Emisione

olta-1280x790.jpg
G. P.23:25 | 15/01/2019

E ftuar në emisionin “Provokacija” aktorja Olta Gixhari ka folur për mungesën e saj kohët e fundit në Teatër. Ajo është shprehur se nuk i kanë pëlqyer pjesët që janë vënë në skenë. Ndërsa më tej është shprehu se ajo ka luajytur pjesë që ka qenë e detyruar t’i luajë.

“U bënë një kohë e gjatë që nuk po më pëlqejnë pjesët që po vihen në Teatër. Kjo nuk do thëtë se fakti se pse unë nuk marr pjesë është kjo. Unë natyrisht kam bërë pjesë që më është dashur patjetër t’i bëj për shkak se jam e kontraktuar në atë institucion. Unë gjithë jetën kam qenë aktore e Teatrit Kombëtar”.

Më tej aktorja është shprehur se Teatri është në gjedja shumë të keqe dhe sipas saj nuk është faji i drejtuesit.

“Është e çuditshme Miçi dhe më vjen keq që po e them dhe kam jashtëmase respekt për kolegët e mi, por u bënë kohë që nuk kam parë një shfaqje që të them ah sa do doja të isha këtu. Pëkrundarazi kam thënë të kundërtën shpëtova. Ne i diskutojmë shpeshherë në tryezat tona këto dhe është diçka që ne na shqetëson. Ne jemi komunitet shumë i vogël dhe i mendojmë shumë gjatë gjërat para se të hedhim një hap tjetër. Ne i respektojmë shumë ato që e drejtojnë Teatrin, por mendoj se Teatri është në një gjendje shumë të keqe. Drejtori është hallka e fundit dhe nuk më duket njëri aq i rëndësishëm i atij institucioni. Nuk mund t’ia vë fajin atij”./abcnews.al

GIXHARI-1280x765.jpg
G. P.23:11 | 15/01/2019

Prej një kohe të gjatë aktojra Olta Gixhari i ka munguar teatrit. Shumë persona e pyesin aktoren dhe i kërkjonë që të kthehet në skenë. Por, në emisionin “Provokacija”, aktorja ka shpërthyer në lot dhe është shprehur se e ka marrë malli për Teatrin.

“Në gjithë intervitat e fundit që kam dhënë kur unë flas për biznesin tim të gjithë më pyesin Olta kur do të shohim në skenë. Shumë mirë le të bëhemi një grup me parrullën “Olta dua të të shoh në skenë”. Unë po mendoj të bëj një punë shumë të mirë në Teatër. Të paktën e kam një ëndërr. As nuk e mora vësh fare si më shpërtheu kështu. Më paska marrë shumë malli për tatrin. Do doja shumë që të përjetoja sërish një “Pamje nga ura” të dytë. Më ka marrë shumë malli. Është bukur të qash dhe është bukur të kesh ëndrra. Mos hiqni kurrë dorë nga ëndrrat tuaja”.

Ndërsa e pyetur nëse do t’i ofrohej një rol ku do i duhej të diltë nudo është shprehur se nuk do e bënte.

“Kurrë në Shqipëri jo. Jo sepse duhen shumë rrethana që t’i të pranosh një gjë të tillë. Të dëgjosh aktorët përtej oqeanit intervistat që bëjnë dhe këto pyetje janë shumë qesharake dhe atje thonë patjetër që po. Dhe ne të shkretët themi patjetër që jo. Por nuk ia vlen, nuk ia vlen dhe ti më kupton shumë mirë dhe të gjithë më kuptojnë shumë mirë. Është e kotë të zgjatem. Në film e kam bërë aq sa është shumë normale”./abcnews.al

olta4-1280x747.jpg
G. P.22:19 | 15/01/2019

Aktorja shumë e dashur për të gjithë Olta Gixhari ka folur për dy nga rolet që ajo nuk do donte t’i shikonte kurrë.  Ajo ka folur për  dy role ose dy pika të dobëta në karrierën e saj si aktore.

“Rregjisori te roli im “Pamje nga ura” ishte i fiksuar që të gjente një vajzë brune me flokë të gjata. D.m th. bjondet nuk i konsiderote fare dhe unë jam bjonde e lindur. Unë u mërzita në fillim dhe humba çdo shpresë. Por unë atëherë bëja një rol shumë të mirë në Akademi që mbahet mend sot e kësaj dite. Aty luaja rol kryesor me Nik Xhelilajn se ishim në një kurs bashkë dhe ka qenë regji e Timo Fllokos. Kemi lënë nam me atë pjesë. Sot të shkosh të pyesësh në Akademi të flasin ende për atë pjesë. Ajo pjesë është e filmuar në mënyrë amatore. Kam tentuar ta shikoj, por nuk e kam parë sepse bëhem keq dhe filloj të qaj. Dy pikat e mia të dobëta në karrierë janë “Deshirë” dhe “Pamje nga ura”.

Ndër të tjera aktorja është shprehur se pavarësisht të gjithave për të Teatri mbetet magjik.

“Teatri është magjik pa diskutim. Çfarëdolloj gjëje që mundohen t’i bëjnë Teatrit, çfarëdolloj menaxhimi që t’i bëjnë Teatrit të keqe, të mirë apo të mesëm, çfarëdolloj frymë që t’i japin Teatri është magjik dhe fantastik. Është një vend ku merren mesazhe të mëdha dhe shumë të forta. Unë kam pasur petagogë shumë të mirë dhe dy petagogët e mi të mjeshtërisë kanë qenë Niko Kanxheri dhe Timi Flloko. Profesor Timon kam pasur fatin ta kem partner edhe te “Pamje nga ura”, dhe mund të themi se ai ka qenë një ogur shumë i mirë në karrierën time. Dhe përpos talenti dhe shkollimit mendoj se kam pasur edhe fat në këtë aspekt”./abcnews.al

nora-1280x712.jpg
G. P.22:06 | 15/01/2019

Në Konventën Kombëtare të Lëvizjes Socialiste për Integrim, deputeja Nora Malaj ka shpërthyer në lot. E ftuar në emision “Provokacja”, deputetja e LSI-së ka komentuar momenti, duke treguar se çfarë e bëri që ajo të dërdhte lot.

Drejtuesi i emisionit Mustafa Nano, i ka hequr një paralelizëm ku u shpreh se:  Kam parë njerëz që kanë qarë për Berlusconin, kam parë njërëz që kanë qarë për Thatcher, për Merkel nuk e di. Ajo është një lidere shumë e fortë në Gjermani, nuk e di nësë qan njëri për Merkel. Këtu në Shqipëri kanë qarë për Brishën.

Në këtë moment deputetja ndërhyri dhe tha: Ja që jam edhe unë që qaj për Monikën dhe absulutisht e kam mbështetur dhe do ta mbështes në të gjitha gjërat. Jam një këshilltare shumë e mirë e saj. Dhe jam një njëri, që kur ajo me forcën e vërtetë të shpirtit, të fjalës, me emocionin, me pasionin, me misionin, me vizionin me dëshirën që ka për të thënë ca gjëra të vërteta, s’ka arsye pse njeriu të mos dërdhë edhe lot.

Më tej gjatë fjalës së saj Malaj theksoi se ishim mbledhur disa gjëra që e kishin emocionuar aq shumë.

“Të gjithë u shqetësuan pse qau Nora. Ka pasur këndvështime nga më të  ndryshmet. Që nga individë që e quajtën dhe nuk e di se si e quajtën. Në psikologji njeriu ka momente të caktuara dhe kur niset për një kauzë apo kur është pjesë e një kauze jep gjithçka. Sigurisht edhe loti është pjesë njerëzore. Unë jam njeri pasionant dhe nuk është turp të qash. Në fak mu mblodhën shumë gjëra. Ishte dita kur im bir kishte ditën e lindjes. Dhe si çdo nënë mendon se i  vajti djali 29-vjeç dhe se që në mëngjes kisha atë ndjesinë që të kaloja me tim bir, me familjen dhe të bëja gjara që bëjmë në jetën e përditshme”./abcnews.al

nora-malaj-1280x721.jpg
G. P.21:33 | 15/01/2019

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Nora Malaj ka komentuar protestën e studentëve, madje duke treguar edhe një “përplasje” që ka pasur me studentët e saj. Duke dhënë mësim në një universitet, studentët i kishin thënë Malajt që atë dhe të gjithë deputetët e Kuvendit donin t’i fusnin në burg.

E zënë ndoshta ngushtë nga ky reagim i studentëve të saj, Nora u ishte përgjigjur se nëse do e fusnin në burg, ajo do t’u mësonte shkrim dhe këndim grave të burgosura.

 “Të them një gjë… kur kam hyrë ditën e parë në leksion në një nga universitetet nuk e them emrin më thanë: “E dashur zyshë Nora ne duam që të gjithë mundësisht të 140 deputetët që jeni t’iu fusim në burg”. Ishte dita e parë dhe u thashë; edhe mua? Po edhe ty më thanë. Po mirë u thashë unë do t’iu premtoj një gjë që po më futët edhe mua në burg meqënëse paskam bërë edhe unë ca gabime siç thoni ju ose siç e keni në përceptim atëherë një gjë iu premtoj iu thashë, që po shkova te burgu i grave ato gratë dhe ka shumë gra aty që nuk dinë shkrim dhe këndim di t’i mësoj u thashë të bëjnë shkrim dhe këndim. Nuk e di ju u thashë do humbisni apo do fitoni nëse do më fusni”.

Më tej ajo është shprehur se e dinte që situata do të vinte në këtë pikë që pas miratimit të Ligjit për Arsimin e Lartë.

“Unë e dija që kjo situatë do të përvalonte në këtë gjendje. Mua mu hoq e drejta të merresha me arsimin e lartë dhe u mora me arsimin parauniversitar. Gjithsesi kjo nuk më bënte të papërgjegjshme që unë të thoja mendomin tim. U vendos pastaj që të kalohej ligji me një konsensus por me kusht që do të bëheshin disa nga aktet nënligjore që LSI i shprehu me forcë. Por edhe kjo nuk u realizua. Në vitin 2016 bëmë një raport, ne si ministri, unë sëbashku me zonjën Nikolla, me Shoqërinë Cilive ka qenë zoti Zef Preçi që e organizonte këtë gjë dhe nxorrëm të gjithë problematikat. Dhe atje u vunë pikat një për një për situatën”.

Ndër të tjera deputetja e LSI-së u shpreh se të gjitha palët janë pjesë e problemit, i cili ngriti në revoltë studentët.

“Dhe unë sot shikoj që studentët që nuk duan askënd dhe opozitë në përgjithësi, kanë menduar që nëse do ishin vetëm do ishin triumfues. Por mekanizmat ligjor janë më kokëfortë se çdolloj proteste. Ligji u votua dhe të gjitha palët kanë qenë pjesë e problemit. Sistemi i menaxhimit nga qeveria është pjesë e problemit. Mosparja e problemit nga qeveria është pjesë e problemit. Nuk ka pasur specialistë të mirë në sistemin e arsimit për ta kuptuar këtë gjë. I gjithë problemi i studnetëve ka qenë instiktiv për të mbrojtur një gjë që ata e shikojnë deri tek nevoja e tyre. Ndaj unë i mirëkuptoj dhe më vjen keq kush abuzon në emër të tyre”./abcnews.al

PROVOKACIJA-MONOLOGU-DHE-BATON-HAXHIU-PJ-1.mpg_snapshot_35.44-1280x720.jpg
ent ela21:13 | 15/01/2019

Me nota vlerësuese për kryeministrin e vendit Edi Rama, Baton Haxhiu shprehet në studion e “Provokacijas” se nuk do të donte që karriera e tij të degradonte sikurse e Berishës dhe të harrohet gjithçka ka krijuar, por shprehet i bindur se ram e di se kur është fundi i dashurisë së njerëzve për të.

“E vetmja gjë e bukur pas rrugës së kombit dhe pas atij mandati Berisha do përfundonte politikën. Berisha shkatërroi lidershipin e Lulit, zvogëloi PD. Ajo që do doja te Rama është mos ta përfundonte karrierën si Berisha duke u degraduar deri në atë pikë që të harrohet gjithë ajo periudhë politike që ka krijuar. Berisha post politik realisht e ka vrarë Berishën politik dhe unë nuk do doja që Rama të vinte në atë pikë që të vriste Ramën. Rama është i vetmi njeri që e di se kur është fundi i dashurisë së njerëzve për të”.

Për Batonin, Rama është Kryeministri më i mirë që do ta kenë shqiptarët për një kohë të gjatë dhe ajo që e dallon atë prej të gjithëve sipas tij është se kreu i qeverisë nuk i ikën ballafaqimit.

“Rama është dëgjuesi më i mirë dhe është njeriu, i cili po u bind në tavolinë është i mrekullueshëm në shtrirjen e idesë, por është më i vështiri për ta bindur nëse nuk je i gatshëm që të ballafaqohesh me orë të tëra. Është kryeministri më i mirë që do ta kenë shqiptarët për një kohë të gjatë. Shqipëria nuk ka një njeri që është i gatshëm ta fusë në veprim idenë, konjukturën të ardhmen brenda një koncepti. Ajo që e dallon Ramën prej të gjithëve është se është njeri me shije. Njerëzit që kanë probleme me shije kanë probleme me imagjinatën, ikin nga ballafaqimi, kurse Edi Rama ballafaqohet”.

Sipas tij Rama imponon autoritet, duke u përplasur, jo duke shtypur dikë me fuqinë e pushtetit, kurse Berisha është intelektual në tavolinë dhe rrugaç në publik.

“Rama imponon autoritet, duke u përplasur, jo duke shtypur dikë me fuqinë e pushtetit. Berishën e kam njohur  shumë afër, intelektual në tavolinë, rrugaç në publik, rrugaç në publik në parlament është e pamundur si bashkëjtojnë bashkë. Me Berishën në tavolinë mund të flasësh për letërsinë politikën, në publik nuk e shoh,  nuk ka politikan më të vrazhdë, më të paskrupullt, më të padëshirum me fjalor, sesa doktori”.

Sa i përket zgjedhjes së Besa Shahinit në postin e ministres së Arsimit, Haxhiu e sheh si zgjedhjen më të mirë të Ramës, pasi sipas tij një njeri me profil të ulët është zgjedhja më e mirë që mund t’i bëhet Shqipërisë, kurse protagonizmi i tepërt do ta dëmtonte.

“Në një situatë të tillë kur përplasjet janë të mëdha protagonizmi i tepërt mund t’i bëjë shumë dëm një qeverisjeje, më mirë ta marrë suksesin e mossuksesin kryeministri,  sesa me një ministër protagonist, se protagoznimi ka ego dhe përplasja është revolucionare. Një njeri me profil të ulët është zgjedhja më e mirë që mund t’i bëhet Shqipërisë. Unë nuk kisha lënë asnjëhërë ministër më shumë se një mandat. Po të jap dhjetëra arsye. Në mandatin e dytë të gjithë hyjnë në një rutinë, por kryeministrit shërohet me ministra të rinj dhe fillojnë nga një pikë idealiste. Ministrat janë njerëz të rutinës në mandatin e dytë, ata e shohin projektin e vet si dalje dhe jo si krijime të reja, aty korruptohen aty bëhen të fuqishëm, aty  bëjnë distancën me të ardhmen dhe hendeku i madh mes ministrave dhe Ramës për një Shqipëri tjetër e ka krijuar në këtë situatë që është sot. Unë jam për shërim, jo për prerje të mëdha. Unë nuk njoh njeri të dytë që punon më shumë se Edi Rama, por përshtypjen njerëzit e kanë se Rama nuk punon.  Rama imponon autoritet, duke u përplasur, jo duke shtypur dikë me fuqinë e pushtetit”.

Për Batonin fenomeni i Ramës për shtetin është rikthimi te pushteti i individit në vitin ’91-’93.

“Fenomeni i Ramës i shtetit është rikthim te pushteti i individit në vitin ’91-‘93  e ka një hierarki të zhvillimit dhe nuk shërohet ky kaq shpejt”. /abcnews.al

PROVOKACIJA-MONOLOGU-DHE-BATON-HAXHIU-PJ-1.mpg_snapshot_09.52-1280x720.jpg
ent ela20:35 | 15/01/2019

“Ilir Meta e ka mbërrit fundin e tij politik. Çdo lëvizje e tij jashtë kësaj është të përfundojë keq ashtu si po përfundon Berisha që po shkatërron PD dhe Lul Bashën”. Është kjo përgjigjia që dha gazetari Baton Haxhiu në studion e Provokacija, i pyetur nëse Meta mund të lërë postin e Presidentit për t’u bërë lider i opozitës.

Ai e sheh fundin e karrierës politike në Presidencë të Ilir Metës, pasi sipas tij ai nuk prodhon ide dhe njerëzit që e rrethojnë e gërryejnë çdo ditë. Për këtë ai shprehet i keqardhur, pasi sipas tij Meta kishte mundësinë të zgjidhte njerëz të mirë që e duan Shqipërinë.

“Unë e shoh fundin e karrierës së Ilir Metës në Presidencë, se është i shoqëruar me përtacë mendimesh përreth që e përkëdhelin dhe  i japin fuqinë që nuk e ka. Ai nuk është njeriu që prodhon imagjinatë dhe ide, por njeriu i cili në mënyrë përfekte e çon idenë deri në fund, nuk është më ai Iliri që ka qenë idealist. Është për të ardhur keq kush është afër tij dhe ç’përfaqësojnë ata. Mua më dhemb shumë se ai ka pas mundësinë të selektimit të njerëzve të mirë dhe që duan Shqipërinë dhe jo të njerëzve që e gërryejnë duke e gënjyer për madhështinë e tij”.

Pa fshehur miqësinë e kahershme me kreun e shtetit, Haxhiu thotë se ishte ai që ia sugjeroi të bëhej President, duke synuar fundin e karrierës politike, pasi sipas tij Meta e ka konsumuar veten në krye të LSI, ka qenë Kryeministër në moshë të re dhe ka marrë staturën e një njeriu të fuqishëm duke mos e ditur që është i tillë.

“Unë i kam sugjeruar Ilirit të bëhet President sepse e ka konsumuar veten në krye të LSI, se ambicia e tij duke qenë kryeministër në moshë të re ka marrë staturën e një njeriu të fuqishëm, duke mos e ditur që është i tillë. Iliri duhet ta përfundonte karrierën e tij në Presidencë”.

Batoni nuk la pa përmendur edhe meritat e Ilir Metës, kur ruajti ekuilibrat mes PS-së dhe PD-së, por ndahet me të, kur ndërtoi politikanin dhe krijoi rreth vetes njerëzit që e gërryenin çdo ditë duke i marrë pushtetin.

Ilir Meta në 2004-2005 ka merita të jashtëzakonshme, ka dalë nga PS, krijoi LSI. Ia kam dhënë unë sloganin e asaj partie. Emri ka qenë një konsultim mes miqsh, kam qenë afër Ilirit dhe përkrahës i idesë së një Shqipërie të re evropiane.

Unë nuk mund ta mohoj një gjë që është meritore për të, por me Metën kam pas ndarje të thella kur ndërtoi një politikan me njerëz përreth që e gërryenin çdo ditë, duke mos i dhënë ide, por duke i marrë pushtetit. Krijoi një grup njerëzish shpifës që i servilosen dhe dinë të përdorin gjuhë të vrazhdë, fyese, denigruese të cilët sillen rreth Ilir Metës dhe për këtë meritor është Ilir Meta. Ai ka pas një periudhë të jashtëzakonshme të betejës politike, të sinqeritit për të ekuilibruar një betejë mes PS e PD. Kur ai për të mbajtur partinë ka krijuar gabime pa pikë mungese idealizimi dhe idealizimi i tij ka vdek në 2009”.

Një tjetër gabim i Ilir Metës sipas Baton Haxhiut është edhe vendosja e Monika Kryemadhit në krye të LSI.

“Gabimi tjetër është që ka vendos Monikën në krye të LSI. Nuk ka prodhuar një njeri që e projekton LSI. Dhe unë mendoj që këta njerëz e kanë rrethuar dhe i kanë dhënë propozime të padenja”. /abcnews.al

 

PROVOKACIJA-MONOLOGU-1280x720.jpg
ent ela20:10 | 15/01/2019

Monologu i kësaj të marte i Mustafa Nanos në Provokacija u përqëndrua në sakrificën e dy prindërve për të arsimuar fëmijët e tyre. Me personazhe reale (Titin dhe bashkëshorten e tij) që shesin në tezga, Nano na sjell një situatë patetike siç e quan ai, pasi këta prindër sakrifikojnë për pasionin e fëmijës dhe jo për atë investim që nesër mund t’u kthehet mbrapsht. Nanos i ka lënë mbresa që Titi dhe bashkëshortja e tij punojnë dhe sakrifikojnë për vajzën që studion pikturë në Akademinë e Arteve dhe djalin që studion në një shkollë të mesme profesionale. Dhe në këtë këndvështrim Mustafa Nano u bën apel kolegëve të tij që të shkruajnë sa më shumë për njerëz si Titi dhe të mos jenë indiferentë ndaj njerëzve të tillë. “Këta janë heronjtë e kohëve që po jetojmë, heronjtë e kësaj Shqipërie, në të cilën të gjithë rendin pas pasurimit të shpejtë e të kollajtë’’ thekson Mustafa Nano.

Monologu i plotë i Mustafa Nanos

Pranë shtëpisë sime, në cepin e një rrugice, ndodhet një tezgë fruta perimesh. Ja, shiheni në ekran. “Tezga e Titit” e quajnë, duke e pagëzuar kështu me emrin e të zotit të tezgës. Janë të shumtë njerëzit që ndalin aty, s’ka gjë se disa dhjetra metra më tutje, në një rrugë kryesore, janë ca tezga më të mëdha, që ofertën e kanë më të shumëllojshme.

Titi është tiranas. Tirons. Është i urtë. Në kuptimin që nuk i ndihet zëri. Është edhe punëtor. Mbush makinën me mall që në orët e para të mëngjesit, dhe e sheh aty, te tezga, deri në orët e vona të mbrëmjes, duke u alternuar me të shoqen, që është tiranse gjithashtu. Në këtë fotografi që kam shkrepur mçeftas (shpresoj të mos fyhen prej kësaj “pabesie”) duket vetëm kjo e fundit. Me sa duket, Titi është duke bërë një sy gjumë në shtëpi, ose është duke bërë ndonjë furnizim. Sepse unë, në fakt, e kam parë të flejë gjatë ditës brenda në makinën e tij, që e parkon ngjitur me tezgën e vet. Në verë i mban dyert e makinës të hapura, në mënyrë që të mbrohet nga vapa. Ndërsa në dimër, makinën e mban të mbyllur, dhe vetë mbështillet mirë me ndonjë pallto, që të mbrohet prej të ftohtit.

Nuk është se këtë sakrificë e bëjnë për të bërë lekë, që t’i kenë për një ditë të keqe, nëse një ditë e keqe u vjen, që mos u ardhtë kurrë. Jo, e bëjnë për t’u dhënë mundësinë dy fëmijëve që të studjojnë e të marrin dije a profesion. E bëjnë që t’u paguajnë shkollën djalit që studjon në një shkollë të mesme profesionale dhe vajzës që studjon në Akademinë e Arteve për pikturë. Thashë pikturë. Mos mendoni se ua dëgjoi veshi gabim. Për pikturë. Dhe është kjo që më ka bërë më së shumti përshtypje. Prindër që sakrifikojnë për t’u dhënë shkollë fëmijëve gjen sa të duash. Madje, për një gjë të tillë shqiptarët janë shquar qysh në krye të herës. Arsimimi i fëmijëve ka qenë një ambicje e madhe e prindërve. Shpesh, sa më të varfër të kenë qenë prindërit, aq më të madhe e kanë patur ambicjen për të arsimuar fëmijët. Ndoshta kjo ka qenë edhe një përpjekje, a shpresë, për t’i ikur statusit të përunjur që ata kanë patur. Për t’i ikur këtij statusi edhe në terma ekonomikë. Sidomos në terma ekonomikë. Por ky nuk është tamam rasti i Titit dhe i së shoqes. Këta të fundit nuk kanë bërë llogarirat që bëjnë prindërit në rrethana të tilla, dmth: “unë po sakrifikoj e investoj tani në mënyrë që fëmijët nesër të ma kthejnë mbrapsht këtë investim”. Sepse dikush që studjon për pikturë, për letërsi, dramë, e arte të tjera, sidomos në Shqipëri, asnjëherë nuk ecën me mendjen se suksesin e ka të sigurtë, dhe për rrjedhojë, ka të sigurtë mbijetesën apo një jetesë normale e pa kokëçarje. Dhe kështu i bie që Titi, tok me të shoqen, po investojnë për një pasion të vajzës së tyre. Nuk është se po e përjashtoj suksesin e saj, të kuptohemi. Madje, e uroj me gjithë fuqinë e zemrës. Por unë jam i sigurtë se edhe vetë ajo duhet ta ketë futur në preventiv situatën, në të cilën ky pasion i vetë të mos i japë sukses, dhe bukë. “Bukë” – ky është emri që ne shqiptarët i japim mirëqënies.

Unë jam i sigurtë se në Tiranë, apo edhe në Shqipëri, duhet të ketë me mijra prindër që bëjnë të njëjtën sakrificë, që do të thotë që ngrihen pa gdhirë dhe bjenë në gjumë të dërrmuar, në mënyrë që të nesërmen të ngrihen pa gdhirë e të flejnë sërish të dërrmuar, e kështu me radhë. Këta janë heronjtë e kohëve që po jetojmë, heronjtë e kësaj Shqipërie, në të cilën të gjithë rendin pas pasurimit të shpejtë e të kollajtë.

Ju duket patetike kjo që thashë? Ok, ndoshta është patetike. Dhe nëse është patetike, atëherë po ju them se ne kemi nevojë që herë pas here të jemi patetikë. Nëse patetike do të thotë të mos mbetesh indiferent përballë shqiptarëve të tillë, atëherë unë do t’i ftoja të gjithë kolegët e mij që të bëhen patetikë. E të shkruajnë për Titin. E për Titat e këtij vendi. Sikur të mos ekzistonin Titat, ky vend do të ishte … unë nuk e di se ç’vend do të ishte. /abcnews.al

andi-1280x715.jpg
G. P.18:50 | 15/01/2019

I shumëkërkuari “Eskobari i Ballkanit” Klement Balili është vetëdorëzuar sot në polici.  Sipas gazetarit Andi Qosja, me këtë akt Balili e ka shitur shtrenjtë lëkurën e tij.

“Duhet theksuar se Balili e ka kërkuar shtrejt vetëdorëzimin e tij. Për arrestimin e Ballit janë investuar 17 operacione policore të dështuara. Balli e ka shitur shtrejt lëkurën e tij. Në letërporosinë e ardhur nga nga Greqia mund të këtë mundësi deviji”.

Më tej gazetari është shprehur se nëse do vlerësohet si i ligjshëm vetëdorëzimi, atëherë Balili do të  fitojë 1/3 e uljes së dënimit.

“Prokurorët e Krimeve të Rënda do ta marrin në pyetje. Nëse do të vlerësohet i ligjshëm dorëzimi i tij ai do të fitojë 1/3 e uljes së dënimit.  Ai është në masë arresti të dhënë nga Gjykata e Krimeve të Rënda. Do bëhet një seancë paraprake ku Balili do njihet me masën e dhënë ndaj tij në mungesë”.

Por një letërporosi e mbërritur nga pala greke në fund të Dhjetorit të vitit që lamë pas, duket se shkaktoi gjithë këtë lëvizje të bujshme.

“Në fund të Dhjetorit ka mbërritur nga pala greke një letërporosi. Është një dosje që ka rënë në duart e prokurorëve por që është mbajtur në mënyrë hermetike. Ose dosja do dorëzohet në gjykatë ose gjykata do kërkojë shtyrje të hetimeve. Pala greke ka kthyer atë përgjigje se Balili është i implikuar në trafikim lëndësh narkotike. Sipas palës greke ai ka pasur një rol kryesor dhe drejtues në trafikimin e lëndëve narkotike”.

Gazetari ka theksuar se Balili gjatë periudhës që kërkohej nga autoritetet e vendit ka qëndruar i fshehur në zonën e Sarandës.

“Nëse do t’i referohemi ai ka qëndruar brenda territorit shqiptar në zonën e tij të influencës në Sarandë dhe Delvinë.  Unë do ta quaj sukses nëse ai do të lihet pas hekurave”./abcnews.al

pressin-14-janar.jpg
G. P.11:05 | 15/01/2019

E hëna është koha të ndalesh te “Pressing”. Në puntatën e kësaj jave nën drejtimin e Gerti Çarçanit dhe Joana Grabollit u diskutua për futbollin shqiptar veçanërisht për skuadrën e Tiranës.

Të ftuar ishin Julian Morina, biznesmen, ish-donator te Tirana; Bledar Kuka, gazetar sportiv në ABC News; Eno Skarço, gazetar sportiv dhe Ervin Baku, gazetar sportiv./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono