Intervista

ROVENA-VODAAAAA.mpg_snapshot_08.08-1280x720.jpg
ent ela18:30 | 13/05/2019

Protesta e sotme e opozitës është e paligjshme në kuptimin e ligjit për tubimet, ndërsa pasojat do të bien mbi organizatorët dhe protestuesit. Është kjo deklarata e Zëvendësministres së Brendshme Rovena Voda në studion e ABC News me Bruna Çifligun.

“Do ketë angazhim të forcave të policisë, ka plan operacional nga policia, por fatkeqësisht opozita do veprojë në shkelje të ligjit për tubimet, se ka bërë një kërkesë për organizmin e protestës. Është kthyer mbrapsht kërkesa për t’u plotësuar me disa elementë nuk ka asnjë reagim nga PD dhe aleatët dhe për momentin policia nuk ka një vendim për të protestuar. Pra sot në kuptimin e ligjit për tubimet është e paligjshme. Protesta do zhvillohet, policia do jetë në krye të detyrës do respektojë ligjin por pasojat do bien mbi organizatorët dhe protestuesit që në mënyrë të paligjshme do marrin pjësë në protestë”.

Ajo u bëri thirrje qytetarëve që të resektojnë ligjin dhe të mos përdorin akte dhune. Sipas saj mungon akuza e protestës dhe është një atentat ndaj institucioneve kushtetuese.

“U bëj thirrje qytetarëve të respektojnë ligjin për tubimet të protestojnë, por mos përdorin akte dhune. Dhuna nuk i përket Shqipërisë së vitit 2019, mungon kauza e kësaj proteste, një atentat ndaj institucioneve kushtetuese të Republikës së Shqipërisë. Unë besoj se prokuroria do të reagojë. Në krah të policsë së shtetit kanë qenë të gjithë partnerët ndërkombëtarë”.

E gjithë kjo sipas zv/ministres ndodh për shkak të finalizimit të reformës në drejtësi, ku ka shumë dosje të nxehta që presim të dalin përgjegjësit para drejtësisë.

“Kemi të bëjmë me turmë të çoroditur, të dëshpëruar që për shkak të reformës në drejtësi që po troket finalizimi. Ajo që ne presim është krijimi SPAK dhe BKH për korrupsionin dhe krimet e rënda dhe ka dosje të nxehta që ne presim të dalin përgjegjësit para drejtësisë. Nëse opozita do mendonte për të mirën në Shqipërisë nuk do duhet të bëhej pengesë për finalizimin e reformës në drejtësi dhe krijimin e këtyre dy institucioneve ku dalja e opozitës e vonoi”. /abcnews.al

Adnor-Shameti-juli.jpg
nev ila18:14 | 10/05/2019

Deputeti i PS Adnor Shameti ka qenë i ftuar në studio me gazetaren Juli Xhokaxhi. Shameti ka folur për ndryshimet që do të ketë Kodi Penal për vepra të ndryshme, kryesisht në veprat penale të dhunës ndaj personave apo subjekteve të ndryshme. Gjithashtu në Kodin Penal, do të shtohen edhe vepra të reja, një prej të cilave është dhe çështja e sigurisë ushqimore.

Sipas Shametit në Kodin Penal do të ketë disa blloqe veprash që do të ndërhyhet, siç janë çështjet e sigurisë ushqimore, mbrojtjen e kafshëve dhe mbrojtjen nga to, ndërkohë që për disa vepra të tjera do të ketë ashpërsime.

Juli Xhokaxhi e ka pyetur deputetin e PS, në lidhje me mbledhjen e sotme në Partinë Socialiste, ku në fokus kanë qenë diskutimet për kandidatët që pritet të garojnë për zgjedhjet vendore. Shameti ka thënë se është një proces rutinë që ndodh në PS.

Nuk ka asgjë të jashtëzakonshme, është proces rutinë në PS. Nesër nga mesdita do kemi dhe rezultatet konkrete, që janë marrë nga diskutimet në lidhje me kandidaturat për krye-bashkiakë, kështu që do ta bëjmë me dije në momentin e duhur”, tha ai.

Juli Xhokaxhi: Ps është duke u marre seriozisht me zgjedhjet, ndërkohë që opozita thotë se nuk do të ketë zgjedhje në 30 qershor, si e komentoni?

Ky qëndrim i PS është institucional, janë detyrime që rrjedhin nga Kushtetua. Kjo datë është përcaktuar nga Presidenti i Republikës, kjo histori është e mbyllur. Zgjedhjet do të bëhen në 30 qershor. Qëndrimi i opozitës është vendim i tyre ashtu siç ishte dhe djegia e mandatave”, theksoi Shameti.

Juli Xhokaxhi: Paralelisht me përgatitjet për zgjedhjet, ndërmerret një hap për ndryshime në kodin penal, pse në këtë moment?

Ndryshimet janë reflektime të situatës së fundit. Jemi njohur me dhunë ndaj subjekteve të ndryshme. Të gjitha këto kanë bërë të nevojshme ndryshimet në kodin penal, për ti riparë apo ashpërsuar dispozitat e tij. Pra ndryshimet në Kodin Penal duhet ti përgjigjen zhvillimeve ekonomiko-shoqërore në vend”, deklaroi deputeti i PS.

Juli Xhokaxhi: Po në implementimin e tyre, si do të veprohet?

Së pari duhet ta kalojmë si paketë. Nuk është pjesë e Kodit Penal kriminalizimi i këtyre veprave që sapo folëm, deri tani kanë qenë vetëm si masë administrative. Më pas do të shohim implementimin”.

Juli Xhokaxhi: Një ndryshim tjetër i Kodit Penal është dhe ndëshkimi për ata që bllokojnë rrugën? Është masë e qëllimtë?

“Bllokimi i rrugëve nuk cenon veprimtarinë e qeverisë por krijon problematikë te njerëzit, qytetarët që kanë halle dhe kanë punët e tyre. Dhuna në çdo rast nuk do të tolerohet. Organet ligjzbatuese do të bëjnë detyrën në çdo rast”.

Juli Xhokaxhi: Nesër kemi protestë, keni ndonjë koment?

E shoh si takim me historinë. Dhuna nuk do të tolerohet. Nuk ka dënime fikse apo mënyra fikse për vuajtjen e dënimit, ka marzhe të caktuara në varësi të shkeljes së ligjit. Duke qenë se koha është në limite për afatin përfundimtar të regjistrimit të kandidatëve në KQZ i bëj thirrje opozitës për ti lënë mënjanë retorikat. Përgjegjësia penale është personale dhe ndaj bëj thirrje që persona të caktuar të mos bëhen kurban për të tjerët”, theksoi Shameti./abcnews.al

Ligji-1280x708.jpg
G. P.17:30 | 02/05/2019

Deputeti i PS-së Musa Ulqini i ftuar në studion e “ABC News” ka folur për ndryshimet e bëra në Kodin Penal, ku thuhet se çdo person që do tentojë të pengojë zgjedhjet do dënohet me burg. Sipas tij ky ligj nuk është vendosur nga socialistët por nga ish-kreu i PD-së Sali Berisha, pasi kishte frikë nga socialistët.

“Sali Berisha nga frika që kishte nga socialistët i kishte marrë të gjitha masat. Ai ka përgëzuar ligjin i cili thotë se nëse pengohen zgjedhjet dënimi shkon deri në 7 vite burg. Kjo është një çështje. Ju po flisni për paketën që propozoi sot Edi Rama, që u propozua sot në emër të qeverisë. Ndryshimet që janë bërë në Kod kanë të bëjnë që të ketë dënime me burg dhe të shmangen sorollatjet dënimet me gjoba që nuk përfundojmë asnjëherë”.

Ndërsa fliste për protestë e paralajmëruar sot nga opozita, e cila do të bllokojë rrugët në 12 qarqe të vendit, Ulqini u shpreh se të tilla veprimtari nuk u takon të ndërmerret nga parti politike.

Juli Xhokaxhi: Protesta e opozitës është paralajmëruar të shtrihet pasditen e sotme në 12 qarqe të vendit me bllokimin e nyejt kyçe të akseve nacionale dhe nuk do zgjasë 60 minuta sikurse ka paralajmëruar Lulzim Basha. Është  një mënyrë proteste që duhet ta tronditë mazhorancën dhe duket të këtë një reflektim ndryshe nga protestat e deri tanishme?

Musa Ulqini: Lajmi i vetëm në këtë rast është se PD dhe opozita është e vetmja formacion politik në planet që organizon veprimtari të tilla. Në të gjithë botën veprimtari të tilla nuk janë atribut i partive politike. Nuk janë partitë politike që bllokojnë rrugët. Paritë politike bëjnë gjëra të tjera. Këto janë aktivitete që i bëjnë grupe të pakënaqura, sindikatat.

Juli Xhokaxhi: E ka bërë edhe e majta vite më parë…

Musa Ulqini: Fals asnjë parti politike në botë nuk aplikon standarde të tilla. Është  krejt e vërtetë që PS e ka aplikuar një standard të tillë unë kam qenë i lumtur dhe kam menduar se kjo gjë i përket së kaluarës. Po them edhe kur e ka bërë PS edhe kur e bën PD sot në përmasa shumë herë më dramatike janë gjëra që nuk kanë lidhje me partitë politike. Partitë politike nuk merren me bllokime rrugësh. Partitë politike merren me linçimin e alternativave./abcnews.al   

sorensen-cifligu.jpg
nev ila14:52 | 01/05/2019

Dajna Sorensen, Zv.ministre e Ekonomise dhe Financave ka qenë e ftuara e ditës ku ka ndarë informacione të rëndësishme me gazetaren Bruna Çifligu në studion e Abc News.

Zv/ministrja bëri me dije se ditët e fundit është nënshkruar një marrëveshje e rëndësishme për mbulimin e pensioneve të shtetasve shqiptarë dhe kanadezë. Marrëveshja pritet të ratifikohet në parlamentet respektive të të dy vendeve.

Në bazë të marrëveshjes asnjë qytetar nuk do të humbasë asnjë ditë kontribut, pavarësisht se ku ka punuar, pasi bashkimi i periudhave do të bëjë të mundur plotësimin e kushteve ligjore për përfitimin e pensionit në të dy vendet.

Gjithashtu, pjesë e kësaj marrëveshjeje është edhe eksporti i pensioneve, që do të thotë që pensioni do t’ju paguhet qytetarëve shqiptarë në vendin që do të zgjedhin të jetojnë. Kështu, shtetasit shqiptarë do të kenë mundësi që të marrin pensionin kanadez pavarësisht rezidencës së tyre.

Aktualisht janë rreth 60 mijë shqiptarë që jetojnë në Kanada, të cilët do të përfitojnë nga kjo marrëveshje.

Sipas Zv/ministres, Shqipëria ka marrëveshje edhe me 7 vende të tjera evropiane, ku shqiptarët përfitojnë nga skema e pensioneve, aktualisht janë rreth 660 persona që përfitojnë.

E pyetur nga gazetarja Bruna Çifligu nëse ka një skemë të tillë edhe në vendet ku shqiptarët janë më të shumtë në numër, siç është Greqia dhe Italia, ministrja bëri me dije se, fatkeqësisht me Greqinë ende nuk është filluar nga puna, ndërsa me Italinë janë ende në tratativa për të arritur një marrëveshje të kësaj natyre.

Sorensen ka informuar gjithashtu të rejat nga panairi “Work and Study”, i cili është duke u zhvilluar këto ditë në Tiranë. Zv.ministrja tha se, janë rreth 6000 vende pune të ofruara nga sektori privat, në këtë panair.

Këto vende pune, ofrohen nga kompani të ndryshme, si fasoneri, industria ushqimore, pastrimi, call center etj. Ajo theksoi se këto vende pune që ofrohen janë të mirë-paguara dhe ofrojnë kushte shumë të mira pune. Paralelisht, panaire pune do të ketë edhe në qytetet e tjera në vend, theksoi ajo./ABC News Albania 24/7

elvin-gjevori.jpg
G. P.13:08 | 29/04/2019

Agjencia për Sigurinë e Cilësisë së Arsimit të Lartë ka zhvilluar një sondazh kombëtar të studentëve. Drejtori i kësaj agjencie, Elvin Gjevori, ishte i ftuar në studion e ABC News, ku tha se është shtyrë mbyllja e sondazhit, duke i dhënë mundësinë studentëve që të bëhen të gjithë pjesëmarrës në të.

Sipas tij, qëllimi kryesor i sondazhit është që në të ardhmen të ndryshohen politikat e arsimit të lartë duke parë problematikat që shprehin vetë studentët.

“Ne kishim planifikuar që të mbyllej me 2 Maj, por duke pasur parasysh fluksin e rritjes së përgjigjeve ditët e fundit, por edhe pushimet, e kemi shtyrë me 5 Maj.  Ky sondazh nuk është bërë kurrë më parë, është një risi për ne, për studentët. Rëndësia është që të inkorporohen në politikat e Arsimit të Lartë problematikat e tyre. Të dhënat do t’i jepen IAL-ve. Për studentët e ardhshëm, që mendojnë ku të shkojnë mund t’i referohen vlerësimit të studentëve për degën që do zgjedhin. Ky informacion do jetë i aksesueshëm për publikun. Në tërësi këto elementë përmbushen nga sondazhi kombëtar i studentëve”, tha Gjevori.

Gjevori shpjegoi se studentëve u ruhet anonimati.

“Me email i çojmë linkun ku mund të aksesojnë sondazhin. Përgjigjet na vijnë nëpërmjet platformës. Mënyra që është bërë kështu është që vetëm studentët ta bënin. Nëpërmjet kësaj platforme ne sigurohemi që vetëm studentët marrin pjesë dhe anonimati është i siguruar. Ne na intereson përgjigja e tyre, jo se kush është studenti”, tha ai.

Në 5 Maj mbyllet sondazhi kombëtar i studentëve. Gjevori u shpreh se në fund të Majit do nxirren disa të dhëna paraprake. Deri në fund të verës theksoi më tej ai do të nxirret një raport të madh dhe një raport për çdo IAL. Gjithashtu është menduar që sondazhi të bëhet çdo 2-3 vjet që të matet impulsi i studentëve./abcnews.al

BISEDE-NE-STUDIO-ORA-16.mpg_snapshot_06.50-1280x720.jpg
ent ela17:35 | 27/04/2019

“PD ka frikën se Bindja Demokratike shumë shpejt do i zërë vendin PD dhe do bëhet shumë më e madhe”. Është kjo deklarata që bëri në studion e ABC News Fabian Topallaj, pas kundërshtive dhe regjistrimit të kësaj force politike në KQZ për zgjedhjet e 30 qershorit.

Juli Xhokaxhi: Po pretendoni anëtarësinë e PD?

Topallaj: Jo, jo vetëm anëtarësinë e PD. Fakti që PD po del jashtë zgjedhjeve dhe nuk po garon dhe do ta mbajë monopolin e të qënit opozitë, duke mos lejuar të tjerët të garojnë. Është mungesë force për t’u ëprballur dhe garuar.

PD nëse do të ruajë pozitën e saj, të futet në zgjedhje dhe të tregojë forcën e saj.

Sipas tij PD nuk legjitimohet, se nuk ka interes, sepse ajo ka dalë jashtë dhe ka deklaruar bojkotin

“PD nuk legjitimohet, nuk ka interes se ajo ka dalë jashtë dhe ka deklaruar bojkotin, ajo duhet të hyjë në zgjedhje dhe pastaj të shprehet”.

Topallaj tha se Bindja Demokratike do të ketë kandidatura në të gjithë Shqipërinë për zgjedhjet e 30 qershorit, ndërsa pretendon rezultat spektakolar. /abcnews.al

intervista-ariel-como.jpg
nev ila20:58 | 12/04/2019

Psikiatër Ariel Çomo, ka bërë me dije se Fondacioni Shqiptar, ju vjen në ndihmë prindërve tashmë, me anë të një Libri i cili është manual për autizmin.

Dr. Çomo ka bërë me dije se autizmi është një gjendje e caktuar dhe nuk është sëmundje, e cila sjell pasoja, nëse nuk trajtohet.

Nëpërmjet këtij libri të gjithë kanë mundësinë të ndihmojnë aty ku diagnoza është vendosur tashmë apo çiftet e reja të cilët janë në krijim të familjes, manuali u mundëson që të kuptojnë rriskun.

Libri-manual u jep përgjigje disa pikëpyetjeve të cilat janë dilemë për të gjithë. Si përshembull: Më parë nuk ka ekzistuar, pse është shtuar kjo diagnozë?

Autizmi,- ka shpjeguar Dr. Como, shkencërisht i bie të jetë shumë-faktorial, ndërkohë vaksina shkencërisht, nuk është shkak as faktor për autizmin”.

Faktorë të tjerë që lidhen me toksicitetin në ajër, modifikimet gjenetike, moshat e shtyra të lindjeve të para, duket se janë faktorët e kësaj diagnoze”, shpjegon Çomo.

Nëse autizmi mund të konstatohet që në lindje Dr. Como përgjigjet se mbetet për tu zbuluar përgjatë dekadës që vjen.

Një pjesë e simptomave kanë qenë prezentë që më herët. Rastet nuk janë identike tek të gjithë, ato ndryshojnë nga njëri tjetri. Libri është shumë i mirë, është guidë dhe për çdo prind, është një ndihmë e madhe”.

A ka rritje nga viti në vit autizmi?

Përgjigjja e kësaj pyetje nga psikiatri ishte se:

Jemi në rritje të shifrave të rasteve me këtë diagnozë gjatë dekadës së fundit. Studimi te familjet thotë që kemi 1 rast në 40 fëmijë. Si shpërndarje gjeografike nuk ka diferenca, pra autizmi nuk ka lidhje me vendet nga ku janë këta fëmijë. Për çdo 50 apo 60 fëmijë duhet ti kemi sytë hapur për të parë zhvillimin e tyre”.

Por çfarë duhet të bëj një prind që të kuptoj më shumë në lidhje me këtë diagnozë?

Ne presim prej fëmijëve të vegjël që ata të kenë reagushmëri në rritje, në momentin e parë që kupton se fëmija nuk reagon si duhet, mjafton që këtë merak të krijuar nga prindi, ata ta heqin duke biseduar dhe vizituar mjekun”.

Çfarë ndodh kur konstatojmë një fëmijë autik?

“Nuk vendoset diagnozë e qëndrueshme nëse fëmija nuk është 2 vjeç. Të punuarit me fëmijën nuk lidhet vetëm me terapinë, por ka të bëjë me gjithë aktivitetin 24 orësh të fëmijës. Ky libër u tregon prindërve apo mësuesve që aktiviteti i fëmijës duhet të nxitet. Duhet nxitur sa më shumë të jetë e mundur.

Disiplinimi tek këta fëmijë duhet të përmbajë qëndrime të strukturuara, fëmija duhet ingranuar në aktivitete që e argëtojnë fëmijën. Ka aktivitete të posaçme për çdo sjellje të fëmijës.

Mënyra më e mirë e integrimit tek këta fëmijë është që ata të shkojnë në shkolla normale si fëmijët e tjerë, pastaj varet nëse në këto shkolla ka mësues, që kanë aftësinë për tu marrë me këta fëmijë. Mësuesit duhet të jenë aktorë dhe të nxisin fëmijët e tjerë për tu bashkuar dhe aktivizuar fëmijën autik.  

Njerëzimi është i papërgatitur për autizmin, në vende të zhvilluara quhet si krizë në shëndetin publik. Janë shumë faktorë që kërkojnë ndërlidhje për një rezultat më të mirë. Autizmi kërkon një sensibilitet të lartë”.

Por çfarë ndodh me këta individë kur të jenë të rritur?

Cila është e ardhmja e tyre nuk lidhet me gjendjen e tyre, ata kanë nevojë që dita e tyre të ketë aktivitet që ata mund t’i kryejnë, ata kanë zotësitë e tyre, ndërtojnë zotësinë e tyre, pra ata nuk janë të paaftë.

Libri është i shoqëruar me CD të cilat komuniteti profesionistëve ka menduar që këto CD t’i kenë prindërit, sepse nënat apo prindërit mund të jenë terapistët më të mirë për këta fëmijë. Pra kjo CD është një lloj kursi për kujdestarët e fëmijëve.

Duke ndërhyrë në moshë fare të hershme atëherë mund të kemi humbje, në të ardhmen, të diagnozës së autizmit”, ka shpjeguar Dr. Ariel Çomo./abcnews.al

baraj-1.jpg
G. P.18:00 | 12/04/2019

Sipas deputetit të Partisë Socialiste, Besnik Baraj, kreu i opozitës Lulzim Basha nuk mund të mbijetojë në politikë nëse nuk ka kaos. Sipas tij, njerëz në Partinë Demokratike nuk kanë besim te figura e Bashës pasi ai ka humbur më parë zgjedhje.

“Basha në planin personal nuk ka alternativë tjetër. Ai mund të mbijetojë në politikë vetëm nëse në Shqipëri ka kaos, në qoftë se në Shqipëri destabilitet. Kredoja politike e Bashës është minimale dhe ai mund të mbijetojë nëse ndodh një gjë e jashtëzakonshme si, shtrohet pushteti në tavolinë. Këtë kërkon praktikisht. Në këto rrethana, duke pasur parasysh, unë kam biseduar dhe me protagonistë të PD dhe besimi i tyre te Basha është minimalist. Ai në kushtet kur janë bërë disa zgjedhje dhe Basha ka humbur dhe nëse do respektoheshin standardet e demokracisë normale, ai duhet të ishte larguar”, tha Baraj, në studion e ABC News këtë të premte.

Gjithashtu, Baraj komentoi edhe zhvillimet në Holandë, ku një grup deputetësh kanë kërkuar që të hiqen vizat me Shqipërinë. Ai shpreson që të mos kalohet deri në këtë lloj mase.

“Sigurisht ajo që vihet re është që Holanda ka qenë skeptike në përgjithësi dhe nuk është hera e parë. E ka shfaqur edhe herë të tjera këtë lloj trysnie. Unë besoj dhe shpresoj se nuk do të kalohet në këtë lloj mase. Në pikëpamjen sasiore, pjesa e shqiptarëve që duan të largohen është shumë i vogël me numrin e emigrantëve që përballet sot Europa. Ka dhe shumë shembuj pozitivë krahas pjesës që opozita dhe media synojnë ta stigmatizojnë si të thuash. Unë jam i bindur dhe kam besim që nuk do ndodhë të revokohet sistemi i vizave”, tha Baraj.

baraj.jpg
G. P.17:45 | 12/04/2019

Për deputetin e Partisë Socialiste, Besnik Baraj, grabitjet si ajo e Rinasit mund të ndodhin në çdo vend të botës. Ai ishte i ftuar në studion e ABC News, ku tha se përgjegjësinë për sigurinë në aeroport e ka koncensionari.

“Mund të ndodhë në çdo kohë dhe në çdo vend të botës, ku politika duket se është e pandershme. Me ligj e ka përgjegjësinë për mbrojtjen e territorit brenda të këtij perimetri e ka koncensionarja. Është kjo arsyeja që qeveria për shkak të sensibiliteti mori këtë përgjegjësi që ne e kemi parë në Rinas, ku është Policia Ushtarake dhe Policia e Shtetit”, tha Baraj.

Për sa i përket akuzave se vjedhja në aeroport është krim shtetëror, deputeti tha se është e papranueshme të abuzohet me diçka të tillë nga partitë. Ai theksoi se ky krim duhet dënuar nga të gjitha forcat politike në Shqipëri.

“Po t’i qëndrojmë kësaj, abuzimet do të jenë të ndërsjella. Unë e hedh poshtë dhe nuk pranoj të bëj palë me krimin asnjë forcë politike. Por kur vjen puna te abuzimi është i tillë që për mua është i papranueshme. Në këtë rast kemi të bëjmë me një vjedhje siç ndodh në çdo vend të botës. Kemi të bëjmë me një krim që duhet dënuar nga të gjitha forcat politike”, tha ai.

Gjithashtu, Baraj mbrojti edhe reagimin e ministrit të Brendshëm, Sandër Lleshaj. Deputeti socialist theksoi se reagimi i policisë ishte i jazhtëzakonshëm.

“Nganjëherë reagimi i opozitës është aq i politizuar, aq tendencioz që të bën të mbrohesh në një formë jo simetrike por në një formë të tillë për të thënë jeni ju faktorë që nxisni këto ngjarje. Nga pikëpamja ligjore është detyrimi i koncensionarit për të pasur siguri në të gjithë aeroportin. Reagimi i policisë ka qenë i jashtëzakonshëm në atë përplasje. Le t’ia lemë hetimit të zbulojë si qëndron e vërteta”, tha Baraj.

shalsi-1.jpg
G. P.20:18 | 09/04/2019

Ditën e sotme pati sërish rezistencë nga ana e banorëve të Bregut të Lumit, shtëpitë e të cilëve do të prishen pasi preken nga projekti për zgjerimin e Bulevardit të Ri në Tiranë.

Ministri i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes dhe ish-nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Eduard Shalsi, theksoi se projekti për zgjerimin e bulevardit është dinjitoz dhe do t’i japë frymëmarrje qytetit. Ai u shpreh i gëzuar që shikon që janë nisur projekte të tilla.

“Nuk e kam ndjekur ngjarjen e sotme, por ju e dini që kam punuar në një kohë të gjatë në Bashkinë e Tiranës dhe Tirana që shihni sot pasi fjeti një periudhë gjumë 2011-2015 u rizgjua fuqishëm në 2015 dhe po zbaton një numër të konsiderueshme projektesh që kanë qenë gati për t’u aplikuar që në vitin 2004, 2005 apo 2006. Qytetarët e Tiranës duan që qyteti të vijojë të transformohet me shpejtësi. Ju keni parë vepra të mëdha publike të marrin jetë. Sigurisht që vepra të tilla shpeshherë kanë hasur dhe rezistencë nga individë apo familjarë, të cilët në mënyrë të paligjshme kanë ndërtuar në akse rruge, në vende ku totalisht ishte e ndaluar të ndërtoje. Ka një projekt për zgjerimin e Bulevardit të Ri. Është një projekt dinjitoz, që do t’i japë frymëmarrje qytetit. Është e domosdoshme për Tiranën dhe them që unë personalisht duke qenë dhe si ish-punonjës i Bashkisë së Tiranës jam shumë i gëzuar ku shoh që marrin udhë projektet”, tha Shalsi.

Banorët e Bregut të Lumit bënë sërish rezistencë duke u përplasur me forcat e policisë këtë të mërkurë. Situata u vu nën kontroll pas përdorimit të gazit lotsjellës, megjithatë tre efektive të policisë dhe 4 banorë mbetën të lënduar nga përplasjet.

Aksioni vijoi me shembjen e 7 banesave. Disa nga banorët, të prekur nga projekti i Bulevardit të Ri, këmbëngulin në shpronësimin e banesa të tyre, edhe pse atyre iu është refuzuar kërkesa për legalizim./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono