Mbrëmje ne ABC

BISEDE-NE-STUDIO-ORA-19-DT-13.mpg_snapshot_10.04-1280x720.jpg
ent ela20:06 | 13/03/2019

Qesharake  e ka konsideruar Tomor Alizoti, opozitën e re në parlament. I ftuar në Mbrëmje në ABC News, Alizoti tha se ky term bie politikisht, ndërkohë që theksoi se kjo bëhet për të zhvendosur vëmendjen nga konflikti real që ndodh.

“Kjo tregon taktikat e dikurshme për të zëvendësuar. Është qesharake. Nuk ka opozitë të re, se do të duhej të kishte parti të re. E refuzoj të diskutoj këtë temë, pasi në këtë situatë që ndodhet Shqipëria, situata është e paarsyeshme. Ky është qëllimi politik përpjekja për të zhvendosur tezën. Është termi opozitë e re, ky term bie politikisht. Ky është për të zhvendosur temën e konfliktit real në Shqipëri. Njerëzit që kanë kulturë politike duhet t’i shmangen kësaj se është qesharake”.

Sa i takon djegies së mandateve dhe protestave të opozitës, Alizoti i qëndron mendimit se kësaj rruge duhet t’i shkohet deri në fund, pasi është një betejë për gjithë demokratët dhe Shqipërinë.

“Kur nuk funksionon institucioni politik, shteti, institucionet politike e vetmja mundësi është protesta, në një situatë të ëvshtirë edhe masat janë ekstreme. I duhen qëndruar kësaj me intensitet të lartë fort dhe drejt finales.

Kjo është një betejë që e kanë dashur gjithë demokratët. Duhet një betejë reale, e vërtetë që të bindi demokratët dhe të ndalojërimin në Shqipëri. Kjo është betejë e gjithë demokratëve. Të gjithë demokratët duhet të mblidhen rreth shtëpisë së vet. Shikoj brenda demokratëve dhe njerëzve një lloj shprese, sepse të detyron situata të marrësh këtë nismë”.

Beteja për Alizotin duhet të vazhdojë deri sa në Shqipëri të zhvillohen zgjedhje reale dhe pa Ramën Kryeministër.

“Ky është akti më i fortë që se ka marrë asnjë lider shqiptar në këto vite demokraci. Djegia  mandateve nuk ka ndodhur, është akt historik, por i duhet qëndruar deri në finale. Është akti që më bën mua të besoj se do kemi një finale të fortë, që duhet arrirë një marrëveshje zgjedhje reale dhe jo formale pa kryeministrin aktual.

Duhet të zgjasë derisa në Shqipëri të ketë zgjedhje reale. Unë jam i mendimit se një forcë tjetër që do jetë në opozitë dhe e fakton me dokumenta që janë vjedhur zgjedhjet të dalë nga gara se kjo është ilegjitime. Në momentin ëë bëhen publike dhe vërtetohen, ai duhet të dalë nga kjo garë”.

Deklaratës së kryeministrit Rama se do të fitojë 61 bashki Alizoti i përgjigjet se ky është një autosugjesionim i kryeministrit për t’i mbushur mendjen vetes dhe të tjerëve se nuk trembet nga situata.

“Kryeministri mund të thotë çfarë të dojë. Shqipëria rrezikon shumë, shqiptarët rrezikojnë shumë. Kjo është një lloj autosugjestionimi për t’i mbushur mendjen vetes dhe të tjerëve që nuk trembem nga situata.

Si mund të zhvillosh një garë vetëm. Ka argumente që zgjedhjet në Shqipëri vidhen”.

I pyetur për marrëdhënien PD-LSI, Alizoti sqaron se të gjitha partitë kanë marrë masën ekstreme dhe situata i detyron ato të jenë bashkë.

“Të gjitha partitë kanë marrë masën ekstreme dhe situata i detyron ato të jenë bashkë, nuk ka rrugë të mos jenë luajale. Çdo çedim do i nxjerrë dobët në sy të publikut. Çdo krizë , çdo sëmundje që lihet pa kuruar mund të degrodojë”.

Negociata në Shqipëri sipas Alizotit nuk hapen pasi, vendi ynë në sytë e botës eksporton drogë dhe krim, ndërsa shton se do të hynte lehtë në BE nëse plotëson standardin e zgjedhjeve.

“Negociata në Shqipëri pse nuk hapen? Se në sytë e botës është vend që eksporton drogë e krim. Është Meksika e Evropës. Shqipëria as nuk prodhon, as ka rritur eksportin, vetë faktimet që kanë dalë të përgjuara: “Duhen para për votat”. Shqipria do hyjë lehtë në Evropë nëse plotëson standardet, dhe një nga kryesoret janë zgjedhjet. Nëse në këtë vend do bëhen zgjedhje, Shqipëria do ketë stabilitet politik, ekonomik dhe integrim në BE”. /abcnews.al

 

bushati-1280x736.jpg
ent ela18:01 | 13/03/2019

Deputeti i PS-së Ervin Bushati ka komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit Tiranë, e cila ka pranuar padinë e bërë në Tetor të 2018 nga Partia Demokratike. Kjo parti akuzon deputetin e Partisë Socialiste Ervin Bushati për fshehje të pasurisë. Lidhur vendim të Gjykatës së Apelit, Bushati tha në studion e emisionit “Mbrëmje në ABC News”, se të gjitha pasuritë i ka të deklaruara.

Mirela Milori: Gjykata e Apelit e Tiranës ka pranuar padinë e bërë të Tetor të viti të kaluar e bërë nga PD e cila iu akuzon për fshehje të pasurisë. Dy javë pas kallëzimit të bërë nga selia blu Prokuroria e Tiranës i ka mbyllur hetimet edhe pse gjykata e shkallës së parë kishte urdhëruar të vijonte procesi hetimor ndaj jush. Prokuroria e kundërshton vendimin dhe bën ankimim në Gjykatën e Apelit. Kjo gjykatë vendosi të rihapet çështja dhe të rinisin edhe një herë hetimet për pasuritë tuaja. Do doja një koment për këtë.

Ervin Bushati: Kjo është një çështje e hapur që në Tetor. Kanë në sinkron disa padi si ndaj meje ashtu edhe ndaj dy kolegeve të PS. Për çudi në momentin që ne kemi bërë publike dhe mund të kem bërë qindra deklarata si deputet dhe si sekretar i PS për PD, dhe çuditshëm u materializuan shumë padi në momentin që në nxorëm dhe bëmë publike fakte për kunatin e zotit Lulzim Basha. Unë kam edhe një çështje tjetër që më ka hapur Erjon Isufaj, më duket e ka emrin kunati i zotit Basha, dhe më ka hapur një padi civile për prishje imazhi. Dhe më vjen mirë që reagon PD vetëm kur i preket interesi i kunatit. Nuk e di unë i kam të gjitha të deklaruara në deklarimin e pasurive, në dekriminalizimin e të gjitha këto bashkë. Gjithë deklarimet e mia janë mëse të qarta shumë herë për disa vite me radhë. Që u kujtua tani PD tregon se ajo kujtohet kur i preket interesi personal i kunatit. Megjithatë do të sqarohen derisa nuk ka çështje dhe është e mbyllur në Prokurori.

Mirela Milori: Në kallëzimet e PD thuhet se ju nuk justifikoni 7 pasuri të paluajtshme.

Ervin Bushati: Në këtë pikë PD më duket e palogjikshme në shumë çështje, por këtë le ta ndjekë PD sa të dojë edhe në prokurori, gjykata, edhe në ILDKP e të gjitha bashkë.

Mirela Milori: Ju keni pajtuar avokat për çështjen apo jo?

Ervin Bushati: Për çështje civile po, ndërsa për këtë po njoftohem sot./abcnews.al

gazmend-bardhi-1280x689.jpg
ent ela20:56 | 12/03/2019

Ish-deputeti i PD-së Gazmend Bardhi ka rrëfyer detaje rreth asaj se çfarë përmban dosja 184, për të cilën opozita pretendon se janë të tjera përgjime sikundër edhe në dosjen 339, ku drejtues të lartë të PS-së janë të përfshirë direkt në shitblerjen e votës. Por deklarata e bërë nga demokrati këtë herë ka qenë shumë e fortë duke u shprehur se në dosjen 184 është vetë Edi Rama, i cili  është kapur në përgjime duke folur me elementë të inkriminuar, të cilët bëjnë pazare me votën e shqiptarëve.

Mirela Milori: Ndalemi pak tek dosja 184. Keni të dhëna se kush është në këtë dosje i kapur?

Gazmend Bardhi: Duke filluar nga Kryeministri i vendit Edi Rama tek ministra të qeverisë së tij dhe tek drejtues lokalë të PS-së, tek drejtues të Policisë së Shtetit. Sepse ky është një problem shumë i madh i përfshirjes së Policisë së Shtetit si një bandë në favor të një partie politike ndërkohë që policia duhet të garantonte zgjedhje të lira dhe të ndershme. Pra një numër i konsiderueshëm funksionarësh publikë.

Mirela Milori: Pra Rama, Kryeministri është i përmendur nga të tretë apo është vetë i rënë në përgjim?

Gazmend Bardhi: Unë mendoj se sa kohë unë nuk kam me vete një dokument që mund tua provoj

Mirela Milori: Ju lutem ju po përmendi emrin e Kryeministrit të vendit…

Gazmend Bardhi: Edhe Kryeministri e di vetë që është aty. Nuk e ka mohuar asnjëherë.

Mirela Milori: Ju lutem ne duhet të jemi seriozë, Kryeministri i vendit sipas jush…

Gazmend Bardhi: Është i kapur në përgjime duke bërë pazare me votën e shqiptarëve.

Mirela Milori: Edhe një herë Kryeministri është i përgjuar në telefon apo është në bisedë mes të tretëve që e përmendin Kryeministrin.

Gazmend Bardhi: Kryeministri është i përgjuar dhe po të hapësh dosjen në Prokurori Kryeministrin mund ta gjen në më shumë se 5 apo 6 procedime penale.

Mirela Milori: Që flet vetë në telefon?

Gazmend Bardhi: Absolutisht po.

Mirela Milori: Me njerëz të përfshirë në shitblerjen e votës…

Gazmend Bardhi: Me njerëz të inkriminuar dhe të përfshirë në fenomenin e shitblerjes së votës. Nga Edi Rama tek ministra dhe ish-ministra të rëndësishëm deri dje dhe tek drejtues të lartë të PS-së. Prandaj Edi Rama e ke patur dhe ne kemi thënë që në fillim, jetike kapjen e organit të Prokurorisë.  

bardhi-1280x724.jpg
ent ela20:19 | 12/03/2019

Ish-deputeti i PD-së Gazmend Bardhi në “Mbrëmje ABC” është shprehur se opozita nuk do të zhvillojë nesër protesta para Parlamentit.

“Nesër PD nuk ka thirru protestë para Parlamentit dhe ne e konsiderojmë Parlamentin të rënë. Ne vlerësojmë që Parlamenti nuk ekziston më”.

Më tej Bardhi gjatë fjalës së tij i ka quajtur të papërgjegjshme deklarate e Ramës lidhur me ngjarjen e ndodhur një ditë më parë tek gjimnazi “Petro Nini”, ky dy familje u përplasën e policinë dhe përmbaruesit.

“Këtu është marrë me estetiken dhe nuk flet asgjë për sjelljen e policisë. Nuk i intereson halli real i atyre njerëzve por merret me estetiken e ngjarjes. Nuk ia vlen të komentoj një reagim që nuk është reagim. Një Kryeministër i përgjigjeje nuk thotë që policia zbaton ligjin që  nuk më pëlqeu një skenë. Ajo atje nuk është si një forcë më tepër ndaj përmbaruesit. Policia është atje për të shmangur konfliktet. Në rastin konkret policia ishte bërë palë me përmbaruesin”./abcnews.al

MIRELA-ME-TE-FTUAREN-ORA-18.mpg_snapshot_04.25-1280x720.jpg
ent ela19:26 | 12/03/2019

Konflikti i banorëve të gjimnazi Petro Nini dhe protesta e 16 marsit e opozitës u diskutuan në studion e Mirela Milorit me deputeten socialiste Klotilda Ferhati.

Në pamundësi të gjykimit të vendimit të Gjykatës, sa i takon konfliktit të banorëve për shembjen e banesës te Petro Nini, Ferhati thekson se ajo që u servir në media e rëndoi situatën, pasi u thanë lajme të pavërteta.

“Strukturat duhet të marrin masa. Ne nuk e gjykojmë dot nëse një vendim është i drejtë apo i gabuar, por ajo që u servir në media e rëndoi situatën, se u thyanë lajme të pavërteta. E vërtetaq ishte që situata ishte për zbatim të detyrimeve ligjore se Përmbarimi kërkon ndërhyrjen e policisë kur ekzekuton vendime të tilla. Mënyra si u servirën ishte e gabuar dhe thellonte më shumë dhimbjen. Edhe sensibilizimi ka patur ndikimi, por sensibilizimi duhet të bëhet në raport me të vërtetën, por nuk jam dakord me lajmet e pavërteta dhe të paverifikuara”.

Sa i takon situatës aktuale politke në vend, Ferhati thekson se e ka cënuar dhe të ardhmen e vendit, pasi ka ndikur në ekonominë dhe interesat e qytetarëve të thjeshtë.

“Politika që ka ndjekur opozita duke filluar nga bojkoti dhe protesta e djegia  e mandateve që solli protesta të dhunshme janë elementëtë që e kanë cënuar demokracinë dhe të ardhmen në vend kanë ndikuar dhe në çështjet ekonomike dhe interesat e qytetarëve të thjeshtë. Ndikon te turizmi dhe operatorët turistikë, sjell më pak të ardhura dhe te familjet shqiptare që kanë turzimin bazë të ardhurash”.

Deputetja socialiste theksoi gjithashtu se mazhoranca nuk pranon asnjë diskutim me opozitën për të marrë pushtetin në tavolinë.

“Dialogu është një nga instrumentat më të shëndetshëm, por në rastin konkret ne nuk pranojmë të bëjmë asnjë diskutim me opozitën që ka braktisur demokracinë dhe del nga mekanizmat ligjorë e kushtetues që ka ky vend. Dialogu po, por ne nuk pranojmë kurrë asnjë diskutim me opozitën që u jep atyre pushtet në tavolinë dhe cënon parimet kushtetuese”.  /abcnews.al

MIRELA-ME-TE-FTUAREN-ORA-18.mpg_snapshot_08.43-1280x720.jpg
ent ela19:00 | 12/03/2019

Deputetja socialiste njoftoi se nesër do të miratohet ligi për nxitjen e punësimit. E ftuar në studon e ABC News Ferhati theksoi se nga ky ligj përfitojnë grupe në nevojë dhe persona me aftësi të ndryshme.

“Nesër miratojmë ligjin për nxitjen e punësimit, ku për herë të parë krijojmë mekanizmat e duhur ligjore që gërshetohen politikat  e ndihmës ekonomike me punësimin. Marrim në konsideratë grupet në nevojë si nënat kryefamiljare, persona me aftësi të ndryshme, invalidëve dhe grupeve të shoqërisë, ata të ndihmës ekonomike dhe ata që nuk kanë gjetur mundësi në tregun e punës dhe do i përshtaten nevojave dhe ndjeshmërive të secilës kategori.

Jam e kënaqur që kemi arritur këtu, sepse pas miratimit të ligjit për strehimin social dhe atij për ndihmën juridike falas edhe ky ligj është pjesë e paketës së solidaritetit”.

Por ajo që theksoi Ferhati është krijimi i një  fondi social, i cili detyron punëdhënësin me 25 punonjës të punësojë patjetër një person me aftësi ndryshe, dhe në rast të mosrealizimit të këtij detyrimi ligjor, ka detyrim të derdhë një pagë minimale mujore ne fondin social, i cili do shërbejë për politika punësimi për këtë kategori.

“Fondi i punësimit ka një buxhet të rritur, do krijohet një fond social se parashikohet që ndërmarrjet me 25 punonjës do të duhet patjetër të punësojnë një person me aftësi ndryshe, ose persona që nuk shikojnë ose invalidë të pjesshëm për punë dhe nëse nuk do mundet të realizohet ky detyrim ligjor, do ketë një detyrim për punëdhënësin që të derdhë masën e një page minimale mujore  në fondin social dhe ky fond do përdoret nga shteti për të nxitur politika të reja punësimi për kategori të veçanta. Ky ligj kërkon shumicë të thjeshtë”.

Ky ligj pasi të jetë dekretuar nga Presidenti do të hyjë në fuqi 15 ditë pas botimit në fletoren zyrtare.

Në seancën e nesërme parlamentare do të jetë i pranishëm edhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. /abcnews.al

balla-1280x710.jpg
ent ela23:06 | 11/03/2019

Kreu i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla ka folur për situatën e krijuar gjatë në rrugën “Petro Nini” ku përmbaruesi privat shkoi të nxirret nga banesa dy familje. Duke hasur rezistencën e anëtarëve të familjeve, përmbaruesi kërkoi ndihmën e policisë. Situata u rëndua shumë saqë, gra e fëmijë vajtonin duke kundërshtuar përmbaruesit për të mos u shembur banesat. Në studion e “Mbrëmje ABC”, Balla është shprehur se përmbaruesit kanë ekzekutuar vendimin e gjykatës. Sipas tij përmbaruesit kanë të drejtë të thirrin policinë kur kundërshtohen nga pala dhe nuk lejohen të ekzekutojnë vendimi.

Mirela Milori: Dua të flas për një situatë të paradites së sotme të ndodhur tek gjimnazi “Petro Nini Luarasi” besoj e keni parë. Është një konflikt pronësie por nuk dua të hyj në thellësi. Por pamjet ishin trishtuese.

Taulant Balla: Shiko unë nuk jam në dije të se kush ka të drejtë dhe kush nuk ka. Por duhet të dimë të gjithë diçka që është shumë e rëndësishme. Një prej kritikave që Shqipëria shpesh merr nga procesi i monitorimit nga Komisioni Evropian apo nga Këshilli i Europës është respektimi i vendimeve të gjykatës. Pra ne jemi një vend ku ende çalojmë me respektimin e vendimeve të gjykatës. Ajo që ka ndodhur ku palcët të cilëve nuk u respektohet kjo e drejtë e fituar me vendim gjykate të cilët i drejtohem më pas gjykatës evropiane për të drejtat e njeriut në Strasburg dhe shteti shqiptar është pjesë e gjobitjes nga gjykata e Strasburgut për mosrespektim të një të drejtë të fituar në gjykatë. Nga sa jam informuar bëhet fjalë për një çështje gjyqësore mes dy privatëve. Do thoni ju po mirë po policia pse duhet të ndërhyjë?! Po sepse ligji për përmbarimin përcakton qartë që në rastin e kundërshtimit nga njëra palë të zbatimi të vendimit të gjykatës zyra përmbarimore i drejtohet Policisë së Shteti për të zbatuar vendimin. Unë jam po aq sensibël sa edhe ju kur shoh pamje të tilla. Por edhe ju, iu lutem dhe ne duhet ta shohim brenda kornizës së ligjit dhe unë si deputet në radhë të parë duhet ta shoh brenda kornizës së ligjit. Ligji është shumë i qartë dhe pala që ka të dreth me vendim gjyqësor e ka këtë. Megjithatë unë ende besoj dhe shpresoj që sqarimi që u bë sot edhe nga kryetari i bashkisë së Tiranës i cili garantoi që pala le të themi kundërshtuese do të trajtohet në çdo rast nëse në fund të këtij procesi del e humbur nëse vihet në dyshim siguria e një banese. Dhe është bashkia e Tiranës e cila meriton gjithë respektin për një qasje sociale në trajtimin e këtyre rasteve të gjendet një zgjidhje. 

Mirela Milori: Zoti Balla, pamjet ishin trishtuese, një polici që mbronte një përmbarues privat që është certifikuar nga ky shtet që shqelmonte derën e një banese me 5 gra mbrapa. Po ta shikojmë edhe në film do ishim me ato 5 gratë pa e ditur fare të vërtetën. A ka mundësi që këto ligjet që janë shkruan në letër t’i trajtojmë me frymën njerëzore? Sepse situata të tilla bëhen shumë sensitive.

Taulant Balla: Më fal të lutem përballë keni një ligjvënës dhe unë po iu flas për një vendim gjykate.

Mirela Milori: E kuptoj, por erdhi të premte dhe do ekzekutohet të hënën. Kanë kohën e duhur këta njerëz që të qartësohen të binden. Kanë jetuar dhe kanë lindur në atë banesë që në ’53 ishte një zotëri që thoshte unë këtu kam lindur. Unë po flaa sepse nuk e di çështjen dhe le të veprojë ligji. A ka frymëmarrje ky ligji që t’i trajtojë njerëzit si njerëz.

Taulant Balla: Unë shpresoj që ata banorë të kishin të drejtë. Dhe nuk jam soji i politikaneve që për hir të të fituarit kredibilitet në sytë e publikut të gënjej.

Mirela Milori: Unë jam dakord me ju, por që ata përmbarues privatë të sillen si paramilitarë përpara një familje dhe unë e them këtë me përgjegjësi të plotë. Ti jepet kohë këtyre familjarëve, tu jepet kohë këtyre njerëzve. Të konsultohen, të qartësohen, të dihet se ku do të shkojnë dhe pastaj të merret trualli dhe t’i kthehet patjetër pronarit. Por situata të tilla janë në kufijtë e çnjerëzores. Dhe ju më thoni ne duhet të respektojmë gjykatën dhe unë iu them a mund të respektojmë në radhë të parë Kushtetutën e këtij vendi, e cila thotë se askush nuk mund t’i nënshtrohet torturës, dhunimit apo trajtimit mizor çnjerëzor dhe poshtërues. Këta njerëz janë trajtuar në mënyrë poshtëruese ditën e sotme.

Taulant Balla: Më falni ju keni gjithë të drejtën të nxirrni përfundime që iu thashë. Nëse unë do të isha në pozicionin tuaj ndoshta do të mbaja edhe këtë qasje. Por jam në një pozicion ku ligji dhe Kushtetuta në një vend si ne se kush ka të drejtë caktohet vetëm nga gjykata. Ju lexoni atë nen të Kushtetutës, pala tjetër lexon një nen tjetër të Kushtetutës ku thotë e drejta e pronës…

Mirela Milori: Patjetër është e patjetërsueshme…

Taulant Balla: Të lutem më falni…

Mirela Milori: Dakord po iu ndjek.

Taulant Balla: Unë mund të bëj si ju, më falni por lot krokodili ….

Mirela Milori: Nuk janë lot krokodili jo…

Taulant Balla: … në kundërshtim me ligjin nuk mund të kem. Me sa jam i informuar di që është një çështje mes dy privatëve ku njëra palë ka humbur gjyqin me palën tjetër. Vendimi është i formës së prerë. Megjithatë u bëj thirrje të gjitha institucioneve, bashkisë së Tiranës që qasja tjetër ajo që është deklaruar sot nga kryetari i Bashkisë së Tiranës./abcnews.al

saa-1280x838.jpg
ent ela22:56 | 11/03/2019

Numri dy i qeverisë italiane i ka bërë thirrje teatrit prestigjioz të operas “La Skala”, që të mos pranojë financime arabe. Për politikanët e ekstremit të djathtë është me rëndësi që instituti i kulturës italiane të mos ndikohet nga vende myslimane.

Zëvendës kryeministri i Italisë, Mateo Salvini i ka bërë thirrje drejtuesve të shtëpisë prestigjioze të operës “La Skala” që të refuzojnë një ofertë financimi të ardhur nga Arabia Saudite. Ministria saudite e Kulturës ka ofruar një marrëveshje partneriteti 5-vjeçare me “La Skala”, me vlerë 15 milionë euro. Propozimi ka shkaktuar debate të ashpra mes grupeve për të drejtat e njeriut dhe disa politikanëve, që argumentojnë se një prej institucioneve më të rëndësishme italiane të kulturës nuk mund të pranojë para nga Arabia Saudite, një vend mysliman që shpesh herë akuzohet për shkelje të të drejtave të njeriut.

Në një prononcim për gazetarët, Salvini ka deklaruar se nuk dëshiron që partneriteti të nënshkruhet. “Do të preferoja që disa njerëz të mos ishin aty dhe që “La Skala” të jetë e lirë, e pavarur dhe autonome”, ka thënë Salvini. Ai ka shtuar se, nëse investitori do të ishte nga një vend tjetër, si për shembull Zvicra, atëherë nuk do të kishte asnjë problem. Kjo është hera e dytë që nga fillimi i vitit që Salvini, kryetar i partisë së ekstremit të djathtë Liga e Veriut, vë në shënjestër Arabinë Saudite. Në janar ai kritikoi duke i cilësuar “të neveritshme” kufizimet që mbretëria vendosi ndaj grave që dëshironin të shihnin finalen e Super Kupës së Italisë. Bordi drejtues i “La Skala” pritet ta diskutojë ofertën saudite në një mbledhje më 18 mars./abcnews.al

taulant-balla-1.jpg
ent ela19:45 | 11/03/2019

Deputetja e PD-së Rudina Hajdari tha sot për “Zërin e Amerikës” se nuk do e dorëzojë mandatin dhe sipas saj vendimi i marrë nga opozita është destabilizues për vendin. Kreu i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla, në studion e emisionit “Mbrëmje ABC” ka komentuar deklaratën e deputetes demokrate, duke u shprehur se fjalët e Hajdarit ishin inspiruese.

“Unë nuk kam asnjë dyshim që gjithë ajo çka tha Hajdari ekziston. Jemi në një situatë ku të gjithë e kuptojmë se ka filluar një proces zëvendësimi i mandateve të opozitës. Me deputetët e rinj të opozitës në Kuvend të mërkurën bëhen 9 apo 10 deputetë të opozitë dhe jo një grup por mund të këtë dy grupe të deputetëve të opozitës në Kuvend dhe besoj se do kemi një dialog me ta.  Janë të shumta ata që do të dalin përtej interesave të momentit të lidershipit të PD dhe LSI. Fjalët e zonjës Hajdati janë inspiruese”.

Më tej ai është shprehur i bindur se PD dhe LSI do të hyjnë në zgjedhjet lokale të muajit Qershor.

“Ajo që duan të them është se jam i sigurt që do të marrin pjesë në zgjedhje dhe nuk kam asnjë dyshim. PD dhe LSI do marrin pjesë në zgjedhje. Partitë politike janë organizata që janë krijuar për të marrë pjesë në zgjidhje. Nuk kam asnjë qasje asnjë kontakt me drejtuesit e PD, por iu thash që partitë politike janë instrument në duar të qytetarëve. Një parti politike që nuk merr pjesë në zgjedh humbet arsyen për të qenë parti politike. Një parti që merr vendim e paimagjinueshëm për të mos marrë pjesë në zgjedhje ajo është e humbur. Thirrja që kam ndaj PD dhe LSI është se ata duhet të fillojnë përgatitjet për zgjedhjet vendore. Me këto zgjedhje do hyjmë me këtë kod që është. Lidhur me këtë Kod që kemi duhet të plotësojnë detyrimet që kanë”.

I pyetur nëse ka pasur kontakte me përfaqësues të opozitës pas vendimit për djegien e mandateve, Balla tregoi një bisedë që kishte pasur me një ish-deputet demokrat.

“Pa ia thanë emri por një ish-deputet me profil të lartë politik para dy ditësh më tha me të drejtë se në partinë time presin që tu jepet pushteti në tavolinë. Kur e thotë një ish-deputet me profil të lartë politik në PD është për të ardhur keq.  Duan të hedhin në erë sistemin e demokracisë dhe kjo nuk pranohet dhe nuk ka për t’u pranuar kurrë. Me këta deputetët e rinj do vijomë në vijojmë një proces dialogu. Por edhe me ata që janë jashtë ne do vijojmë dialogun por pa shkelur parimet tona”./abcnews.al

arta-dade-1.jpg
G. P.20:23 | 08/03/2019

E ftuar në emisionin “Mbrëmje Ide” në ABC News, ish-ministrja e Jashtme Arta Dade ka komentuar edhe situatën e fundit politike. Ajo tha se opozita është duke përdorur përgjimet. Aktin e tyre për djegien e mandateve e konsideroi in ekstremis. Gjithashtu theksoi se duhet të jetë Partia Socialiste që t’i japë zgjidhje situatës.

“Ata janë kapur me mjeshtëri pas disa përgjimeve, dhe besoj që çdo opozitë do ta përdorte. Djegia e mandateve nuk ka ndodhur dhe për mua është akt in ekstremis dhe besoj që nuk ka kthim mbrapa tani. Besoj që në politikë mazhorancat janë më të interesuara që të ketë stabilitet në vend. Pikë së pari i takon PS që ta zgjidhë këtë situatë. Kam dhënë mendimin tim, por që u takon socialistëve të vendosin. Nuk shikoj rrugë të tjetër që të kemi qeveri të besueshme dhe hap taktik të kryeministrit për të krijuar një qeveri tjetër të PS me njerëz që janë më pak të atakueshëm. Kjo qeveri në vend që t’i shërbente qetësimit të situatës dhe transmetimit të një shprese, apo optimizëm për të vënë gjërat në rrugën e zgjidhjes, por për fat të keq kjo nuk ndodhi”, u shpreh Dade.

Megjithatë, Dade theksoi se Partia Socialiste duhet ta çojë deri në fund mandatin pasi zgjedhjet janë certifikuar.

“Unë nuk flas për qeveri tranzicioni. Unë them që PS duhet ta përfundojë mandatin sepse zgjedhjet janë certifikuar. Nuk besoj që duhet për zgjedhje të parakohshme. Kryeministri duhet ta mendojë që ndonjëherë edhe kur nuk je i bindur për një hap të caktuar në politikë duhet ta bësh për të mirën e qeverisjes dhe për të mirën e funksionimit të demokracisë”, tha ajo./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono