Kapen me celularë, 11 gjimnazistëve s’u njihet testi i Matematikës

16:56 | 14/06/2018

11 gjimanzistëve që u konstatuan me telefona celualarë, ndërsa po zhvillonin provimin e Matematikës një ditë më parë, nuk do t’i njihet rezultati.

Vendimi është marrë nga Komiteti i Maturës Shtetërore dhe bëhet fjalë për 1 nxënës në Gjirokastër, 6 në Kukës, 2 në Tiranë dhe 2 në Kukës.

Ministria e Arsimit thotë përmes një njoftimi për shtyp se ndaj 5 administratorëve që nuk identifikuan maturantët me celularë do të merren masa disiplinore deri në largim nga puna.

Ndërkohë “Në qendrën e provimit, Filiali i Universitetit Dibër drejtori i gjimnazit “Said Najdeni” z. Shefki Çorja, me veprimet dhe mos veprimet e tij dhe në shkelje të etikës, me detyrat dhe përgjegjësitë e drejtorit të institucionit, ka penguar krijimin e kushteve normale për zhvillimin e provimit në këtë qendër“ thuhet në njoftim.

Ministria e Arsimit ka vendosur t’i kërkojë Drejtorisë Arsimore Rajonale Dibër, zgjidhjen e menjëhershme të kontratës me drejtorin e gjimnazit. /abcnews.al

Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono