Politika në ABC

POLITIKA-2018-1280x720.jpg
ent ela11:58 | 30/12/2018

Personazhi dominues politik në vitin 2018 është padyshim Edi Rama. Si kurrë më pare një kryeministrër, nuk ka patur kaq shumë çështje të hapura, e kaq shumë njerëz pranë tij të akuzuar publikisht, e asnjëri para drejtësisë. Koha provoi se Rama në vitin e gjashtë të mandatit, u trembet vetëm protestave qytetare, e megjithatë ambicjen nuk e fsheh: marrjen e një mandati të tretë, si asnjë paraardhës I tij. Detajet i sjell Mimoza Koçiu me “Politikën e vitit 2018”./abcnews.al

POLITIKA-NE-ABC-NEWS-LEKSIONI-I-STUDENTEVE-PER-EDI-RAMEN-E-LULZIM-BASHEN-22.12.2018.mpg_snapshot_09.21-1280x720.jpg
G. P.13:13 | 22/12/2018

Studentët mbetën protagonistë për të tretën javë të aktualitetit politik në vend. Akrobacitë e kryeministrit për t’i takuar nëpër universitete, por edhe pamundësia e Bashës për t’i afruar në kauzën opozitare, treguan forcën e një rebelimi, që vjen jashtë sistemit. Këtë kontrast të fortë të studentëve me aktorët politikë sjell këtë javë Mimoza Koçiu me Politika në ABC News.

Edi Rama po kalon periudhën më të vështirë, në vitin e gjashtë si kryeministër. Studentët nuk ia pranojnë ftesat e përsëritura për dialog. Rezistenca e tyre e unifikuar prej 5 dhjetorit, ka frymëzuar opozitën, që kreu një akt guerril në emër të tyre në kuvend. Por studentët njëlloj refuzojnë të kenë njërën nga partitë mes tyre. Ata aktivistë të forumeve rinore partiake nuk po ia dalin as t’i orientojnë në kërkesa politike, por as t’i kthejnë në dialog e auditore. FRESSH është mes atyre që po ndihmojnë Kryeministri të hyjë nëpër auditore, por pa u lëkundur dot mosbesimin që kanë studentët ndaj tij.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

E hëna, dita e 14 e protestës, i gjeti më të shumtë në numër. Të nisur nga fakultetet përkatëse drejt Kryeministrisë, bllokuan disa segmente rrugore të kryeqytetit, e para Kryeministrisë përsëritën se nuk do kishte dialog pa u përmbushur kërkesat e tyre.

Përbërja heterogjene e protestës, të cilës i ishin bashkuar prindër e qytetarë, solli ndryshim në mënyrën e të protestuarit. Përplasja me policinë e një grupi protestuesish që tentuan t’i afrohen selisë së qeverisë, u përcollën me pakënaqësi nga studentët.

Dita e 14 përfundoi me një bllokim dy orësh të rrugëve tek rrethrrotullimi i Zogut të Zi, sipas studentëve për të nxitur reagimin e Kryeministrit në përmbushjen e 8 kërkesave të tyre minimale.

Vetë Kryeministri jo vetëm që i ndiqte me vëmendje në cdo moment, por u foli tre herë radhazi në Tuitter. Por Edi Rama nuk është nga ata që bëjnë thjesht spektatorin. Taulant Balla paralajmëroi se diçka po përgatitej.

Misteri u zbulua kur Kryeministri bëri të ditur se e kishte nisur dialogun me studentët, tek Fakulteti i Gjeologji Minierave, por pa ndarë foto apo video nga takimi.

Në fakt me studentë e pedagogë të këtij fakulteti ishte ndeshur 4 vite më parë. Nëntorin e 2014, I protestonin poshtë zyrës, pasi kundërshtonin një vendim të qeverisë që I kalonte gjykatës së lartë, ambiente të tyre. Rama që po zhvillonte një mbledhje qeverie, u doli vetë në shesh, e pati një komunikim aspak të lehtë me ta.

Takimin e të hënës së 17 dhjetorit e ndau me publikun, pas orës 22.30. Kishin qenë pedagogët në krah të studentëve pjesa më e vështirë

Të nesërmen, u shfaq në ERTV-në e vet, në auditorët e universitetit bujqësor për t’u kërkuar dakordësi e firmosur atë që e quan pakt për universitetit, më shumë se 8 kërkesat e studentëve. Por studentët që ishin thirrur në një takim me rektorin, nuk e pëlqyen surprizën, e vetë i zoti i shtëpisë konfirmoi se Kryeministri kishte kërkuar të ftohej.

Ata që vendosën të rrinë, nuk i kënaqën sqarimet e Kryeministri, e komunikimi u tensionua

Prej javës politike që lamë pas, Kryeministri nuk e lakon më autonominë e universiteteve. Me një qasje të rrallë, është gati t’u plotësojë 8 kërkesat e më shumë.

Fuqinë e vet e dëshmoi sërish, njëlloj si në fillim të protestës, kur u hoqi tarifën për provimet e prapambetura. Në një kohë rekord tregoi se mund t’u japë shumë më tepër.

Efekti tek studentët për këtë dialog të nisur njëanshëm, u pa në ditën e 15 të protestës, para selisë së qeverisë.

Kryeministri duket e kuptoi se vizita surprizë në auditor nuk është ide e mirë. Për pasojë e njoftoi dialogun në universitetin “Ismail Qemali” në Vlorë. Studentët e qarkut ku është deputet, nuk dukeshin mirëkuptues.

Më i miri në komunikimin politik në vend, por përvoja e gjatë nuk i funksionoi në atë sallë, kur tentoi një taktikë intimiduese debati, me një student kritik.

E enjtja dhe e premtja ishin dy seancat mbyllëse të këtij sesioni parlamentar, por edhe mundësia e fundit për disa deputetë të opozitës, përfshi Bashën e Berishën, për të mos e cuar në 6 muaj mungesën parlamentare, cka sipas rregullores u sjell djegien e mandateve. E shfrytëzuan këtë mundësi, duke paraqitur si argument cështjen e studentëve, por edhe vettingun në politikë, pas marrjes së opinionit të Venecias. Ilir Meta ua kishte dhënë rastin për të trajtuar çështjen e studentëve me kthimin për rishqyrtim të buxhetit 2019 në kuvend. Ndërsa socialistët në mbledhjen e grupit, krijuan 2 mundësi: përveç të enjtes me axhendën normale, edhe një seancë të premten, vetëm për amendamentin kushtetues të opozitës për vettingun në politikë.

Vetë deputetët e opozitës nuk e kishin gjetur gjuhën, që të ishin mes studentëve, por mbështetës i ishin përgjigjur thirrjes.

Edhe Km edhe shefi i opozitës e kishin nga një plan. I pari Edi Rama kishte përgatitur fjalimin ndoshta më të shkurtër në karrierën e tij, edhe pse nuk e lexoi dot në seancë, por nga faqja e vet e FB. Stilistika ishte e njohura, ironike, përçmuese e provokuese. Por përse vallë aq e shkurtër?

Arsyeja ishte një takim në Fakultetin e Mjeksisë, në orën 11.00. Ishin grumbulluar firma për ta ftuar, thuhet në këtë komunikim të studentëve të Mjeksisë, sipas një sugjerimi të km për një prej studentëve, që i kishte shkruar.

Por edhe Lulzim Basha e kishte një plan, që Km nuk e priste. Përvec argumenteve, kishte sjellë edhe vezë në parlament. Edi Rama e nisi fjalën duke ironizuar opozitën se ishte kthyer për të shpëtuar mandatet.

Gjesti bëri xhiron e mediave e rrjeteve sociale sepse Hasa i tha se ishte për studentët. Deputeti i Elbasanit, u përjashtua për 10 ditë. Por seanca nuk mundi të rifillonte as pas tre tentativash, pasi Hasa nuk pranoi të dilte nga salla, i mbështetur nga kolegët e opozitës. Madje ata imituan gjestin e Hasës por me projektligjet e rendit të ditës

Dy herë reagoi km në tëitter për atë ngjarje, duke ironizuar modelin opozitar.

Kryeministri kishte paralajmëruar se nuk do rrinte gjatë në atë seancë. Por takimi i orës 11:00 tek Mjekësia nuk ndodhi, edhe pse në amfiteatër kishte studentë e pedagogë, që e pritën gjatë.

Studentët dukeshin po aq të vendosur për bojkot, edhe pas sqarimeve shtesë të KM, e një drafti për paktin për universitetin, i vendosur online në plaftormën e bashkëqeverisjes

Kryeministri u shfaq në orën 16.00 në Universitetin e Inxhinierisë së Ndërtimit e arkitekturës, aty ku u inicuan protestat më 4 dhjetor. Edhe këtu e priste një reagim sfidues, e madje iu kujtua se buxheti 5% për arsimin ishte premtim i tij elektoral, e jo thjesht një kërkesë.

Takimet me studentët nuk janë nën 3 orë, por një pjesë nuk kanë durimin ta dëgjojnë deri në fund

E ka përgatitur tashmë një draft për ta, që parashikon edhe kosto të tjera, por insiston që t’i ketë në krah si miratues të atij që e quan pakt për universitetin

Synon ta bëjë vetë edhe duke ndryshuar buxhetin, ndërsa me forcën e kartonëve rrëzon propozimet e ngjashme të opozitës.

Po me forcën e kartonave, mazhoranca shënoi një record: mori në shqyrtim në një sallë paralele, me sallën ku kuvendi ishte në seancë plenare një ligj të sapokthyer nga presidenti. E futi në seancë dhe e rrëzoi, e gjitha në pak orë, duke dëshuar se forca e kartonave është mbi cdo ligj të ktij vendi.

Fuqinë e kartonëve në Kuvend, po e përdorin edhe për të përzgjedhur vetë anëtarët e bordit mbikëqyrës të BSH.

Diversioni me Ridvan Boden, ish ministrin demokrat të financave, që KM propozoi për këshillin mbikqyrës të BSH, nuk i pëlqeu opozitës

Po me forcën e kartonëve u rrëzua të premten, edhe amendamenti kushtetues opozitar për vettingun në politikë. Kryeministri u shfaq në fund të seancës mataronë mbi 7 orëshe, por nuk e mori fjalën.

Pas përjashtimit dhe një kallëzim në prokurori për Endri Hasën për goditje të Kryeministri për shkak të detyrës, byroja e kuvendit, e mbledhur të premten në mbrëmje me praninë e vetëm anëtarëve të mazhorancës, gjeti të pafajshëm Kryeministri për akuzën e opozitës për përdorim fjalori fyes. E njëjta byro, gjeti fajtorë deputetët Noka e Strazimiri që i dënoi me 10 ditë përjashtim nga parlamenti. Vendosi tërheqje vëmendje për Lulzim Bashën për përdorim të fjalorit jo etik në kuvend, e po tërheqje vëmendje për Sali Berishën, për recitimin të premten në foltore, të disa vargjevepatriotike, që në veshët e socialistëve tingëlluan si thirrje antikushtetuese.

Sa po ndikon vallë fuqia e pushtetit në skandalin firmës fantazëm DH Albania? Hetimi ka nisur, por ende nuk ka persona të identifikuar si përgjegjës që 40 milionë euro të taksapaguesve, iu dhanë një ish-recepsionist 26 vjeçar, që negocioi në emër të asaj kompanie, e të cilin prokuroria nuk po e merr dot në pyetje. Ndërsa denoncimet e opozitës rrisin dyshimet se persona me pushtet fshihen pas saj.

E premtja shënoi mbylljen e sesionit parlamentar, por edhe ndërprerjen e protestës së studentëve, që premtuan të rikthehen në bojkot, nëse nuk u plotësohen kërkesat. Pra shumë ditë frymëmarrje në dispozicion për të gjitha palët. Janari do tregojë se si i ka përdorur secili. /abcnews.al

 

 

 

POLITIKA-NE-ABC-NEWS-KUR-POLITIKA-HYN-MES-STUDENTEVE-1280x720.jpg
ent ela15:27 | 15/12/2018

Protesta e studentëve që nuk pranojnë të dialogojnë me Kryeministrin për 8 kërkesat që kanë shpallur, dominoi ngjarjet e javës politike që lamë pas. Mimoza Koçiu na sjell presionin e dukshëm e të padukshëm ndaj studentëve protestues, në funksion të llogarive politike.

E kaluan 10 ditëshin e parë në rrugë, e tashmë i ka poshtë zyrës së tij. Për dy ditë protestuan të ndarë, por prej të enjtes së javës politike që lamë pas, u bashkuan para kuvendit, e më pas para Kryeministrisë. Si kurrë më parë, nuk ka patur një mungesë kaq të theksuar publike mosbesimi mes një kryeministri e protestuesve. Thirrjet e Edi Ramës për dialog në këmbim të përmbushjes së 8 kërkesave të tyre, përsëriten çdo ditë, e disa herë në ditë, e çuditërisht studentët i refuzojnë. Tendencat për t’i orientuar majtas a djathtas nuk janë më aq të padukshme, por misioni duket i vështirë, pasi nuk kanë një përfaqësi. Megjithatë Kryeministri po merr gjithë kohën për t’u fokusuar tek ata, pasi ia ka dalë ta kompleksojë opozitën me akuzat se po ndikon studentët që të mos dialogojnë me të. Ndërkohë po e kalon pa kokëcarje e pa zhurmë skandalin e firmës fantazëm, që mori nga qeveria rreth 30 milionë euro për dy tendera.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Kryeministri e nisi njëanshëm komunikimin me studentët, që të hënën, me atë që e quajti dialog për Universitetin. Për 1orë e 43 minuta iu drejtua studentëve përmes FB, duke iu përgjigjur pyetjeve që i dërgoheshin në profilin e tij. Monologu i gjatë i zbuloi ndjesitë për ta: herë i duken të pabindur, e herë si rivalët e tij politikë.

E nesërmja, dita e shtatë e protestës, por edhe e rifillimit të shkollave pas ditëve të pushimit, i gjeti më të shumtë në numër para Ministrisë së Arsimit, pasi kishin përcaktuar orën 16, si afat për përmbushjen e kërkesave të tyre. Në fakt prej të martës, protestat e studentëve vijuan edhe në Korçë, Shkodër, Vlorë, Gjirokastër dhe Elbasan, e një pjesë e tyre iu bashkuan studentëve në Tiranë. Në pritje Kryeministri u përsëriste ftesat për të vendosur një urë komunikimi me qeverinë, duke u sugjeruar si vendtakim sallën e parlamentit.

Por pas orës 16:00, skadimit të afatit, çka spikati mes studentëve ishte vetëm ndarja në qëndrim, se ku duhet të protestonin, para ministrisë apo km. Shefi i qeverisë ua lexoi si përcarje, e nxitur nga presioni i opozitës, e u përsëriti ftesën për dialog.

Duhet thënë se me akuzat që i bën PD e LSI, ia ka dalë t’i kompleksojë 2 partitë opozitare, të cilat janë tkurrur në komunikimin publik. Lulzim Basha i mbështet kujdesshëm.

Vetë Rama tha se Freshistët e tij nuk ia kishin dalë të ndikonin protestën. E megjithatë jo pak prej tyre, i kishte  përballë të martën në mbrëmje në Top Channel.

Po na akuzojnë si fresshistë, unë po jam koordinator”.

I prekur, si çdo i ri i moshës së tij ndaj komenteve në rrjetet sociale, padashur kishte zbuluar një realitet tjetër në atë dialog TV. Me nuhatjen e eksperiencën e gjatë, Km mori situatën në dorë, për të sfumuar deklaratën e të riut të Fressh, e mbyllur temën e hapur padashje, se sa Fresshistë kishte përballë në atë studio

Por shija e atij komunikimi vijoi në rrjetet sociale, ndërsa vetë Kryeministri, pas vendimit për anullimin e tarifave për provimet e mbartura, dëshmoi edhe njëherë fuqinë e tij, pavarësisht autonomisë universitare.

Për dy ditë studentët protestuan të ndarë, një pjesë tek Ministria e Arsimit e tjetra tek Kryeministria.

Vazhdon t’u bëjë disa ftesa në ditë, virtualisht për dialog, duke u konfirmuar cdo herë se i pranon 8 kërkesat e tyre. Por si përgjigje, dy grupet e studentëve u bashkuan të enjten e seancës plenare para parlamentit. Të shumtë në numër këmbëngulën se nuk do ketë dialog, pa u plotësuar më parë kërkesat e tyre.

Brenda u përball me dy kërkesa të ndara, nga 8 deputetë të opozitës. LSI paraqiti dy amendime shtesë në buxhetin për arsimin e lartë, në funksion të kërkesave të studenteve për ulje tarifash e rritje të buxhetit për arsimin. Ndërsa PD kërkoi abrogimin e ligjit të arsimit të lartë. Asnjëra nuk u pranua dhe Edi Rama ua bëri leximin e tij të protestës së studentëve.

Pas largimit të tyre e rimori prapë fjalën, tashmë me audiencën e bindur të të vetëve.

Por para të vetëve bëri edhe pohimin e fortë, duke zbuluar merakun politik. Studentët që protestojnë janë kontigjent votuesish, bashkë me prindërit e tyre, e tashmë Kryeministri bën llogaritë për vendoret e 30 qershorit, e këtë ia kujton publikisht opozitës.

Dushëm studentët i do në krah. Ua kishte thënë edhe 3 ditë më herët.

Për t’i bindur studentët, ka intensifikuar në mënyrë të pabesueshme mesazhet vituale në rrjetet sociale, më të aksesueshme prej të tyre. Në instagram hedh papushim foto me mesazhe atipike për një kryeministër të cilat shndërrohen shpejt në meme, që zbavisin përdoruesit e rrjeteve sociale, përfshi vetë Kryeministrin.

Sikleti disa ditor i Kryeministrit, që i refuzohen ftesat, lexohet me thirrjen për të patur këdo prej tyre, madje edhe pa një mandat përfaqësimi nga studentët protestues.

Por ende asnjë grup nuk po i përgjigjet, ndërsa prej të enjtes pasdite janë bashkuar në protestë para dritareve të zyrës së tij.

Një aleat të dukshëm studentët kanë mediat. Përveçse i ndjekin në kohë reale në protestën e kërkesat e tyre, çdo studio televizive u hap për ta gjatë javës politike që lamë pas. Rekord shënoi Blendi Fevziu që u ofroi studion e “Opinion”, për tre mbrëmje rradhazi, duke i dhënë një vizibilitet maksimal kauzës së tyre. Të enjten në mbrëmje aty ishte i vetëm Kryeministri, me ftesën për studentët, pa e fshehur kënaqësinë se ata nuk kishin kërkuar largimin e tij.

Duket se ka përgatitur zgjidhjet për ta, sepse i paraqet pjesërisht në studiot tv. A do gjenden vallë studentët, nëse pranojnë të ulen me të, në pozicionin e spektatorit, që do dëgjojnë e konfirmojnë çfarë Kryeministri ka përgatitur për ta?

Nëse Kryeministri po merr kohë për të bindur studentët që të ulen me të, spikat heshtja e Lulzim Bashës, për një siklet tjetër të qeverisë, pasi VOA konfirmoi hetimet e nisura në SHBA për firmën fantazëm Dunwell Haberman, e cila me përfaqësues 26 vjeçarin Avdjol Dobi, kishte përfituar dy kontrata nga qeveria shqiptare me vlerë afro 30 milionë euro, nga ARRSH dhe OST.

Duke konfirmuar mashtrimin nga firma fantazëm, Ministri i Infrastrukturës e Energjisë, u shpreh i gatshëm për t’u hetuar.

ARRSH edhe OST rihapën tenderat për kontratat që kishte fituar kompania fantazëm, e cila po hetohet tashmë në SHBA e në Shqipëri. Heshtjen e opozitës e theu Kryeministri, duke folur 7 ditë pas publikimit të skandalit.

Opozita duket se humbi mundësinë që ta merrte nga Komisioni i Venecias, miratimin për kauzën e saj kryesore, Vetingun në politikë. Në opinionin e miratuar të premten, Komisioni nënvizon rreziqet e keqpërdorimit të këtij procesi dhe fton palët të dakordësohen për modalitetet në kuvend. Natyrisht leximi i Ramës e Bashës ishte i ndryshëm, dhe nuk mungoi edhe përplasja virtuale mes tyre. Duhet thënë se vetë Basha ka shkëlqyer me mungesën e tij publike javën politike që lamë pas, edhe pranë banorëve të zonës së unazës së re, ndërsa protestat e përditshme në Shkodër, Kavajë e zona të tjera, për cmimin e karburantit e taksat, dukshëm kanë mbështetjen e partisë së tij.

Në Tiranë, studentët protestues u japin herë pas here prova para mediave, se nuk u interesojnë partitë politike. Duket e pamundur të orientosh një protestë pa përfaqësi. Të enjten e javës politike që lamë pas, Kryeministri zgjodhi t’u bënte një gjyq publik drejtuesve të universiteteve, që i mblodhi me urgjencë në mjediset e Ministrisë së Arsimit. Foli vetëm vetë, e në 45 minuta u përmendi publikisht disa raste abuzimi me fondet dhe u të mos u fshohen përgjegjësive për situatën e studentëve.

Të nesërmen rektori i UT Mynyr Koni dhe Kryeminsitri u përplasën virtualisht. Rektori zgjodhi të hidhte poshtë akuzat e Kryeministrit, duke i konsideruar presion e shantazh, jo në një dale publike, por përmes faqes FB të UT. Sipas tij në UT nuk ka patur asnjë bllokim, siç mundohet ta paraqesë Km, për të justifikuar e shtrembëruar arsyet e vërteta të protestës së studentëve. Ai madje thotë se pengimi normal i punës ka ardhur nga administratori i UT, një aktivist në fushatat e partisë së Kryeministrit.

Përgjigja e Kryeministrit nuk vonoi në Tëitter, therëse e fyese. Përmes eufemizmave të fortë, Rama shkruan se e mëshiron pafytyrësinë e rektorit dhe e fton të gjejë kurajon t’ia thotë gjërat në sy, shumë shpejt kur KM të shkojë nëpër auditoret universitare.

Senati akademik i UT kishte denoncuar me herët se shfuqizimi nga qeveria i nenit të VKM për heqjen e tarifave për provimet e mbartura, ishte bërë pa një kërkesë nga senati, siç e parashikon ligji. Madje Senati kishte vendosur të mbështeste kërkesat e studentëve për ulje tarifash, e kish nisur përllogaritjen e efekteve financiare për atë ulje. Në të njëjtën linjë u deklaruan publikisht këto ditë edhe senatet akademike të disa universiteteve të tjera. A është vallë kjo një përpjekje për ta zgjidhur situatën nga brenda universiteteve? Koha do e tregojë. Në pritje, e premtja pati disa zhvillime të pazakonta, që reflektonin presion për orientimin e studentëve. Numri i tyre në shesh ishte reduktuar ndjeshëm, e pas ftesës së radhës së Kryeministrit.për dialog, vëmendja e gazetarëve që ndiqnin protestën e studentëve para Kryeministrit. u tërhoq, për një njoftim të rëndësishëm. Një student i fakultetit juridik i kërkoi Kryeministrit. një seancë urgjente parlamentare, për kërkesat e tyre.

Për studentë të pranishëm, thirrja ishte e pakonsultuar me ta.

E megjithatë ai apel i vetmuar verbal e mori një përgjigje pozitive, jo nga Kryeministri, por nga nr. 2 i PS, që konfirmoi gatishmërinë që parlamenti të mblidhej të nesërmen me Kryeministrin e studentët.

Por të paktën ata studentë që qëndrojnë para Kryeministrit, paralajmëruan vetëm vijimin e protestës. /abcnews.al

 

POLITIKA-NE-ABC-NEWS-STUDENTET-PERBALLE-QEVERISE-08.12.2018.mpg_snapshot_17.02-1280x720.jpg
G. P.16:35 | 08/12/2018

Me mijëra studentë të universiteteve publike kanë nisur protestat kundër tarifave, e kushteve në auditorë e konvikte. Në pak ditë, ia dolën të marrin ç’ka vetë opozita nuk ka fituar dot vitet e fundit: vëmendjen, por edhe ftesa për dialog nga vetë kryeministri. Por studentët duken halli më i vogël i Edi Ramës në këto ditë dhjetori. Këtë jave nga  Mimoza Koçiu me Politika në ABC News.

Lindita Nikolla: “Do të hiqet neni 4 dhe nuk do ketë kosto shtesë për studentët përsëritës që mbartin provimet nga një vit i mëparshëm.”

Edi Rama: “Jam gati t’i takoj kur të duan.”

Ia dolën për dy ditë protestë para Ministrisë së Arsimit, të bënin atë që nuk e bëri dot, as vetë opozita në afro 6 vjet. Tërhoqën vëmendje, mbështetje të gjerë publike, duke ilustruar se si një Kryeministër, qëndrimet cinike i shndërron në lëshime, në më pak se 24 orë, përpara një proteste kaq masive, ndërsa ka edhe një tjetër situatë të sikletshme përpara.

Çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?
Kanë 4 vjet që ankohen për tarifat universitare, por aksioneve të tyre të izoluara, disa prej të cilave edhe me mbulim mediatik, nuk ua vuri veshin njeri.
Në (23) janar 2015 ankesa për tarifat e larta të studimeve, u artikulua për herë të parë nga studentë të universiteteve private, të transferuar në universitetet publike.
5 muaj më vonë, në maj 2015 (6 maj) studentët bllokuan qarkullimin për 1 orë para Kryeministrisë, kundër reformës së qeverisë në arsim, që sipas tyre u rrit tarifat vjetore, në krahasim me vitet e kaluara.
Në (21) janar 2016 studentët e Fakultetit të Shkencave Sociale bllokuan për 3 orë dyert e universitetit, duke kërkuar pagesën e tarifës me këste dhe uljen progresive të tarifave çdo vit.
Kurse 2018, ishte viti i intensifikimit të kërkesave. Protesta e parë ishte në janar para Kryeministrisë, për përgjysmimin e tarifave të studimit. Ministria e Arsimit iu tha se përgjegjësinë e kanë universitetet, e se tarifat nuk kanë ndryshuar në 4 vitet e fundit. Studentët thonë se e kanë tentuar ankimimin për tarifat vjetore pranë universiteteve por pa rezultat (maj 28).
5 javë më herët, me 22 tetor, një grup studentësh aktivistë nga Lëvizja Për Universitetin ndërprenë për pak momente fjalën e kryeministrit Edi Rama, për të evidentuar gjendjen reale të arsimit, me kushtet e tarifat, përkundër panoramës që po paraqiste Kryeministri në një takim me studentë.
Një muaj më vonë, (22 nëntor), protestuan para Kryeministrisë, duke përsëritur kërkesën e njohur për uljen e tarifave të studimit, e rritjen e buxhetit për arsimin.

“Unë jam viti i parë gazetari. Tarifa jonë është 300 mijë lekë në vit. Mua m’i paguajnë prindërit sepse vetë nuk punoj, plus shtëpia me qira, plus shpenzime të librave nuk na mjaftojnë. Mund të rritet shumë mirë buxheti sepse ka para të buxhetit që harxhohen kot”.

Kjo protestë, koinçidoi me atë para parlamentit të banorëve të Unazës së Re, shtëpitë e të cilëve prishen nga projekti i saj. Për pasojë protesta e studentëve, pati vetëm vëmendjen e mediave, as të Kryeministrit e as të opozitës. Duket se studentët vendosën të mos presin më. Më 4 dhjetor nisi bojkoti i mësimit te fakulteti i Inxhinierisë së Ndërtimit, Arkitekturës e Urbanistikës, në shenjë proteste kundër tarifave të arsimit. Kërkesa kryesore: heqja e tarifës për provimet e mbartura, një barrë më shumë sipas tyre, me tarifat e rritura që në 2014. Të nesërmen u bënë më shumë, e iu drejtuan Ministrisë së Arsimit ku protestuan për dy orë. Masiviteti i protestës ishte pika e fortë e studentëve. Këtë herë ministrja e Arsimit i ftoi për një takim në ambientet e ministrisë, por ata e ftuan të fliste me ta në shesh. Ministrja ua dha sqarimin nga foltorja e ministrisë. Përgjigja e ngjashme me të kaluarat, nuk i bindi e premtuan rikthim në protestë të nesërmen.

Qasje jo bashkëpunuese ndaj tyre pati Kryeministri. E derdhi cinizmin në një përgjigje në rrjetet sociale, duke i cilësuar “ngelësa” studentët që kërkonin heqje të tarifës.

“A jeni ju dakord qe t’i paguani ju, pra taksapaguesit, shpenzimet e universitetit për studentet ngelës? Unë për vete nuk jam dakord e para dhe e dyta, nuk ka asnjë rritje tarifash qysh prej vitit 2014”.

Disa orë më vonë, dha një përgjigje më të kujdesshme, por sërish shpërfillëse
“Thjesht e vërteta: 1.Tarifat s’i përcakton ministria po universiteti 2.Asnjë tarifë s’është rritur nga 2014 3.VKM për tarifën e mbetësve është kërkuar nga universitetet 4.Efekti i VKM nis vitin tjetër 5.Ministrja u ka sugjeruar sot universiteteve të konsiderojnë rishikimin e VKM.”
Një përgjigje i erdhi nga lëvizja për universitetin, po në rrjetet sociale.

“1. Nivelin e financimit të universiteteve publike dhe tarifën maksimale e vendos qeveria. Rrisni buxhetin dhe ulni tavanin! Pastaj universitetet mund të propozojnë uljen e tarifave.
2. Në vitin 2014 tarifat janë rritur sa për pesë vite të mëparshme rresht. Përveç kësaj, ne kërkojmë përgjysmimin e tyre deri në realizimin e parimit arsim publik falas. E kupton logjikën apo ke nevojë për një orë leksioni?!
3. Ne nuk jemi mbetës. Jemi mijëra studentë që punojmë dhe studiojmë fort. Prandaj shumë prej nesh zgjedhin t’i shtyjnë provimet, që të kemi mundësi të studiojmë më shumë.
4. Ne do të jemi gjallë edhe vitin tjetër. Siç do të futen në universitete dhjetëra mijëra studentë të tjerë. Ne luftojmë edhe për ta.
5. Rishikimin e v.k.m. e bën autoriteti që e ka hartuar, jo universitetet. Nuk ke një këshilltar që ka pak kulturë juridike?!”

Në fakt kjo replikë virtuale, është edhe thelbi i ndarjes së studentëve me qeverinë. Km ka të drejtë kur thotë se tarifat-tavan janë të njëjta prej vitit 2014. Ç’ka nuk thotë, është se ato janë rritur me firmën e tij, pikërisht në vitin 2014, në krahasim me tarifat e paraardhësit Berisha. Reagimi prej vitesh i studentëve, duket ka sjellë ngrirjen e tyre, por kjo për studentët nuk mjafton. E enjtja e 6 dhjetorit, dita e dytë e bojkotit të mësimit, i mblodhi para Ministrisë së Arsimit në Tiranë, ndërsa bojkot e protestë zhvilluan edhe studentët në Korçë, Elbasan, Durrës e pjesërisht në Shkodër.
Dukshëm situata nuk kalohej më me shpërfillje. Lindita Nikolla mblodhi rektorë e dekanë universitetesh. Tërheqja e parë erdhi, pikërisht për provimet e mbartura, për të cilën Kryeministri i kishte quajtur ngelës.

Qeveria e dëshmoi fuqinë e saj, kur pak minuta më vonë me një VKM qarkullues me firmën e Kryeministrit, anulloi pikën e tarifës për provimet e prapambetura.Vetë Kryeministri u shfaq në ceremoninë e zyrtarizimit të ardhjes në Shqipëri të rrjetit hotelerik Huyat, pa asnjë referencë për protestën. Në fakt ishte gjendur një dorë, që materializoi me shkrim kërkesat e studentëve për ministren Nikolla, një mundësi për dialog. Në më pak se dy orë, Ministrja bëri daljen e dytë publike. Por as kjo dalje e dytë, nuk I bindi studentët

Spontaniteti që kishte sjellë këtë lëvizje dy ditë më herët, u vërtetua nga mungesa e një përfaqësie të tyre, ç’ka pamundëson orientimin, të paktën në këtë fazë, të studentëve protestues. Këtë e ndjeu e para qeveria, e pas saj edhe opozita, ndërsa studentët kërkojnë që asnjë politikan të mos u afrohet.
Kryeministri replikoi indirekt me ta, jo për çështjen e tarifave për të cilën ankohen prej 4 vitesh, por për kushtet, teksa u tregoi në rrjetet sociale, ndryshimin e disa prej godinave të qytetit studenti, para e pas rikonstruksionit. Nga ana tjetër selia blu, i mbështeste moralisht, duke ndarë me mediat çdo moment të protestës së studentëve. Vetë Lulzim Basha të enjten pasdite, në vizitën pothuaj sistematike tek banorët e Unazës së Re, u kushtoi vëmendje të posaçme.

Ngjashmëria me dhjetorin ‘90, kur gjithçka nisi me kërkesa ekonomike, po elektrizon opinionin publik, po aq sa edhe opozitën.
Të premten e 7 dhjetorit ishin më të shumtë në numër, pasi iu bashkuan edhe studentë nga rrethet, e njëlloj përsëritën se nuk kishin ndërmend të tërhiqeshin. Tashmë kishin në krah të gjitha mediat informative, që injoruan aktivitetet e tjera të njoftuara të ditës, për të pasqyruar vetëm protestën e tyre.
Përveç banorëve që preken nga projekti i Unazës së Re, opozita mbështeti javën politike që lamë pas edhe banorët e Shkozës, shtëpitë e të cilëve prishen nga projekti i unazës lindore të Tiranës, e banorët e Bregut të Lumit të cilët kërkojnë dëmshpërmbimin e vonuar, për shtëpitë që iu prishën nga projekti i bulevardit të ri. Një lloj gare në distancë zhvillohej mes Ramës e Bashës. Paradite, Kryeministri përgëzonte prishjet vullnetare të banesave a bizneseve, që Bashkia e Tr i shpërndante në media, edhe pse nuk ka një VKM për ta. Ndërsa pasdite Lulzim Basha u ofronte mbështetje e u kërkonte rezistencë banorëve të zonës së Unazës.

Të enjtën në mbrëmje, “Të paekspozuarit” kishte zbuluar se Kompania Dunëell Haberman, fituese e lotit të parë prej 18 milionë euro për rindërtimin e Unazës së Madhe, kishte falsifikuar dokumentin e themelimit, të sekretarit të shtetit të Delaëare, vend ku kjo kompani ushtron aktivitet. Padyshim që kjo do përbënte një skandal të madh për një project të kushtueshëm, e që ka sjellë konflikt me banorët. Zbatuesi i projektit, Autoriteti rrugor shqiptar largoi përgjegjësinë nga vetja, duke thënë se nuk kishte patur asnjë indicje, por i kërkoi ministrisë përkatëse, të verifikonin kompaninë me autoritetet amerikane, e deri në një përgjigje, njoftoi ndërprerjen e punës në segmentin e kësaj kompanie, nga ura e Lanës tek sheshi Shqiponja.

Edi Rama ka heshtur qëkur ky lajm u bë publik. Pikëpyetjet për të shtohen, sidomos pas akuzave të përsëritura të opozitës, se projekti ka një vlerë korruptive. Por shefi i qeverisë, e kishte një rrugëdalje të përkohshme dhe e përdori: protestën e studentëve. I ftoi personalisht në takim, duke e orientuar vëmendjen tek protesta e tyre
Opinionit ia kujtoi Lulzim Basha, që i kërkoi të mos fshihej pas ARRSH.

“Tani është e qartë për të gjithë ju se projekti i Unazës së Re është një projekt vjedhjeje, dhe jo një projekt zhvillimi. Ai nuk bëhet për qytetin e Tiranës, nuk bëhet për njerëzit, porbëhet për xhepat e Edi Ramës. Ideatori planifikuesi përfituesi i vjedhjeve Edi Rama. Po e shohim të vërtetën: Edi Rama është hajdut. unë jam me ju. Askush sduhet të rrijë pa vepruar”.

E megjithatë vëmendja mbetet tek studentët. Njëlloj si një ditë më parë, edhe të premten, ministria iu përgjigj brenda afatit ultimativ studenëve, kërkesat e të cilëve tashmë kishin shkuar në 8, me shkrim dor e për ministren e arsimit, për të cilën e premtja ishte ditë impenjimi për kërkesat e tyre.

Vetë studentët sërish nuk duken të bindur. Pa një përfaqësi të zgjedhur, e kanë më të lehtë të imponohen dhe e kanë kuptuar këtë.
“Studentët duket nuk kanë ndërmend të tërhiqen, e po shtojnë kërkesat për reformim të universiteteve bashkë me pedagogët, por sikleti i Km me ta është më i vogli, në raport me skandalin e korrupsionit ku është përfshirë një prej kompanive fituese të tenderit të një segmenti të unazës së madhe. Zëri i Amerikës konfirmon se në Delaëare të SHBA, ka nisur hetimi për të përcaktuar nëse kompania Dunëell Haberman, ose ndonjë prej zyrtarëve të saj, është përfshirë në aktivitete të paligjshme, mashtrime ose falsifikime për të siguruar kontratën në Shqipëri, duke falsifikuar datën e krijimit dhe një certifikatë e Sekretarit të Shtetit se kjo firmë nuk i ka detyrime fiskale shtetit, dokument që është mohuar të jetë kërkuar e lëshuar në SHBA”./abcnews.al

POLITIKA-NE-ABC-NEWS-EDI-RMA-MES-KOSOVES-ARTIT-E-SHQIPERISE-01.12.2018.mpg_snapshot_02.29-1280x720.jpg
G. P.15:38 | 01/12/2018

Kryeministri Edi Rama tërhoqi vëmendje publike kur sfidoi nga Kosova, Bashkimin Europian dhe Serbinë. Ndërsa në shtëpinë e tij, opozita po mbështet protestat ndaj qeverisë të banorëve të Unazës së Re. Këtë dinamikë të ndryshme në dimensionin e festave na sjell Mimoza Koçiu me Politika në ABC News.

Kryeministri Rama, tërhoqi vëmendje ndërkombëtare, javën politike që lamë pas, kur artikuloi nga Peja tezën delicate të bashkimit kombëtar me Kosovën. U shfaq si protagonist në mbledhjen mes dy qeverive, duke sfiduar në emer të Shqipërisë e Kosovës, BE dhe Serbinë. Përkrah kryeministrit Haradinaj, u kujdes të mbronte presidentin Hashim Thaçi që ka kundër qeverinë e vendit të tij, për idenë e tij të rishikimit të kufijve. Në shtëpinë e tij, Kryeministri i Shqipërisë vazhdon të ketë një konflikt të hapur me banorë të unazës së re, ndërsa i vetmi komunikim me opozitën janë tiradat që i lëshon nga Twitteri.

Po cfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Ishte rradha e Kosovës për të mikpritur sipas traditës mbledhjen e qeverive të Kosovës e Shqipërisë. Takimi i pestë mes tyre u mbajt në Pejë, ndërsa protagonist ishte Kryeministri i Shqipërisë. Foli në emër të dy shteteve për bashkim, bazuar në një dokument strategjik që do përgatitet për gjendjen e të ardhmen e dy vendeve pas 2025, kohë kur Serbia hyn në BE. Po në emër të dy vendeve shprehu zhgënjimin ndaj BE.

Më 21 nëntor, një ditë pas Kosova dështoi të antarësohej për herë të tretë në Interpol, e Beogradi zyrtar mori meritat për këtë, qeveria Haradinaj e rriti në 100% tarifën për mallrat serbe, e moslejimin e produkteve, ku ajo emërtohej “Kosovë e Metohi”. Pakënaqësia serbe përveçse me deklarata u duk edhe tek lobimi tek institucionet ndërkombëtare, disa prej të cilave, përfshi shefja e diplomacisë së BE Mogherini, i kërkuan Kosovës anullimin e atij vendimi, Por Kryeministri Haradinaj u përgjigj se nuk kishte ndërmend të tërhiqej. Një natë më parë i ishte rrëfyer një histori presioni serb e ndërkombëtar ndaj Kosovës e tashmë Kryeministri u rendit në krah të Haradinajt.
Numri i marrëveshjeve të nënshkruara mes dy vendeve, ishte më i madh se në 4 mbledhjet e mëparshme. Pa përmirësime të dukshme nga marrëveshjet e mbledhjeve të kaluara, këtë herë palët rritën pritshmëritë.

Por marrëdhënia nuk dukej aq rozë. Konferenca e përbashkët për shtyp, përplasi këndvështrimet mes Ramës e Haradinajt, mbi propozimin e Thacit për rishikimin e kufijve me Serbinë, një çështje që ka ndarë institucionet më të larta në kosovë, presidentin e Kryeministrin. Padyshim që këtë dituatë e di mirë Edi Rama, që zgjodhi të etiketonte pa doreza kundërshtarët e idese së Thaçit, teksa njërin prej tyre e kishte në krah. E Haradinaj nuk ia përtoi përgjigjen.

Kosova duket se po e pranon taksën prej 5 euro për një kalim, vendosur nga qeveria Rama për të hyrë në Shqipëri. Por kërkesa për Edi Ramën ishte therëse: Shqipëria duhet të garantojë standardin rrugor, që justifikon atë tarifë që ka vendosur. Simbolika me flamurin dhe shqiponjën mbylli mbledhjen mes dy qeverive, duke sjellë pakënaqësinë tradicionale instinktive të Beogradit, e një reagim të vakët nga BE, ndryshe nga çështja e tarifës ndaj importeve serbe. A ka fituar vallë imunitet BE nga retorika të tilla, apo problemet brenda Unionit tashmë po dominojnë, ato të vendeve jashtë tij? Të dy hipotezat vlejnë. Por interesant është se në këtë tensionim edhe publik mes KS e Serbisë, pas vendimit për tarifat, rishikimi i kufijve mes tyre paraqitet si një proces drejt dakordësimit nga presidenti i vendit. Nuk ka një konsensus brenda vendit për këtë çështje, por kjo nuk e pengoi Thacin, që mbështetet publikisht nga Kryeministri Rama, zhvilloi takime në Uashington me sekretarin e shtetit mike pompeo e këshilltarin e presidentit Trump për sigurinë kombëtare Majkëll Bolton, sipas tij, për t’u koordinuar me administratën amerikane në hapat e fundit të negociatave me Serbinë.

Mungesa e konsensusit politik është tipik edhe në Shqipëri, e asnjëra palë nuk investohet për afrim, as vetë Kryeminsitri që dukshëm po investohet për konsensus në Kosovë. 106 vjetorin e pavarësisë e festuan të ndarë: mazhoranca e presidenti në Vlorë, kurse opozita në Tiranë. Në nderimet e atij që njihet si ati i pavarësisë, Ismail Qemalit, spikati veshja jo zyrtare e Kryeministrit Rama. Veshja ne stilin e stilistit të tij të preferuar, japonezit Johji Yamamoto, kontrastoi fort në formalitetin e ceremonisë e përkrah stilit zyrtar të presidentit e kreut të kuvendit.

Veshja iu rikthye stilit formal disa orë më vonë, në pritjen tradicionale shtetërore për 28 Nëntorin. Ilir Meta i kujtoi se në 106 vjetorin e shtetit, ka një sfidë të paadresuar
Edhe në pritjen shtetërore opozita nuk ishte aty. Lulzim Basha kishte zgjedhur ta festonte ditën e flamurit me shqiptarët në Milano, ndërsa në mëngjes, kishte nderuar 28 Nëntorin, jo vetëm si ditën e pavarësisë, por edhe çlirimit të vendit, një korrigjim në ceremonialin zyrtar i bërë nga Sali Berisha, pas debatit nëse vendi ishte cliruar me 28 apo 29 nëntor të 1944.

Lulzim Basha po mbështet prej disa javësh kauzën e banorëve të unazës së re, shtëpitë e bizneset e të cilëve do prishen nga zgjerimi i rrugës. Nga 12 të arrestuar pas protestës tek parlamenti, vetëm 2 janë në burg, ndërsa deputetë të opozitës ishin në gjykatë për t’i mbështetur. 2 protestues të tjerë janë arrestuar, e disa të tjerë proceduar penalisht, për shkatërrim prone publike gjatë protestave të mbrëmjes. Edhe Lulzim Basha me disa deputetë të PD e LSI, pjesëmarrës në protesta janë proceduar penalisht, për organizim dhe pjesëmarrje në grumbullime të paligjshme, prishje e qetësisë publike dhe pengim i qarkullimit të mjeteve.

Njëlloj si për teatrin kombëtar, edhe ky rast duket i është lënë Erion Veliajt për menaxhim. Kryebashkiaku furnizon mediat me pamje nga prishja e objekteve të para, e madje edhe të banorëve që kanë pranuar të zhvendosen në banesa sociale në Shkozë. Pikëpyetja e fortë mbetet se si ka nisur vallë ky proces, pa një vendim të Kryeministrit, i cili bazuar në vlerësimin në terren të grupeve të punës, liston banorët që do përfitojnë dëmshpërblim, bonus qeraje apo banesë sociale. Kjo mangësi ligjore, nuk e pengon Veliajn që cdo ditë t’i tregojë publikut një tjetër anë: banorë që pranojnë shembjen e shtëpive tek Unaza e Re, në këmbim të një banese sociale në Shkozë
Padyshim që rikthimi i opozitës në kuvend për miratimin e Kodit të ri zgjedhor, përveçse përbush një detyrim të BE, i shmang afatin e djegies së mandateve për pjesën dërrmuese të deputetëve të saj, për shkak të mungesës 6 mujore në kuvend. Duhet thënë se përkundër denoncimeve sistematike, opozita po përgatitet për zgjedhjet vendore.

Atmosfera e festive bën të vetën, e duket se të gjithë po marrin kohë, pasi takimi me zgjedhësit do jetë vetëm 7 muaj më vonë. I vetmi që nuk e fsheh se po punon fort për një mandat të dytë është Erion Veliaj.

Veliaj në FRESSH: “Të kemi një fitore spektakolare në Tiranë. Këtë herë nuk na duhet vetëm fitorja, por shumica absolute në këshill për të mos e kthyer bashkinë ne minitepsira”./abcnews.al

BANORET-E-UNAZES-SE-RE-MES-RAMES-E-BASHES-1280x720.jpg
ent ela15:30 | 24/11/2018

Protestave të banorëve të Unazës së re u shndërrua në përplasje të dhunshme me policinë javën politike që lamë pas. Banorët dukshëm kanë në krah opozitën, e përballë qeverinë. A po kthehet kjo marrëdhënie konfliktuale mes banorëve e shtetit në një kauzë politike? 

Në këtë përplasje të re mes Ramës e Bashës në mes janë banorët e Unazës së Re, që protestojnë prej afro tre javësh, pasi shtëpitë a bizneset u preken nga zgjerimi i rrugës. Autoritetet u thonë se objektet me dokumente do dëmshpërblehen, kurse ato që nuk i kanë, do marrin bonus tre vjeçar qeraje. Kjo zgjidhje nuk u pëlqen e kërkojnë dëmshpërblim të plotë. Ende nuk ka një vendim qeverie për ta, ndërsa inspektimi nga vlerësimi i ndërtesave, për të përgatitur vendimmarrjen e qeverisë nis së shpejti. Qeverinë e shohin përballë teksa kanë opozitën në krah. Presidenti nxit autoritetet që të ulen me banorët. Kjo nuk po ndodh dhe e gjitha është kthyer në një sprovë force, që të enjten u shoqërua me lëndime mes policëve e protestuesve.  Opozita flet për projekt korruptiv të qeverisë në dëm të tyre dhe nxit banorët të rezistojnë, duke u solidarizuar me ta.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Prej gati tre javësh kanë vetëm komunikim publik në distancë me autoritetet. Bëjnë protestë çdo mbrëmje tek zona e tyre dhe i kanë kryer dy protesta para bashkisë, njëra e dhunshme. Dyshimeve të tyre, autoritetet u përgjigjen në distancë. Autoriteti Rrugor Shqiptar që do zbatojë projektin, në të dytën dalje brenda pak ditësh, bën të ditur se një pjesë e mirë e qytetarëve kanë bashkëpunuar me të. Vëmendja e ditës me temën e projektbuxhetit, i dërguar tashmë për shqyrtim në kuvend, zbehej në darkë nga protesta e banorëve të Unazës, që shoqërohej me bllokim të rrugës, ndërsa në krah kishin deputetë të opozitës. Lulzim Basha nuk humbi rast javën politike që lamë pas, t’i përgjigjej autoriteteve në emër të banorëve, duke folur me gjuhë juristi

Rama listoi 8 emra që i identifikoi si zaptues profesionistë. A mund të jenë këto 8 raste përgjithësimi për të gjithë banorët, që njëlloj kanë ndërtuar pa leje? Kësaj stigme i mëshoi Kryeministri në fjalën e vet në Kuvend, duke e veshur me ironi qasjen ndaj të ardhurve. Ndërsa opinioni është i ndarë nëse duhen dëmshpërblyer me para taksash publike, qytetarë që kanë ndërtuar pa leje, duhet thënë se ndërtime të tilla nuk janë një fenomen as i ri, e as i panjohur për vendin. Në 5 vite në qeveri, jemi dëshmitarë se si vetë Kryeministri shpërndan certifikata pronësie për qytetarë që kanë ndërtuar pa leje ndër vite, e që janë legalizuar, një process që e ka bërë edhe paraardhësi i tij. Në vend të pikëpyetjes së madhe se përse shteti ndër vite, ka lejuar qytetarë që të ndërtojnë pa leje, e ta zhvillojnë më pas ndërtimin si pronë, ka pasur premtime në kohë fushate, si ky që 5

Jashtë kuvendit, protesta që kishte nisur e qetë u bë e dhunshme. Mes 12 efektivëve të lënduar, një oficere u raportua se humbi 2 gishta, e të tjerë me probleme dëgjimi. Të paktën 3 protestues u paraqitën për ndihmë mjekësore tek spitali i traumës. E këtu u ilustrua qasja e pazakontë ndaj të lënduarve, me apo pa uniformë. Ishte ministri i brendshëm i dekretuar, që i pari mbërriti pranë efektivëve të plagosur.

Deputeti Klevis Balliu vizitoi në spital të lënduarit protestues e policë. Edhe Kryeministri iu drejtua spitalit të Traumës për të vizituar efetivët e plagosur. Në dalje bashkë me mediat, e prisnin edhe familjarë e të njohur të protestuesve. E pati të vështirë të jepte normalisht mesazhin. Reagimi i menjëhershëm i policisë tërhoqi vëmendjen e kamerave, që e zhvendosën fokusin nga Kryeministrit drejt tyre.

Humbja e një gishti e dëmtimi rëndë i dy të tjerëve, i efektives së policisë,  ishte ngjarja ku empatia e publikut u orientua me kujdes. Disa orë më vonë, në kohën e emisioneve kryesore politike të javës në mediat televizive, ai mesazh u shoqërua edhe me pamje e foto të efektives me dorë të fashuar. Por edhe Lulzim Basha bëri lëvizjen e vet. Iu bashkua në protestën e përnatshme, banorëve që tashmë lexoheshin negativisht, për shkak të përgjakjes së protestës tek Kuvendi.

Të nesërmen u mësua se ishte identifikuar personi që plagosi me kapsollë efektiven që humbi gishtat, ndërsa 11 protestues janë arrestuar e po hetohet përmbajtja e kapsollave të hedhura ndaj policisë. A po e shfrytëzon vallë opozita solidarizimin me banorët që do u prishen shtëpitë për shkak të zgjerimit të unazës, për të nxitur qytetarët kundër Ramës? Duhet thënë se prej kohësh Lulzim Basha paralajmëron vija të kuqe. Një prej tyre vettingu në politikë, që vetë ka propozuar.

Një delegacion i Komisionit të Venecias ishte për dy ditë në Tiranë javën politike që lamë pas, për të kuptuar këndvështrimet e palëve mbi vettingun në politikë, sic dihet krejt të kundërta. Por përgjigja e këtij arbitri, nuk vjen para Dhjetorit. E në pritje Basha nuk po gjen mbështetje ndërkombëtare të artikuluar publikisht. Por së fundi janë SHBA përmes ambasadës në Tiranë, që nxisin ndëshkimin e personazheve të inkriminuar.

Situata e gjykatave në vend, dekurajon cdo shpresë për një arbitër të shpejtë mbi këtë rast, e për pasojë, kërkesat e banorëve të unazës së re, njëlloj si projekti për ndërtimin e saj, mbeten objekt i përplasjes politike, mes Bashës e Ramës. I pari ende duhet të përcaktojë strategjinë frymëzuese për qytetarët e i dyti me avantazhin e pushtetit që në nisje./abcnews.al

kur-ilir-meta.jpg
G. P.15:40 | 17/11/2018

Sandër Lleshaj është ministri i ri i Brendshëm. Përplasja kushtetuese mes Presidentit e Kryeministrit mori fund vetëm pasi gjeneral Lleshaj u lirua nga funksioni ushtarak. Dinamikat e këtij zhvillimi të javës politike që lamë pas dhe lëvizjet e aktorëve që u përfshinë, na i sjell Mimoza Kociu në Politika në ABC News.

Më në fund e ka ministrin e vet të brendshëm Sandër Lleshaj. Presidenti ia dekretoi 3 orë para përfundimit të afatit të dytë kushtetues, të premten e 16 Nëntorit. Ky zhvillim i javës politike që lamë pas, ishte epilogu i asaj që nuk ishte thjesht një përplasje mes presidentit e KM, por një ilustrim se si dy institucionet më të larta të vendit, i qasen ligjit e kushtetutës. Për herë të parë një president ktheu propozimin e Kryeministrit për dekretim ministri, e po për herë të pare, një kryeministër propozoi një ushtarak aktiv për ministër të Brendshëm. Institucioni më i lartë i pavarur në vend dhe ekzekutivi matën forcat publikisht, në një debat që u zhvillua në vetë të parë. Me nxjerrjen në lirim të gjeneral Sandër Lleshajt, e dekretimin e tij më pas si ministër i Brendshëm, Presidenti i dha një leksion kushtetues kryeministrit, që plot dy herë i propozoi për ministër një person në konflikt kushtetues.

Po cfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Pas refuzimit pa dekret të Sandër Lleshajt për ministër të brendshëm, Kryeministri ia dërgoi për herë të dytë të njëjtin emër, këtë herë me sqarime për figurën e personit, i emëruar zv ministër i Brendshëm e i komanduar ministër. Gatishmëria e shprehur nga Presidenca për rishqyrtimin e Sandër lleshajt, u përshëndet nga Kryeministri, ndërsa në këtë komunikim publik, Meta e Rama, përmes zëdhënësve, shigjetuan njëri-tjetrin, duke thënë se Presidenti nuk kishte marrë dot sqarime herën e parë pavarësisht përpjekjeve të vazhdueshme, ndërsa Kryeministri, se nuk i ishte kërkuar asnjë lloj sqarimi nga presidenti, as në takimin 90 minutësh, i iniciuar nga vetë shefi i qeverisë për sqarim. Qëndrimi duket nuk i pëlqeu Metës, që si përgjigje publikoi 14 pikëpyetjet për Sandër LLeshajn, drejtuar MM. Thelbi i dyshimit të presidentit ishte nëse Lleshaj ishte ushtarak aktiv, pasi fitoi gjyqin për shfuqizimin e dekretit të presidentit Nishani, që e kishte liruar nga detyra.

Referenca penguese është pikërisht kushtetuta, që ndalon një ushtarak aktiv të emërohet në funksione të tjera publike a politike. Dukshëm KM e ka marrë si sfidë personale, e u përgjigj para se ta bënte MM. Në stilin e Metës, Rama publikoi në tëitter atë që e konsideroi një zgjidhje shteruese. Shkruan se Lleshaj nuk është general aktiv, por në rast dyshimi të presidentit, i bashkangjit një kërkesë nga vetë Lleshaj, tashmë në detyrën e zv ministrit të brendshëm, që i kërkon dalje në lirim. Në fakt sipas ligjit, kërkesën për lirim të një ushtaraku e bën MM, por KM dukej I vendosur ta zgjidhte në nivel personal situatën.

Padyshim që me rezistencën për ministrin e Brendshëm, Ilir Meta i dha një tjetër dimension figurës së presidentit të republikës. Këmbëngulja atipike presidenciale, zbuloi konfliktin kushtetues në propozimin e Kryeministrit. Kërkesa e ministrisë së mbrojtjes për ta liruar nga detyra si general aktiv Sandër Lleshajn, e konfirmoi më tej. 7 orë pasi e nxori në lirim, mbrëmjen e të premtes, kreu i shtetit firmosi edhe dekretin miratues për Sandër Lleshajn si ministër i brendshëm. Konflikti formal institucional u kapërcye, por jo ai njerëzor. Nëse me Edi Ramën komunikon përmes sekretares, Ilir Meta po dëshmon publikisht se preferon një tjetër interlokutor, Gramoz Ruçin, një anashkalim që mund të mos i pëlqejë fort shefit të mazhorancës. Sidoqoftë e sigurt është se në lojën e preferuar të Kryeministrit, ai që bëri shah-mat këtë herë, ishte pikërisht kreu i shtetit./abcnews.al

edi-rama-ne-presidence.png
G. P.18:06 | 10/11/2018

Për herë të parë një president, i refuzon kryeministrit dekretimin e një ministri. Një precedent që riktheu përplasjen frontale mes Ilir Metës e Edi Ramës. Dritëhijet e kësaj beteje politike, me mekanizma institucionalë sjell këtë javë Mimoza Kociu me Politika në ABC News.

Ilir Meta dhe Edi Rama u përplasën fort publikisht, me shkak dekretin për ministrin e ri të Brendshëm. Për herë të parë një president i refuzoi një Kryeministri dekretimin e një ministri, edhe pse Kushtetuta është krejt e ngurtë në këtë kompetencë të kreut të shtetit.

Kryeministri nuk u dorëzua, por e emëroi të refuzuarin, zv/ministër me kompetenca ministrore dhe i propozoi për herë të dytë presidentit për ministër të Brendshëm të njëjtin emër, dy akte këto, njëlloj të paqarta në mbështetjen ligjore.

Në këtë përplasje mes Metës dhe Ramës, që ka tipare politike më shumë se institucionale, shkëlqen mungesa e një qëndrimi të Lulzim Bashës. Ndërkombëtarët duan një Ministri të Brendshme plotësisht funksionale, ndërsa mungesa e Gjykatës Kushtetuese, që deri tani ka lejuar cdo lloj vendimmarrje sado e dyshimtë apo e kritikuar fort, po i kthehet në pengesë vetë shefit të qeverisë, për të ndarë të drejtën nga ambicia politike.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Muajt e fundit, i ktheu dy herë ligjin për teatrin dhe atë që njihet si ligji për tatimin mbi të ardhurat, edhe për lojërat e fatit. Me forcën e kartonëve, Kryeministri ia rrëzoi dekretet në Kuvend. Pak ditë më parë, shefi i qeverisë i çoi dy propozime të reja: shkarkimin e Fatmir Xhafajt si ministër i Brendshëm, e emërimin si pasardhës, të këshilltarit të tij për sigurinë prej 5 vitesh, gjeneral Sandër Lleshi. Shkarkimin e Xhafaj e firmosi menjëherë, ndërsa 7 ditë më vonë, mbrëmjen e të shtunës së 3 Nëntorit, në celularët e gazetarëve mbërriti ky mesazh nga zyra e shtypit e kreut të shtetit.

Vendimi nuk ishte surprizë, pasi Presidenti e kishte bërë të ditur një natë më parë nga një studio televizive. Vendimi lakonik i përcjellë tek gazetarët, nuk u pasua me dekretin refuzues e sqarimin formal, sipas traditës kushtetuese të institucionit. Sipas kushtetutës, kreu i shtetit shprehet me dekrete, ndërsa hapësira kushtetuese për këtë lloj vendimmarrje është e kufizuar.

Nuk janë të panjohura rezervat publike ose jo, të Presidentëve paraardhës të Metës, për emra të caktuar ministrash, por asnjëri prej tyre, me të njëjtat kompetenca, nuk kishte gjetur hapësirë për të kapërcyer pikën 1 të nenit 98 të Kushtetutës. Pafuqinë madje e kishte shprehur publikisht paraardhësi i Metës, Bujar Nishani, pasi kishte rezerva për emrin e propozuar për ministër të Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

President Meta i kishte dhënë rezervat në një studio televizive. I kishte çuar një shkresë informuese Kryeministrit, e të nesërmen ky i fundit i kërkoi të sqaroheshin sy më sy, për arsyet e refuzimit të Sandër Lleshit. Thjesht mund të imagjinohet atmosfera e asaj bisede 90 minutëshe apo tonet e përdorura, por pak, e pak minuta më vonë zyra e shtypit e qeverisë bënte të ditur se bashkëbisedimi ishte i hapur e konstruktiv dhe se kryeministri do të vijojë komunikimin me Presidentin e Republikës. Por aktet që pasuan, dëshmuan kundërveprimin. Në takimin e të hënës me grupin parlamentar, duke i informuar për komunikimin me Metën, Rama u tha të vetëve se presidenti kishte shkelur kushtetutën

U bëri gjithashtu të ditur të vetëve se Lleshi do e merrte detyrën e ministrit qoftë edhe i komanduar, e rruga do i hapej pas miratimit të nesërmen në një seancë të posaçme, dekretit për shkarkimin e Fatmir Xhafajt. Kishte vendosur të fliste. E njoftoi në Twitter, duke rritur pritshmëri publike e ethe politike. Ilir Meta reagoi në dy mënyra: së pari shprehu gatishmërinë për të sqaruar kuvendin për refuzimin e emrit të Leshit për ministër të Brendshëm. Zhveshi kostumin e presidentit, duke i bërë Kryeministrit një krahasim të fortë me kohën e diktaturës

Mënyra e dytë ishte permes firmosjes së tre dekreteve. Kishte thirrur Gramoz Ruçin, me të cilin kanë ndarë vite intensive në PS, që prej rithemelimit të saj e deri kur Ilir Meta u shkëput në 2004 për të krijuar LSI. Në njoftimin e presidencës thuhej se presidenti e njohu kryetarin e Kuvendit me konsultimet e kreut të shtetit për datën e vendoreve të ardhshme dhe procedurat për kreun e ardhshëm të KLSH. Në fakt pjesë aspak e parëndësishme e bisedës, kishte qenë edhe refuzimi i propozimit të Km, e Ruci i kishte bërë të ditur Metës, se mazhoranca e konsideronte antikushtetues vendimin e tij.

Teksa Ruçi po linte presidencën, kreu i shtetit njoftoi se kishte dekretuar të dielën e 30 Qershorit 2019 si datën e zgjedhjeve të ardhshme vendore. Disa orë më vonë shpalli një tjetër dekret: mes 34 kandidatëve, kishte përzgjedhur gjykatësen kushtetuese, njëkohësisht anëtare e KED Vitore Tusha, për postin e kreut të KLSH.  Dekretet nuk mbaruan me kaq. Të nesërmen, ditën e seancës së posaçme parlamentare ku Rama kishte paralajmëruar se do fliste, që në 08 të mëngjesit, në celularët e gazetarëve mbërriti njoftimi se kreu i shtetit kishte dekretuar Helidon Bendon në krye të SHISH, një propozim i Kryeministrit të cilin e mbante prej më shumë se 12 muajsh në zyrë, pa firmë.

E paqartë se çfarë e bindi në këtë moment kreun e shtetit, që të njëjtën ditë të shpalljes së atij vendimi, nisi një vizitë tre ditore në Kalabri, një mundësi komode për t’iu shmangur disa ditë debatit me Kryeministrin. Ky i fundit e përcolli me vlerësim dekretimin e Bendos, por vijoi planin e njoftuar. Foli për një krisje kushtetuese e shkelje të saj nga presidenti, por i dorëzuar se mungesa e Gjykatës Kushtetuese tashmë i ishte kthyer kundër, e nuk i kishte mbetur vecse të lexonte letrën që i kishte dërguar kreu i shtetit. Interesant mbeti qëndrimi i opozitës. Ditën e rrëzimit të emrit të Sandër Lleshit, Basha foli për largim të Edi Ramës.

Po sa mund të vijojë vallë kjo situatë? E shkuara jo fort e largët, ka precedentin e Ilir Metës që si kryeministër që në kapërcyell të vitit 2002, nuk rezistoi dot më shumë se 6 javë me zv/ministra, pasi Fatos Nano e pengonte të siguronte votëbesimin për zëvendësimin e tre ministrave, që iu dorëhoqën gjatë KPD së famshme Dhjetorin e 2001, pasi u akuzuan nga Nano për korrupsion.

Por kur u ndërruan rolet, Fatos Nano ia doli të rezistonte 6 muaj me zv/ministra prej Korrikut deri në Dhjetor 2003, kur Ilir Meta zv/kryeministër e ministër i jashtëm nuk u largua i vetëm nga qeveria. Padyshim që ndryshe prej tyre, Edi Rama ka komoditetin e numrave në kuvend. Por tashmë kjo nuk mjafton për kryeministrin e një vendi anëtar të NATO-s e në pritje të hapjes së negociatave të antarësimit, sidomos për një ministri që ka një sfidë në proces me krimin e organizuar e trafikun e drogës.  Dy ditë më vonë, natyrshëm pas një procesi më të gjatë konfirmimi të qëndrimit me DASH, për shkak të zgjedhjeve të mesmandatit në SHBA, erdhi i ngjashëm edhe reagimi i ambasadës amerikane./abcnews.al

XHAFAJ-E-TAHIRI-1280x720.jpg
ent ela18:43 | 03/11/2018

Dy ish-Ministrat e Brendshëm Fatmir Xhafaj e Saimir Tahiri, spikatën secili në mënyrën e vet javën politike që lamë pas. Mes denoncimeve të shtuara të opozitës e pafuqisë së prokurorisë për të vepruar, kjo ishte panorama anormale e vendit, të cilën e sjell këtë javë Mimoza Koçiu, në Politika në ABC News.

Dy ish-ministrat e brendshëm të Edi Ramës tërhoqën vëmendjen publike javën politike që lamë pas. Fatmir Xhafaj u largua pa dhënë një arsye, pas një megaoperacioni policor, ku u zbulua i dyti laborator droge në qeverisjen socialiste, e Saimir Tahiri që foli për një vendim të gjykatës së Katanias se aludimet ndaj tij në dosjen italiane ishin të pabaza. Opozita vijoi denoncimin e lidhjeve të qeverisë me krimin e korrupsionin, ndërsa organi i akuzës vazhdon të heshtë, e nuk po hedh ende dritë në asnjë prej çështjeve që ushqejnë përplasjet politike, të paktën prej 8 muajsh, e në të cilat lakohen emra politikanësh.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Largimi i ministrit të brendshëm Fatmir Xhafaj mbeti kokëfortësisht pa arsye publike, edhe pse bëhej fjalë për të njëjtin ministër që u mbrojt fort, kur historia e vëllait, që ia kishte dalë të shmangte një dënim për trafik droge në Itali 16 vite më herët, u rishfaq në publik gjatë një audiopërgjimi. Një aludim për largimin e Xhafajt, u lexua tek shpjegimi i filozofisë së partisë nga Kryeministri, pak orë pasi kishte njoftuar pranimin e dorëheqjes së Ministrit të Brendshëm.

U përforcua disa orë më pas, kur ministri i dorëhequr shkruante se ka edhe njerëz në politike, që mund të jenë të lirë e vetvetja, në çfarë mendojnë e bëjnë.

Çka spikati ishte një deja vu e hasur edhe me paraardhësin e tij Tahiri: shfaqja e parë pas largimit, në një aktivitet të PS, e përkrah atij që lakohet si pasardhësi i Edi Ramës, Erion Veliaj.

Tahiri kishte bërë të njëjtën gjë, 5 ditë pasi ishte shkarkuar nga Edi Rama, e fliste për bashkim.

Eksperienca e gjatë politike e institucionale, nuk mjaftoi, e Xhafaj njëlloj si Kryeministri nuk i dha publikut një arsye për largimin.

A kishte lidhje largimi me përgjimet e dosjes që solli 27 arrestime, e mes të cilave edhe komunikime të një prej njerëzve më të afërt të Kryeministrit, Vangjush Dako? Kështu së paku mendon opozita.

Denoncimet e Bashës i vijoi Ervin Salianji, përmes pyetjeve me emra konkretë.

Të dy u njoftuan për padi në gjykatë nga kryebashkiaku i Durrësit, për deklaratat e bëra. Vetëm një lajm i ri mund të zbehte vemendjen nga Xhafaj e Dako, e nuk vonoi. Të hënën e javës politike që lamë pas, dy ditë pasi kishte anulluar një dalje për mediat, të planifikuar ditën kur u shpall dorëheqja e Fatmir Xhafajt, Saimir Tahiri iu drejtua prokurorisë së krimeve të rënda, e cila prej një viti e heton për trafik narkotikësh, si grup i strukturuar kriminal dhe korrupsion. Pak minuta më vonë u tha gazetarëve se kishte depozituar një provë, por kërkoi kohë për ta njoftuar publikisht.

Në media u shpërnda ky fragment i materialit, ku lexohej kërkesa e prokuorisë së Katanias, e miratuar nga gjykata, për mbylljen e hetimeve për Tahirin, pasi nuk kishte elementë të nevojshëm për të mbështetur akuzën e dalë gjatë përgjimeve të dosjes Habilaj, se ministrit të brendshëm të kohës, i bliheshin dhurata të shtrenjta, bizhuteri e veshje.

Për demokratët, është e gjitha pjesë e një skenari me qëllim final mbylljen e çështjes ndaj ish-ministrit Saimir Tahiri.

Duhet thënë se prej kohësh selia blu flet me emra konkretë e Basha këmbëngul se prokuroria ka dosje për ata emra.

Kryeministri që i ndjek denoncimet, njoftoi nga tëitteri për 23 padi të reja për shpifje. Këtu përfshihet edhe denoncimi për fitues të paracaktuar të tenderit për sistemin e ri të monitorimit të transaksioneve të biznesit, i paralajmëruar 5 javë më herët nga Tabaku.  

Por orientimi dukej se mbetej Saimir Tahiri. Ishte përzgjedhur e enjtja e mbrëmjeve kryesore të debateve politike televizive, për një deklaratë para mediave, me një dokument në dorë. Tahiri tha se ishte vendimi i prokurorisë e gjykatës së Katanias, që e clironte nga akuzat e ngritura në përgjimet e bandës së Habilajve në dosjen italiane.

Njëlloj si në deklaratën e 5 muajve më herët, kur shpalli dorëzimin e mandatit të deputetit, ish ministri i brendshëm renditi një listë të gjatë të atyre që ka kundër, e foli për një dorë zë zezë, pa e identifikuar.

Por shënjestra kryesore dukej prokuroria, e cila e heton prej një viti, e nuk e ka thirrur asnjëherë për ta pyetur.

Atë dokument me të cilin po mbrohej, nuk ua vuri në dispozicion mediave. E kishte siguruar TV Klan, që e publikoi një ditë para daljes së Tahirit. Në të thuhej se pas 5 muaj hetimi edhe në pikat e shitjes, nuk u gjet asnjë provë që të mbështeste pretendimet në përgjimet e grupit Habilaj, se kishin blerë bizhuteri e veshje për Saimir Tahirin.

Për selinë blu, ai vendim nuk ka vlerë për hetimin shqiptar, edhe dosja italiane ishte pikënisja për hetimin ndaj Saimir Tahirit në Shqipëri.

Të enjten në mbrëmje në studion e Blendi Fevziut, u tha se pretendimet për blerje veshjesh e bizhuterish, ishin përjashtuar nga gjykata e Krimeve të Rënda që në muajin maj.

Por për herë të parë Saimir Tahiri pranon se kanabizimi i vendit në kohën e tij pati shkak korruptimin e strukturave të shtetit, ndërsa fakt mbetet se 3 drejtues të policisë të kohës së tij janë në kërkim prej një viti për trafik droge.

Interesant është sintonia e reflektimit të Tahirit me Kryeministrin, edhe pse prej muajsh i përjashtuar nga një vit nga PS. Njëlloj si Rama, Tahiri pranon se ka bërë gabime por jo faj.

Po aq në sintoni duket edhe konkludimi, se vendi nuk ka banda apo nivel shqetësues kriminaliteti.

Përse vallë kjo sintoni, dukshëm e munguar mes Ramës e pasardhësit të Tahirit Xhafaj? Në fakt ishte Edi Rama ai që e paralajmëroi i pari vendimin e mbylljes së hetimit për Tahirin, nga gjykata e Katanias

Misteri u zbardh vetëm të enjten e kaluar nga vetë Saimir Tahiri

Përse vallë Tahiri priti të paktën dy javë që ta conte në prokurori, e ta bënte të ditur publikisht? Padyshim që momenti i zgjedhur për ta shpallur, ishte i duhuri, për të sfumuar dy cështjet e nxehta të radhës: akuzat për Vangjush Dakon, dhe largimin pa arsye publike të Fatmir Xhafajt.

Por në këtë panoramë aspak të thjeshtë, spikat vullneti mbresues i Kryeministrit për të finalizuar objektivin e zgjedhjeve vendore, të paktën 8 muaj larg. Një synim e shpalosi javën politike që lamë pas, Bashkinë e Kukësit. Shkonte për herë të parë në qytetin që voton rregullisht të djathtët, e që e tronditi fort kur iu kundërvu tarifës prej 5 euro për kalimin në rrugën e kombit. Pas rishikimit të saj, Kryeministri iu qas me ndjesë kuksianëve.

Mes investimeve të premtuara, edhe transformimi i aeroportit e stadiumi, artikuloi hapur edhe ambicjen finale.

Duket gati edhe në KQZ ku tashmë ka vendimmarrjen e 5 nga 7 anëtarët e organit që administron e mbikëqyr zgjedhjet. Zëvendësoi dy anëtarët që i takonin tashmë si mazhorancë, pas përfundimit të mandatit të dy anëtarëve që ishin propozuar nga demokratët në pushtet në 2012.

Duhet thënë se Lulzim Basha ende nuk e ka qartësuar këtë pjesë. Përfaqësuesi i tij në tryezën konsultative të presidentit, për datën e zgjedhjeve vendore, në njërën nga dy të dielat e fundit të muajit qershor, ishte i vetmi nga tre kreret politike që shmangu komunikimin me mediat. (efekt) Cka nuk thuhet, është se bashkëkryezari i PD në komisionin për reformën zgjedhore Oerd Bylykbashi po vazhdon punën me homologun socialist Bledi Çuçi për t’u dakordësuar mbi ndryshimet në kodin zgjedhor për vendoret e vitit të ardhshëm. E konfirmoi i pari Taulant Balla, në zemër të akuzave ndaj tij.

Vetë Kryeministri ka komoditetin të besojë se historia do përsëritet me rivalin e tij.

Lulzim Basha nuk i përgjigjet insinuatave të tilla, por duket i vendosur të vijojë me strategjinë e denoncimeve nga selia blu. Padyshim që paraqitja e fakteve ka impakt të fortë publik e mediatik. E duket se kështu do vijohet edhe javën e ardhshme

Përse vallë Lulzim Basha duket kaq i qetë, para mobilizimit dukshëm me tiparet e një fushate zgjedhore të rivalit Edi Rama? Pikëpyetja mbetet e fortë, sidomos në kushtet kur Km po ia del që të zbehë, edhe akuzat më të forta. Ia doli ta kalojë në heshtje e pa shpjegim largimin e Fatmir Xhafajt. Ish ministrin që lakohej si i mbështetur nga amerikanët, e pasoi me një emër jashtë politikës, këshilltarin e tij për sigurinë Sandër Lleshi, të cilit po i evidenton formimin në Gjermani, vendi më influent i BE. Nga ky vend, një deputet i kancelares vlerësoi largimin e Fatmir Xhafajt.

Në këtë panoramë akuzash publike e përgatitjesh zgjedhore, shkëlqen fort mungesa e veprimit të prokurorisë. Saimir Tahiri është rasti më i fundit i një hetimi që shtyhet prej një viti, pas një kërkese të parë për arrest me burg, e 16 ditëve arrest shtëpie, ndërsa nuk është thirrur ende për t’u marrë në pyetje. Nga ana tjetër, denoncimet nga selia blu, bazuar në dokumente, veçse evidentojnë pafuqinë e organit të akuzës përballë çështjeve ku përfshihen politikanët, çështje të cilat të paktën prej shkurtit të këtij viti, vazhdojnë të ndezin sistematikisht debatin politik e publik në vend. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono