Kryesore

jetmir-olldashi-1280x717.jpg
gra moz14:26 | 19/05/2018

Më në fund, shqiptarët kanë mundësi të mësojnë se cili është autori i audiopërgjimit. Emrin e tij vendosi ta bëjë publik personalisht kryetari i Partisë Demokratike.

Lulzim Basha: Për këtë arsye jemi sot këtu pasi kemi siguruar përmes medias dëshminë e gazetarit investigativ Jetmir Olldashi të cilën ju ftojmë ta ndiqni”.

Jetmir Olldashi punon prej 16 vitesh në media si gazetar investigativ. Intervista me Veliun është pjesë e një investigimi gazetaresk të kryer nga ai mbi drogën dhe trafikantët e drogës në qytetin e Vlorës gjatë muajve të fundit, deklaron Olldashi.

Jetmir Olldashi: Historia e këtij investigimi fillon pasi u telefonova nga një burim i cili më tha se donte të më njihte me një person që kishte të dhëna lidhur me trafikun e drogës në qytetin e Vlorës. Burimi më dërgoi një numër telefoni. E kam telefonuar personin, të cilin ju tashmë e njihni me emrin Albert Veliu. Kam dëgjuar rrëfimet e tij mbi situatën e drogës në Vlorë dhe pas disa takimesh vendosa të shkoja në terren”.

Gazetari Olldashi tregon se shkoi në lokalin e Agron Xhafajt, i cili nuk ishte i pranishëm në kohën, kur ai ishte aty.

Jetmir Olldashi: “Pas kësaj, kur u larguam nga lokali, Albert Veliu telefonoi në praninë time numrin 0672014472 për të cilin më tha se është Agron Xhafaj, të cilin e thërriste “Pasha”. Numrin e verifikova në True Caller dhe rezultoi që ishte i regjistruar me emrin Goni Xhafaj! Theksoj se në të gjitha takimet i kisha dhënë një pajisje regjistruese Albert Veliut. Alberti erdhi menjëherë pas takimit me Agron Xhafaj (Gonin) dhe unë i mora pajisjen e regjistrimit të bisedës që i kisha dhënë”.

Nga zbardhja e bisedës së përgjuar që u bë publike më pas, Olldashi thotë të njëjtën dëshmi që ka dhënë edhe Albert Veliu.

Jetmir Olldashi: “Nga i gjithë investigimi kam vënë re se pavarësisht raporteve në media se janë goditur grupe kriminale, gjendja në Vlorë ishte jashtë kontrollit dhe të kërkoje kanabis ishte si të kërkoje një produkt normal”.

Për ta bërë publike audiopërgjimin, gazetari Olldashi tha se zgjodhi opozitën si të vetmen mundësi. Ai paralajmëroi gjithashtu se materiali nuk është publikuar i plotë.

Jetmir Olldashi: “Një pjesë është transmetuar nga media pas publikimit që bëri Partia Demokratike ditën e hënë. Një pjesë tjetër do të transmetohet këto ditë. E di që pas kësaj deklarate unë do të jem në epiqendër të presioneve dhe sulmeve të padrejta, për shkak se kjo çështje tashmë është në qendër të debatit publik dhe politik. Unë i kam bërë ballë këtyre presioneve dhe sulmeve që kanë nisur prej ditësh”.

Kjo deklaratë e ka bindur edhe më shumë kryetarin e Partisë Demokratike se  Agron Xhafaj është bos i drogës në Vlorë.

Lulzim Basha: “Kjo është e vërteta tronditëse për klanin mafioz Xhafaj, jo gënjeshtrat e Fatmir Xhafajt, as mashtrimet kriminale të Ramës. Ai gënjeu edhe dje paciptësisht se ekspertizën ia bëri në Surrel dhe i ka dalë false. Kur gazetarët ia kërkuan se në cilën agjenci ia ka bërë analizën, ai heshti. Ai është pjesë e këtij komploti për të mbuluar këtë histori”.

Zgjidhja e vetme është protesta tha kreu demokrat, organizimin e të cilës e ka nisur, duke takuar më herët krerët e degëve në Tiranë.

Lulzim Basha: “Ndaj më lejoni tua përsëris edhe njëherë duke cituar siç citoi dje një mik amerikan fjalët e një personalitet amerikan, Robert Kennedy; e ardhmja nuk dhurohet, ajo është në duart tona dhe e nesërmja varet nga veprimi apo mos veprimi ynë. Ju ftoj të gjithë së bashku në protestën kombëtare të shtunën në orën 11:00”.

IMG_4618-1-1280x854.jpg
gra moz11:16 | 19/05/2018

Kryetarja e Komisionit të Medias, Albana Vokshi, ka denoncuar atë që e quan, shantazh të kryeministrit ndaj gazetarëve që e përballin me realitetin e bashkëqeverisjes me krimin. Deputetja demokrate iu referua komunikimit të tensionuar të Ramës, në konferencën me gazetarët një ditë më parë.

Albana Vokshi: “Agresioni i djeshëm ndaj medias ishte nevoja jetike e Edi Ramës për të mbuluar skandalin “Xhafaj” dhe nëpërmjet shantazhit e kërcënimit, të fshehë të vërtetën e dy vëllezërve: njëri, Agron Xhafaj, bos i drogës dhe i krimit të organizuar në Vlorë, tjetri, Fatmir Xhafaj, Ministër i Brendshëm, që ka vënë Policinë e Shtetit në shërbim të të vëllait trafikant. Sot, ju ndoshta prisni fjalinë e zakonshme se Partia Demokratike dënon shantazhet dhe kërcënimet e kryeministrit nga gazetarëve dhe medias! Por sot kjo është e tepërt! Nuk kanë kaluar 24 orë nga qëndrimi dinjitoz i Ambrozias përballë shantazhit të kryeministrit dhe video është bërë virale! Janë me mijëra e mijëra shqiptarët që e kanë shpërndarë videon në rrjetet sociale, duke përgëzuar gazetaren e re kurajoze. Ky është dënimi më i madh për Edi Ramën! Shumica e shqiptarëve të ndershëm nuk duan të qeverisen nga pakica e krimit, që është kthyër në pengesën kryesore për Shqipërinë Europiane! Tani, na duhet që secili prej nesh ta tregojë çdo ditë të njëjtën këmbëngulje dhe kurajo si Ambrozia! Vetëm kështu do t’ia dalim të kemi nje qeveri që punon për shqiptarët dhe jo për krimin! Të bashkohemi në protestë të shtunën, më 26 Maj, sepse tani është koha të mos e lëmë fatin e Shqipërisë Europiane në duart e qeverisë më antieuropiane”. /abcnews.al

shqiptaret-ne-pune-1280x854.jpg
gra moz10:27 | 19/05/2018

Shqiptarët punojnë më shumë orë krahasuar me qytetarët e tjerë europianë.

Ka qenë agjencia e lajmeve kineze Xinhua që këtë herë i ka kushtuar një artikull të veçantë situatës së punëtorëve në vendin tonë.

Sipas një sondazhi të kryer nga Komisioni Europian, thotë Xinhua, shqiptarët punojnë mbi 48 orë në javë.

Sipas kryetarit të sindikatës shqiptare, Kolë Nikolla, kjo lidhet me produktivititn dhe me pagën.

“Shqiptarët punojnë me orë të zgjatura, por produktiviteti është më i ulët. Sigurisht dhe rrogat janë më të ulëta. Është një rreth i egër”, ka thënë kryetari Nikolla për agjencinë Xinhua.

Sipas Nikollës, institucionet shtetërore shqiptare duhet të inspektojnë tregjet e punës, sindikatat dhe rolet e tyre, sepse punëtorët në Shqipëri janë akoma të papërfaqësuar.

“Ne nuk kemi ligjet themelore, siç janë kontratat e përbashkëta, të cilat janë baza për të diskutuar orët e punës, kushtet më të mira, produktivitetin etj.”, shtoi Nikolla.

Më tej, agjencia e lajmeve kineze shkruan se sipas studimit të Komisionit Europian, shqiptarët ndiqen nga serbët dhe turqit, të cilët punojnë 47 orë në javë, kurse në vendet e zhvilluara si Gjermania dhe Holanda, qytetarët punojnë mesatarisht 40 orë në javë.

Ndërkohë, Xinhua ka shqyrtuar edhe statistikat e Institut Shqiptar të Statistikave, INSTAT, sipas të cilit, punëtorët në Shqipëri punojnë mesatarisht 409 orë më shumë në vit se vendet e zhvilluara europiane./abcnews.al

kanabis-1-1280x960.jpg
gra moz09:47 | 19/05/2018

Policia e Korçës ka arrestuar dy persona si dhe ka proceduar në gjendje të lirë një tjetër pasi dyshohen se janë të implikuar në një ngjarje që ka të bëjë me trafikun e lëndëve narkotike.

Në pranga ranë Hamit Hoxhalli, 37 vjeç dhe Dorian Karuni, 28 vjeç, ndërsa ndaj E.Sh, 33 vjeç, policia filloi procedim në gjendje të lirë.

Ata dyshohen se janë implikuar në ngjarjen që ka ndodhur më 25 Mars të këtij viti në fshatin Vidohovë-Devollit. Në atë ditë u arrestuan në flagrancë katër persona, të cilëve në pyll iu sekuestruan 121 kilogramë kanabis sativa.

Pas një hetim 3-mujor të kryer me metoda speciale u bë e mundur edhe arrestimi i Hoxhallit dhe Karunit, ndërsa 33-vjeçari E.Sh u procedua në gjendje të lirë për moskallëzim krimi./abcnews.al

alibeaj-ne-byro-1280x720.jpg
ent ela20:50 | 18/05/2018

Deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj deklaroi nga studio e Byro Politike në ABC News se të hënën do të shkojë të dëshmojë në Prokurori në lidhje me audio përgjimin e denoncuar nga Partia Demokratike për përfshirjen e vëllait të ministrit të Brendshëm në trafik droge.

“Do të shkoj të dëshmoj në prokurori. E njoh shumë mirë ligjin, mua duhet jo më vonë se tri ditë, jo se nuk shkoja, por dje isha në seancë. Kur doli intervista këtyre u ngeci sharra nën gozhdë.

Kur oficeri i policisë merr në dorë diskun, prokuroria duhet të kishte regjistruar procedimin. Plani ishte i thjeshtë: Rama me Xhafën e shokë donin ta nxirrnin si jo të vërtetë, procedimi ndaj Agron Xhafajt nuk do fillonte ,se bashkë me të merr formë procedimi i ligjit antimafia. Duhet të fillonte procedimi penal.

Të hënën do të shkoj të jap përgjigje në prokurori. Nuk do ta lë këtë prokurori pavarësisht se ka një Donika Prela e Arta Marku”.

Pyetjes se nga erdhi burimi i videos Alibeaj sërish i dha këtë përgjigje: “Do të jap shpjegime në prokurori”.

Deputeti demokrat pranon se ajo është vepër e Babales dhe disa gazetarëve trima.

Xhokaxhi: Pse e dhatë bruto intervistën, mund ta kishit pastuar.

Alibeaj: Unë e kolegët e mi denoncojmë ajo është vepër e Babales dhe disa gazetarëve trima.

I pyetur për dyshimet dhe besueshmërinë rreth audio përgjimit dhe dëshmitarit x, deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj tha se këto dyshime janë ngritur nga Rama dhe Xhafa dhe nga ata që kanë arsye për ta goditur besueshmërinë e asaj që ka thënë dëshmitari.

“Janë hedhur dyshime nga Rama e Xhafa dhe ata të cilët kanë arsye për ta goditur dhe për të thënë që janë të pakuptueshme për besueshmërinë të asaj që ka thënë dëshmitari”.

Sipas deputetit demokrat Partia shpalosi një skandal të radhës, ndërkohë që ka dy linja qëndriminë atë që ka ndodhur këto ditë.

“Ka dy linja qëndrimi në atë që ka ndodhur këto 10 ditë që nuk është gjë tjetër vazhdimi i një situate për gjendjen ku është vendi dhe zhytjen në këtë vorbull krimi e trafiku. I pari është t’i kapësh copëza-copëza këto fakte e të thuahs që dëhsmitari nukë hstë i ebsusehsëm, nuk ekzistn episdi i falsifikimit që thonë se nuk e ka kryer ky nuk ëhstë qëndrimir eakist e logjik

Ka një qëndrim tjetër që i bindet racionales dhe i sheh të lidhura të gjitha provat.

Episodi i parë është mohimi që i bëri Xhafaj vëllait të vet që ishte i dënuar në Itali. Qëndrimi i personit të akuzuar ishte mohim total, madje s’ka asgjë për të shlyer, Xhafaj e pranoi jo vetëm e pranoi ,por tha që e kam parë dhe lexuar.

Episodi i dytë për të ndaluar ekstradimin. Ishte intervista e Ministrit italian të Drejtësisë, Andrea Orlando, i cili erdhi pikërisht për këtë gjë, sikleti që u kishte lindur nga 1 gushti i 2017-ës për 12 persona që pengohej ekstradimi. Ai dyshim që nëse godet, godet saktësisht Italinë, sepse me Italinë në 2008, kur isha ministër i Brendshëm kemi lidhur marrëveshje për të lehtësuar ekstradimin. Ra pra dhe mohimi i tretë.

E treta është, del kryeministri dhe thotë që e bëra unë ekspertimin e videopërgjimit. Si ka mundësi që CD që ia dorëzoj prokurorisë fluturon në duart e Ramës”.

Xhokaxhi: Mund ta keni pasur paralelisht.

Alibeaj: Përveç gafës së Ramës, 30 minuta pasi u publikua nga ne, dëshmitarit X i shkojnë forcat e policisë për ta shantazhuar. I vetmi që shantazhon është vëllai i Fatmir Xhafajt./abcnews.al

ALBERT-VELIU-KRIMET-1280x720.jpg
ent ela18:41 | 18/05/2018

Për gati 5 orë e 30 minuta Prokuroria për Krimet e Rënda mori në pyetje Albert Veliun, të konsideruarin si “Bashkëpunëtori X” në përgjimin e publikuar nga Partia Demokratike. Përveç shpjegimeve prokurorët administruan një regjistrim zëri të Veliut për ta pasur si provë krahasuese. 

Albert Veliu, personi i konsideruar si “Bashkëpunëtori x” në audio-përgjimin e publikuar nga Partia Demokratike dha shpjegime të premten para prokurorëve të Krimeve të Rënda.Për gati 5 orë e 30 minuta ai u pyet për përmbajtjen e videos në të cilën pranon se ka bërë një bisedë me vëllanë e ministrit të Brendshëm në lidhje me trafikimin e një sasie droge.

Veliu mbërriti në institucion në orën 10:30. I pashoqëruar nga një avokat ai i dha përgjigje pyetjeve të prokurorit Përparim Kulluari, për llogari të procedimit penal pa emër të regjistruar tek Krimet e Rënda për akuzën e “trafikut të narkotikëve”.

Burime të rezervuara pohuan se Veliu i ka qëndruar pretendimeve të shfaqura në videorrëfimin e tij të publikuar nga PD te enjten.

Në përfundim të seancës së marrjes në pyetje, prokurorët e krimeve i kanë bërë një regjistrim zëri Albert Veliut, për ta pasur si mostër krahasuese gjatë vazhdimit të hetimit të nisur.

Ndërsa ishte në zyrat e prokurorisë, avokati i tij, Artan Murrizi, qëndroi në hollin e godinës. Në përfundim të marrjes në pyetje, Veliu u largua me automjetin e avokatit përmes tunelit nëntokësor të godinës.

Gjatë kësaj kohe në ambientet e jashtme të Prokurorisë u vu re edhe prania e agjentëve civilë të Forcave Operacionale të policisë.

Kjo përballje me prokurorët ishte e dyta për Albert Veliun në harkun e pak orëve. Mbrëmjen e së enjtes ai u pyet në Prokurorinë e Tiranës, e cila po heton kallëzimin e bërë nga Agron Xhafaj, vëllai i ministrit, kundër tre zyrtarëve të Partisë Demokratike me pretendimin se audi-përgjimi është i rremë.

Burime pranë Prokurorisë për Krimet e Rënda konfirmuan për “ABC News” se procedimi penal për “trafik narkotikësh” i nisur tek Krimet e Rënda dhe ai për “kallëzim të rremë” në Prokurorinë e Tiranës pritet të bashkohen në një të vetëm./abcnews.al

 

VIZAT-FALSE-MASAT-ABC-1280x720.jpg
ent ela18:35 | 18/05/2018

Gjykata për Krimet e Rënda caktoi masën e sigurisë “arrest në burg” për 13 nga 17 të arrestuarit nga operacioni policor i koduar “272”. Ata dyshohen të jenë pjesë e një grupi kriminal të trafikut të klandestinëve drejt SHBA, Kanadasë dhe Anglisë përmes dokumenteve false. Për tre femrat e arrestuara, një prej të cilae police dhe një taksist gjykata caktoi masen e “arrestit shtëpiak”. Sipas prokurorisë, të dyshuarit në role të ndryshme kanë mundësuan kalimin e mbi 200 personave, kundrejt shumes prej 20 mijë euro për ndonjërin. Gjatë seancës avokatët kundërshtuan me forcë akuzën e “grupit të strukturuar kriminal” dhe pretenduan se prokuroria ka proceduar edhe falsifikatorët edhe personat që kanë përfituar shërbimet e tyre. /abcnews.al

shtepia-e-albertit.jpg
gra moz16:40 | 18/05/2018

Ndryshe nga çfarë është folur në media apo gjatë opinioneve për Albert Veliun, të ashtuquajturin nga opozita dëshmitari X, fqinjët mendojnë ndryshe. Ata që kanë shumë vite që jetojnë afër kësaj familjeje tregojnë se kishin marrëdhënie të mira dhe asnjë problem shqetësues nga ta.  

Dëshmitari X siç i thotë opozita apo Albert Veliu ka ditë që nuk hyn mëe në banesën e tij. Gjithashtu gruaja, bashkë me dy fëmijët është larguar të mërkurën pasdite. Fqinjët e panë duke mbyllur portën.

“Asnjë gjë. Pimë kafe të dyja bashkë. Ajo iku në shtëpinë e saj, unë në timen ”

I njohur si Babalja, ai dhe familja e tij për fqinjen më të afërt janë njerëz të mirë, dhe që nuk kanë parë keq prej tyre.

“Familje shumë e mirë për mua. Unë kam hyrë, kam dalë. Familje e rregullt, fëmijë të rregullt”.

Sikurse të gjithë komshinjtë njohin problemet e nj-ri-tjetrit edhe për familjen Veliu e dinë që ndodhej në kushte të këqija ekonomike. Kryefamiljari i papunë, kurse djali 22 vjeç punonte kamarier.

“Ka marrë dhe me listë. Shumë të dobët nga gjendja ekonomike”.

Tre ditë pasi familja Veliu është larguar nga banesa e tyre në lagjen “Partizani” në Vlorë fqinjët tregojnë se askush nuk i ka kërkuar. Aty as policët nuk duken.

Ata braktisën shtëpinë, ku jetonin prej 22 vjetësh menjëherë pasi PD kishte publikuar video-audio dhe një ditë më pas, vete Albert Veliu foli për një bisedë me vëllain e ministrit të Brendshëm, Agron Xhafaj./abcnews.al

RAMA-BAHSA-INTEGRIMI-1280x586.jpg
ent ela16:30 | 18/05/2018

Hapja e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian duket i vështirë pas deklaratave që liderë të ndryshëm evropianë bënë në Samitin e Sofjes.

Kryeministri Edi Rama pranon që nuk është opozita pengesa kryesore, por nga ana tjetër Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha fajëson qeverinë që sipas tij nuk bind vendet skeptike.

Pavarësisht optimizmit kryeministri është i vetëdijshëm se rruga drejt hapjes së negociatave me Bashkimin Evropian është vështirësuar.

Ndërmjet arsyeve që renditi kryeministri Edi Rama për mos përkimin e axhendës së Shqipërisë me atë të Bashkimit Evropian është situata kaotike që ndodhet Bashkimi Evropian me qëndrime e qasje të ndryshme ku duket e vështirë bindja e 27 shteteve.

Megjithatë edhe opozitën e fajëson në këtë proces duke i drejtuar gishtin e sabotatorit.

Megjithatë vetë kryeministri vendos t’i sqarojë shqiptarët se edhe nëse Partia Demokratike do të sillej ashtu siç ai vetë do të preferente, përsëri fati i hapjes së negociatave nuk do të ndryshonte.

Me ide të qarta për samitin e Sofies del përpara shqiptarëve Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha.

Madje kreu demokrat shkon më tej në deklaratën e tij duke i renditur ata që sipas tij janë pengesa kryesore për integrimin e shqipërisë në Bashkimin Evropian. /abcnews.al

lulzim-bassha.jpg
gra moz15:26 | 18/05/2018

Vendimin e mbledhjes me aleatët parlamentarë e njoftoi në emër të opozitës së bashkuar.

“Opozita e bashkuar i fton të gjithë qytetarët shqiptarë, zonja dhe zotërinj, vëllezër dhe motra që të bashkohemi me protestën më të madhe kombëtare, për të larguar pengesën e vetme për Shqipërine europiane, qevërinë e krimit. Prandaj i bëjmë thirrje të bashkohemi të shtunën  më 26 Maj për qeverinë e lidhur me krimin”.

Kryedemokrati Lulzim Basha, në një vjetorin e marrëveshjes politike mes tij dhe kryeministrit Rama që çoi në krijimin e qeverisë teknike dhe pjesëmarrjen e demokratëve në zgjedhje, deklaron se nuk mund të humbasë më kohë dhe energji me kriminelin e radhës të qeverisë Rama, duke i përmendur ata nominalisht.

“Sot Edi Rama po mbron Fatmir Xhafajn, por ne do ta largojmë atë dhe kupolën mafioze me Edi Ramën në krye”.

I thërret ne protestë edhe në emër të një drejtësie të barabartë për këdo, për të cilën katër muaj më parë shqiptarët iu përgjigjën duke mbushur bulevardin Dëshmorët e Kombit. Këtë herë për paralelizëm ka tjetër rast dhe tjetër emër nga ai i Janarit të këtij viti.

“ Ne duam një polici ku Vettingu të fillojë nga ministri i Brendshëm tek polici më i thjeshtë, duhet të kemi ministri që i shërben njerëzve, jo polici që rrëmben kuksianët e pafahsgëm ndërkohë i nënshtrohet Habilajve dhe Xhafajt”.

Vendimi i opzoitës erdhi vetëm nëj ditë pas publikimit me zë dhe figurë të dëshmisë së të ashtuquajturit “Bashkëpuntori X” për të cilin opozita pretendon se bënte marrëveshje për trafik ndërkombëtar narkotikësh me vëllain e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono