Provokacija

PROVOKACIA-16-PRILL-MONOLOGU-SHKULLAKU-PJESA-1.mpg_snapshot_03.20-1280x720.jpg
ent ela20:17 | 16/04/2019

Monologu i kësaj të marte në Provokacija u foksua te djegia e Katedrales së famshme në Paris. Duke folur për historinë e saj, Mustafa Nano tha se me djegien e saj u dogj edhe një pjesë e historisë së Francës dhe Evropës, pavarësisht restaurimit, sipas tij asgjë nuk do të jetë si më parë.

Monologu i plotë

Dje, për orë të tëra, teksa mediat raportonin mbi katedralen e Notre Dame-it që ishte përfshirë nga flakët, askujt nuk i shkonte mendja të fliste për viktima në njerëz. Lajmi i mirë është që viktima nuk pati, por edhe sikur të kishte, ato do të ishin një dëm anësor, që nuk do të përmendeshin, e sidomos që do të harroheshin shpejt. Sepse lajmi ishte tjetër: Po digjej një copëz e historisë së Francës dhe të Europës, një ndërtesë gati një mijëvjeçare, me gjithçka kishte brenda, vetrata me xhamin e ngjyrosur të shekullit XII, një organo kolosale e shekullit XVII, kambana të vjetra të mëdha, copë dhjetë, vepra arti, relike të çmuara të historisë, fjala vjen kurora me gjëmba që, siç thuhet te Ungjijtë e Testamentit të Ri, ia vunë mbi krye Jezu Krishtit, teksa po e çonin për ta kryqëzuar në majë të Golgothës, etj, etj. Për fat, pothuajse të gjitha këto kanë shpëtuar. Por një pjesë e ndërtesës ra në tokë, u bë hi. Ndoshta për t’u ribërë, siç ndodh rëndom në këto raste, dhe kur të ribëhet, do të bëhet një festë me pompë të madhe për t’i thënë botës se gjithçka është siç ka qenë më në fund. Por asgjë nuk do të jetë si ka qenë. Nuk do të jetë e njëjta gjë. Sepse është një gjë të hysh në një ndërtesë të ndërtuar me vinça të lartë modernë, dhe është një gjë tjetër të hysh në një ndërtesë të ndërtuar nga mijëra skllevër, në harkun e dyqind viteve. E para e ka emrin tender. Ndërsa e dyta e ka emrin histori, që të emocionon, që të trondit, që të ngjeth mishin.

Dhe historia e kësaj katedraleje fillon me këtë, por nuk mbaron këtu. Aty janë kurorëzuar e martuar mbretër e perandorë, aty perandori Napoleon vuri kurorën gjithashtu, aty është bërë lumturimi e Zhan Darkës së famshme, aty janë bërë ceremonitë e varrimit të njerëzve që kanë lënë gjurmë në histori. Edhe ceremonia e përcjelljes së De Gaul e-it e Miterrand-it aty janë bërë. Ka shumë histori ajo kishë, që është një nga më të bukurat e botës së krishterë.

Filloi të ngrihej në shekullin XII mbi një kishë të vjetër, mbi një bazilikë të mesjetës më të hershme, e cila nga ana e vet ishte ndërtuar mbi një tempull tjetër pagan. Dhe nuk është hera e parë që dëmtohet. Këtë herë është dëmtuar në mënyrë aksidentale, por herë të tjera është dëmtuar në mënyrë të qëllimshme. Gjatë kohës së reformacionit e të luftrave fetare në Europë, hugenotët protestantë dëmtuan shumë statuja me idenë që ishin një idolatri e shëmtuar. Më vonë, gjatë revolucionit të famshëm francez, situatën e morën për ca kohë në dorë revolucionarët ateistë, të cilët, si shumica e revolucionarëve të kësaj bote, nuk shquheshin për ndjesi e emocione fine, përkundrazi, i përbuznin këto të fundit, i quanin çikërrima pa vlerë, në mos të dëmshme, përballë kauzës së madhe të transformimit të botës. Dhe kështu, në vitet ’90 të shekullit XVIII  sankuljotët e plaçkitën katedralen gotike, e zhveshën atë prej thesareve që kishte brenda, u këputën kokat statujave, me mendimin se ishin statuja mbretërish, në një kohë që ishin statuja profetësh, partriarkësh, martirësh të kishës katolike. Ishin revolucionarë, jo shaka. Por edhe po ta dinin se ç’statuja ishin, në të njëjtën mënyrë do t’i trajtonin. Këtë herë si ateistë. Është fillimi i epokës së ateizmit të dhunshëm. Katedralja e Notre Dame-it u shndërrua për ca kohë në një magazinë ushqimore. Edhe ateizmi ka qenë brutal herë pas here, duhet ta pranojmë. Brutal ndaj artit, historisë. Por ateizmi është i tillë kur bashkohet me revolucionarin. Përndryshe, është i paqtë. Përndryshe, edhe përlotet kur sheh skena si ajo e mbrëmshmja. Siç janë përlotur me mijëra në Francë e në gjithë botën. Por në fund, si një ngushëllim për të gjithë erdhi lajmi, se më e keqja ishte shmangur. Katedralja e Notre-Dame-it u rezistoi flakëve të zjarrit. Ajo mbeti në këmbë. /abcnews.al

 

zhakline-legatar.jpg
nev ila22:30 | 12/04/2019

E ftuara e tretë në emisionin “Provokacija” nga Mustafa Nano, në ABC News ka zhvilluar një bisedë të quajtur “tabu” sipas saj për shoqërinë shqiptare. Ajo ka folur për seksin dhe shoqërinë shqiptare.

Aktiviste për të Drejtat e Njeriut dhe të Drejtat e Grave, blogere e gazetare, Zhaklin Lekatari ka treguar se sipas një studimi të fundit të zhvilluar nga INSTAT, meshkujt dhe femrat shqiptare, kryejnë marrëdhënien e parë seksuale në moshën 24 vjeç për meshkujt dhe 26 vjeç për femrat.

Një studim i fundit nga INSTAT, për të cilën është folur shumë muajt e fundit, ka treguar që mosha e marrëdhënies seksuale te shqiptarët përkon me moshën e martesës, 24 vjeç te burrat dhe 26 vjeç te gratë, pra marrëdhënia e parë seksuale për ta përkon me martesën dhe kjo është shqetësuese”, tha ajo.

Pyetjes së gazetarit Mustafa Nano se sipas saj, cilët nga dy gjinitë, janë më të ndrojtur në marrëdhëniet seksuale në shoqërinë shqiptare, blogerja u përgjigj:

“Të dyja gjinitë janë të ndrojtura për arsye të ndryshme, por meshkujt më shumë. Ata kanë probleme me seksualitetin e tyre. Janë shumë të ndrojtur dhe të friksuar. Kjo vjen për shkak të roleve të tyre gjatë rritjes. Ata rriten duke u mësuar të mos qajnë, të mos tregojnë emocione, që duhet të zotërojnë gruan, duhet të jenë të fortë etj., kjo gjë ata i ndrydh.

Nga ana tjetër kemi femrën, e cila mesazhet që merr në lidhje me këtë çështje janë se duhet të jenë seksi, të bukura, mikluese, por nga ana tjetër seksualiteti i tyre dënohet dhe duhet ta mbajnë të fshehur. Si rezultat kemi çiftet shqiptare që kanë probleme të mëdha komunikimi me njëri-tjetrin. Ata më pas nuk kanë marrëdhënie seksuale cilësore, por të deformuar e kaotike, janë të painformuar, qoftë në marrëdhënie seksuale qoftë në atë emocionale. Janë të obsesionuar ndaj dhe kemi divorce në rritje”./abcnews.al

pauliun-sterkaj.jpg
G. P.22:10 | 12/04/2019

Deputeti i Partisë Socialiste, Paulin Stërkaj, ishte i ftuar këtë të premte në emisionin “Provokacija”. I pyetur se çfarë mendonte rreth grabitjes së Rinasit, Stërkaj tha se kjo ngjarje duhet hetuar në thelb të saj.

Sipas tij, edhe një person i pa inkriminuar më parë, duke parë sigurinë e dobët të aeroportit dhe sasinë e madhe të parave, mund të tentojë ta realizojë një vjedhje të tillë.

Ato janë gjëra në hetim dhe asnjëri nga ne nuk është i njohur se çfarë po bëjnë në hetim të kësaj çështjeje. Unë si deputet, si ish-oficer policie do kisha hetuar në thelb të kësaj gjëje. E kam thënë dhe në disa media të tjera. Këto vjedhje janë në bashkëpunim. Dhe unë e theksoj se kush e di kur lëvizin këto miliona euro drejt Rinasit? Nga kush rrjedh informacioni? Nëse bëhet fjalë për 10 milionë euro mund të ketë njerëz që s’kanë bërë asnjë krim në jetën e vet, por duke e dit që në Rinas te avioni s’ka as armë, as policë, kurrkush me i kap, kam bindjen që edhe ata mund të tentojnë me rreziku”, tha Stërkaj.

Për sa i përket përgjegjësisë, Stërkaj renditi dy arsye; koncesionarin dhe rrjedhjen e informacionit në bankat që bëjnë këto lëvizje transfertash.

“Për mua përgjegjësia shkon në disa pozicione. Për mua kontrata koncensionare i ka dhënë prioritet. Këto kontratat koncesionare i kanë dhënë prioritet koncensionarit dhe vendos ai. Mirëpo u bë  e disata herë që bëhet. Mirëpo fajin e kësaj pune unë ua lë bankave. Që rrjedhin informacione në banka dhe shkojnë në grupet kriminale. Ai është shkaku”, u shpreh deputeti./abcnews.al

paulin-Sterkaj.jpg
G. P.21:38 | 12/04/2019

Vitin e kaluar, Paulin Stërkaj kaloi disa probleme të rënda shëndetësore. Për të atëherë reagoi edhe kryeministri Edi Rama, i cili i uroi ta kalonte sëmundjen si kampioni që të gjithë janë mësuar ta shohin.

I ftuar në emisionin “Provokacija”, Stërkaj foli rreth këtij momenti të vështirë të jetës së tij. Ai tha se prej disa muajsh po kujdeset për veten që të arrijë në formën që ka qenë.

“Me thënë të drejtën e kalova një problem shëndetësor vjet nga 22 Qershori, por kam shumë muaj që po merrem me veten dhe mendoj që e kam arritur një masë që të jem në pozitat që kam qenë”, tha Paulin Stërkaj./abcnews.al

shllaku.jpg
G. P.21:20 | 12/04/2019

Shkrimtari Primo Shllaku ishte një ndër të ftuarit e kësaj puntate të emisionit “Provokacija”. Në një diskutim mbi gjuhën shqipe, ai tha se standardi që ne përdorim sot është një zgjedhje ushtarake.

Sipas tij, në vitin ku u mblodh kongresi nuk na duhej standardi sepse kuptoheshim.

“Kongresi i ’72 ishte një zgjedhje ushtarake, jo një zgjedhje kulturore, sepse kujtdo duhet ti dhimbte dora. Me çfarë kam kuptu unë nga reflektimit në lidhje me Eqerem Çabejt, të cilit pa dyshim do t’i takonte nderi të ishte në krye të pilotimit të kësaj nisme dhe i takoi dikujt tjetër që ishte komisar tregon se kemi të bëjmë me një zgjedhje ushtarake. Në atë kohë ne nuk na duhej standardi. Ne gjuhën e kishim. Mirëkuptim dhe kuptim njëri-tjetrit ia kishim në shkallën optimale dhe u bë një zgjidhje e cila i hapi të gjitha anomalitë që ka tosknishtja, ja hapi dyert për t’u ba normë dhe me gjithë gegnishten me ruajtjen e formave u përjashtua. E keqja më e madhe ishte se nuk mbaroi puna aty. U tha tjetër gjë dhe u realizua tjetër gjë. Ishte pjesë e propagandë. Otellos iu vu emri Bardhosh. Imagjinoni tek tragjedia Otello, dikush ta thërrasë Otellon hajde këtu Bardhosh”, tha Shllaku.

Sipas Shllakut, “Ne na duhet një gjuhë që duhet t’i ketë embrionalisht të dyja. Se si duhet të jetë ajo këtë nuk e di. Gabimi që është bërë i ka dhënë një goditje të rëndë kulturës shqiptare”.

Për sa i përket ditëve të sotme, shkrimtari theksoi se sfida nuk mbetet më tek gjuha, por te shkrimi.

“Sfida nuk është më gjuha. Problemi është a di me shkruar mirë! Ky është problemi. Kam dasht me u than të tjerëve që ne jemi brenda atdheut tonë, brenda shtëpisë tonë dhe nëse nuk mund të çojmë çfarë do lloj flamuri, ngjyrën e tjegullave mund ta bëjmë si të kemi qejf”, tha Shllaku./abcnews.al

mustafa-nano-2.jpg
G. P.20:20 | 12/04/2019

Në monologun e kësaj puntate, moderatori i emisionit “Provokacija”, Mustafa Nanao, u ndal te gjuha shqipe. Sipas tij, ne kemi një problem që kur na është dashur të vendosim se cilin version mes gegërishtes dhe toskërishtes do të mbanim si gjuhë standarde.

Megjithëse, sipas tij, kjo edhe pse është pranuar në Shqipëri, në Kosovë gjuha standarde nuk ka ngjitur si duhet. Sipas Nanos, nëse duam unitet kombëtar atëherë duhet filluar me unifikimin e gjuhës.

Pra, të gjithë të fillojnë të përdorin gjuhën standarde. Edhe pse nuk është e lehtë, Nano mendon se kjo është kosovarëve u ka rënë në hise ta bëjnë në emër të interesit kombëtar.

Monologu i plotë:

Ne kemi një problem me gjuhën. Të vockël. Ndoshta edhe të madh. Duhet ta pranojmë këtë gjë. Disa, mes të cilëve shquan Primo Shllaku, i kthehen e i rikthehen diskutimit mbi natyrën antigegërishte e ndoshta disponimin antigegë të vendimit që u mor në Kongresin e Drejtëshkrimit në vitet ’70 të shekullit të shkuar. Por ky është një diskutim që, edhe pse ngrihet mbi një të vërtetë, mua më duket i pavlerë. Ka kaluar gjysmë shekulli prej atij momenti. Pastaj, në thelb nuk është se është bërë ndonjë e pabërë, edhe sikur motivet e motivimet të kenë qenë të liga. Atëbotë opsionet ishin dy, o të zgjidhej gegërishtja si bazë për standardin, o të zgjidhej toskërishtja. Opsioni i tretë, ai i një shqipeje të kombinuar, ose i elbasanishtes, nuk ka patur shumë tifozë, sido që ca kohë u përdor si gjuhë zyrtare. Në këto rrethana, nëse do të zgjidhej gegërishtja si bazë për standardin, çdo gjë do të ishte ok. Por u zgjodh toskërishtja, dhe kjo duhet të jetë gjithashtu Ok. Dhe është Ok. Në republikën tonë kjo zgjedhje është pranuar, shqipja standarde ka hedhur rrënjë, dhe ky diskutim quhet i mbyllur tanimë, ndonëse gegërishtja, kupto: shkodranishtja, ka nevojë për mbrojtje, promocion e hapësira, sepse, në mos tjetër, është gjuha e një grupi intelektualësh të para Luftës II Botërore që i kanë dhënë sharm e prestigj kulturës sonë.

Në Kosovë gjërat janë ndryshe, megjithatë. Me gjithë përpjekjet e një pjese të elitës kosovare, standardi atje nuk ka ngjitur aq sa duhet. Dhe kjo ka ndodhur, përveç të tjerash, prej pjesës tjetër të elitës që këmbëngul të mbajë një marrëdhënie të ftohtë me shqipen standarde. Kjo është një zgjedhje, të cilën ne nuk kemi të drejtë ta gjykojmë. Është punë e tyre të flasin shqipen që duan, e t’u japin munxët shqipeve të tjera, sidozot asaj standarde. Por nëse duan unitetin kombëtar, nëse ëndërrojnë bashkimin kombëtar, atëherë përpjekjet për bashkim duhet t’i fillojnë me unifikimin e gjuhës. Shkurt, duhet të mësojnë standardin. Unë e di që për kosovarët e rritur kjo nuk është e lehtë, unë e di që vështirësitë për ta mund të jenë deri edhe të natyrës psikologjike, e ndoshta fiziologjike (kur vjen puna te diksioni), unë e di që, derisa t’ia dalin për ta nxënë standardin, ata do të jenë të dizavantazhuar në garën kombëtare, por unë mendoj se nuk ka rrugë tjetër. Kjo është një sakrificë që kosovarëve u ka rënë në hise ta bëjnë në emër të interesit kombëtar.

Edhe për mua nuk do të ishte e lehtë të flisja sot shqipen e Kosovës, më saktë shqipet e Kosovës. Por dua të them një gjë: Sikur sot të mblidhej një Kongres i Ri i Gjuhës dhe të vendoste adoptimin e një shqipeje standarde me bazë kosovarishten, e dini se ç’do bëja? Për ca vjet me radhë, për aq vjet sa do më lipseshin, do t’i lija të gjitha punët e tjera mënjanë, e do të merresha vetëm me standardin e ri, derisa të familjarizohesha me të, derisa sa ta mësoja atë. Do ta bëja këtë për të mos mbetur në margjinat e jetës kombëtare, nëse jo për një ideal patriotik. Dhe ndonëse, në të folur, do t’më shquanin që larg që jam toskë, në të shkruar do bëja çmos të isha më kosovar se kosovarët. Kam bindje për këtë. Besoj te vullneti im. Është kjo që kanë bërë në Kosovë, kush më shumë e kush më pak, një numër akademikësh si Rexhep Qosja, Agim Vinça, Mehmet Kraja e të tjerë, apo edhe politikanë, shkrimtarë, gazetarë e intelektualë publikë si Albin Kurti, Hashim Thaçi, Veton Surroi, Arben Idrizi, Blerim Latifi, Enver Robelli, Imer Mushkolaj, etj, apo Arbën Xhaferri, Kim Mehmeti, në Maqedoni, etj. Është kjo që duhet të bëjnë edhe të tjerët. Sipas meje.

Përsëris: Secili është i lirë të flasë në shqipen e vet, por kush e ka merak bashkimin kombëtar, duhet ta fillojë këtë bashkim me gjuhën. Dhe kjo do të ishte shumë më patriotike sesa të shqetësohesh pse unë kam titulluar programin tim “Provokacija”. /abcnews.al

sokol-sadushi.jpg
G. P.21:58 | 09/04/2019

Sokol Sadushi, drejtor i Shkollës së Magjistraturës, ishte i ftuar këtë të martë në emisionin “Provokacija”, për të folur rreth reformës në drejtësi dhe institucioneve të reja që priten të krijohen. Një ndër këto institucione është edhe SPAK, Prokuroria e Posaçme Anti-Korrupsion, e cila pritet të hetojë krimin e organizuar dhe korrupsionin në vend.

Por në diskursin publik flitet se kjo strukturë e re do të hetojë korrupsionin në nivelet e larta dhe sipas drejtorit Sadushi, SPAK jep garanci se një gjë e tillë mund të ndodhë.

“Nuk është legjendë, por në fakt duke qenë se ne jemi mësuar me mënyrën si Prokuroria ka punuar në Shqipëri me pandëshkueshmërinë, fakti që është projektuar ngritja e një prokurorie antikorrupsion me të gjitha elementet që ajo do të ndjekë në vijmësi, krijon garanci që ne do shpresojmë tek ky institucion. E para do kemi prokurorë që kanë kaluar procesin e Vettingut, me prokurorë që deri diku janë të qetë me të shkuarën e tyre dhe është profesionalizmi ajo që do të nxjerrë në pah punën që ata do të bëjnë. Në këtë pikëpamje prokurori dhe nga mënyra si është organizuar prokuroria, unë mendoj që ka shpresa për të pasur një produkt nga Pro0kuroria e Posaçme Anti-korrupsion dhe ndoshta është dhe momenti. Nuk mund të pritet më. Shqipëria është pjesë e vendeve që integrohen në BE dhe nuk mund të pranojnë në BE nëse ti nuk ke standardet bazë që lidhen me ndëshkueshmërinë dhe profesionalizmin”, tha ai.

Prej pak kohësh është hapur edhe gara për Prokurorin e Përgjithshëm. I pyetur nëse Arta Marku mund të rizgjidhet sërish në krye të Prokurorisë, Sadushi u shpreh se ajo ka të drejtë të garojë. Pastaj ngelet në dorë të Kuvendit që do të vendosë sipas një rankimi vlerësimi nga ana e Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Madje Sadushi shtoi se Marku është zgjedhur në mënyrë kushtetuese dhe ligjore si Prokurore e Përgjithshme e Përkohshme.

“Për sa kohë që Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme është zgjedhur dhe ka plotësuar kriteret për të qenë Prokurore e Përgjithshme sigurisht që është një garë që do ngelet në vlerësimin e rankimit që do bëjë KLP dhe natyrisht në vendimmarrjen e Kuvendit mbi bazën e këtij rankimi që do bëjë ky Këshill dhe natyrisht mbetet një kandidate.

Ajo është zgjedhur në mënyrë kushtetuese dhe ligjore pavarësisht se situata e solli që në kohën kur ajo u zgjodh nuk ishte ngritur KLP dhe Shqipëria nuk mund të rrinte pa Prokuror të Përgjithshëm dhe u miratua me atë ligj që e kishte miratuar 3/5 e deputetëve. Natyrisht ishte një zgjidhje e përkohshme, por vonesa që pati ngritja e KLP-së zgjatja e saj në këtë pozicion shkoi pak përtej atyre kiteve që mendohej të kishte statusi i prokurorit të përkohshëm”, tha drejtori i Shkollës së Magjistraturës./abcnews.al

PROVOKACIA-9-PRILL-KLAJDA-GJOSHA-PJESA-2.mpg_snapshot_08.16-1280x720.jpg
ent ela21:34 | 09/04/2019

Ish deputetja e LSI-së Klajda Gjosha ka folur në studion e Provokacijas për situatën aktuale politke në vend. E pyetur nëse vendimi për djegien e mandateve ishte i duhuri, ajo tha se ky është vendim ekstrem që është marrë për shkak të situatës ekstreme ku ndodhet vendi.

“Unë kam bërë një analizë të thellë të situatës para se të merrja një vendim, Në një vend demokratik normal ky akt nuk duhej të ndërmerrej, nuk do shkohet asnjëherë në këtë ekstrem, por Shqipëria ndodhet në situatë ekstreme. Uroj që qytetarët ta shohin në anën pozitive. Nëse për Shqipërinë do sillte diçka pozitive, ndryshim sistemi, forcim i demokracisë ndryshim mentaliteti i politikës shqiptare.

Njerëzit e kanë të vështirë të besojnë te politka shpesh kanë parë rrotacione dhe ia kane dalë të kenë jetëgjatësi në politikë. Kjo duhet të marrë fund. Nuk kemi të bëjmë thjesht me emrat e kryetarëve të partive, por me një masë që besojnë se është momenti i duhur që Shqiëpria të ndryshojë. Ne jemi vendi që do të çelë negociatat në të ardhmen”.

Sipas saj Shqipëria është marrë peng nga disa individë që kryejnë reforma fasadë dhe asgjë në dobi të qytetarëve.

“Ka disa individë që e kanë marrë peng shtetin, me një shtet të kapur, me reforma fasadë për propagandë politike, por nuk shohim asnjë veprim konkret e asnjë të mirë në favor të qytetarëve shqiptarë”.

Për Gjoshën reforma në drejtësi është zbatuar në kundërshtim të plotë me kushtetutën, vetingu me standarde të dyfishta dhe zgjedhjet nuk kanë përfaqësuar votën e qytetarëve shqiptarë.

“Pakti kombëtar është të biem dakord që zgjedhjet nuk kanë përfaqësuar votën e qytetarëve shqiptarë dhe shumë politkanë duhet ta kuptjnë këtë që nuk vazhdohet kështu.

Nëse demokracia nuk funksionon çdo ditë njësoj për qytetarët. Ne degradojmë në situata të tilla ku qytetari ndjehet i pambrojtur dhe nuk di ku të përplaset.

Nëse një ligj para Kuvendit shkel Kushtetutën sot nuk kemi Gjykatë ku të drejtohemi. Reforma në drejtësi është zbatuar në kundërshtim të plotë me kushtetutën.

Duhet monitorim për vetingun. Çfarë është bërë dhe a ka standarde të dyfishta ajo që ka ndodhur me disa individë ka filluar të kthehet në bumerang. Lëvizje qyetare në mbështetje ndaj qytetarëve është masive tashmë. Rama i ka shtyrë zgjedhjet lokale për një çertifikatë. Sa më shpejt të gjendet zgjidhja në këtë krizë politke që ka hyrë Shqipëria aq më e thjehstë do jetë. Rama ka humbur shumë pikë dhe është në nivelet më të ulëta të pëlqyeshmërisë”.

Ish-deputetja e LSI-së theksoi se opozita kërkon zgjedhje të reja kombëatrë për t’i dhënë fund kapitullit të zgjedhjeve të 2017-ës dhe fenomenit të blerjes së votës.

“Zgjedhje të lira dhe të ndershme. Në kërkojmë zgjedhje kombëtare parlamentare. T’i rikthehemi edhe njëherë për të mbyllur kapitullin e 2017-ës, fenonemit të blerjes së votës nga grupet kriminale. Duhet të zhduket, është fenomen i rrezikshëm që shkatërron rininë e shqiptarëve. Duhet çliruar sistemi. Gjithkush nga ne duhet të dalë në terren me program dhe jo me tepsi e timon”. /abcnews.al

zamira-kita.jpg
G. P.21:15 | 09/04/2019

Aktorja e njohur Zamira Kita është prej kohësh drejtoresha e Qendrës së Artit dhe Kulturës në Korçë. Ajo ishte e ftuar në emisionin “Provokacija” këtë të martë. E pyetur se kush është gjëja më e mirë që ka bërë që kur është vënë në këtë pozicion, Kita renditi të parin aktorin 92-vjeçar Kiço Qendron dhe disa nga rolet e saj në këto vite.

“Gjëja më e bukur është që kam rikthyer Koço Qendron. 92 vjet fluturon, të mbush me optimizëm për jetën. Jo vetëm ne që luajmë me të, por i gjithë publiku që e shikon. Fluturon. Pandi Bello më tha “Po ne mezi ecim në bulevard, ai kërcente në skenë”. 92 vjeç. Për Guinnes. I hymë kësaj rruge. Më tregoi rrugën Leonard Bombaj dhe i hyra kësaj pune, mirëpo mu kthye përgjigja që është një 94-vjeçar me rol kryesor në Bukuresht.

 Është gjëja më e mirë që kam bërë këto vite. Edhe Dhimitër Orgocka që është shumë aktiv dhe shumë vital që nuk ka reshtur së vëni shfaqje. Kurse në rolet që kam bërë vetë, Bernarda Alba ka qenë një nga rolet e bukura. Një karakter nga më të bukurit në komedi e kam bërë së fundi me Gëzim Kamen. Një në komedi që e veçoj e kam bërë me Ilir Bokshin”, tha aktorja./abcnews.al

kita.jpg
G. P.20:58 | 09/04/2019

Zamira Kita është një prej aktoreve më të mira në Shqipëri. Prej vitesh, ajo ka përfaqësuar denjësisht edhe qytetin e saj të Korçës. Para disa kohësh, aktorja tregoi publikisht se kishte kaluar depresion pas lindjes së vajzës.

E ftuar këtë të martë në emisionin “Provokacija”, Zamira Kita ka rrëfyer sërish se pas lindjes ka kaluar më shumë se një javë pa gjumë. Ajo u shreh se pasi bëri publik momentin e vështirë që kishte kaluar, është kontaktuar nga një vajzë tjetër nga Gjakova që po kalonte të njëjtën situatë dhe për të cilën aktorja korçare e ka ndihmuar të kalojë gjendjen e vështirë.

“Unë kalova në një depresion të rëndë pas lindjes dhe nuk e përballoja dot. Më dukej një tmerr të punoja dhe Korçë jo të vija më në Tiranë. Më ka ndodhur një gjë e çuditshme. Më ka marrë një vajzë nga Gjakova pasi më ka dëgjuar në emisionin e Rudinës, emocionohem kur flas për këtë gjë, dhe më tha je e para që flet për këtë gjë, të lutem më ndihmo, jam keq, jam në depresion, nuk dua të jetoj, nuk kujdesem për vajzën, kam ankthe, kam frikë. Mua nuk më punonte logjika. Nuk flija. Mund të kem kaluar 10 ditë pa asnjë sekondë gjumë. Mblidhesha grusht në divan dhe tundesha.

Mua nuk më kalonte nga mjekët. Unë deri në Ksanaks jam kuruar nga një doktor në Korçë dhe nuk më kaloi. Erdha këtu, takova një neurologe më e mira në ato vite dhe më tha do bëhesh siç ke qenë. Dhe unë e shikoja e çuditur dhe thoja kjo kështu u thotë të gjithëve, unë nuk do bëhem siç kam qenë. Në fakt u bëra. Vajza e Gjakovës e pati pak më të zgjatur. Ajo ka një vajzë të shëndetshme, shumë herë më mirë, por vazhdimisht më shkruan kur i vijnë këto gjendjet e vështira, por i kalojnë prapë. Unë e kam ndihmuar shumë ama. Unë i kam treguar gjithë eksperiencën time dhe im shoq me thosha, mjaft se u lodhe. Mua nuk më ndihmonin, më thoshin nuk ke asgjë, por s’ke guxim dhe kurajo të rrisësh vajzën”, tha ajo.

Aktorja rrëfeu gjithashtu se ka kaluar shumë shqetësime me vajzën në spitale në Gjermani për shkak të disa problemeve shëndetësore. Por fatmirësisht ajo tregoi që vajza nuk kishte atë sëmundje që trembeshin prindërit dhe tani gëzon shëndet të plotë.

“Unë kam kaluar shqetësime me vajzën, që rrallë një grua e vetme në mes të Gjermanisë pa ditur gjuhën do t’i përballonte. E vetme nëpër spitale dhe kam kaluar vështirësi të mëdha. Edhe vajza ime ka bllokuar veshkat shumë vite më parë. Unë e shkunda dhe tim shoq mos u mërzit se ne do të bëjmë të pamundurën. Unë nuk e kuptoja ça rreziku përbënte ajo gjë se edhe veshkën tjetër mund ta prishte. Fatmirësisht nuk kishte atë sëmundje që ne trembeshim dhe ajo sot gëzon shëndet të plotë”, tha Zamira Kita./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono