Kaosi i madh te Manchester City, kampionët rrezikojnë një tjetër dënim

08:53 | 15/02/202008:530

Manchester City është i shokuar pas vendimit të UEFA-s. Qeveria europiane e futbollit përjashtoi “Cityzens” dy vjet nga kompeticionet europiane dhe i gjobiti me 30 milion euro falë shkeljeve në FPF (fair-play financiar).

Klubi anglez do të apelojë vendimin në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv në Lozanë, teksa mund të dënohet edhe nga Federata angleze e futbollit. Independent raporton se shkelja e FPF paraqet një shkelje të rregullave të brendshme të ligës më të lartë angleze.

Çdo klub është i detyruar të sigurojë informacione të vërteta për të marrë licencën e Premier League dhe këto të dhëna duhet të korrespondojnë me ato të paraqitura në UEFA. Dënimi i mundshëm i Cityt me penalizim pikësh do të ndikonte dukshëm në arritjen e një vendi të Champions League, që mund të jetë i dobishëm nëse UEFA vendos të pezullojë dënimin në një kohë të mëvonshme pas ankimit të klubit. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono