Foto galeri

15379572-7192729-image-m-36_1561733706983.jpg
Sej rie16:15 | 29/06/2019

Një nënë në Oklahoma është vënë në pranga pasi kishte lënë djalin e saj 14-muajsh në makinë, ndërsa jashtë temperaturat ishin shumë të larta.

Nëna e vogëlushit kishte hyrë në lokal për të konsumuar pije, kur policia e ndaloi pasi kishte lënë makinën të parkuar në autostradë.

Zyrtarët panë që djali po lëvizte në pjesën e përparme të makinës dhe po qante. Ai ishte lënë në automjet për rreth 20 minuta.

24-vjeçarja Gretchen Markovics, nëna e djalit, akuzohet se i ka vënë në rrezik jetën fëmijës dhe po mbahet në burgun e Qarkut Tulsa.

Ajo i tha policisë se mendonte se në makinë nuk bënte nxehtë dhe ndaj kishte hyrë në lokal për të pirë./abcnews.al

AcropolisGTP.jpg
nev ila17:49 | 25/06/2019

Greqia synon të arrijë një rekord të ri turistësh këtë sezon veror. Sektori i turizmit vazhdon të jetë lokomotiva e rritjes ekonomike të shtetit helen, duke përbërë 12 për qind të prodhimit të brendshëm dhe më shumë se gjysmën e vendeve të punës.

Greqia pret këtë vit të shënojë rekord të rri në numrin e turistëve të huaj. Optimizmi bazohet në statistikat e vitit të kaluar, kur 33 milionë turistë shpenzuan në Greqi 16,4 miliardë euro. Një pjesë e këtyre turistëve vijnë nga Shqipëria, thotë Antonis Seretis, pronar i një zyre turistike në Athinë.

“Kemi një numër të vogël turistësh që preferojnë t’i kalojnë pushimet në ishujt grekë. Janë të shumtë ata që vijnë me makinat e tyre dhe pastaj marrin tragetin për në ishullin e destinacionit. Ka të tjerë që prenotojnë nëpërmjet zyrave turistike në Shqipëri, ashtu sikurse ka një pjesë që prenotojnë direkt nga interneti”, tha Antonis Seretis.

Edhe pse u godit mjaft rëndë në fillimet e krizës së thellë dhjetëvjeçare të Greqisë, turizmi arriti të mbijetonte. Dhe jo vetëm kaq, por është bërë lokomotiva e vetme që e mban në lëvizje ekonominë greke. Të ardhurat nga turizmi përfaqësojnë rreth 12 % të prodhimit të përgjithshëm të brendshëm. Më shumë se gjysma e vendeve të punës në Greqi kanë lidhje direkte apo indirekte me sektorin e turizmit.

Elementët kryesorë të ofertës turistike të Greqisë janë deti dhe dielli. Por vitet e fundit janë bërë dhe mjaft investime, kryesisht në ndërtimin e hoteleve superluksozë. Vetëm për 2018-n investimet në fushën e turizmit e kaluan vlerën 5 miliardë euro. Megjithatë, në disa ishuj si Mykonos apo Santorini, mbipopullimi ka arritur nivele kritike, thotë biznesmeni Seretis. Kjo ka sjellë si rezultat që një numër i konsiderueshëm grekësh t’i kalojnë jashtë Greqisë pushimet e tyre. Por a mundet që kjo situatë të shfrytëzohet, me qëllim që një pjesë e turistëve të destinuar për Greqinë, të shkojë në vendet fqinje?

“Kam përshtypjen që po të bëhen fushatat e nevojshme publicitare edhe nga vendet fqinje, ka shumë mundësi që turistë të cilët vijnë nga larg, të vizitojnë edhe vendet fqinje. Sepse edhe vendet fqinje kanë zona interesante, ku turisti do të dëshironte të shkonte…” tha Seretis./ABC News Albania 24/7

hysajjj.jpg
G. P.09:59 | 23/06/2019

Kapiteni i kombëtares shqiptare, Elseid Hysaj, i dha fund beqarisë mbrëmjen e së shtunës. Në një ceremoni madhështore në kalanë e Rozafës në Shkodër, ai celebroi dashurinë me miss-in Fiorenza Lekstakaj.

Kanë qenë rreth 500 të ftuar, mes tyre personazhe VIP, por edhe lojtarë të tjerë të kombëtares shqiptare si Armando Sadiku, Bekim Balaj, Odise Roshi, Sokol Cikalleshi, Andi Lila etj.

Në disa video të publikuar nga këta të fundit, duket se atmosfera në dasmën e çiftit Hysaj ka qenë shumë e bukur dhe elektrizuese, ku nuk kanë munguar edhe motivet popullore shqiptare.

Mbrojtësi i Napolit, Elseid Hysaj dhe Fiorenza Lekstakaj janë prindër edhe të një djali të vogël./abcnews.al

policia-2.jpg
G. P.09:32 | 17/06/2019

Një e moshuar është mbytur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër në Vlorë. Sipas policisë, viktima kishte dalë herët në bregdet dhe ishin pushuesit ata që gjetën trupin e pajetë.

Autoambulanca ka shkuar me shpejtësi për t’i dhënë ndihmën gruas, por pa rezultat. Ajo është Shoha Q. 79 vjeçe banore e qytetit të Vlorës. Nuk dihen ende rrethanat e kësaj ngjarje, ndërsa po hetohet për zbardhjen e tyre./ABC News Albania 24/7

jeta.jpg
Sej rie11:30 | 12/06/2019

Drejtësia britanike ka dënuar më me shumë se 60-vjet burg 9 shqiptarë, pjesë e një bande që merrej me shitje e lëndës narkotike. Banda drejtohej nga Nelson Aliaj, i ndihmuar nga Ervis Dervishi, Izmir Basha dhe Alfred Gashi. Anëtarët e bandës ishin në dispozicion të banoreve për 24 orë, ku mjaftonte një telefona dhe ata menjëherë ishin pas derës së klientëve. Grupi e kryente shërbimin në formën e një call center-i dhe numri ku klientët bënin porosinë ishte ’24 / 7 ‘ në qytetin e Kentit.  Prokurori i çështjes Simon Taylor, ka hedhur akuza të forta ndaj shqiptarëve duke thënë lidhur me rastin: “Gjithmonë gjysmë grami, gjithnjë kokainë, gjithmonë 40 paundë, gjithmonë tregtarë shqiptarë dhe gjithmonë ‘Tunbridge Wells’. Sipas hetime ata kishin arritur të dorëzonin 1.500 porosi në një javë vetëm në Korrik të vitit të kaluar, ku fituan së paku 60.000 dollarë.  Më tej bëhet e ditur se porositë bëheshin gjithmonë nga i njëjtin qytet. Policia i kishte kapur në flagrancë anëtarët e grupit dhe ata ishin shprehur se po e blinin dhe nuk po  shisnin lëndën narkotike. Një anëtar i bandës ishte filmuar duke i hedhur para një këngëtareje në një klub nate, ndërsa një tjetër duke lëvizur me Range Rover  e tij. Kur u arrestuan, një nga burrat kishte një sasi të kokaine me vlerë prej 2,000 euro dhe një tjetër kishte një sasi kokaine me vlerë 8,000 euro./abcnews.al

Shqiptarët e dënuar janë:

Nelson Aliaj, 28 vjeç, u dënua me 15 vjet
Rigels Hadashaj, 20 vjeç, u dënua me 7 vjet
Izmir Basha, 24 vjeç, u dënua me 7 vjet
Ervis Dervishi, 23 vjeç u dënua me 6 vket e 9 muaj burg
Fatos Metalia, 24 vjeç u dënua me 4 vjet
Arsid Mataj, u dënua me 3 vjet burg
Arlind Palushi, 19 vjeç u dënua me 6 vjet e 9 muaj
Alfred Gashi, 19 vjeç u dënua me 6 vjet e 9 muaj
Marius Kuci, 24 vjeç u dënua me 4 vjet
IMG-20190611-WA0010.jpg
ent ela12:40 | 11/06/2019

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit bllokon në kufi dhe kthen mbrapa në Serbi mbi 20 tone lëngje frutash shumë pranë datës së skadimit, që nuk kishin siguri për konsumatorët.

Për të njëjtat shkaqe u kthye në kufi edhe një ngarkesë me pije energjike që vinte nga Rumania me vend origjine Austrinë.

AKU bllokoi gjithashtu në portin e Durrësit një ngarkesë prej 21 ton kripë, produkt me origjinë nga Gjermania i cili nuk përmbante në etiketë të dhënat kryesore, sidomos për jodin. Ky produkt gjithashtu u dergua ne vendin e origjines.

Të njëjtin urdhër dha Autoriteti Kombëtar i Ushqimit  edhe për një sasi 2,7 tone kripe që vinte nga Maqedonia e Veriut dhe kishte mangësi në dokumentacionin ligjor shoqërues./ABC News Albania 24/7

shi-ankara-933x445.jpg
ent ela22:44 | 09/06/2019

Rreth 2 orë reshje të dendura shiu kanë mjaftuar për të përmbytur shumë lagje në kryeqytetin turk, Ankara, pasditen e kësaj të diele.

Sipas agjencisë së lajmeve “DHA”, një grua ka humbur jetën nga përmbytjet. Dëmet materiale ndërkohë llogariten tepër të mëdha.

Qindra makina janë mbuluar nga uji në rrugë dhe garazhe. Uji i reshjeve të dendura të shiut ka vërshuar edhe në shumë dyqane, magazina e punishte duke shkaktuar dëme të shumta.

Banorë të shumtë janë përpjekur të largojnë makinat e tyre nga zonat me ujë duke i shtyrë. Të bllokuar në rrugë kanë mbetur edhe shumë autobusë të bashkisë.

berisha.jpg
nev ila10:12 | 03/06/2019

Përmes një statusi në rrjetet sociale, ish-kryeministri Berisha ka publikuar fotot e 2 të plagosurve gjatë protestës. Sipas Berishës ata janë qëlluar me qytën e revolverëve nga policë civilë, duke shkaktuar plagë të rënda në kokë e nofull. Më tej Berisha bën thirrje dhe paralajmëron kryeministrin Edi Rama dhe Ministrin e Brendshëm, se për këtë ngjarje do të mbajnë përgjegjësi personale.

  

Dhunë kriminale e narkogangsterëve të Edvin Krimit dhe Vasal Kimikut!

Kriminelë të narkopolicisë civile kanë goditur me qytë revolveri dhe shkaktuar plage të rënda në kokë, në hundë, në nofull dhe trup protestuesve paqësor Ymer Çela dhe djalit të tij Erjon Çela.

Duke dënuar me ashpërsinë më të madhe këto akte brutale të gangsterëve të narkoshtetit, i them Edvin Krimit dhe Vasal Kimikut do të mbani personalisht përgjegjësi për këto krime të shëmtuara”. sb

Gjatë protestës së djeshme u shënuan akte dhune duke lënë një bilanc prej 13 të plagosurish nga anët e policisë dhe protestuesve./abcnews.al

kamioni-3.jpg
nev ila13:07 | 02/06/2019

Një kamion ka dalë nga rruga në aksin rrugor Levan-Fier dhe drejtuesi i mjetit ka mbetur i plagosur.

Aksidenti ka ndodhur paraditen e sotme në vendin e quajtur “Kthesa e Levanit”.

50 vjeçari që u lëndua është dërguar në spitalin rajonal të Fierit dhe sipas mjekëve nuk paraqet rrezik për jetën.

Një grup hetimor po punon për sqarimin e rrethanave të aksidentit./ABC News Albania 24/7

posta-kufitare-peshkepi-1280x682.jpg
nev ila11:50 | 02/06/2019

Kanë kaluar 25 vjet nga Masakra e Peshkëpisë, por autoritetet shqiptare anjëherë nuk kanë arritur të gjejnë dhe ndëshkojnë autorët e këtij krimi të rëndë të regjistruar më 10 prill 1994 në rrethin e Gjirokastrës, fare pranë kufirit me Greqinë.

Abc News ka siguruar raportin e plotë të policisë së Gjirokastrës të përpiluar menjëherë pas ngjarjes. Ky raport, i dërguar në Ministrinë e Brendshme në Tiranë, përbën një përshkrimin më të hollësishëm të kësaj ngjarjeje krahasuar me versionet e njohura deri tani. Po kështu aty sqarohet se disa nga agresorët flisnin shqip. Kjo ngjarje u pasua edhe nga një tjetër e mbetur në tentativë.

Autoritetet greke kishin ndaluar më 18 mars të vitit 1995, 7 të dyshuar si autorë të masakrës së Peshkëpisë. Ata sapo kishin dështuar në një tjetër sulm terrorist ndaj kufirit shqiptar. Gjatë kontrollit të ushtruar ndaj të ndaluarve, u gjetën edhe armët e municionet e rrëmbyera në Postën Kufitare të Peshkëpisë.

Të ndaluarit e komandës së ashtuquajtur “Pirro i Parë”, ishin:

Jorgos Anastasulis, 34 vjeç, shtetas grek, oficer, Apostolos Karvelas, 26 vjeç, shtetas grek (ish-polic rrugor), Marios Kutula, 25 vjeç, qytetar shqiptar, Fredi Beleri, qytetar shqiptar, 23 vjeç, (i cili përdor disa emra si Dionisios dhe Foti), Jorgo Kristo, 26 vjeç, Jorgo Papa, 30 vjeç, të gjithë këta janë nga Himara, Harallamb Papa, 21 vjeç, nga Krioneri i Gjirokastrës.

Edhe pse armët e gjetura ishin ato të vjedhura në Peshkëpi, Gjykata në Athinë vendosi se këto nuk ishin prova të mjaftueshme dhe të gjithë u liruan.

Fredi Beleri i dyshuar si pjesëmarrës në masakrën e Peshkëpisë, u shfaq në Himarë në vitin 2015, si kryetar i Omonia dhe njëkohësisht kandidoi për Kryetar Bashkie duke humbur përballë Gjergji Goros së PS. Beleri serish do të kandidonte në zgjedhjet e 30 qershorit, por Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka refuzuar kandidimin e tij si kandidat i pavarur për Bashkinë e Himarës. KQZ ka bërë me dije se gjatë verifikimit, ka konstatuar shkelje në formularin e dekriminalizimit, pasi Fredi Beleri është dënuar me 3 vjet heqje lirie në vitin 2016, për urrejtje nacionaliste dhe nuk ka kryer burg.

Por drejtësia shqiptare ndërkohë me sa duket ka siguruar prova që e lidhin Belerin me masakrën, duke e marrë në pyetje për të paktën 3 herë në një hark të shkurtër kohor. Më poshtë raporti i plotë i dërguar në Tiranë në datën 11 Prill të vitit 1994.

“Në 10.04.1994 ora 2.30 6-7 persona të paidentifikuar të veshur me uniformë ushtarake Greke (laramane), të maskuar me maska, kanë hyrë nga toka greke, nëpërmjet grykës së Bogazit në tokën shqiptare në postën kufitare të Peshkëpisë. Aty në mënyrë të befasishme kanë goditur me armë automatike tip “shutgan” rojën e jashtme të postës ushtar Arsen Llazar Gjini vjeç 20, nga fshati Seman Fier, duke i shkaktuar atij vdekjen e menjëhershme. Më pas kanë kapur rojën e derës së hyrjes së postës, i cili së bashku me rojën e jashtme e kryenin shërbimin pa municion, e janë futur në ambientet e postës. Dy prej tyre kanë hyrë në dhomën ku flinin oficerët e postës, Qemal Stroka e Siat Selfo, të cilët i kanë nxjerrë të lidhur. Një person tjetër prej tyre ka hyrë në dhomën e Komandantit të postës Fatmir Sali Shehu vjeç 34, lindur në Qesarat të Tepelenës e banues në Gjirokastër duke e nxjerrë në korridor e aty e kanë goditur me automatik, duke i shkaktuar plagë në gjoks e krahun e majtë e për rrjedhojë gjeti vdekjen. Pas këtyre veprimeve kanë hyrë në fjetoren e ushtarëve duke goditur me automatik në muret e tavanit të saj. Kanë sjellë aty trupin e ushtarit të vrarë me automatik dhe kanë goditur dhe plagosur edhe 3 ushtarë të tjerë, që janë jashtë rrezikut, duke ju thënë se po të lëvizni do ta pësoni si ai dhe këtë e bëjmë për “Vorio Epirin” të cilën nuk e kemi harruar. Kanë kërkuar të dinë se ku është depoja e armatimit por ushtarët nuk e kanë treguar atë. Gjatë kësaj kohe kanë kontrolluar dhe kanë marrë 16 automatikë, 2 pistoleta në kasafortën e fjetinës duke i këputur drynat. Pasi kanë lidhur me pranga të markës “Taivan” oficerin Qemal Sulo Stroka e kanë marrë me vete duke u thënë ushtarëve që ky është i vdekur, prandaj ju mos lëvizni. Pasi e kanë marrë me vete janë larguar në drejtim të kufirit nga gryka e Bugazit. Afër kufirit rreth 200 m larg piramidës 24, e kanë lënë oficerin Qemal Stroka të lidhur me pranga duke i thënë që të kthehet në postë dhe për çdo minoritar do të paguani 10 nga ju dhe kanë ikur në tokën greke. Veprimet e para hetimore u bënë me grup hetuesish të policisë hetimore. Gjatë kqyrjes së vendit të ngjarjes u gjetën gëzhoja e automatikut “shutgan” me të cilat kishin qëlluar. Në rrugën e kthimit për në tokën greke u gjetën disa pajime ushtarake si, çanta shpine, dritë dore të prodhimit amerikan. Nga veprimet para hetimore u provua se disa persona të paidentifikuar nga ata, flisnin vetëm greqishte të pastër, njëri fliste shqipe të çalë me theks minoritar dhe tjetri shqipe të pastër me dialekt të jugut. Nga policia hetimore u ndaluan për shpërdorim detyre, për mos marrjen e masave për kryerjen e rregullt të shërbimit, e organizimin e punës për ndjekjen e mos kapjen e këtij grupi terrorist, n/ oficerët e postës kufitare të Peshkëpisë si më poshtë:

Qemal Sulo Stroka 30 vjeç banues në Peshkëpi, n/oficer në këtë postë, instruktor qeni me kombësi e shtetësi shqiptare,

Siat Felek Selfo vjeç 42, banues në Peshkëpi, n/oficer magazinier,

Oficer Arjan Reiz Guma vjeç 39, banues në Gjirokastër, komandant i qendrës së stërvitjes, për arsye se ka urdhëruar të kryhet shërbimi pa municion në postë.

Ndalimet i bën inspektori i policisë hetimore Ilirjan Delilaj dhe Denarl Alikaj. Materialet prokurorisë“./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono