Kanada, Trudo nis fushatën për rizgjedhjen

22:45 | 11/09/201922:450

Kryeministri i Kanadasë, Xhastin Trudo ka nisur fushatën për rizgjedhjen e tij. Ndonëse është optimist, sondazhet e nxjerrin atë një figurë politike të dobësuar, edhe për shkak të një skandali ku ai rezulton i përfshirë.

Kryeministri kanadez Xhastin Trudo nisi të mërkurën fushatën e vështirë të rizgjedhjes dhe menjëherë u përball me pyetje që kishin të bënin me skandalin e etikës që mund të tkurrë mbështetjen për Partinë e tij Liberale. Trudo, që mori detyrën në nëntor të 2015-s duke premtuar ndryshime dhe duke e vënë theksin tek barazia gjinore dhe ambjenti, përballet tani me një elektorat më të fokusuar tek ekonomia dhe përballja e jetesës. “Kemi shumë punë për të bërë, por me një qeveri liberal-demokrate Kanadaja do të vazhdojë të ecë përpara”, tha kryeministri për gazetarët pas nisjes së fushatës për zgjedhjet që mbahen më 21 tetor. Trudo, 47 vjeç, i martuar dhe baba i tre fëmijëve, i njohur edhe për çorapet e ngjyrosura dhe look-un e tij perfekt, mund të ketë historinë në anën e tij. Asnjë kryeministër në Kanada që prej vitit 1935 nuk është larguar nga detyra me të mbaruar mandatin e parë. Por sondazhet sugjerojnë se ai mund të mos fitojë mandatet që i duhen për të qeverisur i vetëm, pas një seri gabimesh që vunë në dyshim lidershipin e tij. Anketat e nxjerrin atë një figurë politike të dobësuar, që do t’i duhet të kërkojë ndihmën e anëtarëve të opozitës për të patur shumicën në Parlament. Muajin e kaluar, një institucion mbikëqyrës deklaroi se kryeministri kishte shkelur rregullat e etikës duke i bërë presion ish-ministrit të Drejtësisë që një kompani e madhe ndërtimi t’i shpëtonte procesit gjyqësor. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono