Kanabis drejt Gjermanisë, i penduari “kryqëzon” grupin

19:16 | 30/01/2019

Prokuroria për Krimet e Rënda kërkoi 38 vite burg në total për 7 persona, mes të cilëve ish-policë dhe ish-doganierë, të akuzuar trafikimin e një sasie prej 2.5 tonë kanabis me destinacion Gjermaninë. Droga u bllokua në Itali, ndërsa dëshmia e një “të penduari” zbardhi gjithë mekanizmin e grupit.

Prokuroria për Krimet e Rënda lexoi pretencën në gjykimin ndaj shtatë personave të akuzuar për trafikimin e një sasie prej 2.5 tonë kanabis drejt Italisë. Droga e dalë nga Shqipëria përmes një kamioni të ngarkuar me lëndë drusore kishte destinacion fundor Gjermaninë, por u pikas nga policia në portin e Ankonas në Itali në Dhjetor të vitit 2017.

Për akuzën e “trafikut të narkotikëve” në formën e grupit të strukturuar kriminal prokurori Dritan Prençi kërkoi deklarimin e fajshëm dhe nga 13 vite burg për të pandehurit Euron Hoti dhe Malton Lleshi. 13 vite burg u kërkuan edhe për të pandehurin Aurel Lazaj, por për shkak se ai gëzon statusin e të penduarit dhe dëshmia e tij “zbërtheu” gjithë linjën e trafikut, përfundimisht dënimi i kërkuar ishte 2 vjet burg.

Për ish punonjësit e policisë kufitare Gëzim Dervishi e Agron Kapllani dhe për dy ish-doganierë të Portit Durrës, Altin Katundi e Mikail Lila, të akuzuar për “shpërdorim detyre”, u kërkua fajësi dhe dënimi i tyre me nga 2 vite heqje lirie.

Karta e fortë e prokurorisë në këtë proces ishte rrëfimi i të penduarit Aurel Lazaj. Ai sqaroi gjithë mekanizimin e trafikut, personat e përfshirë në të si edhe ndihmën e zyrtarëe të policisë apo doganës. Në dëshmi Lazaj ka rrëfyer edhe për përfshirjen e tij të mëhershme në trafikun e kanabisit, ku droga kalonte kufirin përmes kamionëve që transportonin mermer.

Sipas prokurorisë, kamioni me 2.5 tonë kanabis u bllokua në Ankona për shkak të një problemi me dokumentacionin. Të pandehurit dërguan një tjetër kamion me qëllim ndërrimin e targave dhe shkëmbimin e tyre. Por kjo orvatje u diktua nga policia italiane dhe më pas u realizua edhe gjetja e drogës. Sipas hetimit, pritës i drogës në Gjermani ishte i pandehuri Euron Hoti. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono