Intervista

vlcsnap-error926-1-1280x720.jpg
us er12:42 | 21/11/2017

I ftuar në studion e ABC News ish Ministri i Financave Ridvan Bode ka folur për buxhetin e 2018. Sipas tij buxheti lidhet me situatën ekonomike në të cilën ndodhet vendi dhe nuk merr në konsideratë nivelin e të ardhurave të qytetarëve. Për Boden debati real ekonomik është i munguar. Ai sqaron edhe debatin lidhur me taksën e biznesit të vogël. Duke e konsideruar të gabuar vendimin e qeverisë, ai thotë se biznesi i vogël vendoset nën presion, dhe qeveria duhet të përsmirësojë klimën e biznesit./abcnews.al

 

vlcsnap-error404-1280x720.jpg
us er15:50 | 11/11/2017

Në komisionet parlamentare ka nisur prej ditësh diskutimi i projektbuxhetit të qeverisë për vitin 2018. Lidhur me këtë, përfaqësuesit e grupimeve të biznesit kërkojnë që ky buxhet dhe paketa fiskale shoqëruese të shkojnë drejt bizneseve prodhuese. Në vijim do ndjekim intervistën e realizuar me Kryetarin e Dhomës së Tregtisë Nikolin Jaka, dhe me administratorin e Konfindustrisë Gjergj Buxhuku./abcnews.al

vlcsnap-error641-1.jpg
us er10:31 | 05/11/2017

Shqipëria synon tashmë të zhvillojë një turizëm elitar, ç’ka për pasojë kërkon edhe investime në struktura akomoduese me 4 dhe 5 yje. Për të nxitur këto investime në paketën fiskale të vitit të ardhshëm, qeveria ka planifikuar një sërë lehtësirash për investitorët në këtë sektor. Intervista e përgatitur nga gazetarja e ABC News, Viol Xhafaj, me ministrin e Turizmit dhe Mjedisit z.Blendi Klosi, gjatë së cilës po ashtu do të flitet edhe për buxhetin e vitit të ardhshëm për këtë sektor, e detajisht për planet e qeverisë për të bërë që në Shqipëri turizmi të mos jetë vetëm “detar”./abcnews.al

vlcsnap-error551.jpg
us er17:31 | 01/11/2017

Në një intervistë për ABC News, e para që pas zgjedhjeve të 25 qershorit, Arben Ristani komentoi listën Basha, pabarazinë me kundërshtarin në fushën e lojës dhe qëndrimet e kritikëve në parti. Ristani deklaroi se çështja Tahiri konfirmoi çdo akuzë të Partisë Demokratike dhe ajo meriton besimin e qytetarëve.

Edhe pse numri dy i PD, Arben Ristani nuk arriti të fitonte mandatin e deputetit.

Në listën e 25 qershorit Lulzim Basha e renditi në zonë rreziku, të katërtin në Vlorë. Në intervistën e tij të parë që nga ky moment, sekretari i Përgjithshëm demokrat thotë se do kishte dashur pozicion sulmi dhe lista me karakter politik.

“Pavarësisht meje, personalisht kam koshiencë partiake, e konsideroj dhe vlerësoj mendimin e kryetarit të partisë sime dhe kam bërë detyrën, siç e bëra, me të gjitha mundësitë dhe forcat e mia. Sigurisht do të ishte më mirë nëse lista do kishte konceptin politik të saj”.

Por kjo është vetëm njëra anë, e cila sipas tij zbehet, kur konstaton lojën totalisht të pabarabartë me kundërshtarët.

“Këtu do ta ndaja pak përgjigjen ose do ta krahasoja me një ekip futbolli dhe do të thoja që trajneri, në rastin konkret kryetari i partisë, për mua do të ishte më mirë të më kishte vendosur në sulm se sa në mbrojtje dhe këtë e shoh si një gabim në taktikë. Por po të mendosh që ne luanim me kanatiere siç luhet futboll dhe pala tjetër luante me skafandra dhe me shkopinj e robokop, këtu pastaj nuk vlen më të diskutohet taktika e zgjedhur nga trajneri”.

Muajt e fundit i ka shfrytëzuar për reflektim, ndërsa po luan rol aktiv në organizimin e partisë, tashmë në proces analize. E përfshin veten tek ata që dëgjon më të vjetrit.

“Kam qenë njëherë deputet, kam bërë një mandat deputeti, nuk fitova dot këtë herë. Sigurisht që jam i keqardhur, por politika, thonë këta politikanët më të vjetër se unë, është maratonë nuk është sprint, kështu që do të vazhdojmë të merremi me politikën”.

Për kritikët ndaj listës dhe ndaj garës për kreun në PD, Ristani sygjeron ndjekjen e rregullave demokratike dhe statutit. Astrit Patozi në platformën e tij kërkon edhe rizgjedhjen e kryetarit brenda 9 muajsh, por Ristani thotë se Basha është legjitim dhe për të çështja e kryetarit është e mbyllur. Forumet janë ato që vendosin për çdo rast.

“Është pjesë e demokracisë në veprim. Kemi patur pretendime që kryetari gjatë hartimi të listave shkeli statutin, e ka pranur dhe mbajtur përgjegjësinë edhe zoti Basha. Por kjo nuk na bën që të kalojmë nga shkelja në shkelje. Duhet patjetër të ecim brenda statutit dhe rregullave që ka partia. Ka patur vendimmarrje në kryesi, janë zhvilluara zgjdhjet për kryetarin e PD, proces që është përfunduar. Sot kemi kryetar legjitim dalë mbi një proces mbi bazën e rregullave dhe statutit. Nuk mund ta fsheh se ka pasur kontestime për procesin, por janë gjëra që duhet të kalojnë po nga institucionet e partisë. Unë këmbëngul tek kjo. Secili ka mendimin e vet personal që është i respektueshëm, ta mbajë e zhvillojë, por pa kaluar nga rregullat e partisë nuk mund të zhvillojmë veprimtari korrekte. Në këto kushte kjo është çështje e mbyllur për mendimin tim. Nëse do ketë vendimmarrje tjera merren nga organet. Për tu mbledhuru ndiqet procedura, në rast se askush nuk ndjek procedurat, por mbeten në kuadrin e shprehjes së mendimeve, mendimet vlerësohen të mira apo të këqija, janë subjektive. Po nuk ece në rrugën proceduriale nuk gjen dot zgjidhje”.

Ristani thotë se mediatikisht ndoshta ka qenë pak i tërhequr, edhe për të reflektuar, por angazhimi me pjesën organizative nuk mund të konkuronte me ngjarjet e mëdha që ndodhin në vend dhe rol kryesor në denoncimin e tyre për katër vite ka pasur vetë Ristani në legjislaturën që shkoi.
“E gjithë beteja që është zhvilluar sot është e qartë, për inkriminimin që ka shteti, për planin e studiuar që ka pasur kryeministri i vendit për ta kriminalizuar policinë dhe shtetin dhe për ta kanabizuar vendin.

Ristani thotë se tashmë besimi legjitim mund të kthehet tek PD, pasi çdo akuzë e saj po konfirmohet.

vlcsnap-error807.jpg
us er16:47 | 30/10/2017

Gjatë këtij muaji në Kosovë e Maqedoni u mbajtën zgjedhjet lokale. Në të dyja vendet, pothuajse gjysma e komunave shkojnë në balotazh, në Kosovë në 19 nëntor dhe në Maqedoni me 29 tetor. Në Kosovë, partitë pësuan luhatje në rezultatet e tyre krahasuar me zgjedhjet parlamentare të qershorit. Në Maqedoni, shumica e komunave u fitua nga LSDM, ndërsa në balotazh, partitë shqiptare, “Aleanca per Shqiptarët” dhe Lëvizja “Besa” kanë formuar koalicion. Materiali për situatën paszgjedhore pas raundit të parë në të dyja vendet e përgatitur nga Bruna Çifligu.

download-13.jpg
us er12:13 | 23/09/2017

 

Do të vijojë puna e Bashkisë së Tiranës për Unazën Veriore të qytetit mbi projektin, plani për të cilin ekziston që në vitin 1989. Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës Arbian Mazniku ka deklaruar se gjithsesi institucioni i Bashkisë do të asistojë banorët e Shkozes, banesat e të cilëve preken nga ky projekt, duke iu kompesuar pagesën e qirasë për banesat për një afat 1 vjeçar, me mundësi riaplikimi për një vit të dytë

https://youtu.be/EdkJlr9MA1s


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono