Kandidatët për anëtarë të Kushtetueses, ligjet i kalojnë seancës plenare

13:45 | 05/11/201913:450

Komisioni i Ligjeve ka miratuar listën me tre kandidatë për vendin vacant në Gjykatën Kushtetuese të miratuar nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi. Votimi për përzgjedhjen e kandidatit fitues do i kalojë seancës plenare, ku do votohet edhe dekreti i presidentit për Besnik Muçin, si anëtar i gjykatës Kushtetuese.

“Këshilli i emërimeve në drejtësi ka bërë listimin e kandidatëve si më poshtë: Arta Vorpsi, Elsa toska dhe Besnik Muçi. Për kandidatin Besnik Muci që tashmë është anëtar i gjykatës kushtetuese i dekreteuar nga presidneti i republikës, raportit që ne do të votojmë tani dhe që do ja dërgojmë seancës plenare do tiu bashkangjitet edhe dekreti i presidentit. Këshilli i emërimeve në drejtësi me vendimin nr 134 datë 21.09. 2019 ka përcjellë kuvendit të shqipërisë 3 kandidatë sipas kësaj renditje: Arta Vorpsi, Fiona Papajorgji, dhe Elsa Toska. Miratohet raporti mbi vlerësiumin e kandidaturave për anëtar të gjykatës kushtetuese”, tha Manja./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono