Aktualitet

BALLUKU-NAFTA-SINKRON_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela12:12 | 21/08/2019

Ministria e Energjetikës ka bllokuar sot 550 tonë naftë për cilësi të dobët. Ministrja Belinda Balluku deklaroi nga Ballshi se nuk do të tolerohet asnjë biznes që abuzon me standardet në fushën e hidrokarbureve.

550 ton karburant në rafinerinë e naftës në Ballsh të Fierit, u bllokua dhe nuk do të hidhet në treg për mosplotësim të standardeve të cilësisë.

Zbulimi u bë përmes një laboratori të lëvizshëm që analizon mostrat e karburantit në 30 minuta deri në 1 orë.

Rezervuari i bllokuar dhe karburanti nuk do të hidhet në treg, por do të vazhdojë për përpunim të mëtejshëm. Do ketë përsëri kontroll dhe nëse do të përmirësohet cilësia do të lejohet për treg.

“Inspektorati Shtetëror Teknik Industrial në vijim të detyrës inspektuese për kontrollin e cilësisë dhe standardeve për respektimin e kërkesave ligjore në vijim të kërkesës për certifikimin e produktit 550 ton në depozitën G46 pas analizimit ka rezultuar me shmangie të treguesve cilësorë dhe nuk respekton kërkesat SSHEN590. Në treguesit numri i cetanit 45.9 nga 51 që është minimum i standardit. Indeksi i cetanit në 45.5 nga 46 që është edhe minimumi i standardit. Në këto kushte ISHTI ka vijuar me bllokimin e rezervuarve. Në këto kushte produkti nuk mund të hidhet në treg, por do të vazhdojë për ripërpunim të mëtejshëm. Kur të arrihen kushtet do ët hidhet në treg” .

E pranishme në këtë aksion ishte ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikë, Belinda Balluku. Ajo tha se ishte vetë subjekti që kërkoi kontroll, me qëllim çertifikimin e produktit.

“Lufta kundër informalitetit është frontale, informaliteti cilesor është po aq i rrezikshëm dhe i demshëm sa informaliteti fiskal. Ministria po kryen kontrolle të befasishme në të gjitha subjektet, në te gjithë territorin. Nuk kemi lënë asgjë për në shtator, po punojmë çdo ditë duke analizuar gjithë cilësinë ne treg, duke krijuar edhe raste shembujsh, për të qenë të qarte që nga kjo luftë nuk do shpëtojë asnjë subjekt dhe nuk përbën për ne asnjë lloj problematike emri i subjektit se sa i madh apo i vogël është”.

Inspektorati Shtetëror Teknik Industrial ka ditë që ka ndërmarrë aksione në biznese të ndryshme përsa i përket cilësisë dhe standardeve të produkteve që hidhen në treg.

/ABC News Albania 24/7

DURRES-GRABITJA-MBULIM_aBC-M2-T1.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela11:44 | 21/08/2019

Tre grabitës janë përleshur me pronarin e një shtëpie në fshatin Pjeshkë në Durrës. Ata ishin në ambjentet e brendshme, por i zoti i shtëpisë i ka pikasur është konfliktuar fizikisht.  Ai mori një plagë në këmbë dhe sipas policisë e ka marre gjatë përleshjes. Autorët ishin të armatosur njoftoi policia, por e kanë përdorur armën e zjarrit. “Grupi hetimor në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës po punojnë për identifikimin dhe kapjen e autorëve si dhe zbardhjen e plotë të ngjarjes”, thotë policia në një njoftim paraprak për ngjarjen.  Autorët janë të paidentifikuar nga policia, ndërkohë që pronari i shtëpisë është 48-vjeçari me inicialet F.M. 48 vjeç, i cili ndodhet në Spitalin Rajonal Durrës jashtë rrezikut për jetën. /ABC News Albania 24/7

policia-e-shtetit-800x447_1-1-1280x670.jpg
ent ela09:58 | 21/08/2019

Policia ka ndaluar 7 persona dhe ka shpallur një tjetër në kërkim, pjesë e një fondacioni që kanë dhënë kredi fiktive me qëllim përfitimin si dhe kishin marrë me interes shuma të mëdha valute nga persona të ndryshëm. Në njoftimin e policisë së shtetit bëhet me dije se operacioni  i koduar “Kredia” është kryer nga Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, pas kallëzimit të bërë nga drejtuesit e një fondacioni. Ndërmjet të ndaluarëve është edhe shtetësja me iniciale e A. I., 48 vjeçe, banuese në Tiranë, me detyrë Drejtoreshë në një nga degët e filialit të Fondacionit. Personat e tjerë janë oficerë dhe ish oficerë kredie të këtij fondacioni.

A., 32 vjeç, banues në Tiranë, me rolin ndërmjetësues për gjetjen e personave për kredi fiktive është me masë sigurie “Arrest në burg”, për një tjetër vepër penale dhe akuza do t’i komunikohet në ambientet e burgut.

Gjithashtu u bë shpallja në kërkim e një shtetasi, pjesëtar i grupit, në rolin e sekserit dhe vijon puna për kapjen e tij. /ABC News Albania 24/7

 

 

 

GRABITJA-NE-LIBRAZHD-1280x720.jpg
ent ela09:45 | 21/08/2019

Është tentuar mëngjesin e sotëm grabitja e një banke e nivelit të dytë në qytetin e Librazhdit. Por policia ka ndërhyrë në kohë dhe ka vënë në pranga autorit.  Ai kishte arritur të thyente xhamin e dritares së bankës dhe të hynte në ambjentet e brendshme. Në këtë kohë ka mbërritur dhe patrulla e policisë, e cila bëri rrethimin e godinës dhe arrestimin e tij të menjëhershëm. Paraprakisht thuhet se autori është një ish komando që ka qenë në Irak. /ABC News Albania 24/7

aksidenti-lushnje.mp4_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ent ela08:58 | 21/08/2019

Dy vetë humbën jetën në një aksident të rëndë në Savër, në rrugën Lushnje –Fier. Sipas policisë, makina me të cilën po udhëtonin viktimat, Idajet Toshkallari 64 vjeç nga Rrapeza e Lushnjes, dhe një pasagjere akoma e paidentifikuar, u godit nga pas një tjetër makinë që drejtohej nga 29 vjeçari Edi Gjini banor i fshatit Pirre. I riu që rezulton të jetë kushëri me viktimën, pasi ka parë që makina ka përfunduar në kanal, është larguar në shtëpinë e tij, atje ku dhe e arrestoi policia. Nuk dihen ende shkaqet e kësaj ngjarjeje, nëse goditja ka qenë e qëllimshme apo aksidentale. Ndërkohë policia po punon për të identifikuar viktimën femër e cila nuk kishte me vetë asnjë dokument. /ABC News Albania 24/7

SHEMBET-LOKALI-I-MIHAL-KOKDHIMES-1280x720.jpg
ent ela08:40 | 21/08/2019

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka shembur sot në mëngjes bar-restorantin “Panorma” në Porto-Palermo.

Pronari i tij Mihal Kokëdhima u bë i njohur publikisht dhe botërisht disa ditë më parë, pas një skandali me disa turistë spanjollë dhe dy shoqëruesit e tyre shqiptarë, ndaj të cilëve ushtroi dhunë, sepse shprehën pakënaqësi nga shërbimi në lokalin e tij.

Objekti dy katësh dhe me një verandë sipër tij, rreth 2 mijë metër katror, që shërbente si bar- restorant, ishte ndërtuar në një nga zonat më të bukura bregdetare të jugut të  Shqipërisë, në gjirin e Porto Palermos. Por ai rezulton të ketë qenë pa leje. Ndërkohë që Mihal Kokedhima shfrytëzonte kundrejt pagesës edhe pjesën e plazhit.

Në këtë operacion, IKMT nuk ka hasur në kundërshtime të qytetarëve. Çdo veprim i saj ka qenë i koordinuar ngushtësisht me policinë e shtetit.

Fadromat e IKMT kanë shkuar pranë lokalit të Kokëdhimës rreth orës 6.00 të mëngjesit të sotëm,  ndërsa puna për rrëzimin e ndërtesës ka zgjatur disa orë.

Prej 6 ditësh, që kur Mihal Kokëdhima u vu në pranga pas aktit barbar ndaj turistëve spanjollë, vetë familjaret e tij e më pas policia bllokuan aktivitetin e bar- restorantit dhe plazhit pranë tij. 51 vjeçari Mihal Kokëdhima u arrestua nga policia, pas denoncimit të turistëve spanjollë. Ndërsa të dielën ai doli para gjykatës së Vlorës, e cila caktoi masën e sigurisë “arrest në burg” për Mihal Kokëdhimën.

Që pas publikimit të këtij rasti dhune, në rrjetet sociale nuk kanë rreshtur denoncimet nga qytetarë të ndryshëm vendas dhe të huaj, kundër Mihal Kokëdhimës.

Denoncuesit shprehen për dhunë dhe agresivitet nga ana e tij, çmime shumë të larta në lokal dhe shërbim jo etik ndaj klientëve. /ABC News Albania 24/7

fieri-autobuse.jpg
G. P.19:53 | 20/08/2019

Një person i identifikuar nga policia ka dalë nga mjeti i tij privat dhe ka gjuajtur 6 herë në ajër me armë zjarri duke i prerë rrugën një autobusi të linjës së plazhit në zonën e Semanit.

Ngjarja ka ndodhur pasditen e sotme në vendin e quajtur “Kulla e Ujit” në Fier. Mjeti ishte i mbushur me pasagjerë. Sipas dëshmive të banorëve të zonës autori mësohet se kishte debatuar më herët me drejtuesin e autobusit, i cili ishte i ndaluar në rrugë duke i kërkuar që të hapte rrugën.

Në debat e sipër personi në fjalë ka marrë armën nga automjeti i tij dhe ka gjuajtur në ajër para autobusit. Policia është vënë në kërkim të autorit./ABC News Albania 24/7

midhja.jpg
G. P.19:46 | 20/08/2019

Liqeni i Butrintit përveç bukurisë ka edhe shumë vlera të tjera. Ajo mbart një mbretëreshë. Bëhet fjalë për midhjen, e cila i jep vlerën kryesore këtij liqeni.

Për të folur më shumë rreth saj, sëbashku me ekipin e Edicionit Veror ishte Hysen Mane. Ai është themeluesi i “The Mussel House”. Mane tregoi se përveç midhjes në liqen gjen edhe shumë lloje të tjera peshqish.

Mane na rrëfeu se ka arritur të kultivojë në një vit rreth 600 tonë midhje. Sipas tij në liqeni janë kushtet ideale që të merren edhe dy prodhime në vit të midhjes pasi aty zhvillohet shumë shpejt.

“Në familjen time midhjen e ke të pranishme mëngjes drekë darkë. Pse? Sepse një pjesëtar i familjes sonë ka qenë biolog në ndërmarrjen e midhjes dhe ai kishte proces të punës, që në mëngjes deri sa flije gjumë midhja ishte e pranishme për të, por dashje pa dashje u bë dhe për ne. Pas disa kohësh ai pjesëtari jonë i familjes ndërroi jetë dhe ishin vitet e tranzicionit dhe nuk iu realizuan ëndrrat që kishte vetë. Mua më lindi dëshira dhe detyrimi që ta vazhdoja”, tha Mane.

Më tej, Mane shpjegoi se si zhvillohet midhja dhe vlerat e saj ushqyese.

Midhja jonë ka një karakteristike që 25% të peshës me gjithë guackë e përbën tuli i saj, mishi. Në vendet e tjera s’e kanë. Domethënë në 4 kg guackë 1 kilogram del tul midhje. Duhet të jetë e freskët. Midhja reziston deri në 5-6 ditë se i mbyllin kapakët dhe ato janë hermetike dhe mban ushqimin brenda. Deri në 5-6 ditë në temperaturën  8-9 gradë midhjen e ke të freskët dhe me garanci të plotë. Po kaluan këto ditë, ose po u trajtua në ambiente me temperatura të larta ajo prishet. Sa e mirë është midhja aq edhe e dëmshme është. Helmuese nëse prishet. Dimri për midhjet është gjëja më e favorshme sepse temperaturat janë të ulëta dhe ajo është një gjë e mirë për midhjen. Ushqimi që merr vetë ajo është në parametra më të mirë dhe ka zhvillim më të shpejtë. Si kohën më të mirë ka Prill, Maj, Qershor, janë kushtet ideale të saj. Vlerat ushqyese e kanë bërë midhjen mbretëreshën e liqenit. Publicitetin e parë dhe më të famshëm të midhjes e ka bërë filmi “Dy herë mat” që është luajtur posaçërisht në këtë liqen dhe me protagonist midhjen dhe duke e quajtur një mbretëreshë, i ngeli mbretëreshë. Realisht e meriton të jetë një mbretëreshë”, tha Mane./abcnews.al

turiste.jpg
G. P.19:40 | 20/08/2019

Vetëm në 20 ditët e para të gushtit në Shqipëri kanë hyrë 1 milionë turistë të huaj. Shifrën e ka bërë publike vetë kryeministri Rama, i cili ka publikuar në rrjetet sociale, vajzën nga Austria e cila kur hyri në portin e Sarandës u prit nga Ministri i Turizmit, Blendi Klosi.

“Në njëzetë ditët e para të këtij gushtit, kanë hyrë në Shqipëri plot 1 milionë turistë të huaj ose 16.5 % më shumë, se sa i gjithë gushti i kaluar”, deklaroi kryeministri duke theksuar se rritja që po shënon turizmi vit pas viti, është një arsye e madhe për të besuar gjithnjë e më shumë tek ky vend dhe e ardhmja e tij.

Rama ka bërë apel që patriotizmin të gjithë duhet ta masim me kontributin në pastërtinë e mjedisit, respektimin e rregullave dhe në rrezatimin e traditës shqiptare të mikpritjes./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono