Byro Politike

byroja.jpg
G. P.23:30 | 03/12/2018

Braktisja e vendit nga të rinjtë apo shtresa e mesme është një nga fenomenet më shqetësuese dhe debatuese në Shqipëri. Kjo ishte tema e emisionit “Byro Politike” në këtë puntatë. Arsyet pse braktiset Shqipëria? Çfarë duhet të bëhet që të mbahet ai që kondsiderohet  asetii i vendti. Këto e shumë të tjera u diskutuan në “Byro Politike”.

Të Ftuar: Dashamir Shehi, kreu i LZHK-së; Arian Curi, analist; Denada Seferi, drejtoreshë e programit të zhvillimit në Minsitrinë e Shëndetësisë dhe Çështjeve Sociale dhe Edmond Dragoti, psikolog./abcnews.al

 

curi-dashi-ok--1280x720.jpg
G. P.22:19 | 03/12/2018

Një debat i fortë ndodhi gjatë emisionit “Byro Politike” në ABC News të gazetares Juli Xhokaxhi. Deputeti Dashamir Shehi dhe analisti Arian Curi u përfshinë në fyerje dhe debate përtej etikës teksa po diskutohej për braktisjen e vendit nga të rinjtë.

Sipas Curit situata nuk është aq e zezë siç raportohet për shkak se ka njerëz që lëvizin për shkak se janë ekselentë dhe pretendojnë për realitete më të mira. Nga ana tjetër, deputeti Shehi deklaroi se, shqiptarët po ikin sepse kanë probleme dhe se vendi drejtohet nga kriminelë. Ky i fundit i konsideroi fjalët e Curit për të justifikuar Edi Ramën. Nga ana tjetër, Arian Curi i kërkoi Shehit të hiqte dorë nga politika dhe të zëvendësohej nga të rinj.

Arian Curi: Një nga arsyet kryesore është dhe fakti që ju dhe shokët tuaj nuk pranoni të qarkulloni siç qarkullojnë elitat në të gjithë botën. Po nuk qarkullove ti dhe shokët tuaj atëherë njerëzit do jenë të dëshpëruar. Që kur ke qenë ministër dhe sot që je gati për kryetar bashkie, atë punë ke ti edhe shokët e tu. Zëvendësoni njëri–tjetrin. Unë po bëhem 40 prapë i njëjti ti. Me shumë mundësi edhe në pleqëri ty do të shoh. Është zotësi.

Dashamir Shehi: Do jetë fat i madh po të më shohësh.

Arian Curi: Unë po them është fat shumë i madh. Më bëhet qejfi se po të referohet “Portokallia” se je bërë dhe humorist tani, por ideja është këtu. Nuk mund të japësh vetëm akuza për të gjithë njerëzit dhe botën.

Dashamir Shehi: Unë e di që ty të ka çuar Rama.

Arian Curi: Mua nuk më ka çuar zoti Rama. Asgjë nuk di ti.

Dashamir Shehi: Një mijë vegla që ka regjimi je dhe ti një gjë e vockël.

Arian Curi: Unë kam lidhje me të djathtën, por e ke gabim.

Dashamir Shehi: Po unë nuk të drejtohem ty, po i drejtohemi zonjushës…

Arian Curi: Ty të ndihet era e alkoolit deri këtu. Më thua mua vegël e vogël e regjimit. S’kam punuar një ditë për shtetin unë. Ti ke që nga ’92-shi ministër dhe do vdesësh në politikë dhe pushtet dhe ta uroj. Jeni një shembull shumë negativ për t’u marrë nga brezat e ardhshëm.

Dashamir Shehi: Unë jam në politikë. Unë nuk jam në pushtet.

Arian Curi: Ti je i pavotuar. Mua nuk më ka çuar askush. Ti nuk ke asnjë informacion. Vazhdon në televizion me raki, me turshi, me frigorifer, me lavatriçe. E deklaroj me përgjegjësi të plotë që nuk kam lidhje me Edi Ramën. Ti kryetar i kujt partie je?

Dashamir Shehi: Faleminderit Rama.

Dashamir Shehi: Para dy vjetëve, Merkeli vetë, për të justifikuar, si vinë, si ikin qytetarët tha që kemi 120 mijë gjermanë të cilët shkonin nëpër botë, të cilëve nuk u pëlqentë klima, disa mërdhifnin në Hamburg. Disa kishin lagështirë në Mynih, disa pëlqenin zogjtë në Afrikë, disave u pëlqente muzika në Brazil dhe shëtitnin nëpër botë.

Arian Curi: Ka dhe raste të tilla.

Dashamir Shehi: Po e bëj si ironi nuk e kam për ty.

Arian Curi: Jo jo, le ta kesh dhe për mua, nuk ka problem.

Dashamir Shehi: Jo për ty, se për ty nuk e lodh kaq shumë mendjen.

Arian Curi: Edhe unë nuk e lodh kur flet ti megjithatë hajd po lodhim veshët të paktën.

Dashamir Shehi: Ne këtu po flasim për një komb që po rrudhet dhe po ikën nga halli. Nuk po ikën shqiptari se i pëlqen kjo punë atje. Ky djaloshi është shumë i zoti, është ekselencë unë e uroj që ky jo të shkojë në Gjermani, por në Neë York. E uroj megjithë mend ore. Me mijëra shqiptarë të shkojnë atje ku ka vend për të dhënë maksimumin.

Arian Curi: Do shkojmë atje ku ka vende bosh.

Dashamir Shehi: Ne po flasim për hallexhinjtë.

Arian Curi: Në politikë si ndodhën përshembull. Ke 20 vjet ti jo unë?

Dashamir Shehi: Mos e vrit mendjen se edhe unë kam qen si ty dhe nuk është se kam nejt për patriotizëm.

Arian Curi: Duke të parë ty dhe shokët e tu këto 20 vjet e di që në politikë e kam shumë të vështirë. Vazhdoni meqë kishit idenë e Brazilit dhe zogjve të Gjermanisë.

Dashamir Shehi: Meqë më ke pa mua dhe shokët e mi, prandaj po ikën ti?

Arian Curi: Jo, jo! Po iki se në politikë të paktën nuk hyj dot.

Dashamir Shehi: Unë them që ti do të justifikosh Edi Ramën.

Arian Curi: As Edi Ramën, As Berishën, as Lulin, as ty. Jeni të gjitha e njëjta klikë që zëvendësoni njëri-tjetrin. Nuk kam çfarë të justifikoj unë. Megjithatë vazhdoni.

Dashamir Shehi: Ne po themi që këtu po zbrazet vendi sepse e kanë marrë kriminelët në dorë.

Arian Curi: Ti pra e ke pasur në dorë 20 vjet.

Dashamir Shehi: Këtu s’ka njerëz të ndershëm, prandaj. Ndërsa ti më nxorre një faktor tjetër që qenka ekselenca. Po ikën për motive politike, po iki dhe unë mor bir. Ti po thua që kam ardhur nga Përmeti se jam më mirë në Tiranë. Ik ku të duash ti.

Arian Curi: S’do të të marr leje ty unë.

Dashamir Shehi: Të tjerët që ikin nuk ikin se janë kaq të zot sa ty.

Arian Curi: Një nga arsyet që ikin është se ju nuk i frymëzoni dot të rrinë.

Dashamir Shehi: Më ofendoni sa të duash.

Arian Curi: Nuk po të ofendon njeri.

Dashamir Shehi: Ti gënjen, se po i thua shqiptarëve po ikni për ekselencë. Nuk po ikin për ekselencë, por për hall. Po ikën për ekselencë ata janë peshk.

Arian Curi: Ti ike për hall nga politika dhe u ktheve prapë për atë punë se nuk bëre dot gjë kur ike, por s’ka gjë. Mirë do ishte që edhe ti t’ia lije vendin ndonjë të riu./abcnews.al

byro1.jpg
ent ela20:37 | 28/11/2018

Të pathënat e historisë janë diskutuar mbrëmjen e sotme në studion e Byro Politike në panel historianësh në kuadër të 106 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë. Për historianin Ferit Duka, historia shqiptare ka sot një sërë arritjesh që e kanë ndriçuar në mënyrë optimale këtë ngjarje të madhe, por që mbeten ende të hapura diskutimet e opinionet.

“Është festa më e rëndësishme kombëtare e shqiptarëve, është një ngjarje për të cilën sado që është e njohur përsëri ka mendime e opinione. Askush mos presë që në histori është thënë fjala e fundit, sidomos për ngjarje të tilla që shenojnë ndryshime epokale, ndizen diskutimet, ndërhyrjnë edhe historografia amatore krahas asaj shkencore. E kaluara është shumë demokratike se i përket gjithë popullit dhe ai ka të drejtë të thotë mendimin e tij për ngjarje e dukuri të caktuara. Historia shqiptare ka sot një sërë arritjesh që e kanë ndriçuar në mënyrë optimale këtë ngjarje të madhe dhe atë që e rredhon këtë ngjarje, kushtet historike, sfondi historik, konteksti ndërkomëbëtarët të gjitha këto e kanë ndriçuar më shumë por kjo s’do të thotë që kanë mbaruar diskutimet”.

Por sipas Dritan Egros në bazë edhe të dokumentave, tentativa e parë është bërë në vitin 1828 nga elita shqiptare e kohës, të cilët filluan të ndërtonin shtetin e tyre siç ishte fryma e kohës.

“Tentativa e parë është bërë në vitin 1828. Nga studimet e mia ai duhet të jetë nëntori i tretë, pasi gjithë paria e toskërisë kanë diskutuar se çdo bëjmë me Shqipërinë ndërkohë që Greqia shpalli pavarësinë. E dokumentojnë letrat kur thonë që ka ardhur koha që të mendojmë për avenirin e Shqipërisë. Nuk është rastësi që Ismal Qemali është protagonsit i kësaj ngjarjeje të madhe brenda familjes së tij. Perandoria mendonte se nuk do binte kurrë, ndërsa shqiptarët filluan të ndërtonin shtetin e tyre siç ishte fryma e kohës. E vërtetojnë dokumentat që elita megjithëse i kishte të gjitha po mendonte shkëputjen nga Perandoria”.

Në të njëjtën linjë edhe historiani Dorian Koçi tha se pavarësia ishte një proces i gjatë për të mbërritur te akti.

“Pavarësia është një proces.Që  jo vetëm një akt, që të arrihej deri aty ishte një proces i gjatë. Tentativa e shqiptarëve në vitin 1828 është pak e studiuar. Kongresi i Manastirit hodhi piketat për albabetin dhe përqasjen e shqiptarëve ndaj botës perëndimore, me bashkim unik shpirtëror mes tre besimeve fetare, infrastruktura e duhur kulturore. Pavarësinë e Shqipërisë e bënë familjet e mëdha shqiptare, të 40 firmëtarët vijnë nga familjet e medha dhe janë elita e kombit”. /abcnews.al

byrojaaaa.jpg
G. P.23:59 | 26/11/2018

Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Kosovës. Sot në Pejë u mbajt mbledhja e pestë e përbashkët mes qeverive të dy vendeve. Marrëveshje të ndryshme dhe protokolle janë nënshkruar mes institucioneve is dhe fjalimet që u mbajtën sot mes kryeministrave ishin në qendër të diskutimeve këtë puntatë të emisionit “Byro Politike”.

Të ftuar në studio: diplomati Agim Nesho, analisti Enver Bytyçi dhe ekonomistët Arben Malaj dhe Gjergj Buxhuku.

/abcnews.al

gjergj-buxhuku.jpg
G. P.20:38 | 26/11/2018

Për Administratorin e Përgjithshëm të Konfindustrisë, Gjergj Buxhuku, taksa 100 përqind që Kosova ka vendosur ndaj produkteve serbe në doganë është e vonuar. Sipas tij, Serbia ka shkelur në mënyrë të përsëritur parimin e tregtisë së lirë mes vendeve që janë pjesë e CEFTA-s dhe Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit.

“Që të jemi të qartë vendosja e taksës në kufi për prodektet serbe dhe Bosnje Hercegovinës ka një natyrë të fortë politike, por edhe ekonomike e tregtare. Si Shqipëria, Kosova, Serbia apo Bosnje Hercegovina janë pjesë përbërëse e CEFTA-s e organizatës për tregtinë e lirë në rajon dhe është bërë me nxitjen e partnerëve europoianë, por janë edhe të MSA. Ka ndodhur një gjë. Serbia në mënyrë të përsëritur sidomos ndaj Kosovës e ka shkelur në shumë raste parimin e tregtisë së lirë. Mjafton të përmendimin faktin që ka 4-5 vite që ka bllokuar linjën e interkonjeksionit Shqipëri-Kosovë, ku ajo është një linjë që nuk i shërben vetëm Shqipërisë dhe Kosovës, por është një linjë që shkon drejt krijimit rajonal të energjisë. Kjo është atmosfera që Serbia krijon ndaj Kosovës. Kjo taksë është vendosur sot dhe jo përpara disa vitesh kur duhet të ishte vënë për mendimin tim dhe duke u mbështetur me parimin e reciprocitetit. Mund të kemi që në momentin e parë rritje çmimesh për disa produkte në Kosovë, por këto janë hapësira që mbushen shpejt nga produkte të ngjashme që vijnë nga vende të tjera”, tha Buxhuku në Byro Politike.

Megjithatë, Buxhuku mendon se kjo taksë nuk do ketë pasojë të madhe pozitive për Shqipërinë dhe Kosovën. Sipas tij, të dyja vendet duhet të krijojnë një ekonomi të përbashkët.

“Ka një problem që Shqipëria nuk është vend prodhues kaq i fuqishëm dhe konkurrues edhe me vende të treta jo me Serbinë. Ai është një treg që përveç Serbisë do jetë i hapur. Është një impul, një potencial për t’u shfrytëzuar, por nuk mendoj që kjo do ketë një pasojë të madhe pozitive për dy vendet. Ne, Shqipëria dhe Kosova duhet të krijojmë një ekonomi të përbashkët, por kjo nuk organizohet me marrëveshje të tipit heq doganën, apo nënshkrimin e marrëveshjeve kulturore. Këto po e po, Shqipëria dhe Kosova në radhë të parë duhet të bashkojnë investimet e tyre”, tha Buxhuku.

/abcnews.al

b.jpg
ent ela20:29 | 26/11/2018

Byro Politike u rikthye këtë të hënë me vendimet e qeverive të përbashkëta të Shqipërisë dhe Kosovës të marra sot në Pejë, të para në këndvështrimin e diplomatit Agim Nesho, analistit Enver Bytyçi, dhe ekonomistëve Arben Malaj dhe Gjergj Buxhuku.

Sipas diplomatit Nesho kjo ishte një shfaqje populiste që kërkonte të dilte te nacionalizmi, ndërsa thekson se të gjitha marrëveshjet dhe vendimet që u morën sot duhet të ishin realizuar më përpara për të rritur mirëqënien.

“Shumë marrëveshje që u bënë dhe u thanë duhet të ishin realizuar më përpara dhe mos prisnin 5 vjet kohë të realizoheshin këto gjëra. Edhe çështja e diplomave është e rregulluar mes dy vendeve. Të dy ekonomitë  e vendeve tona duhet të shkojnë së bashku për të rritur mirëqënien e vendit.

Kjo duket si shfaqje e madhe, pjesa shqiptare e menaxhon shumë bukur. Duket sikur nuk u intereson se çfarë duhet të bëhet. Ishte një shfaqje populiste pavarësisht se në rastet e çdo partie më pak fjalë dhe shou dhe më shumë punë, nuk duhet shitur kjo gjë. 120 mijë euro pala kosovare për të realizuar këtë takim, po kaq dhe qevria shqiptare që mund të ishin kanalizuar për një projekt në ndihmë qytetare. Duket sikur ka shteruar qeverisja e vendit në Shqipëri dhe kërkohet një mënyrë daljeje drejt një nacionalizmi”.

Në të njëjtën linjë edhe analisti Enver Bytyçi tha se ka shumë fjalë dhe pak punë nga 5 mbledhjet e përbashkëta të dy qeverive. Sipas tij gjysma e këtyre marrëveshjeve të nënshkruara sot janë firmosur edhe 2-3 vite më parë dhe nuk janë realizuar, por bëhen vetëm për t’ia shitur publikut. Përsa u takon deklaratave të Vuçiç, i cili e quan hipokrizi mbeldhjen e qeverive në Pejë, Bytyçi thotë se Presidenti serb nuk shqetësohet nga mesazhe të tilla.

“Vuçiç e di më mirë se më shumë se kushdo tjetër se çfarë ka ndodhur sot në Prishtinë ai mbase është informuar para se të bëhej mbledhja për atë. Ai e quan hipokrizi se ai nuk është i shqetësuar për këtë mbledhje, le të vazhdojë shou, mesazhet e tilla, se andej nga anët tona edhe pula bën vezët pastaj kakaris. Në këto raste po sohim që ka shumë kakarisje dhe pak punë. Është mbledhja e 5 dhe gjysma e këtyre janë nënshkruar edhe para dy-3 vitesh dhe nuk janë realizuar janë të përsëritura nëshkrimet dhe gjicthcka që bëhet, bëhet për t’i shitur diçka publikut. Puna konkrete është të konsultohen. Taksa te Rruga e Kombit nuk ka konsultim paraprak. Kryeministri i veendit tonë luajti vendin e paternistit kur ta të përgatisnin studimin dhe dy qeveritë të japin fondet për këtë.Ai e dha në këtë me arrogancë, pa përmendur që siç u konsultova me Haradinaj”.

Ekonomisti Arben Malaj duke marrë shembullin e Bashkimit Evropian, theksoi se duhen institucione të përbashkëta ku të përafrohet dhe zhvillohet territori si një i vetëm.

“Duhen institucionet të jenë të përbashkëta pastaj përafrimi ku zhvillohet territori si një i vetëm besoja se dy qeveritë se do ndiqnin shembullin e BE, që e nisi nga energjia dhe hap pas hapi shkoi te integrimi. Është mrië që ka marrëveshje, por duhet të ketë sistem monitorimi”.

Në këndvështrimin e kreut të Konfindustrisë Gjergj Buxhuku, marrëdhëniet mes Kosovës dhe Shqipërisë kanë pësuar hap mbrapa që pas ndërtimit të Rrugës së Kombit. Sipas tij takimi i sotëm tregoi edhe njëherë problemet e mësha politke dhe ekonomike mes Kosovës dhe Shqipërisë.

“Kjo ishte një nga ato takime që ndoqa me vëmendje se edhe vetë organizimi dhe mënyra e të folurit ishin pak skajore. Sa u takon marrëveshjeve janë shumë të vonuara. Pas ndërtimit të rrugës së kombit marrëdhëniet kanë pësuar hap mbrapa dhe jo nga tregtia, por kur themi Shqipëri- Kosovë duhet të integrojmë ekonomitë, duhet të ngremë institucione. E vërteta e takimit të sotëm ishte se është një takim politk, që tregon problemet e thella politike dhe problemet e thella ekonomite që i detyrojnë të bëjnë shfaqje të tilla. Të gjitha këto duheshin bërë më përpara. Ne kemi bërë hapa mbrapa”./abcnews.al

BYRO-DT-7-NENTOR.mpg_snapshot_14.13-1280x720.jpg
ent ela22:49 | 07/11/2018

Paketa fiskale 2019 është diskutuar mbrëmjen e sotme në studion e Byro Politike në ABC News.  Deputeti i PS Ervin Bushati, Presidenti i ‘Konfindustria” Gjergj Buxhuku, ekspertët e ekonomisë Adrian Civici dhe Dorian Teliti kanë ndarë qëndrimet e tyre në lidhje me buxhetin e viti 2019.

Sipas Civicit buxheti është një dokument dokument politik që jep sinjale për ulje borxhi dhe realizim të të ardhurave, ndërsa ka doza optimizimi.

“Buxheti është dokument politik se në një buxhet mblidhen politika konjukturale një vjeçare. Buxheti jep sinjale për kontroll dhe ulje borxhi, realizim i të ardhurave ka doza optimizimi. I është përgjigjur disa kërkesave të shoqatave të biznesit sidomos biznesit të madh, përsa i përket uljes së tarifave dhe taksave. Ka elementë për të ndihmuar sektorin  e fasonëve edhe në masa modeste vihen re rritje të pagave. Duhet parë si dokument politik”.

Kreu i Konfidustrisë Gjergj Buxhuku u ndal te kritikat dhe vërejtjet. Sipas tij këtu mungojnë studimet e fizibilitetit, ndërsa shtoi s eopozita duhe ttë shkojë në parlament dhe të flasë për buxhetin.

“Së pari kemi një lloj autokrotike sidomos për paketën fiskale, ëhstë rritur fasha e tatimit mbi të ardhurat, u ngushtua brezi i atyre që pagaunin 20%, por pa ndikim të madh në praktikë, dhe vë në pikëpyejtje nëse është vepruar drejt me taksën progresive. Është autokritikë. Kërkesa jonë ka qenë e hershme për politikën e taksës së sheshtë. E dyta dhe që është pika më kritike është burimi i rritjes së PBB për vitin e ardhshëm 4.3% të duket si rritje mesatare. Ka edhe lëvizje që nuk janë të mbështetura”.

Nga ana e tij deputeti socialist Ervin Bushati tha se është ruajtur disiplina fiskale dhe është marrë notë e admirueshme. Sipas tij sfida është ruajtja e balancës mes interesit publik dhe biznesit.

“Ne jemi para një sfide dhe mendojmë që mes interesit publik dhe biznesit dueht të gjejmë balancën në favor të interesit publik. Kemi ruajtur disiplinën fiskale dhe kemi marrë notë të admirueshme dhe do të ruajmë ato parametra makro ekonomikë”.

Por eksperti Teliti thekson se rritja ekonomike nuk ëhstë sipas pritshmërive dhe kjo rritje 4.3% ëhstë në sajë të dy projekteve madhore TAP dhe hidrocentrai i Devollit e Skavicës.

“Debatet për buxhetin janë debate fasadë. Nga është ushqyer kjo rritje ekonomike?. Këtë ushqim e kemi nga TAP dhe hidrocentrai i Devollit e Skavicës. Një rritje ekonomike që është jashtë çdo lloj pritshmërie. Të merren politikat e duhura”.

Por eksperti Civici theksoi se çdo oppozitë shqiptare  e përdor buxhetin për të bërë politikë dhe gjithçka përfundon pa prekur thelbin.

“A ka shqetësim më të madh se buxheti për arsimin dhe bashkë me shëndetësinë zor se bëhen 5  % të dyja bashkë, kur duhet të jënë 10%. Politikat e arsimit janë politika pagash dhe pak mbështetje, ka nevojë për investime më të mëdha. Nuk mund të zgjidhë një buxhet të gjitha politkat e zhvillimit, por  sa i përgjigjet këtyre sfidave që janë pjesë e programit të qeverisë”.

Buxhuku i kërkoi qeverisë shqiptare që të jetë më e përgjegjshme dhe të mos bjerë pre  e interesave të ngushta por atij publik.

“Kërkojmë nga qeveria që të jetë e përgjegjshme se ku shpenzohen paratë e shqiptarëve dhe të jetë e kujdeshme për faktin që mos bjerë pre e interesave të ngushta, por ato që janë në interesin publik.  Unë shpresoj që te kjo paketë do të merren parasysh kërkesat dhe vëretjtjet tona”. /abcnews.al

byroja.png
G. P.23:43 | 05/11/2018

Lojë shahu midis Ramës dhe Metës. Ishte kjo tema në emisionin Byro Politike këtë të hënë. Të ftuar në studio: Shefqet Muçi, jurist; Mimoza Koçiu, gazetare; Jordan Daci, jurist dhe Fatos Hakorja, gazetar. Ish-ministri i Drejtësisë, Shefqet Muçi tha se situata nuk është e mirë dhe palët duhet të punojnë me njëra-tjetrën.

“Vetë përplasja midis dy titullarëve kryesorë, Presidentit të Republikës dhe Kryeministrit nuk është një gjë e mirë jo vetëm për ata, por edhe për popullin. Nuk jemi në kohën kur t’i bëjmë karshillëk tjetrit, por palët duhet të ulen dhe ndoshta të merren vesh edhe paraprakisht për ato gjëra që duhet të bëjnë se në fund të fundit Kushtetuta thotë që ministri emërohet nga Presidenti me emërimin e Kryeministrit”, tha ai.

Gazetari Fatos Hakorja tha se ka një përplasje mes Kryeministrit dhe Presidentit. Ai tha gjithashtu se Meta duhet të japë argumente për refuzimin e kandidaturës së Sandër Lleshit.

“Të dyja institucionet janë në një përplasje frontale me njëri tjetri, por ndryshe nga herët e tjera sepse ky nuk është dekreti i parë që presidenti i kthen Kryeministrit mbrapsht. Ne kemi pasur ligjin e lojërave të fatit, po kështu edhe ligjin për tatimin ku Presidenti ka bërë një argument shterues të arsyeve se përse i ka kthyer dekretet. Në refuzimin e zotit Lleshi, ndoshta Presidenti nuk është i detyruar që t’i japë shpjegime opinionit publik, por opinioni publik duhet të dijë se për çfarë arsye Presidenti i Republikës refuzon një figurë të propozuar nga Kryeministri i vendit, i cili është zgjedhur për të krijuar kabinetin e tij qeveritar. Nëse vërtete duhet të ketë një sekret shtetëror në dhënien e mospëlqimit për ministrin atëherë Presidenti duhet ta shënojë këtë në rezervë, pra duhet ta lejë të kuptohet që ka një gjë të tillë. Në këtë rast ne nuk e kemi këtë argument, për më tepër kemi një refuzim, undë do thoja për arsye politike sepse besoj që Presidenti nuk e ka konsideruar një figurë politike”, tha Hakorja.

Nga ana tjetër përsa i përket emërimit si zëvendësministër i Brendshëm i Sandër Lleshit, Jordan Daci tha se “nuk mund të thuash që nuk më pëlqen se çfarë bëri Presidenti dhe për rrjedhojë nuk emëroj tjetër  e do vazhdoj me kandidaturën time se nuk është kjo qasja kushtetuese. Do të duhet të marrësh përgjegjësinë kushtetuese dhe do duhet të propozosh emrin tjetër”.

Ndërkohë Mimoza Koçiu tha se në këtë situatë janë gjetur shumë presidentë më parë. Sipas saj, kleçka që ka çuar në refuzimin e Lleshit është neni 103 i Kushtetutës.

“Kjo situatë është një situatë në të cilën janë gjetur shumë presidentë. Është neni 103 i Kushtetutës që flet për kriteret e përzgjedhjes së ministrit dhe përveç se duhet të ketë cilësitë e një deputeti që janë ato klasiket, dhe nuk duhet të ketë konflikt interesi, nuk duhet të jetë në një post tjetër ose drejtues i një organizate jofitimprurëse. Unë mendoj që aty është kleçka ku ka mbetur Meta dhe këtë e kam dëgjuar në mënyrë informale jo se është thënë zyrtare”, tha Koçiu./abcnews.al

BYRO-BUJAR-NISHANI.mpg_snapshot_05.18-1280x720.jpg
G. P.21:22 | 31/10/2018

I ftuari i sotëm në emisionin “Byro Politike” të gazetares Juli Xhokaxhi ishte ish-presidenti Bujar Nishani. Diskutim dhe analizë për situatën politike në vend dhe ngajrjet kryesore në Shqipëri dhe Kosovë.


Në momentet e para kur nisën akuzat dhe përgjimet e video përgjimet, a mund të flasim për situatë politike apo klimë politike?

Nishani: “Për fat të keq është një model i një viroze që është përhapur me shpejtësi. Futja e modelit të bashkëjetesës së politikës dhe në rastin në fjalë të politikës qeveritare me krimin e organizuar, ku pastaj të gjitha elementet e tjerë si korrupsioni, janë pjesë përbërëse të këtij skenari.”

I pyetur nëse ky skenar është duke u fokusuar më shumë tek emrat e përveçëm se sa tek fenomenet, Nishani u përgjigj:

“Mendoj se duke e konkretizuar me emër fenomeni është përçues. Denoncuesi në këtë rast është opozita. Në këtë realitet kaq të hidhur të sistemit politik opozita ka vetëm fjalën dhe denoncimin. Bërja e denoncimeve mbi bazën e emrave japin një kolonë më të fortë tek publiku. Opozita duhet të qëndrojë tek parimet. Duke artikuluar denoncimin pavarësish se në një moment të caktuar mund të duket se nuk ka një përfitim të madh elektoral, mendoj unë që e ka akumuluar në vetëvete njërin aspekt, denoncimin dhe demontimin e fenomeneve. Demontimi i një mekanizmi të kalcifikuar, por goxha të organizuar nuk është e lehtë dhe nuk duhet pritur që të demontohet brenda një afati të caktuar. Unë besoj se rrugëtimi i opozitës ka arritur në krijimin e një bindje tek qytetarët që qeverisja aktuale ka përfituar nga krimi dhe duhet të ketë një ndryshim të këtij modeli.”

Gjithashtu Nishani rrëfeu dhe mendimin e tij në lidhje më qeverisjen e kryetarit të PD Lulzim Basha.

“Unë jam kundër të qenit opozitë me opozitën. Opozita është një faktor sa i pazëvendësueshëm aq edhe i nevojshëm në betejën me antikonformizmin. Opozita ka nevojë për më shumë dinamikë dhe nerv. Ka disa dosje konkrete që nuk janë produkte të opozitës që kanë ardhur përtej detit. P.sh. grupi Habilaj, Bajraj dhe Abdylajt. Opozita nuk mund të rrijë pa e jetësuar fenomenin me emrin në mënyrë që qytetarët të dijnë dëmin e madh që kanë bërë.”

A po gabon opozita që që nuk është shfaqur në parlament?

“Parimisht po, por jeta parlamentare 2 vitet e fundit ka degraduar totalisht. Nuk ka qenë kurrë kryeministri shpërndarës i një fjalori të atillë që kemi dëgjuar.”

Nishani dha mendimin e tij edhe për koalicionin PD-LSI.

“Nuk kemi rastin e një koalicioni klasik mbi bazën e një marrëveshje, kemi unifikim të zërit politik opozitar. Mendoj që ky është një hap i mirë dhe pozitiv drejt frontit të së keqes. Ne rrezikojmë, shpresoj të jem gabim, por Shqipëria po shkon në nivelet e një regjimi, i cili në kushtet e Shqipërisë dhe temperamentin ballkanik mund të kthehet në një përplasje civile.”

Si shihet paketa antishpifje e Ramës?

“Shejtan budalla. Sepse së pari është një logo e re e hedhur për tu fokusuar tek një gur që hidhet në lumë, sepse nuk ka asnjë mundësi për tu realizuar ligjërisht.”

A ka një përgjigje ndaj akuzave nga trajneri i kombëtares Panucci?

“Unë jam akuzuar për fyerje jo shpifje. Zotëria në fjalë është i fundit që mund të flasë për edukatën spese ka përcjellë në familjet shqiptare një fjalor të papërshtatshëm. Procesi është në rrugë e sipër. Menjëherë sapo e pashë në media që kishin adresën e gabuar unë ua kam çuar të nesërmen për shkak të lëvizjeve që kam bërë.”

Rama thotë që paratë e gjovae të shpifjeve do shkojnë në investime:

“Kryeministri ka për të dhënë llogari të madhe tek shqiptarët. Sot ishte në Kukës sepse sot ka qenë dita ku para një viti ka deklaruar që fillojnë fluturimet në aeroport. Sot duhet të thonte se pse ka gënjyer që sot fillojnë operimet në aeroportin e Kukësit.”

Gjithashtu u fol dhe për arsyet e verteta të largimit të Xhafajt dhe qëndrimin e tij ndaj ministrit të emëruar Sandër Lleshit.

“Për mua ishte një lëvizje e sforcuar. Lleshi nuk ka qenë i shkarkuar por i dalë në rezervë. Zotëria iu nënshtrua rregullit të ushtrisë, qëndroi në kohë për aq kohë që ia lejon grada.”

A po luan bllofin Basha kur kërkon zgjedhje të parakohshmë parlamentare?

“Sipas meje sistemi zgjedhor është shkatërruar. Reforma territoriale është një turp i të gjithë atyre që e shitën. Ka ndodhur një deformim i jashtëzkonshëm i demokracisë. Kryetarët e komunave quhen tashmë administratorë dhe emërohen nga kryetari i bashkisë dhe jo me votë. Reforma është e domosdoshme edhe për shkak të bllokimit që i ka bërë politika mekanizmint për të menazhar sistemin e drejtësisë.”

Si përfundim, Nishani shprehu mendimin e tij për punën e bërë nga pasardhësi Ilir Meta dhe për të ardhmen në politikë.

“Meta korrekt dhe institucional. Për të ardhmen jam aktiv në politikë, por jo në një projekt konkret në atashim në parti, jam pranë të djathtës në parimë dhe ide dhe do të qëndroj pranë PD deri në ditën që kjo parti të përçojë ato vlera që unë i mendoj si vlera të së djathtës”./abcnews.al

BYRO-POLITIKE-DT-29-00002.mpg_snapshot_03.19-1280x720.jpg
G. P.21:49 | 29/10/2018

Në mbrëmjen e sotme të emisionit “Byro Politike” nga gazetarja Juli Xhokaxhi u fol për ngjarjet më të rëndësishme në vend. Një diskutim mbi dorëheqjen e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj. Gjithashtu një analizë mbi ngjarjen e rëndë të ndodhur në fshatin Bularat, ku një i ri minoritar humbi jetën në një shkëmbim zjarri me forcat e policisë. Të ftuar ishin Enkelejd Alibeaj deputet i PD, Mentor Kikia drejtor i Klan Plus, Armand Bajrami gazetar i ABC News, Arjan Curri analist.

E larguan Xhafajn apo iku?

Alibeaj: “Ça rëndësie ka kjo? Panorama e përgjithshme është që ministri i Brendshëm, shumë i përfolur dhe i akuzuar, sot nuk është më në detyrën e tij. Nuk është se ka ikur apo e kanë larguar më një arysetim politik. Arsyeja është për shkak të situatës aktuale se ku është zhytur kjo mazhorancë: 1. Qeveria është e zhytur në krim; 2. Qeveria bashkëpunon me krimin për të blerë vota. Këto janë karakteristikat që e definojnë këtë lloj mazhorance. Ajo ç’ka ka ndodhur tani është shenja e parë që më në fund kjo organizatë mafioze që qeveris vendin, sot ka humbur hallkën kryesore të ingranazhit të vet. Kjo për shkak të luftës së fortë dhe intentensive të opozitës, por edhe që publiku shqiptar sot i ndjen këto dy simptoma të qeverisë”.

Kikia: “Xhafaj bëri gabim sepse e shiti në emër të moralit dhe nëse do ishte kështu duhet ta kishte shitur më herët. Xhafaj ishte syri i ciklonit, për gjatë gjithë vitit në politikë dhe nuk duhej njoftuar vetëm me një rresht. Duhen shpjegime sepse kjo e bën edhe më të ngarkuar ngjarjen. Xhafaj duhet të përgjigjet se kë kishte goditur me gurë?”

Bajrami: “Për mua është surprizë momenti i zgjedhur për dorëheqjen sepse në javën e kaluar patën një operacion të përmasave të mëdha. Mendoj se më shumë se kurrë publiku shqiptar e meriton një transparencë më shumë. Për mua ngre dyshim që vendimi i Xhafajt mund të jetë edhe e diktuar nga qarqe të caktuara qoftë edhe të botës së krimit që mund të jenë të shënjestuar nga operacioni volvo 4 ose të cënuar prej tij”.

Në lidhje më deklaratat e Xhafajt i cili tashmë i thotë opozitës që të nxjerrë provat.

Alibeaj: “Xhafaj se ka bërë kurrë angazhimin ndaj publikut. 3 kanë qenë kauzat e mëdha të tij. 1,Vëllai, 2.44 bandat kriminale, 3.operacioni volvo 4. Në secilën prej këtyre 3 kauza, kanë qenë të dështuara. Gjatë kohës që ishte në pozicione shtetërore i dha ndihmë vëllait për tu mos u ekstraduar. Përfshirja e drejtpërdrejtë e manipulimit të provave për Alizotin. Në këtë mes nuk ka çështje morale por kriminalo-mafioze. Sikur të mos ishin denoncimet tona mafia do ta gjente gjuhën e përbashkët”.

Gjithashtu, të ftuarit dhanë mendimin e tyre edhe për gjenerali Sandër Lleshin, i cili pritet të jetë dhe pasardhës i ministrit Xhafaj në postin e ministrit të Brendshëm.

Alibeaj: Ç’lind nga macja gjuan për minj.

Kikia: Zoti Lleshi tashmë nuk është më gjeneral. Lleshi i ka sugjeruar Ramës që t’i mbante prefektët ushtarakë dhe ky vendim i rezultoi i suksesshëm ndaj dhe e emëroi atë.

Bajramaj: Figurë interesante, përpos eksperiencës së tij ministria e Brendshme është në tjetër mënyrë të punuari dhe është sfidë e fortë për të.

Curri: Në qoftë se ka një ministër të Brendshëm dhe Mbrojtjeje duhet të garantojnë sigurimin civil. Dhe të vendosësh një gjeneral në këtë post ka një koflikt detyrash dhe statusesh.

Gjithashtu pjesë e diskutimit ishte dhe ngjarja e ndodhur në fshatin Bularat, ku mbeti i vrarë shtetasi Kostandinos Kaçifas në një shkëmbim zjarri me policinë.

Alibeaj: “Analiza e vetme në ngjarje është se nëse reagimi i policisë ka qenë proporcional për të arritur qëllimin, eliminimin e rrezikut. Nëse rreziku ka qenë se ai mund të merrte jetë njerëzish, reagimi do të duhej të ishte propocional. Qëndrimi i policisë është propocional sipas mendimit tim. Duhet të bëhet një hetim që shpirtrat të jenë në qetësi. Shqetësuese janë gjërat që ndodhin pas”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono