Byro Politike

besnik-bare.jpg
nev ila22:41 | 17/06/2019

Në Byro Politike me gazetaren Juli Xhokaxhi, mbrëmjen e sotme është diskutuar situata aktuale dhe përgjimet e gazetës gjermane BILD. Të ftuarit në studio ndanë mendimin e tyre në lidhje me to. Fatbardh Kadilli dhe Besnik Baraj gjatë bisedës në studio kanë komentuar kështu:

Ne po flasim politikisht këtu, nëse kemi kurajën për të quajtur vrasës dikë,ta keni kurajën ta quani me emrin që meriton, masakër elektorale sepse edhe produktin e kishte prej masakre, tjetërsoi komplet tesutin politik dhe aksioni politik me banditë me para ka qenë atje ku kishte bastione të të djathtës. Kjo ngjarje do të thotë pse nuk mund të ketë zgjedhje në shqipëri, gjithkush duhet ta shohë”, tha Kadilli.

Diferenca ndërmjet PS dhe PD është diferencë kulturore, që unë personalisht e kam ndjerë që në komisione në lidhje me agresivitetin dhe qytetarinë. Po them vetëm dy fakte: Kemi përgjimet e mëparshme që u shoqëruan me 4 vrasje dhe përgjimet e bëra sot. Kryeministri i sotëm nuk i justifikon ato por thotë ti shkojë deri në fund ndërsa kryeministri kur u vranë 4 njerë në bulevard, justifikoi vrasjet duke thënë i kanë vrarë socialistët, kjo është diferenca, kryeministri i asaj kohe mori gjithë videot vizuale dhe i zhduku. A mund të besoj unë në sinqeritetin tuaj, kur krimin  elektoral që ende nuk është vërtetuar nuk e barazojnë as me vrasjet e 4 njerëzve që u vërtetua nga mediat”, tha Baraj. /abcnews.al

alizoti.jpg
nev ila22:10 | 17/06/2019

Mbrëmjen e sotme në Byro politike me gazetaren Juli Xhokaxhi, kanë qenë të ftuar Tomorr Alizoti, Ervin Bushati, Besnik Baraj, Fatbardh Kadilli. Besnik Baraj dhe Tomorr Alizoti kanë zhvilluar një debat mes tyre ku Alizoti theksoi se për të ka interes vendi dhe se partia nuk i intereson dhe e hedh në plehra.

Biseda e plotë:

Besnik Baraj: Zoti Alizoti, a jeni shqetësuar, a keni patur këto tendenca që janë sot shpërthyese, kur keni dëgjuar audion dhe videon e para 6 apo 7-8 vjetëve të Ilir Metës?

Tomorr Alizoti: Patjetër po, totalisht Po. Për mua në radhë të parë, prandaj jam acaruar dhe tërbuar ka rëndësi vendi. Kam 18 vjet që ëndërroj dhe Shqipëria po bëhet më keq, mua kjo më shqetëson dhe nuk më intereson fare partia, e hedh në plehra fare. Mua më intereson që kur shkoj jashtë më përqeshin si shqiptar dhe nesër më vendosin viza. Duhet të çohen shqiptarët dhe ti thonë: Është turp! të gjithëve, Ramës, Bashës kushdo, këtë e them me shpirt e betohem për zot.

Besnik Baraj: Jeni shqetësuar edhe kur u vranë 4 vetë apo jo?

Tomorr Alizoti: Po patjetër po, hetojeni more, pse ma bën si ironi? Unë vij nga një familje ku ne kemi vdekur për këtë punë, unë dua që vendi im të  bëhet, nuk dua të jetoj me ëndrra. Në një vend evropian kryeministri duhet të marrë përgjegjësi dhe të thotë, nëse ju mendoni padrejtësisht që unë jam e keqja e vendit, unë jap dorëheqjen. Asnjë s’ka dhënë dorëheqjen, ça do bëhet.

Besnik Baraj: Ke marrë ndonjëherë pjesë në zgjedhje?

Tomorr Alizoti: Jo nuk kam marrë

Besnik Baraj: Problematika në zgjedhje është komisionerët që të mos manipulohen./abcnews.al

byro-politike-17-qershor-1280x583.jpg
nev ila21:27 | 17/06/2019

Mbrëmjen e sotme në Byro politike me gazetaren Juli Xhokaxhi, kanë qenë të ftuar Tomorr Alizoti, Ervin Bushati, Besnik Baraj, Fatbardh Kadilli. Të pyetur në lidhje me thirrjen e kreut të demokratëve Lulzim Basha në prokurori ata ndanë mendime të ndryshme. Qëndrim të ashpër ka mbajtur Tomorr Alizoti kundrejt Ervin Bushatit duke ngritur tonet e duke thënë se Sajmir Tahiri duhet të arrestohej. Sipas Alizotit edhe kryebashkiaku Veliaj është karagjoz.

Më poshtë biseda në studio:

Juli Xhokaxhi: Çështja e z. Basha. Në datën 20 Lulzim Basha nëse nuk do të paraqitet në prokurori mund të merret me forcë, kjo është thënë ditën e sotme, si e komentoni?

Tomorr Alizoti: E dija që gjithmonë sa herë ndodh një skandal ne e kthejmë në një bisedë teknike, unë mendoj që vendi po shkon në një përplasje dhe përballë një krize shumë të madhe. Në Shqipëri ky është perceptimi im. Nuk ka funksionuar asnjëherë politika dhe asnjëherë gjykata, por kanë qenë të pozicionuar në krah të të fortit. Prokuroria nuk ka marrë asnjë hetim për rastin e Durrësit dhe nuk ka për të marrë asnjë hetim edhe për përgjimet. Prokuroria po përdor një lloj “spini” për të shpërndarë qendrën e vëmendjes nga kriza e madhe politike duke tentuar me z. Basha. Gjë e cila do të prodhojë një krizë të madhe politike, gjë e cila nuk është e shëndetshme, nuk është e zgjuar për problemin që po vjen. Po hyjmë në një situatë politike të vetmit në Ballkan, në Europë po e po, por edhe në Ballkan, ku do shkohet në zgjedhje vetëm me disa njerëz fallco, vetëm një parti që është PS, do shkohet edhe pa president dhe vendi do shkojë në një kaos total, do kthehet në qindra vjet mbrapsh.

Ervin Bushati: Reforma në drejtësi nuk do ishte lundrim i qetë, nëse do bëhej tamam ashtu si e kanë iniciuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian duke kombinuar sistemin rumun me atë kroat, do ketë arrestime dhe do bëhet nami. Ajo pjesë e politikës që e di që ka sindromën “Sanader”, që kur e di që po të vjen fundi dhe do të kapin nesër atëherë bën një krizë politike që të ndalosh gjithçka. Nëse reforma në drejtësi vazhdon dhe këta tani…..

Tomorr Alizoti: Çoje Saimir Tahirin në burg, pse nuk e çon mor? Kush e mbrojti, kush e mbron? Çoje në burg mos bëj filma, po flet si Erion Veliaj tani, lerë se është turp.

Ervin Bushati: Pse ca është Erioni, ça ke me Erionin?

Tomorr Alizoti: Erioni është karagjoz…./abcnews.al

byro-politike-12.jpg
nev ila22:23 | 12/06/2019

Mbrëmjen e sotme në Byro Politike me gazetaren Juli Xhokaxhi kanë qenë të ftuar: Andi Bejtja analist dhe gazetar, Alfred Peza deputet i PS, Arion Sulo gazetar, Arben Pëllumbi deputet i PS. Të ftuarit kanë diskutuar në lidhje me nismën më të fundit që ka ndërmarrë Partia Socialiste për shkarkimin e Presidentit të Republikës Ilir Meta por edhe për nevojën e një dialogu në zgjidhjen e krizës politike që ka krijuar kaos mes institucioneve dhe aktorëve politikë. Të pyetur nga gazetarja Juli Xhokaxhi se cila do të ishte rruga që do të linte palët të kënaqura të ftuarit ndanë opinionin e tyre.

Për analistin Andi Bejtja situata aktuale është një moment reflektimi për politikën shqiptare. Sipas Bejtes nëse palët ulen për dialog, nuk do të dalin 100 % të kënaqura por që gjithsesi, kjo është e nevojshme pasi në rast të kundërt, vendi shkon në përplasje civile. Bejtja tha se Rama filloi “dishezën” që kur mori 74 votat dhe se ka 2 vjet që nuk qeveris dhe kjo duket nga investimet.

Në politikë po u ule në dialog nuk dalin 100 % të kënaqur por që palët duhet të ulen në dialog ndryshe shkojmë në përplasje civile. Po bindem që Rama do ti marrë të gjitha. Po ta vini re Rama filloi dishezën që kur mori 74 votat. Ka dy vjet që nuk qeveris”, tha Bejtja.

Për deputetin e Partisë Socialiste Alfred Peza, Partia Demokratike nuk do dialog por kërkon marrjen e pushtetit me dhunë. Peza tha se zgjedhjet e 30 qershorit nuk dialogohen nga Partia Socialiste, ndërkohë që shprehet e hapur për dialog pa kushte edhe për të ndryshuar sistemin zgjedhor pas 30 qershorit. Për sa i përket shkarkimit të presidentit Meta, Peza tha që nisma e Partisë Socialiste për shkarkimin e presidentit, është legjitime, pasi presidenti ka kryer shkelje të rëndë kushtetuese.

Udhëheqësi historik Sali Berisha ka thënë që o ikën Rama o shkrihet opozita. Ata nuk duan as dialog në tavolinë, as të shkojnë në zgjedhje, këta thonë të ikë Rama të vijë Luli. Ne Ilir Metës nuk i dhamë votën që të kthejë kushtetutën, ne i dhamë votën që të bëj detyrën. Zgjedhjet do bëhen në 30 qershor, sepse asnjë shqiptar nuk merr përsipër, të zgjidhë hallin e Monikës, Lulit apo të tjerëve. PS është e vendosur të nisë shkarkimin e presidentit. Zgjidhja padiskutim është dialogu”, tha Peza.

Gazetari Arion Sulo tha se shumica e shqiptarëve janë të pakënaqur nga qeverisja. Sipas tij korrupsioni është më i lartë dhe shqiptarët janë më të varfër. Sulo tha se qeverisja e PS është kapur në flagrancë në vjedhjen e votave dhe gjithashtu zgjedhjet në 30 qershor nuk duhet të bëhen.

Shumica e shqiptarëve janë të pakënaqur nga qeverisja, korrupsioni është më i lartë se më parë, krimi më i lartë, flasin raportet. Shqiptarët janë më të varfër.  Mazhoranca është kapur duke vjedhur në flagrancë. Radikaliteti i Bashës që nuk ulet në dialog e dëmtojnë atë vetë. 30 qershori ka rënë”, tha ai.

Ndërsa për deputetin e PS Arben Pëllumbi, opozita është duke krijuar precedentin e “mimoza llasticës” kështu që 30 qershori nuk negociohet. Pëllumbi tha se në 30 qershor votimet do të jenë të qeta, pasi edhe elektorati është i qetë dhe se vendi nuk është duke u destabilizuar.

“Ju garantoj që elektorati është i qetë dhe 30 qershori do jetë i qetë, ne jemi të hapur për të diskutuar pa kushte për më tej por 30 qershori nuk negociohet. Vendi nuk është duke u destabilizuar”, tha Pëllumbi./abcnews.al

peza-dhe-bejtja.jpg
G. P.21:16 | 12/06/2019

A do shkarkohet Meta? Kjo ishte tema e debatit këtë të mërkurë në emisionin “Byro Politike” të Juli Xhokaxhi. Por gjatë diskutimeve mes të ftuarve pati një debat mes gazetarit Andi Bejtja dhe analistit Alfred Peza.

Pasi Peza akuzoi Arjon Sulon dhe Andi Bejten se po mbronin veprime anti-demokratike, ky i fundit u kundërpëgjigj duke iu drejtuar moderatores së emisionit dhe duke i kërkuar që të mos e ftojë më me eksponentë partie përballë gazetarëve.

Alfred Peza: Si ka mundësi që ju duartrokisni anti-sistemin, anti-ligjin, anti-kushtetutën dhe veprimet anti-sistem politik dhe demokratik.

Andi Bejtja: Fredi ç’domethënë kjo. I ke fut kasetën.

Alfred Peza: Ju po i thurni himne ndërkohë që gjithë bota demokratike, Uashingtoni, Brukseli, Berlini gjithë njerëzit e përgjegjshëm nuk e pranojnë. Ju thoni rroftë paligjshmëria. Bravo ju qoftë.

Andi Bjetja: Po ta them ty si vërejtje, ja kam thënë dhe Fevziut. Mos na ftoni me eksponentë të çfarëdo partie qoftë përballë dy gazetarë. Atij i matet koha, mua s’ma mat njeri. Ai ka futur kasetën.

Alfred Peza: Bejte fare, unë s’ju ndërpreva fare.

Andi Bejtja: Nuk është e drejtë fare. Ti ke synim politik, unë s’kam.

Alfred Peza: Unë kam synim të qartësoj pozicionin.

Andi Bejtja: Ti s’le, ti krahason Trump-in me këtë situatë tani.

Alfred Peza: Me çfarë të krahasoj? Me Ilir Metën që firmos gjëra anti-kushtetuese. Me kë ta krahasoj? Ma jep ti shembullin analog?

Andi Bejtja: Mos bëj krahasime naive tani, mos u bëj qesharak.

Juli Xhokaxhi: A mund t’i bëjë Rama zgjedhjet me një dekret të çdekretuar të Presidentit dhe a ka kuptim që Meta të caktojë datë zgjedhjesh pa pasur një marrëveshje?

Alfred Peza: S’bëhen gjërat me dëshirë.

Andi Bejta: Nuk kishte si t’u shikonte kështu kjo e Presidentit. Kemi një kohë politike. Nuk jemi në Amerikë që zgjedhjet janë javën e parë të Nëntorit. Mund të bëjmë një datë tjetër që është prapë brenda rregullit. Unë nuk e di, nuk jam jurist. Mund të shpallim datën tjetër, mund të shpallë javën e parë të Korrikut.

Alfred Peza: Jo pra jo.

Andi Bejtja: Duro ta mbaroj, nuk jemi koha politike çdo katër vjet nuk është eksploruar. Nuk jam jurist. Nëse situata shkon si po shkon fjalët kanë mbaruar, fjalë nuk ka më.

Juli Xhokaxhi: Por çfarë ka?

Andi Bejta: Do kemi një lloj përplasje civile mos e diskuto. Duket fjalë e rëndë, më vjen zor ta them, po mendohem 100 herë ta them, por tek kjo jemi dhe fjalët nuk kanë më efekt. Për këtë ditë u mundua Presidenti dhe dy njerëz që kanë dy pare në kokë që të mos vinte kjo ditë./abcnews.al

arben-pellumbi.jpg
G. P.20:38 | 12/06/2019

Deputeti i Partisë Socialiste, Arben Pëllumbi, deklaroi këtë të mërkurë se shkarkimi i Presidentit nuk është qëllim në vetvete i mazhorancës. Gjatë emisionit “Byro Politike” të Juli Xhokaxhi ai theksoi se PS po reagon pas vendimit të Metës për çdekretimin e zgjedhjeve, të cilën selia rozë e konsideron antikushtetues dhe në shkelje të rëndë me Kushtetutën.

“Qëllimi nuk është shkarkimi në vetvete i Presidentit Ilir Meta, ne nuk është se duam të shkarkojmë Presidentin e Republikës. Ne po reagojmë ndaj një vendimi që e gjykojmë antikushtetues dhe shkelje të rëndë të Kushtetutës nga ana e Presidentit dhe po nisim procedurat e shkarkimit që nisin nesër që vijon me një mocion me debat, të cilat pastaj do të përshkallëzohen me të gjitha hapat që ndiqen. Në fund fare fjalën për këtë e thotë Gjykata Kushtetuese në momentin kur ajo do të jetë funksionale.

Hapat ndërmerren sepse ne mendojmë që Presidenti i Republikës ka bërë një shkelje të rëndë kushtetuese dhe për të cilën ne duhet të reagojmë. Reagimi jonë njeh shkarkimin e tij, por nuk është se patjetër duam të shkarkojmë presidentin e republikës. Në rast se qëndrimi jonë do të mbështetet nga mazhoranca në parlament, dhe pastaj gjykata Kushtetuese veprimin tonë do ta quajë të drejtë, do procedohet me shkarkimin e tij. Kjo është rrugë. Nga ne varet që të reagojmë dhe të nisim këtë procedurë. Pastaj duhet të jenë të gjithë aktorët në përputhje me këtë gjë”, tha Pëllumbi.

Gjykata Kushtetuese , e cila do të marrë vendimin përfundimtar për shkarkimin po ose jo për Presidentin Meta, sipas Pëllumbit do të jetë funksionale në fund të Korrikut.

“Ne presim që Gjykata Kushtetuese në fund të Korriku të jetë funksionale. Procedurat kanë filluar për emërimin e anëtarëve të saj kështu që është çështje muajsh”, tha deputeti./abcnews.al

byro-10-qershor.jpg
nev ila21:49 | 10/06/2019

Byro Politike në ABC News, i ka kushtuar vëmendje situatës aktuale politike në vend mbrëmjen e sotme, ku presidenti i Republikës Ilir Meta, ditën e shtunë gjatë mbajtjes së protestës së opozitës, me anë të një dekreti, shtyu zgjedhjet vendore me një afat të pacaktuar. Gazetarja Juli Xhokaxhi, për të diskutuar në lidhje me këtë çështje por edhe për diskutimin e vendimit të marrë sot nga KQZ, ku shpalli dekretin e presidentit si absolutisht të pavlefshëm, pati të ftuar në studio: Jordan Dacin jurist, Preç Zogajn gazetar e analist, Petro Kocin politikan dhe Alket Hysenin deputet të Partisë Socialiste.

Të pyetur nga gazetarja Juli Xhokaxhi se si e komentonin vendimin e KQZ sot në lidhje me dekretin e presidentit, të ftuarit patën qëndrimet e tyre në lidhje me këtë.

Për Juristin Jordan Daci vendimi i KQZ ditën e sotme, për shpalljen si absolutisht të pavlefshëm të dekretit të presidentit, ishte qesharak pasi KQZ, nuk ka asnjë tagër dhe asnjë të drejtë të komentojë apo gjykojë dekretin e presidentit.

Rasti i vendimit të KQZ nuk ka lidhje fare dhe nuk i jep asnjë lloj të drejte të komentoj dekretin. KQZ zbaton dhe nuk gjykon”,  tha Daci.

Edhe për analistin Preç Zogaj vendimi i KQZ është i gabuar. Ndërsa për politikanin Petro Koci, KQZ nuk zbaton çdo lloj dekreti apo vendimi që i serviret. Sipas Kocit presidenti cakton vetëm datën e zgjedhjeve dhe ai nuk mund ta zhbëjë atë. Alket Hyseni deputeti i PS shkon edhe më tej duke thënë se më këtë shkelje të rëndë të kushtetutës, presidenti duhet të shkojë në burg. Prandaj dhe KQZ mori vendimin që dekreti i presidentit është absolutisht i pavlefshëm. Sipas Hysenit edhe kryetari i KQZ ka gabuar që ka lënë detyrën e tij dhe është larguar.

Alket Hyseni: KQZ tha se është akt absolutisht i pavlefshëm. Më vjen keq për veprimin e kryetarit të KQZ që la detyrën. Presidenti ka shkelur hapur kushtetutën dhe duhet të shkoj në burg, nuk mund të bëj lodra në këtë vend. Më këto precedentë që po krijohen po lëmë nam.

Ndërsa për sa i përket shkarkimit të presidentit ata u shprehën:

Preç Zogaj: Për sa i përket shkarkimit, parlamenti mund të marrë nismë por nuk mund ta shkarkojë “de facto” sepse është kompetencë e gjykatës kushtetuese. Jemi në një situatë të panjohur dhe dekreti, rivendos gjendjen, qetëson disi situatën. Partia Socialiste nuk e shkarkon dot presidentin.

Alket Hysenaj: PS ka ndërmarrë dy nisma: Organizimi i një seancë me debat, me të gjithë organet përfshirë edhe presidentin, të enjten në parlament, dhe nisja e organizimit të procedurave, mbi 94 deputetë, për shkarkimin e presidentit, pasi presidenti ka bërë shkelje flagrante të kushtetutës. Pra presidenti ka bërë shkelje të kushtetutës dhe tradhti të vendit. Procedura e shkarkimit kalon në 2 etapa, pas votimit në kuvend për shkarkimin e tij, procedura vazhdon me kalimin e vendimit në gjykatën kushtetuese. Ngritja e gjykatës kushtetuese do të jetë proces shumë i shpejtë. Ilir Meta me këtë vendim nuk i dha të drejtën vetes për të qëndruar më në atë detyrë.

Jordan Daci: Presidenti ushtron kompetencat e tij deri sa të shprehet kushtetuesja dhe nuk ka asnjë institucion tjetër që mund të shprehet për këtë çështje.

Ditë e shtunë ndërsa mbahej protesta e opozitës, presidenti i republikës Ilir Meta vendosi të ç’dekretojë datën e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit duke i shtyrë ato në një afat të pacaktuar, ndërsa paraditen e sotme KQZ, vendosi të mos e zbatojë ç’dekretimin e datës së zgjedhjeve vendore, duke e nxjerrë vendimin e presidentit si absolutisht të pavlefshëm./abcnews.al

 

debatiii-1280x720.jpg
G. P.21:30 | 10/06/2019

Dekreti i firmosur sot nga Presidenti Ilir Meta ishte tema që u diskutua në televizionin ABC News gjatë emisionit “Byro Politike” të Juli Xhokaxhi. Të ftuar ishin deputeti i Partisë Socialiste Alket Hyseni dhe juristi Jordan Daci, të cilët patën një debat rreth kushtetueshmërisë së vendimit të Presidentit Meta.

Sipas Dacit, vendimi i sotëm i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë. Por të kundërtën mendon deputeti Hyseni pasi sipas tij, Meta ka të drejtën për të caktuar datën e zgjedhjeve dhe jo për ta zhbërë atë.

Jordan Daci: Rasti konkret sigurisht që neni 92 e përcakton shprehimisht që vetëm ai ka të drejtë ta bëjë dhe kjo është një e drejtë ekskluzive që nuk e ndan me asnjë institucion tjetër. Vijmë tek kjo tjetra nëse E drejta për të caktuar, a kalon te e drejta për të ç’caktuar. Normalisht e drejta e Presidentit në rastin konkret është absolute, esenciale dhe materiale.  Nuk ka logjikë të njohësh të drejtën për ta caktuar dhe të mos i njohësh të drejtën për ta revokuar ndërkohë që kjo është një praktikë e bërë dy-tre herë më përpara. Elementi tjetër për sa i përket kushtetueshmërisë, duhet të kemi parasysh që presidenti e kshite gjithë komoditetin që ta caktonte periudhën e dytë zgjedhore. Mendoj se Presidenti ishte i qartë për sa i përket arsyetimit. Ai e lidhi me parimin e balancimit dhe ndarjes së pushteteve. Është fakt që Kushtetuta e Shqipërisë nuk ka më as pushtete dhe as balancim dhe ndarje pushtetesh. E ka humbur këtë. Është fakt që Republika e Shqipërisë është tashmë republikë moniste, ndërkohë që Kushtetuta jonë nuk parashikon një gjë të tillë. Është fakt që padyshim që mund të hajë diskutim fakti që ishin të lejuar ose jo për zgjedhje. Presidenti nuk u mor me faktorët. Ndoshta und të ishte marrë edhe me opozitën sa i përket vlerësimit të qëndrimeve të tij. Ne e shikojmë çështjen nga pikëpamja juridike. Të jem i sinqertë këto ditë po dëgjoj disa argumente të cilat janë fyese për një njeri të zakonshëm dhe jo më për një avokat që pretendon të njohë Kushtetutën. Rasti konkret ka bazë të pastër, por duhet të kuptjmë siç duhet Kushtetutën dhe mënyrën si funksionon shteti i së drejtës. Neni 92 thekson që presidenti cakton datën e zgjedhjeve.

Alket Hyseni: Cakton në gjuhën shqipe është cakton nuk është zhbën.

Jordan Daci: Çdo të thotë ta caktosh nuk ke të drejtë ta zhbësh? Dy herët e tjera pse nuk e bëri?

Alket Hyseni: Me që se ndihesh i fyer nga argumente, po ta shpjegoj unë.

Jordan Daci: Nuk e kisha për juve personalisht. Si mos të jesh i fyer kur KQZ shfuqizon dekretin e Presidentit.

Alket Hyseni: Caktimi është kompetencë e përcaktuar dhe ka një parim bazë të Kushtetutës.

Jordan Daci: E keni lexuar debatin kushtetuese se kur është hartuar. Zoti Majko ka qenë bashkëhartues.

Alket Hyseni: Dëgjova një argumentim tuajin që s’është organ administrativ, por do ftoj të lexoni vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

Jordan Daci: Ai është vendim i Kolegjit.

Alket Hyseni: Mos bëni autogola se ju të djathtët bëni autogol. Kolegji është i Gjykatës Kushtetuese.

Jordan Daci: Nuk mund të abuzojmë me shkencën.

Alket Hyseni: Fjala caktim është e përcaktuar qartë. Do të thotë që vetëm e përcakton dhe nëntë muaj para. Rastet e precedentëve janë krejt të ndryshme. Mos iu referoni precedentëve krejt të ndryshme për të argumentuar paligjshmërinë dhe anti-kushtetueshmërinë e tij. Më gjej një rast që ka pasur anulim të zgjedhjeve. Ka pasur shtyrje të zgjedhjeve. Në gjykimin tim ka interpretim, por aty ka pasur vullnetin e të gjithë aktorëve politik, të shprehur me shkrim.

Jordan Daci: Presidenti nuk është honorifik. Ajo që thatë ju është krejtësisht e pabazë. Të thuash ka rol honorifik është gjëja më e pasens. Ne kemi të njëjtë me presidentin italian dhe kroat.

Juli Xhokaxhi: Mund t’ju lexoj një paragraf.

Jordan Daci: E mbaj mend përmendësh. Është vendimi 150 i vitit 2017. I partisë Forca Rinia.

Juli Xhokaxhi: Është akt administrativ individual, e konsideron akt administrativ individual dhe nuk ka kompetencë gjykata Kushtetuese për ta shqyrtuar, por Gjykata Administrative.

Jordan Daci: Ka tre probleme. Nuk flitet për pajtueshmërinë e dekretit me Kushtetuetën siç pretendohet sot.

Alket Hyseni: Ke shkruajtur dhjetë faqe sot që nuk është akt administrativ,

Jordan Daci: do shkruaj dhe 15 të tjera sepse nuk është gjykatë, është Kolegji. Është vendim i Kolegjit, i cili nuk ka vendosur kalimin.

Alket Hyseni: Gjykata Kushtetuese ka deklaruar moskompetencë.

Jordan Daci: Pse ikën nga Vettingu ata tre anëtarët e Gjykatës Kushtetuese?

Alket Hyseni: Kjo nuk ka lidhje fare, kjo ka lidhje me ju. Kjo ka lidhje siç ikën ata duhet të ikin dhe liderët tuaj.

Jordan Daci: Unë nuk kam lider, ti je politik.

Alket Hyseni: Më politik se edhe vetë Lul Basha, por s’ka gjë është e drejta jote, demokraci është dhe të respektoj.

Jordan Daci: Nuk është e vërtetë.

Juli Xhokaxhi: Në këtë studio ka mbrojtur edhe akte që kanë të bëjnë me të majtën.

Jordan Daci: Unë kam mbrojtur edhe Ramën, edhe ju kur keni pasur të drejtë./abcnews.al

byro-1280x715.jpg
Sej rie21:30 | 05/06/2019

Në “Byro Politike” mbrëmjen e sotme paneli i të ftuarve kanë folur për audio përgjimet e publikuara nga gazeta gjermane “Bild”, të cilat janë regjistrime audio të “Dosjes 339/1”, pjesë e së cilës është grupi i Avdylajve të Shijakut. Në 6 përgjime audio të publikuara online dëgjohet Astrit Avdylaj, që sipas “Bild”, mbledh vota në favor të Partisë Socialiste në qarkun e Durrësit, përpara zgjedhjeve të 2017-s.

Shpëtim Nazarko: Në gjykim tim e vërteta gjendet në mes në këto raste sepse zona për të cilën po diskutojmë ne ka qenë këto 20-25 vitet e fundit, ka qenë historiku ku herë ankohet PD-ja dhe herë ankohet PS-ja. Në zgjedhje e viti 2005 ankohej Agron Duka që tani është në koalicion këtej, që ankohej se mi mori votat i ndjeri Olldashi. Unë dëgjova dhe lexova edhe shtypin sot, njëri nga ato kishte vlerë si informacion se kishte të bënte me ujësjellësin. Ndërsa historia që i thuhet të heqë atë gjobën ishte karagjozllëk. Sepse një bandit i një formati të këtij lloj që urdhëron dhe merr zgjedhjet nuk ka nevojë t’i lutet një nëpunësi. E vërteta gjendet në mes  në të gjitha rastet.

Preç Zogaj: Këto përgjime vërtetojnë më mirë dhe më shumë se më parë dhe janë në vazhdën e përgjimeve që janë botuar në shtyp në Nëntor të vitit 2017 kur është botuar përgjimi i parë nga kjo dosje, ku përsëri është përgjuar njëri nga këto të bandës së Abdylajve duke komunikuar me Vangjush Dakon. Dhe për herë të parë një informacion i tillë është publikuar në “Opinion” nga gazetari Lorenc Vangjeli.

Mentor Kikia: Në parim për ne si shqiptarë nuk ka asnjë lloj rëndësi dhe ndryshe nga ç’tha zoti Basha u shokuam, ne nuk jemi shokuar sepse ne jemi familjarizuar me këtë mjedis ku ndodh shit-blerja e votës. Rëndësi e këtij publikimi i jep fund debatit politik dhe mediatik,  nëse janë apo nuk janë të vërteta dhe ka apo nuk ka spekulime. Kjo është një fotografi e cila nuk vihet në dyshim sepse nuk e ka vënë në diskutim as vetë Prokuroria. Përgjimet kanë efekt politik dhe publik pa fund, por a do ketë impak ligjor nuk di ta them sepse nuk di nëse do të ketë një fund.

Ervis Iliazaj: Shqipëri është në krizë të thellë sot për shkak të kësaj historie dhe për këtë duhet ta trajtojmë me rëndësinë e duhur sepse po e trajtuam sipërfaqësish se kështu ndodh gjithmonë… duhet të dimë se Shqipëria është në krizë të thellë sot nga kjo histori./abcnews.al

gazetaret-1280x714.jpg
Sej rie21:45 | 03/06/2019

Në “Byro Politike”, gazetarët janë shprehur se qeveria duhet të sakrifikojë për të tejkaluar këtë ngërç politik. Ata madje thanë se Rama është ai i cili mban përgjegjësi për mënyrën se si funksionon demokracia në vend. Më tej paneli i gazetarëve e kanë vënë theksin se opozita nuk ka më çfarë të sakrifikojë.

Bardh Spahia: Unë besoj se të gjithë duhet të biem dakord se nuk ka zgjedhje me 30 Qershor dhe këtu besoj se nuk ka diskutim. Nuk  mund të ketë zgjedhje kur nuk ka alternativa. Ne do të jemi në mbështetje të qytetarëve shqiptarë, ku të jeni të bindur që do të dinë ta mbrojnë të drejtën themelore të tyre të fituar me sakrifica 30 vite më parë. Nuk ka kosto që mund të merret parasysh, përpara rrezikimit të të drejtës themelore,  të drejtës së votës së lirë.

Mimoza Koçiu: Zoti Spahia po na thotë në fakt tamam atë që thotë zoti Berisha, që nuk ka asnjë kosto para votës së lirë deri në konflikt social. Ky nuk është një lajm i mirë. Unë jam e trembur për datën 8 Qershor, sepse paralajmërimi që bëri zoti Basha dhe duke patur parasysh edhe paralajmërimin e Berishës, unë shpresoj të ketë një rrugëdalje.

Sokol Shameti: Edhe mua më duket pak e tepët që të vazhdohet dhe t’i kërkohen sakrifica opozitës. Nëse flasim për demokracinë nuk ka përgjegjësi vetëm njëra palë, përgjegjësi më shumë ka Kryeministri për një lloj mirëmbajtje të shëndetit të demokracisë në vend. Ne po shikojmë që nuk ka asnjë lloj përpjekje nga ana e Kryeministrit. Në një farë mënyre i është fiksuar tek data 30 Qershor, që a thua po lëvizi kjo datë do na mërzitet muaji Qershor. Po shikojmë sikur njëra nga dy partitë më të mëdha të vendit ka pakënaqësi, të cilat me këmbëngulje po i shpreh. Kjo masë njerëzish meriton të dëgjohet me seriozitet.

 Ermal Hasimja: Nuk është e qarët nëse do të ketë zgjedhje apo votime tamam. Zgjedhjet do të jenë të ligjshme por nuk do të prodhojnë legjitimitet. Edhe nëse do të bëhen zgjedhjet do të ribëhen më vonë sepse nuk ka ndonjë kuptim të madh. Mendoj se për aq sa problemet janë të konstatuara si të nxitura, të programuara ose minimalisht të njohura nga vetë palë në pushtet, moralisht dhe politikisht, pa folur ligjërish duhet që palla në pushte të marrë përgjegjësi,  që t’i japi jo opozitës, por gjithë qytetarëve shqiptarë garancinë që zgjedhjet e ardhshme nuk do të kanë probleme të tilla.  pozita kërkon një gjë dhe pala në pushtet mund të ofrojë një zgjidhje./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono