Mbrëmje ne ABC

alibeaj.jpg
gra moz09:25 | 10/05/2018

Enkelejd Alibeaj ishte i ftuar në Mbrëmje në ABC News, ku u shpreh rreth dokumenteve që u publikuan këtë të mërkurë nga Partia Demokratike në lidhje me dënimin e Agron Xhafajt, vëllai i ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

Sipas Alibeajt, dokumentet tregojnë se Agron Xhafaj është dënuar në Itali për trafik droge.

Të qenit vëlla i ministrit të Brendshëm, sipas deputetit demokrat, e ka ndihmuar t’i shpëtojë drejtësisë./abcnews.al

erinda-ballanca12.jpg
gra moz10:08 | 08/05/2018

Problemet në shtëpitë e kujdesit rezidencial ishte tema e Mbrëmje në ABC Neës,

Avokatja e popullit, Erinda Ballanca, ishte e ftuar ku foli rreth kësaj teme.

Diskutimi vjen pas denoncimit të rastit të dhunës në shtëpinë e foshnjes në Vlorë, ku kujdestaret përkatëse flisnin fjalë banale drejt fëmijëve dhe ushtronin dhunë fizike ndaj tyre.

Ballanca tha në studio se ka raporte të krijuara nga institucioni i avokatit të popullit për këto raste të tilla./abcnews.al

ERISA-SPIROPALI-1280x720.jpg
ent ela23:19 | 03/05/2018

Një akt të përgjegjshëm lirie e ka konsideruar nënkryetarja e grupit parlamentar socialist Elisa Spiropali dorëzimin e mandatit të Sajmir Tahirit. E ftuar në studion Mbrëmje në ABC News Spiropali tha se Tahiri doli para drejtësisë si një njeri i lirë.

“Akt i paprecedentë në historinë e parlamentit, akt përgjegjësie dhe dinjitoz. Tahiri doli ashtu siç është një njeri i lirë para drejtësisë”.

Deklaratave të opozitës se kjo është një lojë e Ramës dhe Tahirit,  Spiropali këto deklarata i bëjnë të gjithë ata që e konsiderojnë një lojë janë mësuar të bëjnë shumë lojëra me popullin vendin e ligjin.

“Ata që e konsiderojnë një lojë janë mësuar të bëjnë shumë lojëra me popullin vendin e ligjin”. /abcnews.al

EDMOND-SPAHO-1280x720.jpg
ent ela22:15 | 03/05/2018

Kreu i grupit parlamentar demokrat Edmond Spaho i ftuar në Mbrëmje në ABC News ka folur për dorëzimin e mandatit të deputetit Sajmir Tahiri. Duke e konsideruar një farsë të radhës, Spaho thotë se kjo është një lojë e Ramës dhe Tahirit për të mbrojtur njëri tjetrin.

“Për ne është farsa e radhës, një lojë që ndërmarrin Rama e Tahiri për të mbrojtur njëri- tjetrin”.

Sipas Spahos ajo që e detyroi të ndërmerrte këtë hap ka të bëjë me zhvillimet jashtë vendit dhe konkretisht me vizitën e Ramës në Berlin. /abcnews.al

liperi-1280x720.jpg
ent ela20:34 | 02/05/2018

Kryeredaktorja e revistës ekonomike “Monitor” Ornela Liperi e ftuar në studion e “Mbrëmje në ABC News “ ka folur për falimentimin e kompanisë “Gulf”, raportin e DASH për Shqipërinë dhe reagimin e Bankës së Shqipërisë lidhur me rënien e euros.

Ajo që ndodhi me kompaninë “Gulf” është një skemë e mirëfilltë mashtrimi piramidë, thotë Liperi, por ajo që duhet të bënin tatimet dhe qeveria ishte të shpallej falimenti i kompanisë.

“Nuk është ndonjë risi e madhe, tregu i kompanive është shumë i luhatshëm. Gulf tregtonte naftën e  ARMO-s. Në dhjetor pati ndërprerje të aktivitetit. Në momentin që mbaroi rezerva e naftës kompania falimentoi. Problemi është se aty një mendje djallëzore shkoi dhe shiti kupona. Ajo që duhet të ndodhte janë institucionet që rregullojnë indirekt.

Ajo që më habit është guximi që kanë kompanitë për të bërë këto gjëra. Sikundër ARMO që për një vit shiti naftë dhe nuk pagoi taksa. Problemi është që këto kompani ende aplikojnë këto skema dhe ia hedhin pa u lagur, sepse mungon ndëshkimi”- u shpreh Liperi.

Raporti i DASH për Shqipërinë i cili thotë se vendi ynë është një parajsë për pastrimin e parave dhe trafikun e drogës, ishte një tjetër çështje e diskutuar në studion “Mbrëmje në ABC News”. Për Liperin pas vitit 2016 pati një fluks të shtuar të valutës dhe ajo që shohim është një bum ndërtimi, që nuk justifikohet nga ekonomia formale.

Përsa i përket rënies së euros, Liperi  thotë se vitet e fundit ka një fluks të hyrjes së euros dhe kjo çon në uljen e monedhës, pasi kemi një ofertë të rritur të euros, që nuk shpjegohet. /abcnews.al

INTERVISTA-ALFRED-LELA-30-PRILL-2018-1280x720.jpg
ent ela23:31 | 30/04/2018

Gazetari Alfred Lela i ftuar në studion e “Mbrëmje në ABC News” ka folur mbi situatën e partive politike në vend. Referuar Kuvendit kombëtar të PD, Lela tha se ishte i menduar mirë. Sipas tij polmika dhe sjellja e debatit në studio televizive, gazeta, apo statuse, u soll edhe në Kuvendin Demokrat dhe kjo është shenja më e mirë e asaj politike. /abcnews.al

MAJLINDA-BREGU-1280x720.jpg
ent ela08:49 | 27/04/2018

Majlinda Bregu, e sapoemëruar në postin e Sekretares së Përgjithshme të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, ishte e ftuar në studion e Mbrëmje në ABC News me Mirela Milorin. Ajo iu është përgjigjur zërave kundër këtij emërimi, duke thënë se nuk shqetësohet aspak  nga komentet, sulmet apo thashethemet.

Bregu ka folur gjithashtu edhe për situatën në Partinë Demokratike dhe ftesën që mori për në kuvendin demokrat. Ish-ministrja e Integrimit u ndal edhe në rekomandimin për çeljen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë. /abcnews.al

edi-palokaaa.jpg
gra moz10:37 | 24/04/2018

I ftuar në ABC News, nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, foli rreth disa çështjeve kryesore politike kohët e fundit.

Fillimisht, ai u shpreh rreth rekomandimit për hapjen e negociatave.

Sipas Palokës, opozita ka qenë gjithmonë pro-integrimit të Shqipërisë në Europë dhe si pasojë i ka miratuar gjithmonë ato që janë dashur për integrimin në BE, duke mos u bërë asnjëherë pengesë.

Më tej, Paloka shtoi se progres raporti prekte të gjitha problemet, por në disa raste përpiqet të fshehë disa probleme.

Nënkryetari i Partisë Demokratike foli gjithashtu në ABC News edhe për zhvillimet më të reja në selinë blu./abcnews.al

INTERVISTE-EDIT-HARXHI-1280x720.jpg
ent ela08:10 | 20/04/2018

Ish-zv/ministrja e Brendshme Edith Harxhi gjatë një interviste në studion e mBrëmje në ABC News ka folur për rekomandimin për hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në.

Ish-diplomatja e sheh me mjaft rezerva këtë vendim, duke parë skepticizmin e  Gjermanisë dhe Francës, pasi Shqipëria ka marrë disa herë rekomandime të kushtëzuara.

Në këndvështrimin e Harxhit anëtarësimi i Shqipërisë në BE është një arritje dhe qëllim kombëtar. /abcnews.al

INTERVISTE-EDMOND-SPAHO-1280x720.jpg
ent ela22:56 | 19/04/2018

Kryetari i grupit parlamentar të PD-së Edmond Spaho ka folur në studion e Mbrëmje në ABC News për vijimësinë e raportit të kushtëzuar me Parlamentin. “Ne raportin me parlamentin e kemi deklaruar para dy-tre javës ku kemi thënë që është i kushtëzuar në funksion të lëvizjes qytetare për mosbindje civile.

Sipas tij kjo marrëdhënie e kushtëzuar me parlamentin është në funksion të mosbindjes civile.

“Ne do të jemi prezent në parlament e seancë plenare sa kohë që kjo i shërben mosbindjes civile. Ne e kemi kushtëzuar prezencën tonë me lirimin e 11 të burgosurve nga Kukësi dhe kemi kërkuar që kryeministri të kërkojë ndjesë për ofendimin e qytetarëve të vet”.

Prania e sotme në seancë, ishte në respekt të rekomandimit të hapjes së negociatave me BE-në, por sipas Spahos u kthye në një ditë qesharake me praninë e ish-ministrit të Brendshëm Tahiri në Parlament. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono