Aktualitet

biii-1280x732.jpg
Sej rie23:30 | 19/06/2019

Gazeta gjermane “Bild” ka publikuar sot 10 audio-përgjime të tjera, pjesë e dosjes “184” se hetimit për dyshimet për shitblerje votash në zgjedhjet për kreun e bashkisë së Dibrës në 2016.

Në këto përgjime dëgjohen biseda të disa eksponentëve lokale në Dibër me disa ministra e deputete të PS-së.

Në audio-përgjimin e parë të publikuar nga “Bild” dëgjohet një bisedë telefonike e ministrit Damian Gjiknuri drejtues politik i PS-së në qarkun e Dibrës në 2016 me shefin e policisë Robert Aga dhe një person të quajtur Bekim Krashi. Fjala që përdor Gjiknuri për rezultatin e PS në Dibër është “tërmet”.

 

Me të njëjtin përcaktim “termet” shprehet Gjiknuri edhe në një bisedë telefonike me Ymer Lalën, të cilësuar nga “Bild” në komentin që shoqëron audio-përgjimin, si një bos i krimit.

Edhe një bisedë tjetër e publikuar nga gazeta gjermane ka protagonist Gjiknurin dhe Lalën

Ky personazh Ymer Lala shfaqet në shumë nga audio-përgjimet e publikuara nga “Bild”. Në një nga bisedat telefonike Ymer Lala vihet në dijeni nga nipi i tij për investigimin e një programin televiziv për zgjedhjet në Dibër.

Në një tjetër bisede Ymer Lala informohet nga një person i panjohur se kreu lokal i FRD ka votuar kandidatin e PD-së.

Në audio-përgjimin e aradhes, dëgjohet Ymer Lala në  bisedë me një qytetar me emrin Ardit.

Një tjetër person Ymer Lala e instrukton të kthejë mbrapsht kartat ID.

Ndërsa në 3 biseda të tjera telefonike me 3 persona të panjohur për publikun, Ymer Lala tregon për njohjen që ka me Kryeministrin Rama.

Në një tjetër përgjim të publikuar nga “Bild” dëgjohen tre deputetë të PS Xhemal Qefalia, Saimir Tahiri dhe Ulsi Manja që bisedojnë me shefin e Policisë së Dibrës Robert Aga./ABC News Albania 24/7

sander-lleshaj-bardh-spahia.jpg
ent ela23:15 | 19/06/2019

Policia e Tiranës ka shoqëruar ish-deputetin demokrat Bardh Spahia, lidhur me djegien e materialeve zgjedhore mbrëmjen e së martës, në KZAZ nr 5 në Shkodër.

Shoqërimi i Spahiut është bërë në orët e vona të mbrëmjes, teksa ishte nisur për të marrë pjesë në një emision.

Më herët në një lidhje telefonike ai kishte deklaruar se nuk kishte dijeni se ishte shpallur në kërkim, ndërsa rrugës për në emision, ai u ndalua nga efektivë te policisë së kryeqytetit.

Shpallja në kërkim e Spahiut u bë pas ngjarjeve të mbrëmshme në shkollën “Shejnaze Juka”  në Shkodër, ku mbeshtetës të PD i vunë flakën me benzinë materialeve zgjedhore. /ABC news Albania 24/7

pergjim-bomba-696x464-696x430.jpg
ent ela22:00 | 19/06/2019

Plot 10 audio-përgjime të reja ka publikuar sërish gazeta gjermane “Bild” , të cilat kanë lidhje me  dosjen “184” e cila është nën hetim. Këto përgjime janë bërë për  zgjedhjet e pjesshme vendore në Dibër në vitin 2016. Në këto audio-përgjime dalin emrat e ish-ministrit Damian Gjiknuri, ish-ministrit Saimir Tahiri, deputetit Ulsi Manja, deputetit Xhemal Qefalia, ish-shefit të komisariatit Dibër Robert Aga, Ymer Lalës, përgjegjësi i OSHEE në Dibër Bekim Krashi dhe disa personave të tjerë.

Përgjimi 1:

Robert Aga: Hë djalosh.

Bekim Krashi: Ça keni bërë, jeni t’u e myt.

Robert Aga: Do kem një mijë, poshtë 1 mijëshin nuk e pranoj.

Bekim Krashi: Ke fillu pretendime të mëdhaja, mos u lodhni fare.

Robert Aga: Ajo strategjia ime funksionon. A e ke Damian Gjiknurin aty, jepja pak.

Robert Aga: O shef, he mo ç’po bën.

Robert Aga: Hë si je?

Gjiknuri: Mirë fare.

Robert Aga: S’pate besim te unë.

Gjiknuri: Tërmet, tërmet, i madh je.

Gjiknuri: Ik mos fol shumë po hajt ciao.

Përgjimi 2:

Xhemal Qefelia: Berti.

Shefi i policisë: Hë mo shoku im…

Xhemal Qefelia: Ça të plasi bytha , Falmuri  ( Flamur Noka) është i detyruar me bërë politikë do t’i themi ne nesër dhe nuk ka pse me përmend më atë.

Shefi i policisë: Jo mo jo ai le të vijë dhe të kontrollojë ku t’i dojë qejfi.

Xhemal Qefelia: Ku ka me ardhur ata mundohem me u justifikuar a e merr vesh ti ca po bëhet brenda PD-së, sot janë duke u zënë me njëri-tjetrin. Mos u mërzit o burrë po hajt.

Shefi i policisë: Jo iu pata thënë unë më sillni kartonin si Messi Barcelonës dhe fitoni.

Xhemal Qefelia: E shikojë ata o vëlla se nëse do të kishin vendosur ty atje e fitonin ata.

Shefi i policisë: Unë jam me PS-në dhe nuk ndërroj për 1 milion vjet. Nuk e di

Xhemal Qefelia: Nuk e vë në dyshim o vëlla dhe prandaj unë e thashë mbrëmë aty dhe ishin të gjithë, ishte i gjithë grupi parlamentar aty.

Shefi i policisë: E mirë, mirë , faleminderit shyqyr që nuk thashë ndonjë  fjalë tjetër sepse unë e dija që është Gjiknuri.

Xhemal Qefelia: E kuptoi që ishe me të

Shefi i policisë: Jo mo aq ishte ajo.

Xhemal Qefelia: Aty ishte edhe Rama ishin të gjithë dhe ra muhabeti jot . Foli shumë mirë dhe Damiani në fakt (Damian Gjiknuri) dhe Blerina (Blerina Gjylameti).

Përgjimi 3:

Robert Aga, shef i komisariatit Dibër: O shoku im si je?

Xhemal Qefalia: Jam në një tavolinë kështu…Ku ke qejf me shku ti, në Bulqizë?

Robert Aga, shef i komisariatit Dibër: Po.

Xhemal Qefalia: Ok hajt ciao.

Robert Aga, shef i komisariatit Dibër: Kush thotë?

Xhemal Qefalia: Jam këtu me Kryeministrin dhe me ministra.

Robert Aga: Jo jo, unë të garantoj t’ju japë çfarë t’ju dojë qejfi.

Xhemal Qefalia: Që mos biem atë Keshin aty, si thua?

Robert Aga: Mirë.

Xhemal Qefalia: Hajt se jemi këtu bashkë. Për kokë tate po. A do foto ta dërgoj?

Robert Aga: Do jesh me ndonjë dashnore…

Xhemal Qefalia: Ja ta qis çik ministrin, foli se më çave bythën, foli. Saimir foli çik këtij shefit të komisariatit .

Saimir Tahiri: Alo o Berto!

Robert Aga: Mirëmbrëma.

Saimir Tahiri: Si je? Nuk shkon kjo punë që më jep Xhemali telefonin që të të falenderoj unë. Nuk shkon kjo.

Robert Aga: Jo të lutem.

Saimir Tahiri: Nga pikëpamja institucionale nuk shkon.

Robert Aga: Sinqerisht më ka gënjyer.

Saimir Tahiri: Megjithatë faleminderit shumë për angazhimin, je i madh.

Robert Aga: E kam detyrim.

Saimir Tahiri: Je i madh. Edhe mos e rruj k**** për atë që thanë ata se s’na ha trapi ne për ata legenat…

Robert Aga: Unë jam ushtari jot…

Xhemal Qefalia: Të fala edhe nga Ulsiu. Foli dhe çik Ulsiut.

Ulsi Manja: Ku je mo vlla.

Robert Aga: Ç’bëni mo.

Ulsi Manja: Hiç ja me Kryeministrin.

Robert Aga: Mua më duhet me shku pak atje..

Ulsi Manja: Ku more?

Robert Aga: Në Bulqizë, po u ndërru.

Ulsi Manja: Ne themi të shkosh për më nalt o burrë…

Robert Aga: Mirë mo mirë, ju e dini tashi, po..

Ulsi Manja: Tani a do më dëgjosh mu…Bisedo me Xhemalin se këtë e kam si shefin e Komisionit të Sigurisë. Ne e bëjmë llafin të vish për më nalt se na duhesh për ndonjë gjë më të madhe, se mua më duken gjëra të vogla ato o miku im.

Robert Aga: Mirë vlla mirë.

Ulsi Manja: Po mbaje Xhemalin në korrent se kët kemi autorizuar si kryetar komisioni.

Robert Aga: Xhemalin e kam pas vartës atëherë..

Ulsi Manja: Ore është kryetari i Komisionit të Sigurisë.

Robert Aga: Ai thotë jashm ushtari i Bertit.

Ulsi Manja: Në rregull, në rregull. Hajde vlla.

Xhemal Qefalia: Hajde se më çave trapin.

Robert Aga: Po si o ma nxjerr ministri ashtu në telefon, o koqe.

Xhemal Qefalia: Po je shoku im ti, mos më çaj k*** mu. A do të qis Ramën, ti folësh Ramës?

Robert Aga: Po leje o vlla tashi.

Xhemal Qefalia: Mos na çaj bythën tashi, a je shoku im?

Robert Aga: Unë ashtu kam qenë dhe do jem.

Xhemal Qefalia: Hajde vlla, ciao.

Robert Aga: Hajde gjithë të mirat.

Përgjimi 4:

Ymer Lala: Hë mor zotëri.

Damian Gjiknuri: Tërmet, tërmet! Tërmet i q**nanën.

Ymer Lala: Çfarë kemi bërë ne të dy.

Damian Gjiknuri: Tërmet!

Ymer Lala: Po më shkruante ai robi. I thashë a po fle gjumë. Tha jam habit me Selishtën dhe Luzninë (dy fshatra në Dibër). I thashë se paske njohur Damian Gjiknurin dhe mua nga afër.

Damian Gjiknuri: hahahha Tërmet, tërmet!

Ymer Lala: Hajde, se mbaroi.

Damian Gjiknuri: I q***robtë. Doli llafi jot. Doli llafi jot me 1 mijë vota plus.

Ymer Lala: Me gjithë mend nuk më paske njohur nga afër.

Damian Gjiknuri: Edhe ti mua, edhe unë ty…

Përgjimi 5:

Elio Lala: Hë xhaxha

Ymer Lala: Po

Elio Lala: A po pushon. Të mora në telefon për të të pyetur a ta takoj atë Admir, (Admir Trukin) se dje tek Fiksi ka dalë një video, kurse sot një video me lekë nëpër duar. Ta pyes si vepron policia me atë videon..

Ymer Lala: Po ik e takoje…

Elio Lala: E takova, ja mora Ejsit numrin. Po kështu tha dhe ai mos e rruaj k**n.

Ymer Lala: Jo, mo se duhen prova

Elio Lala: Ashtu, tha dhe ai. Qënke lodhur?

Ymer Lala: Më dhemb këtu..

Elio Lala: Ku?

Ymer Lala: Në krahë të djathtë, në fund të shpinës, mezi lëviz.

Elio Lala: A pive një nga ato, advilët, që kë ti? Pi nja dy…

Ymer Lala: Ka prap sot video eee..

Elio Lala: Mund të jetë video tjetër…Nga Sohodolli, kanë ardhur sot e kanë marrë ato të Fiksit. E doqa sot por nuk e kapa dot.

Ymer Lala: Erdhën ato të fiksit eee.

Elio Lala: Po, por nuk i kapa…hajt…

Përgjimi 6:

I panjohuri: O shef si je?

Ymer Lala: Mirë, si je ti?

I panjohuri: Kryetari i FRD- së me gjithë njerëzit e vet kanë votuar për Sheferdein Shenun

Ymer Lala: Jo nuk është e vërtetë?

I panjohuri: Ja kontrollova të gjitha tani, ka votuar para 20 minutash…
Ymer Lala:  Mos u tall…o ja qi*sha ropt e shtëpisë…

I panjohuri: Ja kontrollova unë se pata lënë njeri, 5 veta, të 5-stë Sheferedinin…

Ymer Lala:  Ja do ta marr në telefon atë halen…po unë ja qi**sh. Kur erdhën tek shtabi i thashë do votosh për këtë…Se me tha dhe Hasan Begu shife njëherë atë mu**in..

I panjohuri: E verifikova tani, para 20 minutash….

Ymer Lala: O ja qi***atë ropt

I panjohuri: Hajt mos e vrit mendjen…

Përgjimi 7:

Ymer Lala: He Ardi?

I panjohur: Si je?

Ymer Lala: Mirë si shkove?

I panjohur: O vëlla një Basir Veseli e njohim a e kemi gjë?

Ymer Lala: Si?

I panjohur: Baris Vesili

Ymer Lala: Basir Vesili po.

I panjohur: E takova por nuk ka  asgjë.

Ymer Lala: Si nuk ka asgjë?

I panjohur: Do i jepnit një kafe.

Ymer Lala: Po i kam mbaruar ata punë unë.

I panjohur: Po ke mbaru punë ti por nuk kanë shkuar në vend mor burrë.

Ymer Lala: Lëri or ata byth*q*ra .

I panjohur: O shok e takova që parë.

Ymer Lala: Rri rehat se për atë zonë ku është ai i ka çdo gjë në rregull.

I panjohur: Ok mirë!

Ymer Lala: Ku je ti? Çfarë ka ndonjë problem?

I panjohur: Jo asgjë atë muhabetin e mbrëmshëm e morë vesh?

Ymer Lala: Hë?

I panjohur: Ata që kishin rrahur në Maqellarë mbrëmë i more vesh?

Ymer Lala: Jo kush janë ata?

I panjohur: Jo mo kishin rrahur këta me kapuça Falamur Nokën e këto.

Ymer Lala: Ja po e shikoj po e shikoj në televizion.

I panjohur: Nisu nga ora 4-5.

Ymer Lala: Ok bos.

Përgjimi 8:

Qytetar: Vlla.

Ymer Lala: Ça bone.

Qytetar: Shefki Xhurra. A t’i jap ato kartat apo a mos t’ia jap?

Ymer Lala: Jepja.

Qytetari: T’ia jap, ok.

Ymer Lala: Motrën me grun ka….

Qytetari: T’ia jap kartën se ja kam mbajtur.

Ymer Lala: Jepja.

Qytetari: Kam mbaruar punë me ta unë, po a t’i jap kartën?

Ymer Lala: Jepja.

Qytetari: Ok hajt.

Përgjimi 9:

Damian Gjiknuri: Alo..

 Ymer Lala: A je duke ardhur 5 minuta apo si i ke punët?

Damian Gjiknuri: Ku je, hajde të pimë një kafe këtej.

Ymer Lala: Po e pimë kafen, por kam lënë njerëzit në monitorim e Qendrave, mos u vono të lutem

Damian Gjiknuri: Ku jeni? Tek kjoska aty jeni…

Damian Gjiknuri: Ok, hajt…..

Ymer Lala: Hajt mos u vono.

Përgjimi 10:

Ymer Lala:  Rata, do shkojë në një zyrë të madhe. A thua jam veshur mirë apo…

Grua: Po mirë more je…

Ymer Lala: Ma kariko atë gjënë në karikim…

 Grua: Po, po e kam karikuar…

Ymer Lala: Kur do dalësh ti?

Grua: Unë jam këtu…

Mirë nga ora 11:30 nisu

Bideda 2

Vajzë: Po ti ku je, përveçse dole nga kafja?

Ymer Lala: Në 10: 30 kam një takim me atë robin (Edi Rama)

Vajzë: Po

Ymer Lala: Po shkoj në zyrë me atë…

Vajzë: Po

Ymer Lala: Sa të dal ta bëj një telefon se pastaj jam për Pogradec…

Bidesa 3

Imer Lala: Ore zotëri po ku je more, se i rashë telefonit dhe e ke të mbyllur?

I panjohur: E kam mbyllur atë…

Imer Lala: A e ke mbyllur atë numër?

I panjohur: Po njëherë për njëherë

Imer Lala: Se isha tek ai babloku i madh, (Edi Rama) Isha me Qifin më herët ti mos e rruaj leshin fare…

I panjohur: Po.

Audio-përgjimet e botuara Bild i gjeni KETU

GJIKNURIIIIIII.jpg
Sej rie21:45 | 19/06/2019

“Një shef i policisë i cili shpik një plan për manipulimin zgjedhor me një ministër. Një ministër që thërret një shef mafioz të njohur mbarëkombëtar për të folur për blerjen e votave. Një shef mafioz që mbledh kartat e identitetit”, kështu shkruan “Bild” për përgjimet e fundit që ka publikuar.

Më tej në përshkrimin e saj për audio-përgjimet e publikuara shkruan: “Shiritat tregojnë një shembull të bashkëpunimit për manipulimin e zgjedhjeve në vitin 2017 midis politikanëve më të lartë të socialistëve në pushtet, bosëve të mafias, policisë dhe shërbyesve të lartë civilë në Shqipëri. Përgjimet tregojnë përse biznesi zgjedhor paguan për të gjithë të përfshirët: Socialistët mbetën në pushtet. Liderët e policisë u promovuan. Bosi i mafies mori premtimet e mosndëshkimit”.

Në përgjimet e publikuara del edhe biseda mes ish-ministrit Damian Gjiknuri dhe ish-drejtuesit të PDIU-së në Dibër, Ymer Lalës, i denoncuar gjerësisht nga opozita.

Përgjimi 4

Ymer Lala: Hë mor zotëri.

Damian Gjiknuri: Tërmet, tërmet! Tërmet i q**nanën.

Ymer Lala: Çfarë kemi bërë ne të dy.

Damian Gjiknuri: Tërmet!

Ymer Lala: Po më shkruante ai robi. I thashë a po fle gjumë. Tha jam habit me Selishtën dhe Luzninë (dy fshatra në Dibër). I thashë se paske njohur Damian Gjiknurin dhe mua nga afër.

Damian Gjiknuri: hahahha Tërmet, tërmet!

Ymer Lala: Hajde, se mbaroi.

Damian Gjiknuri: I q***robtë. Doli llafi jot. Doli llafi jot me 1 mijë vota plus.

Ymer Lala: Me gjithë mend nuk më paske njohur nga afër.

Damian Gjiknuri: Edhe ti mua, edhe unë ty…

Përgjimi 9

Damian Gjiknuri: Alo..

Ymer Lala: A je duke ardhur 5 minuta apo si i ke punët?

Damian Gjiknuri: Ku je, hajde të pimë një kafe këtej.

Ymer Lala: Po e pimë kafen, por kam lënë njerëzit në monitorim e Qendrave, mos u vono të lutem

Damian Gjiknuri: Ku jeni? Tek kjoska aty jeni…

Damian Gjiknuri: Ok, hajt…..

Ymer Lala: Hajt mos u vono…/abcnews.al

tahiriqefaliamanja-933x445-1.png
Sej rie21:30 | 19/06/2019

Gazeta gjermane “Bild” ka publikuar përgjime të reja të dosjes “184” të zgjedhjeve të pjesshme në Dibër. Në përgjimin e tretë të ri, është përgjuar biseda e shefit të komisariatit të Dibrës në atë kohë, Robet Aga, i cili komunikon me deputetin e PS Xhemal Qefalia.

Ky i fundit i thotë se është në një takim me Kryeministrin dhe ministrat. Më pas, Qefalia i nxjerr në telefon ministrin e Brendshëm të asaj kohe Saimir Tahiri dhe deputetin Ulsi Manja.

Përgjimi 3

Robert Aga, shef i komisariatit Dibër: O shoku im si je?

Xhemal Qefalia: Jam në një tavolinë kështu…Ku ke qejf me shku ti, në Bulqizë?

Robert Aga, shef i komisariatit Dibër: Po.

Xhemal Qefalia: Ok hajt ciao.

Robert Aga, shef i komisariatit Dibër: Kush thotë?

Xhemal Qefalia: Jam këtu me Kryeministrin dhe me ministra.

Robert Aga: Jo jo, unë të garantoj t’ju japë çfarë t’ju dojë qejfi.

Xhemal Qefalia: Që mos biem atë Keshin aty, si thua?

Robert Aga: Mirë.

Xhemal Qefalia: Hajt se jemi këtu bashkë. Për kokë tate po. A do foto ta dërgoj?

Robert Aga: Do jesh me ndonjë dashnore…

Xhemal Qefalia: Ja ta qis çik ministrin, foli se më çave bythën, foli. Saimir foli çik këtij shefit të komisariatit .

Saimir Tahiri: Alo o Berto!

Robert Aga: Mirëmbrëma.

Saimir Tahiri: Si je? Nuk shkon kjo punë që më jep Xhemali telefonin që të të falenderoj unë. Nuk shkon kjo.

Robert Aga: Jo të lutem.

Saimir Tahiri: Nga pikëpamja institucionale nuk shkon.

Robert Aga: Sinqerisht më ka gënjyer.

Saimir Tahiri: Megjithatë faleminderit shumë për angazhimin, je i madh.

Robert Aga: E kam detyrim.

Saimir Tahiri: Je i madh. Edhe mos e rruj k**** për atë që thanë ata se s’na ha trapi ne për ata legenat…

Robert Aga: Unë jam ushtari jot…

Xhemal Qefalia: Të fala edhe nga Ulsiu. Foli dhe çik Ulsiut.

Ulsi Manja: Ku je mo vlla.

Robert Aga: Ç’bëni mo.

Ulsi Manja: Hiç ja me Kryeministrin.

Robert Aga: Mua më duhet me shku pak atje..

Ulsi Manja: Ku more?

Robert Aga: Në Bulqizë, po u ndërru.

Ulsi Manja: Ne themi të shkosh për më nalt o burrë…

Robert Aga: Mirë mo mirë, ju e dini tashi, po..

Ulsi Manja: Tani a do më dëgjosh mu…Bisedo me Xhemalin se këtë e kam si shefin e Komisionit të Sigurisë. Ne e bëjmë llafin të vish për më nalt se na duhesh për ndonjë gjë më të madhe, se mua më duken gjëra të vogla ato o miku im.

Robert Aga: Mirë vlla mirë.

Ulsi Manja: Po mbaje Xhemalin në korrent se kët kemi autorizuar si kryetar komisioni.

Robert Aga: Xhemalin e kam pas vartës atëherë..

Ulsi Manja: Ore është kryetari i Komisionit të Sigurisë.

Robert Aga: Ai thotë jashm ushtari i Bertit.

Ulsi Manja: Në rregull, në rregull. Hajde vlla.

Xhemal Qefalia: Hajde se më çave trapin.

Robert Aga: Po si o ma nxjerr ministri ashtu në telefon, o koqe.

Xhemal Qefalia: Po je shoku im ti, mos më çaj k*** mu. A do të qis Ramën, ti folësh Ramës?

Robert Aga: Po leje o vlla tashi.

Xhemal Qefalia: Mos na çaj bythën tashi, a je shoku im?

Robert Aga: Unë ashtu kam qenë dhe do jem.

Xhemal Qefalia: Hajde vlla, ciao.

Robert Aga: Hajde gjithë të mirat.

Audio-përgjimet e publikuara nga Bild i gjeni KETU

ministria-e-drejtesise.jpg
ent ela21:15 | 19/06/2019

Pas kërkesës së Presidentit Ilir Meta për sigurinë në burgje, ka ardhur edhe reagimi i Ministrisë së Drejtësisë. Në një deklaratë të shpërndarë për mediat ky institucion njofton se situata është në normalitet të plotë dhe se janë marrë të gjitha masat e nevojshme.

Njoftim i Drejtorisë së Përgjithshëm të Burgjeve

 Duke marrë shkas nga kërkesa për informacion që Presidenti i Republikës i ka dërguar Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve, disa portale kanë spekuluar duke publikuar lajme të rreme të natyrës destabilizuese.

 Në këto kushte e çmojmë të nevojshme të përgënjeshtrojmë këto lajme dhe të informojmë publikun se asgjë nga sa është publikuar në këto portale në lidhje me situatën në burgje nuk është e vërtetë.

Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve deklaron se situata është në normalitet të plotë dhe se janë marrë të gjitha masat e nevojshme sipas protokolleve të sigurisë të sistemit penitenciar, kjo edhe në përputhje me zbatimin e procedurave për 41 bis.

Garantojmë për normalitet të plotë në sistemin penitenciar dhe për shërbimin ndaj personave të paraburgosur dhe të dënuar, në përputhje me legjislacionin për të drejtat dhe trajtimin e tyre.

 Ftojme mediat në informacionet që bëjnë publike, ti referohen komunikimit me institucionet përgjegjëse. /abcnews.al

 

kavaje.jpg
Sej rie20:20 | 19/06/2019

Në KZAZ nr. 42 në Kavajë ka patur përplasje mes mbështetësve të opozitës dhe forcave të policisë. Protestuesit tentuan të hyjnë në shkollën “3 Dëshmorët” për të nxjerrë materialet zgjedhore, por u penguan nga policia me gaz lotsjellës.

E nisen protestën në qendër të Kavajës.

Më pas të udhëhequr nga kryebashkiaku Isa Sakja u drejtuan për në KZAZ nr. 42 në shkollën “3 Dëshmorët” për të marrë materialet zgjedhore.

Punonjësit e bashkisë dhe simpatizantët e opozitës sapo mbërritën tek rrethimi i shkollës u përplasën fizikisht me policinë. Kjo e fundit reagoi me gaz lotsjellës dhe uji për të shpërndarë turmën. Protestuesit nuk arritën të hyjnë brenda ambienteve të KZAZ nr. 42.

Herë pas here edhe mbështetësit e opozitës hodhën gurë, kapsolla dhe mjete të tjera rrethanore në drejtim të policisë.

Kjo situate zgjati për gati një orë e gjysmë.

Më pas ata janë rikthyer serish në qendër aty ku e nisen duke u shpërndarë nëpër banesat e tyre.

Nuk raportohet për të lënduar apo për të shoqëruar.

Më herët bashkia Kavaje kishte kërkuar lirimi e ambienteve të shkollës nga KZAZ pas vendimit të Presidentit të Republikës Ilir Meta për anulimin e zgjedhjeve të 30 Qershorit./ABC News Albania 24/7

311708_1200x.jpeg
Sej rie19:30 | 19/06/2019

Nga Shkupi, ku ndodhej për një vizitë zyrtare, ministri i Jashtëm i Sllovakisë, Mirosllav Lajçak konfirmoi se disa vende të BE-së janë skeptike për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë. Në një konferencë shtypi, Lajçak citoi si shembull rezolutën e Parlamentit holandez që thotë se vendi është kundër hapjes së negociatave. “Mendoj se koha nga tani deri në tetor duhet të përdoret nga qeveria në Tiranë për të adresuar shqetësimet që ekzistojnë mes disa vendeve”, deklaroi Lajçak. Ai shtoi se ka shtete anëtare që thonë gjithashtu se ky nuk është momenti i duhur për zgjerimin, se Brukseli duhet të fokusohet tek Breksit dhe tek proceset konsoliduese./ABC News Albania 24/7

moisi-habilaj-933x445.jpg
Sej rie18:00 | 19/06/2019

Gjykata e Katanias në Itali ka dënuar me mbi 15 vjet burg Moisi Habilaj, i konsideruar kreu i bandës që trafikonte drogë dhe armë drejt Sicilisë. Gjyqtarja e çështjes ka pranuar kërkesën e prokurorëve, që e kanë cilësuar atë një bos të mirëfilltë të narkotrafikut.

Është mbyllur të mërkurën në shkallën e parë të Gjykatës së Katanias procesi gjyqësor ndaj bandës shqiptare të Habilajve. Për gjyqtaren e çështjes së njohur si “Trëndafili i erës”, Maria Kardilo, në krye të kartelit që importonte narkotikë dhe armë nga Shqipëria në Sicili ishte Moisi Habilaj.

Sipas mediave italiane, kushëriri i ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri nuk ka qenë një trafikant i thjeshtë por një bos i mirëfilltë, arsye për të cilën është dënuar me 15 vjet, 5 muaj dhe 10 ditë burg. Dënimi është tre vjet më pak nga sa është kërkuar nga prokuroria e Katanias e përfaqësuar nga prokurori Andrea Bonomo.

Sipas mediave italiane, Habilaj e ka dëgjuar dënimin në heshtje, brenda një prej qelive të katit të parë të gjykatës. Për avokatët e tij, Xhuzepe Ragaco dhe Maria Kaltabiano, Moisi Habilaj ka patur rolin e thjeshtë të “vektorit”, motiv për të cilin kishin kërkuar shfajësimin e tij nga akuza e trafikut në rrethana të rënda, në cilësinë e kreut të organizatës. Ndërkohë, akuza që u rrëzua ishte ajo për sasinë e madhe.

Bashkë me Habilaj është dënuar edhe Nazer Seiti, i konsideruar si arkëtari i organizatës, me 7 vjet, 4 muaj dhe 26 ditë burg. Kushëriri i Tahirit, siç preferojnë ta etiketojnë mediat italiane, në muajt e fundit kishte pranuar pjesërisht përgjegjësinë e tij, duke vendosur t’u përgjigjej pyetjeve të prokurorëve italianë dhe atyre shqiptarë.

Në përfundim të procesit janë dënuar gjithashtu Meridian Sulaj me 8 vjet dhe 4 muaj, si dhe shtetasit italiane Antonio Riela, Anxhelo Busaka dhe Vincenco Spampinato, me nga 14, 7 dhe 4 vjet burg. Mbetet ndërkohë mister se ku ka përfunduar Florian Habilaj, vëllai i Moisiut, i cili i shpëtoi operacionit të Guardia di Finanza dhe është shpallur në kërkim prej dy vjetësh. Banda e Habilajve furnizonte me lëndë narkotike të llojit kanabis tregun e drogës në Katania, ku bashkëpunonte me familje të njohura mafioze si Kapelo dhe Santapaola./ABC News Albania 24/7

tensione-933x445.jpg
Sej rie17:20 | 19/06/2019

Bashkitë e drejtuara nga opozita depozitojnë kallëzim Penal ndaj anëtarëve të KZAZ-ve dhe të Policisë së Shtetit, për veprat penale “Kundërshtimi i punonjësit që kryen një detyrë shtetërore ose një shërbim publik”, dhe “Shpërdorimi i detyrës”.

Kjo behet e ditur përmes një deklarate të përbashkët te kryetarëve të bashkive ku drejtojnë të zgjedhurit opozitare, te shpërndarë për mediat nga zyra e shtypit te PD.

Ne deklarate thuhet se në zbatim të Dekretit të Presidentit të Republikës për anulimin e datës 30 Qershor 2019 si ditë e zgjedhjeve lokale, është kërkuar lirimi i ambienteve në pronësinë e bashkive, të cilat ishin vënë në dispozicion të KZAZ-ve për procesin zgjedhor.

Sipas kësaj deklarate, Policia e Shtetit nuk mund të administrojë pronat e bashkive, pasi këtë e bën Policia Bashkiake.

Në ushtrim të kësaj përgjegjësie të shprehur në ligj, pas skadimit të afatit për lirimin vullnetar të ambienteve, punonjësit e Policisë Bashkiake kanë kërkuar marrjen nën administrim të pronave në pronësi të Bashkive.

Sipas bashkive të opozitës, në kundërshtim flagrant me ligjin, anëtarët e KZAZ-ve dhe punonjës të Policisë së Shtetit kanë kundërshtuar zbatimin e ligjit, duke kryer veprime arbitrare dhe të paligjshme, si dhe duke ushtruar dhunë ndaj punonjësve të Policisë Bashkiake në krye të detyrës./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono