Pressing

sportpresing5-1280x612.jpg
Veronik Istrefaj00:19 | 10/01/2020

Artan Shyti, drejtor i përgjithshëm i Teutës, është i ftuar në emisionin Pressing, në ABC News. Shyti foli për kaosin ne KOKSH: “Mua personalisht nuk më habit, se kam 20 vite që e shikoj çfarë ndodh në Komitetin Olimpik. E mbani mend që KOKSH për vite me radhë, refuzonte të regjistrohej. Kishin një dokument në ’94, por më në fund u regjistruan në Gjykatë. Vjet, KOKSH nuk ka bërë Asamble. Teknikisht, Ministria e Sporteve duhet të thoshte që nëse nuk ke Asamble, nuk mund të funksionosh.

Ne e shajmë sa të duash FSHF-në, por ata janë të rregullt dhe një muaj para dorëzojnë dokumentet. Auditi, me insistim të presidentin, është paraqitur ditën e fundit në Asamble. Janë prekur shumë problematika dhe çfarë ndodhi? Presidenti i KOKSH, i cili ishte beniamini e atyre që e kishin zgjedhur. Bezhani shpërtheu, pasi ishte abuzuar me emrin e tij, me firmën e tij.

Auditi thotë që në 38 raste, në 10 raste duhet të firmosin presidenti dhe sekretari, por kanë shkuar dokumente vetëm me firmën e sekretarit. Auditi i brendshëm, jo i jashtëm. Banka e ka lejuar edhe me një firmë, prandaj po flasim për një moment që janë këto detaje. Kanë vendosur t’i japin para Federatave pa marrë një konfirmin. Pse nuk është FSHF pjesë e KOKSH?

Në statut duhet të ishte që Federatat e mëdha, duhen të jenë automatikisht anëtare. Nëse KOKSH është përfaqësim i sportit shqiptar, në numra futboll, basketboll, volejboll, janë 90% e sportit shqiptar. Mundja, atletika, janë olimpistë dhe këta nuk kanë përfaqësues në Komitet. Duhet që dikush që është arbitër, shteti, të marrë statutin, të marrë ligjin dhe të thotë 1, 2, 3, 4. Shteti nuk e ka marrë përsipër se është i paaftë! Presidenti është drejtues i Komitetit, por në Asamble nuk ka të drejtë vote. Në të gjitha veprimet e FSHF-së, respektohet ligji. Unë jam që duhet të ishin regjistruar në Gjykatë.

Presidenti është president, sekretari është tjetër gjë. Ka pasur prova bindëse Gjykata, por nuk ka vepruar. Presidenti i pari, Komiteti i dyti dhe e gjithë administrata, duhet të thonë falëminderit deri këtu dhe të ikin. Të mblidhet Asambleja. Presidenti ka bërë 3 mbledhje, nuk kanë ardhur anëtarët. Ata që nuk vijnë në mbledhje, janë individë. Mbledhja nuk merr vendime. Statuti thotë që nuk bëhet asnjë mbledhje Komiteti nëse nuk e thirr presidenti. Janë bërë mbledhje pa presidentin dhe e kanë shkarkuar. Presidenti ka shkarkuar sekretarin dhe ka zgjedhur tjetrin. Është gjetur një sekretar tjetër, por nuk e di. Atëherë, në këto kushte kemi dy rrugë:

Ose të presim gjyqet, që zgjasin dy vjet, ose të futet dikush tjetër (Ministria e Sportit) dhe të zgjidhë gjithccka. Ata që flasin në emër të CIO, bëjnë “ciu-ciu” kot. Ka ardhur një letër, mos e cconi ccështjen në gjyq, mos e bëni mediatike. CIO ka politikën që kjo ccështje të zgjidhet në heshtje. Ky vetëm Komitet nuk është, i thonë presidentin nuk ke zyrë. Ai palo sekretar del e thotë që presidenti po futet me dhunë në zyrën e vet. Qesharake, kuptoni ju?

Nëse nuk vjen 50% e Asamblesë, nuk bëhet mbledhja. Duhen 2/3 e firmave për të marrë vendimin. Kanë futur individë me të drejtë vote. Ata personalitete janë, kanë kontribuar në sport. Kjo është si kombëtarja, kupton? Këtë dua unë, këtë nuk e dua. Për mua, presidenti ideal do të ishte Ilir Trebicka. Sportist i madh, me background të përsosur. Ia kam thënë edhe Bezhanit, unë jam me Trebickën.

Unë kam ikur nga KOKSH në 2000, pasi njerëzit që ishin bërë dikushi, në shenjë proteste, nuk ika në tre mbledhje dhe më larguan. Nuk besoj se është diçka ambicioze, të jesh president i KOKSH. Unë jam mirë te Teuta, pasi në Shqipëri përveç futbollit, nuk funksionon gjë  tjetër”, përfundoi Shyti./abcnews.al

sportipres1-1280x588.jpg
Veronik Istrefaj23:48 | 09/01/2020

Bujar Pregja, i ftuar në emisionin “Pressing” në ABC News, ka folur për Ndeshjen e Yjeve, që luhet nesër në “Air Albania Stadium”. Sipas Pregjës, polemikat janë të tepruara, pasi nuk mund të thirren 200 futbollistë.

NDESHJA – “Nuk mund të thirreshin 200 futbollistë në këtë ndeshje. Arbitër nesër është femër, arbitre e FIFA-s. Në ndeshjen e veteranëve me Gjermaninë, dy lojtarë të ekipit tonë kombëtar, luajtën me numrin 10, pasi nuk donin t’ia linin njëri-tjetrit. Këtu ndikon egoja. Kam parë unë shumë ndeshje veteranësh, që janë rrëzuar në fushë sepse nuk vraponin dot. Edhe kjo, nuk është e pranueshme, prandaj kriteri për ata që kanë luajtur pas vitit 2000, më duket shumë e mirë”.

ARBITRAT – “Ndoshta nuk mund ta them notën dhe ja ta shpjegoj pse: Ne kemi vlerësim tjetër notash për arbitrat. Të tjerët, kanë nota si të shkollës. Ne nuk e kemi këtë gjë. Mendoj që arbitrat nuk janë pjesa më e dobët e kampionatit. Të themi të drejtën, gabime do të ketë. Problemi është që gabimet të mos influencojnë. Gjatë lojës, edhe te Barcelona kishte gabime, janë pjesë e lojës. Problemi është që këto gabime, të mos jenë me qëllim. Nga 1-10, arbitrat janë te 8 dhe më lart. Kjo nuk diskutohet. Në çdo ndeshje ku gabohet, ka penalizime për arbitrat”./abcnews.al

Partizani-Skenderbeu-1280x695.gif
Vladimir Prenga23:47 | 09/01/2020

Salvador Kaçaj, ish-lojtari i kombëtares shqiptare, ka folur edhe për Superioren në emisionin “Pressing” në ABC News. Partizani ishte në fokus dhe për Kaçajn largimi i Gegës ka qenë vendim i gabuar. Në lupën e tij kaluan edhe Teuta e Skënderbeu.

“Vjet kampionati ka qenë më cilësor. Më vjen keq që Partizani e prishi ekipin me largimin e Skënder Gegës. Vjet kishin Hebajn, që shënonte kur futej. Largimi i Gegës e prishin punën e bërë. Teuta ka ekip të mirë. Rënia e Skënderbeut është një minus”.

“Është gabim edhe largimi i trajnerit Lerda. Ka qëndruar pesë muaj. Duhet lënë të paktën një vit. Nëse e zgjodhën, duhet të ishin të aftë ta mbanin. Te Partizani nuk vendos një njeri, vendos një grup”, tha Kaçaj. /abcnews.al

sportipres1-1280x588.jpg
Vladimir Prenga23:32 | 09/01/2020

Elton Marini, menaxher futbolli, është i ftuar në emisionin Pressing në ABC News. Ai flet në lidhje me merkaton në Superiore.  “Si çdo janar lëvizjet janë të pakta. Niveli financiar nuk është i dikurshmi. Lojtarët e mirë me financa të ulëta nuk vijnë, kur edhe kampionati nuk është shumë kompetitiv”.

“Ndërhyrjet vijnë edhe për inerci. Shoh të zymtë situatën e dy skuadrave të fundit. Problemet financiare nuk i lënë të bëjnë lëvizjen. Nuk ndryshon gjë afrimi i të rinjve. Janë 2-3 skuadra që kanë dëmtime dhe duan përforcime. Bëhet fjalë për ekipet që duan Europën”.

“Kukësi do vetëm një sulmues, si alternativë për Shkurtajn. Partizani me Sormanin do bëjë diçka ndryshe. Teuta afroi një sulmues dhe i duhej. Laçi do alternativë për Nwabueze. Ata duan Europën”.

“Ka shumë pak mundësi të ketë lëvizje jashtë. Është çështje cilësie. Jemi prapa në përgatitjen e lojtarëve. Do më pëlqente modeli kroat, ku t’i jepet përparësi të rinjve dhe të bëhen gati për jashtë”.

“Shifrat nuk janë të mëparshmet. Goditja e madhe që mori Skënderbeu e ka prishur ekuilibrin. Mbante lart cilësinë dhe tregun. Kur rrëzohet një i madh, nuk ka shumë klube që e ndjekin. Klubet tona janë të varfra për të blerë. Ka lojtarë që janë në procese gjyqësore. Ka te Luftëtari dhe Flamurtari, që janë në kolaps financiar”./abcnews.al

sportpresing5-1280x612.jpg
Veronik Istrefaj23:31 | 09/01/2020

Artan Shyti, drejtor i përgjithshëm i Teutës, është i ftuar në emisionin Pressing, në ABC News. Shyti foli për Ndeshjen e Yjeve, që do të luhet nesër në “Air Albania”, si dhe për Teutën.

NDESHJA – “Nuk është vetëm ndeshje bamirësie, por është dhe një mundësi e mirë për shqiptarët, sidomos brezat e rinj, që të shohin yjet e futbollit shqiptar. Të shohim sërish Iglin (Tare), po të ishte Rudi (Vata), do të ishte edhe më mirë. Sa më shumë figura të ishin, rinia do i shikonte dhe do të ishte diçka shumë e mirë. Patjetër, edhe Sokol Kushta duhet të ishte. Demollari kurrë nuk e ka kritikuar Federatën, as Kushta. Vata po. Nuk mendoj se këto mungesa janë të qëllimshme, ndoshta për Vatën po, sepse e ka kritikuar hapur Federatën Shqiptare”.

TEUTA – Unë e kam thënë dhe e përsëris, futbolli shqiptar ka një krizë identiteti. Ne më tepër harxhojmë, dhe më pak fitojmë. Ne blejmë shumë lojtarë të huaj dhe pa aspirim për t’i shitur në të ardhmen. Kështu që sot më sot, ky është një problem që nuk zgjidhet aq kollaj. Investimet për majat e ekipeve, akademitë sjellin para, por nuk janë ata që po mirë funksionojnë. Te Teuta, kemi projekt ta bëjmë klubin më të saktë, me Bashkinë, me hallkat e tjera. Ne po synojmë për të ardhmen, por kjo gjë nuk na ndalon të synojmë dhe suksesin që këtë sezon. Kemi marrë një lojtar sulmues, në kuadër të shakasë, mund të luajë edhe basketboll. Objektivi në këtë fazë të kampionatit, duhet të jetë maksimal. Më pas rrugës, do të shohim”./abcnews.al

sportipres-1280x603.jpg
Vladimir Prenga23:19 | 09/01/2020

Salvador Kaçaj është i bindur që Armand Duka, presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, e ka bërë listën e Shqipërisë për ndeshjen e nesërme të solidaritetit. I ftuar në emisionin “Pressing” në ABC News, ai ka folur për shumë gjëra.

“Shulku ka ofenduar ish-trajnerët e tij, Birçen dhe të tjerët. Listën e ka bërë eprori i tij, Duka. Lëri përrallat me mua. Të gjithë ata që janë kundër federatës nuk janë ftuar. Do të jem edhe unë, do të blej madje pesë bileta. Duhet të vijnë të gjithë dhe të mbështesin njerëzit që janë dëmtuar nga tërmeti”.

“Është shumë e rëndësishme dhe u them njerëzve të vijnë sa më shumë. Ata që e kanë organizuar vetëm humanë nuk janë dhe nuk e kanë mendjen te komuniteti”, shprehet Kaçaj.

“Sokol Kushta ka mundur Barcelonën. Kam luajtur me të në Qipro. Në Kosovë e prisnin se Mesia. Vata ka luajtur me Celtic, Demollari ka luajtur me Dinamo Bucurest. Pse nuk janë Perlat Musta dhe Jani Kaçi?”, thotë Kaçaj. /abcnews.al

sportpresing5-1280x612.jpg
Veronik Istrefaj23:15 | 09/01/2020

Artan Shyti, drejtor i përgjithshëm i Teutës, është i ftuar në emisionin Pressing, në ABC News. Shyti foli për Ndeshjen e Yjeve, që do të luhet nesër në “Air Albania”.

“Ne këtu nuk jemi për të bindur njëri-tjetrin. Unë kam përshtypjen se kohën që e harxhuam për këtë debat, duhet ta shpenzonim për të nxitur njerëzit për të shkuar në stadium. Ne duhet t’iu themi njerëzve shkoni në stadium, nuk janë dallavere. Jam dakord se siç grumbullohet një kombëtare, do të ketë njerëz që e mendojnë ndryshe listën. Por nëse ne merremi me këto detaje dhe dalim nga ideja që po bëhet për një qëllim të caktuar ky eveniment.

Për mua, Shulku trajner është pikëpyetje, sepse nuk ka qenë ndonjëherë trajner i kombëtares. Edhe pse është sekretar i Federatës, pas 2000-shit ka pasur trajnerë Shqipëria. Unë jam këtu për t’iu thënë njerëzve që t shkojnë në stadium, pasi është një aktivitet me qëllim shumë të mirë. Sindikata ka marrë leje në Federatë, ka marrë dhe mbështetjen e saj pasi askush nuk mund të bëjë asnjë aktivitet futbollistik pa miratimin e Federatës.

Fjala yje, legjenda, janë abuzuar pafund në Shqipëri. Merri 50 lojtarë, bëji katër ekipe, dhe të luajnë të gjithë bashkë. Edhe shqiptarët duan të shohin ish-futbollistët të gjithë bashkë. Nuk e përjashtoj faktin që në listë kanë ndikuar edhe dëshirat personale. Por nuk dua të flas për atë listë, them atë që mendoj unë. Këto gjëra, mund të diskutohen pas ndeshjes. Sot, duhet t’iu themi njerëzve që të shkojnë në stadium, se kauza duhet mbështetur”./abcnews.al

sportpres4-1280x598.jpg
Vladimir Prenga22:53 | 09/01/2020

Salvador Kaçaj, ish-futbollisti i kombëtares, është pjesë e panelit të emisionit “Pressing” në ABC News. Ndeshja e Solidaritet që zhvillohet nesër në “Air Albania Stadium”, mes ish-lojtarëve të Kombëtares shqiptare, Greqisë, Turqisë dhe Italisë, ka ngjallur debate të shumta në lidhje me listën.

“Pse nuk jam unë? Ju e dini shumë mirë. Kemi kaluar një tërmet të dhimbshëm. Çdo aktivitet duhet mbështetur. Kam dëgjuar se janë ftuar yjet e kombëtares shqiptare, si dhe kombëtaret e fqinjëve. Asnjë yll nuk vjen që krahasohet me Rudi Vatën, Sulejman Demollarin dhe Sokol Kushtën”.

“Kush i ka vendosur kriteret? Kush e bën ndeshjen? E bën Federata dhe e paguan kjo. Turpi nis që te trajneri. Çfarë kërkon Shulku trajner kombëtareje. Shulku është 500 herë poshtë meje si lojtar. Ai ska lidhje me trajnerllekun. Ata që kanë bërë sindikatën nuk e dinë çfarë është, duhet të jetë oponencë e federatës. Është një palo federatë.

Kur ishe në Federatë, kur u bë ndeshje me Gjermanët, ata kishin vënë kusht. Duhet të jenë lojtarë që kanë luajtur kundër tyre. Nuk isha unë, Jani Kaçi dhe të tjerë. Këtu bëhet me mllef. Ata që janë thirrur janë të nderuar. Shulkut t’i vije turp që e ka pranuar. Listën e ka bërë Duka, kjo nuk ka diskutim. Nuk tallet njeri me mua”.

“Nisma është pozitive, e thashë edhe më parë. Kemi Kushtën para Vatës, kemi Demollarin. Kush e ka vendosur kriterin? Ilir Shulku dhe Armand Duka? Nuk është ftuar as kapiteni im, Rudi Vata. Më jep provën që është vënë kriteri viti 2000.” /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono