Pressing

PRESING-DE-BIAZI-PJ-1.mpg_snapshot_00.29-1280x720.jpg
G. P.22:47 | 19/11/2018

I ftuari i parë i kësaj puntate të emisionit sportiv “Pressing” nga gazetari Gerti Çarçani, ishte ish-trajneri i skuadrës përfaqësuese të futbollit shqiptar Gianni de Biasi. Një bisedë e zhvilluar për situatën aktuale në ekipin kombëtar dhe se si e ka ndjekuar ai këtë ekip që në gjenezë.

Fillimisht ish-trajneri foli për mendimin e tij se si e vlerësoi këtë raund të ekipit tonë në Nations League.

“Ishte një turne i ekuilibruar dhe pse Shqipëria nuk arriti të jepte maksimumin dhe nuk arriti ta shprehë potencialin që ka. Besoj se pak nga mungesat, por edhe kërkimi për një identitet të ri nuk ndihmoi që objektivat të arriheshin.”

De Biasi u shpreh edhe për arsyet që e çuan Shqipërinë në humbjen e thellë ndaj Skocisë.

“Ne fatkeqësisht bëmë një gabim tek goli i parë nga dalja e gabuar e një mesfushori. Ishin 3 kundër 2 dhe humbëm topin. Kur humbet topin në gjysëm fushën tënde dhe pas 13 minutash kë pësuar një gol për 1 – 0 dhe nuk është e lehtë. 10 minuta më vonë mbetesh me 10 lojtarë dhe kjo ndikon tek pjesa e mbetur e lojës. Mungesa kishte Shqipëria, mungesa kishte dhe Skocia. Unë gjithmonë kam bërë si dhe Panuçi nuk mund të bënte ndryshe me ato që kishte në dispozicion. Nuk mund të qash kur të mungon dikush, nuk mund të bësh asgjë. Natyrisht po të kishte patur Roshin, Sadikun, Hysajn, Bashën do të luhej një ndeshje tjetër.”

Ai bëri dhe një krahasim ndërmjet kombëtares në kohën e tij dhe kombëtares së sotme nën drejtimin e Panuçit.

“Nuk e di nëse ka ndryshuar. Unë u përpoqa të isha shumë i kujdesshëm ndaj rivalëve ndaj vendosa tu hiqja mundësitë dhe burimet e lojës të ekipeve që luanin kundër nesh. Tentova të shfrytëzoja cilësitë e futbollistëve që kisha. S’mund të sillesh si Brazili kur je Shqipëria. Gjithësecili me mundësitë që ka duhet të japë maksimumin. Aftësia e një trajnerit është ajo që të dijë situatën dhe të japë maksimumin.”/abcnews.al

de-biassi.jpg
G. P.13:47 | 19/11/2018

Ish-trajneri i kombëtares, Gianni De Biasi, flet për emisionin “Pressing” në ABC News për situatën aspak pozitive që po kalojnë kuqezinjtë, veçanërisht pas humbjes dërrmuese me Skocinë. Ish-tekniku italian mendon se duhet një analizë e fortë, por edhe zhvillime, tashmë që është vënë në pikëpyetje fati i trajnerit aktual Kristian Panuçi.

Ekipi kombëtar i futbollit po kalon një moment aspak pozitiv shumë delikat dhe me shumë pikëpyetje rreth vazhdimësisë së pankinës. Humbja dërrmuese e së shtunës me Skocinë në “Loro Boriçi” dikton domosdoshmërisht zhvillime dhe një analizë të fortë. Gianni De Biasi, trajneri i kombëtares së dikurshme në Europianin e Francës, sonte në mbrëmje në studion e “Pressing” bën një rezyme të plotë se çfarë po ndodh në këtë ekip. Ish-tekniku, prezent në shumë sfida të epokës Panucci jep përgjigje shumë pyetjeve në lidhje me momentin aspak normal që po kalon kjo skuadër dhe pritshmërive që e presin në vijëmësi.

De Biasi: “Një humbje që vjen direkt pas asaj në Izrael çka duhet të përfundojë në një analizë shumë shumë të thellë. Unë mendoj që kemi bërë shumë pak në atë ndeshje që në pësimin e golit të parë. Të pësosh golin e parë dhe të luash me 10 lojtarë bëhet shumë shumë e vështirë sidoqoftë kjo disfatë kërkon analizën e saj të detajuar.”

Situata aktuale. Si e lexon ai nga jashtë? Ai përgjigjet ekipi trajnerit? Çfarë rekomandon? Çfarë ka që nuk shkon aty? A ka ndryshuar filozofia e lojës së tij me këtë aktuale? Pse kaq ndryshime taktike? Këto dhe shumë të tjera marrin përgjigje nga Gianni de Biasi në “Pressin” në orën 22:00 në ABC News shoqëruar më pas me një panel gazetarësh në debatin për ekipin kombëtar të futbollit pas disfatës së shëmtuar me Skocinë./abcnews.al

gerti-carcanii.jpg
G. P.10:56 | 16/11/2018

Nisi këtë të enjte në ABC News emisioni sportiv “Pressing”. Nën drejtimin e Gerti Çarçanit puntatën e parë u diskutua rreth kombëtares dhe ndeshjes ndaj Skocisë të vlefshme për Ligën e Kombeve.

Të ftuar në studio ishin: Hasan Lika, trajner futbolli; Einxhi Shkira, modele; Ervin Baku gazetar sportiv dhe Perlat Musta, ish-futbollist i kombëtares. Ndërkohë në lidhje driekte nga Tirana ishte Fatmir Mëneri gazetar sportiv, ndërsa nga shkodra Edi Martini, specialist futbolli. Në studio u zhvillua gjithashtu një lidhje direkte me skype nga Roma, me mesfushorin e kombëtares Odise Roshi./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono