Intervista

INTERVISTE-ME-BILALL-KASAMI-1280x720.jpg
ent ela15:38 | 14/09/2018

Kryetari i Lëvizjes “Besa” Bilal Kasami në një intervistë në ABC News shprehu mbështetjen për referendumin e 30 shtatorit, si një mundësi për integrimin e vendit në BE dhe NATO dhe një mundësi më e mirë për faktorin shqiptar dhe për rolin e tyre shtetformues në Maqedoni.

“Lëvizja Besa është e angazhuar për referendumin po aq sa për rrëzimin e Gruevskit. Jemi ndër partitë e pakta opozitare që kemi dalë pro referendumit pa dilema, pasi referendumi lidhet me një pikëpyetje që ndërlidhet me një marrëveshje që Maqedonia ka nënshkruar me Greqinë. Lëvizja Besa ka qenë pro referendumit pasi nuk përfshihet çështja shqiptare që rregullon relacionet mes shtetit grek dhe etnisë maqedonase e cila ka qenë e kontestuar. Tanimë gjithë faktori i brendshëm e ndërkombëtar është i angazhuar që kjo marrëveshje të ketë pranim përmes referendumit. Lëvizja Besa është e angazhuar që shqiptarët të votojnë pro këtij referendumi”. /abcnews.al

 

ENKELED-ALIBEAJ-1280x720.jpg
ent ela09:27 | 14/09/2018

Draft propozimi i PD-së për vetingun e politikanëve, denoncimi i Partisë Demokratike që pritet të bëhet publik ditën e sotme, ku përfshihen në afera korruptive kryeministri dhe ministri Xhafa, aksioni opozitar dhe dëmshpërblimi i të përndjekurve ishin në fokus të bisedës të deputetit demokrat Enkelejd Alibeaj në studion e “Mbrëmje në ABC News”.

Duke folur për vetingun në politikë Alibeaj tha se qytetarët shqiptarë e kanë këtë të drejtë ta kërkojnë këtë filtër paraprak.

“Në 2016 u miratua që vetingut t’i nënshtrohen gjyqtarët dhe prokurorët. Çështë vetingu? I pari është të justfikosh pasurinë. Duhet që në fund të një periudhe të caktuar të kesh aq pasuri sa paga që merr që nëse ke pasuri me shumë se paga ka dicka që nuk shkon dhe kjo pasuri e tepërt e pajustifikuar është në lidhje të paligjshme.

Së dyti lidhja me krimin, një prokuror, minsitër, kryeministër, detyrën parësore kanë të luftojnë krimin dhe shkelësit  e ligjit që nëse gjenden se kanë lidhje me krimin nuk meritojnë të jenë as në qeveris as në drejtësi. Vetingu në politike kërkon deputetë, ministra, kryeministra. Pse nuk e bën ky ligj, jo, sespe duhet që barra e proves është barrë e politikanëve.  Qytetarët shqiptarë e kanë këtë të drejtë t’ia kërkojnë këtë filtër paraprak”./abcnews.al

DUKATI.mpg_snapshot_06.32-1280x720.jpg
G. P.09:17 | 15/08/2018

Këtë puntatë Edicioni Veror ndodhet në zemër të Dukatit. Zonë denjësisht përfaqësuese e traditave të qytetit të Vlorës. Dita filloi me mikëpritjen e familjes Gjoleka, shoqëruar me raki dhe kafe. Banorët na tregojnë për historinë dhe famën e fshatit të tyre.

Vlen për tu përmendur fakti se vetë Lord Bajroni gjatë kohës që do të vizitonte Ali Pashë Tepelenën, qëndroi për 8 ditë në Dukat dhe u mahnit nga zakonet e vendasve, por edhe nga bukuritë e vendit. Provë për këtë mbetet letra që ai i dërgoi nënës së tij, por edhe referencat në veprën “Shtegtimet e Çajld Harlodit”. Gjithashtu u diskutua dhe për polifoninë labe dhe karakteristikat e saj. U shpjegua kuptimi dhe rëndësia e “Treshes së Dukatit” dhe ndarjet e vokalistëve në polifoninë vendase: marrësi, hedhësi dhe pritësi. Dukati mbetet një vend magjik nga pikëpamja natyrore, por edhe nga pikëpamja njerëzore sepse është i vetmi fshat që laget nga dy dete. Aty gjendet një kullë unike e quajtur “Kulla e Dervishaliut”.

Profesor Ago Nezha na tregoi për impresionet që kanë pasur historikisht të huajt për Dukatin si p.sh: Eduard Liri, peisazhist anglez i shek. XIX. Prejardhja e emrit të këtij vendi thuhet të jetë për shkak se aty pushonin dukët. Pjesë e historisë mbetet dhe fakti se Jul Çezari në vitin 48 p.e.s zbriti në Palasë dhe pasi shkoi në Llogara ra në një dakortësi me banorët e zonës se nëse e linin të kalontë për në Orikum nuk do ti dëmtonte bagëtitë dhe kullotat e tyre. Nga kjo kemi dhe toponimin “Qafa e Qesarit”.

Edicioni Veror u përshëndet nga grupi polifonik i zonës me një nga këngët e tyre. Tashmë anëtarët e grupit me eksperiencë 30 vjeçare, të kryesuar nga i mirënjohuri Nazif Çela, treguan për kënaqësitë e pasionit të tyre. Gazetarja jonë pati shancin të bëhej anëtare e grupit për një performancë të shkurtër dhe emocionuese. Për të kompletuar udhëtimit në Dukat ajo u vesh dhe me rrobat tradicionale të zonës./abcnews.al

DRENI-DHE-DAFINA.mpg_snapshot_01.17-1280x720.jpg
G. P.13:17 | 14/08/2018

Dren Abazi sjell një tjetër atmosferë në Folie Marine. Edicioni Veror arrin të marrë emocionet e tij një ditë përpara performancës në Sunny Hill Festival. Dreni tregon se performanca në Folie ishte diçka ndryshe për të, sepse zakonisht nuk performonte në të tilla vende. Por nuk mohoi kënaqësinë që ndjente të ishte pjesë e kësaj atmosfere verore. Ai tregoi dhe dëshirën e tij për të performuar dhe në skena akoma më të mëdha. Ai rrëfeu se si u bë e mundur pjesëmarrja e tij në Sunny Hill festival dhe miqësinë e tij me Dukagjin Lipën, babain e Dua Lipës.

Gjithashtu, performuese në Folie Marine ishte dhe Dafia Zeqiri. Por tentativave te Edicionit Veror për ti marrë një intervistë, këngëtarja i është përgjigjur me një barrierë njerëzish. Konsideruar si një nga personazhet më hermetike të showbizit shqiptar, bëri të mundur që ne vetëm të ndiqnim performancën e saj energjike për publikun që e priste./abcnews.al

 

DJ-ALDO.mpg_snapshot_00.34-1280x720.jpg
G. P.11:57 | 14/08/2018

Një atmosferë nostaligjike në Edicionin Veror me hitet e viteve 1990-2000, u soll nga DJ Aldo. Sipas tij, këtë verë kërkesat për të luajtur muzikë janë më së shumti në periudhën e drekës sepse darka preferohet të bëhet pushim nga turistët. DJ i famshëm na tregoi për koncertin që priste të bënte me Steve Aoki-n dhe Alan Walker dhe se akoma nuk i dinte arsyet se përse ky event i shumëpritur u anulua.

Ai shpreh zhgënjimin e tij në lidhje më këtë situatë, sepse parashikohej të ishte një koncert që do të ndryshonte muzikën elektronike në Shqipëri dhe do të ndihmonte në turizëm. Ai akoma shpreson tek realizimi i këtij projekti, për arsye se dhe vetë anulimi nuk është 100% i saktë. Tashmë 21 vite si DJ, Aldo tregon se nuk e sheh më punën e tij si lodhje por si pjesë të jetës. Ai tregoi dhe opinonin për “Sunny Hill Festival”. Faktit se mbetet një ndër DJ-të më të paguar, ai i përgjigjet se është shpërblim ndaj përkushtimit të tij./abcnews.al

ZERKA-STRESI.mpg_snapshot_01.33-1280x720.jpg
G. P.11:07 | 14/08/2018

Me një sfond fantastik në Llaman dhe me festa plot me shkumë ishte i ftuar në Edicionin Veror edhe Young Zerka ose e thënë ndryshe “Xhamajkani nga Korça”. Ai tregoi për ne kuptimin e emrit të tij dhe fillesat e karrierës në Shqipëri pas kthimit nga Anglia. Zerka foli dhe për projektin më të ri të quajtur “Anna”, një eksperiment për të në një stil ndryshe nga sa jemi mësuar ta shohim deri më tani.

Këngëtari u shpreh se me këtë këngë ai po sjell dhe një risi në tregun shqiptar me një rrymë e cila është tashmë e famshme në Brazil. Ai gjithashtu tha se nuk u kushton rëndësi klikimeve të pakta në You Tube. Me padurim priten edhe 8 këngët e tij reja, të cilat Zerka i ka paralajmëruar me fshirjen e çdo postimi nëpër rrjetet sociale. Duket se drejtimi i ardhshëm është tek bashkëpunimet me këngëtarë francezë.

Edicioni Veror u bë dhe miku më i ri mediatik i këngëtarit. U diskutua edhe marrëdhënia me këngëtaren Ronela Hajati, ku pavarësisht thashethemeve romantike ai akoma shprehet se janë një çift i mirë kolegësh. Young Zerka premtoi se gjithmonë do ti qëndrojë besnik origjinalitetit të tij, duke sjellë produkte sa më të mira për publikun./abcnews.al

BRUNA-CIFLIGU-INTERVISTE-ALFED-LELA-1280x720.jpg
ent ela12:42 | 11/08/2018

Termi korrigjim kufijsh mes Kosovës dhe Serbisë i artikuluar nga Presidenti Hashim Thaçi shkaktoi një lumë reagimesh gjatë javës, jo vetëm në Kosovë, por edhe në Serbi e më gjerë. Kundërshtues i kësaj ideje u prononcua kryeministri Haradinaj, i cili e quan të pamundur një gjë të tillë. Ky është dhe fokusi i “Balkan ABC” për këtë javë në një intervistë me drejtorin e “Politiko.al”  Alfred Lela. /abcnews.al

PERPARIM-KABO-1280x720.jpg
ent ela21:17 | 02/08/2018

Dekani i Fakultetit të Shkencave Psiko Sociale në Universitetin Mesdhetar  Përparim Kabo, ka folur në studion e ABC News për Sistemin Arsimor Universitar në vend. Sipas tij në këtë 10 vjeçar ka një rritje të trefishtë të trendit në këtë universitet, çka sipas tij shton besimin.

Ai ka folur për ndryshimin e kurikulave dhe revolucionin kurikular që sipas tij është një sfidë që ende nuk është marrë me seriozitet nga instancat që kujdesen për arsimin universitar në vend.

Gjatë intervistës në ABC News Kabo e vuri theksin edhe tek projektet, objektivat dhe sfidat e Universitet Mesdhetar./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono