Kryesore

AKSIDENT-1280x718.jpg
G. P.17:19 | 18/08/2019

Një 60-vjeçar ka humbur jetën këtë të dielë pas një aksidenti tragjik në aksin rrugor Kotë-Vlorë. Siç njoftojnë uniformat blu, një automjet tip “Mitsubishi” që drejtohej nga një 55-vjeçar ka dalë nga rruga.

Për pasojë u dëmtua rëndë Z.L. 60 vjeç. Ky i fundit u transportua rëndë në spitalin e Vlorës. Fatkeqësisht plagët ishin të rënda për 60-vjeçarin, i cili ndërroi jetë në spital.

Policia ka shoqëruar në Komisariatin e Vlorës drejtuesin e mjetit për kryerjen e veprimeve të mëtejshme në lidhje me arrestimin e tij. Grupi hetimor po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes./ABC News Albania 24/7

 

bashkia-shkoder-1280x713.jpg
G. P.15:27 | 18/08/2019

Bashkia e Shkodrës është institucioni i fundit i qeverisjes vendore që nuk është konstituuar pas zgjedhjeve të 30 Qershorit. Prefekti i qarkut ka thirrur paraditen e të hënës mbledhjen e Këshillit të ri Bashkiak, por dorëheqja e Valdrin Pjetrit do të lërë sërish në detyrë kryebashkiaken aktuale. Burime pranë Partisë Socialiste konfirmojnë se gjatë mbledhjes së Këshillit Bashkiak do të konstatohet vetëm vakanca e kryetarit dhe nuk do të zgjidhet një nënkryetar. Ndërkohë që socialistët pritet që të imponojnë vendimmarrjen në Këshillin Bashkiak me 51 këshilltarë të fituar në zgjedhje së bashku me aleatët.

Voltana Ademi edhe të hënën si çdo mëngjes do të jetë në zyrën e saj në Bashkinë e Shkodrës. Drejtuesja e vetme vendore që nuk ka lënë detyrën e saj pas zgjedhjeve të 30 Qershorit, pavarësisht se nuk mori pjesë në zgjedhje, pas dorëheqjes së Valdrin Pjetrit nuk ka një kryetar që ta zëvendësojë.

Disa metra larg godinës së Bashkisë,  Prefekti i Qarkut të Shkodrës Çesk Millja ka thirrur mbledhjen për konstituimin e Këshillit Bashkiak dhe zgjedhjen e organeve drejtuese; zgjedhjen e përfaqësuesve të Këshillit të Bashkisë në Këshillin e Qarkut Shkodër dhe shpallja e vlefshmërisë së mandatit të kryetarit të bashkisë Shkodër.

Burime të sigurta pranë Partisë Socialiste, konfirmojnë për ABC News se këshilli i ri, do të vendosë për dy nga tre pikat e rendit të ditës,  por nuk do të zgjedhin një zëvendësues për Voltana Ademin.

Të njëjtat burime, konfirmojnë se Këshilli Bashkiak nuk mund të zgjedhë një kryetar të ri, pasi nuk ka fuqi ligjore as të konstatojë përfundimin e mandatit të Ademit e as vakancën për kreun e ri të institucionit. Këtë situatë juridike, ligji nuk e ka parashikuar, e për pasojë, Voltana Ademi do mbetet në detyrë.

Por mbarëvajtja e drejtimit të saj të bashkisë do varet nga marrëdhënia që do ndërtojë me këshillin e ri bashkiak 51 anëtarësh, me socialistë e aleatë të tyre. Kjo mazhorancë absolute, pritet të imponojë çdo vendimmarrje në Bashkinë e re të Shkodrës.

Nga ana e tyre demokratët nuk do të rrinë duarkryq. Pas paralajmërimeve për të mos u thelluar në paligjshmëri, PD do të zhvillojnë një protestë jashtë ambienteve të rektoratit.

Nga kontaktet e ABC News me të dy palët, nuk pritet të ketë tension mes përfaqësuesve të kampeve të ndryshme politike, pasi të qenit banorë të të njëjtit qytet, imponon respektin reciprok. Ndërkohë që Ademi është e gatshme të qëndrojë në detyrë derisa në zyrën e saj të paraqitet një kryetar i për të marrë detyrën./ABC News Albania 24/7

gushti-i-pergjakur-1280x720.jpg
G. P.15:17 | 18/08/2019

Së bashku me temperaturat e larta dy javët e para të Gushtit kanë shënuar edhe një numër shumë të lartë të ngjarjeve kriminale. Bilanci është i frikshëm pasi në qytete të ndryshme janë shënuar 5 viktima dhe 8 të plagosur.

Gjysma e parë e muajit Gusht ka regjistruar një sërë vrasjesh dhe plagosjesh me armë në qytete të ndryshme të vendit. Vetëm në këto dy javë 5 persona kanë humbur jetën nga sulmet me armë, në 5 ngjarje të ndryshme, dy prej të cilave janë ende pa autorë. Por në të njëjtën periudhë nuk kane munguar edhe ngjarjet e tjera kriminale me pasojë plagosjen.

1 Gusht

Ditën e parë të Gushtit, Durrësi u trondit nga një atentat që iu bë Feriza Bardhit, në hyrje të shtëpisë nga persona ende të paidentifikuar nga policia. Pista kryesore që po hetohet është ajo e konflikteve që ka pasur viktima më herët. 40-vjeçari  ka qenë një person me precedentë penal pasi në vitin 2012 është arrestuar nga policia italiane, ku ju sekuestruan dhe 700 gramë kokaine e pastër. Vrasja është ende pa autor.

4 Gusht

Tre ditë më pas, një konflikt i çastit në lagjen “1 Maji” në Vlorë la pas 1 të vrare dhe 2 të plagosur. Viktima është Arben Beqiraj, pronari i lokalit ku ndodhi ngjarja, kurse të plagosur djali Egert Beqiraj dhe nipi Nesim Hodaj. Për këtë ngjarje polica ka shpallur në kërkim 4 persona. Njëri prej tyre, që dyshohet se është dhe autori kryesor, quhet Eduard Xhezo, një emër i njohur për policinë. Ai ka qenë i dënuar për tentativë vrasje dhe për armëmbajtje pa leje.

7 Gusht

Pas tre ditësh, në 7 Gusht krimi godet sërish në Vlore. 50-vjeçari Laver Tozaj, u qëllua me armë pranë shtëpisë se tij në fshatin Resulaj të Selenicës. 50-vjeçari kishte ndërruar emrin në Nikola Ikonomi për shkak të së kaluarës së tij. Ngjarja nuk ka ende autor, ndërsa hetimet vijojnë në disa pista, ndër të cilat edhe prishja e pazareve në trafikun e drogës.

12 Gusht

Në datë 12 gusht, 23-vjeçari Florian Selimi u gjet i vrarë me thikë dhe i hedhur në një kanal në Fier. I riu tropojan që jetonte në Sulaj të Fierit prej disa vitesh, ishte person me precedentë penal për vjedhje. Dy të rinj nga i njëjti fshat me të u vunë në pranga për vrasjen e 23-vjecarit Selimi.

12 Gusht

Në po të njëjtën ditë në qendër të Rrëshenit u vra në një atentat të tipit mafioz Armando Gjini i njohur si pjesëtar i grupit të Met Kananit. 48-vjeçari që njihej edhe me emrin Tonin Gjini u qëllua nga dy persona të maskuar që i dolën para makinës së tij. Autorët e atentatit janë ende të lirë.

12 gusht

Po në 12 Gusht, 38-vjecari Vatë Shpati u plagos me thikë në lagjen “Mark Lula” në Shkodër. 24 orë pas ngjarjes policia arrestoi dy vëllezërit Luigj e Pjetër Martini dhe shokun e tyre 36-vjecar, si autorë të krimit, por ende nuk dihen shkaqet e ngjarjes.

2 Gusht

Në dy javët e para të Gushtit, ka pasur edhe te tjera ngjarje me pasojë plagosjen. Në 2 gusht një atentat në Elbasan la tre persona të plagosur. Sulmi me armë ndodhi në një lokal pas një debati për motive të dobëta. Një nga autorët Genti Façja vijon të jetë ende në kërkim, ndërsa një tjetër i dyshuar Ilirjan Bezhani është arrestuar.

10 Gusht

Në Laç i riu Edon Martini ra pre e një atentati me armë, ku mbeti i plagosur. Vetëm një ditë me vonë policia njoftoi se identifikoi autorin dhe një bashkëpunëtor të tij, të cilët janë ende të lirë.

Gazetare: Glidona Daci

komentet-per-mihalin.jpg
G. P.15:08 | 18/08/2019

Restoranti i Mihal Kokëdhimës kishte një pozicion të favorshëm në bregdetin e jugut, me një panoramë të spikatur nga lokali, por edhe plazhi. Frekuentues të tij janë turistë vendas e të huaj.

Këta të fundit kanë lënë komente të shumta në platformën Google, që ofron mundësinë e rankimit e vlerësimit të cilësisë së njësive të shërbimit, bare, restorante, hotele apo resorte.

Komentet dhe vlerësimet e klientëve janë shumica negative. Vlerësimi për bar restorantin në zonën e Porto Palermos në Google është 2.7 nga 5, që është nota maksimale.

Komentet arsyetuese të turistëve të ndryshëm, dallojnë për evidentimin e sjelljes agresive të pronarit me turistët, çmimet e larta në raport me lokalet e tjera, apo edhe taktika mashtruese me faturën e llogarisë.

Kështu, dy vite më parë një turist i huaj, duke postuar faturën,  paralajmëron klientët e ardhshëm që të mos pranojnë asgjë që nuk kanë porositur, as vajin e ullirit shkruan, pasi sipas tij i është faturuar në vlerën e 250 lekëve, e në faturë ka gjetur të listuara 2 produkte të tjera, djathë dhe lakër, të faturuara 700 lekë, që nuk i kishte porositur. Ankesës së tij për tre produktet e paporositura, pronari luftarak sipas tij, i ishte përgjigjur se si klientë kishin qenë të uritur dhe i kishin ngrënë.

Klientë të tjerë ankohen edhe për cilësinë e peshkut dhe peshën që ofrohet. “Të mashtrojnë për peshën dhe kanë çmime të shtrenjta”, shkruan një turiste italiane para një viti, duke këshilluar që të qëndrohet larg atij restoranti.

Aktualisht restoranti është i mbyllur ndërsa pronari nën arrest, pasi disa ditë më parë terrorizoi një grup turistësh spanjollë, të cilët ishin larguar të pakënaqur nga lokali. Restoranti i ndërtuar mbi plazh, rezulton prej vitesh pa leje dhe është në proces legalizimi./ABC News Albania 24/7

ngjasrja.jpg
G. P.11:57 | 18/08/2019

Pronari i lokalit që sulmoi dhe terrorizoi turistët spanjollë do të qëndrojë në burg. Gjykata e Vlorës pavarësisht garancisë së afruar nga avokatët dhe pretendimeve të tyre nuk bëri asnjë tolerim. Vetë Mihal Kokëdhima tha se ishin turistët ata që e morën para me makinë.

Mihal Kokëdhima u la në burg nga Gjykata e Vlorës. Kjo është masa e sigurisë nga gjyqtarja Esmeralda Habilaj. 51-vjeçari akuzohet për “kanosje”, “dëmtime të tjera me dashje” dhe “shkatërrim të pronës”.

Mihal Kokëdhima, u arrestua tre ditë më parë nga policia, pasi sulmoi dhe rrezikoi jetën e një grupi turistësh spanjollë. Ai u hodh mbi kofanon e furgonit ku ata udhëtonin, dhe në tre kilometra rrugë në ecje i ka terrorizuar. Theu xhamin dhe bërtistë.

Kjo ndodhi pasi turistët u larguan nga restoranti i tij në “Porto Palermo” të Himarës. Ata pritën gjatë për porosinë që nuk u erdhi.

Vetë Mihal Kokëdhima pretendoi  se ishin turistët që tentuan ta shtypnin me furgon dhe se ai iu hodh automjetit për të shpëtuar. Avokatët e tij të studios “Cakrani” kërkuan masë më të lehtë se arresti me burg siç kërkoi prokurori Saimir Smaka.

Mbrojtja ngriti pretendimet se nuk qëndron asnjë nga akuzat e ngritura,  prandaj ai nuk duhet mbajtur në burg. Avokatët kërkuan që Mihal Kokëdhima të lirohet me garanci pasurore deri në 3 mijë euro, ose një vlerë tjetër që ta përcaktojë gjykata.

Ndërkohë po bëhen verifikime pasi restoranti i ndërtuar mbi plazh në Porto Palermo, rezulton prej vitesh (para 2012-s) pa leje dhe është në proces legalizimi. /ABC News Albania 24/7

durres-spitali.jpg
G. P.11:37 | 18/08/2019

Policia e Shtetit ka dhënë detaje për kufomën e zbuluar këtë mëngjes nga peshkatarët në Durrës.

Sipas policisë, trupi i pajetë i seksit mashkull, sipas ekspertizës së jashtme nuk ka qenë i lidhur apo i mbështjellë. Ai nuk paraqet shenja dhune apo dëmtime të ndonjë natyre tjetër. Po sipas policisë, trupi ishte i veshur me rroba, por është dekompozuar për shkak të qëndrimit në ujë.

Trupi u gjet në orët e para të mëngjesit të së dielës nga një peshkarexhë, rreth 4 milje larg Durrësit. Peshkatarët e dalë për gjueti, në momentin që kanë ngritur rrjetat kanë konstatuar në to trupin e pajetë.

Grupi hetimor nën drejtimin e Prokurorisë po vijon hetimet për identifikimin dhe sqarimin e plotë të rrethanave të ngjarjes./ABC News Albania 24/7

qente.jpg
G. P.11:20 | 18/08/2019

Mbi 55 kg kanabis sativa janë kapur nga policia kufitare në portin e Durrësit. Një person është arrestuar në flagrancë dhe një tjetër është shpallur në kërkim. Sipas informacionit të policisë, sasia e drogës ishte e ndarë në 14 pako dhe ishte fshehur në pjese të ndryshme të një kamioni tip “Skania”.

Në total ishin 55.5 kg kanabis, që u pikas nga qeni antidrogë, gjatë kontrollit të ushtruar në pikën e kontrollit të kamionëve. Në pranga është vënë shoferi, një 35-vjeçar me inicialet M.P, banues në Tiranë, e në kërkim policor është shpallur shtetasi R.H., 52 vjeç, banues në Vlorë.

Hetimet po vijojnë për zbardhjen e plotë të këtij rasti dhe evidentimin e kapjen e personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale.

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës për veprime të mëtejshme për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve” e kryer në bashkëpunim./ABC News Albania 24/7

pamjet-1-1280x726.jpg
Sej rie18:30 | 17/08/2019

Turistët spanjollë,  të dhunuar nga pronari i një lokali në Porto Palermo, kanë filmuar sulmin e 51 -vje֛çarit ndaj tyre. Pamjet tregojnë agresorin mbi xhamin e makinës teksa thyen atë si dhe momentet e tmerrit të përjetuar nga spanjollet e shoqëruesit e tyre. 51 vjeçari i arrestuar del nesër para gjykatës për caktimin e masës së sigurisë.

Këto janë momentet dramatike kur Mihal Kokëdhima, pronari i një lokali në plazhin e Porto Palermos, sulmon një makinë ku ndodheshin tre turistë spanjollë dhe dy shoqërues të tyre shqiptarë.

Për 5 kilometër me radhë, nga Porto Palermo e deri në Qeparo, për më shumë se 6 minuta, 51 – vjeçari qëndron mbi kofanon e makinës dhe qëllon me grushte xhamin e saj për të detyruar turistët të ndalojnë. Gjithçka ka ndodhur është filmuar me celular nga njëri prej turistëve.

“Filmoje, filmoje!”.

E thyen xhamin dhe me duart e gjakosura arrin të kapet në kroskot, duke qëndruar ashtu për kilometra me radhë, duke kërcënuar turistët e duke injoruar thirrjet e tyre që të zbriste.

Nuk trembet as kur drejtuesi i mjetit e paralajmëron se ashtu siç janë, do ta çojë në polici.

“Nuk ndaloj fare, do vemi në polici”.

“Në polici të vemi direkt”.

Për minuta me radhë nën këtë gjendje, si në një film horror, tenton t’i mashtrojë turistët e huaj dhe shoqëruesit e tyre, duke u kërkuar ta ndalonin makinën me qëllim që të zbriste, por nuk zbret kur ata ndalojnë.

Gjatë gjithë kohës, ashtu i gjakosur në duar, synon të hyjë në makinë nga xhami i përparmë i thyer dhe t’i sulmojë.

“Mbaaajeee”!

“Zbrit nga makina, zbrit”.

Kur nuk reziston dot më, është gati të lëshohet.

“Mbaje se vdiqa”.

“Do zbresësh apo jo”?

Drejtuesi i makinës e ndalon për ta lejuar të zbresë pa u lënduar, por Mihal Kokëdhima i sulmon sërish në fshatin Qeparo. Shoferit i duhet të largohet me shpejtësi kur ai i vërsulet sërish mjetit.

Tmerri nuk përfundon këtu. Edhe pasi Mihal Kokëdhima largohet, ai u vihet pas me makinë. Nga biseda e pushuesve të frikësuar, dëgjohet se ai mund të ketë edhe armë.

“Ec, ec, ec se ka armë”.

Makthi merr fund kur pushuesit i largohen disa kilometra Qeparoit dhe i drejtohen Sarandës për ta denoncuar rastin në polici.

Pushuesit, ende të tronditur, i tregojnë një mikut të tyre që telefonuan për t’i kërkuar ndihmë, se 51–vjeçari Kokëdhima i kishte sulmuar për shkak se turistët spanjollë kishin shprehur rezerva për shërbimin në lokalin e tij dhe ishin ngritur nga tavolina për t’u larguar.

“Na sulmoi ky, i zoti lokalit, po se vajti fliste tërë kohën dhe këta të huajt nuk donin të hanin”.

Disa minuta më vonë policia e arrestoi 51-vjeçarin Mihal Kokëdhima dhe mori nga turistët edhe pamjet filmike që dokumentuan aktin e tij barbar, që jo vetëm tmerroi pushuesit e huaj, por që cenon edhe imazhin e vendit në pikun e sezonit./ABC News Albania 24/7

pjeteri-1280x718.jpg
Sej rie15:15 | 17/08/2019

Pavarësisht dorëheqjes së Valdrin Pjetrit, socialistët janë të vendosur të konstituojnë Këshillin e ri Bashkiak. Prefekti i Shkodrës ka thirrur mbledhjen e për të hënën në orën 11.00 në ambientet e rektoratit, ndërsa demokratët e Shkodrës kanë njoftuar protestë.

Dorëheqja e kandidatit fitues në bashkinë Shkodër, Valdrin Pjetri, nuk i ka stepur socialistët në qeverisje që t’ia vështirësojnë qëndrimin në detyrë Voltana Ademit. Këshilli i ri bashkiak do konstituohet të hënën e 19 Gushtit. ABC News ka siguruar njoftimin e prefektit Çesk Millja për thirrjen e mbledhjes së parë të Këshillit të ri Bashkiak të Shkodrës. Mbledhja do zhvillohet në orën 11.00 në ambientet e rektoratit të Universitetit “Luigj Gurakuqi”, një panoramë e ngjashme me bashki të tjera të drejtuara nga opozita.

Tre janë pikat e agjendës së mbledhjes: konstituimi i Këshillit Bashkiak dhe zgjedhja e organeve drejtuese e përfaqësuese; zgjedhja e përfaqësuesve të Këshillit të Bashkisë në Këshillin e Qarkut Shkodër dhe shpallja e vlefshmërisë së mandatit të kryetarit të bashkisë Shkodër.

E paqartë se si do zhvillohet ky proces, për pikën e tretë, pas dorëheqjes së kandidatit fitues të Bashkisë Shkodër Valdrin Pjetri. Sipas ligjit për pushtetin vendor kryebashkiaku është automatikisht edhe anëtar i këshillit të qarkut.

Një prej skenarëve që përflitet në selinë rozë është që  Këshilli i ri Bashkiak të caktojë si kryetar të përkohshëm një prej zv.kryetarëve aktuale të bashkisë Shkodër.

Kjo do shmangte disi acarimin e klimës politike, ndërsa qëndrimi në zyrë i Voltana Ademit me një këshill tërësisht të mazhorancës, nuk do ishte aspak i lehtë. Sipas nenit 60 pika 4 e ligjit për qeverisjen vendore, Ademi mund të qëndrojë në detyrë,

“Ushtrimi i mandatit të kryetarit të bashkisë fillon në çastin kur bën betimin dhe përfundon kur bën betimin kryetari pasardhës”.

Ndryshe nga ligji për qeverisjen vendore, Kodi Zgjedhor përcakton limitin kur mbaron mandati i kryebashkiakut.

“Për efekt të këtij Kodi, mandati i organeve të qeverisjes vendore mbaron në të njëjtën datë të të njëjtit muaj të vitit të katërt pas datës së shpalljes me vendim të KQZ-së në shkallë vendi të rezultateve të zgjedhjeve për organet e qeverisjes vendore”.

Për zgjedhjet e vitit 2015, KQZ shpalli rezultatet më 10 Gusht të atij viti dhe sipas kësaj formule, mandati i Voltana Ademit si kryebashkiake e Shkodrës do të duhej të përfundonte më 10 Gusht 2019. Çfarë vështirëson akoma më shumë konfliktin ligjor, është se të dyja normat kanë të njëjtën hierarki dhe miratohen me 3/5 e votave në Parlament.

Sidoqoftë një këshill krejtësisht i mazhorancës do kushtëzonte fort vendimmarrjen e vijimin e punës së kryebashkiakes së Shkodrës, e duket se këtë e kanë menduar socialistët.

Të premten Presidenti Meta saktësoi se nuk do të dekretojë datë të re për përsëritjen e zgjedhjeve për Bashkinë e Shkodrës, pasi kryetari i zgjedhur, Valdrin Pjetri u tërhoq nga marrja e detyrës. Sipas kreut të shtetit, zgjedhjet e vetme te ligjshme për Shkodrën dhe gjithë Shqipërinë janë ato të 13 Tetorit.

 “Deri në marrjen e detyrës nga kryetari i ri, detyrën e mban kryetari aktual”, është shprehur Meta.

Nga ana e tyre, dega lokale e PD ka njoftuar mbajtjen e një proteste të hënën para rektoratit, për të mos lejuar atë që e quajnë kapje të qytetit, pasi e konsiderojnë të paligjshme mbledhjen konstituese të Këshillit Bashkiak./ABC News Albania 24/7

skela-2-1280x688.jpg
Sej rie14:46 | 17/08/2019

3 punëtorët që u plagosën nga shembja e skelës ditën e djeshme nga pallati 13 katësh janë në gjendje të stabilizuar shëndetësore. Njëri prej tyre që mundi të fliste për ABC News u shpreh se kanë qenë në momentet e fundit të punës, dhe as nuk e kujton se si ka ndodhur shembja. Genti Bardhi punonjësi i kompanisë së ndërtimit “Xhimi” tha se është një mrekulli që ishte gjallë, pasi ai ishte në katin e katërt në momentin që skela ka rënë, dhe për një moment ai ka qenë i varur nga bluza në skele dhe më pas ka rënë në tokë. Kolegu i tij që fatkeqësisht ndërroi jetë ishte në katin e 6. Ndërsa dy punonjësit e skelës që kanë shpëtuar janë hedhë nga skela. Përsa i përket viktimës tjetër Genti u shpreh se nuk e kujton pasi nuk e ka parë, ai shprehet se e ka marrë vesh nga polica që ata kanë vdekur./ABC News Albania 24/7

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono