Bota

dimitrious-pagotisus.jpg
gra moz11:04 | 19/05/2018

Autori i masakrës në shkollën e mesme të Teksasit, ishte viktimë e bulizmit. Në ditarin e tij, ai shkruante se donte të vriste dhe të vetëvritej. Ndërkohë dhe në parkingun e një shkolle të lartë në Atalanta një grua humbi jetën si pasojë e të shtënave me armë.

Dimitrios Pagourtzis, 17 vjeç, studenti i arrestuar për masakrën në shkollën e mesme në Teksas, ka qenë viktimi bulizmi i shokëve të klasës dhe trajnerëve. Washington Post ka intervistuar të afërmit e tij, ndërsa gjykata i ka mohuar mundësinë e lirimit me kusht në pritje të procesit. Sipas mediave amerikane, ai ka qenë i qetë gjatë dhënies së vendimit.

Fakti që ai ka qenë objekt talljeje për shokët e tij mund të jetë dhe arsyeja e masakrës, ndërsa mbetet ende për tu zbuluar plani i sulmit. Mediat amerikane kanë publikuar të dhënat e para të profilit të vrasësit 17-vjeçar. Në profilet e tij në rrjetet sociale, ai shfaqet në një fotografi me moton: i lindur për të vrarë, ndërsa në një fotografi tjetër, ai është me një xhaketë të verdhë të gjatë me simbole naziste. Adoleshenti luante me ekipin e futbollit të shkollës dhe ishte anëtar i skuadrës së kërcimit të kishës greke ortodokse.

Në ditarin e tij, Dimitrios planifikonte të vriste dhe të vetëvritej, dhe në automjetin e dhomën e tij janë gjetur bomba molotov dhe mjete të tjera shpërthyese.

Pas ngjarjes në Santa Fe në Texas, një episod tjetër i ngjashëm është regjistruar orët e fundit në Georgia. Sipas televizionit amerikan Fox News, një grua mbeti e vrarë në parkingun e një shkolle të lartë në pjesën lindore të Atalantës, teksa po zhvillohej një ceremoni diplomimi. Gruaja ndërroi jetë si pasojë e disa plumbave, ndërsa një person tjetër mbeti i plagour. Sipas të dhënave të para të policisë, çdo gjë ndodhi pas degjenerimit të një debati për shkak të vendeve të parkingut./abcnews.al

RESORTI-TRUMP-MBULIM-ABC-1280x720.jpg
ent ela23:10 | 18/05/2018

Policia e Floridës ka qëlluar dhe lënë të plagosur një person të armatosur që bërtiste kundër presidentit Trump në hyrje të resortit të tij në Majemi. Personi, i identifikuar si 42-vjeçari Jonathan Oddi është dërguar në spital pas shkëmbimit të zjarrit. Gjatë incidentit për fat të mirë nuk ka patur viktima, por një oficer policie ka pësuar një dëmtim fizik. Motivet e veprimit të 42-vjeçarit janë ende të paqarta. Mediat amerikane raportojnë se ai po fliste dhe po bërtiste për presidentin dhe në një moment ka kapur flamurin amerikan në hyrje të kompleksit për ta hequr atë. Nga verifikimet e bëra ka rezultuar se i dyshuari është një instruktor fitnesi me prejardhje nga Afrika e Jugut dhe jeton në një apartament pranë resorit të Trump. /abcnews.al

BE-IRANI-ABC-1280x720.jpg
ent ela22:42 | 18/05/2018

Tërheqja e Shteteve të Bashkuara nga marrëveshja me Iranin ka detyruar BE-në të riaktivizojë një statut të vjetër për të imunizuar kompanitë europiane që bashkëpunojnë me Republikën Islamike.

Komisioni Europian ka propozuar aktivizimin e një statuti të fjetur për të mbrojtur kompanitë europiane që bëjnë biznes me Iranin nga kërcënimi i sanksioneve amerikane. Statuti është miratuar në vitin 1996 si përgjigje ndaj embargos së vendosur nga Shtetet e Bashkuara ndaj Kubës, por nuk ka hyrë kurrë në fuqi. Komisioni propozoi gjithashtu heqjen e barrierave që pengojnë Bankën Europiane të Investimeve të financojë aktivitete të llojeve të ndryshme në Iran. Në këtë aspekt, Banka do të mbështesë investimet europiane në Republikën Islamike, përfshirë ato në sektorin e energjisë që janë boshti i ekonomisë iraniane. Parlamenti Europian dhe Këshilli i Europës do të kenë dy muaj kohë të shqyrtojnë dhe të miratojnë ose jo propozimet në fjalë, në prag të hyrjes në fuqi të sanksioneve amerikane, më 6 gusht. Dy propozimet janë pikat kyçe të një vendimi të KE-së për të vepruar në 4 fronte ndaj masave të Uashingtonit – thuhet në një komunikatë. Në të nënvizohet se Brukseli mbetet i përkushtuar për vijimësinë dhe përforcimin e marrëdhënieve me Iranin. /abcnews.al

cuba-plane.jpg
ent ela19:46 | 18/05/2018

Një avion kubanez “BOEING 737” është rrëzuar të premten në aeroportin ndërkombëtar të Havanës. Mjeti sapo ishte ngritur në ajër dhe kishte si destinacion qytetin Holguin. Autoritetet vendase kanë deklaruar se shumë persona dyshohet të kenë humbur jetën. Banorë nga zonat periferike të Havanës kanë parë një sferë zjarri dhe një kolonë tymi të zi të ngrihet nga vendi i ngjarjes. Kompania shtetërore ajrore e vendit latin, “KUBANA DE AVISION”, ka nxjerrë së fundmi nga përdorimi disa avionë të flotës së saj për shkak të vjetërsisë. Sidoqoftë, shkaqet e incidentit të së premtes janë ende të paqarta. /abcnews.al

101604039_gettyimages-516477472.jpg
ent ela19:39 | 18/05/2018

Autoritetet në Belgjikë kanë nisur hetimet mbi vrasjen e një emigranteje 2-vjeçare nga një plumb që dyshohet se u qëllua nga policia. Ndërkohë në vend janë ndezur polemika për shkak se fillimisht ngjarja u raportua si vdekje aksidentale.

Vdekja e një vajze 2-vjeçare në Belgjikë si pasojë e një reagimi me armë të policisë ka ndezur jo pak polemika. E mitura po udhëtonte në një furgon me rreth 30 emigrantë kurdë të cilët po ndiqeshin nga policia në jug të Belgjikës. Në vijim të ndjekjes, që nisi në një autostradë pranë qytetit Namur, policia hapi zjarr dhe një nga plumbat e zuri në fytyrë 2-vjeçaren. Mbi ngjarjen është hapur një hetim. Një zëdhënës i policisë ka deklaruar se nuk dihet ende nëse plumbi që i ka marrë jetën vogëlushes është qëlluar nga agjentët e policisë. Deklarata në fjalë ka ardhur një ditë pasi fillimisht u përfol se e mitura kishte humbur jetën si pasojë e një përplasjeje në kokë. Por prokurori i çështjes, Frederik BARISJË ka deklaruar se shkak i vdekjes ishte një plumb që i kishte hyrë fëmijës nga faqja. Mediat belge raportuan më herët se vajza, e cila ishte me të ëmën, ishte nxjerrë nga udhëtarët në një dritare të furgonit për të detyruar policinë të mos afrohej. Por hetuesit kanë deklaruar për BBC se nuk janë në gjendje të konfirmojnë këto të dhëna. Ndjekja e furgonit nisi jashtë qytetit Namur në orët e para të mëngjesit të së enjtes. Mjeti udhëtoi drejt perëndimit për shumë kilometra, duke i shpëtuar policisë. Thuhet se në arrati e sipër ai u përplas me një makinë tjetër dhe më pas vajza është gjetur e vdekur. U deshën 15 makina policie dhe rreth 30 efektivë për t’i dhënë fund incidentit./abcnews.al

MERKEL-PUTIN-KONFERENCA-1280x720.jpg
ent ela19:11 | 18/05/2018

Duke parë politikat shpërfillëse të presidentit Trump ndaj Europës, kancelarja gjermane Angela Merkel ka vendosur t’i rikthehet aleancës me presidentin rus Putin. Gjatë një vizite në Soçi, Merkel dhe kreu i Kremlinit kanë rënë dakord për ndërtimin e gazsjellësit “Rrjedha e Jugut 2”.

Marrëdhëniet mes Gjermanisë dhe Rusisë janë shumë të rëndësishme. Ka qenë ky mesazhi që kancelarja gjermane Angela Merkel ka përcjellë të premten në Soçi, ku është pritur nga presidenti Vladimir Putin në resortin e tij verior. Në konferencën e përbashkët për shtyp, Merkel ka vlerësuar me nota pozitive shkëmbimin e pikëpamjeve me Putin dhe ka theksuar se krizat aktuale mund të zgjidhen vetëm përmes dialogut intensiv. Mes shumë çështjeve të diskutuara mes dy liderëve, vetëm për një prej tyre nuk është gjetur gjuha e përbashkët.

“Është në interesin tonë strategjik të kemi marrëdhënie të mira me Rusinë. Pavarësisht disa diferencave ka çështje të tjera për të cilat ne biem tërësisht dakord”, ka thënë Merkel.

Edhe Putin është shprehur për një dialog më të ngushtë me Gjermaninë, të cilën e ka cilësuar një partner tregtar kyç për Rusinë. Duke u ndalur tek çështja e gazsjellësit “Rrjedha e Veriut 2”, Merkel dhe Putin duket se kanë arritur të sheshojnë mosmarrëveshjet.

Pavarësisht se infrastruktura e projektit do të vendoset në detin e Zi, kancelarja ka theksuar se gazi rus duhet të vazhdojë të rrjedhë edhe përmes Ukrainës.

Dhe Putin është shprehur dakord, përsa kohë një gjë e tillë sjell përfitime për të gjitha palët. Ai ka paralajmëruar se do t’i bëjë ballë çdo përpjekjeje të presidentit Donald Trump për të sabotuar projektin. Kjo, pasi kompanitë ruse të përfshira në të rrezikojnë të preken nga sanksionet amerikane. Ndër të tjera gjatë konferencës për shtyp, Merkel ka folur për rëndësinë e implementimit të marrëveshjes së Minskut për Ukrainën. Armëpushimi i arritur është shkelur ndaj dhe ideja për dërgimin e trupave paqeruajtëse duhet marrë në konsideratë” – ka thënë Merkel. /abcnews.al

TEKSAS-10-VIKTIMA-1280x720.jpg
ent ela17:44 | 18/05/2018

Një sulm me armë zjarri në një shkollë të Teksasit u ka marrë jetën 10 personave dhe ka lënë të plagosur shumë të tjerë. Policia ka arrestuar autorin dhe dyshon se ka shmangur një sulm të përmasave të mëdha, pasi pranë shkollës ka gjetur edhe sasi eksplozivi.

Dhjetë persona mbetën të vrarë dhe shumë të tjerë të plagosur nga një agresion me armë zjarri në një shkollë të mesme në qytetin Santa Fe të Teksasit, në Shtetet e Bashkuara. Ngjarja ndodhi rreth orës 7 e 30 të mëngjesit të së premtes, me orën lokale, në momentin kur studentët ishin mbledhur dhe po bëheshin gati për të nisur mësimin. Sipas mediave amerikane, personi i dyshuar për sulmin e armatosur është arrestuar nga forcat e rendit. Ai është një student 17-vjeçar i shkollës. Ndërkohë, një moshatar është ndaluar nën dyshimin se ka ndihmuar autorin. Pasi dëgjuan të shtënat studentët dolën me vrap nga shkolla. Jashtë ata u kontrolluan nga agjentët e policisë, që për arsye sigurie i detyruan të zbraznin edhe çantat e shpinës. Më pas agjentët bënë edhe një kontroll të shkollës dhe perimetrit përreth saj dhe gjetën eksploziv dhe pajisje artizanale për ndërtimin e bombave. Zbulimi i lëndëve plasëse në disa pika ka alarmuar autoritetet që kanë evakuuar të gjithë nxënësit dhe stafin akademik nga shkolla dhe u kanë bërë thirrje banorëve të qytetit me 13 mijë banorë që të mos prekin asnjë objekt të dyshimtë. Mësohet se dy oficerë janë mes personave të plagosur, njëri prej të cilëve ndodhet në gjendje kritike. Ky është rasti i tretë i incidenteve me armë zjarri në 8 ditë në mbarë Shtetet e Bashkuara dhe i 22-ti që nga fillimi i vitit. Më i rëndi mbetet ai i shkurtit në Parklend të Floridës, ku mbetën të vrarë 17 studentë dhe profesorë. /abcnews.al

putin-dhe-merkel-1.jpg
gra moz15:43 | 18/05/2018

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, është pritur në Rusi nga Presidenti rus, Vladimir Putin. Ndër temat kryesore të takimit në Soçi ishin gazsjellësi mes Rusisë dhe Gjermanisë, marrëveshja bërthamore e Iranit dhe Ukraina.

Pas takimit me Bashar Al Assad, ka qenë kancelarja gjermane Angela Merkel, ajo që është pritur në Soçi nga Presidenti rus, Vladimir Putin. Kanë qenë të shumta temat ndërkombëtare në rend të ditës mes të cilave dhe marrëveshja iraniane për cështjen bërthamore dhe kriza ukrainase.

Angela Merkel udhëtoi në Rusi, duke shënuar vizitën e parë të kancelares gjermane në Rusi pas takimit të tensionuar të një viti më parë, si pasojë e konfliktit në Ukrainën lindore dhe për ndërhyrjet ruse në zgjedhjet europiane.

Kësaj here kancelarja gjermane dhe lideri i Kremlinit janë më pranë, çdo gjë për shkak  të vendimeve të Presidentit amerikan, Donald Trump, në fushën e politikës së jashtme. Të dy në mandatin e tyre të katërt, Putin dhe Merkel duan të mbrojnë sipërmarrjet e tyre nga sanksionet amerikane, të shpëtojnë gazsjellësin e të “Nord Stream 2” që do të çojë gaz rus në Gjermani dhe të mbrojnë marrëveshjen për programin bërthamor Iranian që u braktis nga Uashingtoni.

Administrata e Trump ka kërcënuar me vendosjen e sanksioneve ndaj kompanive që do të punojnë në gazsjellës, dhe pikërisht një ditë më parë, u bë e ditur se në muajin Prill, Presidenti amerikan i ka bërë një propozim Gjermanisë, i cili nuk i ka pëlqyer Merkelit: të braktisë projektin për gazsjellësin e ri rus dhe në shkëmbim të kësaj, Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të negociojnë një marrëveshje tregtare me Bashkimin Europian.

Ndërkohë Berlini dhe Moska bëjnë pjesë në grupin 5 plus 1 që në vitin 2015 negocioi marrëveshjen mbi programin bërthamor Iranian, dhe nuk kanë ndërmend ta braktisin pavarësisht tërheqjes së njëanshme të Uashingtonit. Me vendimin e tij, Trump në fakt ka bërë të mundur një afrim mes Kremlinit dhe Europës, gjë që pas helmimit të ish-spiunit rus Skripal në Britaninë e Madhe, dukej e pamundur. Irani është një nga temat kryesore që do të jetë në qendër të bisedimeve dhe mes Presidentit rus Putin e homologut francez Emmanuel Macron, javën e ardhshme në Forumin Ekonomik në Shën Petërburg.

Në axhendë është dhe kriza në Ukrainën lindore dhe rezoluta e konfliktit sirian sidomos pas vizitës së mënjëhershme të Bashar Al Asad në Soçi. Por përsa i përket sanksioneve europiane të vendosura ndaj Rusisë si pasojë e konfliktit në Ukrainë, Merkel nuk ka ndërmend të tërhiqet./abcnews.al

SPECIALE-SKRIPAL-CESHTJA-1280x720.jpg
gra moz14:37 | 18/05/2018

Ish-spiuni rus, Sergej Skripal, i helmuar me agjent nervor ka lënë spitalin në Britaninë e Madhe. Megjithatë, ai dhe e bija kanë akoma nevojë për trajtim mjekësor.

Sergej Skripal, ish-spiuni rus i helmuar me një agjent nervor në Salisbury, ka lënë spitalin. Kjo është bërë e ditur nga autoritetet shëndetësore britanike. Dalja nga spitali vjen pas një përmirësimi të gjendjes shëndetësore të njoftuar në javën e fundit, pasi fillimisht u raportua për dëmtime të pariparueshme.

Vetë insititucioni shëndetësor, ku ishte i shtruar theksoi me anë të një komunikate se Skripal, ashtu si e bija Julia, e cila ka lënë spitalin prej disa kohëve, do të kenë nevojë për kurime shtesë.

“Sergej SKriapl ndihet mjaftueshëm mirë për të lënë spitalin në Salisbury”, tha drejtoresha e spitalit.

Helmimi i ish-spiunit rus dhe të bijës kanë shkaktuar një krizë diplomatike mes Londrës dhe aleatëve të saj Perëndimorë me Rusinë, që akuzohet se është përgjegjëse për sulmin. 66-vjeçari u gjet pa ndjenja bashkë me të bijën në një pankinë me 4 Mars. Për shkak të këtij sulmi, Britania, SHBA dhe shumë shtete të tjera dëbuan diplomatë rusë. Gjithashtu edhe Kremlini u përgjigj me të njëjtën mënyrë./abcnews.al

shampanje-e1526641948876.jpg
gra moz14:02 | 18/05/2018

Në një analizë të gjatë të së përditshmes “The Indipendent” shpjegohet pse dhe si Presidenti rus, Vladimir Putin, po pengon integrimin europian të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Në shkrim analizohet edhe vëmendja e Kremlinit ndaj Shqipërisë, si pjesë e këtij rajoni.

Duke theksuar idenë fikse të Presidentit rus, Vladimir Putin, për të mbështetur dobësimin e Bashkimit Europian, The Indipendent në një analizë të gjatë, rendit arsyet dhe mënyrat se si kreu i Kremlinit po mban pezull gjashtë vendet e Europës juglindore për të qenë pjesë e BE-së. Denis Mekshejn, shkruan ndër të tjera në analizën e tij se fushëbeteja e rradhës mes Rusisë dhe Europës, është Ballkani Perëndimor, ku Bashkimi Europian ka bërë të qartë se pas rreth dy dekadash në dhomën e pritjes për anëtarësim, gjashtë vendet: Shqipëria, Bosnja e Hercegovina, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia mund të bëhen pjesë e BE-së në vitin 2025. Popullsia totale e këtyre gjashtë vendeve, vijon më tej analiza, është 18 milionë – e barabartë me popullsinë e Austrisë dhe Hungarisë. Këto vende të vogla të Europës juglindore mund të shpresojnë se do të ndryshojnë duke u anëtarësuar në Bashkimin Europian njësoj si Irlanda, Portugalia dhe Greqia që u transformuan kur iu bashkuan Europës, por dhe ekonomikisht si Polonia.

Por Kremlini nuk e do aspak një integrim më të madh europian dhe për këtë arsye aktualisht po përdor Serbinë, duke mbështetur nacionalistët që nuk pranojnë pavarësinë e Kosovës. Rusia vazhdon të luajë kartën e sllavëve dhe ortodoksëve kundër shtetit me mazhorancë muslimane të Kosovës. Agjencia ruse e lajmeve Sputnik, ka shumë zë në Beograd dhe ministri rus i Mbrojtjes Shoigu ka vendosur një qendër për shërbim humanitar në Serbi, ku ka njerëz me uniformë që duken më shumë si ushtarë. Gjithashtu Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, çdo mëngjes këshillohet me Rusinë dhe ishte një ndër të parët që vrapoi në Moskë për të uruar Putin për mandatin e tij të katërt si President i vendit.

Tashmë Rusia ka kthyer vëmendjen në Shqipëri, ku Kryeminstri socialist Edi Rama, i cili është edukuar si një artist në Francë, po shpreson në hapjen e negociatave me BE-në. Por kërkesa kryesore e Brukselit për Tiranën zyrtare është pastrimi i sistemit gjyqësor, dhe zëvendësimi i gjyqtarëve të përfshirë në skandale korruptive.

Në shkrimin e The Indipendent përmenden dhe replikat e një viti më parë mes përfaqësueses së lartë për politika të jashtme në Bashkimin Europian, Federika Mogerini dhe liderit aktual të opozitës Basha, kur Mogerini kërkoi që të zëvendësoheshin gjykatësit, të cilët kishin bashkëpunuar me politikanë demokratë. Akuzë, që nga lideri demokrat u cilësua si e pavërtetë.

Gjithashtu në analizën e The independent përmendet dhe pagesa prej 875 mijë dollarësh ndaj një lobimi amerikan, që merrej me mbledhjen e fondeve për fushatën elektorale të Donald Trump, për një fotografi të kryetarit demokrat, Basha me kreun aktual të Shtëpisë së Bardhë, (pas të cilës dyshohet se qëndronin dy kompani ruse).

Në analizë theksohet se Partia Demokratike ishe gati të paguante rreth 1 milion dollarë për të marrë mbështetjen e administratës amerikane në mënyrë që shqiptarët pro amerikanë të votonin partinë që ishte më pranë Trump. Në rast se Partia Demokratike do të kishte mundur në zgjedhjet e fundit atë socialiste atëherë do të kishte pasur një përballje të fortë të vendit me Brukselin dhe shpresat për hapjen e negociatave do të zbeheshin, vijon më tej analiza.

Një panoramë kjo që përputhet më së miri me përpjekjet e Rusisë për të mbajtur Ballkanin Perëndimor sa më të paqëndrueshëm dhe për të parandaluar që Bashkimi Europian të normalizojë rajonin. Por ka dhe çështje të tjera që i shkojnë për shtat Kremlinit në këtë drejtim, si përshembull problemi i çështjes së emrit të Maqedonisë mes Athinës dhe Shkupit. Problem që nëse nuk zgjidhet mund të pengojë grupin e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor në rrugën drejt anëtarësimit. Por për Rusinë mbajtja e këtij cepi të Europës të paqëndrueshëm është pjesë e politikës së saj europiane.

Pas përballjes së vogël me Perëndimin në Siri, Vladimir Putin po kthen vëmendjen e tij në diçka më me vlerë, që përbën dhe fiksimin e tij të përhershëm: prishja e kohezionit gjeopolitik europian. Rusia është e vendosur të përshpejtojë përfundimin e lojës duke inkurajuar çdo lëvizje që dobëson kohezionin e Bashkimit Europian. Die Spiegel raporton se shërbimi gjerman i inteligjencës, ka informacione të qarta se Rusia mbështet me forcë ndarjen e Katalonjës nga Spanja, një ndarje e Spanjës, njësoj si Brexit, dobëson unitetin e Bashkimit Europian – një objektiv i përhershëm ky i politikës së jashtme të Kremlinit.

Rusia mund të bëjë marrëveshje me Shtetet e Bashkuara të Amerikës në baza dy palëshe, por Putin preferon marrëdhënie dy palëshe me shtete te veçanta të Europës duke refuzuar idenë e 28 vendeve që bien dakord për një politikë të përbashkët të jashtme ose për një siguri të përbashkët.

Kjo është arsyeja se pse Kremlini ndihmoi partitë anti-BE si Fronti Kombëtar në Francë, si dhe u përpoq të manipulojë mediat sociale gjatë fushatës për Brexit. Shkrirja e Europës në vende të ndara mbetet objektivi kryesor i politikës ruse./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono