Foto galeri

Banda-e-shqiptareve-ne-gjermani.jpg
Sej rie16:44 | 30/04/2019

Pesë shqiparë të cilët akuzohet se ishin pjesë e një bande që trafikonde drogë nga Ekuadori në Gjemani, kanë dalë sot para autoriteteve gjermane.

Ata thuhet se kontrabanduan 1.8 ton kokainë të fsheur në arkat e babaneve për në Gjermani. Kjo bandë supozohesi si është grupi më i madh narkotik në historinë e krimit gjerman! Në Prill të vitit 2018, banda u kap.

Dashamir N. dhe Alberto K.

Por sot 5 shqiptarët kanë dalë përpara gjykatës në Landshut. Karteli duhet të përgjigjet për trafikun e drogës.

Sipas medias gjermane Bild të ndaluarit janë Emiljan H. 38-vjeç, Klajdi D. 25-vjeç, Dashamir N. 34-vjeç, Dario L. 22-vjeç dhe Alberto K. 40-vjeç.

Ata e kishin marrë lëndën narkotike nga Ekuadori duke e lënë atë në Portin e Hamburgut për ta shpërndarë në kampet e maturimit në të gjithë Gjermaninë. Pastaj ata do e merrnin drogën dhe do e dërgonin në Holandë.

Dario L.

Por duket se ka qenë një gafë e bërë nga ana e anëtarëve të bandës ku kutia e bananave bashkë më lëndën narkotike kishte përfunur në një supermarketeve bavarez.

Me të pikasur rastin deri në 500 hetues ndoqën gjurmët e mafias shqiptare, kamerat e sigurisë dhe të gjitha lëvizjet e saj.

Emiljan H

Falë hetimit, agjentët gjetën selinë e dyshuar të bandës, dhe kjo ishte banesa e Dario L. në Hamburg. Organizatori kryesor thuhet se ka qenë Alberto K, shqiptari i cili kishte 15 identitete false. Policia gjermane kishte vëzhguar bandën dhe kishte parë edhe takimet që ata zhvillonin nëpër kafene, ku më në fund e sulmoi në Prill të vitit 2018.

Klajdi D

Këtë të martë Prokuroria ka lexuar të gjitha akuzat. Dëshmita dhe deklarata priten të jepen më 7 Maj. Ndërsa procesi përfundimtar ndaj bandës së shqiptarëve pritet të mbyllet në Qershor./abcnews.al

Ilo-Kovi-2.jpg
nev ila19:30 | 28/04/2019

Pak ditë më parë, më 15 prill, ishte 107 vjetori i mbytjes së anijes së famshme, “Titanik”. Kohë pas kohe gazetarë e publikues të ndryshëm shqiptarë kanë pretenduar se në këtë anije ka pasur edhe bashkëatdhetarë të tyre. Kjo ka ndoshur për shkakun se në listat e publikuara të pasagjerëve, të pranishëm në anije natën e tragjedisë, ka disa emra që tingëllojnë si shqiptarë. Në fakt janë emrat e disa pasagjerëve muslimanë, pothuaj të njëjtë me emrat që përdorin edhe shqiptarët me prejardhje muslimane.

 

 

Duhet marrë parasysh fakti se në prill të vitit 1912 Shqipëria ishte ende nën Perandorinë Osmane dhe se shqiptari apo shqiptarët e pranishëm mund të jenë regjistruar si turq. Po kështu duhet marrë parasysh edhe fakti tjetër se, në këto kohëra, shumë shqiptarë, pas mbërritjes në Shtetet e Bashkuara, e ndërronin emrin, ose e përshtasnin që të tingëllonte si amerikan.

Kështu që, nuk është çudi që, nëse ka pasur ndonjë shqiptar të pranishëm në “Titanik”, ai pas tragjedisë e zbritjes në Amerikë, të ketë shqiptuar emrin e vet të ngjashëm apo të ndryshëm nga ai që kishte.

Gjithsesi historia më bindëse është ajo e pranisë në anijen e famshme të një shqiptari të quajtur Ilo Kovi (Deti), me origjinë nga Vithkuqi i Korçës. Historia rrënjët më të forta i ka në ato që vetë familjarët e këtij personazhi provojnë dhe rrëfejnë, por edhe ato që të tjerë njerëz, të cilët e kanë njohur, kanë dëshmuar në kohë të ndryshme.

Për herë të parë historinë e shqiptarit të “Titakikut” e ka shkruar në vitin 1992, pas një pune disaditore në Korçë, Kristaq Laka, ish-kryeredaktori i gazetës “Pasqyra”. Ai nisi të grumbullonte të dhëna për këtë temë, pasi krejt rastësisht në Korçë, në shtëpinë ku kishte bujtur si mik, dëgjoi një grua të moshuar të qante teksa shihte një nga filmat artistikë që kishite në qendër historinë e “Titanik”.

Plaka e shtëpisë, duke ndjekur filmin, shqiptonte herë pas here: “I shkreti Ilo… I shkreti Ilo!”. Gazetari zbuloi se plaka ishte e afërme e Ilo Kovit, emigrantit shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që kishte kaluar një aventurë të dhimbshme në anijen “Titanik”. Por gazetari Kristaq Laka nuk do të ishte i vetmi që do të përpiqej të zbulonte këtë histori.

Në vitin 1999 në gazetën “Shekulli” është botuar një shkrim i Kujtim Boriçit për të njëjtën temë, ndërsa para 4 vitesh një temë e tillë ka zënë vend edhe në faqet e “Gazeta Shqiptare”. Në të gjitha rastet askush nuk pati fatin të gjente një fotografi të protagonistit Ilo Kovi. Ndërkohë që edhe pjesët e shkruara, përjashtuar variantin e Kristaq Lakës, ishin rrëfime të personave që nuk ishin lidhje familjare të Ilo Kovit, e që dinin pak hollësi të së vërtetës.

Vetëm në vitin 2005 “Gazeta Shqiptare” (autor Ferdinand Dervishi), arriti të gjente historinë e plotë të Ilo Kovit (Deti), treguar nga i biri Dhimitër Deti, që banonte në Korçë. Sipas të birit, Ilo kishte qenë në Angli në dasmën e një miku të ngushtë, përpara se të imbarkohej në anijen “Titanik”, me qëllim që të kthehej në Boston, ku jetonte dhe punonte.

Ilo Kovi mendohet se ka qenë pasagjer i klasit të tretë, por nuk dihet se me çfarë gjenealitetesh është regjistruar. Ajo që dihet është se në momentet që anija po mbytej, ai është hedhur në një varkë të mbushur me gra, duke shkaktuar zemërimin e marinarëve, të cilët e kanë goditur mizorisht me lopata. Për shkak të këtyre goditjeve Ilo Kovi, pas mbërritjes në vitin 1915 në Korçë, detyrohet të presë të dyja këmbët e gangrenizuara.

Ilo Kovin në zonën e Korçës e njihnin të gjithë, bashkë me historinë e tij të dhimshme. Porse në këtë periudhë historia e anijes “Titanik” nuk ishte aspak e famshme. Ajo ishte thjesht një tragjedi e zakonshme njerëzore. Duhet veçuar se historia e ”Titanikut” erdhi në vëmendjen e njerëzimit më së shumti në kohë moderne, me lindjen e kimenasë dhe realizimin e një numri të madh filmash artistikë me këtë temë./abcnews.al

21259_selanik-metro-tac-1280x800.jpeg
Sej rie11:07 | 24/04/2019

Gjatë ndërtimit të një rrjeti metroje nën qytetin grek të Selanikut është zbuluar një thesar i jashtëzakonshëm. Media greke “greekcitytimes.com” shkruan se gjatë punimeve janë gjetur objekte të lashta, si kurora ari, unaza dhe statuja të perëndeshës Afërditë.

Sipas njoftimeve të ndryshme të mediave,  procesi i punimeve në metro është vonuar për shkak të numrit të madh të objekteve të gjetura në rrugët e qytetit të Greqisë.

Arkeologët kanë zbuluar më shumë se 300,000 artefakte, nga monedha, stoli, statujë mermeri, amfora, llampa vaji dhe vazo parfumi. Objektet janë gjetur në atë që do të ishte qendra e lulëzuar tregtare e qytetit të lashtë, që ishte rajoni i dytë më i rëndësishëm në Perandorinë Bizantine pas Kostandinopojës.

Më shumë se 5.000 varre u zbuluan, disa prej tyre përmbajnë kurora të arta. “Gërmimet janë projekti më i madh arkeologjik i viteve të fundit në Greqi”, tha Yannis Mylopoulos, kryetari i Attiko Metro, kompania që ndërtoi rrjetin, për The Telegraph.

“Cilësia dhe sasia e gjetjeve është me të vërtetë mbresëlënëse. Ata zbulojnë vazhdimësinë e historisë së Selanikut dhe të Maqedonisë.  Janë gjetur edhe disa statuja të perëndeshës Afërditë që datojnë që nga shekulli i IV deri në shekullin e X-të, dhe tregojnë se Selaniku shërbeu si një bastion i fuqishëm i feve të vjetra deri në antikitetin e vonë”, – vuri në dukje Prof. Adam-Veleni.

Stacioni i Hagia Sophia, i quajtur sipas kishës bizantine të qytetit, gjithashtu do të shfaqë një ekspozitë të përhershme të zbulimeve arkeologjike, që janë gjetur gjatë punimeve. Pjesa tjetër e gjetjeve nga gërmimi i metrosë do të shfaqen në muze të ndryshme në të gjithë qytetin./abcnews.al

makine-me-tritol-933x445.jpg
nev ila16:20 | 22/04/2019

Një sasi lënde plasëse shpërtheu gjatë natës në një makinë të parkuar në oborrin e shtëpisë në Tiranë.

Në një njoftim të policisë thuhet se ngjarja ndodhi “rreth orës 04:00 të mëngjesit, në Yrshek, në oborrin e banesës, në pjesën e pasme të mjetit në pronësi të L. Ç.”.

Nuk dihen ende shkaqet e vendosjes së kësaj lënde plasëse, ndërsa shërbimet e policisë po punojnë për identifikimin dhe kapjen e autorit./abcnews.al

Georges-Simenon.jpg
nev ila09:09 | 20/04/2019

Një trafikant droge shqiptar, i mbërritur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, arrestohet në Francën e vitit 1940… Shkrimtari i madh belg, Zhorzh Simenon (Georges Simenon), njohur më së shumti si babai i “Komisarit Megre”, një ndërkohë të jetës së vet ja ka kushtuar shkrimit të një novele që ka në qendër shqiptarët. Shkrimtari që njihet për subjektet policeske, vendos në qytetin bregdetar francez Sherburg (Cherbourg)., para gati 80 vjetësh, një histori të habitshme; dy pleq të vetmuar shqiptarë, që presin në port shfaqjen e djalit të vetëm, që jetonte në Shtetet e Bashkuara. Por kur djali mbërrin, policia e arreston si trafikant heroine…

(Më poshtë përkthimi i plotë i shkrimit nga frëngjishtja)

Dy pleqtë, ai si skërfyell dhe ajo, e shkurtër dhe e shëndoshë, mbërritën në Sherburg me tren, sigurisht me bileta të klasit të tretë. U vendosën në hotelin “Dy kontinentet”. Kishin më shumë bagazhe, sesa dhjetë udhëtarë të marrë së bashku. Bagazhe të varfra, trasta, valixhe të vjetra me lëkurë cjapi, pa harruar edhe një copë të madhe proshutë derri, që e varën menjëherë diku në dhomë.

Të gjitha përpjekjet për të kuptuar gjuhën e tyre rezultuan boshe. Madje, edhe pasaportat e tyre të lerosura lexoheshin me mjaft vështirësi. Më në fund, u arrit të zbulohej se ata ishin shqiptarë. Jarko, një jugosllav i punësuar si zhytës, bisedoi gjatë me ta. Por, a mori vesh ndonjë fjalë që dilte nga goja e tyre? E gjitha që mund të thoshte ai dhe kuptohej lehtësisht se ia mbyste kot, ishte fakti se ata prisnin dikë. Djalin e tyre? Do të mbërrinte nga Nju Jorku me tragetin “Ile-de-France”.

Për momentin, ata ishin të vetmuar dhe nuk kishin ndonjë njeri që të përkujdesej për ta. Dhe kështu, për tri javë rresht, sapo zbardhte drita, ata shkonin në port për të pritur një traget, herë gjerman, herë italian. Më pas ktheheshin në hotel duke njoftuar, sigurisht me shenja të dëshpëruara mohuese, se personi që prisnin, edhe atë radhë nuk mbërriti. Pjesën tjetër të ditës, gruaja e kalonte e zhytur në kolltukun e hollit të hotelit, ndërsa burri digjte një duhan me aromë të çuditshme në llullën e tij të gjatë e të skalitur.

Meqë çifti i pleqve nuk kishte paguar ende asnjë nga faturat e fjetjes dhe të ushqimit, pronarët e hotelit i kërkuan ndihmë policisë. Komisarit iu desh t’i shfletonte pasaportat kushedi sesa herë, por në fund nuk kuptoi asgjë. Dhe meqë në Sherburg nuk ka konsullatë të Shqipërisë, të gjithëve u vajti mendja t’i kërkonin ndihmë kapitenit Rej, një marinari tashmë në pension, por që e hiqte veten se merrte vesh nga të gjitha gjuhët e Ballkanit.

Kur erdhi ky, plaku hapi një portofol të lashtë me kënde prej bakri dhe nxori një copë letër. Ishte një çek dhjetë mijë dollarësh, shoqëruar edhe me një letër të djalit të tyre, Gjon Fulki. U kishte shkruar prindërve të tij që nga Nju Jorku, ku jetonte dhe ku kishte bërë para të madhe. Çekun ua kishte dërguar prindërve të tij, për t’u mundësuar udhëtimin dhe qëndrimin në Sherburg. Aty, ai do të vinte për t’i takuar dhe për t’i marrë në Amerikë, ku u kishte blerë një shtëpi në mal, që ata të kalonin pensionin si zotërinj. Por në bankë, drejtori i tha troç shqiptarit plak, se nuk mund ta pranonte çekun e Nju Jorkut. Djali i tij kishte harruar të kryente një formalitet të vogël. Mungonte një hollësi. Jarko i shoqëroi dy pleqtë në hotel.

Për të mos rrezikuar humbjen e gjithçkaje, pronarët pranuan që t’i mbanin edhe një natë tjetër. Fundja, nesër do të mbërrinte trageti “Paris”. Dhe nëse djali i tyre nuk do të ishte edhe aty, çiftit plak do t’u jepnin duart.

Të nesërmen, të dy pleqtë vrapuan për në mol. Në bordin e “Paris-it”, personeli i shërbimit ndodhej në lëvizje të pandërprerë dhe disa zotërinj vendosnin vula, që u jepnin udhëtarëve të drejtën për të zbritur në tokë. Papritmas u dëgjuan britma gëzimi nga të dy palët. Hamalli i hotelit “Dy kontinentet” fërkoi sytë nga habia. Të dy pleqtë, fare pranë urëzës së tragetit, kërcenin pupthi në një delir të vërtetë.

Makthi mori fund! Gjoni mbërriti! Një Gjon me pamje të jashtëzakonshme: fytyrëzbehtë, qimezi dhe i veshur “shik”. Ua la në dorë pasaportën dy burrave që shkëmbyen aty për aty shikimet dhe i kërkuan që të priste një çast. Më pas, e ftuan që të shkonte në barin e tragetit, ku e prisnin dy burra të tjerë, të cilët i bënë të ditur se ishte i arrestuar.

Tek zbriste nga trageti, Gjoni ishte me pranga në duar. Të shoqëruar nga dy burrat e drejtuan te një veturë. U dëgjua zhurma e derës që mbyllej dhe vetura u nis. Të dy pleqtë u kthyen në hotel, ku pak më vonë mbërriti numri i ri i “Farit të Sherburit”. Në faqe të parë, fotografia e Gjonit dhe një titull i madh anonçues: “Një gjah i bollshëm”.

Në artikull saktësohej se policia kishte mundur të arrestonte një ndër trafikantët kryesorë të heroinës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Pronarja e “Dy kontinenteve” urdhëroi hamallin që t’i nxirrte në rrugë bagazhet e dy pleqve. Por burrit të saj filloi t’i punojë mendja. “Një trafikant heroine… Këta tipa kanë mbrojtje dhe mbështetje lart… Edhe çeku dhjetë mijë dollarë ishte sigurisht i saktë… Xhanëm shpenzimet e këtyre dy pleqve nuk janë dhe aq të mëdha…”. Një buzëqeshje u përvijua në buzët e tij.

Ndërkohë dy pleqtë ndodheshin tashmë në trotuar dhe nuk po e kuptonin se ç’lajm tjetër të hidhur po vinte t’u kumtonte pronari. Ky i fundit u kërkoi ndjesë dhe i luti që të riktheheshin në hotel. “Ishte thjesht një keqkuptim”. E shoqëroi çiftin e pleqve në sallën e ngrënies, e cila po bëhej gati të mbyllej. Që nga aty i briti gruas së tij:

-Zhermenë! Shtro tryezën për Zotin dhe Zonjën Fulki!…

Botuar më 16 maj 1940, në faqen 8, të numrit 601 të së përjavshmes pariziene “Gringoire”./abcnews.al

 

 

syria.jpg
nev ila13:03 | 18/04/2019

Balkan Insight ka identifikuar të paktën 85 fëmijë të lindur nga gratë me kombësi shqiptare që janë nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut të cilët, ndodhen në një kamp, të drejtuar nga kurdët në Siri, nën kontrollin e shtetit islamik.

Lavdrim Muhaxheri, një luftëtar i njohur i Shtetit Islamik nga Kosova, i cili e deklaroi veten si komandant i shqiptarëve që luftonin për grupin militant në Siri dhe Irak, u shpall i vdekur në mes të vitit 2017.

Sipas investigimit të Balkan Insight, fëmijët e tij të lindur në Siri nga martesa me një grua shqiptare nga Tirana, po jetojnë në një kamp të drejtuar nga kurdët, në Veri-lindje të Sirisë.

Të dy fëmijët e Muhaxherit, gjenden në mesin e gjithsej 85 fëmijëve, në kampin ‘Al Hol’ të grave me etni shqiptare të cilat janë nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia Veriore. Ato janë identifikuar nga Balkan Insight.

Sipas listave emërore që ka siguruar Balkan Insight, të paktën 27 prej këtyre fëmijëve kanë lindur në Siri. Shumë prej tyre kanë humbur të paktën një prind. Ndërsa tre fëmijë të lindur nga një grua kosovare raportohet se kanë vdekur bashkë me nënën e tyre.

Aktualisht, një grup prej 108 gra dhe fëmijë nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut, duan të kthehen në Ballkan nga kampi “Al Hol”. Ndërkohë ekzistojnë edhe një numër tjetër më i vogël, i familjeve me etni shqiptare, në dy kampe të tjera në Siri.

Sipas një studimi të vitit 2017 nga Qendra Soufan me seli në Nju Jork, (një organizëm hulumtues i përqendruar në sigurinë globale), rreth 90 persona që ishin nga Shqipëria, 138 nga Kosova dhe rreth 140 nga Maqedonia Veriore, ndodheshin ende në Shtetin Islamik.

Kalifati mund të jetë rrëzuar, por rruga e shtëpisë për këto gra dhe fëmijë duket më e ndërlikuar sesa mund ta kishin imagjinuar. Autoritetet në të tre vendet e Ballkanit, nuk kanë ende një plan, se si këta persona të mund të riatdhesohen.

Kampi “Al Hol” ndodhet në provincën siriane të el-Hasakah. Sipas Kombeve të Bashkuara, aktualisht ka rreth 73,000 njerëz të strehuar aty.

Sipas Zyrës së OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare, rreth 65 % e njerëzve në kamp, janë fëmijë nën moshën 18 vjeç. Rreth 27 % e totalit janë gra.

Refugjatët e zhvendosur brenda vendit dhe refugjatët irakianë përbëjnë shumicën e madhe, por 15 % e tyre janë nga të ashtuquajturat shtetas të vendeve të treta.

Kosova – Gjithsej 48 – 38 fëmijë dhe 10 gra (Të paktën 14 fëmijë kanë lindur në Siri)

Shqipëria – Gjithsej 52 – 41 fëmijë dhe 11 gra (Trembëdhjetë fëmijë kanë lindur në Siri)

Maqedonia Veriore – Gjithsej 8 – gjashtë fëmijë dhe dy gra

Gjithsej – 108 njerëz nga të 3 vendet

Shumë nga gratë shqiptare dhe fëmijët e tyre janë të dëshpëruar për t’u kthyer në shtëpi.

Ata na kanë nën mbikëqyrje dhe jemi të rrethuar nga tela dhe ushtarë. Nuk mund të flas shpesh, por ju lutemi flisni me shtetin tonë që të vijnë dhe të na marrin “, dëgjohet një fëmijë duke qarë, në një incizim audio të dëgjuar nga Balkan Insight ndërsa i tregon një të afërmi në Shqipëri.

Elodie Schindler, një zëdhënëse për Evropën dhe Azinë Qendrore në Komitetin Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq, ICRC, tha se gratë dhe fëmijët në kampe kërkonin mbrojtje të veçantë.

Shindler tha se shumë fëmijë ishin pa shtetësi zyrtare, nuk kishin qasje në shkollim dhe ishin të prekshëm nga abuzimet dhe sëmundjet.

Fëmijët në këtë histori meritojnë humanizmin tonë, jo urrejtjen tonë. Këta fëmijë janë viktima që nuk duhet të ndëshkohen për mëkatet e prindërve të tyre … Shumë prej tyre nuk kanë ushqim të mjaftueshëm. Ata duhet të trajtohen më mirë “, tha Schindler për Balkan Insight.

Balkan Insight i kërkoi Ministrive të Brendshme të Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë Veriore nëse ata kishin identifikuar dhe kontaktuar qytetarët e tyre në këto kampe, por Ministria e Brendshme shqiptare nuk u përgjigj. Kosova nuk pranoi të komentojë, ndërsa Ministria e Brendshme e Maqedonisë Veriore tha se kishte identifikuar 4 gra maqedonase dhe shtatë fëmijët e tyre.

“Ata kanë vendosur kontakte me qëllim të marrjes së dokumenteve dhe lehtësimin e transportit nga Siria në Maqedoninë Veriore“, tha një zëdhënës i ministrisë.

Kjo ministri tha se nuk kishte juridiksion për të lehtësuar kthimin e tyre nga Siria dhe nuk specifikoi nëse ndonjë institucion tjetër shtetëror po merrej me çështjen.

Ai tha se që nga fillimi i konfliktit, në vitin 2011, rreth 80 shtetas maqedonas që ishin pjesë e shtetit islamik ishin kthyer në shtëpi, duke përfshirë një grua dhe një fëmijë.

Në Kosovë, Bedri Elezi, Drejtor i Studimeve të Sigurisë në Institutin e Kosovës për Studime Ndërkombëtare, tha se vendi e kishte lënë pas dore këtë çështje.

Elezi tha për Balkan Insight, se në shtator 2017, Instituti i tij kontaktoi me gjashtë gra dhe 21 fëmijë në Siri, të cilët dëshironin të ktheheshin në Kosovë, por se nuk ishte në gjendje të lehtësonte një marrëveshje me autoritetet e Kosovës për t’i kthyer ata.

Grupi qëndroi për një muaj pranë kufirit turk, duke pritur miratimin e autoriteteve të Kosovës për t’u kthyer, ne kontaktuam me ministrin e jashtëm, zyrën e kryeministrit, presidentin, kryetarin e parlamentit, por ata nuk arritën një zgjidhje,” tha ai.

KNKK, tha Schindler, inkurajon shtetet për të balancuar çështjet e sigurisë dhe llogaridhënies me nevojën për t’i trajtuar njerëzit në mënyrë humane.

Vendet e origjinës nuk mund të kthejnë shpinën“, tha ajo. Përktheu nga Balkan Insight, Abc News.

notre-dame-10-1280x853.jpg
nev ila10:05 | 17/04/2019

Përkrahësit e ISIS kanë festuar për shkatërrimin nga zjarri të katedrales 850 vjeçare, Notre Dame, vetëm disa ditë përpara Pashkëve. Ata e kanë quajtur zjarrin shkatërrues, si “Hakmarrje dhe ndëshkim”, raportojnë ekspertët e inteligjencës së anti-terrorit sipas të  përditshmes Daily Mail.

Sipas Ekspertëve të Studimit të Analizës së Terrorizmit, një poster i katedrales së përfshirë nga flakët u shfaq në internet shoqëruar me fjalët “Ditën e mirë“.

Ky poster, sipas ekspertëve, është  krijuar nga grupi i Al-Muntasir i lidhur me ISIS.

Në poster thuhet:

Ndërtimi i saj filloi në vitin 1163 dhe përfundoi në 1345. Është koha për t’i thënë lamtumirë, oratorisë tuaj politeiste”.

Zyra e prokurorit të Parisit ka përjashtuar për momentin, pistën e hetimit të zjarrvënies së qëllimshme apo trajtimin e çështjes si akt terrorist dhe thotë se, po e trajtojnë shkakun e zjarrit në Notre Dame, si një aksident.

Kjo nuk është hera e parë që organizata mediatike Al-Munatsir ka festuar për sulmet terroriste që kanë tronditur Francën përgjatë ketyre viteve./abcnews.al

12308694-6925015-image-a-62_1555351688856.jpg
Sej rie20:38 | 15/04/2019

Një zjarr i fuqishëm ka përfshirë njërën prej katedraleve më emblematike në botë, atë Notre Dam në Paris. Zjarri ka përfshirë pjesën e çatisë së katedrales së famshme që gjendet në zemër të kryeqytetit francez. Sipas zëdhënësit të Notre Dam, zjarri ka rënë rreth orës 18.50 dhe ende nuk është shuar. Në vendngjarje kanë shkuar forca të shumta zjarrfikëse, ndërkohë që mediat franceze raportojnë për një perimetër të gjerë sigurie. Zjarri është i dukshëm në çatinë e objektit dhe ai dyshohet se ka lidhje me punën që po bëhej për rikonstruksionin e ndërtesës, e cila rezulton të jetë një ndër më të vizituarat në Evropë me rreth 13 milion turistë që e vizitojnë çdo vit./abcnews.al

VENEZUELE-VIKTIMA-SANKSIONE.mpg_snapshot_00.33-1280x671.jpg
nev ila12:37 | 15/04/2019

Zyrtarët e lartë të SHBA dhe Amerikës Latine, kanë patur një takim Top-Sekret në Washington DC, ku kanë diskutuar ndërhyrjen ushtarake në Venezuelë, raporton e përditshmja Russia Today, e cila i është referuar një shkrimi investigativ të “The Grayzone”.

Sulmi ushtarak amerikan në Venezuelë u shqyrtua nga Këshilltarët e Trump dhe zyrtarët e Amerikës Latine në një takimin privat të DC. Larg nga syri i publikut, Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS) organizoi një takim të nivelit të lartë, jashtë axhendës, për të diskutuar mundësinë e ndërhyrjes ushtarake amerikane kundër Venezuelës. Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS) në Washington DC, organizoi një tryezë të rrumbullakët private më 10 prill, të cilën e quajti “Vlerësimi i Përdorimit të Forcës Ushtarake në Venezuelë“, shkruhet në artikull.

Një listë e pjesëmarrësish në “takimin” e përfolur, iu ofrua “The Grayzone”, një e përditshme dedikuar gazetarisë investigative,  ku dy pjesëmarrës nga lista, sipas “The Grayzone”, konfirmuan se takimi është zhvilluar. Megjithatë, sipas të përditshmes, ata refuzuan të japin detaje të mëtejshme nga ky takim.

Në mesin e afro 40 figurave, për të diskutuar aksionet ushtarake të mundshme të SHBA kundër Caracas, ishin disa nga këshilltarët më me ndikim në politikën e Presidentit Donald Trump në Venezuelë. Ata përfshinin Departamentin e tanishëm dhe të mëparshëm të Shtetit, Këshillin Kombëtar të Inteligjencës dhe zyrtarët e Këshillit Kombëtar të Sigurisë, së bashku me admiralin Kurt Tidd, i cili deri në nëntor të vitit të kaluar, ka qenë komandanti i Marinës Ushtarake Amerikane në jug të saj. Gjithashtu pjesëmarrës në këtë takim kanë qenë edhe zyrtarë të lartë nga ambasadat kolumbiane dhe braziliane, si gjenerali kolumbian Juan Pablo Amaya, si dhe përfaqësues të lartë të DC nga qeveria hije e grushtit të shtetit të Venezuelës, Juan Guaido”, raportohet në këtë shkrim.

Venezuela prej disa kohësh ndodhet në krizë politike, ku edhe pas zgjedhjeve të mbajtura kriza është thelluar edhe më tej./abcnews.al

 

nikola-gaon.jpg
G. P.18:18 | 06/04/2019

Këshilli i bashkëpunimit rajonal ka nisur projektin për të krijuar zhvillimin e turizmit në 8 vende te rajonit. Menaxheri i projektit, Nikola Gaon, i cili ka nisur zhvillimin e projektit edhe në Tiranë thotë se synimi kryesor është lidhja e këtyre vendeve përmes trashëgimisë kulturore.

Sllovenia, Kroacia, Bosnje Hercegovina, Shqipëria, Maqedonia, Kosova, Mali i Zi dhe Serbia janë 8 vendet që përfshinë projekti i Këshillit Rajonal për promovimin e turizmit përmes trashëgimisë kulturore. Menaxheri i projektit, Nikola Gaon, sapo ka nisur turin e prezantimit të këtij projekti pas Prishtinës edhe në Tiranë.

Por përtej trashëgimisë, në këtë projekt janë përfshirë edhe lidhja e këtyre vendeve në ture përmes malit, lumenjve apo në udhëtimet me biçikleta. Ky projekt sapo ka nisur të zhvillohet dhe pritet të përmbyllet brenda 3 viteve.  Fondi i vënë në dispozicion është 5 milionë euro./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono