Politika në ABC

POLITIKA-NE-ABC-NEWS-RAMA-BASHA-DHE-SFIDA-E-ARTA-MARKUT-22.09.2018.mpg_snapshot_25.24-1280x720.jpg
G. P.16:18 | 22/09/2018

Përveç mungesës së gjykatave më të larta, vendi po përballet edhe me sfida në organin e akuzës. Një panoramë e tillë në mjedisin e polarizuar politik, ku mungon dialogu, rrit tensionet. Këtë zhvillim të javës politike që lamë pas, sjell Mimoza Koçiu me Politika në ABC News.

Lulzim Basha u sprovua fort në disa prej kauzave të tij javën politike që lamë pas. Ashpërsoi gjuhën, rriti denoncimet e komunikimin me mediat. Por asnjë prej taktikave nuk i solli rezultat, përballë një Keyeministri të fortë numerikisht, që i ka në rresht të vetët, e ka luksin të zgjedhë ridikulizimin, në vend të komunikimit me opozitën.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Të hënën e 17 shtatorit nisi aplikimin pagesa për përdoruesit e rrugës së Kombit, 100 lekë për kuksianët, ndërsa mjetet e tjera, sipas parametrave, me tarifa që nisin nga 660 lekë. Edhe pse kishte premtuar dhjetorin e kaluar se PD nuk do pranonte që kuksianët të paguanin për të kaluar në rrugën e Kombit, mungoi të paktën një qëndrim i dedikuar, ditën kur procesi nisi e vijoi normalisht, ndërsa kuksianët morën një falenderimin të personalizuar virtual nga KM Rama për respektimin e tarifës.

Atë ditë, që përkoi me nisjen e shkollave, i kishte shpërndarë deputetet nëpër zona, për të evidentuar rënien e numrit të nxënësve e mbylljen e disa shkollave në vend.  Për këtë temë nisi përplasja mes Ramës e Bashës në rrjetet sociale. Secili tha çka deshi, duke luajtur me epitetin “kukull”.

Por Lulzim Basha e ka një kauzë të re, me të cilën e nisi këtë sezon politik. Përmes një videoje, publikoi në rrjetet sociale, ato që i konsideron si 5 rregullat kryesore për vettingun e politikanëve. Propozimi për amendim të kushtetutës, nuk po gjen mbështetje nga Rama e Basha po shtyn përpara pjesën teknike, futjen në procedurë parlamentare sipas rregullores . Javën politike që lamë pas, tentoi të sqarojë edhe vizualisht skeptikët e këtij procesi. /abcnews.al

WEB-POLITIKA-NE-ABC-NEWS-KOMODITETI-POLITIK-I-EDI-RAMES-15.09.2018.mpg_snapshot_00.33-1280x720.jpg
G. P.14:29 | 15/09/2018

Qeveria dhe opozita kanë vijuar traditën e tiradave në distancë, pa rezultat. Kryeministri pati komoditetin të dilte nga një situatë delikate, e madje edhe të merrej me gjeopolitikë. Materiali i përjavshëm i përgatitur nga Mimoza Koçiun me “Politika në ABC News”.

Materiali i përgatitur përmban një trajtim të fillimit të sezonit politik, ku shtatori duket se fillon i qetë dhe kryeministri Edi Rama po menaxhon jo pa sukses disa situata ku ndodhet në vështirësi dhe ku kërkon të ketë një rol të veçantë. Por çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Vettingu në politikë, pasi zgjoi interesin publik mbeti një çështje sporadike pasi opozita nuk arriti ta kthejë në temë debati edhe për shkak të strategjisë për të mos marrë pjesë në komisionet parlamentare të Kuvendit.

Taulant Balla u bëri të ditur deputetëve socialistë se nuk do të pranohet propozimi i PD për Vetting në politikë, pasi së pari nuk përfshi familjarët, e së dyti dy strukturat e posaçme hetimore SPAK dhe BKH që do të ngrihen, mund ta bejnë atë.

Gjithashtu Basha me anëtarët e tjerë të Partisë Demokratike nuk iu drejtuan seancës plenare, por një tjetër qyteti ku krimi është problem, në qytetin e Durrësit. Prej aty bëri dhe paralajmërimin e fortë.

Lulzim Basha: “PD do të publikojë fakte që tregojnë se si Edi Rama dhe Fatmir Xhafa kanë përdorur pushtetin politik për të shtënë në dorë lojërat e fatit.”

Prej të enjtes së kaluar Edi Rama konfirmoi se i ka 3 votat e PDIU-së edhe pse kryetari Shpëtim Idrizi shpalli kalimin në opozitë, një fuqi numerike të cilin nuk e ka pasur asnjë nga rivalët e tij dhe që i jep një sigurie që të mos impresionohet nga rivalët e tij, të paktën deri tani./abcnews.al

WEB-POLITIKA-NE-ABC-NEWS-KRIMI-PERBALLE-POLITIKES-SFIDA-E-SEZONIT-TE-RI-08.09.2018.mpg_snapshot_12.01-1280x720.jpg
G. P.15:14 | 08/09/2018

Krimi ka tronditur fort sigurinë publike javët e fundit, duke rikthyer akuzat, se ka mbështetje politike. E në këtë situatë, një propozim për Vetting të politikanëve, duket beteja e rradhës mes propozuesit Basha dhe atij që duhet të japë konsensus, kryeministrit Rama. Mimoza Koçiu na sjell dinamikën dhe arsyet e këtyre lëvizjeve, në nisje të sezonit të ri të “Politika në ABC News”./abcnews.al

 

parlamentti.jpg
G. P.16:25 | 28/07/2018

Rama dhe Basha e mbyllën pa konsenus këtë sesion parlamentar, duke e shtyrë për në Shtator ngërçin në institucionet e drejtësisë. Opozita mori një satisfaksion me mosdekretimin e ligjit për teatrin nga Presidenti. Por paralajmërimi i mazhorancës për ta rivotuar sa më shpejt në Shtator, dëshmon se vjeshta do nisë më temperatura të larta politike, e Gushti do jetë muaji i hartimit të strategjive, po aq sa edhe i pushimeve. Ndjekim takimin e fundit për këtë sezon me Mimoza Koçiun e Politika në ABC News./abcnews.al

POLITIKA-NE-ABC-NEWS-AKROBACI-POLITIKE-VERORE-1280x720.jpg
ent ela15:07 | 14/07/2018

Politika në ABC News na sjell këtë javë lëvizjet e kursyera të aktorëve politikë, në fund të këtij sesioni parlamentar. Sidoqoftë, çështja e Teatrit Kombëtar mund të ketë zhvillime, me futjen në lojë të një aktori të heshtur deri tani, Presidenti Ilir Meta. Detajet na i sjell Mimoza Koçiu në emisionin “Politika në ABC News”. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono