Aktualitet

PROVOKACIJA-MONOLOGU-1-1280x720.jpg
ent ela20:14 | 18/01/2019

Në monologun e kësaj të premteje Mustafa Nano ka shtruar 10 pyetje që e çuditin në lidhje me çështjen “Balili”.

I shumë kërkuari Kelmend Balili, me aq sa është dukur këto ditë, është një djalë i edukuar, me pamje paqësore, me vështrim si të pafajshëm. Ai fliste me zë të ulët, me tone të shtruara, aq sa, i krahasuar me politikanët që bëjnë ligjin në Shqipëri, ai më ngjante me një gentleman të vërtetë. Përfundimi? Edhe një personazh i malavitës është një gjë më delikate sesa të zgjedhurit tanë.

Kelmend Balili ka në dosjen e tij penale, të paktën sipas avokatit të tij, veç një akuzë që lidhet me transportin e një sasie kanabisi, në të cilën nuk provohet dot që ai është i përfshirë. Asgjë tjetër veç kësaj. Dhe unë jam i shockuar prej këtij fakti. Ky na qenka Escobari i Ballkanit?

Pse gjykata ka vendosur masën e arrestit, ndonëse provat mungojnë? Mos ndoshta nën presionin e aktorëve jashtë gjyqësorë? Janë të lirë e guximtarë gjyqtarët tanë për t’i dhënë pafajësinë e merituar një njeriu, për të cilin të gjithë mendojnë se është fajtor?Çfarë kanë në dorë kundër tij agjencitë e Interpolit, të cilat e kanë shpallur në kërkim? Pse institucionet tona nuk i disponojnë provat e Interpolit?

Çfarë ka ditur ambasadori amerikan që gjëmonte e sokëllinte kundër Balilit? Pse gjërat që ai ka ditur nuk janë përfshirë në dosjen penale në ngarkim të Balilit?

Pse Balili është arrestuar në datën 15 janar, një datë e përcaktuar prej tij, gjë që del edhe nga intervista dhënë gazetarit Hoxha, dhe jo në datën 14, kur ai ka fjetur në shtëpinë e vet?

Ç’kuptim ka kushti kafkian apo orwwell-ian që Balili i ka vënë policisë gjatë negociatave të dorëzimit për një proces të drejtë penal? Kaq i trashë është Balili sa të mos kuptojë se ky kusht nuk ka kuptim? Kaq i trashë është ai sa të mos kuptojë se një garanci e tillë nuk ka kuptim të jepet nga askush, aq më tepër nga policia, ku ai po dorëzohej pas negociatash? Pastaj, ç’janë këta policë që kanë rënë dakord me një kusht të tillë? Janë policë që mendojnë se kanë në dorë procesin e gjykimit?

Pastaj, pse Balili ka qenë i sigurtë se policia do të respektonte një marrëveshje gentlemanësh me Escobarin e Ballkanit?

Pse kanë qenë të nevojshme muaj të tërë negociatash mes policisë e Balilit, në një kohë që shqetësimet e këtij të fundit kanë qenë të bazike e minimale?

Merret vesh se Balili nuk ka qenë pjesë e negociatave. Se ç’kuptim do kishte të ishte ndryshe? Kështu që i bie se dikush ka negociuar në emër të Balilit, dikush që ka qenë në dijeni të vendndodhjes së shqiptarit më të kërkuar. Dhe ky njeri, në vend të arrestohej që fshihte vendndodhjen e njeriut më të kërkuar nga policia, u zgjodh si negociator!!!??? Mua më kërcet e gjitha kjo. /abcnews.al

 

KRONIKE-GRABITJET-RINAS-PRETENCA-ABC-M-3-T-2-HD.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela18:31 | 18/01/2019

Prokuroria për Krimet e Rënda lexoi pretencën për grupin kriminal të dyshuar për grabitjet e bujshme të 3 bankave të nivelit të dytë në vitet 2015-2017.  Prokurori kërkoi fajësinë e tetë të pandehurve dhe dënimin e tyre me 119 vite burg në total.

Prokuroria për Krimet e Rënda kërkoi në gjykatë 119 vite burg për tetë persona të akuzuar për vjedhjen e gati 9 milionë eurove në tre grabitje bankash. Sipas prokurorisë, të pandehurit kishin funksionuar si një grup i strukturuar kriminal, teksa kryen tre goditjet e bujshme të autoblindave që trasnportonin vlerat monetare të bankave të nivelit të dytë. Përveç shumave marramedëse të vjedhura, grabitjet u përçollën me bujë për shkak të mekanizmit të tyre, apo edhe fshehjes së parave nga autorët nëpër tenxhere presioni.

Për ish-komandon, Neim Avduli dhe për Dash Kupën prokuroria kërkoi nga 20 vite burg, ndërsa 18 vjet e 9 muaj për Ernes Kupën. Për tre të pandehur të tjerë u kërkuan dënime me nga 16 vite burg. Më e lehtë ishte masa e kërkuar për të pandehit Ditjon Memlika dhe Admir Çerpja, 5 vjet e 8 muaj secili, ulje që u përfitua për shkak të bashkëpunimit të tyre me drejtësinë. Prokuroria identifikoi Admir Muratajn si drejtuesin e grupit, por gjykimi ndaj tij u pezullua për shkak se arrestimi i tij ende nuk është bërë i mundur.

Referuar pretencës së prokurorisë, goditja e parë për të cilën akuzohen të pandehurit është ajo e 13 shkurtit 2015 në një bankë pranë ish-Stacionit të Trenit në kryeqytet. Nën kërcënimin e armëve, ata iu morën punonjësve të policisë private thasët me 2 milionë euro vlerë monetare në momentin që po i ngarkonin në një autoblindë që do t’i transportonte drejt Rinasit. Episodi tjetër është ai i dhjetorit të vitit 2015 në segmentin rrugor Kthesa e Kasharit- Rinas, ku u grabitën gati 3.8 milionë euro. Sipas prokurisë, të armatosur, maskuar dhe me uniforma të ngjashme me ato të policisë i prenë rrugën eskortës së bankës, neutralizuan punonjësit e siugurisë dhe u larguan bashkë me thasët e parave. Përmes të njëjtit mekanizëm është realizuar edhe episodi i tretë, në të njëjtin aks rrugor, në shkurt 2017, ku u grabitën 3.2 milionë euro. Gjatë hetimit, falë edhe bashkëpunimit të dy prej të pandehurive, prokuroria arriti të rindërtojë të gjithë mënyrën e funksionimit të grupit, nga rekrutimi i të rinjve, pozicionet që ata mbanin në grabitjes, si edhe ku i kishin fshehur apo shpenzuar paratë e vjedhura. /abcnews.al

RAMA-PER-PAKTIN-ME-UNIVERSITETIN-1280x720.jpg
ent ela18:12 | 18/01/2019

Qeveria ka nisur të prezantojë përpara grupeve të interesit Paktin Për Universitetin. Kryeministri Edi Rama kërkoi që të mos shënjestrohen studentët, por pedagogët të ulen e t’i zgjidhin kërkesat e tyre, në të kundërt edhe ai vetë tha se do të jetë i detyruar që do t’i bashkohet protestës studentore.

Problemet në universitete bënë bashkë qeveri-pedagogë e student. Një nga një u ngritën dhe dhanë mend se si mund të arrihet zgjidhja e situatës që u bë e qartë falë protestës së studentëve.

Kryeministri Edi Rama ishte ulur për të dëgjuar më shumë se sa për të folur, por nuk iu durua kur dëgjoi parafolësit.

“Po bëj një ndërhyrje të shkurtër. Qeveria është përqendruar me të gjithë kapacitetin e vet për t’i dëgjuar studentët. Pyetja ime është, po ju zonjë, i dëgjoni studentët dhe sa i dëgjoni studentët? Nuk e kam me ju personalisht, por e kam me shumë nga ju që duhet ta thoni qartë, çfarë doni të bëni ju me plagjiaturat. Nuk mund ta lini si një top mes studentëve dhe qeverisë”.

Jo vetëm kaq por përsëriti ndjesinë që I dha protesta e që ska ndërmend ta lërë të shuhet.

“Ne dimë çfarë duan studentët dhe do i bëjmë një për një. Se çfarë doni ju, ne nuk e kemi kuptuar akoma, ose më saktë, unë e kam kuptuar, por nuk kam ndërmend ta them akoma. Mos prisni ditën, kur do bashkohem unë me studentët e të vij përballë jush dhe t’u them studentëve se çfarë, në fakt, ju nuk doni. Nëse unë e kam gabim këtë që mendoj, aq më mirë akoma. Ju bëhuni bashkë tani dhe ndajeni këtë punë. Do të mbarojë historia e doktorëve të shkencave që vetëm me shkencën nuk kanë lidhje, apo nuk do mbarojë?”

Kjo është koha e ndarjes së detyrave dhe marrjes së përgjegjësive u kujton ai pedagogëve.

“Unë këtë protestë nuk e lë, sikur të ngelem vetëm. Kuptojeni mirë këtë gjë. Jam i gatshëm t’i mbaj të gjitha përgjegjësitë, edhe për borën që bie, por për budalla, njeri dot mua nuk më bën”.

Draft Pakti për universitetin është publikuar në faqjen zyrtare të kryeministrisë. Një draft fillestar që është i hapur për çdo mendim e koment të studentëve, por ai shërben si pikënisje për një dialog gjithëpërfshirës me studentët. /abcnews.al

banore-akull.jpg
G. P.17:22 | 18/01/2019

Banorët në qytetin e Pogradecit janë të alarmuar nga aksidentet për shkak të rrugëve që janë të mbuluar me akull. Bora ka ngrirë dhe asnjë hapësirë nuk është pastruar apo të jetë hedhur skorje siç veprohet në situata të tilla.

Çdo metër rrugë e hapësirë në Pogradec është e mbuluar nga akulli. Qarkullimi dhe lëvizja e këmbësorëve është paralizuar. Aksidentet ndodhin çdo orë të ditës, por kjo duket se nuk shqetëson askënd.

“100 lekë është 1 kile kripë në Vlorë. U vranë njerëzit. Gjynah”!

“Duhet hedhur kripë po thyejnë këmbët njerëzit”.

“Akull dynjaja. Ka thyer dyert dynjaja”.

“Me kujdes. Pa kujdes bie e thyen kokën”.

Në një kohë që Pogradeci ka marrë pamjen e qytetit të akullt, territori para spitalit ka pamje më dramatike. Nga ngrica është e pamundur të futesh në urgjencë. Ka patur raste kur pacientet kanë rrezikuar apo aksidentuar përballë portës së tij.

“Spitali është akoma më keq. Mjerë ai që i bie të vete në spital. Mjerë ai që i bie keq”!

ABC News u interesua në Bashki për mungesën e kripës në qytet, por nuk mori përgjigje. Vendorët i janë shmangur përgjigjes qoftë për vetë institucionin, ashtu edhe për subjektin e kontraktuar për pastrimin e rrugëve./abcnews.al

gjergj-erebara.jpg
G. P.17:01 | 18/01/2019

Qeveria shqiptare duhet të tërheqë projektligjet për rregullimin e medias në internet. Kërkesa vjen nga një grup organizatash për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, lirisë së fjalës dhe organizata përfaqësuese të gazetarëve i kërkojnë kryeministrit, të tërheqë dy projektligjet për median online. 

Një grup organizatash për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, lirisë së fjalës dhe organizata përfaqësuese të gazetarëve i kërkojnë kryeministrit, të tërheqë dy projektligjet për median online.

“Këto dy projektligje rrezikojnë ta kthejnë Shqipërinë në një vend jodemokratik, cënojnë rëndë lirinë e shprehjes dhe nuk zgjidhin asnjë nga problematikat ekzistuese të medias, përfshirë gjuhën e urrejtjes, shpifjen, propagandën apo dizinformimin. Të dy projektligjet synojnë të krijojnë një regjistër të çdo faqeje në internet dhe i japin të drejtë një institucioni të quajtur “Këshilli i Ankesave”, të gjobisë mediat në bazë të kërkesave të tëtretëve, ose të urdhërojë mbylljen e mediave, ose të aksesit në faqe interneti në territorin e Republikës së Shqipërisë. Projektligjet u japin të drejtë AMA-s ose tatimeve, të gjobisin dhe mbyllin median online, pa një procedurë të mirëfilltë ligjore, duke rritur rrezikshëm nivelin e censurës e vetëcensurës ekzistuese në median shqiptare.”

Pretendimin e AMA-s dhe kryeministrit Rama se projektligjet mbështesin modelin kroat e konsiderojnë të pasaktë pasi verifikimet e tyre tregon gazetari Erebara kanë nxjerr në pah se në Kroaci nuk ekziston legjislacion i ngjashëm për mbikëqyrjen, gjobitjen dhe mbylljen e medias në internet.

“Nëse mazhoranca socialiste do të miratojë këto dy projektligje, demokracia jonë hibride do rrëshqasë drejt modelit të një regjimi autoritaritar. Kjo, pasi në vendet demokratike, ligjet synojnë të mbrojnë qytetarët nga qeveria dhe jo qeverinë nga qytetarët”. 

Gazetari Erebara thekson dhe një tjetër element që ka nevojë për korigjim.

“Nga ana tjetër, tatimi në masën 20% për median online, kur në ndryshimet  e ligjit nr. 92/2014, “Për tatimin mbi vlerën e shtuar në Republikën e Shqipërisë”, të dhjetorit të kaluar, mediave vizive, kjo tarifë u ulet në 6%, dëshmon një targetim të posacëm për këto media, që duhet korrigjuar.  Vetërregullimi i medias dhe edukimi i publikut përmes fushatave për rritjen e njohurive mbi median, propagandën, dizinformimin apo lajmet e rreme janë mjetet e duhura për të luftuar problemet në komunikimin online dhe jashtë rrjetit”.

Ndërkohë organizatat për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, lirisë së fjalës dhe organizatat përfaqësuese të gazetarëve shprehen se projektligjet e propozuar përbëjnë një hap pas në procesin e integrimit në Bashkimin Europian./abcnews.al

PEDAGOGET-PROTESTE-1280x720.jpg
ent ela16:41 | 18/01/2019

Të hënën pedagogët e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë do të dalin në protestë kundër ligjit për arsimin e lartë dhe në mbështetje të studentëve. Ndërkohë studentët e Fakultetit të Drejtësisë vijojnë të jenë të përçarë. Të ngujuarit paralajmërojnë deri grevë urie.

Pas studentëve në protestë do të dalin edhe pedagogët. Asambleja e Fakultetit të Histori-Filologjisë ka marrë këtë vendim unanim, të cilin do ta vërë në zbatim ditën e hënë.

Marku: “Nuk ka pasur asnjë nga pedagogët pjesëmarrës të asamblesë që të jenë kundër një proteste paralajëmruese njëditore, hapat e tjerë do përcaktohen në përputhje me dinamikën e zhvillimit”.

Pedagogët e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë mbështesin kërkesat e studentëve, kërkojnë shfuqizimin e ligjit për arsimin e lartë dhe shohin me shqetësim vendimet e marra nga qeveria në fund të dhjetorit të vitit të shkuar.

Marku: “Pezullojnë edhe pak autonomi të universiteteve që kanë ekzistuar deri tani përmes ligjit, kërkojmë abrogimin e ligjit”.

Shfuqizimin e ligjit për arsimin e lartë më herët e ka kërkuar dhe Asambleja e Fakultetit të Shkencave Sociale e cila gjithashtu është shprehur për hapjen e një debati të gjerë mes palëve të interesuara për modelin e universitetit publik në Shqipëri.

Pedagogët pjesë e saj janë rreshtuar krah studentëve të cilët vijojnë të bojkojnë mësimin.

Ndryshe nga Fakulteti i Shkencave Sociale në Fakultetin e Drejtësisë studentët vijojnë të jenë të përçarë.

Këtë të premte studentët e ngujuar dolën nga auditori ku po qëndrojnë për t’i treguar pjesës tjetër që kërkon të nisë mësimi sesa prej tyre janë kundër bojkotit.

“Kjo ishte një mënyrë për të treguar se ne jemi shumica, shumica fiton dhe pakica i nënshtrohet. Dekani mund të ketë marrë disa firma, është peticion i pavlefshëm aty janë dhe emrat tanë që jemi ngujuar këtu. Nëse pikat tona s’plotësohen do vazhdojmë masa ekstreme”.

Ndërkohë që një tjetër grup studentësh vijon të mbledhë firma për t’i dërguar në Dekanat me qëllim filllimin e leksioneve dhe seminarëve.

“Ne ditën e hënë do mbledhim firma për të kërkuar vijimin e mësimit normalisht. Ne kërkojmë të hapet dera, ato le ta vazhdojnë bojkotin, por mos të bllokojnë procesin mësimor, nëse ne kërkojmë 8 pikat është baraz me zhvillimin e mësimit jo baraz me bojkot kurrë. Problem janë dhe studentët nga rrethet, se prindërit e tyre nuk mund të mbulojnë shpenzimet që fëmijët të rrinë kot në Tiranë”.

Bojkoti i mësimit po vijon edhe në Fakultetin e Ekonomisë dhe atë të Histori-Filologjisë dhe Univerisitetin Politeknik në Tiranë. /abcnews.al

 

 

altin-qato.jpg
G. P.15:47 | 18/01/2019

 Altin Qato, Drejtor i Policisë së Elbasanit, prej një viti nuk është i pajisur me certifikatën e sigurisë nga DSIK-ja. Dyshimet janë se shefi i Policisë së Elbasanit dikur ka qenë numri 2 i Policisë së Shtetit, në kohën kur ministër i Brendshëm ka qenë Saimir Tahiri.  

Drejtori i Policisë së Qarkut të Elbasanit, Altin Qato, ka rreth 1 vit që nuk është pajisur me Certifikatën e Sigurisë nga Drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar.

DSIK-ja kërkon ende informacione shtesë për të dhënë Certifikatën e Sigurisë, pasi Qato ka mbajtur dikur, postin e zv/Drejtorit të Përgjithshëm në kohën kur ministër i Brendshëm ka qenë Saimir Tahiri. Qato ka qenë i ngarkuar në post drejtues për të monitoruar mbjelljen e parcelave me kanabis në të gjithë vendin.

Të kontaktuar nga ABC News, zyrtarë të Ministrisë së Brendshme pohojnë se Altin Qato gëzon të drejtën për të ushtruar detyrën e Drejtorit të Policisë së Qarkut të Elbasanit edhe pse nuk ka ende një certifikatë sigurie nga DSIK-ja.

Ndërkohë një nga ndryshimet e propozuara nga ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, në ligjin për Policinë e Shtetit, ka të bëjë me një pikë të shtuar në nenin 46.

Gërma “f”, parashikon që një punonjës policie mund të përjashtohet nga radhët e saj nëse nuk është i pajisur me certifikatën e sigurisë. Ky dokument lëshohet nga Drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar, DSIK.

Shumë punonjës të policisë, shprehen të pakënaqur nga propozimi i ministrit të Brendshëm për ndryshim të nenit 46, të ligjit për Policinë e Shtetit. Kjo sipas tyre, mund të përdoret me dashakeqësi për largime policësh nga puna, nga SHÇBA apo SHISH, që janë instrumentet që furnizojnë DSIK-në me informacion për dhënien e certifikatës së sigurisë.

Në rastin e policisë, vendimi i DSIK-së për dhënie ose jo të certifikatës së sigurisë për një efektivi policie, përballet drejtepërdrejt tek Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit. Është pikërisht ky autoritet, që mbi bazën e ligjit vendos ndërprerjen e punës për çdo oficer të policisë që nuk fiton certifikatën e sigurisë./abcnews.al

MBULIM-SPAK-GARA.mpg_snapshot_00.14-1280x720.jpg
ent ela15:35 | 18/01/2019

Kur kanë kaluar gati 2 javë nga hapja e garës për prokurorët që do të jenë pjesë e Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion, të njohur si SPAK, pranë Këshillit të Lartë të Prokurorisë janë paraqitur vetëm dy aplikime. Ata janë prokurorët Klodian Braho dhe Besnik Muçi, prokurorë pranë Prokurorisë për Krimet e Rënda.

Gara për SPAK u hap nga KLP në 7 janar 2019. Sipas një vendimi të KLP SPAK do të ketë në trupën e saj 15 anëtarë. Kandidatët duhet të përmbushin disa kritere, mes të cilave ushtrimi i detyrës së prokurorit për jo më pak se 10 vite, të mos ketë masë disiplinore në fuqi, si edhe dhënie e pëlqimit për kontroll periodik të llogarive bankare të dhe komunukimeve telefonike të tij dhe të familjarëve.  /abcnews.al

berat.jpg
G. P.15:20 | 18/01/2019

Kur ka reshje shiu në Berat, banorët e këtij qyteti jetojnë mes gropave me ujë dhe baltë. Të gjitha rrugët nëpër lagje bëhen të pakalueshme. Banorët thonë se kjo situatë është prej vitesh, por askush nuk ka ndërhyrë aty.

Mjafton një ditë shi që lagjet e Beratit të ngjajnë me getot. Gropa të shumta qe mbushen me ujë e baltë. Situata më e rëndë në lagjen “Çlirim”, e cila ka dhe numrin e banorëve më të lartë. Ndodhet në hyrje qytetit dhe panorama nuk ka ndryshuar prej vitesh.

“Thonë prindërit që nuk është vënë dorë që prej 40 vitesh”.

Banorët thonë se gjatë gjithë dimrit u duhet të veshin çizmet për të lëvizur. Më të vështirë e kanë fëmijët. Jo vetëm s’kanë terren ku të luajnë, por për të shkuar në shkollë u duhet të paktën dy herë në ditë të kapërcejnë gropat me ujë.

“Është shumë e vështirë sepse ne njomemi. Ka shumë probleme. Këmbët na bëhen me baltë”.

“Mezi ikim, na njomen këmbët”.

ABC News pyeti në Bashkinë e Beratit për situatën e krijuar nëpër rrugë. Zyrtarët e saj thonë se jo vetëm lagja “Çlirim”, por edhe lagje të tjera të qytetit janë pjesë e projekteve për t’u rehabilituar, por ende nuk janë siguruar fondet./abcnews.al

erjon-veliaj.jpg
G. P.15:17 | 18/01/2019

Radhët e gjata të krijuara prej disa ditësh për të marrë shërbime apo për të aplikuar për mjete identifikimi, Bashkia e Tiranës shton zyrat dhe sportelet në njësinë nr 14 në kryeqytet. 

Banorët e zonës së Astirit, Unazës së Madhe dhe të Kasharit do t’i shpëtojnë pritjes në radhë për të marrë certifikata apo shërbime të tjera. Lajmin e bëri të ditur kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj i cili tha se këta banorë nuk do të duhet të shkojnë deri në Kombinat për të marrë këto shërbime.

Me këto tre lagje të reja, lajmi i mirë është që zyrat janë edhe më të mira, Do të thotë, ruajmë standardet e fundit kur vjen puna te pritja për publikun, te shërbimi për qytetarin, te aksesi për njerëzit që mund të kenë aftësi ndryshe. Deri dje ishte një komunitet jo i dyzuar, ‘i trezuar’, një pjesë shkonte në Kombinat për shërbime, një pjesë tjetër në Kashar, një pjesë tjetër te ’21 Dhjetori’. Sot s’ka më nevojë”, tha Veliaj.

Kryebashkiaku Veliaj tha se duke nisur nga java e ardhshme, njësitë administrative do të shtojnë mjediset për aplikimet për karta identiteti, në mënyrë që të shmangen radhët e gjata.

“Zyra e Aleat-it do të jetë këtu për këtë njësi, për kartat e identitetit dhe pasaportat, pa pasur nevojë të që qytetarët të shtyhen në radhë në njësitë e tjera. Sigurisht, për Aleati-in që emeton kartat e identitetit edhe pasaportat, do të shtojmë ambientet edhe në njësitë e vjetra. Ndaj vlen si njoftim për të gjithë qytetarët”, u shpreh kryetari i Bashkisë.

Kryebashkiaku bëri të ditur se zona e Astirit, Unazës së Madhe dhe e Kasharit do të përfitojë një sërë investimesh të rëndësishme, si në infrastrukturën arsimore, atë urbane, edhe në ujësjellës./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono