Provokacija

mustafa-nanoooo.jpg
G. P.12:39 | 23/05/2018

Të ftuar në episodin e radhës në “Provokacija” ishin:

 1. Xhevat Lloshi, gjuhëtar. Ai ishte i ftuar sërish në studio për të folur mbi mënyrën sesi flitet gjuha shqipe në hapësirat publike. Këtë herë u krahasuan nivelet e sharjes me gjuhën angleze ku sipas Llloshit niveli i sharjes nuk është i njejtë me të anglishtes në tërësi.
 2. Robert Rakipllari. Analisti dhe kryeredaktori i gazetës “Panorama” foli rreth zhvillimeve më të fundit lidhur me çështjen “Xhafaj”.
 3. Alfred Trebicka. Aktori i njohur foli rreth çështjes së ndërtimit të teatrit Kombëtar.
 4. Ilir Demalia. Analisti sëbashku me moderatorin e emisioni, Mustafa Nanos, diskutuan rreth Gjergj Fishtës dhe gjuhës së përdorur prej tij./abcnews.al

PROVOKACIJA-1280x720.jpg
ent ela12:02 | 16/05/2018

Në episodin e radhës në Provokacija ishin të ftuar:

1. Xhevat Lloshi Gjuhëtar, i cili ka folur mbi mënyrën sesi flitet gjuha shqipe në hapësirat publike.

2. Armand Shkullaku, gazetar. Ai ka folur në lidhje me përgjimin e vëllait të ministrit të brendshëm Fatmir Xhafaj.

3. Gjergj Bakëllbashi, arkitekt. I kthyer në Shqipëri pas studimeve në Harvard, ai ka folur për ndërtimin e Teatrit Kombëtar.

4.Ilir Yzeri, gazetar. Ai ka folur mbi një dokumentar që ka bërë për kompozitorin Kastriot Gjini./abcnews.al

 

mustafa-nano.jpg
G. P.12:24 | 09/05/2018

Të ftuar në Provokacija ishin:

 1. Arlind Qori, i cili foli rreth Marksizmit. Për Qorin, Marksi është mendimtari më i rëndësishëm i historisë së njerëzimit.
 2. Ibsen Elezi, që u shpreh rreth fjalimit të tij të mbajtur në Kuvendin Kombëtar të Partisë Demokratike. Sipasj tij, fjalimi i tij ishte një gjë që duhej bërë më parë.
 3. Belina Budini. Shefja e departamentit të komunikimit në UET foli rreth librit të saj ë të fundit.
 4. Skerdiano Keraj, i cili tregoi rreth eksperiencës së tij në Këln, ku arriti të bëhej profesor./abcnews.al

PROVOKACIJA-DT-01.05.2018-1280x720.jpg
ent ela14:07 | 02/05/2018

Në episodin e radhës në “Provokacija ishin të ftuar:

1.Sokol Sadushi, drejtor i shkollës së Magjistraturës, një nga ekspertët që është marrë me reformën në drejtësi, i cili u shpreh optimist për zbatimin e saj.

2.Eni Vasili, gazetare, drejtuese e emisonit Studio e Hapur në News 24, e cila foli për vështirësitë dhe komoditetin në intervistat në studio me politikanët.

3. Fredi Bejleri, përfaqësues i OMONIA-s ka folur për përkeqësimin e problemit të pronave në Himarë. Problemi kryesor i pronarëve autoktonë sipas tij është se ata nuk përfitojnë asnjë metër tokë.

4. Olsi Jazexhi, historian dhe intelektual mysliman. Ai ka folur mbi fenë myslimane dhe historinë kuranore të njerëzimit. /abcnews.al

mustafa-nano.jpg
G. P.11:41 | 25/04/2018

Të ftuar në episodin e radhës të “Provokacija” ishin:

  1. Grida Duma. Deputetja e Partisë Demokratike foli për të djathtën në përgjithësi në Shqipëri. Ajo nuk iu shmang disa komenteve rreth zhvillimeve më të fundit të politikës në vendin tonë.
  2. Edith Harxhi. Drejtoresha e “Albania Policy center” diskutoi rreth rekomandimit për çeljen e negociatave. Harxhi komentoi gjithashtu edhe takimet E Ramës në Gjermani.
  3. Genc Ruli. Ish-ministri i Energjitikës u shpreh në studie se demokracia në vendin tonë nuk është ajo perfektja që ne prisnim. Sipas tij, kemi një distancë të madhe në kulturë, krahasuar me Europën.
  4. Alfred Lela. Drejtori i Politiko.al ishte i ftuar në studion e “Provokacija” për të folur rreth shkrimit më të fundit që kishte publikuar./abcnews.al

PROVOKACIJA-17.04.2018-1280x720.jpg
ent ela08:52 | 18/04/2018

Në episodin e radhës të “Provokacija” nga Mustafa Nano të ftuar ishin:

Agron Tufa, i përfshirë në diskutimin për kampin e Tepelenës dhe qëndrimin e komunizimit. Ai ka folur për torturat ç’njerëzore në këtë kamp.

Avokatja e Popullit, Erinda Ballanca, ka folur për protestën e Rrugës së Kombit dhe raportin e institucionit që ajo drejton lidhur me këtë ngjarje.

Klementin Mile, pedagog i UET, i ftuar në emision foli për shkrimin e tij “Pse nuk ka agjitatorë liberalë në qytet?” dhe pikëpamjet e tij liberale.

Enkel Demi i ftuar sërish në emision foli për qëndrimet e tij dhe zhvillimet në vend. /abcnews.al

muc-nona.jpg
G. P.08:49 | 11/04/2018

Në këtë episod të nëntë të “Provokacija” nga Mustafa Nano të ftuar ishin:

Luçiano Boçi, i cili foli për protestën kundër tarifës në Rrugën e Kombit dhe aksionit opozitar lidhur me këtë çështje dhe jo vetëm. Deputeti i Partisë Demokratike foli gjithashtu edhe për TVSH-n për biznesin e vogël dhe përfshirjen e opozitës për këtë çështje.

Mira Kazhani, e cila foli lidhur me kryeministrin Edi Rama. Sipas saj, ai do t’i mungojë Shqipërisë pas 100 vitesh. Më tej, Kazhani tha se e pëlqente Ramën sepse është një kryeministër që bën gabime por jo krime.

Genc Burimi, gazetar, i cili u lidh me skype nga Franca. Gazetari foli rreth një shkrimi të tij kundër moderatorit të “Provokacija”, Mustafa Nano.

Enkel Demi, që ishte në “Provokacija” për shkrimin e tij kritik ndaj Edi Ramës. Shkrimi kishte të bënte me protestën kundër tarifës në rrugën e Kombit dhe reagimit të kryeministrit Rama për këtë çështje./abcnews.al

PROVOKACIJA-1280x720.jpg
ent ela08:13 | 04/04/2018

Në episodin e tetë të emisionit “Provokacija” nga Mustafa Nano ishin të ftuar:

1.Mark Marku, i cili foli për protestën kundër tarifës së qarkullimit në Rrugën e Kombit, të cilën e cilësoi shpresdhënëse, në një kohë që qeveria po ushtron kontroll dhe arrogancë kudo, kur ka shumë tension për shkak të gjendjes ekonomike e rritjes së taksave, ndërsa dhuna e ushtruar sipas tij është simbolike. Ai foli edhe për rolin e opozitës dhe qeverisjen e Ramës.

2.Teuta Toska, gjuhëtare. Ka folur për komunikimin publik, studimin e gjuhës shqipe, përdorimin e gjuhës, çështje që prekin më shumë sistemin gjuhësor, gegërishten dhe toskërishten. Sipas saj problemi më i rëndësishëm tani është që standardi i gjuhës shqipe duhet të mësohet. Për Toskën, hapja e nivelit leksikor është shumë e rëndësishme, ku pjesë e debatit është çështja e strukturave sintaksore.

3. Ardian Civici në “Provokacija” ka folur për librin “Mentaliteti antikapitalist” nga Ludwig von Mises dhe disa çështje të ekonomisë që përfshihen në këtë libër.

4.Jonila Godole, pedagogia ka folur për debatin e fundit për LGBT dhe pyetjet që ngre ndaj Ministrisë në lidhje me kurrikulën për këtë çështje. /abcnews.al

xheni-karaj-provokacija-1280x657.jpg
G. P.10:30 | 28/03/2018

Aktivistja e e të drejtave LGBT, Xheni Karaj, ishte e ftuar në “Provokacija” nga Mustafa Nano.
Ajo foli rreth çështjes së bullizmit të ushtruar në gjimnaze ndaj anëtarëve të këtij komuniteti.
Karaj tha se janë organizuar disa takime në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës dhe Ministrisë së Arsimit për disa takime informuese rreth kësaj çështjeje./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono