Kamza, bashkia më e mirë sipas performancës financiare

12:32 | 04/12/2017

Ministria e Financave ka vlerësuar bashkitë në vend në lidhje me menaxhimin financiar për vitin e shkuar. Në vend të parë ajo rendit Kamzën, ndërsa në të tetin bashkinë e Tiranës.

E para renditet Kamza, e dyta Shkodra.

Tirana mban vendin e tetë ndërsa Durrësi të pestin.

Fjala është për menaxhimin financiar të bashkive në vend për vitin që lamë pas.

Renditja është bërë nga Ministria e Financave, e cila është bazuar në 15 kritere me nga 30 pikë.

Financat kanë vlerësuar që nga dërgimi në kohë i faturave për pagesë në degën e thesarit, numri i kontratave të anuluara gjatë vitit buxhetor dorëzimi i tyre ne kohe; numri i urdhër-shpenzimeve të refuzuara nga Thesari; Urdhër-prokurimet e paautorizuara, menaxhimi i riskut e deri tek pozicionet aktuale të auditimit të brendshëm të paplotësuara.

Raporti permbledhes tregon se nga një vlerësim 0-450 pikë, Bashkia e Kamzës mori 440 pikë,  Bashkia e Shkodrës 430 pikë, ndiqet nga ajo e Patosit me 425, e Vorës (415), më pas vijnë Durrësi me 405 pikë, Elbasani (400 pikë), Memaliaj (395 pikë).

Bashkia e Tiranës mori 391 pikë. Vleresimin me te ulet  e ka në treguesin e menaxhimit të riskut, me 10 pikë dhe aktivitetet e kontrollit me 20 pikë,  ndërsa në treguesit e tjerë ka marrë përgjithësisht vlerësimin maksimal me 30 pikë.

Financat theksojnë se gjendja e sistemeve të kontrollit të brendshëm të Bashkisë Tiranë paraqitet në nivele të kënaqshme, duke theksuar gjithashtu dhe nevojën për marrjen e masave, kryesisht, në kuadër të përmirësimit të komponentit të Menaxhimit të riskut, i cili ka marrë vlerësim shumë të ulët në krahasim me të tjerët.

Në renditjen që kanë bërë financat vetëm për Bashkitë e mëdha kryeson Shkodra, e ndjekur nga Durrësi, Korça, Elbasani dhe më pas renditet Tirana. Pas kryeqytetit vijnë Berati, Fieri, Vlora, Gjirokastra.

Bashkitë e mëdha që janë edhe qendra të prefekturave, si ajo e Durrësit, Tiranës, Vlorës, Gjirokastrës dhe Kukësit kanë pësuar ulje të performancës më 2016 në raport me 2015, thekson raporti.  Bashkitë që kanë arritur përmirësim janë Shkodra, Korça, Elbasani, Fieri dhe Berati.

Bashkia e Shijakut dhe ajo e Tropojës morën vlerësimin më të ulët të performancës./abcnews.al

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono