Provokacija

mustafa-nanoooo.jpg
G. P.15:30 | 01/08/2018

Të ftuar në “Provokacija” ishin:

Pirro Misha. Studiuesi i njohur foli rreth një konference të organizuar nga një media serbe, ku prezentë ishin personalitete të qeverisë serbe, por edhe gazetarë dhe studiues shqiptarë. Sipas Mashës, konferenca ishte “show” dhe u transmetua drejtpërdrejt në një televizion.

Persida Asllani. Drejtoresha e Bibliotekës Kombëtare tregoi në “Provokacija” se janë rreth 700 persona në ditë mesatarisht që e frekuentojnë bibliotekën. Ajo tha se biblioteka ndjek të gjitha bibliotekat e vendit dhe i udhëzon ato.

Turjan Hyska. Moderatori dhe autori i disa prodhimeve mediatike foli rreth emisioneve më të reja që pritet të transmetohen sezonin e ardhshëm në TV Klan./abcnews.al

provokacijaaa.jpg
G. P.11:52 | 26/07/2018

Të ftuar në “Provokacija” ishin:

Faruk Sejdini. Analisti i njohur i futbollit u shpreh në “Provokacija” se nuk shkoi në emisionet e futbollit që u organizuan në Shqipëri për Botërorin pasi sipas tij nuk flisnin për sportin. Sipas tij, një pjesë dërrmuese e ambientit sportiv nuk e pëlqeu botërorin e këtij viti pasi vendet e mëdha u eleminuan shpejt. Ndërkohë për Sejdinin arritja sa më lart e vendeve të vogla e bëri më të bukur kampionatin.

Sandër Lleshi. Këshilltari për sigurinë i Kryeministrit ku foli rreth çështjeve të NATO-s dhe provokacioneve më të fundit të presidentit Trump rreth Aleancës.

Rigels Halili. Antropologu shqiptar ishte i ftuar për të folur për kombin shqiptar./abcnews.al

mustafa-nano.jpg
G. P.13:58 | 18/07/2018

Në emisionin e radhës në “Provokacija” ishin të ftuar:

Dashamir Shehi. Drejtuesi i LZHK-së tregoi vitet, kur nuk donte të kishte qenë në skenën politike. Bëhet fjalë për vitet ’96 dhe 97, tha Shehi. Politikani tha gjithashtu se në Shqipëri është e nevojshme krijimi i një hierarkie politike.

Çlirim Gjata. Avokati i njohur diskutoi me moderatorin Mustafa Nano rreth çështjes së Teatrit Kombëtar dhe reformës në drejtësi.

Ermir Gjinishi foli rreth tolerancës ndërfetare në Shqipëri. Sipas tij, në Shqipëri jemi te bashkëjetesa fetare dhe kjo është një dimension i shoqërisë shqiptare./abcnews.al

WEB-PROVOKACIJA-10.07.2018-1280x720.jpg
ent ela10:30 | 11/07/2018

Të ftuar në emisionin e radhës në “Provokacija” nga Mustafa Nano ishin:

1. Skënder Gjinushi, politikan dhe akademik. Rikthim në identitet e ka konsideruar Gjinushi rikthimin e tij  në profesionin e akademikut. Në cilësinë e kryetarit të komisionit ai ka folur për reformimin e Akademisë së Shkencave. Sipas tij në vend të reformimit tendenca ka qenë për elemimin të Akademisë. Akademia është pasoja, jo shkaktare e rënies së cilësisë, sa i përket dhënies së titujve doktoraturat dhe profesorë.

 2. Jon Tarifa, kantautor. Ka folur për muzikën e tij dhe muzikën e rrugës që sipas tij ka shumë talente.

3. Alfred Peza, Gazetar. Ai ka folur për revolucionin në gazetarinë shqiptare në këto 25 vjet nga jeta reale në atë virtuale që është sot, si edhe për fenomenin “fake news”. /abcnews.al

provocija.jpg
G. P.10:59 | 04/07/2018

Të ftuar në emisionin “Provokacija” ishin:

Klajda Gjosha. Ish-ministrja e Europës foli rreth vendimit për hapjen e negociatave të Shqipërisë në Qershor të 2019-s.

Beqir Meta. Historiani foli për një libër të ri të Akademisë së Shkencave. Sipas Metës, ky është një botim themelor që përfshin studime mbi historinë e shqiptarëve, brenda dhe jashtë kufijve politikë të Shqipërisë.

Laert Vasili. Aktori i njohur ishte i ftuar në “Provokacija” për të folur rreth debatit që është krijuar me çështjen e Teatrit të ri Kombëtar.

Ledia Dushi. Pedagogia e UET ishte në “Provokacija” për të folur rreth çmimit “Kadare”./abcnews.al

PROVOKACIJA-26.06.2018-1280x720.jpg
ent ela12:20 | 27/06/2018

Të ftuar në emisionin e radhës të “Provokacija” nga Mustafa Nano ishin:

Shpëtim Idrizi ka komentuar ndeshjen Serbi-Zvicër, dhe simbolin e shqiponjës të bërë nga dy shqiptarët Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka. Sipas tij gjesti i shqiponjës është një formë shumë e bukur e të shprehurit të identitetit dhe nuk është e ndaluar.

Idrizi në cilësinë e kreut të PDIU ka ka folur gjithashtu edhe për çështjen çame dhe deklaratat e palës greke, pasi sipas tij nuk ka transparencë nga pala shqiptare. Duke iu referuar deklaratave të palës greke Idrizi tha se nuk është në tryezën e negociatave çështja e shqiptarëve të Çamërisë, ndërsa i bën thirrje ministrit të jashtëm se çështja çame nuk është çështje vullneti, por është detyrim.

Rubens Shima, historian, arti ish-drejtor i GA, ka folur për historinë  eTeatrit Kombëtar. Në një shkrim që i dedikohej debatit të Teatrit Kombëtar, Shima tha se ndërhyri pasi spekulimi mori përmasa të jashtëzakonshme, duke e denigruar godinën e Teatrit.

Teuta Dobi, drejtoresha e gjimnazit “Sami Frashëri”. Ka folur mbi ndikimin që kanë telefonat, në jetën e nxënësve. Sipas saj nxënësit kanë krijuar varësi dhe janë bërë asocialë.

Olsi Jazexhi, Historian. Ka folur për origjinën e Skënderbeut dhe të shqiptarëve.  Sipass tij nuk ka një dokument që vërteton se Skënderbeu ka folur shqip. Ai ka komentuar edhe lajmet e rreme të portaleve në adresë të tij./abcnews.al

 

mustafa-nanoo.jpg
G. P.11:33 | 20/06/2018

Të ftuar në emisionin “Provokacija” nga Mustafa Nano ishin:

Ditmir Bushati. Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme foli rreth hapjes së negociatave me Bashkimin Europian. Siç dihet, Këshilli i Europës pritet të mblidhet në fund të Qershorit dhe vendet anëtare do të votojnë pro apo kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Bushati u shpreh se beson që BE do t’i japë Shqipërisë mundësinë për hapjen e bisedimeve.

Stela Dhima. Psikologia foli në emision rreth vetëvrasjeve, duke marrë shkas nga rasti i fundit, kur Xhafer Mata pasi vrau 19-vjeçaren Xhuljeta Çuni, disa minuta më vonë vrau edhe veten.

Ylli Rakipi dhe Enkel Demi. Botërori erdhi sëbashku me emisionet e shumta në televizionet shqiptare. Pikërisht për këtë ishin të ftuar dy gazetarët e njohur. Ndër të tjeram,Ylli Rakipi shtoi se e gjitha kjo është e lidhur me atë që bëjnë çdo natë të gjitha emisionet politike gjatë gjithë vitit./abcnews.al

PROVOKACIJA-12.06.2018.mpg_snapshot_00.01.30-1280x720.jpg
ent ela08:50 | 13/06/2018

Në episodin e radhës të emisionit “Provokacija” nga Mustafa Nano në ABC News kanë qenë të ftuar:

1.Fatmir Mediu, politikan, i cili komentoi lajmin për një qendër rehabilitimi për ushtarët e ISIS, si edhe për lajmin ndërtimit të një kampi refugjatësh në Shqipëri. Sipas ish-ministrit të Mbrojtjes duhet të ketë më shumë transparencë kur bëhet fjalë për lajmë të tilla.

2.Neritan Ceka, arkeolog,  foli për problemet arkeologjike dhe kërkimet shkencore në Shqipëri. Ai e quajti të paprecedentë dhënien e Butrintit, që është pasuri e UNESCO-s një kompanie që nuk dihet se çfarë është. Sipas tij kjo është një qeveri klienteliste.

3.Primo Shllaku, studiues, përkthyes, shkrimtar. Ai ka folur për origjinën ilire shqiptare dhe kryqëzimin e rracave.

4.Gjergj Leka, kantautor. Foli për shpërthimin e genit shqiptar në fushën e muzikës si Rita Ora, Dua Lipa, Era Istrefi dhe Ermal Meta që janë afirmuar ndërkombëtarisht. /abcnews.al

mustafa-nano.jpg
G. P.08:25 | 06/06/2018

Në episodin e radhës në emisionin “Provokacija” nga Mustafa Nano ishin të ftuar:

    1. Blendi Fevziu. Drejtuesi i njohur i emisionit “Opinion” në TV Klan ka qenë në qendër të vëmendjes javën e fundit për shkak se përflitej për një largim nga TV Klan pas 20 vitesh. Fevziu u shpreh se ka një ofertë për të nga Top Channel, por akoma nuk ka vendosur nëse do të largohet apo jo.
    2. Adelina Pjetra. Psikologia foli rreth disa deklaratave të Germaine Greere rreth përdhunimeve.
    3. Astrit Hafizi. Ish-trajneri i kombëtares ishte i ftuar në ABC News për të folur rreth trajnerit të kombëtares shqiptare, Kristian Panuçi. Hafizi është një nga zërat më kritikë të trajnerit italian dhe u shpreh gjatë emisionit se nëse do të zgjidhte ai, nuk do ta merrte Panuçin.
    4. Tomor Alizoti, i cili doli rreth konservatorizmit, të djathtës./abcnews.al

PROVOKACIJA-1-1280x720.jpg
ent ela12:01 | 30/05/2018

Të ftuar në emisionin e radhës të “Provokacija” nga Mustafa Nano ishin:

 

1.Ervin Salianji, deputet i PD-së ka folur në provokacija ëpr protestën e opozitës në 26 maj dhe vendimin e grupit parlamentar demokrat dhe aleatëve për të vijuar aksionin opozitar.

2. Suela Bako, regjisore, skenariste dhe aktore ka folur për filmin e saj më të fundit.

3. Roland Qafoku, gazetar, ka folur për librat e tij për 33 kryeministrat shqiptarë dhe libri i dytë 100 vrasjet më të bujshme në historinë e shtetit shqiptar

4. Fatma Haxhialiu, gazetare, ka folur mbi qëndrimin e saj kundër ardhjes së këngëtarit grek në Shqipëri Notis Sfakianakis. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono