Bota

emigrante.jpg
G. P.13:12 | 14/09/2019

Emigrantët vijojnë të përdorin itenerarin ballkanik për të mbërritur në vende të ndryshme të Europës kryesisht në Gjermani dhe Francë. Azilkërkues afganë përdorin trena mallrash për t’u larguar nga Greqia nëpër Maqedoninë e Veriut dhe Serbi, për të mbërritur në Europë.

Një tren mallrash përshkon Greqinë, dhe nga lart çdo gjë duket normale. Në të vërtetë nga një vagon në tjetrin fshihen emigrantë. Pjesa më e madhe e tyre janë afganë.

Ata përpiqen të kalojnë nëpër itenerarin ballkanik, i cili vijon të jetë i hapur pavarësisht se në teori rezulton i mbyllur që nga viti 2016. Kjo pas firmosjes së marrëveshjes mes Bashkimit Europian dhe Turqisë dhe vendimit të njëanshëm për blindimin e kufijve nga disa vende.

Shumë prej tyre zbulohen dhe nuk lejohen të futen në vend duke mbetur në mes të një rruge, e cila nuk jep asnjë shpresë. Azilkërkuesit shprehen se në Greqi nuk iu është siguruar një vendbanim dhe pse kanë pritur për një vit, e tashmë duan të largohen.

Sapo mbërrijnë në kufi me Maqedoninë e Veriut, ata zbresin nga treni i mallrave dhe përpiqen të kalojnë nëpërmjet pyjeve në mënyrë të paligjshme, për të kaluar kufirin. Ndërsa të tjerë qëndrojnë ende në vagonë. Sipas tyre nëpërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë, ata do të mund të shkojnë në Gjermani dhe Francë.

Turqia po vijon t’i qëndrojë marrëveshjes me Bashkimin Europian për të mbajtur në vend emigrantë, të cilët duan të shkojnë në Greqi dhe Bullgari. Gjithsesi sforcimi financiar është shumë i madh, për këtë arsye Ankaraja këtë muaj kërcënoi me rihapjen e itenerarit nëse Europa nuk do të dojë të rinegociojë marrëveshjen./ABC News Albania 24/7

komisioni-europiann-1280x720.jpg
G. P.12:06 | 14/09/2019

Komisioni i ri Europian duhet të nisë punimet në 1 Nëntor, ndërkohë kandidatët për komisionerë duhet fillimisht të marrin konfirmimin e Parlamentit Europian. Po cilët janë protagonistët?

Me emërimin e Paolo Gentiloni-t si komisioner europian për Italinë, u kompletua dhe ekipi i personaliteteve që do të jenë në dispozicion të presidentes së zgjedhur Ursula von der Leyen për krijimin e Komisionit të ardhshëm Europian. Komisioni Europian është organi ekzekutiv i Bashkimit Europian, njësia më e ngjashme me një qeveri në dispozicion të marrëveshjeve kontinentale. Detyra e tij është promovimi i interesit të përgjithshëm të Bashkimit Europian dhe për këtë arsye çdo vend anëtar propozon një komisioner, i cili merret me një temë specifike për një mandate pesëvjeçar.

Janë 26 komisionerët, Gjermania propozoi presidenten e komisionit ndërsa Mbretëria e Bashkuar vendosi të mos emërojë një përfaqësues të saj. Mbi të gjitha, ky nuk do të jetë një komision me debutues absolutë. Një nga emrat e dëgjuar është Margeret Vestager, zëvendës presidente e komisionit, post i cili në pesë vitet e fundit është marrë me dosje delikate që lidhen me qëndrimin fiskal të kolosëve të mëdhenj të teknologjisë si “Apple”, “Google” e “Facebook”.

Përfaqësuese e partisë liberale aktualisht në qeveri në Danimarkë, Vestager ishte fillimisht një nga emrat e përmendur për të drejtuar Komisionin Europian. Ajo do të shoqërohet në këtë post nga holandezi Frans Timmermans, i cili ka mbajtur këtë post dhe në legjislaturën e kaluar, një detal që u jep të drejtë skeptikëve që të shprehen për një presidencë të Komisionit Europian, e cila do të ketë më shumë zëvendës ekspertë.

Për të zëvendësuar Federica Mogherinin në çështjet e jashtme është zgjedhur Josep Borrell, ekonomist katalanas nga radhët e PSE-së dhe dikur president i Parlamentit Europian në periudhën 2004 – 2007, ndërsa një rol domethënës në përbërjen e skuadrës do i takojë ish-kryeministrit të Letonisë Valdis Dombrovskis, komisioner në largim për qëndrueshmërinë financiare.

Do të jetë sërish sllovaku Maroš Šefčovič, në mandatin e tij të tretë radhazi në komision, një personalitet i tryezave europiane, ku ka mbajtur postin e komisionerit për energjinë, atë për tregun dixhital të përbashkët, marrëdhëniet ndër institucionale, arsimin dhe shëndetin. Rikthehen në Bruksel dhe Maria Gabriel për Bullgarinë, Vera Jourova për Republikën Çeke, Johanes Hahn për Austrinë dhe Fil Hogan për Irlandën, deri tani komisioner për agrokulturën, e që tashmë do të marrë nën drejtim tregtinë ndërkombëtare.

Profili i Paolo Gentiloni-t, që “Corriere della Sera” dhe “Haffington Post” e cilësojnë si pasardhës të Pier Moskoviçit për çështjet ekonomike është i njohur, por nuk është emri i vetëm me peshë që synon të zhvendosë ekuilibrat në kancelaritë europiane. Në total do të jenë 10 komisionerë nga radhët e Partisë Socialiste dhe 9 ata nga Partia Popullore, mes të cilëve presidentja Von der Leyen. László Tróksánui, avokat dhe ish-ambasador i Hungarisë në Belgjikë, pritet të jetë komisioneri për zgjerim nëse do të miratohet nga Parlamenti Europian. Ai vjen nga radhët e partisë “Fidesz”, partia e kryeministrit Viktor Orban, aktualisht e përjashtuar nga qendra e djathtë europiane.

Sipas presidentes së zgjedhur të Komisionit Europian e cilësoi skuadrën e saj si një komision të larmishëm si Europa dhe të fortë si Europa. Një skuadër që ka brenda saj të rinj dhe ekspertë, lindje, perëndim, jug, dhe veri, gra dhe burra. Një skuadër e ekuilibruar që kombinon eksperiencën dhe aftësinë, së cilës do i kërkohet që të punojë me këmbëngulje dhe që të japë përgjigjet e duhura.

Ursula von der Leyen, e cila do të drejtojë Komisionin Europian, ka qenë ministre mbrojtje në Gjermani që nga Dhjetori i 2013-s, si dhe një figurë e rëndësishme në radhët e CDU-së, ajo u konsiderua për shumë kohë një nga kandidatet kryesore si pasardhëse e kancelares gjermane të Angela Merkel. E lindur në Albrekt, e rritur deri në 1971 në Bruksel, flet rrjedhshëm tre gjuhë të huaja, e martuar me shtatë fëmijë ajo ka ndjekur gjurmët e babait të saj i cili ka qenë për një kohë të gjatë president i landit në Saksoninë e Ulët.

Karriera e saj politike nis në vitet ’90, kur regjistrohet në CDU, Von der Leyen ka mbuluar poste të ndryshme në nivel lokal deri në momentin e emërimit në vitin 2003, si Ministre për Çështjet Sociale, Familjen dhe Shëndetin.

Në këtë post ajo do të mbahet mend se iu kundërvu partisë saj për të mbrojtur tema në mbështetje të nënave që punojnë, me një plan të bazuar në ndërtimin e çerdheve të reja dhe leje lindjeje për të dy prindërit. Por dhe si Ministre Mbrojtjeje, ajo u mor me barazimin e kuotave. Ajo është gruaja e parë që ka mbajtur një post të tillë në historinë e Gjermanisë.

Një nga temat më të nxehta me të cilat do të përballet Von der Leyen do të jetë pikërisht Brexit. Ajo u shpreh se nëse Britania e Madhe del nga Bashkimi Europian, nuk do të ishte fundi, por fillimi i një marrëdhënieje të re. Më tej, ajo theksoi se Brukseli nuk e dëshironte daljen e Londrës nga BE, por gjithsesi respekton vendimin e saj. Hapat e radhës, shtoi Von der Leyen, janë në duart e Mbretërisë së Bashkuar dhe vendimet nuk do të komentohen.

1 nëntor do të jetë data që ajo do të marrë postin dhe atëherë do të shihet se çfarë do të ndodhë. Nëse Mbretëria e Bashkuar do të kërkonte një shtyrje të Brexit, dhe nëse një gjë e tillë ndodh atëherë do të caktohej një komisioner i ri që do të merrej më këtë çështje. Për momentin, Mbretëria e Bashkuar është vendi i vetëm anëtar që nuk ka propozuar një komsioner. Një nga pikat kryesore mbetet reformimi i Dublinit. Solidariteti sipas saj nuk duhet të varet vetëm nga një pozicion gjeografik, Dublini duhet reformuar dhe mbetet një nga pikat kyçe të programit të saj.

Për sa i përket betejës së taksave, aktualisht mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe kinës, Von der Leyen shprehet se nëse vazhdon logjika e përballjeve atë herë do të humbasin të gjithë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Europian. Për këtë arsye, palët duhet të ulen në tryezë dhe të shihen interesat e përbashkëta në mënyrë që të shënohen progrese.

Ndërkohë Bashkimi Europian synon të investojë në fushën e kërkimeve dhe të zhvillimit për mbrojtjen e përbashkët, pa vënë në diskutim marrëdhënien me NATO-n, e cila do të përfitojë nga këto investime. Investimet në industrinë ushtarake si pas saj do të sjellin shumë të mira dhe për industrinë private, mjafton të mendosh se interneti lindi nga rrjeti ushtarak Arpa ashtu si dhe GPS. Për këtë arsye ajo do të vijojë në këtë rrugë dhe për këtë do të kujdeset drejtoria e përgjithshme për industrinë e mbrojtjes dhe hapësirës. Posti i është besuar francezes Silvi Gulard e cila është emëruar dhe si komisionere për tregun e brendshëm.

Presidentja e zgjedhur e Komisionit Europian është e vendosur që të kthejë Bashkimin Europian në një lider botëror të zhvillimit të marrëveshjes për mbrojtjen e klimës dhe kundër ndryshimeve klimaterike. Ajo u shpreh e bindur se pjesa tjetër e botës do të ndjekë më pas këtë linjë. Socialisti holandez Frans Timmermans do të jetë zv/presidenti ekzekutiv për Marrëveshjen e Gjelbër Europiane e cila do të jetë një lloj marke europiane.

Marrëveshja mes Bashkimit Europian dhe Turqisë bëri të mundur ndalimin e trafikut të qenieve njerëzore në kufirin turk, por duhet të bëhet e qartë se si do të investohen 6 miliardë eurot të vëna në dispozicion nga Bashkimi Europian. Sipas të dhënave zyrtare në periudhën 2016 – 2017 krimi i organizuar mundësonte kalimin e 5 mijë personave në ditë, por tani numri ka rënë në mënyrë drastike.

Këshilli i Bashkimit Europian i ka dhënë dritën jeshile listës së kandidatëve që do të jenë anëtarë të Komisionit Europian deri në 31 Tetor 2024, sipas artikullit 17, paragrafi 7, i traktatit për Bashkimin Europian, lista e pranuar nga këshilli në dakordësi me presidenten e zgjedhur të komisionit, do i kalohet Parlamentit Europian. Në përputhje me traktatin, Presidenti, Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikat e Jashtme dhe Sigurisë, si dhe anëtarët e tjerë të komisionit do të përballen me votën e Parlamentin Europian./ABC News Albania 24/7

bullgari.jpg
G. P.09:47 | 14/09/2019

Dhjetëra gazetarë të Radios Kombëtare Bullgare (BNR) që drejtohet nga shteti, organizuan një protestë të premten në mbështetje të lirisë së medias pasi një kolege e tyre, e cila njihet për mbulimin që i ka bërë korrupsionit në sistemit gjyqësor, u pezullua nga detyra për një kohë të shkurtër.

Çështja shkaktoi kritika nga grupet që mbrojnë të drejtat e njeriut dhe dega bullgare e Shoqatës së Gazetarëve Evropianë, e cila foli për një “grusht shteti kundër profesionalizmit në gazetari” në një vend me renditjen më të ulët në Evropë për sa i takon lirisë së shtypit.

Drejtori i ri i informacionit të BNR-së Nikolay Krastev, pezulloi të enjten Silvia Velikova-n, spikere dhe gazetare e njohur e radios, duke thënë se ajo kishte shkelur kontratën duke nxitur dëgjuesit gjatë transmetimit të drejpërdrejtë për t’iu bashkuar një protestë që lidhej me emërimin e kryeprokurorit të ardhshëm të Bullgarisë.

Shumë gazetarë e panë masën si të motivuar politikisht. Përballë një reagimi të fortë zoti Krastev dha dorëheqjen ndërsa gazetarja Velikova u rikthye në detyrë.

Kjo çështje e ka bërë edhe më të qartë zhgënjimin e shumë bullgarëve me atë që ata e shohin si një elitë politike të korruptuar dhe një gjyqësor joefektiv, të kritikuar shpesh nga Komisioni Evropian.

Këtë vit Bullgaria u renditet në vendin e 111-të nga 180 vende në Indeksin për Lirinë Botërore të organizatës Reporterë pa Kufij, më poshtë se edhe disa vende të Ballkanit Perëndimor që nuk janë anëtare të BE-së.

Në tetor 2017-s qindra gazetarë protestuan në Sofje ndaj kërcënimeve që zëvendës kryeministri Valeri Simeonov u bënte disa prej transmetuesve më të mëdhenj mediak në vend. Ai i akuzonte ata se po zhvillonin një “fushatë masive për njollosjen e tij”./VOA

533cce41e7054fed823fe300bea89aac_18.jpg
ent ela23:00 | 13/09/2019

Të paktën 5 persona kanë vdekur dhe rreth 3 mijë e 500 të tjerë janë evakuuar në dy ditë shira të dendura që përfshinë pjesën jug-lindore të Spanjës. Në këtë zonë të shtetit iberik shumë rrugë, hekurudha dhe aeroporte u mbyllën të premten për shkak të situatës problematike. Ndërkohë, ekipet e emergjencave vijuan operacionet e kërkim-shpëtimit për njerëzit e bllokuar në tunelet e akseve rrugore. Përmbytjet morën me vete automjete dhe objekte të tjera në rajonet e Valencias, Mursias dhe Andaluzisë lindore. Në total 74 rrugë u mbyllën, ndërsa shërbimi hekurudhor rajonal u pezullua, bashkë me atë në aeroportin e Mursias. Edhe segmenti hekurudhor që lidh Alikanten me Madridin dhe Barcelonën u mbyll për shkak të përmbytjeve. Në disa nga zonat e prekura u regjistruan nivele rekord të shirave për muajin shtator dhe mbetën të mbuluara nga ujërat edhe gjatë së premtes. /ABC News Albania 24/7

BORIS-31-TETOR.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
ent ela22:45 | 13/09/2019

Kryeministri Boris Xhonson ka deklaruar se nuk trembet nga askush dhe asgjë për ta nxjerrë Britaninë e Madhe nga BE-ja më 31 tetor. Por teksa mbante fjalimin në një event, Xhonson është ndërprerë nga audienca, që i ka kërkuar të kthehet në Parlament dhe të zgjidhë rrëmujën që ka bërë.

Kryeministri britanik Boris Xhonson ka deklaruar se nuk do të trembet nga askush për ta nxjerrë Mbretërinë e Bashkuar nga BE-ja më 31 tetorin e ardhshëm. Xhonson tha se ka një optimizëm të moderuar për të arritur një marrëveshje për Breksit, por shtoi se Britania do të largohet nga blloku europian në datën e përcaktuar çfarëdo që të ndodhë. Deklaratat e Xhonson vijnë pak ditë përpara një takimi që ai do të zhvillojë me presidentin e Komisionit Europian, Zhan Klod Junker dhe negociatorin e BE për Breksit, Mishel Barnier. Ndryshe nga Xhonson, ky i fundit deklaroi të premten se nuk ka asnjë arsye për të qenë optimist për një marrëveshje. Ndërkohë, gjatë fjalimit të mbajtur në një event në Rothërhem, Xhonson u ndërpre nga një person nga audienca, që i bëri thirrje të kthehet në Parlament dhe të zgjidhë rrëmujën që ka bërë. Më herët gjatë javës, Parlamenti britanik miratoi një ligj që e detyron zotin Xhonson të kërkojë një shtyrje për Breksit. Në bazë të ligjit, ai duhet t’i shkruajë Brukselit më 19 tetor për t’i kërkuar 3 muaj shtesë, përveç rastit nëse arrin një marrëveshje. Kjo e fundit duhet të miratohet nga Parlamenti, ndryshe i hapet rruga daljes pa një akord, që konsiderohet opsioni më ogurzi për Mbretërinë e Bashkuar. Por pavarësisht ligjit të ri, Xhonson tha se më mirë të vdesë se sa të kërkojë një shtyrje të re. /ABC News Albania 24/7

p07n4dv8.jpg
ent ela19:27 | 13/09/2019

Autoritetet në Shtetet e Bashkuara do të publikojnë emrin e një tjetër të dyshuari të lidhur me sulmet e 11 shtatorit 2001. Bëhet fjalë për një shtetas saudit që dyshohet se ka luajtur një rol kyç në atentate, por identiteti i të cilit është mbajtur i fshehtë.

Departamenti amerikan i Drejtësisë ka deklaruar se do të zbulojë një emër kyç të lidhur me sulmet e 11 shtatorit, të kërkuar nga familjarët e viktimave që kanë paditur Arabinë Saudite për ngjarjet e vitit 2001. Në një njoftim për shtyp thuhet se informacioni do t’u jepet avokatëve që përfaqësojnë familijarët e viktimave dhe nuk dihet nëse identiteti i personit në fjalë do të bëhet publik. 15 nga 19 miliatëntët e Al Kaedës që organizuan sulmet ishin sauditë. Në vitin 2004, komisioni për ngjarjet e 11 shtatorit i ngritur nga Kongresi amerikan nuk gjeti prova se qeveria saudite kishte financuar Al Kaedën. Por një raport i vitit 2012 i Byrosë Federale të Hetimeve thoshte se agjencia po hetonte dy shtetas sauditë që kishin ndihmuar atentatorët. Njëri prej tyre është Fahad al-Thumairi, ish-zyrtar i konsullatës saudite; ndërsa tjetri Ahmed al-Bajumi, ish-oficer i shërbimeve inteligjente të mbretërisë. Raporti i FBI-së, që u publikua në formë të redaktuar, citonte gjithashtu një person të tretë, emri i të cilit nuk u publikua. Familjet e viktimave që kanë paditur qeverinë saudite kanë kërkuar me insistim publikimin e identitetit të personit në fjalë. Më 11 shtator 2001, atentatorët përplasën avionët e marrë peng ndaj Kullave Binjake në Nju Jork dhe Pentagonit në Uashington. Ndërkohë, një avion tjetër i marrë peng u rrëzua në Pensilvani pas rebelimit të pasagjerëve. /ABC News Albania 24/7

 

106748669_mediaitem106748668.jpg
ent ela18:35 | 13/09/2019

Themeluesi i Uikiliks, Xhulian Asanzh nuk do të mund të lërë qelinë për shkak të rrezikut të arratisjes. Vendimi është marrë nga një gjykatë britanike, e cila e ka lënë atë në burg deri në fillim të procesit për ekstradimin në Shtetet e Bashkuara.

Themeluesi i Uikiliks, Xhulian Asanzh do të qëndrojë në burg edhe në përfundim të dënimit të tij për shkak të rrezikut të arratisjes. Asanzh pritej të lirohej më 22 shtator pas shlyerjes së dënimit për shkeljen e ligjeve britanike, por gjyqtarët në Uestminster deklaruan se ka të dhëna konkrete për rrezikun se ai mund të arratiset për t’i shpëtuar procesit të radhës. 48-vjeçari australian po lufton kundër ekstradimit në Shtetet e Bashkuara ku akuzohet për zbulim të sekreteve shtetërore. Ai do të përballet me procesin e ekstradimit vitin e ardhshëm, duke filluar nga 25 shkurti, pasi në qershor ministri i Brendshëm britanik Sajid Xhavid firmosi një kërkesë të dërguar nga pala amerikane. Në prill Asanzh u dënua me 50 javë në burgun Belmarsh, në jug-lindje të Londrës, pasi u shpall fajtor për shkelje të ligjeve britanike. Ai u arrestua në ambasadën ekuadoriane në Londër, ku ishte strehuar që prej vitit 2012 për t’i shpëtuar ekstradimit në Suedi, ku akuzohet për agresion seksual, akuzë të cilën ai e ka mohuar vazhdimisht. Ndërkohë, në Shtetet e Bashkuara ai përballet me 18 akuza, përfshirë keqpërdorim të kompjuterëve qeveritarë dhe publikim të paautorizuar të informacioneve të klasifikuara. Ai akuzohet se ka bashkëpunuar me analistin e shërbimeve sekrete ushtarake Çelsi Mening në mënyrë të paligjshme, për t’u pajisur me informacionet në fjalë. /ABC News Albania 24/7

parisprotests0105a.jpg
ent ela17:50 | 13/09/2019

Kryeqyteti i Francës është përfshirë ditën e premte nga një paralizë e transportit publik. Punonjësit e metrove kanë bojkotuar punën në shenjë proteste ndaj reformës së pensioneve. Nismës së tyre pritet t’u bashkohen në ditët në vazhdim edhe punonjës të sektorëve të tjerë.

Kryeqyteti i Francës ka përjetuar të premten një paralizë për shkak të grevës së punëtorëve të transporteve, në shenjë proteste ndaj reformës së pensioneve. Të paktën 10 nga 16 linjat e metrosë së Parisit qëndruan të mbyllura, ndërsa në të tjerat shërbimi ka qenë me ndërprerje. Shumë punonjës të sektorëve të ndryshëm kanë shkuar në punë me biçikletë, në këmbë, ose kanë qëndruar në shtëpitë e tyre. Ndërsa të tjerë, sipas mediave franceze, kanë përdorur biçikletat elektronike të ofruara nga kompania Uber dhe motorë të vegjël. Greva, më e madhja që prej vitit 2007, është e para që kur presidenti Emanuel Makron prezantoi reformën e pensioneve. Ajo do të zëvendësojë skema të ndryshme pensioni për profesione të ndryshme. Punonjës të fushave të tjera si avokatët, ata të linjave ajrore dhe mjekësisë kanë bërë thirrje për më shumë greva duke filluar nga e hëna e ardhshme. Të premten, vetëm në rajonin e Parisit u krijuan radhë të gjata automjetesh, që në tërësi arrinin deri në 235 kilometra, më shumë se dyfishi i nivelit normal. Mediat lokale publikuan gjithashtu foto të platformave të metrove që punonin të mbushura me njerëz në pritje. Punonjësit e metrove deklarojnë se reforma e re e pensioneve do t’i detyrojë ata të punojnë më gjatë, duke u hequr mundësinë për të dalë në pension më herët, një e drejtë kjo e negociuar dekada më parë për të kompensuar orët e gjata të kaluara nën tokë. /ABC News Albania 24/7

 

netanyahu.jpg
G. P.14:30 | 13/09/2019

Një ish-agjent sekret amerikan është shprehur i bindur se Izraeli spiunonte Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pas zbulimit të disa aparaturave që përdoreshin për gjurmimin e celularëve. E ndërsa kryeministri në largim Netanyahu mohon akuzat, presidenti amerikan Trump u shpreh se nuk beson të ketë ndodhur një gjë e tillë.

Izraeli është në prag të zgjedhjeve parlamentare. Të martën e 17 Shtatorit izraelitët do të votojnë për të zgjedhur fillimisht mes kryeministrit në largim Benjamin Netanyahu, i cili kërkon mandatin e tij të pestë në krye të “Likud”; dhe partisë “Bardheblu” të Beni Gantz dhe Jair Lapid.

Netanyahu ka qenë në një gjendje të vështirë, fillimisht në një vizitë zyrtare në Rusi ku u takua me presidentin Vladimir Putin, duke bërë që popullariteti i tij të pësojë rënie duke e renditur në të njëjtin nivel me rivalët.

Facebook bllokoi profilin zyrtar të partisë së tij “Likud” duke nxjerrë jashtë loje për 24 orë sistemin e mesazheve të kandidatit për kryeministër duke e ndaluar të publikojë mesazhe elektorale.

Arsyeja ishte nxitja e urrejtjes nëpërmjet rrjeteve sociale për shkak të një mesazhi të publikuar të enjten, ku qytetarëve u kërkohej të votonin për frontin konservator. Kjo duke i paralajmëruar se fitorja e së majtës do të ligjëronte krijimin e një qeverie arabe e cila do të shkatërronte burra, gra dhe fëmijë.

Netanyahu i cili ka premtuar aneksimin e Luginës se Jordanit të Palestinës në rast fitoreje, u shpreh se mesazhi ishte redaktuar gabimisht nga një anëtar i stafit të tij.  Sikur të mos mjaftonte kjo, Izraeli akuzohet se ka spiunuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Lajmi i publikuar nga “Politico” ka vënë në një situatë të vështirë Netanyahun, i cili përgënjeshtroi menjëherë akuzat. Izraeli është një nga aleatët kryesorë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Donald Trump.

Aq sa në vitin 2018, SHBA zhvendosi ambasadën e saj në Jeruzalem. Spiunimi i supozuar, me instalimin e aparaturave për gjurmimin e celularëve, ndodhi pikërisht në momentin që Donald Trump synonte të lehtësonte sanksionet ndaj Iranit.

Ky i fundit një armik i përhershëm i Izraelit. Kreu i Shtëpisë së Bardhë u përpoq t’i hapte rrugë një takimi të mundshëm historik me presidentin iranian Hassan Rohani në kuadër të asamblesë së përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara në 27 Shtator.

Një ish-agjent sekret amerikan u shpreh i bindur se izraelitët kanë spiunuar ndërsa vetë kreu i Shtëpisë së Bardhë u shpreh se nuk besonte se një gjë e tillë kishte ndodhur./ABC News Albania 24/7

permbytje.jpg
G. P.14:14 | 13/09/2019

Moti i keq ka përfshirë jugun e Spanjës që nga dita e hënë. Ditën e premte u raportua për dy viktima të cilët ndodheshin në automjetin e tyre kur uji i ka marrë përpara.

Dalje të lumenjve nga shtrati dhe dëme të shumta material janë shënuar dhe në Valencia dhe Murcia ku janë shpëtuar nga ndërhyrja e shpejtë 40 persona dhe u evakuuan 150 të tjerë.

Për shkak të stuhisë 191 bashki mes Valencia-s dhe Alicante-s kanë vendosur mbylljen e shkollave duke  lënë pa mësim rreth 338 mijë nxënës. Dhe për të shtunën parashikohet mot i keq, me stuhinë “Dana” e cila po zhvendoset në juglindje të vendit./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono