Bota

ITALI-QEVERIA-1280x720.jpg
ent ela16:56 | 20/05/2018

 “Kemi përmbyllur marrëveshjen për kryeministrin dhe ekipin e ministrave”.

Kështu është shprehur lideri I Lega Nord në Itali, Matteo Salvini, pas takimit në Romë me shefin politik të Lëvizjes 5 Yjet, Luigi Di Maio.

“Besojmë se do të thirremi sa më parë nga presidenca dhe shpresoj që të mos bllokohet ndonjë zgjedhje që përfaqëson vullnetin e maxhorancës së italianëve”, u shpreh ai duke mos bërë publik emrin e kryeministrit të ri. Në këtë mënyrë duket se ka përfunduar dhe ngërçi politik që ishte krijuar në Itali, vend i cili nuk ka krijuar ende një qeveri që prej zgjedhjeve të 4 marsit.

Ndërkohë, të hënën drejtuesit e Lega Nord dhe Lëvizjes 5 Yjet do të takohen me presidentin Mattarella ku dhe do të prezantojnë ekzekutivin e ri. /abcnews.al

FAMILJA-MBRETERORE-UNAZA-1280x720.jpg
ent ela15:31 | 20/05/2018

Familja Mbretërore ka falenderuar të gjithë ata që ndoqën dhe morën pjesë në dasmën e Princit Herri me Megan Markëll. Ndërkohë, mediat kanë zbuluar dhe dhuratën e veçantë që i ka bërë Herri bashkëshortes së tij.

Familja Mbretërore në Britani ka falenderuar të gjithë qytetarët që ndoqën në Uindsor, martesën e Princit Herri me Megan Markëll. Mijëra persona mbushën rrugët për të parë nga afër çiftin në ditën e tyre më të rëndësishme, me shumë të tjerë që e ndoqën ceremoninë përmes televizionit në të gjithë botën. Festimet e dasmës përfunduan me një darkë tradicionale dhe fishekzjarre në Shtëpinë Frogmore, pranë Kështjellës Uindsor. Dyqind familjarë dhe miqtë më të afërt të Megan dhe Herrit morën pjesë në një event të mbajtur nga Princi Çarls.

Sipas BBC, më shumë se 13 milionë vetë ndoqën dasmën e shekullit. Para ceremonisë, Megan ishte shumë e qetë, zbulon parukieri i saj. Si dhuratë për dasëm, Princi Herri i dha bashkëshortes një unazë me një gurë smeraldi ngjyrë blu, që i përkiste nënës së tij të ndjerë – Diana, Princesha e Uellsit.

Profili i Familjes Mbretërore në Tuitër publikoi një mesazh ku falenderonte të gjithë ata që ndoqën ceremoninë martesore. Të sapomartuarit – që tashmë njihen si Duka dhe Dukesha e Sussex – kaluan natën në kështjellën Uindsor. Çifti nuk do të largohet menjëherë nga Mbretëria e Bashkuar për muajin e mjaltit dhe kanë vendosur t’I shtyjnë për pak kohë. /abcnews.al

 

Nikola-Sturgeon.jpg
ent ela13:49 | 20/05/2018

Skocia kërkon të zhvillojë referendum tjetër për pavarësi nga Mbretëria e Bashkuar. Kjo është bërë e ditur nga kryeministrja e këtij vendi, e cila njoftoi se një datë do të vendoset pasi qeveria e Londrës të sigurojë zbatimin e Brexit.

Skocia kërcënon seriozisht: do të vendosim datën për një referendum të ri për pavarësi, menjëherë pasi qeveria britanike do japë siguri lidhur me zbatimin e Brexit. Këtë e  ka thënë kryeministrja e Skocisë, duke folur në një program të televizionit ITV. Nikola Sturgeon ka nënvizuar gjithashtu se partia e saj kombëtare nuk do të bllokojë një tjetër votim për Brexit lidhur me marrëveshjen përfundimtare.

Frika e skoxezëve ishte në fakt për pasojat e votimit nëse kjo, siç ndodhi në 2016, kishte rezultate të kundërta në pjesët e ndryshme të Mbretërisë së Bashkuar. “Pasi të kemi arritur disa qartësi, të cilat shpresojmë të kemi deri në vjeshtën e këtij viti, në rezultatin e Brexit dhe në marrëdhëniet e ardhshme midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Evropian, do të shqyrtoj përsëri çështjen e kohës së një referendum mbi pavarësinë”, përfundoi Kryeministrja e Skocisë.

Ndërkohë, Mbretëria e Bashkuar do të largohet zyrtarisht nga Bashkimi Europian në mars të 2019-ës. Vlen të theksohet se në referendumin e 2016-ës për Brexit, Skocia votoi masivisht pro qëndrimit në Union, ndaj kërkon që të ruajë bashkëpunimin me Brukselin. /abcnews.al

maduro.jpg
ent ela12:51 | 20/05/2018

Sot në Venezuelë votohet për të zgjedhur presidentin e ri të vendit. Favorit është presidenti aktual Nikolas Maduro, i cili përfiton edhe nga bojkoti i opozitës.

Qytetarët e Venezuelës janë thirrur në votime për të zgjedhur presidentin e ri, në një klimë protestash dhe bojkoti në një vend që po kalon krizën më të keqe të historisë. Pavarësisht se opozita nuk paraqitet në zgjedhje dhe ka kërkuar bojkotimin e votimit, do të jëtë një garë ndërmjet 3 kandidatëve mes presidentit në detyrë, Nikolas Maduro, i akuzuar se drejton një regjim autoritar; ultraliberalisti Henri Falcon i cili premton që të rihapë Venezuelën ndaj botës dhe pastori ungjillor me origjinë italiane Javier Bertucci, i cili lufton për të drejtat e të varfërve.

Fituesi do të trashëgojë një vend në mes të një krize të thellë ekonomike dhe sociale, me miliona njerëz që vuajnë nga mungesa e ushqimit dhe ilaçeve, hiperinflacioni dhe pasiguria në rritje. Përfaqësuesit e dhjetë vendeve të Amerikës Latine së bashku me Spanjën dhe Shtetet e Bashkuara përsëritën “dënimin e regjimit autoritar” të krijuar aktualisht nga Nicolas Maduro.

Qëndrimi i tij në pushtet është kundërshtuar ashpër nga opozita dhe popullsia me protesta të dhunshme. Ndërkohë, votimi ka filluar në 06:00 të mëngjesit, 12:00 në shqipëri. Rezultatet e para do të mësohen të hënën. Pothuajse të gjitha sondazhet tregojnë një barazpeshë mes Maduros dhe Falcon. Por abstenimi i lartë favorizon presidentin aktual, i cili mund të përdorë dhe manipulime të ndryshme për të fituar. /abcnews.al

101647671_chinausaflags.jpg
ent ela11:25 | 20/05/2018

SHBA dhe Kina kanë arritur një marrëveshje shumë të rëndësishme që i jep fund luftës tregtare të nisur me dy vendeve për shkak të tarfiave të vendosura nga administrata Trump. Uashingtoni dhe Pekini ka rënë dakord që të rrisin nivelin e bashkëpunimit.

Mes Uashingtonit dhe Pekinit është regjistruar “një consensus për të marrë masa efikase për të reduktuar ndjeshëm deficitin tregtar të Shteteve të Bashkuara me Kinën”. Kjo u njoftua në një deklaratë nga Shtëpia e Bardhë duke raportuar për “konsultimet konstruktive” të mbajtura të shtunën dhe të enjten në Uashington midis delegacionit amerikan dhe delegacionit kinez. Këto bisedime u mbajtën pas shenjave për bashkëpunim të lëshuara nga Presidenti Donald Trump dhe ai kinez Xi Jinping.

“Për të plotësuar nevojat në rritje të konsumit të popullit kinez dhe nevojën për një zhvillim ekonomik të cilësisë së lartë – shkruan shënimi – Kina do të rrisë ndjeshëm blerjen e mallrave dhe shërbimeve amerikane. Kjo do të ndihmojë në ruajtjen e rritjes dhe punësimit në Shtetet e Bashkuara”. Të dy palët u pajtuan pastaj për “rritje të konsiderueshme në eksportet bujqësore dhe energjetike në Shtetet e Bashkuara, të cilat do të dërgojnë një ekip në Kinë për të punuar në detaje”.

Ndërmjet Uashingtonit dhe Pekinit u regjistrua gjithashtu “një konsensus mbi nevojën për të krijuar kushte të favorshme për të rritur tregtinë në këto fusha”. Së fundi, përfundon shënimi i Shtëpisë së Bardhë, Shtetet e Bashkuara dhe Kina kanë theksuar rëndësinë që ata i japin “mbrojtjes së pronësisë intelektuale, duke rënë dakord për të forcuar bashkëpunimin” dhe kanë vendosur të “vazhdojnë dhe të angazhohen në një nivel të lartë për këto çështje për të kërkuar për të zgjidhur çështjet e tyre ekonomike dhe tregtare në një mënyrë proaktive”. /abcnews.al

GJERMANIA-EMIGRANTET-1280x720.jpg
ent ela10:15 | 20/05/2018

Qeveria gjermane ka hartuar një plan që parashikon rreth 80 miliardë euro shpenzime për emigrantët, që do të ketë në fokus arsimimin dhe integrimin e tyre në shoqëri, si dhe zgjidhjen e problemit të emigracionit tek rrënjët e tij.

Gjermania pritet të shpenzojë në 4 vitet e ardhshme deri në 78 miliardë euro për emigracionin dhe problemet e lidhura me të. Lajmin e bën të ditur revista “Der Spiegel”, sipas të cilës nga shuma në fjalë 31 miliardë do të përdoren për zgjidhjen e fenomenit tek rrënjët e tij; pra, tek shkaqet që detyrojnë njerëzit të braktisin shtëpitë e tyre dhe t’i drejtohen Europës. Revista i referohet një programi të hartuar nga Ministria gjermane e Financave, sipas të cilit nga 78 miliardë, 8 do t’u transferohen landeve dhe komuniteteve për të plotësuar nevojat e tyre, 13 miliardë do të shkojnë për kurse gjuhe dhe programe integruese, 5.2 miliardë për procesin e regjistrimit dhe akomodimit, si dhe 21 miliardë të tjerë për nevoja të ndryshme. “Der Spiegel” shkruan se qeveria gjermane po punon për të integruar mbi 1 milion refugjatë që hynë në vend në vitet 2015 dhe 2016, pas vendimit të kancelares Merkel për t’i pritur ata, që rriti në nivel rekord popullaritetin e saj. Pakënaqësia ndaj këtij vendimi bëri të mundur që partia e ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë të hynte në dhomën e ulët të Parlamentit në zgjedhjet e shtatorit. /abcnews.al

5568.jpg
ent ela09:45 | 20/05/2018

Bashkëshortja e presidentit Donald Trump, Melania, është kthyer të shtunën në Shtëpinë e Bardhë. Që prej së hënës, ajo ndodhej në një klinikë mjekësore pasi iu nënshtrua një operacioni në veshkë. Zëdhënësja e saj, Stefani Grisham tha në një deklaratë se zonja e parë po rekuperon forcat dhe është në humor të mirë. 48-vjeçarja iu nënshtrua një procedure që zakonisht zbatohet për të bllokuar rrjedhjen e gjakut drejt një tumori, ose në zonën anormale të indeve. /abcnews.al

izrael-palestine.jpg
gra moz15:43 | 19/05/2018

Të hënën e 14 Majit, ambasada amerikane në Izrael u transferua zyrtarisht nga Tel Aviv në Jeruzalem, duke shkaktuar protesta të mëdha të palestinezëve në Rripin e Gazës dhe Cisjordani. Ngjarja, me një domethënie shumë të madhe politike dhe simbolike, u shoqërua me një ceremoni në ndërtesën e re të ambasadës, në zonën e Arnonës, ndërsa në kufi mes Rripit të Gazës dhe Izraelit 63 palestinezë u vranë dhe 2400 të tjerë u plagosën nga ushtarët izraelitë. Vendimi kontrovers i Donald Trump për të transferuar ambasadën në Jeruzalem, pra në qytetin që më shumë pretendohet nga dy palë në histori, po jep një impakt të madh në Izrael.

Por kjo nuk është hera e parë që një vend i huaj vendos të hapë një ambasadë në Jeruzalem. Kishte ndodhur më parë në fillim të viteve ’50 me ambasadat e 16 shteteve ndër të cilët një europian. Hapjet e ambasadave të para në Jeruzalem datojnë në vitet pas luftës së parë arabo – izraelite, që u zhvillua pas lindjes së shtetit të Izraelit në 1948-ën. Izraelit iu deklarua luftë nga disa vende të ndryshme arabe, por u fitua nga Irzaeli. Si pasojë me qindra mijëra palestinezë u detyruan të braktisin shtëpitë e tyre në atë që u konsiderua si eksodi i madh i 1948-s, dhe që në botën arabe njihet si nakba – katastrofa. Që atëherë statusi i Jeruzalemit mbeti pezull.

Në vitin 1947, OKB-ja kishte propozuar që jeruzalemi, si qytet i shenjtë për tre fe kryesore si krishtërimi, hebraizmi dhe islami, të ishte ndërkombëtar dhe i prekshëm për të gjithë qytetarët e botës. Negociatorët izraelitë e pranuan planin, ndërsa palestinezët jo. Me armëpushimin që i dha fund luftës në vitin 1948, Jeruzalemi u nda në dy pjesë; territoret në lindje iu dhanë Jordanisë, dhe ato në perëndim Izraelit. Në vitin 1950 qeveria izraelite e shpalli Jeruzalemin si kryeqytetin e përjetshëm dhe pjesë të pandashme të shtetit të Izraelit. Vitet që pasuan 16 shtete hapën ambasadat e tyre atje, dhe pse statusi i qytetit ishte ende i paqartë: tre vende afrikane; Bregu i Fildishtë, Zaire – aktualisht Republika Demokratike e Kongos dhe Kenia; 12 vende latine amerikane: Bolivia, Kili Kolumbia, Kosta Rika, Republika Domenikane, Ekuadori, El Salvadori, Panamaja, Uruguai, Venezuela, Guatemala dhe Haiti; si dhe një europian, Vendet e Ulëta.

Në atë kohë sipas mediave izraelite, hapja e një ambasade në Jeruzalem nuk nënkuptonte domosdoshmërisht një njohje të qytetit si kryeqytet të Izraelit. Ideja që mbizotëronte ishte se statusi i Jeruzalemit ishte ende pezull dhe do të vendosej nëpërmjet negociatave mes izraelitëve dhe palestinezëve. Ishte dhe idea që një shtet palestinez do të lindte herët a vonë dhe që Jeruzalemi do të ishte një kryeqytet i ndarë në dy pjesë. Pjesa lindore do të ishte kryeqytet palestinez dhe ajo perëndimore izraelit. Mes viteve ’70 – ’80 të gjithë këto vende mbyllën ambasadat e tyre në Jeruzalem. Po në këtë periudhë ndodhën dy gjëra të rëndësishme lufta e Jom Kipur në 1973-shin dhe miratimi i ligjit thelbësor nga ana e parlamentit izraelit në vitin 1980.

Lufta e Jom Kipur nisi në 6 Tetor, ditën e festës më solemne në kalendarin hebre, që njihet pikërisht me këtë emër. Izraeli u sulmua një kohësisht nga Egjipti i Anuar Sadat dhe nga Siria e Hafez al Assad të dy përfaqësues të lëvizjes nacionaliste panarabe dhe të vendosur për të rimarrë territoret e vendosura nën kontrollin e Izraelit me luftën e gjashtë ditëve në 1967-n. Pas ditëve të tëra me humbje të mëdha në jetët e njerëzve, ushtria izraelite reagoi dhe shtypi sulmet.

Pavarësisht paralajmërimeve të Këshillit të Sigurisë së Organizatës së Kombeve të Bashkuara, në vitet në vijim, Izraeli vazhdoi të përforconte kontrollin e tij në Jeruzalem,duke miratuar amendamente të ligjit thelbësor. Edhe sot e kësaj dite, Izraeli konsideron Jeruzalemin si kryeqytetin e tij, dhe në Jeruzalem ndodhen ndërtesat e qeverisë dhe parlamentit izraelit. Për këtë arsye ngjarjet e ditëve të fundit kanë një rëndësi të madhe pasi nuk bëhet fjalë vetëm për një seli diplomatike, por për shumë më tepër.

“Çfarë dite e lavdishme! Mbajeni mend këtë moment. Kjo është historia”.

Kështu u shpreh kryeministri Beniamin Netanyau në tribunën e ambasadës së re amerikane në Jeruzalem.

Ndërsa nga ana tjetër për palestinezët është një ditë masakre e tmerrshme, e cila numëron 63 viktima, mes të cilëve dhe minorenë dhe më shumë se 2 mijë të plagosur mes Rripit të Gazës dhe Izraelit. Numra që nëse i shtohen 49 viktimave dhe më shumë se 700 të plagosurve në marshimin për të drejtën e rikthimit, të datës 30 Mars, bëjnë një shifër prej më shumë se 100 të vdekur dhe qindra të plagosur.

Kanë qenë të menjëhershme reagimet e liderëve botërorë për zhvendosjen e ambasadës amerikane në Jeruzalem, në një situatë të rrethuar nga një klimë tensionesh të forta. Gjatë fjalës së tij në Këshillin e Sigurisë, i dërguari i OKB-së për Lindjen e Mesme, Nikolai Mladenov, pohoi se nuk ka asnjë justifikim për tragjedinë e ndodhur në Rripin e Gazës duke iu drejtuar Izraelit dhe Hamasit.

Turqia nga ana e saj dëboi nga vendi ambasadorin izraelit në vend, Eitan Naeh, pasi i komunikoi vendimin në Ministrinë e Jashtme turke. Në të njëjtën kohë, Turqia i kërkoi ambasadorit të saj në Izrael që të rikthehet sa më shpejt. Kryeministri turk, Binali Yildirim, deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë bashkëpërgjegjës në krime kundër njerëzimit në Rripin e Gazës.

Nga ana e tij, presidenti turk ErdoGan e cilësoi transferimin e ambasadës si një shpërblim për qeverinë izraelite dhe një ndëshkim për palestinezët. Ndërkohë Liga Arabe i kërkoi prokurorit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare që të hapë hetimet për krimet e pushtimit izraelit të kryera kundër palestinezëve në 14 Maj 2018.

Ministri i Jashtëm belg gjithashtu thërriti në një takim urgjent ambasadorin izraelit në Belgjikë për të diskutuar rreth ngjarjeve të ditëve të fundit. Edhe Belgjika ka kërkuar hapjen e hetimeve ndërkombëtare. Kryeministrja britanike, Theresa May u shpreh e shqetësuar për dhunën dhe viktimat në Rripin e Gazës duke bërë apel për qetësi dhe shmangie të veprimeve shkatërruese ndaj përpjekjeve për paqe në rajon.

Londra zyrtare theksoi dhe njëherë më shumë se nuk është dakord me vendimin e marrë nga Presidenti amerikan, Donald Trump, për të transferuar ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga Tel Aviv në Jeruzalem. Në deklaratën për shtyp të Dawning Street theksohej se Mbretëria e Bashkuar mbetet e vendosur për gjetjen e një zgjidhjeje për dy shtete me Jeruzalemin si kryeqytet të përbashkët.

Por kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, nuk ka rezistuar dot në heshtje ndaj këtyre akuzave duke u shprehur me anë të një statusi në profilin e tij në Twitter se çdo vend ka për detyrë të mbrojë territorin e tij. Sipas Netanyahu organizata terroriste Hamass do të shkatërrojë Izraelin. Edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë mbajtur të njëjtin qëndrim me Izraelin me Shtëpinë e Bardhë që akuzoi Hamasin për dhunën përgjatë kufirit mes Rripit të Gazës dhe Izraelit duke thënë se ky i fundit ka të drejtë të mbrohet.

Presidenti i autoritetit kombëtar palestinez Abu Mazen e cilësoi masakër vrasjen e më shumë se 60 palestinezëve dhe plagosjen e mbi 2 mijë të tjerëve. Sipas tij, Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk mund të kenë më rolin e ndërmjetësuesit në konfliktin mes Izraelit dhe Palestinës. Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, u shpreh i shqetësuar për numrin e viktimave duke thënë se nuk ka asnjë plan B ndaj zgjidhjes së dy shteteve që do u lejonin dhe izraelitëve dhe palestinezëve që të jetojnë në paqe.

OKB kishte kërkuar hapjen e një hetimi të pavarur për atë që ndodhi në Rripin e Gazës, por Shtetet e Bashkuara të Amerikës e bllokuan këtë iniciativë. Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian për çështjet e jashtme i kërkoi Izraelit që të respektonte kufijtë e përdorimit të forcës, si dhe të drejtën e palestinezëve për të protestuar. Mogherini i bëri apel dhe Hamasit, që manifestimet të jenë paqësore dhe të mos shfrytëzohen për qëllime të tjera.

Ministri i Jashtëm iranian Zarif e cilësoi hapjen e ambasadës amerikane në Izrael si ditën e turpit të madh, në një kohë që palestinezët numërojnë viktimat në Rripin e Gazës, Trump feston transferimin e paligjshëm të ambasadës amerikane. Kryetari i parlamentit iranian, Ali Larijani, premtoi se tërheqja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga marrëveshja për programin bërthamor dhe hapja e ambasadës amerikane në Jeruzalem nuk do qëndrojë pa u ndëshkuar.

Irani kërkoi që Izraeli të gjykohet nga Gjykata Penale Ndërkombëtare për krime lufte pas masakrës brutale ndaj manifestuesve palestinezë. Liga Arabe, e përbërë nga 22 shtete i kërkoi komunitetit ndërkombëtar që të kundërshtojë vendimin e padrejtë të pushtimit izraelit të Jeruzalemit. Dhe Egjipti dënoi situatën duke vendosur në dispozicion disa spitale për mjekimin e të plagosurve. Ambasadori i Afirkës së Jugut në Izrael është thërritur në atdhe në shenjë proteste kundër veprimit të fundit të agresionit të dhunshëm të Izraelit në Rripin e Gazës.

Ekzistojnë disa pika kritike për të cilat nuk është gjetur asnjëherë zgjidhja, tre sidomos: kufijtë; palestinezët kërkojnë rivendosjen e kufijve sipas linjës së gjelbër para luftës së 1967-s, e drejta kontroverse e rikthimit në tokën e tyre të refugjatëve palestinezë (numërohen tashmë miliona refugjatë të shpërndarë në kampe refugjatësh në vendet mike si Jordani, Liban dhe Siri, ndërsa pika e tretë mbetet Jeruzalemi. Sot në fakt, pjesa më e madhe e vendeve anëtare të Kombeve të Bashkuara dhe shumë organizata ndërkombëtare nuk ia pranojnë Izraelit aneksimin e Jeruzalemit lindor, dhe as e njohin Jeruzalemin si kryeqytet izraelit.

Vendimi i Trump largon gjithnjë e më shumë perspektivën palestineze për të parë Jeruzalemin lindor si kryeqytet i një shteti të ardhshëm e të pavarur palestinez dhe jashtë çdo kontrolli të jashtëm. Përkundrazi për izraelitët, Trump dhe vendimi i tij janë kthesa e një zhvillimi epokal që do i japë atyre më shumë forcë për të vazhduar rrugën e ndërmarrë dhe që mund të nënkuptojë dhe njohjen e pranimin e ndërtimeve të paligjshme në territorin palestinez.

Për këtë arsye kreu i Shtëpisë së Bardhë është tashmë dhe një skuadër futbolli në Izraeli, ku Beitar Jeruzalem është gati të ndryshojë emër. Nuk është një lojë ironike fjalësh dhe asnjë epitet moment. Beitar Trump Jeruzalem është emërtimi i ri i një prej skuadrave më me shumë fitore në Jeruzalem. Lajmi u konfirmua nga vetë drejtuesit e skuadrës në formë homazhi për Presidentin amerikan për vendimin e tij në rishkrimin e historisë. Por ky vendim ka ngjallur shumë polemika për vetë faktin se skuadra, drejtuesit, por dhe tifozët e saj njihen për prirjet ksenofobe dhe ekstremiste. E themeluar në vitin 1936, skuadra lindi si një degë sportive e partisë revizioniste Zioniste, duke ndarë të njëjtat ideologji nacionaliste dhe duke rënë në sy për grupin e saj të ultrasve, të njohur për manifestimet e dhunshme raciste.

Në vitin 2013, skuadra në fjalë zuri një hapësirë shumë të madhe në kronikat ndërkombëtare pas protestave të dhunshme dhe kërcënimeve me armë kundër vendimit të drejtuesve të saj për të blerë dy futbollistë ruso – çeçenë, pra myslimanë. Pas gjashtë kampionatesh, shtatë kupash të Izraelit, dhe gjoba të panumërta për kore raciste dhe sjellje të dhunshme, skuadrën e pengojnë vetëm dy gjëra për të shtuar emrin e Trump në emërtimin e saj. Klubi i futbollit duhet në fakt të vendosë propozimin në tryezën e federatës izraelite të futbollit, si dhe fakti që emri Donald Trump në Izrael është një markë e regjistruar që nga 2008. Tashmë çdo gjë është në duart e burokracisë./abcnews.al

harry-dhe-markle-1280x714.jpg
gra moz12:50 | 19/05/2018

Harry dhe Meghan të emëruar nga Mbretëresha Elizabetë, dukë dhe dukeshë e Sussex janë lidhur në martesë në kishën e Saint George në kështjellën Ëindsor. Një ceremoni madhështore, e cila u përmbyll me puthjen e çiftit para njerëzve të mbledhur jashtë kishës.

Harry dhe Meghan janë lidhur në kurorë pasi kanë marrë më parë emërimin dukë dhe dukesha e Sussex nga Mbretëresha Elizabetë.

Ceremonia u zhvillua në kishën Saint George në kështjellën Windsor.

Meghan u shoqërua në altar nga princi Çarls, babai i Harry-t, pasi në momentet e fundit, babai i saj u detyrua të shtrohej në spital për disa problemë shëndetësore.

Një kor kishe amerikane performoi “Stand by me” menjëherë pas predikimit të peshkopit nga Çikago. Ndërsa nëna e Meghan nuk mbajti dot lotët.

Princi Harry dhe aktorja amerikane Meghan Merkle shkëmbyen premtimet sipas formulës tradicionale “deri sa vdekja të na ndajë” dhe në “prani të Zotit,  para Arqipeshkvit të Kanterbëri, Xhastin Uellbi.

Atë që Zoti bashkon, asnjë të mos e ndajë, përfundoi fjalën e tij Arqipeshkvi duke i deklaruar burrë dhe grua.

Ajo e sigurtë dhe krenare sheh princin në sy, ndërsa Herry e vështron i emocionuar.

Të sapomartuar Herry dhe Meghan dolën nga kisha të shoqëruar nga himni britanik “God Save the Queen” – Zoti shpëtoftë Mbretëreshën.

Pasi shkëmbyen një puthje para qindra njerëzve të mbledhur para kishës ata hipën në karrocën Askot Lindau të tërhequr nga katër kuaj gri, duke shëtitur në rrugët e Windsor.

Princi Herry mblodhi personalisht disa lule nga Kensington Garden për buqetën e bashkëshortes së tij./abcnews.al

Donald-Trump-e1526640469549.jpg
gra moz12:31 | 19/05/2018

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, firmosi vendimin sipas të cilit u ndalohet menjëherë financimi klinikave amerikane të cilat praktikojnë abortin.

Gjashtë muaj para zgjedhjeve të mes mandatit, Presidenti amerikan, Donald Trump, përpiqet të bëjë për vete konservatorët duke i mbështetur në luftën kundër abortit. Kreu i Shtëpisë së Bardhë ka firmosur vendimin që i lejon shteteve amerikane që të mos japin më para nga buxheti federal për klinikat në vend që praktikojnë abortin. Por dhe për ato klinika që japin këshilla për pacientet që dëshirojnë të ndërpresin shtatzaninë.

Ligji i ri është menduar për të rrëzuar prindërimin e programuar, një organizatë klinikash jo fitimprurëse që u ofron grave shumë shërbime shëndetësore, mes të cilave dhe abortin. Struktura në fjalë, në 7 Maj kundërshtoi ligjin e hyrë në fuqi në Ajoua, sipas të cilit është e ndaluar të ndërpritet shtatëzania pas gjashtë javësh, pra në momentin që dëgjohet rrahja e zemrës së fetusit.

Vendimi i marrë nga Presidenti amerikan anulon ligjin e mbështetur nga paraardhësi i tij Barack Obama, i cili i ndalonte shteteve që të mos shpërndanin paratë që duhej t’u jepeshin këtyre strukturave. Gjithashtu mund të quhet dhe një rikthim i politikës së Ronald Reagan të 1988-s – e rrëzuar më pas nga Bill Clinton në ’94-n, sipas së cilës, paratë e destinuara për abortin shkonin për planifikimin familjar./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono