Emisione

PROVOKACIJA-DESADA-METAJ-PJ-3.mpg_snapshot_01.54-1280x720.jpg
G. P.21:53 | 13/11/2018

E ftuara e tretë e kësaj puntatë të emisionit “Provokacija” nga gazetari Mustafa Nano ishte kryeredaktorja e “Opinion” Desada Metaj.

Biseda nisi me tema për të cilat ajo nuk është shumë mikpritëse. Veshja e deputeteve shqiptare.

“Vishen mirë, vishen më mirë se para 10 viteve kur unë kam filluar të bëj këtë profesion. I kushtojnë shumë rëndësi. Ka një problem, ky është ndoshta një vëzhgim femëror, kopjojnë pak njëra-tjetrën, nuk janë origjinale. Ka një lloj konkurrencë dhe kjo i bën ti kushtojnë edhe më shumë rëndësi se ç’duhet veshjes, më shumë se sa mesazhet që duhet të përcjellin në parlament.”

Metaj diskutoi për arsyet e saj për ti qëndruar larg përkohësisht ekranit dhe rëndësinë që ka ai për të.

“Ekrani ka qenë shumë i rëndësishëm. Unë kam dalë në ekran kur kam qenë 23 vjeç. Unë jam spikerja e parë e televizioneve private në shqipëri. Shkëputja është cikël, mendoj që cikli i prezantimit të lajmeve për mua u mbyll. Erdhi momenti kur vetë lajmet e televizionit e humbën rëndësinë, për shkak të portaleve dhe informacioneve të shpërndara nga interneti. Për vetë faktet që lajmet e humbën potencialin dhe impaktin që kishin në publik. Gjithashtu dhe vetë përmbajtja e lajmeve ndryshoi. Kaseta e ardhur e lajmeve të gatshme nuk të jepnin më atë emocionin e dikurshëm, kur ti prezantoje një kokë lajmi dhe pastaj pritej një bombë apo një gjë që ndryshonte shumë.”

Gazetarja tregon dhe për prirjet e saj politike.

“Me klishetë “vota është e fshehtë” mua nuk më pëlqen të përgjigjem, por që unë jam e djathtë kjo është një gjë të cilën nuk e kam fshehur kurrë. Kjo gjë nuk më ka penguar asnjëherë që të jem korrektë dhe serioze në punën time dhe deri më sot nuk kam pasur asnjë problem dhe asnjë përballje në prokurori me lajmet që kam shkruar, me lajmet që kam përcjellë. Të qenurit e djathtë jo automatikisht më bën mua votuese të PD.”

Gjithashtu ajo dhe mendimin e saj dhe për ish-kryetarin e PD, Sali Berisha.

“Për mua është një eksperiencë shumë e mirë dhe shumë e vlerësueshme fakti që kam punuar afër me të për 7 vjet, është një shkollë. Të punosh afër me të absolutisht është një gjë me vlerë, sigurisht që kam shumë vrejtje të cilat edhe i kam shkruar, për mënyrën se si ka qeverisur mandatin e dytë. Por absolutisht mendoj se mandati i tij i parë është një nga modelet më të mira që ka pasur Shqipëria. Lulzim Basha dhe Sali Berisha nuk ngjajnë me njëri-tjetrin kështu që nuk ka arsye se përse Basha të kopjojë Berishën. Basha ka mëkatet e veta për drejtimin e PD, por nuk ka arsye pse të kopjojë Berishën.”

Gazetarja tregoi nëse në të ardhmën do të ishte pjesë e politikës shqiptare.

“Jo, asnjëherë, politika nuk është ambicia ime. Jo më. E kam përjashtuar 100%. Mund të kem pasur dhe ofertë për tu bërë, por nuk do të bëhem kurrë pjesë e valles. Mua më pëlqen që ta konsideroj politikën, përveç se ushqim të përditshëm edhe pak sport. Kjo më pëlqen më shumë se sa të jem pjesë e brendshme.”

Së fundmi, Metaj tregoi dhe opinionin e saj për kryetaren e LSI, Monika Kryemadhi.

“Për mua Monika ka një rritje të madhe, të paktën që në kohën kur ka marrë drejtimin e LSI-së. Është një nga njerëzit më aktivë, me aftësi të veçanta organizative dhe mendoj se është një nga shtyllat kryesore që ka bërë të mundur që ajo parti të funksionojë. Përtej makinacioneve të Ilir Metës si prej politikanëve nga më të fuqishmit në Shqipëri, mbështetja e tij kryesore në organizimin e një strukture që ka funksionuar gjithmonë në zgjedhje ka qenë Monika. Mendoj që është rritur politikisht edhe këto 6 muajt e fundit.”/abcnews.al

enri-hide.jpg
G. P.21:45 | 13/11/2018

Për pedagogun e UET-së, Enri Hide, rasti i Gruevskit, i cili është shpallur tashmë në kërkim ndërkombëtar është tipike ballkanase. Në emisionin “Mbrëmje Ide” nga Mirela Milori, ai tha se nuk e beson se do jetë rasti i vetëm në Ballkan.

“Unë jam i mendimit që kemi të bëjmë me një çështje tipike ballkanike të një lideri të korruptuar, që nuk ka qenë e vetmja dhe nuk besoj se do jetë e vetmja në atë që po ndodh në Ballkanin e trazuar. Përshkallëzimi i ngjarjes ishte i natyrshëm sepse pritej që procedura të përshpejtohej dhe të shkohej drejt arrestimit të zotit Gruevski. Ajo që më habit është fakti që ai u largua dhe kërkoi azil politik sikurse më habiti deklarata e tij e parë paraprake lidhur në Facebook që ai bëri. Është e vetja deklaratë njëkohësisht që ai nuk do i ndalë betejat, pra shpallet një person tërësisht i pafajshëm, kristal i pastër. Do ishte një guxim i tepruar dhe nuk e kuptoj ku e gjejnë këta lloj liderash, të cilët janë akuzuar për shumë e shumë gjëra dhe janë kapur vetëm për një Mercedes që kushtonte 6 mijë euro, që të ngrinin zërin dhe të pretendonin para popullit të tyre pafajësinë”, u shpreh Hide.

Përsa i përket Kosovës, Hide tha se ka probleme thelbësore dhe nuk është rast i ngjashëm me Maqedoninë nga pikëpamja e pakicave.

“Kosova ka probleme më thelbësore të shtetformimit, të identitetit, të ndërtimit të institucioneve, të funksionimit të tyre pas ndërtimi, siç është rasti i gjykatës apo institucioneve. Nga ana tjetër, dhe këtë nuk duhet ta harrojmë, Kosova nuk ka probleme të Maqedonisë sa i takon një pakice. Ajo ka problemet që ka një shtet ballkanik shto dhe problemet që ka si një shtet i pakonsoliduar ende siç është Kosova”, u shpreh ai.

Pedagogu i njohur përmendi Turqinë dhe Rusinë si dy faktorë të cilët shfaqen sa herë ka probleme me sfidat e demokratizimit në Ballkan.

“Fatkeqësisht jemi rikthyer fuqishëm në Ballkanin gjeopolitik. Mendova se para një dekade apo më shumë Ballkani duke marrë këtë valën e perspektivës në integrimin europian, proceseve demokratizuese se kjo do ishte një gjë e kaluar. Por Ballkani gjeopolitik shfaqet sa herë dështimet janë të forta të elitave politike në Ballkan për të kapërcyer sfidat e demokratizimit. Sa më shumë këto sfida mbeten në vend aq më shumë shfaqën faktorët si Rusia apo Turqia. Turqia nga njëra anë duket sikur po dominon në disa interesa gjeoekonomike në shtete si Bosnja e Hercegovina, në shtete si Maqedonia te komponenti shqiptar, Kosova apo shtete si Shqipëria në disa komponentë të investimeve strategjikë apo disa sektorë kyç strategjikisht për vendin. Dhe jo vetëm në disa sektorë kyç, por edhe nga pikëpamja e sigurisë kombëtare, ka disa dimensione sidomos ajo e burimeve natyrore. Nga ana tjetër Rusia duket sikur tenton, po rrit kostot duke mbështetur liderë autokratë. Po rrit kostot e menaxhimit në Ballkan për partnerët europianë, po tenton t’i fryejë disa erërave shumë të rrezikshme për të ndezur disa zjarre”, u shpreh Hide./abcnews.al

PROVOKACIJA-VASIL-BOLLANO-PJ-2.mpg_snapshot_08.48-1280x720.jpg
G. P.21:16 | 13/11/2018

I ftuari i dytë në emisionin “Provokacija” nga gazetari Mustafa Nano ishte ish-kreu i OMONIA-s Vasil Bollano. Një diskutim për ngjarjen më të nxehtë të kohëve të fundit në aktualitetin shqiptaro-grek. Mendimet e tij mbi rastin e Kaçifas dhe problemet e grupeve minoritare.

“Atë ditë isha në vendin ku ndodhi ngjarja për shkak të ftesës për organizimin e ditës së 28 tetorit. Fillimisht kur e dëgjuam që një person i armatosur ka goditur në një drejtim të paditur, krijoi një indinjatë. Sigurisht ishte çështje që më pas e morën organet e përkushtuara për këto lloj ngjarjesh që ishte policia e shtetit. Rreth orës 1 u larguam se mbaroi aktiviteti dhe në darkë u njoftuam për ndodhinë që u konkludua me vrasje.”

Bollano u shpreh dhe për besimin e tij tek policia shqiptare lidhur me këtë çështje.

“Unë mendoj që në lidhje me besueshmërinë, sigurisht që besueshmëri ka, por nëse do të më pyesnit se në ç’nivel është besueshmëria, vlen për të dëshiruar. Për dy arsye, e para sepse bëhet maksimumi nga individë zyrtarë të politizojnë çështje, sepse sigurisht politizimi ndodh në dy aspekte ka edhe nga individë anonomë po nga grupe shoqërore të ndryshme, por politizimi është më i keq kur bëhet nga individë të veshur me pushtet. Këtu fillon problemi që duket sikur jepen disa mesazhe të gabuara instuticioneve të pavarura që në rastin konkret është policia. Përpara se të jepej versioni zyrtar se si ndodhi ngjarja u ngrit një akuzë.”

Pyetjes së Nanos, a është kryeministri Edi Rama antigrek, ai iu përgjigj:

“Nuk mund ta gjykoj në këtë sens. Unë nuk mund të shprehem antigrek apo antishqiptar, por që marrëdhëniet sa herë që bëhet një tentativë për një hap përpara, krijohet një ngecje, ngecje teknike. Erdhën në këtë situatë tani me disa pengesa. Kjo ngecje nuk mund të them që është e qëllimshme, por nuk është pozitive dhe kjo vlen për tu analizuar thellë nga qeveria.”

A ka arsye që një minoritar grek të ankohet ndaj instuticioneve shqiptare në tërësi?

“Unë mendoj që ka të drejtë të ankohet për mënyrën se si funksionon. Shteti për këtë punë është, që të japë përgjigjen dhe të orientojë gjërat në bazë të legjislacionit dhe kushtetutës.”

Bollano foli edhe për arsyen se përse ishte i pranishëm në varrimin e Kaçifas.

“Në varrim shkuam për një arsye. Për arsyen humane se humbi jetën një njeri dhe aq më tepër në mënyrën se si evoluan gjërat u krijuan shumë pikëpyetje të ndryshme. Domethënë ditën e parë u ekzekutua një person i armatosur, deri këtu gjërat janë në rregull. Mirëpo kur fillojë aludimet, kur fillojnë deklaratat, kur fillon një media elektronike dhe e quan “budalla”, “psikopat”, “kriminel”, çfarë nga këto kanë ndodhur. Atëherë ngrihen shumë nga këto përshtypje dhe aludime për individin në fjalë që unë nuk e njoh, menjëherë krijohet përshtypja se këtu diçka ka ndodhur dhe vonohet dhe ekspertiza. Rrugën zyrtare akoma s’e kemi dëgjuar.”

Ai foli dhe për titullimin “hero” të Kaçifas.

“Deri tani që flasim fjala “hero” është në kuptimin laik, sepse nuk e kemi versionin zyrtar. Por në aspektin laik ai është vlerësuar si hero. Indidvidët apo forma laike e të shprehurit, duke patur një material të tillë, krijon dhe ajo kondrapeshat e saj. Në rastin konkret ai u bë hero, u mitizua, do ta shikojmë në perspektivë se ç’do të bëhet. Vajtja në varrim është një moment tjetër, nuk lidhet as me politikën, as me ngjarjen, as me sjelljen. Vajtja në varrim është çështje emocioni, çështje humane, pra është ana sociale jo politike apo juridike”.

Së fundmi Bollano rrëfeu dhe mendimin e tij në lidhje me thirrjet antishqiptare gjatë funeralit të Kaçifas.

“Unë personalisht distancohem nga çdo lloj thirrje. Deklarata kam bërë rreth opinioneve për pyetje të ndryshme. Por si pjesë e ish OMONIA-s, unë do marr deklaratat zyrtare nga njerëz që sot përfaqësojnë organizatën OMONIA apo minoritetit, ndoqa deklaratën e deputetit Dule që kryesisht përfaqëson miniritetit, e cila ishte shumë e kujdesshme.”/abcnews.al

sokol-hazizaj.jpg
G. P.21:09 | 13/11/2018

Avokati i njohur, Sokol Hazizaj, ishte i ftuar këtë të martë në emisionin “Mbrëmje Ide” nga Mirela Milori. Sipas tij, përplasja mes Ramës dhe Metës për Sandër Lleshajn është konflikt i stisur.

Hazizaj tha në ABC News se pas këtij konflikti mes Presidencës dhe Kryeministrisë mbi tavolinë janë të gjitha opsionet e përfitimit ekonomik dhe politik.

Mirela Milori: “Hyn dhe një letër e tretë në mes që është e kryeministrit të vendit. ‘Ju mund ta çdekretoni Sandër Lleshajn si Gjeneral aktiv bazuar në kërkesën e tij drejtuar jush dhe pastaj ta dekretoni ministër të Brendshëm bazuar në Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë’. Ka të drejtë, Presidenti të çdekretojë Gjeneralë kështu”?

Sokol Hazizaj: “Kjo tregon që konflikti midis Presidentit të Republikës dhe Kryeministrit, për më tepër kur ka nonsense të karakterit konceptual nga ana e Kryeministrit të vendit, ashtu siç ka dhe moskuptime nocionesh dhe detyrash nga Presidenti i Republikës, kur ka bërë atë kërkesë para Kryeministrit kjo tregon që konflikti mes Presidentit të Republikës dhe Kryeministrit të Shqipërisë përsa i përket shkarkimit dhe emërimit të ministrit të Brendshëm është për opinionin tim  një konflikt i stisur. Ai nuk ka për mendimin tim përmbajtje të karakterit ligjor dhe kushtetues. Gjërat janë të qarta, o emëron ose nuk emëron. Kur është emëruar Kushtetuta në vitin 1998 në momentin kur një dispozitë është bërë e qartë haptazi, e cila nuk të lejon mundësi ta interpretosh në forma të ndryshme ka provokuar kompromis midis institucioneve dhe janë detyruar të gjitha organet t’i referohen institucionit të Presidencës, i cili është i pari dhe i fundit që del para publikut dhe thotë, ky është ministri dhe ky i larguari”.

Mirela Milori: “Në këtë rast që propozon Rama dhe firmos Meta, në rastin që Meta nuk do të firmos duhet Kuvendi të thërrasë Metën”?

Sokol Hazizaj: “Jo, kryeministri i vendit në momentin që nuk i propozohet kandidatura, i çon një kandidaturë tjetër ose të njëjtën kandidaturë me arsyetimin që ai mendon”.

Mirela Milori: “Dhe në rastin që Meta prapë nuk e dekreton”?

Sokol Hazizaj: “Unë mendoj që Presidenti kërkon një konsensus tjetër. Fakti që Presidenti lëvizi me dy institucione, pasojë e mospranimit të propozimit të kryeministrit, lëvizi me KED-në, lëvizi dhe me SHISH-in. Si duket ka dhe një emërim tjetër. Domethënë pas zonjës e cila është propozuar për Kontrollin e lartë të Shtetit, e cila për mua nuk do kalojë në Kuvend sepse shenjat janë dhënë. Dikush qëndron, pra propozimi rezervë i Presidentit”.

Mirela Milori: “Pra loja e shahut ju mendoni po bëhet për KLSH-në”?

Sokol Hazizaj: “Për KLSH-në. Ajo që u zgjidh me SHISH-in, mund të ketë edhe diçka tjetër që ne nuk e dimë. Për shembull mund të lozet me koncesionin midis Durrës-Tiranë. Domethënë të gjitha opsionet e përfitimeve ekonomike dhe politike janë mbi tryezë”.

Avokati tha gjithashtu se kur ka qenë fjala për akte administrative të karakterit nominal ka patur gjithmonë konflikt mes Presidencës dhe Kryeministrisë.

“Unë mendoj që dispozita respektive e cila flet për propozimin, emërimin dhe vendimmarrjen ka nevojë për interpretim më të gjërë në të gjithë kuptimin literal dhe shpjegimin që duhet të ketë kjo dispozitë. Kjo nuk mund të jetë dhe nuk është hera e parë që ka konflikte të karakterit politik, midis kryeministrit dhe Presidentit të Republikës, kur bëhet fjalë për akte administrative të karakterit nominal. Ne jemi mësuar të dëgjojmë që tre faktorët institucionalë që është Kuvendi, Presidenti, dhe Kryeministri të ndeshen kur bëhet fjalë për emra. Ajo që duhet pranuar është që kjo dispozitë kushtetuese e ka fare të qartë gjënë që emërimi dhe shkarkimi bëhet nga Presidenti i Republikës”, u shpreh Hazizaj.

Kushtetuta nuk e ndalon Kryeministrin ta ripropozojë sërish emrin e Sandër Lleshajt te Presidenti sipas Hazizajt.

“Kushtetuta nuk ndalon asnjëherë të drejtën e propozimit të kryeministrit qoftë edhe për një person, dy apo katër herë për t’u propozuar në cilësinë e ministrit”, tha avokati./abcnews.al

PROVOKACIJA-MONOLOGU-DHE-FATOS-TARIFA-PJ-1.mpg_snapshot_11.27-1280x720.jpg
G. P.20:40 | 13/11/2018

I ftuari i parë në puntatën e sotme të emisionit “Provokacija” nga Mustafa Nano ishte Fatos Tarifa, rektor i Universitetit të New York-ut në Tiranë. I ftuar për të bërë një bisedë për natyrën intime në kuptimin elegant të fjalës, për librat që profesori ka në bibliotekën e tij personale në shtëpi. Sipas Tarifas, kjo është një bisedë më interesante se sa politika e sotme.


“Di që jam lindur me libra në shtëpi dhe i jam mirënjohës nënës sime në radhë të parë, në kushtet e atëhershme kishim një raft me libra. Mbaj mend që prej nënës kam marrë të lexoj një roman 2 vëllimësh të James Aldridge “Diplomati” për Luftën e Dytë Botërore, nga im vëlla kam marrë librat e Zhyl Vernit. Këto kanë qenë romanet e para që më kanë nxitur dhe tërhequr për të lexuar më shumë gjatë gjithë jetës.”

Tarifa tregoi se si e kishte ndërtuar bibliotekën e tij personale që kishte në shtëpi.

“Unë zor se kam në shtëpi ndonjë libër nga ata të prindërve të mi. Koha e gjatë, transferimet e mia të herë pas hershme nga përtej oqeanit, kanë bërë që të ndërtoj një bibliotekë të re. Nuk kam asnjë nga librat e mëparshëm. Ndoshta ata mund të gjenden tek njëra prej motrave të mia, është një bibliotekë e tërë e ngritur nga unë në kursin e 30 viteve të fundit.”

Pyetjes se nëse një ditë do të kthehej në shtëpi dhe bibliotekën e tij nuk do e gjente aty, ai u përgjigj:

“Nuk do të ishtë më shtëpia ime.”

Tarifa tregoi gjithashtu dhe për marrëdhënien e tij fizike me librin. Sipas tij është më e përshtatshme që në avion të lexosh më shumë libra në gjendje fizike se sa elektronike.

“Ai që shkruan dhe vetë, ka dëshirë ta ketë librin në dorë dhe jo në një ekran të vogël e paisje elektronike. Lexoj fundjavave, përgjithësisht në punë. Në çantë mbaj gjithmone 1 ose 2 libra.”

Profesori tregoi marrëdhëniet e tij me kategoritë e ndryshme të librave dhe përse në bibliotekën e tij librat në gjuhën shqipe janë në pakicë.

“Është çështje standartesh. Pasi lexon klasikët e letërsisë ruse e franceze pastaj i krahason të gjithë me standartin e tyre. Nëse është poshtë atij standarti nuk lexon më. Përveç Kadaresë, zor se më pëlqen ndonjë autor tjetër. Ndërsa studimet i lexoj sepse më duhet të merrem me to.”

Sipas tij, autorët që nuk duhet të mungojnë në bibliotekën e çdo personi janë: Darwin, Ainstein, Russell, Marks dhe Froyd. 5 autorë atesistë që jo rastësisht janë në listën e tij.

“Nga Darwin mësojmë nga vijmë, nga Marksi mësojmë të kuptojmë shoqërinë e sotme, nga Frojdi mësojmë të kuptojmë se kush jemi, nga Rasëlli botën në të cilën jetojmë, ndërsa nga Ajnshtajni këtë kozmus në të cilin jemi pjesë. ”

Tarifa tregoi dhe librin e tij më të keq që ka lexuar ndonjëherë.

“Libri i keq ka qenë një libri që s’ka qenë i mirë. Ka pasur shumë të tillë, i le zakonisht pa i përfunduar. Një libër artistik që po lexoja pak kohë më parë, “Aliu dhe Nino” e lexova në anglisht brenda natës. Më thanë që është edhe në shqip, por nuk do e kisha lexuar pasi nuk do të ishtë përkthim i mirë.”

Sipas tij, biblioteka përbëhej përgjithësisht nga libra jo shumë të vjetër.

“Kam libra të vjetër të botuar vitë më parë, por janë ribotime jo antikuarë. Një libër mjafton të jetë një ribotim që shërben për punë dhe e bën punën e vet. Nuk jam pas librave të vjetër. Librin tim e vendos në bibliotekë bashkë me të tjerët sepse është një kopje arkive. Tani po merrem me nja 2-3 projekte, duhet të dali pas një jave nga shtypi vëllimi i 3 i polemikave të mia “Carpe Diem”. Pritet dhe një polemikë tjetër pas dy vitesh dhe nuk do merrem më pas tij. Është një zhanër që nuk e kuptojnë shumë.”/abcnews.al

PROVOKACIJA-MONOLOGU-DHE-FATOS-TARIFA-PJ-1.mpg_snapshot_00.23-1280x720.jpg
G. P.20:14 | 13/11/2018

“Para ca ditësh, Mirela Kumbaro la në facebook një shënim, që nuk të linte indiferent. Shënimi ishte në anglisht, por ishin të tjerët që ia përkthyen me ngut. Në të pak a shumë thuhej: Ne duhet të bëjmë çmos të rikthejmë dashurinë për librin; nëse shkon te shtëpia e dikujt, dhe zbulon se ai nuk ka libra, atëherë mos u q* me të; mos e lejo të njohë të fshehtat e tua përsa kohë që ai refuzon të njohë të fshehtat e botës së librave.

Ja, ky ishte mesazhi. Dhe mua m’u duk një gjetje e lezetshme për të ngacmuar, më saktë për të prekur në sedër, të gjithë ata lexues që, për një arsye a një tjetër, kanë humbur kënaqësinë e të lexuarit. Dhe që nuk e dinë se çfarë kanë humbur. E që në vend të lexojnë libra bëjnë biseda boshe kafeneve, ndjekin programe televizive pa asnjë vlerë, e lënë veten të thëthiten nga shtjellat e frikshme të internetit, rrinë me orë të tëra në lokalet e llotove, e kështu me radhë.

Mirëpo ky shënim i ministres së kulturës nuk pati këtë efekt. Ose jo vetëm këtë, le të themi. Reagimi që ra më së shumti në sy ishte një tjetër, e që mund të përmblidhet në formë pyetjesh: Si nuk ka turp kjo grua? Si guxon kjo? Si mund të flitet me këtë gjuhë? Po pse, kulturë është kjo? Si e mbajnë ende në atë post? etj, etj. Dhe ministrja, e ndodhur përballë reagimeve të tilla, bëri një tërheqje, duke thënë se fraza nuk ishte e saj, ishte e tjetërkujt, dhe se fajin e kanë edhe ata që e kanë përkthyer, apo që e kanë përkthyer në atë mënyrë që e kanë përkthyer. Mirëpo, me atë tërheqje nuk më la një shije të mirë. Ajo nuk duhej të tërhiqej. Nuk kishte pse të tërhiqej. Ajo duhej ta mbronte deri në fund atë frazë, e cila ishte krejt e pafajshme. Madje, në këtë rast, do duhej ta mbronte edhe atë fjalën e pistë, të futur si offside në mes të frazës. Sepse pa atë fjalë, mesazhi është banal, tepër banal. Pa atë fjalë, mesazhi do ishte kështu: Nëse zbuloni se ai nuk ka libra në shtëpi, atëherë mos bëni seks me të. Bah! Vetëm ata që shkruajnë e dinë se sa e rëndësishme është një fjalë e vetme, se si një fjalë e vetme është në gjendje t’i japë tërë frazës një forcë të jashtëzakonshme, dhe se si ajo, fjala e vetme, e zëvendësuar me një tjetër, e bën frazën ose të pavlerë, ose të mos bjerë fare në sy.

Një fjalë nga ato që ne i quajmë të pista nuk është në vetvete e pistë. Nuk është as banale. Është thjesht një fjalë. Jemi ne që mund ta përdorim në një mënyrë të pistë. Jemi ne që mund ta shndërrojmë në një fjalë banale, siç bëjnë në ndonjë rast në ndonjë film të Hollywood-it, ku përsëriten kot më kot, e vend e pa vend, fraza të tipit: fuck off, fuck you, motherfucker, don’t fuck with me, etj, etj, apo siç bëjnë në Shqipëri të rinjtë e sotëm, edhe vajzat, sidomos vajzat, e mos bëni sikur nuk e dini. Dhe këtë po jua them ju prindërve që këtë herë u tërbuat pse ministrja e Kulturës e përdori një fjalë të tillë në një kontekst kulturor, me një qëllim kulturor, me një përmbajtje kulturore. Mos kujtoni se fëmijët tuaj adoleshentë nuk i përdorin fjalë të tilla? I përdorin që ç’ke me të, dhe i përdorin më shpesh sesa ju vetë përdorni fjalët lekë, bukë, ilaç, pazar, qeveri, opozitë, etj, etj. Dhe këtë info nuk ua jap që të shqetësoheni. Jo, jua jap që të mos shqetësoheni. Fjalë të tilla nuk janë bomba.

Sidomos kur janë në fraza të këtij lloji, si ajo që përdori ministrja e Kulturës në facebook, dhe që unë kam qejf t’ua rilexoj: Ne duhet të bëjmë çmos të rikthejmë dashurinë për librin; nëse shkon te shtëpia e dikujt, dhe zbulon se ai nuk ka libra, atëherë mos u q* me të; mos e lejo të njohë të fshehtat e tua përsa kohë që ai refuzon të njohë të fshehtat e botës së librave.

Të gjithë ata që nuk kanë patur arsye të fokusohen te fjala e pistë, e kanë patur të lehtë të marrin thelbin e atij mesazhi. Që ishte: Lexoni, lexoni, lexoni!”/abcnews.al

SPECIALE-KOSTANDIN-KACIFAS-FOTO-PER-WEB.jpg
G. P.23:03 | 10/11/2018

Më 28 Tetor 2018, në fshatin Bularat të Gjirokatrës, gjatë kohës që mbahej ceremonia përkujtomore e JO-së greke ndaj ultimatumit të Benito Musolinit, ndodhi një incident i rëndë. Një minoritar, i quajtur Kostandin Kacifa, qëlloi me armë policinë shqiptare dhe pas disa orësh betejë me forcat e rendit, gjeti vdekjen.

Ngjarja u vuri flakën marrëdhënieve mes dy shteteve dhe dy popujve. Nacionalizmi ekstrem gjeti në këtë rast tokë të begatë për t’u shfaqur në forma nga më agresivet.

Por çfarë ndodhi në të vërtetë më 28 Tetor?

Kostandin Kacifas u vra nga forcat speciale RENEA apo u vetëvra, dhe më tej a ishte Kacifas një ekstremist i radikalizuar që ishte nisur vetëm me qëllimin për të përmbushur një mision të paramenduar?

Këto detaje shpjegon edhe dokumentari “Misioni i përfunduar i Kostandin Kacifas”./abcnews.al

renato-mekolli.png
G. P.22:41 | 10/11/2018

Këtë të shtunë, shefi i kuzhinës më i përfolur në Shqipëri, Renato Mekolli, ishte i ftuar në emisionin “Thumb”.

Tashmë, Renato drejton “Hell’s Kitchen”, dhe u pyet për mënyrën se si i trajton konkurrentët në emision. Përballë Fatmës dhe Aulonës tregoi se kur ka punuar në Greqi është trajtuar shumë keq nga shefat e tij.

Renato Mekolli: “Për mua ata nuk janë konkurrentë. Ata janë punëtorët e mi. Janë bashkëpunëtorët e mi. Njerëzit e mi, që duhet të japin maksimumin për klientët. Nuk është një show, është vërtetë një kuzhinë se çfarë ndodh”.

Aulona: “Nuk mund ta japin ata maksimumin kur ata flasin në mënyrë pak më njerëzore”?

Renato Mekolli: “Patjetër, por kur unë them ma pastro mirë dhe ti thua hë se nuk ka gjë si do ishte reagimi”?

Aulona: “Po ti vetë si do reagoje po të të silleshin në atë mënyrë shefat e tu”?

Renato Mekolli: “Kam ulur kokën dhe kam punuar. Sepse kanë reaguar. Nuk është se unë jam dikush që nuk kanë reaguar tek unë. Kam qarë, kam duruar”.

Fatma: “Ke pasur kështu shef ti”?

Renato Mekolli: “Po patjetër”!

Fatma: “Si vetja apo më keq”?

Renato Mekolli: “Më keq”!

/abcnews.al

 

klea-huta1.png
G. P.22:22 | 10/11/2018

Prezantuesja e njohur, Klea Huta, ishte e ftuar në “Thumb” këtë të shtunë. Ajo u vu përballë dy drejtueseve të emisionit, Aulona dhe Fatma, në këndin e rrëfimit. Prej disa kohësh, ajo është në një lidhje me Elgit Doda. Klea rrëfeu se si është njohur ajo me këngëtarin e njohur.

“Ne me Gitin jemi njohur që në fakultet. Giti ishte një kompozitor dhe donte të merrte një vajzë të re që këndonte në menaxhim. U takuam. Nuk ramë dakord. Më pas vazhdoi jeta dhe pas pesë vitesh me Alar Band që donin të bënin një bashkëpunim me mua i thonë Elgitit që ne duam të bëjmë një bashkëpunim me Klea Hutën. Edhe më merr mua në telefon dhe më thotë : ‘Alo përshëndetje, ju marrim nga Ministria e Kulturës kemi një eveniment të rëndësishëm për ju’. Po i thashë unë. Jam Elgiti tha. Hajde në studio se ka mbaruar demo. Vajtëm në studio pastaj…”, tregoi prezantuesja.

Pasi u pyet nga Fatma, Klea tregoi gjithashtu puthjen e parë mes saj dhe Elgit Dodës.

“Kam përshtypjen që ka qenë një energji e brendshme e fshehur gjatë gjithë këtyre viteve dhe shpërtheu. Puthja e parë ka qenë shumë romantike. Si nëpër filma. Nuk dua të them detaje të shumta. Ka qenë thjesht natë. Në rrugë. Vetëm drita e hënës dhe drita e rrugës”, u shpreh Klea./abcnews.al

oni-hysenbelliu.png
G. P.21:58 | 10/11/2018

Emisioni “Thumb” nisi me risi këtë sezon të ri në ABC News. I ftuar në puntatën e parë ishte biznesmeni Fatmir Hysenbelliu, i njohur ndryshe si Oni. Ai tregoi se si kalon zakonisht një ditë të zakonshme. Veçse kësaj here ai u vu përpara një testi më të vështirë. Onit iu dha një shumë parash prej 3.500 lekësh të reja dhe me këtë duhet të menaxhonte gjithçka që do bënte gjatë gjithë ditës që do ishte nën shoqërinë e emisionit “Thumb”.

Oni tregoi se i pëlqen muzika dhe club-et e natës madje shpeshherë luan muzikën e tij.

“Jam një person që më pëlqen muzika. Ndonjëherë bëj shaka me miqtë e mi, që nëse do bëhem DJ, do bëhem super DJ me këtë playlist-ë që kam. Kur shkoj me pushime i luaj këto pajisjet e DJ. Kjo më bën të dal në club-et e natës. Jo se i kam qejf sepse zakonisht club-et e natës janë ambiente që krijohen sherre. Njerëzit pinë, dehen nuk përmbahen. Sidomos në Shqipëri që ndonjëherë duket sikur del për hall dhe jo për qejf”, tha Oni Hysenbelliu.

Madje biznesmeni i njohur tregoi edhe një incident që ka ndodhur kohë më parë me disa nga miqtë e tij në një club, ku shkaku ka qenë një vajzë.

“Kur kam pas luajtur me ekipin e Partizanit dolëm gjithë bashkë për ditëlindjen time tek 10 futbollistë pas ndeshjes. Të gjithë i kisha veshur me këmisha, të gjithë me papion. Ishte një parti me tematikë. Një moment një person u bë xheloz sepse e dashura e tij shikonte tek ne, por ne nuk e shikonim atë. Një budallallik se kur ti ke diçka e nuk e mban dot atë që ke në krah merru me atë që ke në krah mos u merr me çunat e huaj. Ky mori lëshoi një karrige, kjo karrige doli huq dhe ne vajtëm për ta goditur. Një shoku jonë godet padashje bodygardin e clu b-it që kapi këtë djalin. Pastaj ky djali iku me vrap. Ndodhi sherri midis nesh dhe bodigardëve, erdhi policia . Dhe pastaj u zgjidh që ishte keqkuptim”, u shpreh Hysenbelliu, i cili është një ndër personazhet më të ndjekur në rrjetet sociale.

Si rrallë herë, këtë puntatë në emisionin “Thumb” Oni Hysenbelliu udhëtoi me autobus dhe bleu byrekë e dhallë në një byrektore. Ai bleu gjithashtu veshje në treg. Ndërsa në mbyllje vuri një skedinë ku me shaka premtoi se paratë që do fitonte do ia kthente mbrapsht emisionit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono