Thumb

arber-1280x720.jpg
ent ela18:52 | 22/12/2018

I ftuari i tretë në emisionin “Thumb” ishte sipërmarrësi dhe moderatori i njohur i emisionit të mëngjesit në RTSH “Mirëmëngjes Shqipëri” Arbër Çepani. Ai u ka rrëfyer Fatmës dhe Aulonës edhe për jetën e tij personale,  përveç sipërmarrjes dhe aktiviteteve të ndryshme.

Arbri u shpreh se flirtimi edhe nëqoftëse je i martuar nuk i bën keq askujt sepse të krijon disa ndjenja të veçanta. Por i pyetur nga Aulona nëqoftëse do ta mendonte këtë kur të martohej edhe për gruan e tij Arbri u shpreh kështu:

“Unë kam pasur disa faza xhelozie. Kur erdha nga Italia isha -0 xheloz. Ndërsa kur fillova të njihja vajzat dhe meshkujt në Shqipëri ndryshova. Vajzat këtu kanë një hall shumë të madh nuk di si ja dalin me meshkuj. Meshkujt shqiptarë janë shumë shpellarë në mënyrën se si sillen qoftë ndaj vajzave, por edhe se si bashkëbisedojnë me njëri-tjetrin. E pas kësaj mendon se kështu mund të flisnin edhe për të dashurën tëndë e fillon të zien diçka, xhelozi. Por nuk ia vlen të mërzitesh për xhelozi”  – ka përfunduar Arbri./abcnews.al

 

olta-gixhari-1280x720.jpg
ent ela18:30 | 22/12/2018

Aktorja Olta Gixhari ka qenë e ftuara e dytë e emisionit Thumb për këtë të shtunë. Ajo ka rrëfyer ekperiencën e saj të fundit si bizneswoman në pasuritë e paluajtshme.

“Është e pamudnur që të jetosh me profesionin që kam unë. Unë po realizoj ëndrrën time për ta kthyer aktrimin në një hobi. Unë ja kam dalë shumë më mirë se shumë kolegë të mi nga ana monetare, sepse kam bërë televizion. Leku të jep guxim është e vështirë të luhet me kafshatën e gojës. Gjithmonë më kanë pëlqyer punët e meshkujve. Takimi me “real state” ka qenë një takim shumë spontan më la pa gjumë. Fillova të thoja që kjo është ajo që dua unë”.

Aktorja tregon se si shefe ose e marrin me shaka, ose e marrin shumë seriozisht dhe e kanë frikë, ndërsa shton se është shumë e vështirë që të drejtosh një biznes tëndin.

“Si shefe unë? Tmerr. Unë kam gjithë kohës dy ekstreme, ose me marrin me shaka ose më marrin shumë seriozisht dhe më kanë frikë. Unë i kam të dyja palët në zyrë dhe e ndjej shumë. Ata influencojnë njëri-tjetrin kur ikën shefja. Ka patur raste kur kam dalë duke qarë nga zyra ose kam marrë dy ditë pushim. Qenka shumë e vështirë goca që të drejtosh një gjë tënden, djersën tënde”,- është shprehur Olta duke treguar se aktualisht ndihet shumë mirë me punën që bën”.

Përsa i përket teatrit ajo flet për kushtet e këqija dhe problemet dhe thotë se do ta mbajë për hobi. Aktorja tregon së është vënë në pozita të këqija dhe se i kanë mbyllur dyert. /abcnews.al

EMISIONI-THUMB-22-DHJETOR-1280x720.jpg
ent ela18:21 | 22/12/2018

Gazetarja e “Thumb” këtë herë ka intervistuar modelin shqiptar Alessio Aliaj dhe bashkëshorten e tij. I pyetur për ndjesinë e babait për të dytën herë ai shprehet: “Tani e ndjeva veten tamam baba, është kënaqësi e vërtetë”.

Ai ka folur edhe për fillimet e para të njohjes me bashkëshorten e tij, ndërkohë që vlerëson qetësinë e saj.

“Jam njohur në një klub me Katin dhe prej katër vjetësh jemi sëbashku. Është person i qetë. ”

Ai thotë se puthjen e parë ia ka rrëmbyer në një festival.

Nga ana e saj Kati shprehet se nuk është natyrë xheloze edhe pse puna  e Alessios ka të bëjë me qëndrimin gjatë kohës jashtë.

Ata kanë folur edhe për marrëdhëniet me prindërit e njëri-tjetrit dhe mirëkuptimin me ta. /abcnews.al

kejvina-kthjella123.jpg
G. P.21:22 | 15/12/2018

Jemi mësuar ta shohim ekstravagante në skenë, por “Thumb” e sjell këtë puntatë Kejvina Kthjellën si rrallë herë. Bukuroshja e “Xing me Ermalin” hoqi takat e larta dhe u kthye në një gocë fshati. Ajo nisi punët që në mëngjes punët gjë që është mësuar ta bëjë duke qenë se ka lindur në një fshat të Lezhës.

Kejvina: Kam lindur në një fshat të Lezhës dhe pak a shumë edhe pse kam shkuar në Itali edhe kur u ktheja isha në atë ambientin e kopshtit serave, pulave, lopës.

Nëse personi yt i zemrës do jetonte në një fshat dhe ty duhet të bëje gjithë jetën punë të tilla do e bëje këtë sakrificë?

Kejvina: Po pse jo.

Qofsh ti që je, unë nuk do e kisha bërë kurrë.

Kejvina: E para punës të kesh gjithë këtë do ishte shumë mirë sepse do rriteshe shëndetshëm duke e ditur çfarë po ha. Edhe do e bëja nuk është diçka që më tremb sinqerisht.

Jo vetëm kaq. Të jetosh në fshat do marrësh edhe qumështin dhe vezën, por përpara se t’i bësh duhet të ushqesh lopën dhe pulën. Sfidë e vështirë, por që Kejvina e realizoi. Në fund ajo përgatiti recetën e saj, por për personin që i rrëmbejë zemrën në të ardhmen ka disa fjalë që ndoshta nuk do t’i pëlqejnë.

“Të them të drejtën nuk jam as unë ai tipi i darkës me qirinj. E them tani që burri im i ardhshëm do hajë nga unë vetëm sallatë dhe bukë të thatë”, tha ajo./abcnews.al

kledi-bahiti.jpg
G. P.19:52 | 15/12/2018

Të jesh një nga kompozitorët më të suksesshëm në Shqipëri sigurisht që do shumë punë dhe kjo të merr një pjesë të madhe të kohës.

Aulona dhe Fatma, patën të ftuar kantautorin Kledi Bahiti  në emisionin “Thumb” dhe duke qenë se është shumë i zënë, e pyetën se si e përjeton e dashura e tij gjithë këtë.

Aulona: E dashura jote si e përjeton gjithë këtë?

Kledi Bahiti: E dashura i ka pranuar kushtet.

Fatma: Takoheni ndonjëherë ju?

Kledi Bahiti: Rrallë e për mall. Bëhet edhe lidhja më interesante.

Aulona: Sa kohë u bëtë bashkë?

Kledi Bahiti: No comment.

Fatma: Më thuaj një moment romantik, kur ti e ke marrë në telefon. I ke treguar një melodi. Ku e di unë, një gjë që ju kompozitorët e bëni shpesh?

Kledi Bahiti: Kjo ndosh shpesh sigurisht aty afër teje. Unë bëj video call, ndonjë gjë të vockël.

Kledi rrëfeu se nuk ka në plane të martohet. Puna që bën është pasion për të dhe ai tregoi se ka akoma shumë për të dhënë.

Aulona: Ke menduar që ka ardhur momenti, të rregullohesh, të sistemohesh, një dasëm?

Kledi Bahiti: Mua më pëlqen familja. Jam romantik dhe kam përshtypjen që do jem pjesë e rëndësishme e familjes time, në zhvillimine saj, edhe në kulturën edukatën, por për momentin jo. Kam përshtypjen që kam akoma për të dhënë në punë dhe sado që ju mund të thoni që nuk të pengon, mendoj që të kufizon, aq më tepërmua që unë punoj deri në 6-7 të mëngjesit./abcnews.al

arta-memedi.jpg
G. P.18:59 | 15/12/2018

Këngëtarja Arta Memedi ka trazuar jo pak mediat sociale kohët e fundit. Ajo ka sqaruar në emisionin “Thumb” përplasjen me reperen Tayna, si nisi gjithçka dhe si iu kundërpërgjigj.

Arta Memedi: Pas këngës së fundit që kam publikuar “Kleoarta” ka pasur disa reagime nga ana e saj duke postuar disa foto. Ka postuar një foto munem me ta marr karrierën dhe partnerin tënd. Kjo foto ka qenë reagimi i saj i parë dhe unë jam kundërpërgjigj.

Aulona: Dhe ti nuk je treguar shumë e mëshirshme.

Arta Memedi: Deri në kohën që kam publikuar projektin nuk kam qenë vetë, krejt me mundin tim. Tani me ardh dikush edhe me të pengu në rrugë? Për ç’ka? Nuk ka pasur arsye. Normal që jam kundërpërgjigj kam thënë “Unë i kam pas që të dyja edhe partnerin dhe paratë”. S’mi ka marrë kërrkush paratë, s’kam pasur nevojë, kam qenë e pavarur.

Fatma: Ka ndonjë arsye apo inat të mbajtur më parë, që ajo reagon me ty?

Arta Memedi: Nuk e di arsyen ende pse ka reaguar. Në momentin që ajo ka publikuar foton ka reaguar menaxhmenti i saj përpara dhe i kanë thënë të heqë foton. Më kanë thënë dhe mua e më lanë lut që heq foton. Pas lutjes së tyre, nëpër intervista e kam thënë, e kam fshirë dhe jemi OK. Por ata prapë kanë reaguar me një këngë të cilën ka shumë thumbe dhe aty kam reaguar. Kam shpërthyer sepse kam pasur shumë bllokazhe prej menaxhmentit të saj, me anulu koncertin që kam qenbë atë natë në Vienë. Unë kam qenë aty dhe ajo ka thënë me anulu datën sepse unë nuk sjell më artistë me fjalë më te ti. Ai ka thënë kape artisten nër fjalë shtije në Turqi sepse nuk më duhet, unë kam plot këngëtarë.

Këngëtarja pranoi në “Thumb” se Rinori, ish-partneri i saj mund të ketë qenë iniciatori i përplasjes me Taynan. Në fund, Arta Memedi pranoi se është tradhëtuar nga ai si në anën personale, por edhe profesionale.

Aulona: Mbase nuk është e rëndësishme, por është përfshirë dhe një person i tretë në konfliktin tuaj dhe bëhet fjalë për Rinorin, menaxherin e Taynas aktual që është folur se ka qenë ish-partneri yt dhe tani dyshohet se është i Taynas. Është ky në fakt molla e sherrit midis jush?

Arta Memedi: Nuk ka qenë asnjëherë ajo molla e sherrit mes neve dyve sepse unë asnjëherë nuk ka dyshuar se ka diçka mes tyre. Pas ndarjes tonë normal që ka pasur fjalë që kanë dëshmuar atë. Mirëpo nuk ma ka marrë mendja që Rinori ka shije për një femër si ajo. Unë nuk ka pasur xhelozi ndaj asaj.

Fatma: Nuk gjej një arsye pse ajo do të të sulmojë ty?

Arta Memedi: Unë nuk e di. Mendoj që iniciatori mund të jetë pak edhe Rinori, për shkak se pas ndarjes tonë ai ka tentuar me u bashku, por unë veç jam larguar. Nuk kam mundur të vazhdoj përpara kur njeriu me të cilin kam punuar dhe kam qenë shumë i afërt i ka dhënë hapësirë menjëherë dikujt tjetër që vjen nga kërrkundi.

Aulona: Pra mund të themi që Rinori të ka tradhëtuar si nga ana profesionale ashtu dhe private me Taynan. 

Arta Memedi: Po. Është problemi që mua nuk më kishte dhembur shumë nëse më kishte tradhëtuar në anën personale sepse ndodh. Meshkujt gabojnë. Na duhet të kuptojmë ndonjëherë se njerëz jemi, gabojmë dhe duhet të falim. Mirëpo ana profesionale është jo që më ka prekur më shumë sepse unë me atë synim kam shkuar në Prishtinë. Kam punuar shumë. Rrugëtimi im për muzikën është shumë i gjatë dhe ajo ka qenë që më ka prekur më shumë./abcnews.al

EMISIONI-THUMB-08-DHJETOR.mpg_snapshot_00.06.49-1280x720.jpg
G. P.18:48 | 08/12/2018

Për herë të parë Aulona dhe Fatma dolën nga kosherja e zakonshme për të sjellë këtë puntatë një Thumb Magjik. Bëhet fjalë për prapaskentat e edicionit të 20 të Këngës Magjike dhe të gjitha të pa thënat të nxjerra vetëm nga Thumb.

Të gjitha këto vijnë vetëm nga një festival si Kënga Magjike që ndër vite na ka dhurar një muzikë që na ka kënaqur jo vetëm veshët, por edhe shpirtin. Për mikrofonin e emisionit realizuesi i këtij festivali Ardit Gjebrea, tregoi se si ia del që ta mbajë të suskesshëm Këngën Magjike edhe pas 20 vitesh.

“Nëse unë nuk i prek të gjitha gjërat vetë, kur dal në skenë kam pasiguri. Në një nga sektorët që nuk e kisha prekur, kur erdha pashë që kishte pak rrëmujë dhe e gjithë nata e parë më shkoi jo mirë. Ndoshta publiku nuk e kuptoi, por unë nuk isha Arditi që isha në natën e dytë.”

Gjebrea tregon dhe çelësin e sekretit se si pas 20 vitesh është i vetmi që arrin të përthithë këngëtarët më të suksesshëm në treg.

“Unë nuk jam menaxher, unë jam artist. Unë artistët i trajtoj ashtu siç do të doja që ata të më trajtonin mua. Çdo këngëtar që ka ardhur ka rritur nivelin e tij.”

Gjithashtu ai tregoi dhe për performancën e tij në natën finale më një këngë të shumëpritur nga publiku në duet me artistin Saimir Pirgu.

“Isha tek studio e Florit dhe dëgjoja këngën dhe më pëlqeu. I them Florit ma jep mua këtë këngën, sepse unë do të këndoj një duet me Saimir Pirgun në natën finale. I them Florit të vjen keq ta bëj me një tekst tjetër timin dhe kështu krijova tekstin “Kur them ajo”. E gjithë ideja që një ditë një njeri i shtrenjtë largohet nga jeta jote, ikën gjithçka, por a mund ta fshish emrin dhe të thuash “ajo”? Është e pamundur.”

A do jetë ky rikthim i Gjebreas në muzikë?

“Unë besoj se po, sepse teksa regjistroja në atë studio me kapi nostaligjia dhe aty e vendosa që do filloj dhe do krijoj e këndoj.”/abcnews.al

THUMB-seldi-qalliu-1280x720.jpg
ent ela21:36 | 01/12/2018

I ftuari i tretë i emisionit Thumb në ABC News i drejtuar nga Fatma dhe Aulona ka qenë Seldi Qalliu. Ai ka folur për përvojën e  tij në “Dance With Me”, por edhe për jetën private, ndërsa dha mesazhe edhe për ndjekësit e instagramit.

Duke folur për ndarjen me Mimoza Shkodrën, e cila bëri bujë në media, Seldi thotë se janë ndarë si dy njerëz të qytetëruar.

“Ne jemi ndarë si dy njerëz të cuiliziar, me këmbë në tokë.  Lidhja me Mimozën u bë e madhe sepse bëhet fjalë për dy këngëtarë, por ka njerëz që ndahen me 2 fëmijë dhe kam vënë re që janë ato hienat që japin mend sepse kam parë komente. Ne të dy nuk e çuam veten deri në atë pikë që të bëheshim me fëmijë dhe të ndaheshim”.

Sa për komentet në rrjetet sociale këngëtari thotë se ato vinin nga njerëz që duhet ishin të fundit që komentonin në lidhje me këtë çështje. /abcnews.al

THUMB-julian-deda-1280x720.jpg
ent ela18:29 | 01/12/2018

Julian Deda rrëfen në studion e “Thumb” disa të pathëna nga historia e SHBLSH-ave dhe cili ka qenë  programi i humorit që e konsideron si njollë në karrierën e tij?

Julian Deda këtë të shtunë ka qenë i ftuari i dytë në emisionin “Thumb”. Aktori i njohur ka folur për periudhën më të suksesshme të karrierës së tij, por edhe atë më të errëtën, kohët kur u zhvendosën nga Top Channel drejt Vizion Plusit e tashmë me Duplex-in në Tv Klan.

“Vjen një ditë në jetë që o duhet ndryshuar gruaja o shtëpia, në vendosëm të ndryshojmë shtëpi”– u shpreh aktori.

Por cili ka qenë programi i humorit që e konsideron si njollë në karrierën e tij?

”Çdo projekt ka ditët e errëta. Të Apartamentit 2xl asnjë ditë e errët, por të “Grand Hotelit” po. Kur bëmë një format tjetër. Ishte një njollë e erret në karrierë, në grafik. Për fat të mirë e kuptuam dhe e mbyllëm shumë shpejt”– është shprehur Juli. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono