Politika në ABC

XHAFAJ-E-TAHIRI-1280x720.jpg
ent ela18:43 | 03/11/2018

Dy ish-Ministrat e Brendshëm Fatmir Xhafaj e Saimir Tahiri, spikatën secili në mënyrën e vet javën politike që lamë pas. Mes denoncimeve të shtuara të opozitës e pafuqisë së prokurorisë për të vepruar, kjo ishte panorama anormale e vendit, të cilën e sjell këtë javë Mimoza Koçiu, në Politika në ABC News.

Dy ish-ministrat e brendshëm të Edi Ramës tërhoqën vëmendjen publike javën politike që lamë pas. Fatmir Xhafaj u largua pa dhënë një arsye, pas një megaoperacioni policor, ku u zbulua i dyti laborator droge në qeverisjen socialiste, e Saimir Tahiri që foli për një vendim të gjykatës së Katanias se aludimet ndaj tij në dosjen italiane ishin të pabaza. Opozita vijoi denoncimin e lidhjeve të qeverisë me krimin e korrupsionin, ndërsa organi i akuzës vazhdon të heshtë, e nuk po hedh ende dritë në asnjë prej çështjeve që ushqejnë përplasjet politike, të paktën prej 8 muajsh, e në të cilat lakohen emra politikanësh.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Largimi i ministrit të brendshëm Fatmir Xhafaj mbeti kokëfortësisht pa arsye publike, edhe pse bëhej fjalë për të njëjtin ministër që u mbrojt fort, kur historia e vëllait, që ia kishte dalë të shmangte një dënim për trafik droge në Itali 16 vite më herët, u rishfaq në publik gjatë një audiopërgjimi. Një aludim për largimin e Xhafajt, u lexua tek shpjegimi i filozofisë së partisë nga Kryeministri, pak orë pasi kishte njoftuar pranimin e dorëheqjes së Ministrit të Brendshëm.

U përforcua disa orë më pas, kur ministri i dorëhequr shkruante se ka edhe njerëz në politike, që mund të jenë të lirë e vetvetja, në çfarë mendojnë e bëjnë.

Çka spikati ishte një deja vu e hasur edhe me paraardhësin e tij Tahiri: shfaqja e parë pas largimit, në një aktivitet të PS, e përkrah atij që lakohet si pasardhësi i Edi Ramës, Erion Veliaj.

Tahiri kishte bërë të njëjtën gjë, 5 ditë pasi ishte shkarkuar nga Edi Rama, e fliste për bashkim.

Eksperienca e gjatë politike e institucionale, nuk mjaftoi, e Xhafaj njëlloj si Kryeministri nuk i dha publikut një arsye për largimin.

A kishte lidhje largimi me përgjimet e dosjes që solli 27 arrestime, e mes të cilave edhe komunikime të një prej njerëzve më të afërt të Kryeministrit, Vangjush Dako? Kështu së paku mendon opozita.

Denoncimet e Bashës i vijoi Ervin Salianji, përmes pyetjeve me emra konkretë.

Të dy u njoftuan për padi në gjykatë nga kryebashkiaku i Durrësit, për deklaratat e bëra. Vetëm një lajm i ri mund të zbehte vemendjen nga Xhafaj e Dako, e nuk vonoi. Të hënën e javës politike që lamë pas, dy ditë pasi kishte anulluar një dalje për mediat, të planifikuar ditën kur u shpall dorëheqja e Fatmir Xhafajt, Saimir Tahiri iu drejtua prokurorisë së krimeve të rënda, e cila prej një viti e heton për trafik narkotikësh, si grup i strukturuar kriminal dhe korrupsion. Pak minuta më vonë u tha gazetarëve se kishte depozituar një provë, por kërkoi kohë për ta njoftuar publikisht.

Në media u shpërnda ky fragment i materialit, ku lexohej kërkesa e prokuorisë së Katanias, e miratuar nga gjykata, për mbylljen e hetimeve për Tahirin, pasi nuk kishte elementë të nevojshëm për të mbështetur akuzën e dalë gjatë përgjimeve të dosjes Habilaj, se ministrit të brendshëm të kohës, i bliheshin dhurata të shtrenjta, bizhuteri e veshje.

Për demokratët, është e gjitha pjesë e një skenari me qëllim final mbylljen e çështjes ndaj ish-ministrit Saimir Tahiri.

Duhet thënë se prej kohësh selia blu flet me emra konkretë e Basha këmbëngul se prokuroria ka dosje për ata emra.

Kryeministri që i ndjek denoncimet, njoftoi nga tëitteri për 23 padi të reja për shpifje. Këtu përfshihet edhe denoncimi për fitues të paracaktuar të tenderit për sistemin e ri të monitorimit të transaksioneve të biznesit, i paralajmëruar 5 javë më herët nga Tabaku.  

Por orientimi dukej se mbetej Saimir Tahiri. Ishte përzgjedhur e enjtja e mbrëmjeve kryesore të debateve politike televizive, për një deklaratë para mediave, me një dokument në dorë. Tahiri tha se ishte vendimi i prokurorisë e gjykatës së Katanias, që e clironte nga akuzat e ngritura në përgjimet e bandës së Habilajve në dosjen italiane.

Njëlloj si në deklaratën e 5 muajve më herët, kur shpalli dorëzimin e mandatit të deputetit, ish ministri i brendshëm renditi një listë të gjatë të atyre që ka kundër, e foli për një dorë zë zezë, pa e identifikuar.

Por shënjestra kryesore dukej prokuroria, e cila e heton prej një viti, e nuk e ka thirrur asnjëherë për ta pyetur.

Atë dokument me të cilin po mbrohej, nuk ua vuri në dispozicion mediave. E kishte siguruar TV Klan, që e publikoi një ditë para daljes së Tahirit. Në të thuhej se pas 5 muaj hetimi edhe në pikat e shitjes, nuk u gjet asnjë provë që të mbështeste pretendimet në përgjimet e grupit Habilaj, se kishin blerë bizhuteri e veshje për Saimir Tahirin.

Për selinë blu, ai vendim nuk ka vlerë për hetimin shqiptar, edhe dosja italiane ishte pikënisja për hetimin ndaj Saimir Tahirit në Shqipëri.

Të enjten në mbrëmje në studion e Blendi Fevziut, u tha se pretendimet për blerje veshjesh e bizhuterish, ishin përjashtuar nga gjykata e Krimeve të Rënda që në muajin maj.

Por për herë të parë Saimir Tahiri pranon se kanabizimi i vendit në kohën e tij pati shkak korruptimin e strukturave të shtetit, ndërsa fakt mbetet se 3 drejtues të policisë të kohës së tij janë në kërkim prej një viti për trafik droge.

Interesant është sintonia e reflektimit të Tahirit me Kryeministrin, edhe pse prej muajsh i përjashtuar nga një vit nga PS. Njëlloj si Rama, Tahiri pranon se ka bërë gabime por jo faj.

Po aq në sintoni duket edhe konkludimi, se vendi nuk ka banda apo nivel shqetësues kriminaliteti.

Përse vallë kjo sintoni, dukshëm e munguar mes Ramës e pasardhësit të Tahirit Xhafaj? Në fakt ishte Edi Rama ai që e paralajmëroi i pari vendimin e mbylljes së hetimit për Tahirin, nga gjykata e Katanias

Misteri u zbardh vetëm të enjten e kaluar nga vetë Saimir Tahiri

Përse vallë Tahiri priti të paktën dy javë që ta conte në prokurori, e ta bënte të ditur publikisht? Padyshim që momenti i zgjedhur për ta shpallur, ishte i duhuri, për të sfumuar dy cështjet e nxehta të radhës: akuzat për Vangjush Dakon, dhe largimin pa arsye publike të Fatmir Xhafajt.

Por në këtë panoramë aspak të thjeshtë, spikat vullneti mbresues i Kryeministrit për të finalizuar objektivin e zgjedhjeve vendore, të paktën 8 muaj larg. Një synim e shpalosi javën politike që lamë pas, Bashkinë e Kukësit. Shkonte për herë të parë në qytetin që voton rregullisht të djathtët, e që e tronditi fort kur iu kundërvu tarifës prej 5 euro për kalimin në rrugën e kombit. Pas rishikimit të saj, Kryeministri iu qas me ndjesë kuksianëve.

Mes investimeve të premtuara, edhe transformimi i aeroportit e stadiumi, artikuloi hapur edhe ambicjen finale.

Duket gati edhe në KQZ ku tashmë ka vendimmarrjen e 5 nga 7 anëtarët e organit që administron e mbikëqyr zgjedhjet. Zëvendësoi dy anëtarët që i takonin tashmë si mazhorancë, pas përfundimit të mandatit të dy anëtarëve që ishin propozuar nga demokratët në pushtet në 2012.

Duhet thënë se Lulzim Basha ende nuk e ka qartësuar këtë pjesë. Përfaqësuesi i tij në tryezën konsultative të presidentit, për datën e zgjedhjeve vendore, në njërën nga dy të dielat e fundit të muajit qershor, ishte i vetmi nga tre kreret politike që shmangu komunikimin me mediat. (efekt) Cka nuk thuhet, është se bashkëkryezari i PD në komisionin për reformën zgjedhore Oerd Bylykbashi po vazhdon punën me homologun socialist Bledi Çuçi për t’u dakordësuar mbi ndryshimet në kodin zgjedhor për vendoret e vitit të ardhshëm. E konfirmoi i pari Taulant Balla, në zemër të akuzave ndaj tij.

Vetë Kryeministri ka komoditetin të besojë se historia do përsëritet me rivalin e tij.

Lulzim Basha nuk i përgjigjet insinuatave të tilla, por duket i vendosur të vijojë me strategjinë e denoncimeve nga selia blu. Padyshim që paraqitja e fakteve ka impakt të fortë publik e mediatik. E duket se kështu do vijohet edhe javën e ardhshme

Përse vallë Lulzim Basha duket kaq i qetë, para mobilizimit dukshëm me tiparet e një fushate zgjedhore të rivalit Edi Rama? Pikëpyetja mbetet e fortë, sidomos në kushtet kur Km po ia del që të zbehë, edhe akuzat më të forta. Ia doli ta kalojë në heshtje e pa shpjegim largimin e Fatmir Xhafajt. Ish ministrin që lakohej si i mbështetur nga amerikanët, e pasoi me një emër jashtë politikës, këshilltarin e tij për sigurinë Sandër Lleshi, të cilit po i evidenton formimin në Gjermani, vendi më influent i BE. Nga ky vend, një deputet i kancelares vlerësoi largimin e Fatmir Xhafajt.

Në këtë panoramë akuzash publike e përgatitjesh zgjedhore, shkëlqen fort mungesa e veprimit të prokurorisë. Saimir Tahiri është rasti më i fundit i një hetimi që shtyhet prej një viti, pas një kërkese të parë për arrest me burg, e 16 ditëve arrest shtëpie, ndërsa nuk është thirrur ende për t’u marrë në pyetje. Nga ana tjetër, denoncimet nga selia blu, bazuar në dokumente, veçse evidentojnë pafuqinë e organit të akuzës përballë çështjeve ku përfshihen politikanët, çështje të cilat të paktën prej shkurtit të këtij viti, vazhdojnë të ndezin sistematikisht debatin politik e publik në vend. /abcnews.al

 

WEB-POLITIKA-NE-ABC-NEWS-SIKLETET-E-REJA-TE-EDI-RAMES-27.10.2018.mpg_snapshot_00.08-1280x720.jpg
G. P.19:00 | 27/10/2018

Qetësia e rifituar ditët e kaluara, duket se po merr fund për kryeministrin. Një tjetër bashkëpunëtor i ngushtë i tij, Vangjush Dako rezulton i lakuar në përgjimet e prokurorisë, në komunikim me persona me rekorde kriminale, ndërsa ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, u largua nga detyra. Kësaj panorame i shtohet edhe paralajmërimi për riaktivizim publik, i Saimir Tahirit, ish ministrit të Brendshëm nën hetim për trafik droge. Këto dritëhije të pushtetit të Edi Ramnës, në vitin e gjashtë si kryeministër, sjell këtë javë Mimoza Koçiu me Politika në ABC News.

Nuk kanë të mbaruar sikletet për Edi Ramën. Emrat e njerëzve pranë tij, vijojnë të lakohen për lidhje me personazhe të krimit. Po e mban fort nën kontroll efektin publik edhe pse sikleti duket aq i madh, sa nuk kalon pa kosto. Këtë të shtunë u largua nga detyra ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, i njëjti ministër të cilin nuk e lëshoi edhe kur u rishfaq historia e vëllait të dënuar në Itali për trafik ndërkombëtar droge. Paraardhësi nën hetim i Xhafajt, Saimir Tahiri, duket se do rifillojë komunikimin me mediat. Në fakt prej dy javësh Kryeministri ia ka dalë të ulë interesin publik e mediatik për emrat e të vetëve, që përmenden në çështjet Babale e Xhisiela. Mbyllja e lojërave të fatit ishte lëvizja që prodhoi efekt publik në kulmin e atij debati, e me qetësimin e saj, i hapi rrugë me një shpejtësi olimpike, një synimi të hershëm, prishjes së Teatrit Kombëtar. Por dalja e emrit të një prej personave të tij të arfërt Vangjush Dako në përgjimet e dosjes që çoi në prerjen e 44 fletëarresteve dhe operacionit policor Volvo 4, e riaktivizimi i pritshëm publik i Saimir Tahirit, duket një sfidë e re për Kryeministrin në vitin e gjashtë në pushtet.

Përse vallë Kryeministri nuk e mbrojti vetë Dakon siç kishte bërë për të tjerët pranë tij, pas akuzave të Lulzim Bashës? Misteri u bë edhe më i fortë, kur të premten, disa portale njoftuan se ish ministri i Brendshëm Saimir Tahiri do kishte një komunikim me gazetarët të shtunën. Por disa orë më vonë atë mbrëmje, u tha se ai komunikim mediatik ishte anulluar. Çfarë mungoi t’i thuhej vallë publikut ditën e shtunë?

Në fakt e shtuna e pati një komunikim të papritur. Kryeministri Rama me një postim krejt lakonik në Tuiter, bënte të ditur se kishte pranuar dorëheqjen e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, duke i bashkangjitur edhe propozimin zyrtar drejtuar presidentit për emrin e pasardhësit, këshilltarin e tij Sandër Lleshi. Edhe Fatmir Xhafaj e konfirmoi përmes Tuiterit largimin e tij, njëlloj si Kryeministri, pa dhënë arsyen. U paraqit në zyrë për t’u përshëndetur me vartësit, po duket nuk e pati mundësinë e komunikimit mediatik të atij largimi. E bëri përmes këtij njoftimi në faqen e ministrisë së Brendshme, duke nënvizuar se kishte marrë një mision të vështirë, e kishte shërbyer me pasion e modesti shtetit. Padyshim që largimi i papritur i Fatmir Xhafajt ngre shumë pikëpyetje, për shkak të zhvillimeve të dukshme e të padukshme të javëve të fundit. A lidhet vallë me komunikimin e njoftuar mediatik e më pas të anulluar të Saimir Tahirit?
Sa lidhet ky largim me dosjen e operacionit Volvo 4, ku lakohet një nga njerëzit më të afërt të Kryeministrit, kryebashkiaku i Durrësit? Në fakt, po të shtunën, një ndryshim 180 gradësh pati edhe nga organi i akuzës. Korrigjoi deklaratën e një dite më parë për kryebashkiakun Vangjush Dako.

Por emri i Dakos nuk është regjistruar si pjesë e hetimit dhe ky sqarim shtesë i prokurorisë, veçse i thellon pikëpyetjet mbi këtë dosje, që ka vënë në pranga tashmë dy ish deputetë socialistë, e ka riaktivizuar akuzat ndaj Kryeministrit për njerëzit që ka zgjedhur të ketë në krah e me të cilët erdhi në pushtet. Një gjë duket e qartë: akrobacitë e kryera në hije tashmë po nisin të shfaqen. Se sa do ndikojnë ato në konfigurimin aktual politik, kjo mbetet për t’u parë./abcnews.al

edi-raama.png
G. P.16:04 | 20/10/2018

Edi Rama duket i vetmuar në këtë periudhë, ku akuzat për të vetët i bëhen edhe duke patur si bazë dokumente të prokurorisë. Amplifikimi i tyre në mediat tradicionale e sociale, duke ushqyer më pas debatin e mbrëmjeve televizive, duket një dimension që nuk e kontrollon dot. Po tund publikisht një ligj antishpifje kundër të gjithëve, e në pritje që ta finalizojë, ka nisur me numrin 2 të partisë së tij, një seri kallëzimesh në prokurori, shumica ndaj eksponentëve të opozitës. Një prej të kallëzuarve, më shumë se një herë, e i thirrur edhe në prokurori, kryetari i opozitës, Lulzim Basha, paralajmëron se synon ta largojë Ramën nga politika e ta çojë para drejtësisë, për ç’ka e akuzon.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Historia e Babales, jo vetëm që nuk u qartësua, por nga dokumente të prokurorisë duket edhe më e errët pasi personi i vetëdenocuar si aktori që u përdor si zëri i vëllait të ministrit të Brendshëm, në audiopërgjimin e Albert Veliut, ka qenë nën përgjim nga prokuroria. Me ato dokumente të prokurorisë i vijoi denoncimet selia blu, duke publikuar një përgjim të Fredi Alizotit me drejtorin e policisë Fier e një tjetër.

Pjesa tjetër e përgjimit u publikua nga një tjetër deputet i PD, njëlloj i kallëzuar nga kreu i grupit parlamentar socialist për shpifje. Në dokumentin e prokurorisë ishte zbardhur një rrëfim që Fredi Alizoti i bënte dikujt në telefon, tre ditë para se të vetëdenoncohej në polici si zëri i vëllait të ministrit të Brendshëm.

Demokratët aludojnë se Taulanti nga Librazhdi, të cilit i referohet Alizoti është numri dy i PS. Duhet thënë se Taulant Balla është prej javësh shënjestra politike e opozitës. Pas akuzave të forta të Emiljano Nuhut për çështjen Xhisiela, përgjimeve të Fredi Alizotit për çështjen Babalja, selia blu artikuloi akuza të reja, sipas saj bazuar në të dhëna të siguruara nga sistemi TIMS të lëvizjeve të përbashkëta të Taulant Ballës me një ish trafikant droge që sipas opozitës ka përfituar tendera publikë në zonën elektorale të Ballës.

Ervin Salianji: “Deputeti socialist Taulant Balla rezulton të ketë udhëtuar jashtë vendit me trafikantin e drogës Edmond Bega, shpeshherë me të njëjtën makinë, kryesisht me automjetin e Taulant Ballës me targa AA900IN. Deputeti socialist Taulant Balla rezulton të ketë udhëtuar jashtë vendit me trafikantin e drogës Edmond Bega me të njëjtin avion, ku destinacioni më kryesor ka qënë Vjena, Athina, Korfuzi, Parisi apo Mali i Zi. Vetëm në Vjenë kanë udhëtuar bashkë plot 14 herë. Ku i gjeti paratë Taulanti për udhëtime me charter plot 18 herë”?  

Tashmë Taulant Balla denoncon çdo akuzë në prokurori si shpifje, siç sugjeron paketa antishpifje që Kryeministri thotë se po përgatit, duke e shpallur si kontribut për atë që Rama ka caktuar si fondi i edukimit, për konstruksion çerdhesh e shkollash. E bëri të ditur edhe për këtë rast përmes Facebook, por duke iu drejtuar kryetarit të PD.

Lulzim mjaft e shpërdorove Sali-anjin me shpifje, për udhëtime 18 herë me chartera. Informacioni është në Albcontrol dhe mund ta merrni. Pse nuk bëni kallzim në Prokurori? Megjithatë faleminderit që po vijon te kontribosh për Fondin e Edukimit. Të hënën padia në gjykatë!”

Organi i akuzës duket i impenjuar me kohë e hetime në çështjet ku përfshihen politikanë e funksionarë publikë. Javën politike që lamë pas, drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu, u mor në pyetje në Prokurorinë e Krimeve të Rënda për rreth 60 minuta, lidhur me hetimet për dosjen e Babales, e përmendjen e emrit të tij nga Alfred Alizoti.

Në prokurori u thirr edhe deputeti socialist Rrahman Rraja, që u akuzua publikisht nga ish-oficeri Nuhu se kishte ushtruar presion për të birin e denoncuar për dhunë në polici.

Edhe gazetari Basir Çollaku, që intervistoi Emiljano Nuhun po hetohet për shpifje, njëlloj si kolegu i tij Jetmir Olldashi, që intervistoi Albert Veliun. Edhe Taulant Balla u thirr nga Krimet e Rënda për deklarimet e përgjuara të Fredi Alizotit. Por Balla ishte në prokuror për të shtuar padi të reja për Salianjin e Bashën.

Shefi i ekzekutivit nuk impenjohet më publikisht për këtë çështje, ku tashmë lakohen edhe emra të tjerë brenda gardhit të tij. I mblodhi për një fjalim të gjatë drejtues të policisë e zgjodh të tërheqë vemendjen me qasjen për rastin Xhisiela, ndërsa ish oficerin denoncues Emiljano Nuhu, tashmë e lakon vetëm si shpifës.

Që cështja Babalja po i sjell jo pak dhimbje koke Kryeministrit, kjo iu lexua fort, kur përcolli në media të gatshëm këtë material të një inspektimi të punimeve të Unazës së Tiranës. Ai merak ishte nënvizuar dukshëm e zyrtarisht.

Komod me këtë qasje të opozitës që pret reagim nga qytetarët, Kryeministri dukshëm po përpiqet të frenojë amplifikimin në media e rrjetet sociale të akuzave ndaj tij, e të vetëve. Nuk është aspak e lehtë, në kushtet kur akuzat tashmë kanë si bazë dokumente të prokurorisë, për të cilat nuk mund të akuzojë opozitën. Por po tenton të parandalojë efektin e tyre tek qytetarët, duke u fokusuar tek ato që i përcjellin si lajm, vete mediat.

Hartimi i një ligji enkas për veten, ministrat e drejtorët e vet, që i detyron të gjithë të ngrenë padi për cka do konsiderohet shpifje, me një department të posaçëm antishpifje në PS, vjen si një akt i panjohur në vendet demokratike. Eshtë sipërmarrja e re, e një Kryeministër që qeveris i vetëm, me një mazhorancë numerike si askush nga paraardhësit e tij, por që çuditërisht ka nevojë të mbrohet me ligj nga akuzat që i konsideron shpifje./abcnews.al

POLITIKA-NE-ABC-NEWS-DY-BABALE-MES-RAMES-E-BASHES-DHE-PROKURORISE-13.10.2018.mpg_snapshot_05.53-1280x720.jpg
G. P.16:51 | 13/10/2018

Historia e Babales, e nisur si një audiopërgjim që implikonte vëllain e ministrit të Brendshëm, prodhoi një të ngjashëm javën politike që lamë pas, duke bërë lëmsh dy krahët e politikës, vetë prokurorinë por edhe median e opinionin publik. Këtë zhvillim me gjithë dritëhijet e veta sjell këtë javë Mimoza Kociu në Politika në ABC News. 

Ky personazh nga Vlora i njohur me emrin Babalja, që pretendon se ka regjistruar një telefonatë me vëllain e ministrit të Brendshëm, për trafik droge, po u shpenzon kohë e energji të pamata Kryeministrit të vendit, kreut të opozitës e organit të akuzës. E si të mos mjaftonte, ky personazhi tjetër nga Fieri, mik i Babales, Alfred Alizoti, shfaqet me dy variante të ndryshme, herë si aktori i kontraktuar nga Babale per llogari të opozitës, për të qenë zëri i vëllait të ministrit të Brendshëm, e një herë si i joshur vetë nga mazhoranca, duke bërë kështu lëmsh të dy krahët e politikës, vetë prokurorinë, por edhe median e opinionin publik.

Lulzim Basha e Ervin Salianji ishin dy deputetët e opozitës, që u thirrën për t’u marrë në pyetje në prokurori, e ndërsa fokusi publik mbetej tek ajo ngjarje, krimi vijoi të spikaste me goditje, me një polici që u shfaq e coroditur, teksa krerët politikë flisnin për suksese. Madje u desh një gjest i papritur i Kryeministrit, mbyllja e pikave të basteve, për ta zbutur këtë panoramë, por edhe pranuar, se krimi ka nevojë për një paketë të re ligjore për t’u luftuar.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Pas paralajmërimit të parë, të një akti të prokurorisë nga një studio TV, që u provua 3 ditë më vonë, Kryeministri e mbylli atë fundjavë me një paralajmërim të dytë, që ia bënte Bashës përmes tëitterit, se të hënën do kishte të reja për të publikuar.

Të hënën, e reja e parë e ditës, ishte një sasi e vogël tritoli, e hedhur dhe ende e pazbardhur nga kush, në oborrin e banesës së të afërmve të Xhisiela Malokut, vajzës që denoncoi në polici dhunën e djalit të një deputeti të zonës, e më pas u tërhoq publikisht nga varianti i parë.

Pak më vonë, Xhisiela artikuloi një variant të ngjashëm, e më direkt kundër PD-së dhe opozitës. Kjo lloj qasje, i heq një barrë publike, për pasojë mund të fokusohet tek çështja “Babale”. I mëshoi fort variantit të vetëdenoncimit të Alfred Alizotit, duke akuzuar opozitën.

Në fakt në analizën e ardhur nga Britania e Madhe, tashmë e dalë në media, nuk ka një konfirmim kujt i përkiste zëri që komunikonte me Babalen. Në dokumentin e përkthyer nga ministria e Drejtësisë, thuhet se cilësia e zërit të asaj telefonate, është e dobët dhe pamundëson një konkludim .

Por Kryeministri duket i bindur edhe nga vetëdenoncimi i Alizotit, ndërsa e vetmja gjë e re në qëndrimin e njohur se audiopërgjimi ishte fals, ishte kjo frazë misterioze

“Monstruoze është shpifja ndaj ministrit, u sajua në dy skuta të shtetit, me të cilat do të presim me durim që të hedhë dritë hetimi i mëtejshëm i Prokurorisë”.

Përballë tij, Lulzim Basha nuk kishte dhënë një reagim zanor për vetëdenoncimin e Alfred Alizotit, që rrëzonte si fals audiopërgjimin e Babales dhe implikonte deputetin e tij Ervin Salianji, Rama që e kishte ndjekur me përgjigje e batuta në rrjetet sociale, e nisi javën duke e akuzuar se i kishte kërkuar pushtet në tavolinë, gjatë marrëveshjes së 18 Majit të vitit të kaluar.

Mediat siguruan dëshminë e Alfred Alizotit, bazuar në të cilën Gjykata pranoi kërkesën e prokurorisë për arrest me burg për të dhe Babalen, për kallëzim të rremë, e me të njëjtën akuzë por paraqitje me detyrim për gazetarin që kishte bashkëpunuar me Babalen, për investigimin e tij.

“Sipas gjykatës, rreth muajve tetor-nëntor 2017 Babalja i ka thënë se donte t’i bënte një regjistrim shtetasit Agron Xhafaj, por nuk po i gjendet dotë anën sepse ai nuk e afronte. Babalja i kishte thënë gjithashtu të bënin një regjistrim ku Alizoti të hiqej sikur ishte Agron Xhafaj dhe si shpërblim do të merrnin 200 mijë euro nga deputeti me mbiemrin Salianji. Alizoti ka deklaruar më tek se biseda është regjistruar tek një lokal në Vlorë, përballë me atë të Agron Xhafatj dhe zëri në regjistrim ishte i tij, por nuk i kishte marrë paratë e premtuara. Sipas gjykatës, Albert Veliu, Babalja, dyshohet se ka pasur motiv përfitimin financiar dhe përfitimin e statusit të azilantit për vete dhe familjen. Përfitimi financiar ka qenë motiv i dukshëm, sipas gjykatës, edhe për Fredi Alizotin. Ndërsa për gazetarin Olldashi, gjykata ngre dyshime se motivi i tij ka qenë denigrimi i figurës së Ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj”.

Në këtë tejngopje të opinionit, me retorikë, akuza e dokumente, zëri i Bashës tingëlloi i dobët:

“Regjistrimi është i vërtetë dhe zëri është i Agron Xhafajt”.

Si zakonisht ryeministri e ironizoi nga Tëitteri, por pak orë më vonë, befasoi publikimi i një videoje të dytë. Deputeti Ervin Salianji i përmendur në përgjimet e prokurorisë ndaj Babales e Alizotit si personi që kishte premtuar 200 mijë euro, publikoi në emisionin më të ndjekur TV të mbrëmjes, Opinion, një videoregjistrim të Alfred Alizotit. Salianji nuk tha se kush e kishte realizuar e kush ia kishte dhënë, por në videoregjistrimin pak minutësh, Alizoti shfaqej tek rrëfente në mënyrë të çlirët, pa e ditur se personi që kishte përballë po e regjistronte, tek rrëfente një tjetër variant të historisë, e implikonte drejtorin e policisë së shtetit dhe një Taulant, që Salianji e lexoi si Taulant Ballën, si palët që ishin investuar për Alizotit.

Ishte radha e Lulzim Bashës të fliste për komplot, por sipas tij shtetëror, për të mbrojtur Agron Xhafajn, vëllain e ministrit të Brendshëm.

Topi është në fushën e prokurorisë, që duhet të zbardhë këtë histori me dy Babale, e pozicionin e vëllait të ministrit të Brendshëm, e nëse do thërrasë edhe eksponentë të mazhorancës, njëlloj siç bëri me ata të opozitës. /abcnews.al

EDI-RAMA-KUNDER-TE-GJITHVE-1280x720.jpg
ent ela21:00 | 06/10/2018

Çështja e vajzës nga Fushë Kruja që akuzoi për dhunë djalin e deputetit socialist të zonës, dominoi javën politike që lamë pas me përplasje, akuza e kallëzime reciproke mes mazhorancës e opozitës. Por pati edhe një dimension që u luajt pas kuintave, për ta orientuar atë çështje. Detajet i sjell Mimoza Koçiu me Politika në ABC News.

Viti i gjashtë në pushtet po provohet rraskapitës për Kryeministrin. Sistematikisht njerëz pranë tij vihen në qendër të akuzave të forta publike.

Rasti i vajzës nga Fushë-Kruja që paditi djalin e deputetit socialist të zonës për dhunë ndaj saj, ndërsa një nënkomisar akuzoi për ndërhyrje e favorizim nga mazhoranca për këtë rast, nuk po rezulton çudia që zgjat tre ditë, pavarësisht një impenjimi të qartë, për ta sfumuar, e konsideruar si konspiracion të opozitës ndaj qeverisë.

E për të orientuar vëmendjen diku tjetër, në debat po hidhet edhe audiopërgjimi i Babales i publikuar 4 muaj më parë nga PD, e madje edhe paralajmërimi për një paketë antishpifje. Një operacion i gjerë spin-i politik e mediatik, për të kontrolluar debatin publik e orientuar atë.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Rexhep Rraja, djali i deputetit socialist të Fushë Krujës Rrahman Rraja, u arrestua dy muaj pas denoncimit të Xhisiela Malokut. Urdhër arresti i prokurorisë u parapri nga dalje intensive publike të SHÇBA, e Policisë së Shtetit, ku përsëritej se policia e kishte bërë punën e vet, ndryshe nga sa deklaronte nënkomisar Nuhu.

PD e konsideroi arrestimin një akt të vonuar, sipas saj i ardhur vetëm pasi nënkomisar Emiljano Nuhu, tashmë në arrati, e bëri publik rastin.

Nga krahu i mazhorancës, peshën publike të reagimit mbrojtës për këtë rast po e mban Kryeministri dhe numri 2 i partisë së tij. Edi Rama e Taulant Balla në dy postime të njëpasnjëshme, akuzuan PD se po bën luftë politike me vajzën viktimë.

Deklaratat mohuese Xhisiela Malokut në studio televizive, të ardhura pas një denoncimi ndaj djalit të deputetit, e ekspertizës mjeko-ligjore të dhunës së konstatuar në trupin e saj, befasuan opinionin publik, që ishte dukshëm në anën e saj si viktimë, e madje një protestë ishte mbajtur para kryeministrisë, për të kërkuar drejtësi në emër të saj.

Në dosjen e prokurorisë ndodhet e dokumentuar me fjalët e saj, një nga rastet flagrante të dhunës që i takon datës 19 korrik.

“Sipas prokurorisë, pasi i ka thyer telefonin, Rexhep Rraja, e ka dërguar në dhomën e hotelit në rrugën e Rinasit. Pasi e ka goditur me shkelma i ka fikur cigaren në trup duke i thënë:  “trego ku do shkosh se do të të vras..ketu”. Referuar dosjes, këto kërcënime i hetuari Rraja i ka vazhduar për pesëmbëdhjetë minuta duke i thënë viktimës “nuk do të të vras, do të të plagos..dua të vuash e jo të vdesësh direkt..”

Edhe me këtë dëshmi në dosje, Gjykata e Krujës la në burg 24 vjecarin Rexhep Rraja për akuzën e përndjekjes, të cilën e mohoi në sallën e gjyqit, duke thënë se kishte patur vetëm një konflikt të momentit me ish të dashurën.

Kryeministri që ndiqte situatën me shumë vëmendje, nuk e vonoi replikën në Twitter. Për të përforcuar qëndrimin se ky rast është një abuzim i PD, paralajmëroi masa ligjore për shpifjen.

Rama ia del ta orientojë vëmendjen drejt mediave, duke i zhvendosur me sukses ndjesitë e publikut për ngjarjen, nga djali i deputetit i paditur për dhunë e i lirë, tek media që e përcjell intensivisht historinë e vajzës.

Por c’ka Rama nuk sqaroi, e bëri Presidenti Meta. Një ditë pas konfirmimit të masës arrest me burg për djalin e deputetit Rraja, konfirmoi se e kishte marrë letrën e nënkomisar Emiljano Nuhut, që denonconte ndërhyrjet e kërcënimet ndaj tij për çështjen ku përfshihej djali i deputetit.

Duhet thënë se çështja e vajzës viktimë të Fushë-Krujës po i reziston traditës së çudisë që zgjat tre ditë. Një tjetër çështje po tentohet të infiltrohet në debatin publik, për të zbehur të parën. Në mbi 4 muaj nga publikimi i atij që njihet si audiopërgjimi i Babales, që implikoi edhe vëllain e ministrit të Brendshëm, është raportuar një maratonë e pashpjeguar për publikun e përcjelljes së materialit për ekspertizë, fillimisht në Itali, e më pas në Britaninë e Madhe, edhe pse vetë Kryeministri, tha se e mori një rezultat brenda 24 orëve.

E kur pikëpyetjet publike rriteshin për mungesën e arrestimit të djalit të deputetit të akuzuar për dhunë, më 26 Shtator rodhi në media se përgjigja e audiopërgjimit nga Britania kishte mbërritur, e po përkthehej.

Përse vallë Km duhej të ishte në dijeni të asaj që do prodhonte ai hetim i prokurorisë së krimeve të rënda? Ky rast flagrant, i shpëtoi panelit që kishte përballë, edhe pse i njëjti kryeministër, pak minuta para asaj deklarate, kishte thënë se ai nuk mund të kishte dijeni për procedurat e prokurorisë së Krujës ku po hetohej djali i deputetit të tij.

Padyshim që ai paralajmërim i Kryeministri, rriti interesin kur prokuroria thirri të premten për të marrë në pyetje për çështjen e audiopërgjimit deputetin demokrat Salianji. U shfaq pa një avokat në krah dhe sqaroi mediat pas dy orësh seancë pyetjesh.

Informacioni hetimor i kryeministrit u vërtetua të shtunën pasdreke. Me kërkesë të Prokurorisë, Gjykata për Krimet e Rënda lëshoi një urdhër arresti për personin që realizoi audiopërgjimin, Albert Veliun, i njohur si “Babalja” për kallëzim të rremë. Kërkesa për masë erdhi pasi akt-ekspertiza britanike konstatoi se audio-përgjimi ishte i montuar, e se në të nuk identifikohet zëri i Geron Xhafajt.

Personi që pretendohej si Geron Xhafaj, dyshohet të jetë Fredi Alizoti, kunati i Albert Veliut. Edhe për të u lëshua një urdhërarresti. Prokuroria akuzon për kallëzim të rremë edhe gazetarin Jetmir Olldashi, e ndaj tij është dhënë masa për detyrim paraqitje. Me tone optimiste erdhi reagimi i Kryeministri, pasi u vërtetua ç’ka kishte paralajmëruar vetë, dy ditë më herët.

/abcnews.al

WEB-POLITIKA-NE-ABC-NEWS-KAUZA-E-LULZIM-BASHES-PERBALLE-FUQISE-SE-EDI-RAMES-29.09.2018.mpg_snapshot_07.40-1280x720.jpg
G. P.14:19 | 29/09/2018

Lulzim Basha dominoi javën politike që lamë pas me paraqitjen e platformës antimafia, që shënjestron koncesionet me para publike, por edhe kur i dha zë akuzave të një ish-oficeri policie, ndaj eksponentëve të lartë socialistë. Dritëhijet e denoncimeve reciproke mes opozitës e qeverisë, për të ndikuar opinionin publik, na sjell këtë javë Mimoza Koçiu në “Politika në ABC News”.

Lulzim Basha dominoi në mënyrë jo gjithnjë të dukshme debatin publik, javën politike që lamë pas. E nisi me një paralajmërim të fortë e të pazakontë për sekuestro ndaj disa biznesmenëve, që kanë marrë fonde publike.

E teksa po nxit miratimin e vettingut në politikë, për të shkëputur lidhjet e saj me krimin, eksponentë të lartë socialistë u vunë në fokus, pas akuzave publike të një ish oficeri policie. Intensifikimi i daljeve publike me akuza e kundërakuza, sa nga selia blu, tek ajo e kuvendit, që përdoret nga socialistët, tregon se publiku është impaktuar dhe palët e konsiderojnë si një arbitër për të vërtetat e tyre.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Lulzim Basha e mblodhi sërish opozitën jashtë kuvendit në ditën e seancës plenare. Pas propozimit për vetting në politikë, clirimin e drejtësisë, e të zgjedhjeve, paraqiti shtyllën e katërt të platformës të opozitës, atë që e quan clirimi i ekonomisë, e paralajmëruar përmes amendimit të ligjit antimafia, që synon verifikimin e çdo kontrate apo akti publik të dyshimtë, dhe konfiskimin më pas, të aseteve e pasurisë të atyre bizneseve, që do rezultojnë përfitues të parregullt të buxhetit të shtetit.

Renditën e përllogaritën vlerat e koncesioneve të dhëna deri tani nga qeveria Rama, kostoja e të cilave, e shtrirë në vitet e parashikuara në kontratë, shkon sipas demokratëve në 2.18 miliardë euro. Ndërsa ato që i kanë denoncuar si abuzime, që financohen nga buxheti i shtetit, apo trajtimet preferenciale, kishin emra dhe mbiemra biznesmenësh. Pas bizneseve, bënë të ditur se do ishte rradha e zyrtarëve publikë.

Nga Kuvendi, socialistët vijonin seancën, në sallën gjysëm të zbrazur, por me vëmendjen tek çfarë thoshte opozita

Vëmendja ndaj deklaratave të Bashës vijoi edhe në një intervistë të tij atë mbrëmje, e të nesërmen u rimor deklarata se asnjë familjar i tij, nuk kishte firmë konsulence e nuk përfitonte fonde publike. /abcnews.al

 

POLITIKA-NE-ABC-NEWS-RAMA-BASHA-DHE-SFIDA-E-ARTA-MARKUT-22.09.2018.mpg_snapshot_25.24-1280x720.jpg
G. P.16:18 | 22/09/2018

Përveç mungesës së gjykatave më të larta, vendi po përballet edhe me sfida në organin e akuzës. Një panoramë e tillë në mjedisin e polarizuar politik, ku mungon dialogu, rrit tensionet. Këtë zhvillim të javës politike që lamë pas, sjell Mimoza Koçiu me Politika në ABC News.

Lulzim Basha u sprovua fort në disa prej kauzave të tij javën politike që lamë pas. Ashpërsoi gjuhën, rriti denoncimet e komunikimin me mediat. Por asnjë prej taktikave nuk i solli rezultat, përballë një Keyeministri të fortë numerikisht, që i ka në rresht të vetët, e ka luksin të zgjedhë ridikulizimin, në vend të komunikimit me opozitën.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Të hënën e 17 shtatorit nisi aplikimin pagesa për përdoruesit e rrugës së Kombit, 100 lekë për kuksianët, ndërsa mjetet e tjera, sipas parametrave, me tarifa që nisin nga 660 lekë. Edhe pse kishte premtuar dhjetorin e kaluar se PD nuk do pranonte që kuksianët të paguanin për të kaluar në rrugën e Kombit, mungoi të paktën një qëndrim i dedikuar, ditën kur procesi nisi e vijoi normalisht, ndërsa kuksianët morën një falenderimin të personalizuar virtual nga KM Rama për respektimin e tarifës.

Atë ditë, që përkoi me nisjen e shkollave, i kishte shpërndarë deputetet nëpër zona, për të evidentuar rënien e numrit të nxënësve e mbylljen e disa shkollave në vend.  Për këtë temë nisi përplasja mes Ramës e Bashës në rrjetet sociale. Secili tha çka deshi, duke luajtur me epitetin “kukull”.

Por Lulzim Basha e ka një kauzë të re, me të cilën e nisi këtë sezon politik. Përmes një videoje, publikoi në rrjetet sociale, ato që i konsideron si 5 rregullat kryesore për vettingun e politikanëve. Propozimi për amendim të kushtetutës, nuk po gjen mbështetje nga Rama e Basha po shtyn përpara pjesën teknike, futjen në procedurë parlamentare sipas rregullores . Javën politike që lamë pas, tentoi të sqarojë edhe vizualisht skeptikët e këtij procesi. /abcnews.al

WEB-POLITIKA-NE-ABC-NEWS-KOMODITETI-POLITIK-I-EDI-RAMES-15.09.2018.mpg_snapshot_00.33-1280x720.jpg
G. P.14:29 | 15/09/2018

Qeveria dhe opozita kanë vijuar traditën e tiradave në distancë, pa rezultat. Kryeministri pati komoditetin të dilte nga një situatë delikate, e madje edhe të merrej me gjeopolitikë. Materiali i përjavshëm i përgatitur nga Mimoza Koçiun me “Politika në ABC News”.

Materiali i përgatitur përmban një trajtim të fillimit të sezonit politik, ku shtatori duket se fillon i qetë dhe kryeministri Edi Rama po menaxhon jo pa sukses disa situata ku ndodhet në vështirësi dhe ku kërkon të ketë një rol të veçantë. Por çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Vettingu në politikë, pasi zgjoi interesin publik mbeti një çështje sporadike pasi opozita nuk arriti ta kthejë në temë debati edhe për shkak të strategjisë për të mos marrë pjesë në komisionet parlamentare të Kuvendit.

Taulant Balla u bëri të ditur deputetëve socialistë se nuk do të pranohet propozimi i PD për Vetting në politikë, pasi së pari nuk përfshi familjarët, e së dyti dy strukturat e posaçme hetimore SPAK dhe BKH që do të ngrihen, mund ta bejnë atë.

Gjithashtu Basha me anëtarët e tjerë të Partisë Demokratike nuk iu drejtuan seancës plenare, por një tjetër qyteti ku krimi është problem, në qytetin e Durrësit. Prej aty bëri dhe paralajmërimin e fortë.

Lulzim Basha: “PD do të publikojë fakte që tregojnë se si Edi Rama dhe Fatmir Xhafa kanë përdorur pushtetin politik për të shtënë në dorë lojërat e fatit.”

Prej të enjtes së kaluar Edi Rama konfirmoi se i ka 3 votat e PDIU-së edhe pse kryetari Shpëtim Idrizi shpalli kalimin në opozitë, një fuqi numerike të cilin nuk e ka pasur asnjë nga rivalët e tij dhe që i jep një sigurie që të mos impresionohet nga rivalët e tij, të paktën deri tani./abcnews.al

WEB-POLITIKA-NE-ABC-NEWS-KRIMI-PERBALLE-POLITIKES-SFIDA-E-SEZONIT-TE-RI-08.09.2018.mpg_snapshot_12.01-1280x720.jpg
G. P.15:14 | 08/09/2018

Krimi ka tronditur fort sigurinë publike javët e fundit, duke rikthyer akuzat, se ka mbështetje politike. E në këtë situatë, një propozim për Vetting të politikanëve, duket beteja e rradhës mes propozuesit Basha dhe atij që duhet të japë konsensus, kryeministrit Rama. Mimoza Koçiu na sjell dinamikën dhe arsyet e këtyre lëvizjeve, në nisje të sezonit të ri të “Politika në ABC News”./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono