Politika në ABC

POLITKA-NE-ABC-NEWS-BASHA-RAMA-TAKTIKAT-E-NJE-KRIZE-POLITIKE-02.03.2019.mpg_snapshot_00.13-1280x720.jpg
ent ela17:16 | 02/03/2019

Opozita e mori në Tiranë mesazhin e Brukselit, se heqja dorë nga mandatet parlamentare, dëmton vendin në pritje të vendimit për hapjen e negociatave. Por nxitja ndërkombëtare për t’i zgjidhur problematikat me dialog të brendshëm, nuk po ngjit tek asnjëra palë, ndërsa taktikat diversive mund të sjellin efektin e kundërt në panoramën e tensionuar politike në vend. Detajet i sjell Mimoza Koçiu me Politika në ABC News. 

Opozita tashmë pa mandate e në protestë, është realiteti i ri politik, që po provokon kundërshti që në parim nga ndërkombëtarët, e lëvizje pas kuintave për ta trajtuar e zgjidhur si problem politik të brendshëm. Panorama është e njëjtë në Serbi, Mal të Zi e Bosnjë, por në asnjë nga këto vende ku protestohet kundër qeverisë, nuk ka një dorëzim mandatesh si në Tiranë. Në kushtet kur BE nuk do të përfshihet, në Tiranë një zgjidhje po përgatitet me zëvendësimin e vendeve të opozitës në kuvend. Ndryshe nga Lulzim Basha që vendosi papritur dorëzimin e mandateve, Edi Rama po i përgatit ndërkombëtarët për atë lëvizje.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Opozita dominoi zhvillimin politik të javës që lamë pas, por taktikat reaguese të qeverisë, ishin zhvillimi jo i dukshëm i saj, e gjitha për të relativizuar arsyet që cuan në atë vendim. Edhe pse dorëzimi i mandateve u heq secilit prej opozitarëve imunitetin parlamentar para drejtësisë, Edi Rama edhe javën politike që lamë pas, e ricikloi akuzën e vjetër.

Narrativa që po ndërtohet me kujdes është ajo e një vendi me problematika të zakonshme, se krizë nuk ka vendi, por vetëm opozita.

Me ndërkombëtaret sic pritej kundër bojkotit, fokusi i parë i Kryeministrit janë vendet bosh në Kuvend, që ndikojnë edhe tek qytetarët në shesh. Zgjidhjen po e orienton në disa drejtime. Së pari u ndaloi të vetëve daljen në debate televizive me deputetët e larguar të opozitës. Kjo padyshim që sjell reduktim të riaktivizimit të akuzave.

Njërën prej arsyeve me ndjeshmëri të lartë publike, vjedhjen e zgjedhjeve, Lulzim Basha ia solli javën politike që lamë pas, përmes një paralajmërimi që tingëlloi si lajm.

Prokuroria reagoi disa orë më vonë.

Në fakt deklarata është një riciklim besnik i asaj që prokuroria lëshoi 4 muaj më parë, kur sapo u publikuan përgjimet e dosjes 339 të prokurorisë, pjesë e të cilave janë edhe komunikimet e dakos, me anëtarë të bandë së avdylajve.

Ndërsa pikëpyetje të forta mund të ngriheshin se përse organi i akuzës nuk ka gjë të re për të thënë, spikati reagimi i Kryeministrit për herë të parë për Vangjush Dakon, një reagim krejt komod për atë lloj akuze

Lulzim Basha ndërkohë jashtë kuvendit, pas koordinimit me strukturat, shpalli kalendarin e protestave të afërme.

Ambasadori i BE në Shqipëri përsëriti thirrjen e Brukselit për dialog.

Por planet duken krejt të tjera, e dialogu nuk është në axhendë. Reagimi i shumicës ishte një lëvizje akrobatike për të zhvendosur seancën plenare nga e enjtja tradicionale, ku ishte njoftuar edhe protesta e rradhës e opozitës, në dy ditë më herët. U njoftua papritur të martën e javës politike që lamë pas, 4 orë para mbajtjes së seancës. Dukshëm synimi ishte ç‘orientimi i protestës. Pas ç‘orientimit të parë, opozita njoftoi afrimin e protestës së saj, atë ditë.

Dukej e vështirë që një protestë të organizohej në 4 orë. Kënaqësia e Bashës për atë përgjigje numerike qytetare në pak orë ishte e dukshme.

Njëlloj si herën e fundit, protesta nisi me fjalime deri kur protestuesit e unazës së re, kryen aktin e parë.

Më pas erdhi ndeshja me kordonin e parë të policisë, por pa nevojën e ndërhyrjes aktive të forcave speciale.

E më pas, në në gjest të pahasur nga homologët e tij në Shqipëri, iu afrua rreshtit të parë të protestuesve që po ndeshej me policinë.

Kordoni i policisë u thye, e nisi hedhja e gazit lotsjellës, që solli tërheqjen e protestuesve.

Me një disiplinë të admirueshme, socialistët vijonin seancën parlamentare, edhe pse kryetari kryeministër kishte zgjedhur të ishte jo me ta, por diku tjetër.

Kryeministri ndodhej kilometra larg, në Divjakë, por vëmendja ishte tek ai aksion dhe kërkesa e opozitës për largimin e tij.

Të vetët e mbajtën seancën me tre orë diskutime, ndërsa motivimin e bënte kreu i grupit parlamentar.

72 deputetët në sallë votuan pro strukturën e dy institucioneve të reja të drejtësisë, Këshilli i Lartë i Gjyqësorit dhe Këshilli i Lartë i Prokurorisë. Ishte momenti që protesta të përfundonte, e Lulzim Basha të karikonte sërish të vetët për vazhdimin.

Ndryshe nga protestat e tjera, ishte OSBE zëri i vetëm që lexoi publikisht dhunë nga protestuesit, por kishte një frazë që u duk referencë për përdorimin e gazit lotsjellës e nxisim policinë të reagojë në mënyrë përpjestimore!”, -thuhej në reagim.

Në fakt opozita mori një shuplakë publike javën politike që lamë pas nga delegacioni faktmbledhës i komisionit të jashtëm të PE, në përbërje të të cilit një njohës i mirë  i vendit, raporteri për Shqipërinë, Knut Fleckenstein. Eurodeputetët kishin një vizitë të programuar në shqipëri e maqedoninë e veriut, dy vendet që janë në pritje të një vendimi për hapjen e negociatave. Pas takimit me ta bashkë me aleatët e vet, Lulzim Basha vlerësoi se ishin të painformuar, e se opozita nuk do tërhiqej.

Për takimin mbi një orësh që eurodeputetët me Kryeministrin nuk pati një komunikim zyrtar, por qëndrimi i mazhorancës mund të lexohet përmes takimit që eurodeputetët patën me kreun e Kuvendit Ruçi. Mes mesazheve nga ai takim i mbyllur, që Kuvendi shpërndau në media, e pastaj i tërhoqi, pati qëndrime interesante. Mes deklaratave të Ruçit se mazhoranca ka kryer reformat, i ka lënë hapësirë opozitës e ajo ka refuzuar të përdorë kontrollin parlamentar, spikatën qëndrimet e shprehura nga Fleckenstein e shigjetimi nominal për Monika Kryemadhin, jo si kryetare e LSI në opozitë, por si bashkëshortja e Presidentit.

Duhet thënë se mesazhet e raportuara nga kuvendi si të thëna në takimin me Rucin, u konfirmuan nga 7 eurodeputetët gjatë konferencës me gazetarët. Çka spikati ishte se pavarësisht prejardhjes nga PPE ku PD është anëtare apo PSE ku bën pjesë PS, u shfaqën të unifikuar se largimi i opozitës nga vendi, nuk zgjidh problematikat në vend, e se për ta ky është sherri i radhës, ku nuk duan të përfshihen.

Përgjigja e Bashës erdhi nga Shkodra, ku kishte shkuar për një takim me strukturat vendore partiake.

Po cfarë po ndodh pas kuintave është zëvendësimi i deputetëve të larguar. Mazhoranca po nxiton të plotësojë vendet bosh, duke i dërguar 57 vakanca në KQZ,  pa kaluar përmes këshillit të mandateve e seancës plenare siç e parashikon kodi zgjedhor.

Në fakt vendet bosh do ishin kujtesa e fortë për një parlament njëngjyrësh, si para viteve 90, e me vendimarrje të kufizuar vetëm për vitimet me shumicë të thjeshtë.

Përveç deklarimit publik për mosdorëzim mandati nga Lefter Koka i LSI e Myslim Murrizi i PD, me mandat është ende Rudina Hajdari. Deputetët rebelë kanë tërhequr vëmendjen edhe të Kryeministrit.

Të premten e javës politike që lamë pas, 4 kandidatë në listat e LSI dorëzuan në KQZ formularin e dekriminalizimit, hapi i parë për marrjen e mandatit, e të tjerë kanë shprehur gatishmërinë duke konfirmuar se janë nxitur nga ndërkombëtarët. Kujtim Gjuzi i Partisë Konservatore në listën e Bashës e konfirmoi për Top Channel.

Qeveria u kujdes ta paraqiste si akt me mbështetje ndërkombëtare. Ndërsa vetë Kryeministri e çoi më tej. Në samitin për Diasporën, premtoi një akt që në Kuvend kërkon 84 vota, ndryshimin e kodit zgjedhor për votën e emigrantëve.

Ndërsa thirrjes ndërkombëtare që si Kryeministër të nxisë dialog me opozitën, iu përgjigj duke e ftuar me batutën që u drejtonte studentëve dy muaj më herët.

Edhe këtë herë, ishte mbresuese aftësia olimpike e mazhorancës, që nën zhurmën e tensioneve politike, t’u jepte drejtim çështjeve, që në kushte normale do shkaktonin së paku debat publik. I tillë rasti i kandidimit të kryebashkiakëve me 3 mandate. Ligji i qeverisjes vendore, i ndryshuar në 2015, parashikon që pas tre mandateve rradhazi, një kryebashkiak nuk mund të rikandidojë.  Kjo i heq të drejtën të paktën katër emrave të spikatur nga dy kampet politike: Vangjush Dakos në Durrës, Qazim Sejdinit në Elbasan, Xhelal Mziut në Kamëz e Fiqiri Ismailit në Vorë. Edhe pse ligji është i qartë, socialistët i kërkuan një vendimmarrje të KQZ për të mos lejuar kandidimin e kryebashkiakëve me të paktën 3 mandate. Miratimi i kësaj kërkese kërkonte pesë vota nga KQZ, por u morën vetëm 4 pro, pasi kreu Klement Zguri votoi kundër. Në këtë nënyrë, pa shumë zhurmë, vendimi do legjitimojë kandidimet edhe pas tre mandateve radhazi. Në fakt, disa orë më vonë, në një intervistë për News 24, nr 2 i socialistëve deklaroi se kryebashkiaku i Durrësit Dako, e meritonte të rizgjidhej. Situata duket është e pëlqyeshme edhe për opozitën, që e kaloi në heshtje atë moment procedurial.

Lulzim Basha dëshmoi javën politike që lamë pas, se arrin të frymëzojë njerëz për të qenë në shesh kundër Kryeministrit, e vetë u kujdes të mohonte një komunikim me Ramën.

Tradita 28 vjeçare na ka treguar se palët arrijnë të merren vesh, kryesisht me ndihmën e ndërkombëtarëve.

Por këtë herë nuk është aq e thjeshtë. Parlamenti do rinovohet në zgjedhjet e 23-26 maj, e mund të ndryshojnë ekuilibrat politikë në BE, për pasojë vëmendja është modeste për vendet e Ballkanit Perëndimor. Por një prej eurodeputetëve që ishte në Tiranë, profesor i shkencave politike, tregon se sfida e korrupsionit është e ngjashme në vendet ish komuniste.

Ka një nxitje të dukshme që kjo krizë politike të zgjidhet brenda vendit, por edhe me zhvillimet e javës politike që lamë pas, në horizont nuk ka një iniciativë serioze, por protesta të tjera qytetare të paralajmëruara e taktika pas kuintave, të cilat i largojnë më shumë palët, e çojnë në thellim konflikti politik. /abcnews.al

 

 

ppppppppppp-1280x715.jpg
ent ela21:15 | 23/02/2019

Opozita dorëzoi në bllok mandatet parlamentare, si veprim ekstrem kundër kryeministrit Rama, duke krijuar një precedent të panjohur politik jo vetëm shqiptar. Akti ka sjellë kundërshtim të fortë ndërkombëtar, ndërsa Lulzim Basha vendos kështu një bast të ri politik për veten e opozitën.

Ndjekim Mimoza Kociun me Politika në ABC News.

Lulzim Basha u mbështet si nga forumet e PD,  ashtu dhe aleatët në krijimin e një precedenti jo vetëm shqiptar: për herë të parë një kamp politik, opozita parlamentare dorëzoi në bllok mandatet e deputetëve të vet. E bëri pas protestës së dytë numerike e paqësore, edhe pas një presioni të fortë të ndërkombëtarëve, që iu rreshtuan publikisht kundër. Akti gjeti të papërgatitur vetë Kryeministrin, që shpresonte në një mungesë konsensusi mes opozitarëve. Përveçse një precedent, kjo dalje nga sistemi është padyshim një bast i madh për Lulzim Bashën, por edhe vetë opozitën, në raport me të ardhmen e vendit.

Çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Pas mbylljes së papritur pas 5 orësh të protestës së 16 Shkurtit, me rezultat, prishjen e kërpudhës para Kryeministrisë e derën kryesore të saj, persona të lënduar nga gazi lotsjellës, 19 protestues nën akuzë për akte dhune, 6 nga të cilët në qeli, pikëpyetje të forta publike u ngritën mbi aftësitë opozitare të Lulzim Bashës. Opinioni u orientua me kujdes drejt prishjes së kërpudhës dhe dëmtimit të derës ballore të kryeministrisë, më shumë se tek masiviteti i atyre, që i ishin përgjigjur Lulzim Bashës në protestë. Të nesërmen ky i fundit paralajmëroi aktin ekstrem.

Paralajmërimi nuk u mor seriozisht. Lulzim Basha përmendi vetëm PD e jo LSI. Nuk e konsideroi as vetë mazhoranca, që reagimin indiferent ia besoi zëdhënëses së qeverisë. 

Djegia e mandateve është një proces i parashikuar në kushtetutën e republikës së shqipërisë. Në nenin 71, parashikohen 6 raste kur mandati i deputetit mbaron ose është i pavlefshëm. 

Paralelisht me grupin e PD, Edi Rama që kishte mbledhur deputetët e vet në takimin e përjavshëm, u thoshte se Basha po luante bllofin, e se nuk kishte konsensus për djegie mandatesh brenda opozitës.

Bindja e Ramës nuk rezultoi e saktë, por pikëpyetjet mbetën, kur Lulzim Basha e takoi veçmas Monika kryemadhin, e nuk pati një dalje me të, si me aleatët e tjerë. Krerët e partive kryesore aleate e kanë marrë mandatin nën logon e PD, pasi u përfshinë në listat e saj. Përjashtim bën agrari Agron Duka, që mbeti jashtë për shkak të pozicionit jo të favorshëm në listën e Durrësit. Aleatët nuk dukeshin njëlloj të bindur.

Konfirmimi i fundit erdhi nga LSI. Monika kryemadhi e shpalli vendimin nga selia e partisë së saj.

Ishte momenti kur nisi një aktivizim e reagim intensiv ndërkombëtar. Ambasadori I BE e zv ambasadorja e SHBA në Shqipëri shkuan në zyrën e Ramës. Sipas parimit të njohur e të përsëritur sistematikisht në 28 vjet se vendi debati e betejat politike bëhen në institucuine e parlament, Brukseli dënoi fort djegien e mandateve si një akt që minon demokracinë e pengon rrugën e integrimit të shqipërisë. Njëlloj dënuan edhe dhunën në protestën e 16 shkurtit. Lulzim Basha reagoi ashpër, duke i lexuar deklaratat në dy ekstremet: mungesë informacioni për arsyet që e kanë lënë Shqipërinë jashtë Europës, ose dashakeqësi.

Por reagimi më i fortë erdhi nga ambasada amerikane në Tiranë, e cila u bëri thirrje deputetëve të opozitës, të refuzonin thirrjet për dorëzim mandatesh.

Ish ministri i jashtëm, zgjodhi një përgjigje diplomatike. Në vend të një komenti, tha se SHBA dhe demokracia amerikane ishin frymëzimi i tij më i madh. Citoi një fragment nga mesazhi i presidentit të 16 të SHBA, Abraham Linkoln, që gjendet edhe në memorialin e tij në Uashington, i mbajtur në Gettysburg, në vitin 1863, në nderim të ushtarëve të rënë në betejën mes Veriut e Jugut.

Kryeministri zgjodhi të reagonte nga Puka, ku sqaroi akuzën e nxehtë që i bëhet, e për të cilën ka një hetim nga Krimet e rënda, abuzimin me votën në zgjedhje.

Basha nuk u tërhoq. Pas kryesisë mori mbështetjen edhe të KK. Efekt public bënë dokumentet e firmosjes së deputetëve për heqje dorë nga mandati. Në mënyrë të përsëritur, javën politike që lamë pas, sheshi i selisë blu, i ngjante atij të kohës kur PD drejtohej nga Berisha.

As ambasadori I BE e as ajo gjermane, nuk e kishin bindur Lulzim Bashën, pas takimeve të veçanta me të, ndërsa duket interesante që ambasadorja Shulc, mesazhet për Bashën i përcolli vetë, nuk ia besoi ambasadorit të BE, si kolegët e saj.

Dukshëm tek ndërkombëtarët ishte krijuar ndjeshmëri e lartë për përshkallëzim të akteve të dhunës të 16 shkurtit. Kishin sugjeruar anullimin e seancës parlamentare të të enjtes, ditën e protestës së dytë të opozitës, këtë herë para kuvendit. E konfirmoi Gramoz Ruçi, që i shtoi edhe informacionet për akte dhune.

Mes reagimeve që dënonin djegien e mandateve, spikati prezenca e OSBE, që me një gjuhë krejt të pazakontë për traditën e saj, foli për një grusht dhunuesish përfitues

Për skenar dhune foli edhe policia e shtetit. Këtë herë jo për persona me rekorde kriminale, si në dy deklaratat para protestës së 16 shkurtit.

Rrethimi me tela me gjemba i perimetrit të godinës së seancave plenare, i dha imazh jo të sigurt protestës. PD i dënoi deklaratat e konfirmoi mbajtjen e tubimit.

Sipas VOA, atë mbrëmje Lulzim Basha e Monika Kryemadhi kishin marrë një telefonatë nga Zv/Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën, Mattheë Palmer, që u kishte kërkuar distancim nga dhuna.

(efekt) E enjtja e protestës, nisi me një thirrje të ambasadës amerikane në Tiranë për protestuesit që të refuzonin dhunën, por edhe për qeverinë e forcat e sigurisë për vetëpërmbajtje. Pas saj edhe Komisioni Europian përmes shefes së diplomacisë Federika Mogerini dhe komisionerit për zgjerim Johanes Han, shpreheshin kundër çdo retorike e thirrje për dhunë nga udhëheqësit politikë, teksa dënonin djegien e mandateve. Kundër retorikës për dhunë erdhi edhe një deklaratë nga Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Evropës.

Paralajmërimet publike me fjalë kyçe dhunën, nuk kishin cënuar fort numrat në sheshin para parlamentit. Por diçka kishte ndryshuar. Përveç luleve për forcat e rendit, ranë në sy personat me shirita të bardhë, sipas ligjit për tubimet, përgjegjës për mbarëvajtjen e protestës. Kryefjala e fjalimeve të deputetëve opozitarë, ishte dorëzimi i mandateve. Kryetarja e LSI ua dedikoi uniformave blu.

Lulzim Basha e kishte të qartë se vëmendja e të gjithëve, sidomos ndërkombëtare, ishte mbi atë tubim. Për ta e kishte mesazhin.

Teksa tubimi vijonte paqësisht prej një ore, pa asnjë lloj paralajmërimi,shërbimet e telefonisë celulare u ndërprenë në një perimetër jo të vogël të zonës së protestës.Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare sqaroi postfactum, se vendimi për ndërprerje shërbimi nga ora 11 deri në 16, vinte pas një kërkese të policisë së shtetit për sigurinë gjatë protestës. Akti pa asnjë lloj njoftimi paraparak, vuri në vështirësi raportimin e mediave në protestë, vendase e të huaja që e evidentuan.

Edi Rama ishte larguar para nisjes së protestuesve nga selia e kryesisë së kuvendit, ku kishte zhvilluar një takim me Gramoz Ruçin. Ishte kthyer në kryeministri, për t’u larguar pak më vonë. Mes masave të larta, edhe përforcimi i derës prej hekuri të Kryeministrisë, tek hyrja e zakonshme e eskortës së shefit të qeverisë.

Luzim Basha i tërhoqi të gjithë protestuesit drejt selisë blu, duke u prirë vetë në këmbë. Përmbylljen e protestës, e bëri me parullat e studentëve të dhjetorit 1990.

E nën peshën e emocioneve, të cilat politikani Basha ende nuk arrin t’i kontrollojë, erdhi mbyllja me tipare patriotike.

Zëri i amerikës zbardhi mesazhet që Zv/Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën, Matthew Palmer u kishte përcjellë Bashës e Kryemadhit.

Mesazhet që ndërkombëtarët shpërndanin prej dy ditësh kundër retorikës së dhunës, morën kuptim, kur Sali Berisha postoi këtë video, e përgatitur sipas tij nga qeveria dhe e shpëndarë nëpër kancelaritë perëndimore. Ishte një kolazh i paralajmërimeve të Berishës kundër Ramës, i titruar në gjuhën angleze.

Kryeministri nuk e mohoi, e me këtë presion të fortë ndërkombëtar kundër opozitës, u shfaq komod në mesazhin publik.

Në fjalën 32 minutëshe, si përgjigje për akuzat për blerje të votave në zgjedhje, kishte përgatur rrëfimin, për kushtin e vetëm që i kishte vënë Lulzim Bashës në 17 Maj, mos kontestimin e zgjedhjeve, kusht i respektuar prej liderit të opozitës.

Me këtë siguri, nuk ka ndërmend të dorëzojë pushtet, e tregon edhe kushtet për dialog.

A do shndërrohet vallë ky realitet i ri politik në një déjà vu, ku do duhet sërish presioni ndërkombëtar, që palët të merren vesh në gjuhën shqipe? Duhet thënë se ndryshe nga herët e tjera, dy protestat numerike të opozitës kundër kryeministrit, kanë tërhequr vëmendje të lartë të mediave ndërkombëtare, edhe për shkak të protestave të ngjashme në vende të tjera, një vëmendje që nuk e kontrollon dot asnjëri prej aktorëve politikë. Opozita duket e interesuar t’i tregojë edhe faktorit ndërkombëtar, realitetin që ajo denoncon prej vitesh në Shqipëri. E nisi Basha me një vizitë pak orëshe në Vjenë të premten e javës politike që lamë pas, në asamblenë parlamentare të OSBE. Në vend të tij, në Tiranë mesazhet i përcolli Sali Berisha, me të njëjtin target, ndërkombëtarët.

Mes disa mesazheve që erdhën nga Gjermania, unanime kundër djegies së mandateve, spikati sugjerimi që akuzat për zgjedhjet të shqyrtohen nga drejtësia shqiptare. Të mërkurën e ardhshme, një delegacion i Komisionit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Europian vjen në Tiranë për t’u takuar me aktorët politike e informuar në detaje mbi situatën e re politike në vend.

Vetë Lulzim Basha po mbështetet tek forumet e aleatët, e paralajmëroi të premten vazhdimin e protestave, e bashkë me to edhe organizimin politik të opozitës për zgjedhje.

Ka një ngutje nga mazhoranca që karriket e opozitës të mos lihen bosh. Brenda 24 orësh, kuvendi administroi dhe njoftoi KQZ për 56 vakançat e krijuara nga dorëheqjet e deputetëve të opozitës. Zyrtarisht janë dy deputetët që kanë refuzuar tashmë lënien e mandatit: Lefter Koka i LSI dhe Myslim Murrizi i PD. PD ka edhe tre deputetë që ende nuk kanë firmosur dorëzimin e mandatit, për shkak se nuk ndodhen në shqipëri: Rudina Hajdari e PD, Fatmir Mediu i PR e Nard Ndoka I PDK.

Sipas vendimit politik, pas deputetëve, duhet të heqin dorë nga e drejta e mandatit, edhe emrat pasues në listat e PD e LSI. Nëse nuk ka një akt me shkrim prej kandidatëve, hyn në lojë pika 3 e nenit 164 e kodit zgjedhor, që parashikon 30 ditë kohë për secilin kandidat të rradhës, për t’u paraqitur në kuvend, pra procesi do marrë kohën e vet. Kodi zgjedhor parashikon që kur mbaron lista, mandatet e mbetura i kalojnë partive në koalicion, e në kushtet kur PD e LSI kanë garuar pa koalicione, nuk ka një parashikim ligjor për fatin e mandateve të mbetura, për pasojë kuvendi vihet në pikëpyetje, pasi mund të mos plotësohet me 140 deputetë, siç e parashikon kushtetuta. Por pavarësiht vakuumit ligjor, mazhoranca synon t’i marrë vetë ato mandate, duke i dhënë parlamentit konfigurimin e para viteve 90.

Një luftë nervash do luhet ditët e javët e ardhshme mes mazhorancës e opozitës, tashmë pa mandate parlamentare. Lojën e hapi Kryeministri që po targeton mbështetësit e opozitës, që dy herët që u thirrën, dolën kundër tij në protestë masivisht.

Mbetet për t’u parë edhe lëvizja e rradhës e  Lulzim Bashës, ligjërisht pa kthim pas për mandatet e dorëzuara. Përballë ka mazhorancën e ndërkombëtarët, ndërsa në krah, qytetarët që iu përgjigjën në protesta./abcnews.al

politika.jpg
G. P.16:16 | 17/02/2019

Protesta e 16 Shkurtit e opozitës zgjati vetëm 5 orë, e pa rezultatin e premtuar prej katër javësh. Dritëhijet e lëvizjeve që paraprinë protestën, por edhe që ndikuan ecurinë e saj, na sjell Mimoza Koçiu me Politika në ABC News.

Iu përgjigjën edhe njëherë Lulzim Bashës të shtunën e 16 Shkurtit, për një protestë të paralajmëruar 4 javë më herët, për largimin e kryeministrit. Mesa duket ky i fundit, indiferencën e javëve para protestës, e kishte patur veç publike, ndërsa kishte përgatitur kundërpërgjigjen. Në të njëjtën orë, organizoi një takim masiv në sheshin e Flamurit në Vlorë. E njoftuar si protestë e qytetarëve, e pa fjalime politike, ishin pikërisht qytetarët që vepruan, ndërsa policia u hapte rrugë.

Por ndryshe nga pritshmëritë që u kishte krijuar opozitarëve, protesta e 16 Shkurtit u mbyll pas 5 orësh, pa rezultatin e premtuar, largimin e Kryeministrit. Përgatitjet si të opozitës ashtu edhe të qeverisë për këtë ditë, ishin intensifikuar javën e fundit para protestës së 16 Shkurtit. Edhe Kryeministri iu drejtua qytetarëve, por ndryshe nga Basha, në takime të mbyllura, të cilat ishin një çelje jo zyrtare e fushatës lokale të 30 qershorit. “Bashkia që duam” ishte slogani që u shpalos së pari në Korçë, ku shefi i mazhorancës rikonfirmoi rikandidimin e kryebashkiakut Filo.

Normalitetit që përpiqej të përcillte Rama, Basha i përgjigjej duke renditur krah kauzës së opozitës, edhe faktorin ndërkombëtar. Por vëmendja e opinionit publik u tërhoq nga një personazh i njohur i kronikës. Dritan Dajti, i dënuar me burgim të përjetshëm për vrasjen në gusht 2009 të 4 efektivëve të policisë, që do bënin arrestimin e tij, fitoi ndryshim dënimi. Apeli i krimeve të rënda kishte pranuar gjykimin e shkurtuar, që ia conte në 25 vjet, dënimin e mëparshëm me burgim të përjetshëm. PD reagoi menjëherë:

Prokuroria njoftoi ankimim të vendimit sapo ai të zbardhej, ndërsa Lulzim Basha, i mëshoi në takimin e të nesërmes. Spikati mungesa e një Donald Lu-je, që në Dhjetor 2016 reagoi fort në rastin e lirimit të Lul Berishës. Heshtja e mazhorancës u thye dy ditë pas vendimit për Dajtin, me dalje të njëpasnjëshme të dy ministrave Etilda Gjonaj dhe Sandër Lleshaj. Ministrja e Drejtësisë e konsideroi precedent të rrezikshëm dhe paralajmëroi ankimim në KLGJ.

Ndërsa ministri i Brendshëm foli për riaktivizim të Forcës së Ligjit, task forca speciale kundër krimit të organizuar, e ngritur nga paraardhësi i tij në Nëntor 2017. Ambasadori i BE në Shqipëri Luigi Soreca mbështeti veprimet e dy ministrave, në një reagim në Twitter.

Trupa 5 antarëshe e Apelit të krimeve të rënda u bë shënjestër publike. Tre ditë pas vendimit, kreu i trupës gjykuese, ndau përgjegjësinë. Reagoi përsëri edhe Lulzim Basha, por për të nënvizuar heshtjen e Kryeministrit. Në Rrëshen Edi Rama foli për çështjen, 5 ditë pas vendimit që e uli në 25 vjet, dënimin e përjetshëm të vrasësit të 4 policëve.

Lulzim Basha që orientonte publikun tek protesta për largimin e kryeministrit, i bëri një paralajmërim të fortë nga Pogradeci. Ishte momenti që Rama t’i përgjigjej sfidës. Publikisht u shfaq i qetë.

Por qetësia mbeti vetëm në artikulimin publik të Kryeministrit. Qëndrimi i Policisë së Shtetit kishte gjithë tiparet e dekurajimit të protestuesve, çka solli edhe reagimin e PD. Të nesërmen erdhi një tjetër lëvizje. Autoriteti Rrugor bënte të ditur se do kryente punime nga mesjava deri në fundjavë, në dy segmente hyrëse të kryeqytetit

3 ditë para protestës, i bashkoi në seancë parlamentare, ratifikimi i protokollit të antarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. Në sallë për të përshëndetur mbështetjen e Shqipërisë, ishte kreu i kuvendit të maqedonisë Talat Xhaferri. Por panorama solemne e pikës së parë të rendit të ditës, nuk zgjati shumë.

Çka tensionoi situatën ishte reagimi i kryeministrit pas fjalës përshëndetëse të Bashës për anëtarësimin e Maqedonisë së veriut në NATO, të cilën e mbylli akuza ndaj qeverisë, e thirrje për pjesëmarrje masive në protestën e 16 shkurtit.

A u kap vallë në befasi Kryeministri? E vështirë me eksperiencën e gjatë të betejave politike. Reagimi i shpejtë e dëshmoi. Insistoi fort që ta merrte fjalën për herë të dytë, edhe pse në foltore ishte republikani Mediu, e kryetari i Kuvendit ngurroi jo pak për t’ia dhënë.

Ministria e Brendshme shpërndau një deklaratë të Gardës dhe Policisë, në të cilën njoftohej nisja e një hetimi ndaj Edi Palokës, për argesion ndaj Kryeministrit, me një solucion kimik të parapërgatitur. Zyra e shtypit e PD bëri të ditur se gjesti i Palokës vinte si përgjigje ndaj asaj që e konsideronte bullizëm të Kryeministrit, për mënyrën e artikulimit të tij. Ish-Kryeministri Berisha ishte i pari që e justifikoi. Mazhoranca bëri një dalje të dyfishtë kundër aktit të Palokës.

Një ditë para protestës së 16 shkurtit, u kuptua mesazhi i rezervuar që kishte përcjellë ministri i brendshëm për veprimin e Forcës së Ligjit, pas vendimit për Dritan Dajtin. Një kërkesë e policisë së shtetit për kontroll në banesat e tre gjyqtarëve të apelit që vendosën reduktimin në 25 vjet të dënimit të përjetshëm të Dajtit, kishte gjetur miratimin e gjykatës së krimeve të rënda, edhe pse vendimi për Dajtin ende nuk ishte zbardhur.

Efekti publik ishte i duhuri për Kryeministrin që opozita paralajmëronte ta largonte me protestën e 16 Shkurtit. Si zakonisht ambasada amerikane kishte reaguar e para, me një apel pro të drejtës për protestë e kundër dhunës, që i adresohej të gjithë udhëheqësve politikë. Në të njëjtën linjë ishte edhe ambasadori i BE, prezenca e OSBE.

Sërish PD e kritikoi qëndrimin e policisë, duke renditur emra nga mazhoranca. E shtuna mblodhi në Tiranë qytetarë nga të gjitha rrethet e vendit, që iu përgjigjën thirrjes së opozitës për protestë deri në largimin e kryeministrit Rama. Nisi me lule për uniformat blu, e pa fjalime politike. Paralelisht në Vlorë nisi takimi I kryeministrit e vëmendja u përqendrua tek fjala e tij, që kishte focus pikërisht protestën në Tiranë

Ishte momenti kur qetësia mori fund në sheshin para kryeministrisë. Disa protestues, kaluan lirisht rrethimin e policisë dhe mësynë godinën e qeverisë. Shënjestra ishte instalacioni me drita i Philipe Parrenos, i siguruar me mbulesë si zakonisht në raste protestash. Masat më të rrepta ishin marrë brenda ambienteve.

Ky skenar u përsërit disa herë. Mes thirrjeve të policisë për të shmangur veprimet që rrezikonin jetë qytetarësh, gazit lotsjellës e akteve të protestuesve, shtohej numri i të lënduarve nga të gjitha palët, mes tyre edhe punonjës të mediave. Thirrje për distancim nga dhuna erdhën me radhë nga ambasada e SHBA, delegacioni i BE dhe OSBE. Apeli u drejtohej të gjitha palëve për vetëpërmbajtje, njëlloj si ai i kreut të shtetit.

Dukej e paqartë strategjia e protestës, ndërsa gjithë lidershipi i opozitës ishte mes protestuesve. Sa ndikuan ndërkombëtarët me mesazhet jo publike në ecurinë e kësaj proteste? Tradita 28 vjecare na ka treguar se roli i tyre ka qenë vendimtar si interlokutorë në situata tensioni. Kur po mbusheshin 5 orë nga nisja e protestës, Lulzim Basha njoftoi mbylljen e saj.

Sa ndikuan mesazhet publike e jopublike të ndërkombëtarëve në këtë mbyllje të protestës? Çka spikati ishte komunikimi i kursyer i kryeministrit. Në vetëm dy Twitter-a shprehu keqardhjen për shkatërrimin e kërpudhës së Carsten Holler, dhe për qytetarët në bulevardin para Kryeministrisë, duke vlerësuar ata që u mblodhën me të në Vlorë. Topi mbetet sërish në fushën e Lulzim Bashës, kauza e të cilit për largimin e Kryeministrit, është një detyrë e papërmbushur./abcnews.al

lulzim-basha123-2.jpg
G. P.16:55 | 09/02/2019

Opozita orientoi debatin publik javën politike që lamë pas, ndërsa mazhoranca qëndroi më në hije, edhe për shkak të mungesës fizike të Kryeministrit Rama, një një vizitë në Arabinë Saudite, përmbajtja e të cilës u kufizua në shumë foto, e pak informacion mbi çfarë u kërkua e çfarë u arrit me Riadin. Opozita e zhvendosi oponencën në komisionet parlamentare e kuvend, ndërsa Lulzim Basha vijoi turin e përditshëm nëpër qytete, për të sensibiluzuar qytetarë që t’i bashkohen në protestën e paralajmëruar më 16 shkurt, sipas tij për largimin e qeverisë.

Çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Qetësinë e qeverisë e prishi që në fundjavë Presidenti Ilir Meta, që risolli në vëmendje çështjen e banorëve të Unazës së re. Një përfaqësi të banorëve, që protestojnë prej 3 muajsh për mënyrën si do prishen objektet e tyre, nga ndërtimi i segmentit rrugor Shkolla Teknologjike-Sheshi “Shqiponja”, Ilir Meta e priti në presidencë, duke i dhënë kështu një vizibilitet institucional kauzës së tyre.

Skandali i DH Albania, firmës që me dokumente false, kishte fituar tenderin e këtij segmenti, hodhi hije të forta dyshimi për korrupsion mbi projektin e Unazës së Re. Legalizimin e atyre dyshimeve e bëri kreu i shtetit, së pari duke pritur banorët, e së dyti, me një qëndrim të detajuar public, në të cilin sugjeronte anullimin e menjëhershëm të atij projekti, me shkelje të shumta ligjore, bazuar në informacionet që kishte marrë nga institucionet publike.

Pakënaqësia e fortë e kryeministrit u lexua në një reagim ndaj presidentit, të cilin e renditi si orientues të opozitës, kundër qeverisë. Në të njëjtën linjë erdhi edhe reagimi i Erion Veliajt që kërkon një mandat të dytë në krye të Bashkisë Tiranë

Megjithatë, formalisht qeveria pranoi përmes ministres së infrastrukturës se mund të bëheshin përmirësime në projekt, nëse lind nevoja.

Pas qëndrimit publik të Presidentit, banorët protestues të Unazës së Re, gjetën një arsye më shumë për kërkesën e tyre për anullimin e atij projekti, realizimi i të cilit, u prish objektet në pronësi të tyre. Këtë pakënaqësi qytetare, por edhe çdo tjetër, po kërkon të mbledhë nëpër Shqipëri, Lulzim Basha. Në ndalesat e përditshme nëpër qytete, u kërkon t’i bashkohen protestës së thirrur më 16 Shkurt, e u jep edhe zgjidhjet që propozon PD, kur të vijë në pushtet.

Krahas takimeve të Bashës, edhe javën politike që lamë pas, opozita mbështeti aktet simbolike antiqeveritare, të bllokimit të rrugëve në Mat, Rrogozhinë e Milot. Po cfarë do ndodhë më 16 Shkurt? Qytetarët edhe pse nuk ngurrojnë të rendisin vështirësitë e përditshme, e kanë të fortë hijen e skepticizmit prej marrëveshjes së 17 Majit 2017 mes Bashës e Ramës, por edhe protestat tipike të liderit të opozitës, që nisin e mbyllen me fjalime.

Studentët janë kategoria që me protestën e Dhjetorit të vitit të kaluar sollën ndryshimin e 1/3 së qeverisë. Tashmë janë të ndarë mes mësimit e bojkotit. Të pakënaqurit nga çfarë u ofron qeveria, janë pakica bllokuese e mësimit në disa universitete. Por stafetën e kundërshtimit, javën politikën që lamë pas, duket e kanë marrë pedagogët. Të parët, ata të shkencave sociale sugjerojnë grevën e kërkojnë anullim ose rishikim të ligjit për arsimin e lartë. Në mënyrë të pazakontë, krah studentëve protestues u shfaq javën politike që lamë pas, lideri i Vetëvendosjes në Kosovë, Albin Kurti.

Mbështetjen për studentët, e ka të përbashkët me shefin e opozitës Lulzim Basha, me të cilin ndajnë edhe qëndrimin për mosprekje të kufijve të Kosovës, në dialogun me Serbinë. Javën politike që lamë pas, rishikimin e ligjit për arsimin e lartë e mbështetën publikisht edhe rektori i universitetit të Tiranës, e ai i Mjekësisë, në një dëgjesë në komisionin parlamentar të edukimit që drejtohet nga opozita. Në të njëjtin komision, ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj u përball me akuzat për ndërhyrjen e policisë në fakultetet, ku studentët protestojnë.

Por javën politike që lamë pas, opozita e orientoi publikun edhe tek procesi i Vettingut. Konfirmimi në detyrë i drejtueses së Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Donika Prela, pas rezervave të shfaqura nga ONM në seancën dëgjimore, solli reagim të fortë të PD. Por fokusi i opozitës mbeti edhe tek një ngjarje e rëndë e ndodhur prej Tetorit të kaluar në Kavajë. Abuzimi i një minoreneje nga bashkëmoshatarë të saj u mësua nga Sali Berisha, e shënjestër publike u bë policia, që u akuzua se nuk kishte reaguar.

Çështja u rimor edhe në seancën e të enjtes, ku në mungesë të Kryeministrit, për shkak të vizitës në Riad, opozita targetoi ministrin e Brendshëm. Lulzim Basha e Sandër Lleshaj u përplasën për funksionin që e njihnin të dy, të ministrit të Brendshëm. Megjithatë, duket se Lulzim Basha po përpiqet të orientojë publikun tek protesta, pa u fokusuar gjatë tek beteja parlamentare. Socialistët po ia vështirësojnë ringritjen e komisionit hetimor Tahiri, afatet e të cilit tashmë kanë skaduar, ndërsa vetë ish-ministri i Brendshëm, pa të shtyheshin për herë të pestë hetimet ndaj tij për “trafik narkotikësh”, si grup i strukturuar kriminal dhe “korrupsion”.

Por çka po luhet pas kuintave është interesante. Për të mos patur një rast të ri Tahiri, socialistët po propozojnë një ndryshim në rregullore, ku rritet imuniteti për deputetin në rast të një kërkese për arrestim. Kështu, kërkesa për të autorizuar caktimin e masës së arrest ne burg ose në shtëpi, heqjes së lirisë në çfarëdo lloj forme, kontrollit personal a të banesës, duhet t’i paraqitet kryetarit të Kuvendit nga prokurori, bashkë me arsyetimin dhe provat mbështetëse. Socialistët duken të vendosur për ta miratuar, e për këtë po shmangin Këshillin e Legjislacionit, organi përgjegjës për rregulloren, pasi aty kanë numra të barabartë me opozitën. E sollën për të dytën javë rresht në komisionin e ligjeve, aty ku i kanë votat për ta miratuar.

Katër muaj larg një vendimi të KE, nëse Shqipërisë do i hapen apo jo negociatat e antarësimit, nuk ka një përpjekje për një tryezë me opozitën apo me parlamentin. Interesant është se lobimi për hapjen e negociatave ka nisur jo me ministrin e jashtëm të komanduar, por me Gramoz Ruçin. Me në krah, kreun e grupit parlamentar të socialistëve, kreu i Kuvendit, zhvilloi takime në Bundestag, për të matur pulsin e skeptikëve brenda institucionit që do votojë vendimin për hapjen e negociatave, në emër të Gjermanisë. PD, që po e përdor konsulencën e simotrës gjermane në qeveri CDU-së së kancelares Merkel për programin e saj ekonomik, bën konstatimet e veta. Rolin që ka bundestagu, e nënvizoi ministri gjerman i Shtetit Michael Roth, që ftoi opozitën shqiptare të votojë reformën zgjedhore.

Pavarësisht qëndrimit të shprehur si nga mazhoranca ashtu edhe nga opozita pro integrimit të vendit, palët duken shumë larg një bashkëpunimi për këtë kauzë. Kryeministri e ka harruar premtimin publik për një platformë me opozitën. Kjo e fundit është e fokusuar tek protestat për largimin e tij, kurse Kreyministri tek angazhimi për t’u siguruar se studentët nuk do i ketë më përballë si Dhjetorin e kaluar, nuk le rast pa e shigjetuar.

Megjithatë, përtej përgatitjeve për protestën e 16 Shkurtit për të larguar kryeministrin Rama, në seancën e të enjtes opozita bashkoi votat me mazhorancën pro anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO, njëlloj edhe për ratifikimin e marrëveshjes me BE për monitorimin europian të kufirit. Lulzim Basha duket se po e kryen një nga detyrat që i kërkohet nga ndërkombëtarët, angazhimin në parlament. Ndërkaq a intensifikuar takimet me diplomatë edhe në Tiranë, nga të cilët kërkon konsensus për synimin e shpallur, një qeveri tranzitore. Por protesta e 16 shkurtit do jetë padyshim testi i besimit të qytetarëve tek kryetari i PD e opozita./abcnews.al

 

POLITIKA-NE-ABC-NEWS-KUR-POLITIKA-LUFTON-PER-SHBA-1280x720.jpg
ent ela20:06 | 02/02/2019

Një investigim i Zërit të Amerikës u bë shkak që debati politik të degradonte në kuvend, mes Edi Ramës e Sali Berishës. Arsyet e aktorëve politike shkojnë përtej asaj që duket. Detajet i sjell Mimoza Koçiu me Politika në ABC News.

Në këtë mënyrë Edi Rama e Sali Berisha spikatën javën politike që lamë pas, e jo se është e pazakontë që dy politikanë të kahjeve të kundërta të përplasen në akuza. Ishte vetë Edi Rama që e orientoi vëmendjen publike tek rivali Sali Berisha, të cilin e mundi në 2013, e gradualisht nuk e përdor më si kartë për t’u mbrojtur politikisht.

Përse vallë kjo lëvizje me këtë shfaqje degraduese javën politike që lamë pas?

Në mënyrë të pazakontë Kryeministri Rama, spikati me mungesën mediatike për disa ditë. Të ishte një zgjedhje personale, apo një fundjavë e gjatë, pas ekspozitës që çeli të premten e 25 Janarit në Berlin? U shfaq vetëm të mërkurën, në eventin socialist të bashkëqeverisjes, që e mban në godinën e qeverisë. Por të vetët i kryen detyrat: grupi parlamentar miratoi e zbatoi qëndrimet politike të javës: rrëzimin edhe të emrit të dytë të propozuar nga Presidenti për kryetar të KLSH, rrëzimin e dekretit të Metës për Ligjin mbi Noterinë, e pranimin e pjesshëm të dekretit për kadastrën. Dy ministra zhvilluan një dëgjesë me ankesat e banorëve të kanionit të Holtës, ku qeveria kishte miratuar ndërtim heci, ndërsa u kryen disa lëvizje të tjera në agjensi të rëndësishme. Pas kreut të ARRSH më herët, javën politike që lamë pas, u largua edhe drejtuesi i KESH, për t’u zëvendësuar me Benet Becin, që mbante prej 13 vitesh detyrën e kreut të FSHZH, e në krye të Fondit u emërua ish-administratori i Bashkisë në kohën e Ramës, Dritan Agolli.

Këto lëvizje kaluan pa zhurmë, por çka bëri efekt të fortë publik, ishte rikthimi i një çështjeje që po harrohej prej tre muajsh: inkriminimi e blerja e zgjedhjeve. E solli VOA përmes një investigimi të gazetarëve shqiptarë për BIRN.

Historia nuk është e panjohur, e protagonisti më i spikatur i përgjimeve Vangjush Dako, nuk kishte mohuar komunikimin me personazhet në studion e Blendi Fevziut. A ishte vallë rastësor rifreskimi i asaj historie? Prej fillimit të këtij viti, Zëri i amerikës u jep zë investigimeve mbi punën e qeverisë. Për skandalin e DH Albania, VOA thotë se kompania me letra të fallsifikuara, ishte asistuar nga institucionet shqiptare në rrugëtimin ku mori 30 milionë euro për projekte publike. Ndërsa dy javë më herët, e njëjta media që financohet nga qeveria amerikane, publikoi një investigim mbi punësimet partiake në sistemin e burgjeve. Risjellja në vëmendje e përgjimeve, mbi mënyrën se si janë marrë votat, padyshim që ngre pikëpyetje të forta mbi legjitimitetin e pushtetit të Kryeministrit. Pikëpyetje që ia kishte dalë t’i zbuste, duke e paraqitur opozitën si të dobët. Nxitimi i Prokurorisë së Krimeve të Rënda për të nisur hetim për nxjerrje të sekretit hetimor, pas publikimit të përgjimeve nga VOA, në fakt rrit pikëpyetjet se përse Vangjush Dako i lakuar në përgjime, nuk është thirrur për të dhënë shpjegime.

Ndryshe nga rasti i investigimit në punësimin në burgje (14 Janar) ku reagoi me dy Twitter, duke e krahasuar VOA-n me mediat e Tiranës që i quan kazan, Edi Rama heshti ditën e publikimit të përgjimeve, njëlloj si për materialet mbi “DH Albania”.

Opozita u duk se gjeti një provë më shumë për akuzat e saj për blerje të zgjedhjeve, e madje ndërtoi strategjinë parlamentare të të enjtes rreth saj.

Ishin përgatitur të flisnin që në çështjen e parë, aktin normativ për një ndryshim në ligjin për buxhetin 2018, ku ministrja e re e Financave do kishte përballjen e parë me Kuvendin.

Edi Rama kishte zgjedhur të mos ishte në seancë, e të ruante heshtjen, që pas investigimit të publikuar nga VOA. Por opozitës i duhej prania e tij për të zhvilluar debatin, e nxitjen e parë e bëri ish-Kryeministri Berisha.

Siç paralajmëroi se po e priste, Edi Rama informoi kishte zhvilluar një bisedë telefonike me këshilltarin për sigurinë të presidentit Trump

Bisedë me Shtëpinë e Bardhë. Në fokus Shqipëria,rajoni dhe objektivi strategjik për një marrëveshje paqeje mes Kosovës e Serbisë,që të mbyllë konfliktin historik.Këshilltari për Sigurinë John Bolton, më falenderoi në emër të Presidentit për qëndrimet konseguente të Shqipërisë

Por njëlloj si për vizën e Berishës, korridoreve të ngushta të politikës e medias, qarkullon lajmi se Rama po shpreson një vizitë në Shtëpinë e Bardhë, pas dëbimit të dy diplomatëve iranianë, qëndrim për të cilin mori përgëzime nga vetë presidenti amerikan. Nga ana tjetër, lobimi për variantin e artikuluar nga Hashim Thaçi për rishikim të kufijve mes Kosovës e Serbisë, ka mbërritur deri në paradhomën e shtëpisë së bardhë, e Edi Rama duket i vetmi që i qëndron Thaçit në krah. Nëse në Kosovë, kundërshtar i fortë i idesë është Kryeministri Haradinaj, në Shqipëri, një edhe një zë i fortë kundër, me impact mes shqiptarëve të rajonit është pikërisht Sali Berisha, shënjestra që Rama iu vu edhe disa orë më vonë, mbrëmjen e të enjtes. E Berisha iu përgjigj përmes Opinionit të Blendi Fevziut.

Kryeministri Rama nuk e mbylli me aq. Të nesërmen e sulmoi fort Berishën për llogari të Hashim Thacit, të cilin ish km e kishte sulmuar sërish, për idenë e rishikimit të kufijve. Në fakt Presidenti Thaci, njëlloj si Rama, kishte patur një komunikim me këshilltarin për sigurinë të Trump John Bolton, për marrëveshjen me Serbinë, një sinjal se si Thaçi ashtu edhe Rama, po kërkojnë konsensus amerikan, në mungesë të atij shqiptar.

Edi Rama ka hapur shumë fronte njëkohësisht, që i janë kthyer në sfida jo të lehta. Lulzim Basha po përpiqet ta mbajë fokusin tek protesta e 16 shkurtit, edhe pse nuk ia doli ta tërhiqte në atë debat Edi Ramën të enjten në Kuvend. Lëvizjet e tij kanë tiparet e përgatitjeve për fushatë parlamentare, edhe pse në radhë janë zgjedhjet vendore.

Studentët po i kthehen gradualisht mësimit, ndërsa vendrezistenca mbetet fakulteti i drejtësisë. ku një grup studentësh pengojnë mësimin edhe për ata që duan t’i rikthehen. Zhvendosja tek gjimnazi “Petro Nini”, për ata që duan mësim, duket më shumë një zgjidhje imazhin, që vë në pikëpyetje seriozitetin së pari të Fakultetit të Drejtësisë e së dyti, të vetë ministrisë së arsimit.

Prej kohësh Shqipëria pluraliste nuk e ka normalitetin, pikë të fortë, e këtë e dëshmoi me zhvillimet e javës politike që lamë pas. /abcnews.al

lulzim-absha-politika.jpg
G. P.15:58 | 26/01/2019

Lulzim Basha ka shpallur një stinë protestash që do kulmojnë më 16 Shkurt në Tiranë, sipas tij deri në largimin e Edi Ramës. Me një ekip të ri, të zgjedhur prej tij, kjo lëvizje e selisë blu, ende nuk po impakton publikun. Ku po shkon Lulzim Basha? Eshtë pikëpyetja që ngre këtë javë Mimoza Kociu me Politika në ABC News.

Emrat e kryesisë së re të PD monopolizuan debatin publik, duke u përdorur madje edhe si matës për suksesin e aksionit të ri, protestave. Selia blu pati një ritëm çuditërisht të ngadaltë e nuk arriti ta orientonte debatin tek kauza e re. Ky vakuum strategjie u mbush me skepticizmin e njohur ndaj Lulzim Bashës. Interesant mbeti qasja e butë e Kryeministrit ndaj aksionit të ri opozitar, që synon ta largojë përmes protestave. Edi Rama pati komoditetin ta justifikonte si nevojë për energji, krizën që i detyroi ndryshimin e 70% të kabinetit qeveritar. Delegoi aty ku deshi detyrën e ministrit të Jashtëm, e gjeti kohën edhe për artin e vet, e të premten hapi ekspozitën e radhës në Berlin.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Vendimin për të zbritur në sheshet e Shqipërisë, deri në largimin e Edi Ramës, Lulzim Basha e përsëriti në seancën e parë të sesionit të ri parlamentar, të hënën e javës politike që lamë pas. Përballë kishte një Kryeminister që komoditetin e reflektonte në pamje. Sapo ka ndryshuar 70% të qeverisë, një lëvizje me të gjitha tiparet e një krize, por Basha zgjodhi të luantë kartën e pakënaqësisë së socialistëve që nuk u konsideruan për ato ndryshime.

Lulzim Basha u largua, por Edi Rama nuk mund të lejonte që ajo pakënaqësi që nuk është më secret, të mbillej aq hapur në sallën e Kuvendit. U kujdes të theksonte se objektivi i Bashës ishte PS, e jo ai si kryetar i saj. Vazhdon t’i ketë konstante 78 votat në Kuvend. I pati edhe pro miratimit të tij si ministër i Jashtëm. Megjithatë diçka i kishte mbetur pa thënë në seancë, e prandaj thirri mediat në oborrin e Kuvendit.

Marrëdhënia me Metën u lexua që të nesërmen, në ceremoninë e betimit si ministër i Jashtëm. E para, media nuk u njoftua për atë ceremoninë. Një pritje e thjeshtë protokollare në hyrje dhe Rama iu drejtua direkt sallës së ceremonisë. Në raste të tilla ekziston një traditë mikpritjeje disaminutëshe në zyrën e Presidentit, por që në rastin e Edi Ramës mungoi. Në pamjet e përcjella nga zyra e shtypit e kreut të shtetit, ceremonia ishte krejt formale. Kryeministri shoqërohej nga numri 2 i PS, Taulant Balla dhe sekretari i përgjithshëm i Kryeministrit. Ndryshe nga ceremonia e betimit të ministrave të rinj, Edi Rama e kreu gjestin protokollar të fotos me kreun e shtetit. Pamjet nuk e fshihnin gjendjen emocionale të të dyve, njëlloj si ky njoftim me tone shpotie i presidencës, se ministri i Jashtëm u betua para Presidentit.

Por Edi Rama kishte tjetër gjë në mendje. E testoi shprehjen proverbiale të Shtatorit 2013, se nuk keni parë asgjë akoma, të mërkurën e javës politike që lamë pas, kur mediat u njoftuan për kalimin e stafetës te MEPJ. Ditmir Bushati, që gati 6 vitet në krye të diplomacisë i mbylli me arritjen historike të marrjes së drejtimit me rotacion të OSBE nga shqipëria, nuk e fshehu tonin sfidues, për postin që u detyrua të dorëzonte. Tirada e hollë e Ditmir Bushatit, nuk pati kohë të ngjiste, sepse Edi Rama bëri lëvizjen e papritur.

Unë i nënshkruari Edi Rama, i delegoj z. Gent Cakaj, detyrën e drejtimit të Ministrisë së Jashtme”.

Asgjë nuk kishte ndryshuar insistimin për t’ia dhënë 28-vjeçarit Gent Cakaj, detyrën që i mohoi kreu i shtetit. Në paraqitjen e objektivave të Ministrisë së Jashtme, Gent Cakaj nuk harroi vlerësimin e përsëritur për Ramën, vëmendjen për socialistët dhe kritikët e tij. Pas aktit të ushtrimit të pushtetit nga Rama, Meta reflektoi pakënaqësi. Por me Ramën ka disa çështje pezull. Dy ligjeve të kthyera në Kuvend, i shtoi edhe propozimin e dytë për kreun e KLSH, pas Vitore Tushës që u rrëzua nga socialistët. Propozoi emrin e këshilltarit të tij për sigurinë kombëtare, Bahri Shaqiri, i diplomuar si jurist e me një licencë auditimi.

Por socialistët nuk duken dakord me kandidaturën e ish kreut për 7 vite të SHISH, shkarkimin e të cilit nga Nishani me kërkesë të Berishës Kryeministër, vetë Edi Rama e pati dënuar. Në atë kohë Shaqirit iu ofrua detyra e këshilltarit të Ministers së Mbrojtjes Kodheli që e mbajti pak, për t’u paraqitur si propozim i LSI për zv/ministër i Transporteve, nga ku u largua me kalimin e LSI në opozitë, për të shkuar pranë Presidentit Meta si këshilltar për sigurinë. Një arsye në dukje e fortë që Rama ta rrëzojë edhe propozimin e dytë të Metës.

Në këtë panoramë Lulzim Basha duket më i tërhequr, të paktën publikisht. U deshën dy mbledhje të kryesisë së re, një e kolegjit të kryetarëve, e një mbledhje grupi parlamentar, që të vendosej se protesta në Tiranë do mbahej më 16 Shkurt, e do paraprihej nga protesta në rrethe, duke nisur nga 4 Shkurti. Nënkryetari i konfirmuar i PD, Edi Paloka, pas mbledhjes së grupit parlamentar, ku Basha mungonte për arsye shëndetësore, u kujdes të nënvizonte se të majtë e të djathtë kanë të njëjtin problem. Mungesa e një strategjie komunikimi të këtij aksioni të PD, i la hapësirë analizës së kryesisë së re, në funksion të kauzës së protestave, e peshë morën kritikët e Bashës.

Eshtë e njohur mungesa e kimisë së ish-nënkryetares demokrate Topalli me Lulzim Bashën, që si kryetar, e la jashtë Kuvendit. Por me eksperienca 22-vjecacre në PD, Topalli bën analizën e saj në formë akuze. Një orë më vonë, të njëjtën mbrëmje, Lulzim Basha pati një mbrojtës të fortë të aksionit të vet opozitar. Po aq interesant është edhe kujdesi i Berishës, ndaj qëndrimeve të ish-bashkëpunëtores së tij të ngushtë.

Një kortezi që e ruan edhe vetë Jozefina Topalli, kur e shmang Berishën nga lista me 4 personave që ka identifikuar, se po mbajnë peng të ardhmen e shqiptarëve.

Po çfarë po bën vallë Edi Rama në këtë situatë? Ka gjithë hapësirën të prodhojë imazhin se ndryshimi i qeverisë, nuk ishte shenjë krize, por nevojë për përmirësimin e gjërave. Dy janë ministrat protagonistë, Besa Shahini që po merret me studentët dhe Belinda Balluku ministrja e re e Infrastrukturës e Energjitikës, që po rishikon kontrata të paraardhësve të vet. Por në rastin e studentëve në komunikim u përfshi edhe Kryeministri. Bashkëbisedimi në Elbasan ishte i qetë, por në Tiranë, studentët janë të ndarë mes protestës, bojktotit e mësimit. Ka një stituatë pa zgjidhje tek Fakulteti Juridik, ku bojkoti i disa studentëve ka bllokuar mësimin edhe për studentë që duan mësim. As dekani i këtij fakulteti e as rektori Mynyr Koni, nuk e gjetën gjuhën me studentët që kërkojnë plotësim të 8 kërkesave të hershme e anullim të ligjit për arsimin e lartë. Në fakt javën politike që lamë pas, kundër ligjit janë shprehur tashmë me vendim edhe trupat e pedagogëve të disa fakulteteve, filologjiku, shkencat sociale, shkencat e natyrës e gjeologjiku. Por ndyshe nga studentët, pedagogët ende nuk kanë gjetur vëmendjen e Kryeministrit.

Javën politike që lamë pas, u duk se Lulzim Basha delegoi artikulimin publik opozitar. Daljet nga selia blu janë sistematike, me denoncime të ditës, e pa një adresim strategjik tek protestat. E qëndrueshme mbetet protesta e cdo pasditeje tek unaza e re, me deputetin Klevis Balliu. Ndërkaq aleatët e Bashës, ndjejnë një mungesë koordinimi

Lulzim Basha u dënua me 50 mijë Lekë për shpifje nga gjykata penale, pasi deklaratat e tij në parlament ku akuzoi Taulant ballën si i përfshirë në futjen në shqipëri të një sasie eurosh me Toyota Yaris në Durrës, u gjykuan si denigrim i nr 2 të PS, ndërsa hetimi për pronësinë e 3.4 milionë eurove që u kapën në Durrës vazhdon.

Në fakt standardet e vettingut i vuri dy herë në pikëpyetje javën politike që lamë pas, sekretari i ri ligjor i PD, juristi me eksperiencë Clirim Gjata. Dëgjesa para KPK, e kreut të prokurorisë së krimeve të rënda Donika Prela, u dominua nga rezervat e shprehura ndaj saj, nga përfaqësuesi i ONM Theo Jacobs, për evasion fiskal.

Dy janë datat e rëndësishme për vendin 5 muaj më vonë: zgjedhjet vendore e opinionin e KE për hapjen e negociatave. Rumania që mori presidencën 6 mujore të BE, e paraqiti si prioritet hapjen e negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë. Por edhe pas këtij lajmi të mirë, ambasadori i BE në shqipëri vazhdon të nënvizojë dy pika të nxehta: reformën zgjedhore bashkëpunim mes aktorëve politikë

Kërkesa e Bashës duket një deja-vu, por ndryshe nga 2017-a, mazhoranca nuk po refuzon prerazi. Sali Berisha kujdeset ta justifikojë atë marrëveshje që ende i peshon Lulzim Bashës, si një test se me Edi Ramën nuk ka zgjedhje të lira

Protesta e fundit e Lulzim Bashës i takon 27 janarit 2018, ku kërkohej largimi i Edi Ramës dhe krijimi i një qeverie antimafia. Më shumë se një vit më vonë, Lulzim Basha ka të njëjtën kërkesë, i mbështetur edhe nga denoncimet sistematike për qeverinë, një pjesë nën hetim nga prokuroria. Ritmi i ngadaltë publik i javës politike që lamë pas, krijoi hapësira që u mbushën me skepticizëm, e Lulzim Basha duhet të provojë se mund t’ia dalë të frymëzojë me strategjinë dhe ekipin e zgjedhur prej tij./abcnews.al

politikaaa.jpg
G. P.11:12 | 20/01/2019

Politika në ABC News na sjell këtë javë përllogaritjet e aktorëve kryesorë politikë në vend, më pak se 6 muaj nga zgjedhjet vendore. Edi Rama po përpiqet të ketë studentët në krah, ndërsa Lulzim Basha shpalli protestat popullore, e një objektiv të dytë, sa të njohur, aq edhe të diskutueshëm.

Një lëvizje që Lulzim Bashës i artikulohej prej kohësh, e që ishte zbehur, pasi u rikthye pas 6 muajsh në Kuvend funddhjetorin e kaluar, në prag të skadimit të mandateve parlamentare. Direkt e indirekt Lulzim Basha po mbështet prej javësh kundërshtarët e veprimeve të kryeministrit, e këta sa vinë e shtohen publikisht. Përveç studentëve, institucioni më i lartë në vend ka frenuar fuqinë e Kryeministrin. Në mungesë të Gjykatës Kushtetuese, Presidenti nuk po e hedh lehtë firmën në dekretet e ministrave të propozuar nga Kryeministri. Ky i fundit një konflikt ka hapur edhe me VOA-n, median me eksperiencë 75-vjeçare, që financohet nga Kongresi amerikan. Ç’ka bie në sy është se Edi Rama ka ulur ndjeshëm daljet e angazhimin publik.

Çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

I kërkoi parlamentit të mblidhej një javë para kohe, me atë që u quajt session i jashtëzakonshëm, me një pikë në rendin e ditës, miratimin e dekreteve të shkarkimit dhe emërimit të ministrave të rinj, përveç ministrit të Jashtëm, i padekretuar nga kreu i shtetit.  Opozita në konferencën e kryetarëve që miratoi mbajtjen e seancës, u duk e gatshme për të vijuar qëndrimin në parlament, pavarësisht se seancën e quajti të panevojshme.

Por kthimi në parlament nuk u duk i lehtë as këtë fillim viti. Shkuan me plan në seancën që kishte vetëm një pikë në axhendë, votimin e dekreteve për ministrat. Ishin depozituar emrat e të gjithë deputetëve të PD e LSI për të folur mbi qeverisjen e vendit. Por mazhoranca i kishte marrë masat të mos e lejonte zbatimin e asaj strategjie. Nenit 48 të rregullores së Kuvendit, që parashikon kohë diskutimi për programin politik e përbërjen e Kryeministrit, që paraqiti opozita, mazhoranca e kishte parashikuar e kishte bërë kërkimet e saj.

Protestat do nisin së shpejti, një vendim i Këshillit të ri Kombëtar që zgjodhi edhe strukturat e reja drejtuese të shtunën e javës politike që lamë pas. Për 4 vitet e ardhshme, Lulzim Basha do ketë në krah një kryesi më të vogël me 15 anëtarë të zgjedhur, e të tjerë pjesë sipas statutit. Votëbesoi dy nënkryetarët, Spaho e Paloka, por rifreskoi sekretariatin, duke nisur nga sekretari i përgjithshëm e sekretarët funksionalë. Ndërsa për herë të parë Këshilli Kombëtar do ketë një kryetar e Basha ka përzgjedhur ish-Presidentin e Republikës, Bujar Nishani.

Edhe javën politike që lamë pas, opozita e shijoi edhe përplasjen aspak institucionale mes Presidentit e Kryeministrit, me refuzimin e emrit të Gent Cakajt. Me këmbënguljen për të mos propozuar tjetër emër në atë post përvec 28-vjeçarit, Edi Rama vendosi ta merrte përsipër vetë përkohësisht, edhe atë detyrë. Ndërsa kjo betejë vazhdonte, sa në mediat tradicionale, në ato sociale, erdhi një lëvizje e papritur. Ish-Kryeministri Berisha njoftoi se Klement Balili, ish-drejtori i LSI në Sarandë, prej dy vitesh në arrati, më akuzën për trafik ndërkombëtar droge, i emërtuar nga mediat greke si Eskobari i Ballkanit, ishte vetëdorëzuar. Pas një konfuzioni të parë të mediave e institucioneve që u përballën me interesimin e tyre, ishte Rama që konfirmoi se Balili ishte në prangat e policisë.

Në këtë panoramë, tensioni mes Presidentit e Kryeministrit u lexua fort tek betimi i 7 ministrave e i zv/Kryeministrit. Edi Rama, dekreti për të cilin ishte pezull në momentin e betimit, nuk shkoi në ceremoni, ndërsa mazhoranca u përfaqësua me nënkryetaren e Kuvendit, Vasilika Hysi. Ndryshe nga tradita protokollare e kësaj ceremonie, asnjë nga ministrat e as zv/kryeministri nuk bëri ndalesën për foton zyrtare me presidentin, pas marrjes së dekretit. Kjo dukej diçka e dakordësuar mes palëve, e zëvendësuar për të mos rënë në sy, nga një gjest familjariteti nga kreu i. E të nesërmen Ilir Meta e dekretoi shkarkimin e Bushatit e emërimin e ramës si ministër i Jashtëm, edhe pse për Kryeministrin kjo do jetë një detyrë provizore.

U kuptua edhe arsyeja e tërheqjes publike të Kryeministrit. Shkak kishin qenë përgatitjet për të paraqitur para studentëve Paktin për Universitetit. Kishte mbledhur studentë të ekselencës nga i gjithë vendi si dhe pedagogë-drejtues universitetesh, për t’u paraqitur një dokument 30 faqesh, që sipas tij përmbushte kërkesat e studentëve. U vuri përballë ministren e re të arsimit, e në sallë mes studentëve ishte vetë, e në radhë me të edhe ministrat e tjerë që do kenë në patronazh fakultete të ndryshme. U paraqit në krahun e studentëve e përballë pedagogëve, të cilëve u kaloi përgjegjësi.

Po shfaqet i pashqetësuar nga protesta e shpallur nga opozita, ndërsa me të e presidentin, do haset sërish më 21 Janar, në nisjen zyrtare e sesionit të ri, ku do votohet edhe dekreti për shkarkimin e Bushatit, e emërimin e tij edhe si ministër i Jashtëm. Ndërkaq i zgjedhuri i tij Gent Cakaj, pritet të jetë sërish shënjestër publike, pas kërkesës së Presidentit e opozitës, për ngritjen e një komisioni hetimor mbi DSIK, që i dha Cakajt një certifikatë sigurie për 24 orë.

Opozita do kërkojë zyrtarisht edhe shtyrjen e komisionit hetimor Tahiri, i iniciuar prej saj. Ndërsa në tryezë janë edhe dy ligjet e kthyera nga Presidenti për noterinë e kadastrën. Axhenda e këtij viti të ri politik duket e ngjeshur, e zgjedhjet vendore janë pak më shumë se 5 muaj larg. Strategjia e Bashës e miratuar në Këshilli Kombëtar përmban dy momente: përveç vendimit të shpallur më herët, të organizimit të protestave për largimin e qeverisë Rama, momenti i dytë i ngjan një déjà vu-je të Majit 2017.

A do vijë një rezultat ndryshe me një taktikë të përdorur edhe më herët? Kjo mbetet për t’u parë!/abcnews.al

edi-rama-politika.jpg
G. P.16:59 | 12/01/2019

2019-a ka nisur me një përplasje të fortë publike mes Presidentit dhe Kryeministrit të vendit. Mosdekretimi i një tjetër ministri të qeverisë, ishte shkëndija që ndezi një tension politik që nuk duket i panjohur, e shkon përtej institucioneve. 

Ilir Meta dhe Edi Rama po shënojnë përplasjen më të fortë publike mes tyre, nga posti i Presidentit e ai i Kryeministrit, me një stil që ia kishin kursyer njëri-tjetrit, në përplasjet e 20 viteve të fundit. Intensiteti i kësaj përplasje po sfumon rikthimin e studentëve në protestë e bojkot, si dhe thellimin e skandalit të kompanisë përfituese me letra false të Unazës së Re e asistuar nga institucionet shqiptare, sipas VOA. Shkak i përplasjes së re Meta-Rama është bërë refuzimi i presidentit për të dekretuar këtë 28 vjecar të lindur në Kosovë, në postin e ministrit për Evropën e Punët e Jashtme të Shqipërisë.

Po çfarë po ndodh vallë në nisje të këtij viti politik?

Teksa pritej rikthimi i studentëve, Rama i dërgoi vetë Presidentit Meta të premten e 4 Janarit, emrat e ministrave të rinj, pas riformatimit të më shumë se gjysmës së qeverisë, në transmetim të dpd tv 24 dhjetorin e kaluar, gjatë Asamblesë Kombëtare të PS. Një ditë më pas Ilir Meta dekretoi shkarkimin e 6 nga 7 ministrat e propozuar. Për herë të parë një President, nuk miratoi propozimin e kryeministri, për shkarkim ministri. Dekretoi vetëm 4 prej 9 të propozuarve si ministrat e rinj, ata që mbanin detyrën e deputetit, pasi kriteret e të qenit anëtar i parlamentit, vlejnë sipas Kushtetutës për postin e ministrit.

Presidenti e sqaroi precedentin që krijoi duke refuzuar shkarkimin e një ministri, atij të jashtëm. E për herë të parë një kryetar shteti pranoi se akti i tij nuk kishte të bënte me Kushtetutën, e cila i shërben si bazë, për vendimmarrjen e vet. Presidenti sqaroi publikun sa herë iu dha rasti, se afatin 7 ditor që i njeh Kushtetuta për dekretim, po e përdorte për të verifikuar emrat e rinj të propozuar nga kryeministri.

A po përsëritej vallë precedenti Lleshaj? Kjo pikëpyetje kishte ndezur debatin në mediat e reja e ato tradicionale, ndërsa mungesa e eksperiencës së 28 vjecarit nga Kosova, i propozuar si ministër i Jashtëm, ishte kryefjala, që sfumoi çdo emër tjetër të propozuar. Po cili është Gent Cakaj? Për të nuk gjendet një CV zyrtare nga institucionet e vendit, por të dhëna fragmentare, sipas të cilave eksperiencën e punës e ka patur vetëm me qeverinë Rama, së pari si këshilltar i Kryeministrit për një periudhë të padeklaruar, e prej 7 muajsh zv/ministër i Jashtëm, e kryenegociator i Shqipërisë për hapjen e negociatave të antarësimit me BE, i emëruar nga Rama, pasi KE e la edhe një vit në pritje Shqipërinë, duke i kërkuar rezultate konkrete. Të dhëna telegrafike për të, gjenden në faqen forumit Bled të Sllovenisë, ku Gent Cakaj ka përfaqësuar Shqipërinë, si zv/ministër i Jashtëm.

Të mërkurën e 9 janarit, Ilir Meta dekretoi 4 ministrat e rinj, por jo shkarkimin e Bushatit e emërimin e Gent Cakajt. 28-vjeçarin e propozuar për ministër të Jashtëm, e rrëzoi një ditë më pas. Tre ishin arsyet e renditura në refuzim. E para, pjesë edhe e debatit publik, mungesa e eksperiencës.

Presidenti kujdeset t’i japë publikut edhe një tjetër detaj, që ilustron një mbështetje të posacme për 28-vjeçarin: verifikimi në një kohë rekord i figurës së tij, edhe pse ka jetuar në 4 shtete, Kosovë ku ka lindur, Shqipëri ku jeton e gëzon shtetësinë dhe Hungari e Belgjikë, ku ka studiuar. Për këto arsye presidenti shkruan se e refuzon kandidaturën e Cakajt, pasi sipas tij nuk plotëson kushtet, e nuk krijon besueshmëri për detyrën e ministrit Të jashtëm.

A e kishte gjetur vallë të papërgatitur ky refuzim? Sipas presidentit jo. Zgjodhi ta sqaronte për një media, e jo për gjithë publikun, përmes shefit të tij të kabinetit, se e kishte thirrur Kryeministrin një ditë më parë, për ta njohur me arsyet e refuzimit të Gent Cakaj. Pa dhënë detaje të komunikimit 20 minutësh mes tyre, u deklarua se Meta i kishte sugjeruar Ramës që ta merrte vetë përsipër edhe rolin e ministrit të Jashtëm, sipas modelit Tsipras, ndërsa Cakajn e vlerësuar publikisht nga kreyministri si personi më i lexuar që kishte njohur, ta emëronte ministër të Kulturës.

Refuzimi të enjten i Ilir Metës tregoi se secili kishte qëndruar në pozicionin e vet. Dukshëm kreu i shtetit po e shfrytëzonte precedentin që vetë krijoi me refuzimin e Lleshajt, në komoditetin e mungesës së Gjykatës Kushtetuese, ku vendimet e tij mund të atakohen. Por duket se Ilir Meta ka mësuar nga rasti Lleshaj, të cilin, pas dekretimit të shkarkimit të menjëhershëm të Fatmir Xhafajt, Rama pati luksin ta emëronte zv/ministër me funksione ministri, kur Meta e refuzoi. Këtë herë kreu i shtetit nuk dekretoi shkarkimin e ministrit Bushati, duke pamundësuar kështu që kryeministri të përsërisë taktikën e Lleshit, e ta emërojë Gent Cakajn zv/ministër me funksione ministri.

E megjithatë Edi Rama nuk duket se ka ndërmend të tërhiqet. Në pritjen tradicionale me ambasadorët e huaj të akredituar në Shqipëri, u shfaq me ministrin në detyrë Bushati, të cilin e ka shkarkuar, dhe të propozuarin si zëvendësues, Gent Cakajn, i rrëzuar pak orë më herët nga kreu i shtetit. E në këtë panoramë kaq të pazakontë diplomatike, për herë të parë një km, shigjetoi të parin e para diplomatëve të huaj, të cilët akreditohen pikërisht prej presidentit./abcnews.al

POLITIKA-2018-1280x720.jpg
ent ela11:58 | 30/12/2018

Personazhi dominues politik në vitin 2018 është padyshim Edi Rama. Si kurrë më pare një kryeministrër, nuk ka patur kaq shumë çështje të hapura, e kaq shumë njerëz pranë tij të akuzuar publikisht, e asnjëri para drejtësisë. Koha provoi se Rama në vitin e gjashtë të mandatit, u trembet vetëm protestave qytetare, e megjithatë ambicjen nuk e fsheh: marrjen e një mandati të tretë, si asnjë paraardhës I tij. Detajet i sjell Mimoza Koçiu me “Politikën e vitit 2018”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono