Emisione

politikaaa.jpg
G. P.11:12 | 20/01/2019

Politika në ABC News na sjell këtë javë përllogaritjet e aktorëve kryesorë politikë në vend, më pak se 6 muaj nga zgjedhjet vendore. Edi Rama po përpiqet të ketë studentët në krah, ndërsa Lulzim Basha shpalli protestat popullore, e një objektiv të dytë, sa të njohur, aq edhe të diskutueshëm.

Një lëvizje që Lulzim Bashës i artikulohej prej kohësh, e që ishte zbehur, pasi u rikthye pas 6 muajsh në Kuvend funddhjetorin e kaluar, në prag të skadimit të mandateve parlamentare. Direkt e indirekt Lulzim Basha po mbështet prej javësh kundërshtarët e veprimeve të kryeministrit, e këta sa vinë e shtohen publikisht. Përveç studentëve, institucioni më i lartë në vend ka frenuar fuqinë e Kryeministrin. Në mungesë të Gjykatës Kushtetuese, Presidenti nuk po e hedh lehtë firmën në dekretet e ministrave të propozuar nga Kryeministri. Ky i fundit një konflikt ka hapur edhe me VOA-n, median me eksperiencë 75-vjeçare, që financohet nga Kongresi amerikan. Ç’ka bie në sy është se Edi Rama ka ulur ndjeshëm daljet e angazhimin publik.

Çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

I kërkoi parlamentit të mblidhej një javë para kohe, me atë që u quajt session i jashtëzakonshëm, me një pikë në rendin e ditës, miratimin e dekreteve të shkarkimit dhe emërimit të ministrave të rinj, përveç ministrit të Jashtëm, i padekretuar nga kreu i shtetit.  Opozita në konferencën e kryetarëve që miratoi mbajtjen e seancës, u duk e gatshme për të vijuar qëndrimin në parlament, pavarësisht se seancën e quajti të panevojshme.

Por kthimi në parlament nuk u duk i lehtë as këtë fillim viti. Shkuan me plan në seancën që kishte vetëm një pikë në axhendë, votimin e dekreteve për ministrat. Ishin depozituar emrat e të gjithë deputetëve të PD e LSI për të folur mbi qeverisjen e vendit. Por mazhoranca i kishte marrë masat të mos e lejonte zbatimin e asaj strategjie. Nenit 48 të rregullores së Kuvendit, që parashikon kohë diskutimi për programin politik e përbërjen e Kryeministrit, që paraqiti opozita, mazhoranca e kishte parashikuar e kishte bërë kërkimet e saj.

Protestat do nisin së shpejti, një vendim i Këshillit të ri Kombëtar që zgjodhi edhe strukturat e reja drejtuese të shtunën e javës politike që lamë pas. Për 4 vitet e ardhshme, Lulzim Basha do ketë në krah një kryesi më të vogël me 15 anëtarë të zgjedhur, e të tjerë pjesë sipas statutit. Votëbesoi dy nënkryetarët, Spaho e Paloka, por rifreskoi sekretariatin, duke nisur nga sekretari i përgjithshëm e sekretarët funksionalë. Ndërsa për herë të parë Këshilli Kombëtar do ketë një kryetar e Basha ka përzgjedhur ish-Presidentin e Republikës, Bujar Nishani.

Edhe javën politike që lamë pas, opozita e shijoi edhe përplasjen aspak institucionale mes Presidentit e Kryeministrit, me refuzimin e emrit të Gent Cakajt. Me këmbënguljen për të mos propozuar tjetër emër në atë post përvec 28-vjeçarit, Edi Rama vendosi ta merrte përsipër vetë përkohësisht, edhe atë detyrë. Ndërsa kjo betejë vazhdonte, sa në mediat tradicionale, në ato sociale, erdhi një lëvizje e papritur. Ish-Kryeministri Berisha njoftoi se Klement Balili, ish-drejtori i LSI në Sarandë, prej dy vitesh në arrati, më akuzën për trafik ndërkombëtar droge, i emërtuar nga mediat greke si Eskobari i Ballkanit, ishte vetëdorëzuar. Pas një konfuzioni të parë të mediave e institucioneve që u përballën me interesimin e tyre, ishte Rama që konfirmoi se Balili ishte në prangat e policisë.

Në këtë panoramë, tensioni mes Presidentit e Kryeministrit u lexua fort tek betimi i 7 ministrave e i zv/Kryeministrit. Edi Rama, dekreti për të cilin ishte pezull në momentin e betimit, nuk shkoi në ceremoni, ndërsa mazhoranca u përfaqësua me nënkryetaren e Kuvendit, Vasilika Hysi. Ndryshe nga tradita protokollare e kësaj ceremonie, asnjë nga ministrat e as zv/kryeministri nuk bëri ndalesën për foton zyrtare me presidentin, pas marrjes së dekretit. Kjo dukej diçka e dakordësuar mes palëve, e zëvendësuar për të mos rënë në sy, nga një gjest familjariteti nga kreu i. E të nesërmen Ilir Meta e dekretoi shkarkimin e Bushatit e emërimin e ramës si ministër i Jashtëm, edhe pse për Kryeministrin kjo do jetë një detyrë provizore.

U kuptua edhe arsyeja e tërheqjes publike të Kryeministrit. Shkak kishin qenë përgatitjet për të paraqitur para studentëve Paktin për Universitetit. Kishte mbledhur studentë të ekselencës nga i gjithë vendi si dhe pedagogë-drejtues universitetesh, për t’u paraqitur një dokument 30 faqesh, që sipas tij përmbushte kërkesat e studentëve. U vuri përballë ministren e re të arsimit, e në sallë mes studentëve ishte vetë, e në radhë me të edhe ministrat e tjerë që do kenë në patronazh fakultete të ndryshme. U paraqit në krahun e studentëve e përballë pedagogëve, të cilëve u kaloi përgjegjësi.

Po shfaqet i pashqetësuar nga protesta e shpallur nga opozita, ndërsa me të e presidentin, do haset sërish më 21 Janar, në nisjen zyrtare e sesionit të ri, ku do votohet edhe dekreti për shkarkimin e Bushatit, e emërimin e tij edhe si ministër i Jashtëm. Ndërkaq i zgjedhuri i tij Gent Cakaj, pritet të jetë sërish shënjestër publike, pas kërkesës së Presidentit e opozitës, për ngritjen e një komisioni hetimor mbi DSIK, që i dha Cakajt një certifikatë sigurie për 24 orë.

Opozita do kërkojë zyrtarisht edhe shtyrjen e komisionit hetimor Tahiri, i iniciuar prej saj. Ndërsa në tryezë janë edhe dy ligjet e kthyera nga Presidenti për noterinë e kadastrën. Axhenda e këtij viti të ri politik duket e ngjeshur, e zgjedhjet vendore janë pak më shumë se 5 muaj larg. Strategjia e Bashës e miratuar në Këshilli Kombëtar përmban dy momente: përveç vendimit të shpallur më herët, të organizimit të protestave për largimin e qeverisë Rama, momenti i dytë i ngjan një déjà vu-je të Majit 2017.

A do vijë një rezultat ndryshe me një taktikë të përdorur edhe më herët? Kjo mbetet për t’u parë!/abcnews.al

elona-1280x647.jpg
ent ela21:01 | 19/01/2019

Moderatorja Elona Doro ka qenë e ftuar në emisionin “Thumb”.

E pyetur nga moderatoret Aulona dhe Fatma se pse nuk bëri një dasmë të madhe, ajo u shpreh:

“Po sepse mua nuk më pëlqejnte të bëja një tapet të kuq. Dhe ashtu sikundër e bëra pata pak qefmbetje. Pati sepse më ngelën shumë persona pa ftuar. Unë e kuptova vetë sepse unë e nisa celebrim për 15 veta se aq lejoheshin. Pastaj me mik më lanë që të thirrja 50 veta e pastaj u bënë 100. Këtu tha kryetari i bashkisë mos e ekzagjero se je nga të parat që po e bën me kaq shumë veta, sepse zakonisht marrin dy persona. Por nuk e kisha planifikaur që të kërceja, por aty plasi shamia e beqarit. Pra çdo gjë doli jashtë kontrollit për mirë. Pasi thashë “Po” shkoj marr mikrofonin dhe them vetëm një kërcim me babin që të mos me ngelte pishman. Një valle këmi ne të dy që e kërcejmë kur na ftojnë nëpër dasma dhe të mos e kërceja këtë tek celebrimi im do të ishte peng shumë i madh. Por si u çuan të gjithë?! Dhe ashtu ikën më shumë se 5 orë”./abcnews.al

do-1280x622.jpg
ent ela19:20 | 19/01/2019

Për mikrofonin e “Thumb”, Dorina Mema ka renditur një sërë këshillash që ju duhet t’i keni parasyshë për të humbur kilogramët që keni marrë nga festat që lamë pas.

 “Mosha e re medoemos duhet të merret me sport të lirë. Ka 1 milion sporte që ne mund të na heqin edhe stresin. Dhe kështu do të përfitojmë një ndihmë në pjesën e djegies së depozitave që të paktën  të jetojmë sa më shëndetshëm dhe mos të bëhen vajzat pse operacioneve plastike sepse ato dëmtojnë. Ne duhet të kemi shumë kujdes dhe të trajtohemi në mënyrë natyrale, avash-avash, dita-ditës dhe t’i japim vetes ndihmë”.

Ndërsa për njerëzit që nuk kanë vullnet që të merren me sport, i këshillon që të jenë të kujdesshëm me ushqimin.

“Për njerëzit që nuk kanë vullnet duhet një gjeneral si puna ime. Ushqimi që merr dhe stërvitja fizike janë të ndërlidhura me njëra-tjetrën. Ndër vite është parë që njerëzit që arrijnë të bien në peshë vetëm në saj të ushqimit pa stërvitje dhe me dieta ata kanë jetur elegantë”.

Gjithashtu Dorina ka këshilla edhe për ata persona që janë nën peshë dhe që duan të vënë masë muskulare.

“Ata duhet të ushqehen 5 deri në 7 vakte. Ata duhet të ushqehen se sbën me fibra. Duhet të ushqehen me vezë, me të gjitha llojet e farërave. Ata duhet të bëjnë 15 min vrap si dhe duhet të punojnë peshat”.

Dorina Mema më tej ka këshilla edhe për ata persona që duan të stërviten në kushte shtëpie.

“Ata duhet të blejnë dy pesha të vogla një tapet dhe një top. Ata duhet të shikojnë ushtriem që i ndihmlojnë të realizojnë muskut e barkut dhe të këmbëve”./abcnews.al

dd-2-1280x639.jpg
ent ela18:50 | 19/01/2019

E ftuar në emisionin “Thumb”, Dorina Mema ka folur rreth marrëdhënies së saj më të dashurin, të cilin nuk e ka bërë asnjëherë publik. Dorina Mema u është përgjigjur pyetjeve thumbuese të Aulonës dhe Fatmës ku ka treguar të rejat nga jeta personale dhe profesionale. Madje teksa fliste për marrëdhënien e saj është shprehur se nuk është thjesht një partner por bashkëshorti i saj.

Gazetarja e “Thumb” ka pyetur Dorinën se përse e mban këtë marrdhënie kaq diskrete nga media ndërkohë që është folur shumë edhe për pushimet e tyre jashtë vendit. Ajo është përgjigjur plot sportivitet:

“Po i njëjti është, ndryshojnë shtetet. Në fakt, nuk është i njëjti është bashkëshorti im! Më thoni a nuk është gjëja më e zgjuar që kam bërë gjithë jetën time? A tregohet bashkëshorti në Shqipëri?”

E pas kësaj gazetarja duke qeshur i ka thënë: “Jo se ta marrin”.

“Problemi është që nuk ma marrin dot dhe unë po mënjanoj një thyerje këmbe, krahu. Bëj shaka sepse njeriu nuk mbahet kurrë me dhunë”.- ka përfundur Dorina./abcnews.al

redi.jpg
ent ela18:21 | 19/01/2019

Ish-futbollisti Redi Jupi i ftuar në emisionin “Thumb”, ka folur rreth jetës së tij. Ai ka treguar detaje nga jeta e tij e përditshme. Por, natyrisht nuk iu ka shpëtuar dot pyetjeve “helmuese” të Aulonës dhe Fatmës, të cilit e kanë vënë jo pak në siklet.

Ata e kanë pyetur nëse martesa i ka ndryshuar jetën dhe nëse i vardisen më vajzat. Redi Jupi është shprehu se martesa ka ndikuar tek ai dhe madje i vjen keq që vajzat nuk po e ngacmojnë më.

“Martesa patjetër që ka ndikuar tek unë. Unë kam pasur historitë e mia dhe kam kaluar historitë e mia kur kam qenë i ri. Gruaja ime nuk është xheloze sepse nuk i kam lënë shkak. Ndërsa unë nuk jam xheloz, por kam merak për të. Po të kisha pasur ndonjë problem me të do të ishte marrë vesh. Të jem i sinqertë gocat nuk më ngacmojnë dhe më vjen keq për këtë. As jasht vendit sepse andej është edhe më keq. Kur shikon ndonjë femër që të shikon është një vetëkonfirmim që ajo po të sheh sepse i pëlqen dhe këtu mbaron muhabeti”./abcnews.al

LAJME-ORA-19.mpg_snapshot_09.26-1280x720.jpg
ent ela09:09 | 19/01/2019

Protesta e paralajmëruar e opozitës, Këshilli Kombëtar i PD-së, perspektiva ekonomike për vitin 2019, politikat fiskale ishin në fokus të bisedës në studion e “Mbrëmje ide” në ABC News me deputeten demokrate Jorida Tabaku.

Referuar emrave të propozuar për Kryesinë e Këshillit Kombëtar të PD-së, Tabaku vlerësoi të gjithë emrat dhe figuart e reja.

Duke folur për protestën e paralajmëruar nga opozita Tabaku tha se opozita ka qenë në mbështetje të të gjitha protestave.

“Përveç protestës dhe takime me qytetarët, dhe kontakt i shumëanshëm nga opozita dhe PD”.

Ndryshimi ministrave sipas Tabakut nuk e ndryshon politikat qeverisë.

“Një qeveri që ndryshon gjysmën e saj nuk është një qeveri e fortë  që nuk ka një minsitër të jashtëm, nuk ka figura politike përtë vendosur që nga ministri i jashtëm dhe i financave. Në qendër të denoncimeve me fakte ajo që ndodhi në parlament ishte e turpshme. Ne akoma diskutojmë të drejtën e fjalës. Ndryshimi i ministrave nuk ndryshon politikat qeverisë, çfarëdo emri që të vënë atje”.

Tabaku akuzon qeverinë se ka rritur taksat dhe ka thelluar borxhin publik, ndërsa shqiptarët varfërohen çdo ditë, përkundër deklaratave të kryeministrit.

“Kjo qeveri ka rritur taksat, ka thelluar borxhin publik. Një pabarazi e tillë nuk është parë në ansjë vend të Evropës si Shqipëria. Sot shqiptarët paguajnë taksa dhe shpenzojmë për mbijetesë. Bizneset nuk por rriten dhe zgjerohen më. 60 biznese mbyllen në ditë”.

Duke iu referuar të dhënave të FMN, tabaku thotë se Shqipëria është vendi me taksa më të larta në Evropë dhe shqiptarët po largohen, ndërsa sugjeron politika që ndihmojnë shqiptarët.

“Të zbatohen politika që ndihmojnë shqiptarët, që të ulen taksat, gjëja më e mirë që mund të ndodhë këtë vit është ulja e tarifave lokale se janë bërë barrë për qytetarët. PD ka bërë disa propozime konkrete”. /abcnews.al

PROVOKACIJA-ALMA-CUPI-PJ-3.mpg_snapshot_01.39-1280x720.jpg
ent ela23:09 | 18/01/2019

Gazetarja Alma Çupi ka rrëfyer copëza historie shqiptare në Provokacija. Përmes emisionit të saj Histori Shqiptare që nisi në ABC News dhe aktualisht transmetohet në TV Klan, gazetarja sjell një panoramë ndryshe të Shqipërisë.

Sipas saj Shqipëria që ajo sjell në emision ndryshon shumë nga jeta e Metropolit.

“Shqipëria ka mbetur në kohë në shumë zona të Shqipërisë. Në ato vende ku nuk ka ngecur koha është shkatërruar Shqipëria. Shumë fshatra kanë mbetur në kohë për shkak të mosrregullimit të rrugave. Psh. Thethi nëse nuk i bëhet rruga ai fshat do të dëmtohet shumë. Le të bëhet rruga, por kullat nuk duhet të ndryshohen”.

Alma Cupi shprehet se nuk kam dështuar kurrë gjatë emisioneve të saj, pasi sipas saj në terren është e pamundur të dështosh, ndërkohë që bën apel që gazetaria të investojë në njerëz.

“Gazetaria duhet të investojë te njerëzit te gazetarët e terrenit, është shumë i rëndësishëm për një TV se sjell një botë tjetër, që nuk është në Tiranë. Emisionet e terrenit janë më edukative. Kur del kamera jashtë është e pamundur të dështojë. Nuk kam dështuar kurrë”. /abcnews.al

PROVOKACIJA-ETILDA-GJONAJ-PJ-2.mpg_snapshot_27.38-1280x720.jpg
ent ela22:18 | 18/01/2019

Denoncimi i Zërit të Amerikës në lidhje me paligjshmërinë e rekrutimit të punënonjësve në burgje është diskutuar në studion e Provokacijas me Ministren e Drejtësisë Etilda Gjonaj. Sipas saj konkluzioni është i paanalizuar.

“Ajo që më ka shqetësuar është konkluzioni i paanalizuar i këtij procesi rekrutimi. Ka kontaktuar me persona që kanë qenë pjesë e përgjimeve dhe asnjëherë me Ministrinë e Drejtësië për të marrë opinion për këtë proces”.

Ministrja e Drejtësisë shprehu gatishëmrinë e institucionit që drejton për të  vënë në dispozicion dosjen ndaj gazetarëve për të investiguar.

Sa u takon ndërhyrjet të deputetëve në punësimin e punonjësve, Gjonaj e quan legjitime, për aq kohë sa nuk cënon cilësinë e rezultatit dhe i shërben qytetarit që përfaqëson.

“Duke patur në konsideratë që qytetarët të ndryshëm interesohen për raste dhe kërkesa dhe them se ndërhyrja e deputetëve është legjitime kur ata interesohen, e rëndësishme është mos cënohet cilësia e rezultatit”.

Sipas saj referuar edhe listave të akademisë së sigurisë për testimin epunonjësve nuk mund të ndryshojnë rezultatin.

“Lista e akademisë së sigurisë me testimin duke i marrë në testim të njohurive dhe testim fizik ku nuk ndryshohen rezultatet e kandidatëve. Ky është një proces që administrohet nga Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve dhe mua mu desh që të normoja gjithë procedurën. Nëse bëhet me scantron është shumë e vështirë që të ndërhyhet”.

Gjonaj foli edhe për krijimin e  SPAK, i cili në thelb forcimin e shtetit të së drejtës dhei do të jetë 2 vjet në monitorim nga SHBA dhe BE për ngritjen e gjyqtarëve dhe prokurorëve.

“Monitorimi do jetë zbatimi rigoroz i ligjit dhe mosndërhyrjeve nga jashtë, të dhënieve të direktivave por për të rritur kapacitetet e prokurorëve dhe gjyqtarëve”. /abcnews.al

PROVOKACIJA-ARTAN-HOXHA-PJ-1-1280x720.jpg
ent ela21:23 | 18/01/2019

Gazetari Artan Hoxha ishtë këtë të premte në studione  Provokacijas në ABC News për t’u dhënë përgjigjë pyetjeve të Mustafa Nanos në lidhje me çështjen Balili dhe intervistën dhënë gazetarit një ditë para vetëdorëzimit. Ai ka sqaruar të gjithë rrugëtimin deri në intervistimin dhe më pas vetëdorëzimin e Klemend Balilit.

“Së pari është besueshmëria. Më vunë një kusht sipas tyre unë isha njeriu kryesor që i sulmoja kërkuan kontakt dhe në këto kushte arritëm në kontakt dhe i them që të jap mundësinë që të sqarosh pozitën tënde. Eskobar i Ballkanit është një emër i pamerituar.

Unë jam kontaktuar disa herë për të negociuar dhe kushtin për t’u dorëzuar që ishte dosja. Ishte një shpërblim 100 milionë lekësh të vjetra. Balili nuk është vrasës është një personazh krejt tjetër.

Vetëm dy vetë e dinin që do dorëzohej në datën 15. Suksesi për mua është fakti që njeriu më i kërkuar në Shqipëri sot ndodhet në dispozicion të drejtësisë”.

Ai kishtë vështirësi të artikulonte, por pyetjet unë ia bëja me informacionet që unë kisha ai është ëpropjekur që të çojë dhe mesazhe. Unë e ndihmova që dorëzimi i tij do shitej si operacion. Presioni i Policisë dha një efekt që është bllokimi dhe sekuestrimi i pronave”.

Gazetari Hoxha tha se DEA amerikane mund të kërkojë ekstradimin e Klemend Balilit, nëse ka prova.

“DEA përfshihet në organizata të mëdha kriminale. Nëse DEA ka prova, DEA mund të kërkojë ekstradimin e Kelmend Balilit. Nëse ka bërë krim që ka lidhje me interesat e SHBA, Balili ekstradohet”. /abcnews.al

PROVOKACIJA-MONOLOGU-1-1280x720.jpg
ent ela20:14 | 18/01/2019

Në monologun e kësaj të premteje Mustafa Nano ka shtruar 10 pyetje që e çuditin në lidhje me çështjen “Balili”.

I shumë kërkuari Kelmend Balili, me aq sa është dukur këto ditë, është një djalë i edukuar, me pamje paqësore, me vështrim si të pafajshëm. Ai fliste me zë të ulët, me tone të shtruara, aq sa, i krahasuar me politikanët që bëjnë ligjin në Shqipëri, ai më ngjante me një gentleman të vërtetë. Përfundimi? Edhe një personazh i malavitës është një gjë më delikate sesa të zgjedhurit tanë.

Kelmend Balili ka në dosjen e tij penale, të paktën sipas avokatit të tij, veç një akuzë që lidhet me transportin e një sasie kanabisi, në të cilën nuk provohet dot që ai është i përfshirë. Asgjë tjetër veç kësaj. Dhe unë jam i shockuar prej këtij fakti. Ky na qenka Escobari i Ballkanit?

Pse gjykata ka vendosur masën e arrestit, ndonëse provat mungojnë? Mos ndoshta nën presionin e aktorëve jashtë gjyqësorë? Janë të lirë e guximtarë gjyqtarët tanë për t’i dhënë pafajësinë e merituar një njeriu, për të cilin të gjithë mendojnë se është fajtor?Çfarë kanë në dorë kundër tij agjencitë e Interpolit, të cilat e kanë shpallur në kërkim? Pse institucionet tona nuk i disponojnë provat e Interpolit?

Çfarë ka ditur ambasadori amerikan që gjëmonte e sokëllinte kundër Balilit? Pse gjërat që ai ka ditur nuk janë përfshirë në dosjen penale në ngarkim të Balilit?

Pse Balili është arrestuar në datën 15 janar, një datë e përcaktuar prej tij, gjë që del edhe nga intervista dhënë gazetarit Hoxha, dhe jo në datën 14, kur ai ka fjetur në shtëpinë e vet?

Ç’kuptim ka kushti kafkian apo orwwell-ian që Balili i ka vënë policisë gjatë negociatave të dorëzimit për një proces të drejtë penal? Kaq i trashë është Balili sa të mos kuptojë se ky kusht nuk ka kuptim? Kaq i trashë është ai sa të mos kuptojë se një garanci e tillë nuk ka kuptim të jepet nga askush, aq më tepër nga policia, ku ai po dorëzohej pas negociatash? Pastaj, ç’janë këta policë që kanë rënë dakord me një kusht të tillë? Janë policë që mendojnë se kanë në dorë procesin e gjykimit?

Pastaj, pse Balili ka qenë i sigurtë se policia do të respektonte një marrëveshje gentlemanësh me Escobarin e Ballkanit?

Pse kanë qenë të nevojshme muaj të tërë negociatash mes policisë e Balilit, në një kohë që shqetësimet e këtij të fundit kanë qenë të bazike e minimale?

Merret vesh se Balili nuk ka qenë pjesë e negociatave. Se ç’kuptim do kishte të ishte ndryshe? Kështu që i bie se dikush ka negociuar në emër të Balilit, dikush që ka qenë në dijeni të vendndodhjes së shqiptarit më të kërkuar. Dhe ky njeri, në vend të arrestohej që fshihte vendndodhjen e njeriut më të kërkuar nga policia, u zgjodh si negociator!!!??? Mua më kërcet e gjitha kjo. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono