Foto galeri

1_PAY-Snow-and-rain-on-the-A417-at-Cirencester-this-morning.jpg
ent ela19:14 | 14/11/2019

Më shumë se 800 shtëpi në të gjithë Britaninë e Madhe janë goditur nga përmbytja, ndërsa paralajmërimet e shumta për përmbytjen janë lëshuar dhe Agjencia e Mjedisit paralajmëron për përkeqësim të situatës.

Britania është goditur nga përmbytje të mëdha pas shiut të dendur dhe nga dëbora brenda natës dhe këtë mëngjes. Më shumë se 800 shtëpi janë prekur deri më tani dhe Zyra Metereologjike ka paralajmëruar se do të vijnë shira edhe më të dendur.

Kryeministri Boris Johnson ka postuar në Tëitter se janë rreth 818 prona të përmbytura dhe mbi 14,000 prona të mbrojtura.

Përmbytja do të vazhdojë në disa pjesë të Britanisë së Madhe dhe shoferët janë këshilluar se rrugët janë të mbyllura dhe lumenjtë janë fryrë.

Agjencia e Mjedisit tha që njerëzit janë evakuuar nga pronat në Bentley dhe Fishlake në Doncaster, Yorkshire. Ushtria është futur në shtëpitë me rërë.

Rreth 100 shkolla janë mbyllur në të gjithë zonat e Perëndimit, ndërsa alarmi vijon të mebtet në zonën e Birminghamit

Në Nottingham, qendra e qytetit është përmbytur dhe më shumë se dhjetra rrugë autobusësh nuk kanë funksionuar.

Në Derbyshire, këshilli i qarkut u kërkoi banorëve dhe bizneseve të bëjnë kujdes dhe të jenë vigjilentë për shkak të rrezikut të përmbytjeve, ndërkohë këshilli i qytetit po përgatitet për përmbytje të mëtejshme.

Në Leicestershire, shiu pa ndalesë ka përmbytur disa rrugë. Të gjithë trenat për në Londër aktualisht janë anuluar ose vonuar.

Gjatë 48 orëve të ardhshme është paralajmëruar për përmbytje “të rënda” në zonat e prekura.

Dyzet e pesë paralajmërime për përmbytjet janë dhënë që nga mesdita e së enjtes në të gjithë Anglinë, si dhe 122 alarmet për përmbytjet.

Në Gloucestershire, bora dhe përmbytja kanë mbyllur shkolla dhe rrugë, ndërsa është bllokuar linja hekurudhore. /abcnews.al

mirandaxhemalce-1280x720.jpg
Autor E11:51 | 14/11/2019

Arta Vorpsi u betua para noteres duke marrë detyrën si anëtare e Gjykatës Kushtetuese. Betimi u bë sot tek noterja Miranda Xhemalçe.

Në një prononcim për gazetaren e ABC News, Esiona Konomi, noterja është shprehur se gjithçka e ka bërë sipas ligjit, por se nuk mund të zëvendësojë institucionin e Presidentit të Republikës.

“Kam vlerësim maksimal për institucionin e Presidentit. Unë nuk mund ta zëvendësoj atë. Zonja Vorpsi ka kryer pagesën sipas tarifës zyrtare. Noterizova një dokument të nënshkruar jashtë zyrës sime”, shprehet noterja.

Noterja, Miranda Xhemalce

Arta Vorpsi u rendit e para në listën e KED dhe disa ditë më pas emri i saj u botua në Fletoren Zyrtare duke e bërë fakt të kryer emërimin si anëtare të Gjykatës Kushtetuese, gjë e cila bëri të nistë konflikti me institucionin e Presidentit të Republikës.

Pas kësaj si edhe zgjedhjes së dy emrave për në Kushtetuese nga Kuvendi tre ditë më parë, Meta dekretoi Marsida Xhaferllarin si anëtare të Kushtetueses.

Kushtetuta parashikon se anëtaret e Gjykatës Kushtetuese duhet të betohen para Presidentit për të marrë detyrën.

Pas betimit të Vorpsit tek noterja, Presidenca reagoi duke theksuar se nuk mund të ndalonte askënd që të betohej qoftë tek noterja, qoftë edhe tek parukierja. /abcnews.al

vorpsi-1280x720.jpg
Autor E11:17 | 14/11/2019

Pas betimit gjatë mëngjesit të sotëm para një notereje, Arta Vorpsi ka filluar nga puna duke u futur në ambientet e Gjykatës Kushtetuese.

Gazetarja Esiona Konomi raporton për abcneës.al se Vorpsi është futur direkt në ambientet e gjykatës pasi u betua tek noterja Miranda Xhemalçe.

Siç duket edhe në foto, Vorpsi është shoqëruar edhe nga persona të tjerë gjatë futjes në ambientet e gjykatës.

Një ditë më parë, Presidenti Meta tha se nuk e njeh Vorpsin si anëtare të Gjykatës Kushtetuese.

“Jam shumë i qartë për këtë çështje. Kuvendi është i mirëpritur të komunikojë zyrtarisht me institucionin e Presidentit, dhe jemi të hapur për të bashkëpunuar në respekt të ksuhtetutës dhe detyrimeve kushtetuese dhe kjo është një çështje e mbyllur dhe shumë e qartë”, tha Meta. /abcnews.al

einxhel.jpg
Autor E17:07 | 12/11/2019

Emisioni sportiv “Pressing” vjen me një studio dhe koncept krejtësisht të ri.

Ndërkohë që po punohet intensivisht me studion e re për ta bërë gati të hënën, është bërë e njohur për publikun edhe shoqëruesja e Gerti Çarçanit në këtë emision, e cila është Einxhel Shkira.

Modelja dhe prezantuesja i bashkohet kështu stafit të “Abc News” duke u bërë imazhi i emisionit më të dashur sportiv në vend.

Einxheli ishte një surprizë që nuk na u prit t’jua tregojmë, ndërkohë që të hënën do të zbulohet gjithçka e re në “Pressing”. /abcnews.al

 

banori-1.jpg
Autor E10:24 | 12/11/2019

Gjatë një lidhjeje live në Abc News, ish-deputetja demokrate Oriola Pampuri deklaroi se një person i quajtur Mahmut Himallari kishte ndërruar jetë dhe autoritetet po fshihnin këtë fakt.

Ndërkohë, sëfundmi Abc News ka mësuar se pikërisht Himallari është duke marrë trajtim në spitalin e Traumës dhe gjendet jashtë rrezikut për jetën.

Po ashtu, policia konfirmoi përmes një reagimi për mediat se nuk ka asnjë viktimë nga përplasja e sotme mes banorëve të Unazës së Policisë.

IKMT ka ndërhyrë sot me mbështetjen e policisë për të prishur banesat në zonën e Unazës së Re duke sjellë edhe një përplasje të fortë, nga e cila mbetën të lënduar një numër i madh banorësh dhe policësh. /abecnews.al

 

aksidentigjirokastres-1280x720.jpg
in a08:34 | 11/11/2019

Në orën 1 të natës në aksin që lidh lagjen Gerhot në afërsi të rrugës nacionale (Gjirokastër-Tepelenë), automjeti tip “Benz” me drejtues Erlind Hysenajn ka dalë nga rruga dhe është përplasur në një mur.

Nga aksidenti ka humbur jeten pasagjeri Julian Loloçi.

Viktima, Julian Loloci

Ndërkohë, Hysenaj ka mbetur i plagosur. Gazetari Orgest Sako raporton për abncnews.al se dyshohet se shkak për aksidentin është bërë shpejtësia e madhe si edhe errësira në rrugë.

Makina e perplasur

Njoftimi i policisë:

Në mesnatë, në rrugën e lagjes “Gërhot” (në afërsi të rrugës nacionale (Gjirokastër-Tepelenë), automjeti tip “Benz” me drejtues shtetasin E.H., ka dalë nga rruga dhe është përplasur në një mur.

Për pasojë ka humbur jetën pasagjeri që ndodhej në mjet, shtetasi J.L., 34 vjeç, banues në Gjirokastër dhe ka mbetur i plagosur drejtuesi i mjetit, shtetasi E.H., 33 vjeç, banues në Gjirokastër, i cili ndodhet në spital.

Paraprakisht dyshohet se drejtuesi i mjetit ka humbur kontrollin për shkak të shpejtësisë së tejkaluar.

Në vendngjarje shkoi grupi hetimor dhe po punon për zbardhjen e plotë të ngjarjes./abcnews.al

enveriok.jpg
Autor E09:21 | 09/11/2019

Nga Dashnor Kaloçi

Publikohet intervista e Edmond Lakos, një nga piktorët grimier më të njohur të Radio-Televizionit Shqiptar, i cili në prillin e vitit 1985 u thërrit urgjent në Ministrinë e Punëve të Brendshme ku një njeri i Sigurimit të Shtetit e mori dhe e dërgoi në morgun e Tiranës ku ndodhej trupi i pajetë i diktatorit Enver Hoxha.

Cilat ishin porositë që iu dha Sulo Gradeci grimierit Lako dhe dy kolegëve të e tij dhe si e rregullonin ata fytyrën e prishur të udhëheqësit komunist gjatë gjithë atyre ditëve që zhvilloheshin homazhet…

Në Drejtorinë e Dytë të Ministrisë së Punëve të Brendëshme na priti një person i Sigurimit, i cili më mori me makinën e tij dhe menjëhërë më çoi në morgun e Tiranës, te godinat e spitaleve që ishin rrethuar me ushtarë të shumtë të Gardës së Republikës. Sapo zbritëm, aty u takova edhe me një koleg timin, të quajtur Valter, të cilin e kishin marrë nga Kinostudio. Pas kësaj erdhi dhe na takoi Sulo Gradeci, i cili na tha: “Po pse, vetëm ju të dy keni ardhur, duhet edhe një grua”.

Pas atyre fjalëve u nis menjëherë makina që më kishte sjellë aty, dhe pas pak minutash ajo solli edhe Zhaneta Petushin, grimieren tjetër të Radi-Televizionit Shqiptar. Pas kësaj ne të tre na shoqëruan duke na futur brenda morgut, ku në një nga tavolinat e tij gjendej trupi i pajetë i Enver Hoxhës, të cilin e kishin mbuluar me një çarçaf të bardhë dhe vetëm koka i dukej. Aty Brenda morgut ndodheshin dy-tre infermiere dhe disa civilë të Sigurimit të Shtetit që komunikonin me radio me shefat e tyre.

Nga ata që na dhanë udhëzime dhe nga ndihmës mjeku personal i Enverit ne mësuam se një kirurg i njohur me origjinë nga Shkodra për gjithë natën kishte kryer operacionin plastik në fytyrën e Enverit.

Ai i kishte tërhequr lëkurën e pjesës së mbrapme të qafës, me qëllim që t’i eleminonin rrudhat e fytyrës dhe ato të qafës. Njeriu që dëshmon për Memorie.al është mjeshtri i grimit, Edmond Lako, një nga piktorët-grimier më të njohur të Radio Televizionit Shqiptar, i cili tregon historinë e rrallë që ai ka përjetuar për disa ditë në prillin ‘85-ës, kur u thirr për të bërë grimin e fytyrës së pajetë të Enver Hoxhës.

INTERVISTA

Zoti Mondi, është e vërtetë që ju jeni marrë me rregullimin dhe keni bërë grimin e fytyrës së Enver Hoxhës, ato ditë para se të kryhej ceremonia e varrimit të tij dhe pse u caktuat ju për këtë?

Po, është krejt e vërtetë se unë jam marrë me atë punë dhe ajo mu ngarkua mua, pasi në atë kohë unë punoja si piktor- grimier në Televizionin Shqiptar.

Kur dhe si e mësuat lajmin e vdekjes së Enverit?

Paraditen e 11 prillit të vitit 1985, kur dhe u përhap lajmi për vdekjen e Enver Hoxhës, unë isha në shtëpi dhe nuk dija gjë për këtë lajm. Në orën 9.00 ra dera e shtëpisë dhe ishte shoferi i drejtorit të përgjithshëm të Radio Televizionit Shqiptar, Kiço Noga, i cili më tha urgjent duhet të shkoja me të në Televizion, ku na priste drejtori Virgjil Kule.

Shoferi i drejtorit ua tregoi lajmin e vdekjes së Enverit?

Jo, ai ai nuk më tregoi gjë, unë e mësova kur shkova në Televizion nëpërmjet drejtorit Kule.

Çfarë ju tha drejtori juaj ?

Virgjili më tregoi shkurtimisht për vdekjen e udhëheqsit Enver Hoxha dhe pastaj më tha se së bashku me shefin e administratës, të shkonim menjëherë në magazinë dhe të merrnim veglat e punës më të mirat që kishte aty dhe pajisjet e tjera të nevojshme që përdoreshin për grim.

A ju informoi drejtori se për çfarë duheshin ato vegla?

Po, Virgjili më tha: ”Mondi , do të bësh shumë kujdes , se ata kanë vendosur që ta rregullojnë”. Këto ishin fjalët e vetme që më tha drejtori Kule dhe nuk ishte e vështirë që ta kuptoja se për çfarë bëhej fjalë.

Çfarë ndjet në ato çaste kur drejtori juaj, Virgjil Kule, ju komunikoi për të shkuar e për të bërë grimin e fytyrës së trupit të pajetë të Enver Hoxhës?

Për të qenë i sinqertë, nuk mund ta mohoj dot faktin se, kur m’u komunikua ajo gjë, pata një tronditje. Por këtë gjë e pata përbrenda në koshiencën time, pa e shprehur atë nga ana e jashtme. Stepja ime, nëse mund të shprehem kështu, në momentin e mësimit të atij lajmi kishte të bënte me faktin që, pasi ke ëndërruar për ta parë ose takuar një ditë udhëheqësin e vendit tënd, papritur të thonë që ai ka vdekur. Dhe ç’është më e keqja, të të caktojnë që të shkosh dhe të punosh mbi trupin e tij të pajetë.

Pse deri në atë kohë nuk ju ishte dhënë ndonjëherë rasti për ta parë nga afër Enver Hoxhën?

Enver Hoxhën e kisha parë dy herë krejt nga afër, por për ta takuar nuk më ishte dhënë rasti asnjëherë. Të dyja ato here që e kisha parë Enverin nga afër, kisha qenë me xhirime në pikën turistike të Volorekut në Pogradec, diku aty afër kampit të kuadrove, dhe Enver Hoxha me njerëzit që e shoqëronin na kaloi fare pranë. Hera e dytë ka qenë në Virua të Gjirokastrës. Dhe aty ai na kaloi fare pranë, por pa na takuar dhe pa na përshëndetur.

Pasi more porosinë nga drejtori i TV-Shqiptar, Virgjil Kule, dhe veglat e punës, ku shkuat?

Pas marrjes së atij urdhëri, unë së bashku me shefin e administratës së Televizionit , shkuam në këmbë tek Drejtoria e Dytë e Ministrisë së Punëve të Brendëshme.

Kë takuat aty dhe ku shkuat më pas?

Në drejtorinë e Dytë të Ministrisë së Punëve të Brendëshme, na priti një person që duhej të ishte i Sigurimit. Xhemali u kthye për në Televizion, ndërsa unë me personin që na priti, hipëm në makinën e tij dhe menjëherë shkuam në morgun e Tiranës, te godinat e spitaleve që ishin rrethuar me ushtarë të shumtë të Gardës së Republikës, të cilët ishin të armatosur me armë.

Kush ju priti aty dhe kë takuat më pas?

Sapo zbritëm, unë u takova me një koleg, të quajtur Valter, i cili punonte në Kinostudio. Dhe ai, ashtu si unë, ishte thërritur për të njëjtën gjë. Pas kësaj erdhi dhe na takoi Sulo Gradeci, i cili na tha: ”Po pse vetëm ju të dy keni ardhur, duhet dhe një grua. Pas kësaj ai iu drejtua njerëzve të tij, duke u thënë që të shkonin dhe të sillnin urgjent Zhaneta Petushin, me të cilën ai kishte njohje. Pas pak ajo erdhi menjëherë.

Kur ju shkuat, trupi i Enverit ishte në morg?

Trupi i Enverit e kishin sjellë në morg që një ditë para, kur akoma nuk ishte shpallur lajmi i vdekjes së tij.

Kishte njerëz të tjerë brënda morgut, aty ku ndodhej trupi i Enverit?

Kur ne hymë brënda, gjetëm dy-tre infermiere dhe disa civilë të Sigurimit, të cilët hynin e dilnin duke komunikuar me shefat e tyre.

A kishte pësuar dëmtim fytyra e Enverit dhe, a filluat menjëherë nga puna për të cilën iu kishin thirrur?

Fytyra e Enverit nuk kishte pësuar asnjë dëmtim, por kishte ndryshuar ngjyrë. Ndoshta kjo gjë, vinte nga rezonimi i ngjyrave dhe dritë-hijeve të atij ambjenti ku ndodhej. Aty në morg, ne nuk bëmë asnjë veprim, sepse Sulo Gradeci me ndihmës-mjekun, diskutuan gjatë, dhe thanë se aty në morg nuk kishim kushte optimale për të punuar ne. Pas diskutimeve që bënë ata me njëri-tjetrin, Sulo, na mori edhe mendimin tonë, duke na thënë që do të ishte më mirë që ne të punonim te salla e Kuvëndit Popullor. Atë mendim të tyre, e përkrahëm edhe ne, pasi Sulo na tha se gjatë transportit dhe ndërrimit të temperaturave të ambjenteve, fytyra e Enverit do të pësonte ndryshime, çka do ta çonte dëm punënë tonë.

Çfarë u bë më pas me trupin e tij?

Pasi u vëndos që neve duhet t’i bënim grimin, jo aty por te salla e Kuvëndit Popullor, u sollën rroba dhe infermieret së bashku me Zhaneta Petushin, filluan ta vishnin me kostum.

Ku shkuat ju, më pas the çfarë u bë me trupin ?

Pasi ne dolëm jashtë në oborrin e morgut, Sulo Gradeci, na tha që të shkonim dhe të prisnim në gadishmëri në godinën e RTSH-së, sepse pas dy orësh do të vinin përsëri dhe të na merrnin për të shkuar te salla e Kuvëndit, ku do të fillonim nga puna për atë që ishim thirrur.

Kë takuat në sallën e Kuvëndit, dhe a ju dhanë ndonjë porosi?

Aty na priti Sulo Gradeci me shoqëruesin e Enverit, Beharin. Ata na thanë që të fillonim menjëherë nga puna dhe të bënim të pamundurën, që fytyra e Enverit të dukej sa më e kuruar. Ndërkohë që ne, ishim në pritje për të filluar punën, Sulo me njerëzit që e shoqëronin, filluan të diskutonin për problemin e frigoriferit që duhej aty për ta mbajtur të pa prishur trupin e tij.

A e kishin sjellë aty frigoriferin?

Po po e kishin sjellë që në mëngjes, dhe bashkë me të kishin sjellë dhe disa nga specialistët më të mirë të frigoriferave të Tiranës, sepse aty doli një problem që dukej se nuk e kishin parashikuar. Frigoriferi që kishin sjellë, ishte më i shkurtër se trupi i tij. Dhe ngaqë nuk e nxinte dot atë, Sulo, urdhëroi specialistët që të gjenin pjesë të tjera frigoriferike për ta shtuar atë.

A kishit emocione në ato momente që filluat të punonit mbi fytyrën e tij, dhe a ju mbikëqyrnin, për punën që po bënit?

Unë fillova i pari, që të bëja grimin, ndërsa Valteri me Zhanetën më ndihmuan sepse grimi, zgjati rreth dy orë. Gjatë kohës që punoja, kisha mjaft emocione dhe isha i mbuluar në djersë. Herë pas here më dridheshin edhe duart. Gjatë gjithë kësaj kohe që ne punuam aty, na vëzhgonte me kujdes Suloja me njerëzit e tij.

Çfarë ju thanë kur mbaruat punën?

Kur përfunduam grimin, dhe po fusnim në çantë veglat e punës, Sulo na tha se kishim bërë një punë mjaft të mirë. Pas kësaj ai na porositi që të shkonim nëpër shtëpi, dhe të rrinim në gadishmëri, për t’u paraqitur aty në çdo rast që do të na kërkohej. Ata na thanë, se na kishin marrë adresat e shtëpive tona, dhe gjatë asaj kohe që ne ishim duke punuar, shoferi kishte shkuar për t’i mësuar adresat se ku ndodheshin. Para se të dilnim, Sulo, na dha disa porosi, duke na thënë se për gjithshka kishim parë, dëgjuar, dhe bërë aty, nuk do t’ia tregonim asnjeriu.

Po të nesërmen kur, u paraqitët tek salla e Kuvëndit Popullor?

Që në orën 7 të mëngjesit, erdhi makina dhe më mori në shtëpi. Bashkë me dy kolegët e mi Valterin dhe Zhanetën, nga ora 8 filluam nga puna përsëri duke bërë grimin e fytyrës së Enver Hoxhës.

Sa kohë punuat, atë ditë për të bërë grimin mbi fytyrën e tij ?

Atë paradite, ne nuk punuam shumë sepse sa bëmë një rifresikm të lehtë të toneve që i kishim dhënë fytyrës së tij, pasi gjatë natës ato ishin zbehur sepse frigoriferi, kishte pasur problem, dhe gjatë asaj kohe që ne punonim, rridhte vazhdimisht ujë. Kështu që nga ky problem i mos-funksionimit mirë të frigoriferit, ishte e nevojshme që hera-herës, të ndërhynim për të punuar mbi fytyrën e tij.

Cili ishte vlerësimi për punën tuaj, a ju përgëzoi Nexhmija apo Sulo, për atë që kishit bërë?

Ne punuam deri në momentet e fundit, që do të mbyllej arkivoli, dhe Sulo na falenderoi për punën e bërë, duke na sjellë përgëzimet e Nexhmijes dhe Pranverës.

Kur u bë marrja e maskës për fytyrën dhe për dorën e Enver Hoxhës?

Proçesi i marrjes së maskës u bë nga skulptori i madh Montaz Dhrami, kur u mbyllën homazhet, dhe pritej që të vinin vetëm njerëzit e familjes, për të fundit herë, para se të fillonte ceremonia e varrimit./Memorie.al

e0aa10ea-bb86-4e01-9543-0ec288edb6bc.jpg
ent ela18:58 | 07/11/2019

Një javë pas atentatit ndaj mjetit që ai drejtonte, ndërroi jetë shoferi i prokurorit Arjan Ndoj, Andi Maloku. Lajmi është konfirmuar nga familja e tij. Gazetari ABC News Andi Qosja raporton se 30 vjeçari ndërroi jetën pasditen e sotme te Spitali i Traumës në Tiranë, pas komplikacioneve.  Andi Maloku u qëllua me breshëri kallashnikovi dhe mori 24 plumba.

Ai u plagos rëndë në atentatin e 1 nëntorit, pasi plumbat e kishin kapur në shtyllën kurrizore dhe në mushkëri.

Maloku ishte sjellë në spitalin e Traumës në Tiranë, kur për 7 ditë qëndroi nën kontroll dhe terapi intensive nga mjekët. Por nuk mundi t’u mbijetojë plagëve të marra.

Ngjarja ndodhi të premten e 1 nëntorit te mbikalimi i Shkozetit. Në këtë atentat mbetën të plagosur prokurori Arjan Ndoj dhe Pëllumb Muharremi. /abcnews.al

 

hamshorii.jpg
Autor E18:57 | 05/11/2019

Kompania letoneze e prodhimit të makinave, Dartz, e famshme për realizimin e mjeteve të blinduara, ka hedhur në treg “Hamshorin e Zi”, një version i veçantë SUV që më shumë ngjason me një tank se sa një makinë.

Sipas vetë kompanisë makina është prodhuar pasi do të përdoret për një film dhe nuk do të nxirret në shitje në seri, por drejtuesit nuk kanë dashur të bëjnë publik filmin në të cilin do të përdoret.

Modeli mbresëlënës, i gjithi në ngjyrë të zezë, ka një stemë me një kafkë dhe dy pushkë të kryqëzuara. Pjesa e brendshme është e dekoruar me lëkurë aligatori, duke e bërë kështu një prej makinave më të frikshme në botë. “Hamshori” duket si i modeluar pas Hummer H2, por Dartz nuk ka dhënë sqarime për modifikimet që i ka bërë. Makina ka një motor me 1000 kuaj fuqi, me motor me tetë pistona 6,2 litra.

Dartz ka prodhuar edhe më parë makina që janë përdorur nëpër filma, si “Diktatori” me komedianin britanik Sacha Baron Cohen. Leonard Yankelovich, kreu i Dartz, tha se kompania po mendon të prodhojë edhe versione “për civilë”, të do të shiten duke nisur nga 300 mijë euro. “Por kjo makinë e veçantë nuk do të ketë çmim pas filmit”.

5dc15b8d7152d81ab4ef83c3.jpg
Autor E14:03 | 05/11/2019

Kili është duke u përballur me protestat më të mëdha kundër qeverisë gjatë viteve të fundit duke tërhequr çdo ditë e më tepër vëmendjen e mediave ndërkombëtare.

Protestuesit mblidhen çdo ditë para godinës së quajtur “La Moneda” që shërben si ministria e Shtetit duke u përplasur me policinë.

Protestat e dhunshme nisën në Santiago kundër rritjes së çmimit të biletës për metrotë dhe tani janë shpërndarë në pjesë të tjera të vendit duke u kthyer në lëvizje kundër qeverisë, raporton abcnews.al.

Vazhdimisht policia e Kilit është akuzuar për dhunë të tejskajshme ndaj popullsisë civile, të cilat sjellin në mendje kohën e diktatorit Pinochet. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono