Pressing

pressing10-dhjetor.jpg
ent ela12:36 | 11/12/2018

Në qendër të diskutimeve të kësaj puntate të “Pressing” ishte Superliga shqiptare, por jo vetëm. Në studio u fol edhe për dhunën, si një nga fenomenet më shqetësuese në futbollin vendas. Gjithashtu u debatua edhe mbi kampionatet europiane si dhe Champions League-n.

Të ftuar në studio ishin Ilir Jano, pedagog; Ervin Baku, gazetar; Bashkim Tufa, gazetar; Eno Skarço, gazetar. Në studion numër 2 ishte i ftuar gazetari i Panorama Sport, Abdulla Dushku. Ndërkohë në lidhje me Skype nga SHBA-të ishte opinionisti dhe gazetari, Adriatik Dosti./abcnews.al

joana-grabolli-ne-pressing-1280x721.png
G. P.15:08 | 08/12/2018

Tashmë ka një arsye më shumë për t’u ulur para ekranit dhe për të ndjekur ABC News. Sëbashku me emisionin më të ri sportiv, “Pressing”, pjesë e këtij televizioni është bërë edhe një ndër vajzat më të bukura në Shqipëri. Ajo është Joana Grabolli, e cila në vitin 2017 është shpallur Miss World Albania dhe e ka përfaqësuar Shqipërinë në konkurse ndërkombëtare bukurie. Në një intervistë për Abcnews.al, Joana rrëfen si i erdhi ftesa për të bashkëdrejtuar këtë emision, eksperiencën e re si prezantuese, por edhe risitë që na sjell “Pressing”, të cilin do e moderojë sëbashku me gazetarin e mirënjohur sportiv, Gerti Çarçani.

Jeni një nga vajzat më simpatike në televizion, por a mund të na tregoni për publikun që nuk iu njeh, se kush është Joana Grabolli?

Unë jam Miss World Albania 2017. Kam prezantuar Shqipërinë në një nga kompeticionet më të rëndësishme në botë vitin e kaluar, që është Miss World. Ky konkurs bukurie u zhvillua në Kinë. Gjithashtu jam studente e stomatologjisë.

Si ju erdhi ftesa për ta bashkëdrejtuar emisionin sportiv në ABC News?

Kisha bërë një provë në Televizionin Klan për prezantim. Drejtuesve u pëlqeu, por mbeti si pezull, sepse nuk ishte bërë akoma gati ky emision. Unë madje kisha plane për të qenë në një projekt tjetër në televizion, por më morën, më lajmëruan që sapo filloi emisioni dhe ndihem shumë e privilegjuar që ma besuan.

Është hera e parë që moderoni në një emision sportiv?

Po është hera e parë për mua në moderim, jo vetëm në një emision sporti. Por e kam patur gjithmonë me shumë dëshirë dhe po përpiqem shumë që t’ia dal më së miri.

Ju kemi parë në pasarela, studioni për stomatologji dhe tani në një emision sporti… Në fakt keni ndonjë lidhje me sportin?

Po, sportin unë e adhuroj. Vetë kam dy vite që bëj krosfit çdo ditë, por edhe më përpara kam luajtur basketboll. Futbolli është një nga sportet më tërheqëse, nuk ka se si mos të më bëjë për vete dhe kohët e fundit që po e ndjek, po më dhuron shumë emocion.

Cili është ekipi juaj i preferuar?

Ekipi im i preferuar është Skënderbeu nga kampionati shqiptar, kurse nga kampionatet europiane jam me Juventusin. Cristiano bën efektin e vet!

Si u ndjetë në debutimin tuaj në ABC News?

Në “Pressing”, që puntatën e parë u ndjeva si në shtëpinë time. Realisht është diçka që e kam dashur me kohë ta bëj.

Çfarë risish na sjell emisioni “Pressing”?

Në çdo puntatë në “Pressing” ne përpiqemi të prekim çdo zhvillim sportiv të javës. E veçanta nga emisionet e tjera të sportit është fakti që çdo javë është një temë kryesore, për të cilën kemi debat në studio me të ftuarit dhe debati bëhet shumë i nxehtë.

Si ndiheni si bashkëprezantuese përkrah Gerti Çarçanit, i cili duhet thënë që është një ndër gazetarët më të njohur të sportit në Shqipëri?

Përkrah Gertit ndihem e privilegjuar, sepse e kam ndjekur. E di që është shumë i aftë në këtë fushë, por së shpejti do ndihet edhe ai i privilegjuar që prezanton me mua.

Çfarë synon ndryshe ky emision për publikun?

Synimi jonë është që publiku të jetë sa më i informuar mbi sportin, por kjo e sjellë në një mënyrë tërheqëse, që ndoshta dhe ata nëpër shtëpitë e tyre të bëhen pjesë e temës së debatit tonë.

Si do ta shohim Joanën në emisionin “Pressing”?

Mua në “Pressing” do më shihni si Joana që jam, e çlirët, e qeshur dhe spontane. Nuk më pëlqejnë moderimet false. Mendoj që shikuesit janë të lodhur nga ato./abcnews.al

pressing.jpg
ent ela10:00 | 04/12/2018

Në këtë puntatë të emisionit “Pressing” u diskutua mbi derbin e kryeqytetit, Partizani-Tirana, ku Rubin Hebaj i dha fitoren të kuqve pasi shënoi dopietë. Gjithashtu u diskutua edhe për shortin e Shqipërisë në eliminatoret për Europianin e 2020, ku kemi rënë në të njëjtin grup me Francën, Islandën, Turqinë, Moldavinë dhe Andorrën.

Të ftuar në studio ishin: Dritan Dervishi, menaxher te Verona; Ervin Baku, gazetar te Radio Tiranal; Edmond Gëzdari, specialist futbolli; Bashkim Tufa, gazetar sportiv; Elton Marini, agjent transferimesh në futboll dhe Eno Skarço, gazetar sportiv./abcnews.al

PRESING-DT-26-NENTOR.mpg_snapshot_15.32-1280x720.jpg
G. P.12:37 | 27/11/2018

Në këtë puntatë të emisionit sportiv “Pressing” nga gazetari Gert Çarçani, ishin të ftuar deputeti i Partisë Socialistë Fidel Ylli, Artan Pogoni Doktor Shkencash, pedagog pranë Universitetit “Marin Barleti”, Flobens Dilaveri president i Federatës së Gjimnastikës, Martin Biba president i Federatës së Mundjes. Gjithashtu në lidhje të drejtpërdrejtë ishte dhe gazetari sporti Bashkim Tufa./abcnews.al

 

fidel-ylli.jpg
G. P.22:38 | 26/11/2018

Edhe pse buxheti i shtetit për sportin është në rritje, deputeti i Partisë Socialiste, Fidel Ylli, tha në emisionin “Pressing” në ABC News se gjithsesi ato janë të mangëta. Sipas tij, sporti duhet fuqizuar në investime të mëdha.

“Buxhetet e sportit janë të mangëta. Edhe 2 milionë të tjera t’i shtojmë janë të mangëta. Më i rëndësishëm sesa sporti për mua është arsimi, edukimi i rinisë. Ne sportin duhet ta fuqizojmë me invvestime të mëdha. Ne kemi bërë një palestër të mrekullueshme për mundje që nuk e kemi pasur më parë, por mjafton jam i kënaqur unë? Unë s’jam i kënaqur”, u shpreh Ylli

Ylli tha në studio se buxheti është rreth 2 miliardë e gjysmë lekë. Vetëm sporti ka pasur rreth 1 miliard lekë vitin e kaluar sipas deputetit të Partisë Socialiste./abcnews.al

pressing.jpg
G. P.08:28 | 20/11/2018

Në këtë puntatë të emisionit “Pressing” pas intervistës me ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, mes gazetarësh u diskutua humbja e thellë e kombëtares ndaj Skocisë. Por jo vetëm kaq. Nën drejtimin e Gerti Çarçanit u debatua edhe rreth pritshmërive të futbollit shqiptar.

Të ftuar në studio ishin: Enos Skarço, gazetar sportiv në RTSH; Bashkim Tufa, gazetar sportiv i njohur; Anton Cicani, kryeredaktor në Telesport dhe Ervin Baku, gazetar sportiv në Radio Tirana./abcnews.al

PRESING-DE-BIAZI-PJ-1.mpg_snapshot_00.29-1280x720.jpg
G. P.22:47 | 19/11/2018

I ftuari i parë i kësaj puntate të emisionit sportiv “Pressing” nga gazetari Gerti Çarçani, ishte ish-trajneri i skuadrës përfaqësuese të futbollit shqiptar Gianni de Biasi. Një bisedë e zhvilluar për situatën aktuale në ekipin kombëtar dhe se si e ka ndjekuar ai këtë ekip që në gjenezë.

Fillimisht ish-trajneri foli për mendimin e tij se si e vlerësoi këtë raund të ekipit tonë në Nations League.

“Ishte një turne i ekuilibruar dhe pse Shqipëria nuk arriti të jepte maksimumin dhe nuk arriti ta shprehë potencialin që ka. Besoj se pak nga mungesat, por edhe kërkimi për një identitet të ri nuk ndihmoi që objektivat të arriheshin.”

De Biasi u shpreh edhe për arsyet që e çuan Shqipërinë në humbjen e thellë ndaj Skocisë.

“Ne fatkeqësisht bëmë një gabim tek goli i parë nga dalja e gabuar e një mesfushori. Ishin 3 kundër 2 dhe humbëm topin. Kur humbet topin në gjysëm fushën tënde dhe pas 13 minutash kë pësuar një gol për 1 – 0 dhe nuk është e lehtë. 10 minuta më vonë mbetesh me 10 lojtarë dhe kjo ndikon tek pjesa e mbetur e lojës. Mungesa kishte Shqipëria, mungesa kishte dhe Skocia. Unë gjithmonë kam bërë si dhe Panuçi nuk mund të bënte ndryshe me ato që kishte në dispozicion. Nuk mund të qash kur të mungon dikush, nuk mund të bësh asgjë. Natyrisht po të kishte patur Roshin, Sadikun, Hysajn, Bashën do të luhej një ndeshje tjetër.”

Ai bëri dhe një krahasim ndërmjet kombëtares në kohën e tij dhe kombëtares së sotme nën drejtimin e Panuçit.

“Nuk e di nëse ka ndryshuar. Unë u përpoqa të isha shumë i kujdesshëm ndaj rivalëve ndaj vendosa tu hiqja mundësitë dhe burimet e lojës të ekipeve që luanin kundër nesh. Tentova të shfrytëzoja cilësitë e futbollistëve që kisha. S’mund të sillesh si Brazili kur je Shqipëria. Gjithësecili me mundësitë që ka duhet të japë maksimumin. Aftësia e një trajnerit është ajo që të dijë situatën dhe të japë maksimumin.”/abcnews.al

de-biassi.jpg
G. P.13:47 | 19/11/2018

Ish-trajneri i kombëtares, Gianni De Biasi, flet për emisionin “Pressing” në ABC News për situatën aspak pozitive që po kalojnë kuqezinjtë, veçanërisht pas humbjes dërrmuese me Skocinë. Ish-tekniku italian mendon se duhet një analizë e fortë, por edhe zhvillime, tashmë që është vënë në pikëpyetje fati i trajnerit aktual Kristian Panuçi.

Ekipi kombëtar i futbollit po kalon një moment aspak pozitiv shumë delikat dhe me shumë pikëpyetje rreth vazhdimësisë së pankinës. Humbja dërrmuese e së shtunës me Skocinë në “Loro Boriçi” dikton domosdoshmërisht zhvillime dhe një analizë të fortë. Gianni De Biasi, trajneri i kombëtares së dikurshme në Europianin e Francës, sonte në mbrëmje në studion e “Pressing” bën një rezyme të plotë se çfarë po ndodh në këtë ekip. Ish-tekniku, prezent në shumë sfida të epokës Panucci jep përgjigje shumë pyetjeve në lidhje me momentin aspak normal që po kalon kjo skuadër dhe pritshmërive që e presin në vijëmësi.

De Biasi: “Një humbje që vjen direkt pas asaj në Izrael çka duhet të përfundojë në një analizë shumë shumë të thellë. Unë mendoj që kemi bërë shumë pak në atë ndeshje që në pësimin e golit të parë. Të pësosh golin e parë dhe të luash me 10 lojtarë bëhet shumë shumë e vështirë sidoqoftë kjo disfatë kërkon analizën e saj të detajuar.”

Situata aktuale. Si e lexon ai nga jashtë? Ai përgjigjet ekipi trajnerit? Çfarë rekomandon? Çfarë ka që nuk shkon aty? A ka ndryshuar filozofia e lojës së tij me këtë aktuale? Pse kaq ndryshime taktike? Këto dhe shumë të tjera marrin përgjigje nga Gianni de Biasi në “Pressin” në orën 22:00 në ABC News shoqëruar më pas me një panel gazetarësh në debatin për ekipin kombëtar të futbollit pas disfatës së shëmtuar me Skocinë./abcnews.al

gerti-carcanii.jpg
G. P.10:56 | 16/11/2018

Nisi këtë të enjte në ABC News emisioni sportiv “Pressing”. Nën drejtimin e Gerti Çarçanit puntatën e parë u diskutua rreth kombëtares dhe ndeshjes ndaj Skocisë të vlefshme për Ligën e Kombeve.

Të ftuar në studio ishin: Hasan Lika, trajner futbolli; Einxhi Shkira, modele; Ervin Baku gazetar sportiv dhe Perlat Musta, ish-futbollist i kombëtares. Ndërkohë në lidhje driekte nga Tirana ishte Fatmir Mëneri gazetar sportiv, ndërsa nga shkodra Edi Martini, specialist futbolli. Në studio u zhvillua gjithashtu një lidhje direkte me skype nga Roma, me mesfushorin e kombëtares Odise Roshi./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono