Kandidati për në kushtetuese del para KPK

14:40 | 11/07/201914:400

Gjyqtari i Gjykatës së Tiranës, Ilir Mustafaj, i cili është njëri nga kandidatët për Gjykatën Kushtetuese, doli sot për herë të dytë para trupës gjykuese të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit.

Në seancën dëgjimore të zhvilluar në datën 14 Qershor Mustafaj kishte kërkuar ndryshimin e trupës gjykuese, më konkretisht të gjyqtares Xhensila Pine. Por kërkesa e subjektit te rivlerësimit është rrëzuar.

Gjatë seancës së parë, ai ka shfaqur rezerva për punën e KPK-së. Seanca e kësaj të enjteje ka zgjatur mbi 3 orë, për shkak të debateve midis drejtuesit të seancës dhe gjyqtarit Ilir Mustafaj.

Ky i fundit ka kërkuar shpjegime në lidhje me vendimin për mospërjashtim e Pines dhe moszbardhjen e transkriptit të bisedës së vendimmarrjes së trupës së KPK dhe gjyqtares Xhensila Pine.

Sipas KPK, hetimi për Mustafajn është bërë vetëm për pasurinë. ILDKPI ka dorëzuar raport pozitiv përsa i përket pasurisë se tij. Ndërsa KPK vlerëson se ka mospërputhje në deklarim nga ana e gjyqtarit,për një apartament në vitin 2007./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono