Ekonomi

kafeer-1280x689.jpg
ent ela19:15 | 25/02/2019

Shqipëria mban rekord në botë për numrin e kafeneve në raport me popullsinë. Megjithatë të dhënat e Institutit të Statistikave tregojnë se edhe ky biznes ka nisur të falimentojë. Këtë e tregon numri në rënie i bare-kafeneve që janë mbyllur.

Me dashuri dhe domosdoshmëri shprehen konsumatorët e kafes nëpër botë. Në Shqipëri ajo që përdoret më shumë është kafe e muhabet.

E shndrruar në stil jetese kafenetë u bënë biznesi më fitimprurës dhe më i përhapur në vend duke na renditur si vendi i parë në botë për numrin e lartë të bar-kafeve në raport me popullsinë.

Sipas Monitor nëse e gjithë popullsia ulet njëkohësisht në bar-kafetë dhe restorantet që ndodhen në gjithë vendin, ato mund të akomodojnë gati 660 mijë persona, ose një të katërtën e popullsisë.

Por edhe ky biznes duket se po mëson cështë falimentimi. Këtë e tregojnë të dhënat e fundit të INSTAT sipas të cilës për herë të parë në 2017-n, numri i bar-kafeneve ka ardhur në rënie. Në vend kishte gjithsej 14,217 bar-kafe, duke u ulur me 4%, ose në vlerë absolute kishte 602 bar-kafe më pak në vend. Kjo rënie shënohet për herë të parë që nga viti 2009, kur INSTAT raporton të dhënat. Në atë kohë në vend kishte vetëm rreth 8,600 bar-kafe, por numri i tyre u rrit me shpejtësi vit pas viti, duke arritur rekordin në 2016-n, me 14,820 të tilla, për të rënë vitin e mëpasshëm.

Në total, numri i vendeve në bare e restorante ra me 10% në 2017-n, në raport me vitin e mëparshëm. Megjithatë vazhdojmë të mbajmë Rekordin në botë për kafenetë në raport me popullsinë

Në Shqipëri ka 640 bar-kafe për 100 mijë banorë, sipas përllogaritjeve të “Monitor”, ose 1 bar kafe për 156 banorë. Në krahasim me 2016-n ka një rënie të lehtë të treguesit, për shkak të mbylljes së 600 bar-kafeneve.

Në vitin 2016, Shqipëria ia kaloi edhe Spanjës për këtë tregues, e cila deri tani mbante rekordin në Bashkimin Europian  dhe në botë për numrin e lartë të bar-kafeve për banorë, me 592 bar kafe për 100 mijë banorë, ose një bar-kafe për 169 banorë./abcnews.al

foto-2-1280x853.jpg
G. P.13:30 | 25/02/2019

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj zhvilloi një vizitë në Zyrën e Punësimit në Tiranë, ku u njoh nga afër me praktikat e punësimit, kryesisht për të rinjtë.

Sipas Ministres Denaj, zyra e punësimit në kryeqytet ka punësuar rreth 40% të të rinjve deri në moshën 29 vjeç. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë theksoi se duhet t’i kushtohet një rëndësi e madhe edhe shkollave profesionale që nxisin më tej punësimin.

“Ne kemi një rrjet shumë të gjerë shkollash profesionale, nëpërmjet shumë programeve që ministria jonë ndjek, ne nxisim që shkollat profesionale të bëhen sot atraktive për të gjithë personat që kanë mundësinë nesër të punojnë në tregun e punës në profesione shumë tipike, siç ju e thatë, në kërkesat që ka tregu i punës në telekomunikacion, në turizëm e hoteleri dhe mendojmë që shkollat profesionale, me dinamizmin që po marrin, me mbështetjen që po marrin, me fokusin që ka qeveria te zhvillimi i këtyre shkollave profesionale, të gjejnë atë mbështetje studentët që sapo përfundojnë nga niveli i mesëm dhe të arrijnë atë profesionalizëm që kërkohet për tregun e punës”, tha ministrja Denaj.

Ministrja Anila Denaj vlerësoi edhe raportin e krijuar nga zyrat e punës me kompanitë e ndryshme, që ndikon në nxitjen e punësimit të të rinjëve dhe punonjësve të kualifikuar./abcnews.al

ppppppppppp-1280x715.jpg
ent ela21:15 | 23/02/2019

Opozita dorëzoi në bllok mandatet parlamentare, si veprim ekstrem kundër kryeministrit Rama, duke krijuar një precedent të panjohur politik jo vetëm shqiptar. Akti ka sjellë kundërshtim të fortë ndërkombëtar, ndërsa Lulzim Basha vendos kështu një bast të ri politik për veten e opozitën.

Ndjekim Mimoza Kociun me Politika në ABC News.

Lulzim Basha u mbështet si nga forumet e PD,  ashtu dhe aleatët në krijimin e një precedenti jo vetëm shqiptar: për herë të parë një kamp politik, opozita parlamentare dorëzoi në bllok mandatet e deputetëve të vet. E bëri pas protestës së dytë numerike e paqësore, edhe pas një presioni të fortë të ndërkombëtarëve, që iu rreshtuan publikisht kundër. Akti gjeti të papërgatitur vetë Kryeministrin, që shpresonte në një mungesë konsensusi mes opozitarëve. Përveçse një precedent, kjo dalje nga sistemi është padyshim një bast i madh për Lulzim Bashën, por edhe vetë opozitën, në raport me të ardhmen e vendit.

Çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Pas mbylljes së papritur pas 5 orësh të protestës së 16 Shkurtit, me rezultat, prishjen e kërpudhës para Kryeministrisë e derën kryesore të saj, persona të lënduar nga gazi lotsjellës, 19 protestues nën akuzë për akte dhune, 6 nga të cilët në qeli, pikëpyetje të forta publike u ngritën mbi aftësitë opozitare të Lulzim Bashës. Opinioni u orientua me kujdes drejt prishjes së kërpudhës dhe dëmtimit të derës ballore të kryeministrisë, më shumë se tek masiviteti i atyre, që i ishin përgjigjur Lulzim Bashës në protestë. Të nesërmen ky i fundit paralajmëroi aktin ekstrem.

Paralajmërimi nuk u mor seriozisht. Lulzim Basha përmendi vetëm PD e jo LSI. Nuk e konsideroi as vetë mazhoranca, që reagimin indiferent ia besoi zëdhënëses së qeverisë. 

Djegia e mandateve është një proces i parashikuar në kushtetutën e republikës së shqipërisë. Në nenin 71, parashikohen 6 raste kur mandati i deputetit mbaron ose është i pavlefshëm. 

Paralelisht me grupin e PD, Edi Rama që kishte mbledhur deputetët e vet në takimin e përjavshëm, u thoshte se Basha po luante bllofin, e se nuk kishte konsensus për djegie mandatesh brenda opozitës.

Bindja e Ramës nuk rezultoi e saktë, por pikëpyetjet mbetën, kur Lulzim Basha e takoi veçmas Monika kryemadhin, e nuk pati një dalje me të, si me aleatët e tjerë. Krerët e partive kryesore aleate e kanë marrë mandatin nën logon e PD, pasi u përfshinë në listat e saj. Përjashtim bën agrari Agron Duka, që mbeti jashtë për shkak të pozicionit jo të favorshëm në listën e Durrësit. Aleatët nuk dukeshin njëlloj të bindur.

Konfirmimi i fundit erdhi nga LSI. Monika kryemadhi e shpalli vendimin nga selia e partisë së saj.

Ishte momenti kur nisi një aktivizim e reagim intensiv ndërkombëtar. Ambasadori I BE e zv ambasadorja e SHBA në Shqipëri shkuan në zyrën e Ramës. Sipas parimit të njohur e të përsëritur sistematikisht në 28 vjet se vendi debati e betejat politike bëhen në institucuine e parlament, Brukseli dënoi fort djegien e mandateve si një akt që minon demokracinë e pengon rrugën e integrimit të shqipërisë. Njëlloj dënuan edhe dhunën në protestën e 16 shkurtit. Lulzim Basha reagoi ashpër, duke i lexuar deklaratat në dy ekstremet: mungesë informacioni për arsyet që e kanë lënë Shqipërinë jashtë Europës, ose dashakeqësi.

Por reagimi më i fortë erdhi nga ambasada amerikane në Tiranë, e cila u bëri thirrje deputetëve të opozitës, të refuzonin thirrjet për dorëzim mandatesh.

Ish ministri i jashtëm, zgjodhi një përgjigje diplomatike. Në vend të një komenti, tha se SHBA dhe demokracia amerikane ishin frymëzimi i tij më i madh. Citoi një fragment nga mesazhi i presidentit të 16 të SHBA, Abraham Linkoln, që gjendet edhe në memorialin e tij në Uashington, i mbajtur në Gettysburg, në vitin 1863, në nderim të ushtarëve të rënë në betejën mes Veriut e Jugut.

Kryeministri zgjodhi të reagonte nga Puka, ku sqaroi akuzën e nxehtë që i bëhet, e për të cilën ka një hetim nga Krimet e rënda, abuzimin me votën në zgjedhje.

Basha nuk u tërhoq. Pas kryesisë mori mbështetjen edhe të KK. Efekt public bënë dokumentet e firmosjes së deputetëve për heqje dorë nga mandati. Në mënyrë të përsëritur, javën politike që lamë pas, sheshi i selisë blu, i ngjante atij të kohës kur PD drejtohej nga Berisha.

As ambasadori I BE e as ajo gjermane, nuk e kishin bindur Lulzim Bashën, pas takimeve të veçanta me të, ndërsa duket interesante që ambasadorja Shulc, mesazhet për Bashën i përcolli vetë, nuk ia besoi ambasadorit të BE, si kolegët e saj.

Dukshëm tek ndërkombëtarët ishte krijuar ndjeshmëri e lartë për përshkallëzim të akteve të dhunës të 16 shkurtit. Kishin sugjeruar anullimin e seancës parlamentare të të enjtes, ditën e protestës së dytë të opozitës, këtë herë para kuvendit. E konfirmoi Gramoz Ruçi, që i shtoi edhe informacionet për akte dhune.

Mes reagimeve që dënonin djegien e mandateve, spikati prezenca e OSBE, që me një gjuhë krejt të pazakontë për traditën e saj, foli për një grusht dhunuesish përfitues

Për skenar dhune foli edhe policia e shtetit. Këtë herë jo për persona me rekorde kriminale, si në dy deklaratat para protestës së 16 shkurtit.

Rrethimi me tela me gjemba i perimetrit të godinës së seancave plenare, i dha imazh jo të sigurt protestës. PD i dënoi deklaratat e konfirmoi mbajtjen e tubimit.

Sipas VOA, atë mbrëmje Lulzim Basha e Monika Kryemadhi kishin marrë një telefonatë nga Zv/Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën, Mattheë Palmer, që u kishte kërkuar distancim nga dhuna.

(efekt) E enjtja e protestës, nisi me një thirrje të ambasadës amerikane në Tiranë për protestuesit që të refuzonin dhunën, por edhe për qeverinë e forcat e sigurisë për vetëpërmbajtje. Pas saj edhe Komisioni Europian përmes shefes së diplomacisë Federika Mogerini dhe komisionerit për zgjerim Johanes Han, shpreheshin kundër çdo retorike e thirrje për dhunë nga udhëheqësit politikë, teksa dënonin djegien e mandateve. Kundër retorikës për dhunë erdhi edhe një deklaratë nga Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Evropës.

Paralajmërimet publike me fjalë kyçe dhunën, nuk kishin cënuar fort numrat në sheshin para parlamentit. Por diçka kishte ndryshuar. Përveç luleve për forcat e rendit, ranë në sy personat me shirita të bardhë, sipas ligjit për tubimet, përgjegjës për mbarëvajtjen e protestës. Kryefjala e fjalimeve të deputetëve opozitarë, ishte dorëzimi i mandateve. Kryetarja e LSI ua dedikoi uniformave blu.

Lulzim Basha e kishte të qartë se vëmendja e të gjithëve, sidomos ndërkombëtare, ishte mbi atë tubim. Për ta e kishte mesazhin.

Teksa tubimi vijonte paqësisht prej një ore, pa asnjë lloj paralajmërimi,shërbimet e telefonisë celulare u ndërprenë në një perimetër jo të vogël të zonës së protestës.Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare sqaroi postfactum, se vendimi për ndërprerje shërbimi nga ora 11 deri në 16, vinte pas një kërkese të policisë së shtetit për sigurinë gjatë protestës. Akti pa asnjë lloj njoftimi paraparak, vuri në vështirësi raportimin e mediave në protestë, vendase e të huaja që e evidentuan.

Edi Rama ishte larguar para nisjes së protestuesve nga selia e kryesisë së kuvendit, ku kishte zhvilluar një takim me Gramoz Ruçin. Ishte kthyer në kryeministri, për t’u larguar pak më vonë. Mes masave të larta, edhe përforcimi i derës prej hekuri të Kryeministrisë, tek hyrja e zakonshme e eskortës së shefit të qeverisë.

Luzim Basha i tërhoqi të gjithë protestuesit drejt selisë blu, duke u prirë vetë në këmbë. Përmbylljen e protestës, e bëri me parullat e studentëve të dhjetorit 1990.

E nën peshën e emocioneve, të cilat politikani Basha ende nuk arrin t’i kontrollojë, erdhi mbyllja me tipare patriotike.

Zëri i amerikës zbardhi mesazhet që Zv/Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën, Matthew Palmer u kishte përcjellë Bashës e Kryemadhit.

Mesazhet që ndërkombëtarët shpërndanin prej dy ditësh kundër retorikës së dhunës, morën kuptim, kur Sali Berisha postoi këtë video, e përgatitur sipas tij nga qeveria dhe e shpëndarë nëpër kancelaritë perëndimore. Ishte një kolazh i paralajmërimeve të Berishës kundër Ramës, i titruar në gjuhën angleze.

Kryeministri nuk e mohoi, e me këtë presion të fortë ndërkombëtar kundër opozitës, u shfaq komod në mesazhin publik.

Në fjalën 32 minutëshe, si përgjigje për akuzat për blerje të votave në zgjedhje, kishte përgatur rrëfimin, për kushtin e vetëm që i kishte vënë Lulzim Bashës në 17 Maj, mos kontestimin e zgjedhjeve, kusht i respektuar prej liderit të opozitës.

Me këtë siguri, nuk ka ndërmend të dorëzojë pushtet, e tregon edhe kushtet për dialog.

A do shndërrohet vallë ky realitet i ri politik në një déjà vu, ku do duhet sërish presioni ndërkombëtar, që palët të merren vesh në gjuhën shqipe? Duhet thënë se ndryshe nga herët e tjera, dy protestat numerike të opozitës kundër kryeministrit, kanë tërhequr vëmendje të lartë të mediave ndërkombëtare, edhe për shkak të protestave të ngjashme në vende të tjera, një vëmendje që nuk e kontrollon dot asnjëri prej aktorëve politikë. Opozita duket e interesuar t’i tregojë edhe faktorit ndërkombëtar, realitetin që ajo denoncon prej vitesh në Shqipëri. E nisi Basha me një vizitë pak orëshe në Vjenë të premten e javës politike që lamë pas, në asamblenë parlamentare të OSBE. Në vend të tij, në Tiranë mesazhet i përcolli Sali Berisha, me të njëjtin target, ndërkombëtarët.

Mes disa mesazheve që erdhën nga Gjermania, unanime kundër djegies së mandateve, spikati sugjerimi që akuzat për zgjedhjet të shqyrtohen nga drejtësia shqiptare. Të mërkurën e ardhshme, një delegacion i Komisionit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Europian vjen në Tiranë për t’u takuar me aktorët politike e informuar në detaje mbi situatën e re politike në vend.

Vetë Lulzim Basha po mbështetet tek forumet e aleatët, e paralajmëroi të premten vazhdimin e protestave, e bashkë me to edhe organizimin politik të opozitës për zgjedhje.

Ka një ngutje nga mazhoranca që karriket e opozitës të mos lihen bosh. Brenda 24 orësh, kuvendi administroi dhe njoftoi KQZ për 56 vakançat e krijuara nga dorëheqjet e deputetëve të opozitës. Zyrtarisht janë dy deputetët që kanë refuzuar tashmë lënien e mandatit: Lefter Koka i LSI dhe Myslim Murrizi i PD. PD ka edhe tre deputetë që ende nuk kanë firmosur dorëzimin e mandatit, për shkak se nuk ndodhen në shqipëri: Rudina Hajdari e PD, Fatmir Mediu i PR e Nard Ndoka I PDK.

Sipas vendimit politik, pas deputetëve, duhet të heqin dorë nga e drejta e mandatit, edhe emrat pasues në listat e PD e LSI. Nëse nuk ka një akt me shkrim prej kandidatëve, hyn në lojë pika 3 e nenit 164 e kodit zgjedhor, që parashikon 30 ditë kohë për secilin kandidat të rradhës, për t’u paraqitur në kuvend, pra procesi do marrë kohën e vet. Kodi zgjedhor parashikon që kur mbaron lista, mandatet e mbetura i kalojnë partive në koalicion, e në kushtet kur PD e LSI kanë garuar pa koalicione, nuk ka një parashikim ligjor për fatin e mandateve të mbetura, për pasojë kuvendi vihet në pikëpyetje, pasi mund të mos plotësohet me 140 deputetë, siç e parashikon kushtetuta. Por pavarësiht vakuumit ligjor, mazhoranca synon t’i marrë vetë ato mandate, duke i dhënë parlamentit konfigurimin e para viteve 90.

Një luftë nervash do luhet ditët e javët e ardhshme mes mazhorancës e opozitës, tashmë pa mandate parlamentare. Lojën e hapi Kryeministri që po targeton mbështetësit e opozitës, që dy herët që u thirrën, dolën kundër tij në protestë masivisht.

Mbetet për t’u parë edhe lëvizja e rradhës e  Lulzim Bashës, ligjërisht pa kthim pas për mandatet e dorëzuara. Përballë ka mazhorancën e ndërkombëtarët, ndërsa në krah, qytetarët që iu përgjigjën në protesta./abcnews.al

zussi-1280x720.jpg
ent ela15:21 | 23/02/2019

Edhe pse deri më tani është folur për eliminimin e barrierave tregtare mes Shqipërisë dhe Kosovës, ekspertët tregojnë se kjo ka mbetur vetë në kuadrin e deklarateve politike. Niveli i shkëmbimeve tregtare mes dy vendeve, veçanërisht eksportet mbeten në nivele tepër të vakëta.

Kur Kosova i vendosi taksën 100 për qind produkteve serbe, në Shqipëri u mendua për “lulëzim” shkëmbimesh tregtare mes Shqipërisë dhe Kosovës. Sipas Presidentit të Qendrës Shqiptare të Eksporteve, Alban Zusi kjo gjë nuk ka ndodhur mes dy vendeve. Sipas Zusit eksportet kanë qenë të vakëta.

Alban Zusi, president i Qendrës Shqiptare të Eksporteve: “Kishte pritshmëri të lartë që të rriteshin me vendosjen e taksës për mallrat serbe në Kosovë. Pat një ndikim në momentin e parë në industrinë e  miellit, u rritën shkëmbimet nga ky sektor nga Shqipëria drejt Kosovës dhe më pas kjo ngeli e vakët veçanërisht në nivelin e bizneseve të vogla e të mesme”.

Për të pasur rritje të shkëmbimeve tregtare, Zusi thekson se duhet të hiqen barrierat tregtare mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Alban Zusi, president i Qendrës Shqiptare të Eksporteve: “Kjo taksë do ketë impakt të pandjeshëm përsa kohë ne kemi barrierë kufitare ndërmjet dy vendeve, e cila është tarfifa e shërbimeve private, për të kaluar nga një anë e kufirit në tjetrën, jo tarifa fiksale dhe doganore, dhe koha e këtij shërbimi janë barrierat kryesore që çfarëdo të ndodhë  nuk ka për të lejuar që të kemi rrijte të shkëmbimve tregtare”.

Prej dy vitesh INSTAT raporton ulje të eksporteve, fenomen ky i vënë re edhe në raportin e muajit janar 2019. Të dhënat e INSTAT tregojnë se uljen më të madhe e kane pasur eksportet me vendet  si Kosova, Italia dhe Spanja.

/abcnews.al

KRONIKE-PER-ALBETELOKOM.mpg_snapshot_00.31-1280x720.jpg
ent ela08:48 | 23/02/2019

ALBtelecom, në bashkëpunim me Turkcell, prezantoi shërbimet më të fundit dixhitale të cilat do ndryshojnë përgjithmonë tregun e telekomunikacionit.

Gjatë një eventi, ALBtelecom prezantoi shërbime të reja dixhitale revolucionare të cilat do i shtojnë vlerë komunikimit, duke e sjellë atë me standardin më të lartë inovativ për shqiptarët.

Aplikacionet e reja: BIP dhe LifeCell do i mundësojnë çdo klienti ALBtelecom të komunikojë pa konsumuar paketat e internetit, dhe jo vetëm.

Ky hap i rëndësishëm për ALBtelecom u prezantua në këtë event ku ishin të pranishëm emrat më të njohur të biznesit, politikës dhe medias shqiptare.Kaan Terziollu, Drejtori i Përgjithshëm i “Turkcell” prezantoi vizionin e Lifecell dhe ambicien për të patur konsumatorë në të gjithë botën. Ai u shpreh se partneriteti me ALBtelecom do të vazhdojë të ofrojë produkte të tjera në këtë drejtim.Ahmet Ҫallëk, një nga investitorët më të mëdhenj në Shqipëri, tha se klima e biznesit në vendin tonë është përmirësuar ndjeshëm. Ai gjithashtu e konsideroi bashkëpunimin me Turkcell si vendimtar për futjen e inovacionit në tregun shqiptar.

Ministri i Shtetit per Mbrojtjen e Sipermarrjes,Z. Eduard Shalsi, u shprehbesimplotë dhe i vendosurqëinvestimetëtilla do tëkenëgjithmonëmbështetjen e qeverisëpërkrijimin e njëklimesamëtëpërshtatshmebiznesi. Shërbimetëtillainovative i vijnënëndihmëmodernizimittëShqipërisë, prandajkjoështënjëfazëshumë e rëndësishme, jo vetëmpërkompaninë, porpërtëgjithëvendin.Tahsin Jëllmaz, Drejtori i Përgjithshëm i ALBtelecom tha gjatë fjalës së tij se qëllimi i ALBtelecom është të sjellë teknologji dhe internet për çdo qytetar shqiptar. “Partneriteti Lifecell bëhet mjaft i rëndësishëm në vitet në vijim, në përmbushjen e vizionit tonë në bërjen e internetit dhe shërbimeve digjitale inovative të arritshme për të gjithë shqiptarët”.

Që nga procesi i privatizimit në vitin 2007, ALBtelecom ka investuar më shumë se 320 milionEuro për infrastrukturë fikse dhe mobile. Kjo kompani përfaqëson një nga korporatat më të mëdha në vend që punëson mbi 800 punonjës në të gjithë Shqipërinë.

Vizioni ALBtelecom mbetet të ofrojë shqiptarëve shërbimet më të mira dhe më inovative në telekomunikacion.

genc-sejko.jpg
G. P.15:32 | 22/02/2019

Por kriza politike në vend pritet të ketë pasoja negative edhe në sektorin e ekonomisë. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, i ben apel klasës politike të rikthejnë stabilitetin në vend dhe të vijojnë reformat.

Kriza politike që po kalon vendi parashikohet të ndikojë dhe në situatën ekonomike, prandaj Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, i tërheq vëmendjen qeverisë dhe opozitës.

“Çdo krizë politike, stabilizim, destabilizim politik do të kishte dhe efektet e tij në ekonomi. Ne si Bankë Qendrore sigurisht që jemi të interesuar dhe bëjmë thirrje që të ketë gjithmonë stabilitet politik në mënyrë që ekonomia, reformat dhe prosperiteti i parashikimit të gjithë reformave tona të një rritje ekonomike të vazhdojë në një mënyrë të suksesshme”, tha Sejko.

Kreu i Bankës Qendrore mbajti këtë qëndrim pas ceremonisë së promovimit të librit “Paraja, Banka dhe Shoqëria, bashkëudhëtimi historik që nga fillesat deri në kohët moderne” me autor Aristotel Panon dhe Anastas Angjelin. Ndërsa përshkroi rrugëtimin tre mijë vjeçar të parasë eksperti i ekonomisë Angjeli mesazhin e dha për aktualitetin që po kalon vendi.

“Zbatimi me konseguencë i sistemit tonë monetar, bankar. Stabiliteti dhe qëndrueshmëria monetare dhe fiskale edhe në kushtet e tronditjebve politike janë të domosdoshme dhe duhet të jenë në vëmendjen e të gjithëve”, tha ai.

Shqetësimin për situatën e trazuar politike pak ditë më parë e shprehu dhe Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Mark Crawford, sipas të cilit destabiliteti step investitorët e huaj për t’u vendosur në Shqipëri./abcnews.al

nenstacioni-1280x657.jpg
ent ela13:24 | 13/02/2019

Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku ishin në Zejmen në Lezhë, ku ka përfunduar investimi në linjën e transmetimit të energjisë për një zonë kritike, ku s’ishte vënë dorë qysh prej vitit 1971.

Mungesa e energjisë elektrike në Lezhë është e zakonshme për banorët e këtij qarku. Shkak është rrjeti tejet i amortizuar. Zgjidhja banorëve të këtij qarku ju ofrohet në prag zgjedhjesh.

Kështu ndodhi në shkurt të vitit 2017 kur qeveria bëri publike investimin prej 1, 9 milionë dollarësh për rikonstruksionin e nënstacionit elektrik. Në pranverën e po atij viti u premtua se do të niste investimi një milion euro për të rritur sigurinë e linjave në Zejmen, ku rrjeti është i amortizuar në masën 70 %.

Në këtë zonë  në shkurtin e dy viteve më pas, afro 4 muaj para zgjedhjeve vendore kryeministri Edi Rama njofton përfundimin e këtij investimi në linjën e transmetimit të energjisë për një zonë kritike, ku s’ishte vënë dorë qysh prej vitit 1971- njofton ai vetë.

Balluku: “Faza e parë e investimit që OSHEE ka ndërmarrë në zonën e Zejmenit ku preken 12 000 banorë në 6 fshatra ka rritur shifrën 85 milionë”.

Rama: “Jo vetëm këtu, por në shumë zona, investimet e fundit janë bërë në fazën e elektrifikimit dhe faktikisht sistemi është sistemi i kohës së elektrifikimit, prandaj edhe një erë të fryjë, borë po e po, këputen linjat dhe duhet filluar nga e para”.

Me përfundimin e fazës së parë pritet të nisë faza e dytë për këtë zonë, e cila parashikohet të ketë një vlerë investimi rreth 60 milionë lekë të reja.

Balluku: “Faza dytë brenda muajit mars, sepse planifikojmë që të gjitha rikonstruksionet të mbarohen para fillimit të sezonit të verës”.

Impakti i këtyre investimeve prek direkt edhe turizmin, duke qenë se plazhet e Shëngjinit dhe të Tales frekuentohen nga pushues vendas e të huaj. /abcnews.al

BALLUKU-ME-TREGETARET-E-MAKINAVE.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
ent ela13:32 | 12/02/2019

Tregtarët e automjetetve të përdorura kanë kërkuar rishikim të vendimit të qeverisë për importimin e automjeteve mbi 10 vjet përdorim. Në dëgjesën publike që zhvilloi me ta, Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku ka premtuar gjetjen e një zgjidhjeje që jo vetëm mos dëmtohet biznesi i tregtarëve por edhe të mbrohet mjedisi.

Me këtë ftesë u ul përballë  tregtarëve të makinave të përdorura Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku. Vendimi i Këshillit të Ministrave ka dëmtuar biznesin e tyre i thanë tregëtarët duke filluar që tek ndalimi i autoveturave që janë prodhuar jo më shumë se 10 vjet para datës së regjistrimit të parë në Shqipëri.

Arsyeja e ndalimit të makinave mbi 10 vjet prodhim është vendosur për të mbrojtur shëndetin e njerëzve. Por kjo nuk qëndron sipas importuesëve të automjeteve të përdorura, pasi problem kryesor është karburanti që tregëtohet në Shqipëri.

Sa i përket detyrimit për të targuar automjetet që sjellin nga jashtë, kjo i duket e paarsyeshme tregëtarëve pasi nuk mund t’i vendosin targa një makine që nuk qarkullon.

Ashtu siç premtoi në fillim të fjalës së saj ministrja Balluku i dëgjoi dhe i mbajti shënim ankesat e importuesëve të automjeteve dhe u premtoi se një zgjidhje të mesme do t’ua japin shumë shpejt.

Në tetor të vitit të kaluar këshilli i ministrave vendosi të mos lejojë  nga 1 janari i vitit 2019 importimi i makinave të përdorura mbi 10 vjet prodhim. /abcnews.al

MBULIM-KONFINDUSTRIA-PER-KARBURANTET.mpg_snapshot_00.04-1280x695.jpg
ent ela13:02 | 10/02/2019

Konfindustria i kërkon ekzekutivit të ndërhyjë sa më shpejt për të ulur çmimet e karburanteve dhe energjisë elektrike në nivele të krahasueshme me vendet e Rajonit. 

Shqipëria renditet nder 25 vendet e para në botë për çmimin e lartë dhe  cilësinë e ulët të karburanteve në qarkullim. Konstatimi vjen nga Konfindustria, e cila i kërkon qeverisë të ndërhyjë sa më shpejt e të reduktojë koston të paktën në nivelet e rajonit.

Administratori Gjergj Buxhuku thotë se kjo kërkesë merr shkas nga shqetësimet e vazhdueshme të industrisë vendase.

“Konfindustria vlerëson se çmimet e larta dhe cilësia e dobët e karburanteve dhe energjisë elektrike janë pengesë kryesore për zhvillimin ekonomik, biznesin dhe mirëqënien e qytetarëve shqiptarë.

Mjaft shqetësuese është edhe prania e zgjeruar e kompanive “guackë” të regjistruar në parajsa fiskale të pranishëm sidomos në sektorin strategjik të karburanteve”-shkruan Administratori Buxhuku në  njoftimin e shpërndarë për mediat.

Situatën në tregun e karburanteve Konfinduastria e lidh me mungesën e markave ndërkombëtare ndërkohë që thekson se;

“Mosveprimi i agjencive shtetërore për zbatimin e standarteve ligjore të funksionimit të tregjeve të karburanteve dhe energjisë kanë shenja të qarta të paaftësisë, subjektivizmit dhe korrupsionit.”

Tregjet e karburanteve dhe energjisë elektrike sebashku qarkullojne sipas Konfindustrias afro 15% Prodhimit të Brendshëm Bruto të ekonomisë në vit.

/abcnews.al

RAPORTI-I-KOMISIONIT-EUROPIAN-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_00.15-1280x720.jpg
ent ela19:54 | 09/02/2019

Rritja ekonomike e Shqipërisë është ndër më të lartat në vendet që aspirojnë të bëhen pjesë e Bashkimit Europian. Një raport i Komisionit Europian evidenton se edhe papunësia është ulur, por evidenton se ka dhe një ritëm më të ulët të investimeve të huaja direkte.

Shqipëria është vendi i dytë me normën më të lartë të rritjes ekonomike mes vendeve që  aspirojnë të bëhen anëtare në Bashkimin Europian.

Në raportin e performancës ekonomike të këtyre shteteve, Komisioni Europian e rendit ekonominë shqiptare të dytën me rritjen më të shpejtë, pas asaj serbe. Në tremujorin e tretë të vitit ekonomia vendase u rrit me 4.5%, ndërsa i gjithë viti pritet të mbyllet më një rritje në nivelin 4.1%.

“Rritja ekonomike e Shqipërisë u rrit me afërsisht 4.5% në tremujorin e tretë, pas një mesatareje rritje prej 4.3% në gjashtë muajt e parë të vitit 2018.”

Po ashtu Shqipëria rezulton se ka vijuar reformat ekonomike edhe në uljen e papunësisë, e cila ra me 1.8% në total, përfshirë këtu edhe uljen e papunësisë tek të rinjtë.

 “Norma e papunësisë vazhdoi rënien, duke u reduktuar me një mesatare prej 1.35 pikë përqindje nga viti në vit. Papunësia tek të rinjtë mbetet e lartë, por është ulur krahasuar me pikun që kapi në nivelin 34% në 2015-n. sot ajo regjistron një nivel prej 23%.”

Por Komisioni Europian shprehet i shqetësuar lidhur me rënien e investimeve të huaja direkte.

“Investimet e huaja janë rritur krahasuar me një tremujor më parë, por ato rezultuan 92% më të ulta se në tremujorin e tretë të vitit 2017.”

Në raport evidentohet se të ardhurat nga taksat vitin që shkoi u ulën për shkak të goditjes nga zhvlerësimi i euro-s dhe se shpenzimet publike u ngadalësuan, veçanërisht ato kapitale.

Reformat e evidentuara nga Komisioni Europian i komentoi në një shkrim në rrjetin facebook kreu i Komisionit të Ekonomisë dhe Financave Arben Ahmetaj. Ai tha raporti është një lajm i mirë për vendin ku konfirmohet puna e vështirë për arritjen e reformave për rritjen ekonomike, uljen e borxhit dhe papunësisë.

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono