Katastrofë në emisarin e Myzeqesë, peshku në sipërfaqe

14:30 | 10/11/2017

Në zonën e Myzeqese po ndodh një katastrofë mjedisore për shkaqe ende të paqarta. Sasi të konsiderueshme peshku të ngordhur ka dalë në siperfaqen dhe në bregun e zonës së njohur si Emisari i Myzeqesë.

Rrjetat po mbledhin peshkun e ngordhur.

I helmuar dhe mban erën e llucës .

Pas ditëve me shi, Emisari i Myzeqesë përgjatë 10 km të parë ka nxjerrë në sipërfaqje sasi të mëdha.

Banorët thonë se ka ngordhur nga ujit dhe fabrikat e vajit.

Derdhja e substancave helmuese në Emisarin e Myzeqesë po shkakton një katastrofë ekologjike. Ndaj ndotësve nuk është marrë asnjë ndëshkim. Situata po bëhet alarmante për shkak se është muaji me sezonin e nxjerrjes së vajit të ullirit.

Derdhja e mbetjeve të bagëtive në Emisarin e Myzeqesë, degët e të cilit përfundojnë në detin Adriatik, është një tjetër faktor për ngordhjen e peshqeve. Përgjatë gjithë gjatësisë së këtij Emisari, që fillon nga Grabjani e deri në rezervuarin e Bicukasit, fshatra të bashkisë Divjakë, janë ndërtuar me dhjetra stane, të cilët shfrytëzojnë ditët me shi për të hedhur në ujë sasinë e plehut të grumbulluar prej disa muajsh.

Peshkatarët thonë se një ndotje e tillë nuk ka ndodhur kurrë më parë. Mungesa e oksigjenit në ujë si pasojë e vajrave në sipërfaqe dhe e shtimit të uresë nga jashtëqitjet e bagëtive, po shkatërron gjallesat ujore./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono