara për 2018 do jetë e fortë.

Ai kujton se edhe filmi kosovar “Shok” në këtë formë fitoi të drejtën për të garuar në Oskar, ndaj reagimi i kineastëve  kosovarë sipas tij ka qenë më i madh.

Tashmë gara për të qenë pjesë e TIFF-it, ka nisur seksioni i filmit të shkurtër   pritet të ketë një garë të fortë, por drejtori artistik mbetet me shpresën që kinastët shqiptarë të prezantohen mirë këtë vit, pasi i jepet shansi automatikisht për të garuar për çmimin Oskar./abcnews.al

Gazetare: Leontina Nika

vlcsnap-error520-1280x720.jpg
ent ela14:13 | 15/01/2018

Prej disa javësh, Selin Dion po anullon koncertet që jep rregullisht vitet e fundit në Pallatin Cesar në Las Vegas.

Në një mesazh të postuar në llogarinë e saj në Facebook, Sélin shprehu trishtimin e saj për anullimin më të fundit mbrëmjen e seë dielës. “Më vjen keq që të anuloj një tjetër koncert, përveç dy shfaqjeve javën e kaluar”, shkruante ajo në rrjetin social. Në mënyrë të dukshme shumë e emocionuar, këngëtarja duket e pikëlluar nga situata: “Ju jeni mbështetësit e mi më të mëdhenj dhe unë jam shumë keq kur ju zhgënjej”.

Përsëri udhëzimi për pushim total iu dha nga mjeku këngëtares kanadeze. Përveç kësaj, rastësisht apo jo, të dielën bëheshin plot dy vjet që kur René Anzhélil, burri i famshëm i Celine Dion, u largua nga kjo botë.

Siç ishte planifikuar javën e kaluar, interpretuesja e qindra këngëve të njohura  ishte kthyer të shtunën në Pallatin Ceasars, atje ku ajo prej vitesh këndon në mbrëmje, ku ndjekësit e saj paguajnë bileta mjaft të kripura për të parë divën live. Por dalja e fundit para publikut të veçantë duket se i ka kushtuar shumë këngëtares “mezi e mbarova spektaklin dhe kam shpenzuar energjitë e mia të fundit,” shkruajti të dielën këngëtarja në mesazhin e tij për fansat e saj

Përkundër vështirësive të saj të tanishme, artistja e madhe duket se do t’i rikthehet fuqishëm skenës muajt e ardhshëm. Celine Dion kohët e fundit njoftoi një turne në Azi për këtë verë. Ajo do të performojë ndër të tjera në Tokio më 26 qershor dhe në Singapor më 3 dhe 4 korrik./abcnews.al

vlcsnap-error995-1280x720.jpg
ent ela16:22 | 13/01/2018

Kolegë, miq, artistë dhe artdashës i kanë dhëne lamtumirën mes lotësh dhe kurorave me lule, mjeshtrit të valles shqipe Rexhep Çeliku. Homazhet u mbajtën në Muzeun Historik Kombëtar.

Qytetarë të shumtë nga krahina të ndryshme të Shqipërisë, miq, artistë politikanë dhe artdashës, kanë kryer homazhe në Muzeun Historik Kombëtar në shenjë nderimi për mjeshtrin e madh të valles shqipe Rexhep Çeliku.

Valltarja edhe partnerja e tij e skenës Lili Cingu e pikëlluar thotë se Rexhep Çeliku ishte një shqipe që depërtonte me vallen e tij lehtësisht te spektatori vendas dhe i huaj.

Drejtoresha e Operas dhe Ansamblit  Zana Çela e cilëson humbje e madhe për kombin dhe artin.

Gerti Druga dejtori artistik i Ansamblit e cilëson veten me fat që bashkëpunoi me Rexhep Çelikun edhe për festimet e 60 vjetorit të Ansamblit.

Kolegët e ngushtë me të cilët ndau skenën dhe miqësinë, vlerësonin dëshirën dhe entuziazmin që ai kishte për jetën.

Vallja të mos ndalet e shqipja të fluturojë lart ishte dëshira e Rexhep Çelikut. Valltarët pasardhës, me të cilët punoi një jetë të tërë te bindur janë se zëvendësimi i tij është i vështirë, por ata ndihen të frymëzuar që të vazhdojnë me dashuri në rrugën e tij.

Mjeshtri i baletit Albert Janku, shpreson që vallja shqipe të vazhdojë rrugëtimin vezëllites si dikur.

Mjeshtri i madh i valles shqiptare, Rexhep Çeliku humbi betejën me një sëmundje të rëndë që i mori jetën në moshën 63 vjeçare.

Rexhep Çeliku ishte solisti i parë i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve në vendin tonë. Gjatë një karriere te gjate prej 4 dekadash  për disa dekada ai realizoi një numër të madh shfaqjesh brenda dhe jashtë vendit, duke rrëmbyer duartrokitjet e publikut me interpretimet e tij në skenë. Dhe vlerësimet më të mëdha sefundmi edhe titullin “Nderi i Kombit”./abcnews.al

Veliaj-ne-Biblioteken-Musine-Kokalari-5-1280x853.jpg
ent ela11:44 | 13/01/2018

Nga një hapësirë e degraduar, që shërbente si magazinë librash, biblioteka “Musine Kokalari” në Njësinë Nr. 7 është shndërruar në hapësirë moderne leximi për të rinjtë. Të apasionuarit pas librit kanë një ambient dinjitoz leximi, ndërsa banorët e zonës një hapësirë komunitare, ku mund të zhvillojnë aktivitete të ndryshme kulturore e sociale. Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj vlerësoi ndryshimin rrënjësor që ka pësuar biblioteka, si një investim i ri me fokus te kultura dhe dija.

“Nuk e mendoja se ajo rrangallë që pamë para disa muajsh, mund të shndërrohej në një hapësirë kaq moderne. Mbaj mend nja dy-tre foto që nxorëm në fillim dhe shumë njerëz nuk besonin se ishte në Tiranë. Sipas tyre, duhet të qe patjetër ndonjë kafe luksoze, pasi nuk mund të ishte bibliotekë apo mjedis publik diçka e punuar me kaq cilësi. Ndaj, them se i ka kaluar të gjitha pritshmëritë tona, është bërë një punë shumë cilësore”, tha kryebashkiaku i Tiranës.

Veliaj theksoi se nuk ka nisje më të mirë për vitin 2018 se sa përfundimi i këtij projekti, ndërsa u shpreh se Bashkia e Tiranës synon që këto investime t’i shpërndajë në çdo lagje. “E fillojmë vitin 2018 me një bibliotekë moderne, e cila ka vendosur shembullin se çfarë quhet hapësirë publike cilësore në komunitet. Është shumë e rëndësishme që të kemi ndërtesa me hapësira ikonë për ngjarje kombëtare, por besoj se ajo që është më e rëndësishme është se nëpër lagje të kemi të njëjtën cilësi që kemi parë te sheshi “Skënderbej”, Pazari i Ri, Parku Olimpik apo Bulevardi i Ri”, u shpreh ai.

Sipas Veliajt, investimi në kulturë dhe dije është mënyra më e mirë për t’i orientuar të rinjtë te libri, duke i hequr nga bastet apo lundrimi në celular. “Nëse më parë ishin bastet, bingot, llotot në ofensivë ndaj kulturës qytetare, ne e kemi kthyer këtë energji në më shumë terrene sportive, kënde lojërash dhe aktivitete. Pra, e kemi filluar ofensivën ndaj bingove e basteve, jemi në avantazh, por ende s’e kemi fituar betejën. Për këtë duhet që të kemi një vit të mbushur me investime të tilla”, shtoi kreu i Bashkisë së Tiranës. Ai tha se është shumë e rëndësishme që këto hapësira të mbushen me lexues dhe aktivitete të ndryshme, që të afrojnë sa më shumë qytetarë.

Për t’i kompletuar këto biblioteka, edhe me bazën e nevojshme për lexim, Veliaj tha se është e nevojshme bashkëpunimi dhe kontributi i të gjithëve, ashtu siç edhe vepruan këshilltarët e Këshillit Bashkiak të Tiranës të cilët dhuruan një fond modest librash. “Angazhimi ynë është të vazhdojmë, ama do duhet të kuptojmë se nuk jemi të vetmit që e kemi këtë monopol. Bashkia nuk ka monopol bibliotekën, duhet të jetë e gjithë komunitetit. Aldrini dha shembullin e parë duke dhuruar libra së bashku me kolegët e Këshillit Bashkiak. Bibliotekën tjetër në njësinë tjetër, do duhet ta adoptojë dikush tjetër, sepse ndryshe do shihet gjithmonë si një plaçkë e bashkisë”, tha ai.

Kryetari i Këshillit Bashkiak të Tiranës, Aldrin Dalipi, shprehu bindjen se falë rikonstruksionit të bibliotekës, ajo do të shërbejë edhe si një qendër komunitare, simbol i dijes e i kulturës për të gjithë banorët e Njësisë Administrative Nr.5 dhe Nr.7. “Uroj që sa më shumë të rinj të jenë pjesë e kësaj bibliotekë, por edhe  grupmoshat e tjera. Është një bibliotekë që mund të kthehet në simbol për komunitetin dhe të ardhmes”, u shpreh Dalipi./abcnews.al

 

vlcsnap-error959-1280x720.jpg
ent ela14:12 | 12/01/2018

Drejtori i Arkivit të Përgjithshem të Shtetit Ardit Bido në një intervistë për ABC News thotë se shumë shpejt do të nisë ndërtimi i godinës së re ku do të ruhen 80 % e dokumentave arkivore që deri më sot ndodheshin në kushte aspak të përshtatshme. Këto ndryshime ndodhin në vitin mbarëkombëtar të Skënderbeut.

Viti i mbarë kombëtar i Gjergj Kastriotit Skënderbeut, për drejtorin e  Arkivit të Përgjithshëm Ardit Bido, duhet  të shërbejë si frymëzim për të çuar para ide të rëndësishme për Kombin.

Përtej ekspozitave, konferencave shkencore , Bido thotë se ky vit është konceptuar për të lënë shenjë në brezat në vijim, e ku kryesore është ndërtimi i një godine të re për ruajtjen e dokumentave arkivorë

Ndërkohë që çdo dokument zyrtare që hynë në arkiv dhe që del nga arkivi mban logon e festimeve të 550 vjetorit të vdekjes së Skënderbeut./abcnews.al

26733418_1750794024971771_6859596590002909129_n.jpg
ent ela13:04 | 12/01/2018

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet e tij për ndarjen nga jeta të mjeshtrit të valleve Rexhep Çeliku. Përmes një psotimi në rrjetet siociale Basha shkruan se: “askush më shumë se ai nuk i ngjante një shqiponje me krahët e hapur e shikimin e mprehtë. Vallja e tij ishte një ushqim epik që të çonte shpirtin peshë”

Mesazhi i plotë i Lulzim Bashës:

Jam i hidhëruar nga lajmi se u largua sot shumë para kohe, një zot i skenës, Rexhep Celiku. Që në fëmijëri më ka lënë mbresa arti i tij dhe kam menduar se askush më mirë se ai nuk e manifestonte shpirtin shqiptar, historinë tonë të stuhishme, sepse askush më shumë se ai nuk i ngjante një shqiponje me krahët e hapur e shikimin e mprehtë. Vallja e tij ishte një ushqim epik që të çonte shpirtin peshë. I detyrohemi shumë Rexhep Çelikut, i cili, ishte bërë me kohë me talentin, pasionin dhe virtuozitetin e tij, nder i kombit. I mundur nga sëmundja e rëndë, por fatlum që do jetojë gjithnjë tek ne, me krahët lart e shikimin nga qielli, si shqiponjë krenare.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono